Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Skąd kryzys w Europie? Oto jego przyczyny. Czy UE przejdzie do historii?

Posted by Marucha w dniu 2017-03-25 (sobota)

Słuchając larum płynącego z Brukseli nasuwa się nieodparte wrażenie, że oto żyjemy wszyscy w osaczonej ze wszech stron twierdzy!

Zagrażają jej podstępny Putin, obleśny Trump oraz – co najgorsze – rzesze populistów zajmujące się skutecznym ogłupianiem wyborców, którzy nagle przestali dostrzegać w walącym się na naszych oczach neoliberalnym „raju” bezalternatywne i jedynie słuszne rozwiązanie.

Aby zatem zdiagnozować istniejący na chwilę obecną stan rzeczy spróbujmy przeprowadzić krótką analizę pozwalającą przede wszystkim oddzielić przyczyny od skutków, aby określić stan „chorego” i być może zaproponować jego leczenie. [Psychopatów się nie leczy. Psychopatów się izoluje. – admin]

Oto bardzo pobieżny rzut oka na dzisiejszą rzeczywistość będącą w moim mniemaniu przyczyną zmierzchu europejskiego projektu. Z uwagi na objętość prezentowanego materiału pozwalam sobie przedstawić go w rozbiciu na bloki tematyczne.

Europejska solidarność

Jako jej przykład przywołuje się zwykle „pomoc” udzielaną pogrążonej w kryzysie Grecji – spójrzmy na czym owe dobrodziejstwo polegało.

W działalności bankowej obowiązuje żelazna zasada „no bailout” czyli zakaz udzielania pomocy niewypłacalnemu dłużnikowi. Kiedy w 2010 roku Grecja stała się niewypłacalna, rządy Niemiec i Francji odmówiły jej prawa do niespłacania zadłużenia wobec francuskich i niemieckich banków. Pierwsza transza tzw. „pomocy” z Europejskiego Banku Centralnego (EBC) była przeznaczona wyłącznie na zaspokojenie roszczeń wymienionych banków co pogłębiło niewypłacalność kraju trwale uzależniając grecki rząd od kolejnych pożyczek, których nigdy nie będzie mógł spłacić.

Gdyby postąpiono zgodnie z zasadami, doprowadziło by to do zamknięcia greckich banków i natychmiastowego wyjścia Grecji za strefy euro, gdyż rząd byłby zmuszony do wyemitowania własnej płynności. Aby zakończyć niewypłacalność Grecji musiano by znacząco zrestrukturyzować jej długi – zamiast tego wybrano dalsze jej pogrążanie za iluzję fasadowej „wypłacalności”.

A jak wyszli na greckiej tragedii najgłośniej krzyczący o „europejskiej solidarności”? Niemiecki Instytut Badań nad Gospodarką im. Leibnitza w swoim opracowaniu z 12.08.2015 ujawnił, że najwięcej zarobiły na kryzysie Niemcy, które tylko na obniżeniu oprocentowania niemieckich obligacji „przytuliły” – drobiazg ! – 100 mld euro! Co więcej autorzy opracowania twierdzą, że nasi zaradni sąsiedzi zza Odry będą nadal zarabiać nawet, gdy Grecja nie spłaci swoich długów. Jak napisano „… złe wieści dla Grecji były dobre dla Niemiec…” [Surprise, surprise… – admin]

Ostatnio na spotkaniu ministrów finansów strefy euro uzgodniono zmianę podejścia do nieszczęsnego kraju, by mógł on zacząć przeprowadzać reformy strukturalne zamiast kolejnych duszących gospodarkę cięć społecznych. Skąd ten przypływ dobroci? Czyżby ktoś nagle dostrzegł tragedię greckiego społeczeństwa? Rozwiązanie zagadki zawiera komunikat końcowy, w którym podano jako przyczynę zmiany stanowiska… nadchodzącą serię wyborów w ważnych państwach Unii Europejskiej! Przerażający cynizm!

Patrząc na zachowania unijnych przywódców w chwili, gdy w grę wchodzi interes ich kraju, przypomina mi się taki oto stary dowcip, który opowiedziano mi we wczesnych latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w czasie wizyty na bratniej Litwie.

Do gabinetu rejonowego sekretarza Partii wpada wzburzony członek tejże, który właśnie wyszedł z zakończonego przed chwilą zebrania. Towarzyszu Sekretarzu ! Ukradziono mi płaszcz, który zostawiłem w szatni. Jak to możliwe, przecież na zebraniu nie było nikogo obcego?! Sekretarz wstał zza biurka i przywołał skarżącego się do gabinetu. Tam zaprowadził go do wiszącego nad biurkiem obrazu przedstawiającego W.I.Lenina wśród piotrogrodzkich robotników. Wiecie, kto to jest? – pyta delikwenta. Oczywiście, to przecież Wódz Rewolucji w otoczeniu robotników! A przyjrzyjcie no się co Włodzimierz Ilicz trzyma w reku? No, czapkę … Widzicie, jest wśród swoich, robotników, ale czapkę w ręku trzyma!

Interesy z sąsiadami

Aby nie odbiegać daleko pozostańmy jeszcze chwilę na Litwie. W 2006 roku nasz koncern paliwowy PKN Orlen zrobił „interes życia” zakupując za astronomiczną kwotę upadającą litewską rafinerią w Możejkach by nie wpadła ona – uchowaj Boże – w szpetne łapska rosyjskiego kapitału.

Litwini po odetchnięciu z ulgą, rychło zaczęli okazywać swą wdzięczność. Na początek podniesiono płockiemu koncernowi taryfy przewozowe grubo powyżej stawek płaconych przez konkurencję – w tym firm białoruskich. Kiedy niezrażeni Polacy zaczęli korzystać z usług innego przewoźnika, sprytni gospodarze zdemontowali 19 km torów kolejowych, z których korzystano.

Po kilkuletnich, bezowocnych próbach dogadania się, PKN Orlen wystąpił w 2011 roku do Europejskiej Komisji Konkurencyjności – postępowanie trwa i według ostrożnych prognoz w przypadku złożenia przez Litwinów apelacji potrwa jeszcze od 5 do 7 lat !

Podobnie sprawy się układają z naszym najbliższym sąsiadem – Czechami. Najpierw czeskie służby sanitarne dostały poufną instrukcję, aby szczególnie drobiazgowo kontrolowały polskie produkty żywnościowe – krótko po tym zniszczono 5 milionów jaj z Polski pod pretekstem zagrożenia zakażeniem salmonellą. Te i inne czeskie szykany są – zdaniem naszych producentów żywności – nieczystą konkurencją mającą wypchnąć ich z tamtejszego rynku.

No dobrze – powiecie Państwo – oba przytoczone przykłady dotyczą „Papuasów” z naszej części Europy ale na Zachodzie…

Służę przykładami. W listopadzie ubiegłego roku hiszpański statek badający dno morza naruszył w okolicach Gibraltaru brytyjskie wody terytorialne. Natychmiast pływająca w pobliżu jednostka Royal Navy oddała w kierunku swego sojusznika z NATO salwę ostrzegawczą, a w hiszpańskim MSZ wylądowała nota protestacyjna.

Podobnie mocno trzymają w ręku swoje czapki nawet rządy krajów – założycieli wspólnej Europy. Imaginujcie sobie Państwo, że w latach 60 ubiegłego wieku, rzeka Mozela będąca na pewnym odcinku granicą pomiędzy Belgią i Holandią nieznacznie zmieniła bieg, przez co część terenów została zalana, a kawałek belgijskiej ziemi znalazł się po stronie holenderskiej.

Aby zobrazować skalę problemu dodam, że ostatecznie uzgodniono wymianę 14 h ziemi w korycie rzeki ( na rzecz Holandii ) na 3 h na rzecz Belgii w innym miejscu. Negocjacje w sprawie korekty granicy rozpoczęto na początku lat 80 XX stulecia a ich sukces odtrąbiono… 28 listopada 2016 roku !

Zapewne także europejską solidarnością dyktowane są prace parlamentów Austrii i Niemiec, zmierzające do obniżenia zasiłków na dzieci obcokrajowców z UE nie zamieszkujących z rodzicami na terenie tych krajów.

Z kronikarskiego obowiązku dodam jeszcze, że po informacji o możliwości przejęcia zakładów „Opla” przez francuski koncern motoryzacyjny PSA ( Renault, Citroen ) – co ostatecznie nastąpiło – rządy Niemiec i Wielkiej Brytanii rozpoczęły rozmowy na wszystkich szczeblach, by uzyskać pewność, że w przypadku fuzji, fabryki „Opla” w tych krajach nadal będą pracować! Czyżby nie wiedzieli, że kapitał nie ma narodowości a wszystko reguluje „niewidzialna ręka rynku”?! [Pozdrowienia dla p. Janusza Korwin-Mikke! – admin]

Równi i równiejsi

Każdy dostatecznie długo stąpający po tym łez padole wie, że niby wszyscy ludzie są równi, ale niektórzy jakby nieco równiejsi… Te same zasady obowiązują rzecz jasna i w UE, czego kilka przykładów pozwolę sobie przytoczyć.

Pamiętamy wszyscy niezwykle surowe zasady dyscypliny finansowej, jakie Niemcy narzuciły pozostałym unijnym krajom. A jak te same zasady wdrażano w Niemczech? Ano w latach 2008 – 2009 zagrożone kryzysem niemieckie banki dostały kilkaset miliardów euro gwarancji zaś w niemiecką gospodarkę wpompowano 150 miliardów euro na nakręcenie koniunktury. Do miejsc pracy państwo dopłacało, aby nie uległy one likwidacji (kurzarbeit).

W tym samym czasie Grecji i Portugalii zafundowano cięcie wydatków i równoważenie budżetów dusząc w zarodku wszelki wzrost gospodarczy…

Wszyscy słyszeli o braku solidarności ze strony krajów Europy Środkowo – Wschodniej, które uparcie odmawiają zgody na obligatoryjne ilości „uchodźców”, które wszyscy MAJĄ przyjąć.

Popatrzmy zatem, ilu ich przyjęły w okresie pomiędzy listopadem 2015 a kwietniem 2016 inne kraje: Francja 349 osób, Finlandia 246, Holandia 98, Belgia 24 (!) i Hiszpania …18!

Bank wspiera… Niemców

Nikt o tym głośno nie wspomina, zresztą te informacje mają raczej wymiar anegdotyczny w przeciwieństwie do twardych danych dotyczących działalności Europejskiego Banku Centralnego. Przyjrzyjmy się z bliska głównym tej działalności beneficjentom.

Oto pod koniec roku 2014 ogłoszono z przytupem „Plan Junckera” mający na celu rozruszanie unijnej gospodarki. Z tej formy unijnego wsparcia skorzystało – między innymi – 121 firm z pogrążonej w kryzysie Grecji oraz … około 30 tysięcy firm niemieckich !

Kolejnym mechanizmem, przy pomocy którego EBC pompuje pieniądze w unijną gospodarkę jest skupowanie obligacji państw strefy euro, co de facto prowadzi do umorzenia ich emitentom odsetek. Idea chwalebna – popatrzmy na listę beneficjentów owej „akcji charytatywnej”.

W ciągu półtora roku trwania akcji umorzono w ten sposób odsetki na łączną kwotę 645,1 mld euro z tego 171,8 mld otrzymały Niemcy, 136,5 mld Francja, 117,8 mld Włochy, 38,2 mld Holandia, 23,6 mld Belgia i 1,6 mld Luksemburg. Jak nietrudno policzyć kraje – założyciele otrzymały 489, 5 mld euro podczas gdy na „dolę” pozostałych 12 obdarowanych krajów wypadło łącznie 155, 6 mld euro – sporo mniej niż dostały Niemcy.

Byłbym zapomniał ! Wśród adresatów tej formy pomocy próżno by szukać walczącej o życie Grecji… Swoistą kwintesencją stosunku krajów „starej” Unii do jej „młodszych” członków było zorganizowane zaraz po Brexicie spotkanie w sprawie przedyskutowania działań w zmienionej sytuacji, w którym wzięło udział – cóż za przypadek ! – sześć krajów, które 60 lat temu utworzyły EWG… Pozostałych nie puszczono „na pokoje”.

To „tylko” arogancja – gorzej, że na niej rzecz bynajmniej się nie kończy. Oto naukowcy Wyższej Szkoły Chemiczno – Technicznej w Pradze stwierdzili ponad wszelką wątpliwość, że TE SAME produkty trafiające do sprzedaży w krajach Europy Zachodniej i Europy Środkowo – Wschodniej znacznie się od siebie różnią. Dla przykładu żywność jest droższa i gorsza jakościowo ale „za to” waga opakowania jest mniejsza pomimo wyższej ceny… Kto miałby jeszcze wątpliwości, może na własny użytek przeprowadzić eksperyment polegający na praniu z użyciem jednego z licznych dostępnych na naszym rynku niemieckich proszków, a następnie powtórzeniu doświadczenia z takim samym proszkiem zakupionym tym razem w Niemczech. Panie domu doskonale wiedzą o czym rzecz idzie…

Demokracja i europejskie wartości

Aby wyrobić sobie zdanie na temat stanu unijnej demokracji najlepiej prześledzić mechanizm podejmowania przez owe gremia decyzji. Dla „większej sprawności” najważniejsze decyzje są procedowane za zamkniętymi drzwiami z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Przewodniczącego Rady Europejskiej. Nie publikuje się dokumentów z owych posiedzeń ani informacji kiedy owe rozmowy się odbywają, czyli całość jest całkowicie poza wszelką kontrolą publiczną.

Zresztą czytając opublikowane w czeskich „Literarnich nowinach” rewelacje rodem z Fundacji „Otwarte Społeczeństwo” niejakiego George’a Sorosa zaczynam się zastanawiać, czy opisana forma unijnej „demokracji” nie ma aby solidnego uzasadnienia. W sieci wyłożono listę – jak to określono – „zaufanych sojuszników” Fundacji, gdzie obok członków 11 unijnych komitetów i 26 delegacji wyszczególniono dane… 226 europarlamentarzystów! Zaczyna się robić strasznie…

Do przytoczonych przykładów można naturalnie dorzucić worek innych – podobnych: manipulowanie opinią publiczną przy pomocy cenzurowanych informacji o kolejnych zamachach, podwójne standardy każące widzieć w premierze Węgier prawie faszystę przy równoczesnym „niedostrzeganiu” faszystowskich bojówek na Ukrainie czy obchodów święta łotewskich formacji SS z udziałem władz tego kraju itd., itd. …

Wydaje się, że zebranego materiału całkowicie wystarcza dla postawienia tezy, że obywatele unijnych krajów coraz lepiej to dostrzegają, co budzi u nich zrozumiałą frustrację i sprzeciw. Ponieważ rządzące Europą „elity” uważają, że nic nie trzeba zmieniać a jedynie przetrwać chwilowy – jak im się wydaje – bunt społeczny, są wszelkie przesłanki po temu, że wspólna Europa może wkrótce przejść do historii.

Co można zrobić aby tak się nie stało? Receptę na opamiętanie podał były szwedzki premier Carl Bildt: „Unia Europejska nie będzie działać, dopóki wszystkie kraje członkowskie nie będą uznawane za równie ważne przy planowaniu wspólnej przyszłości”.

Warto, by główni unijni rozgrywający wzięli to sobie do serca, kiedy 25 marca w Rzymie będą świętować 60-lecie narodzin wspólnej Europy – w przeciwnym przypadku miła impreza urodzinowa ma szanse przekształcić się w stypę …

Piotr Sobolewski – dziennikarz. Od 1976 roku jego publikacje ukazywały w Dzienniku Bałtyckim, Głosie Wybrzeża, Kurierze Gdyńskim, Gazecie Gdyńskiej. Ostatnio publikował w Dzienniku Trybuna oraz na portalu Głos Gdyni. Jest autorem przeszło pięćdziesięciu autorskich programów telewizyjnych „Weekendowy magazyn szachowy ” zrealizowanych w TV Szelsat w latach 1999 – 2000 oraz programów publicystycznych „Krótko i na temat” w TV Gdynia w 2001 roku.

http://gazetabaltycka.pl

Komentarzy 14 to “Skąd kryzys w Europie? Oto jego przyczyny. Czy UE przejdzie do historii?”

 1. RomanK said

  Panie Gajowy….
  skad tzw..”kryzys”????
  To nie jest kryzys..zaden kryzys….to konsekwencja dzialania i wynik koncowy…Planu sekty judajskiej antynomistow…jaka prowadzi ” Lud Wybrany”..tzn wierzacych tej sekcie i jej kaplanom bez zadnej roznicy jakiej nacji, ethnicity i rasy, plci jacy by nie byli… do „Ziemi Obiecanej”..ktora zmienia swoje ksztalty, wyglad i miejsce:-))))
  Ta „ziemia wybrana” byl najpierw socjalizm, komunizm, z wielu jego emanacjach przez bolszewizm do nazizmu i dzis do tzw Europeizmu Globalizmu ,ktorego fundamentem ma byc srawiedliwosc spoleczna:-))social justice:-)) o ktorej bredzi wlasnie wybrany na Arcykaplana tej Sekty Synagogi Mamona- Donald Tusk…
  posluchajcie co mowi na temat czlowiek , ktory wie co mowi:


  dla jasnosci Zyd…David Horowitz.

 2. Wieś Rządzi Światem said

  @2 Bo oni muszą za wszelką cenę zostać w grze, dlatego obstawiają WSZYSTKIE strony barykad swoimi ludźmi. On mówi to co każdy myślący i chcący rozumieć wie i rozumie. A mówi o TYLKO dla uwiarygodnienia. Bo mówić można w tym systemie WSZYSTKO.

  Jak Erdogan sprzątał po puczu to sprzątał konkretnie, tysiące ludzi z miejsca na bruk a potem się zobaczy. Trump NIE ZROBIŁ NIC oprócz tego, że tak jak OBAMA zapowiadał ZMIANĘ żeby dojść do władzy.

  Tego systemu nikt nie obali, nikt nie naprawi. On musi ZGNIĆ. Zgnić, zbankrutować, upaść, a pasożyty, które doprowadziły USA to upadku będą ten proces kontrolować handlując tym co z USA zostało.

  Ludzkość MUSI odrzucić żydowskie religie, żydowską mentalność za nimi idącą. Nie ma innej drogi. Chrześcijaństwo, judaizm, islam to są strony tego samego tombakowego medalu, cześć tego samego systemu mentalnego zniewolenia.

 3. Re: 2 RomanK…
  Na zapodany przez Pana filmik z zydem David Horowitz’em mam opinie tylko jedna: „Kazdy kto slucha zyda, to sam sobie szkodzi…”
  (a jakie ma zyd Horowitz fundamenty?) Bolszewicko-komunistyczne, a wiec syjonistyczne, bez wzgledu w jakiej formie wypowiada sie na temat publicznych sekretow…
  ====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. kuronie I michniki lezaly w kosciele krzyzem…No I nie tylko ja jestem poza granicami… Polski…

 4. EyWey said

  (1) pisze do rzeczy i na temat ale w końcu do niego odsyła, co właściwie zauważył `wieś..`, zastanawiające jak to sprawnie idzie ! wręcz mistrzowsko !

  Ps. ciekawe ile takich `Alenxów Jonesów` krypto żydów, nacjonalistów i patriotów oraz udzielających się żydów dla uniewinnienia swej swołoczy, na necie robi mglisty szum i karierę ?!

 5. Zol said

  Polska pierwsza opusci ue .

 6. RomanK said

  Moj piesek Cobus..tez jak widzi koguta..dostaje szalu….
  wogole nie slucha , co kogut pieje…wystarczy ,ze kogut!

  Widzial pan- panie Jasiu ,ktoregos z nich lezacego krzyzem w kosciele???

  Wczoraj pani Premier Czysta Polka…z duma doskonale spelnionego czynu patriotycznego dla oczywiscie Polski i dla Jej Chwaly..chelpila sie podpisem pod Traktatami Rzymskimi….
  Dokladnie jak ci poslowie co podpisali Akt Rozbiorowy Polski..i przyjeli kuratele osciennych monarchow….Akt wyuzdanej politycznej hipokryzji rzadzacycej klasy…dziwie sie ze nei zaintonowali Te Deum Laudamus….
  Ale co tam..zawsze m ozna zwalic wine na Zyda…i to tego najbardziej uczciwego… jak mawial drug horoszuj SIora.. jesli w strnie neit wody- wodu wypily Zydy:-)))
  KTo ma lysy leb,…moze warto sprobowac plastry na krzyze:-))))
  Oczywiscie zaloze sie ,ze pan nie wysluchal co mial do powiedzenia Zyd…bo i po co….lepeij wiedziec samemu z niczego…

 7. RomanK said

  I panie Jasiu..niech pan nie robi ludziom w glowach kogel-mogel….komunisci i bolszewicy , etcf….i te odlamy antynomianizmu , jacy nigdy nie byli i nie sa syjonistami.
  TO podstawowy blad -jaki tzw „znawcy” popelniaja, zarazem wystawiajac sie na widelec, jako dyletanci udajcy expertow.
  Syjonism to nurt- ktory wlasnie odroznia sie od wielu innych judajskich ideologii i ruchow politycznych , ze skupia sie na Syjonie…na odbudowie Israela tam w Israelu..z Jeruzalem jako stolica…

 8. Franz said

 9. RomanK said

  Panie Oficerze Jablonowski czy jak tai tam stopien panu dali….
  dobrze pan gada..ale zdziebelko za pozno????
  Pan zdaje sie czytal taki styary text bo poznaje cale fragmenty w pankiej gadce…. ale jak mowie za pozno… zwlaszcza dla tych co wyrosli pod PGRem:-))

  http://ojczyzna.pl/Arch-Teksty/KAFEL__Bronmy_Zywiacych.htm

 10. Re: 7 RomanK
  Nie przypominam sobie, aby zydzi publicznie udzielili jakiejs informacji o ktorej bym nie wiedzial, a skoro ja wiedzialem, to w zasadzie niczego nowego zydzi nie mowia o czym inni rowniez by nie wiedzieli…
  Tak wiec, zydowskie „sciemnianie” gojow swoimi „objawieniami” w zasadzie sluzy im tylko do robienia „kogla-mogla” w wersji szyderczej.
  A tak miedzy nami: Zadnemu zydowi nie uwierze nawet wtedy, kiedy wypowie szczera prawde, to zawsze szukam potwierdzenia z innych zrodel…nie-zydowskich…
  Nie przypominam sobie, abym nazwal sie ekspertem d/s zydowskich, ale syjonizm bez zydow, to tak jak rzeka bez wody…
  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S Jak na razie, officer Jablonowski nie lze…a dosc czesto „koloryzuje”…

 11. Kowalski said

  zyd jest tam gdzie jest dobrobyt tzw.yelit a nedza GOIOW POLSKICH.Tam sa napewno smrodziuchy zydowskie.
  Piewcy demokracji wolnosci sprawiedliwosci ale tzw;Talmudycznej.
  A ty GOIU plac podatki I zapi…..laj za psie pieniadze.O nie bedzie NIC Z TEGO smrodziuchy zydowskie

 12. veri said

  6. @ RomanK

  „Widzial pan- panie Jasiu ,ktoregos z nich lezacego krzyzem w kosciele???”

  Z czasow „Solidarnosci” widzialem fotke, na ktorej uwidocznieni zostali Kuron i Mazowiecki prowadzajacy sie pod pachy z jakims biskupem ( to jest to samo … uwiarygodnic sie w oczach pol-gojow )

 13. NICK said

  Pan RomanK ma remisje.

  A zaostrzenia decydują.
  Musiał widzieć a przeczy, Veri. (12).

  Pytanie najprostsze: KOGO nie było pod Górą Jasną?
  Z tuzów?
  A Pan RomanK leżał KRZYŻEM PRAWDZIWYM?
  Gdziekolwiek i naturalnie? Jak przed Chrystusem?

  Zapewne, bo to osobista(???) sprawa.
  Leżał i nie odpowie satysfakcjonująco.

  Wymiany oceniam na korzyść Pana Jaśka; jeśli mogę.

 14. EyWey said

  NIE MA NIEWINNYCH ZYDOW. GEN PARCHA NIE BIERZE SIE ZNIKAD. POWIEDZIANE ZOSTALO OD JAKIEGO TO OJCA !

  NIE SCIEMNIAC I NIE KOMBINOWAC. JEMU LEPIEJ BY SIE NIE RODZIL. A JAK JUZ TO SIE STALO ON WIE LUB SIE DOWIE , ZE MU PISANE PIEKLO NA WIEKI. TU NIE MA ZBAWIENIA. DLATEGO ROBI CO ROBI. CZY TO TAK TRUDNO ZROZUMIEC !

Sorry, the comment form is closed at this time.