Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polskie złoto przetrzymywane w Londynie. Jest odpowiedź ministra na interpelację w tej sprawie.

Posted by Marucha w dniu 2017-03-30 (czwartek)

Posłanki Platformy Obywatelskiej – Anna Białkowska i Katarzyna Osos – wystosowały do ministerstwa finansów interpelację poselska w sprawie przetrzymywania w jednym z londyńskich banków około 90 ton polskiego złota.

W swym liście dopytywały o celowość tego rozwiązania i wskazywały, że lepszym rozwiązaniem byłoby przewiezienie złota do banku w Polsce. Odpowiedzi w sprawie udzielił wiceminister finansów Leszek Skiba.

„Czy niewłaściwym by było, aby złoto należące do nas zdeponowane było na terenie naszego państwa? Ograniczyłoby to wydatkowanie środków publicznych na rzecz innego kraju, jak również przełożyłoby się na miejsca pracy tak niezbędne w naszej ojczyźnie” – dopytywały w interpelacji posłanki Platformy Obywatelskiej.

W odpowiedzi na list Anny Białkowskiej i Katarzyny Osos, wiceminister resortu finansów Leszek Skiba podkreślił, że adresatem interpelacji powinien być Narodowy Bank Polski, który zajmuje się polskimi zasobami złota.

Dodał jednak, że przetrzymywanie złota w londyńskiej placówce „Bank of England” pozwala na oszacowanie większej wartości zasobów niż w przypadku umiejscowienia złota w Polsce.

„Utrzymywanie złota w Londynie, będącym głównym centrum obrotu tym kruszcem, zwiększa elastyczność zarządzania zasobami, ułatwiając rozliczanie transakcji związanych z jego fizyczną dostawą i pozwalając uniknąć kosztów transportu i ubezpieczenia. Ponadto utrzymywanie złota w Bank of England warunkuje jego szybkie, pozbawione ograniczeń logistycznych wykorzystanie w warunkach kryzysowych, w tym przykładowo jako zabezpieczenie ewentualnych zobowiązań finansowych” – tłumaczył Leszek Skiba.

Wiceminister finansów dodał również, że złoto przetrzymywanie w Polsce nie mogłoby być inwestowane [? – admin]. „Specyfika inwestycji środków w złocie wymaga utrzymywania zasobów złota w odpowiednim centrum finansowym” – czytamy w odpowiedzi na interpelację posłanek PO.

Źródło: wprost.pl
WMa
http://www.pch24.pl/

Ciekawe, jakie wytłumaczenie znajdzie rząd dla niemal ostentacyjnego ignorowania sprawy odszkodowań za napaść Niemców na Polskę w 1939 roku.
Admin

Komentarze 24 to “Polskie złoto przetrzymywane w Londynie. Jest odpowiedź ministra na interpelację w tej sprawie.”

 1. Alina said

  Ciekawe, dlaczego posłanki PO nie interesowały się tym złotem przez 8 lat rządów PO, która przecież mogła polecić JV Rostowskiemu, żeby przywiózł kruszec po drodze z Londynu do Polski? Idiotki, czy dostały rozkaz?

 2. Dziadzius said

  Moze zloto ma byc w centralnej kasie dla swiatowej wymiany ale czy wszystko to zloto tam byc musi?
  Angielskie przyslowie mowi ze nie jest dobrze trzymac wszystkie jajka w jednym koszyczku i jak widac z opowiadan Niemcy przywiezli spora waga zlota z USraela do Niemeic i teraz spedzaja czas badajac czy wszystkie te zlote jajka sa prawdziwe a nie KUKULCZANE z odpowiednia domieszka metalu tungsten

 3. konfuzjusz said

  Wolfram, Dziadziusiu.

 4. Dziadzius said

  @3 Konfuzjusz–
  Dzieki —
  ten wolfram mimo ze ciezki ale jakos mi z glowy uciekl — moze tak samo jak i zloty pylek z Polskich zasobow zlota co moze uciec lezac tam bezczynnie w Bank of England. HaHa ;-))

 5. u said

  Dopiero teraz otrzezwienie nastepuje po kacu, jak zloto wyparowalo. Zloto nasze i nienasze,slowem – zachodnie juz dawno zostalo w ramach podtrzymywania kursu drukowanych fiiutow przetranstportowane do kitajskich bankow. Chiny jak oglaszaja wiarygodne media to najwiekszy zloty chomik, a Rosja depcze im po pietach.

 6. RomanK said

  Jakie to tlumaczenie????z takie tlumaczenie minister powinien byc kopniety w dupe,..,..

 7. NyndrO said

  Oj żeby się paniusie nie zdziwiły… To może być tak, jak ze słynną wtopą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, któren to zagalopowawszy się, wystrzelił do Olejnik ze „Stokrotki”, po czym musiał zap*erdalać do kwiaciarni i pisać pokutne listy. Pytanie jest oczywiście zasadne, ale „Stokrotka” też jest „Stokrotka”. Paniusie mogą jeszcze zaskomleć z bólu i płakać łzami żywymi.

 8. EyWey said

  Polskie złoto ?

 9. Marta1973 said

  90 ton złota to mniej więcej 13-14 mld zł. Kwota spora, ale jest to zaledwie około 4% rocznych wpływów budżetowych.
  Sensacyjny tytuł artykułu sugeruje, że posiadamy złoto warte jakieś bajońskie sumy.
  Tymczasem, porównywalną kwotę wydajemy corocznie na emerytury esbeckie, ubeckie, ogólnie mówiąc – resortowe.

  Miejmy nadzieję, że od października będzie taniej. Nie ze złotem oczywiście 🙂

 10. JerzyS said

  Minister powinien zostać doradcą rządu Niemiec
  i wybić im z głowy sprowadzania złota do kraju.
  Za swoją myśl ekonomiczną powinien dostać Nobla , albo innego Jobla.

 11. JerzyS said

  Marta1973 said

  „Tymczasem, porównywalną kwotę wydajemy corocznie na emerytury esbeckie, ubeckie, ogólnie mówiąc – resortowe.”

  Zamiast złota, to ściągnęliśmy cała zmianę Naszych Misjonarzy z Afganistanu.
  Jaki efekt?

  Z wojny w Afganistanie same zyski.
  Do sześciu razy sztuka.
  Po szóstej Misji…
  Po kolejnej szóstej Misji
  – ponad 60 chłopa wróciło do kraju i wszyscy nadawali się na rentę .
  Dożywotnia Renta 3000 zł/miesiąc.
  Odprawa 200 tysięcy złotych i do końca życia zakaz kontaktu z bronią.
  Policzmy , że pożyją jeszcze ze 40 lat na rencie,
  plus jednorazowo 200tys,
  plus opieka zdrowotna
  – jaką to da sumę?

 12. Marta1973 said

  Proszę sobie policzyć. Albo wyręczę pana.

  Przyjmując pańskie dane za prawdziwe, otrzymamy 36 tys. zł rocznie renty, co daje 2 mln 160 tys zł na „60 chłopa”. Mniej więcej ekwiwalent 13-14 kg złota. Przewidywany dalszy czas życia może pan sobie znaleźć w tabelach GUS.

  Odprawy w resorcie były chyba bardziej imponujące. Proszę zresztą zapytać P.T. Dyskutantów. Może któryś zdradzi taki sekrecik 🙂

 13. Archer said

  Polskie złoto zdeponowane w Anglii trzeba by wyprzedawać po cichu, a z innych źródeł kupować złoto i przechowywać w Polsce. Bo jakby Polska chciała to złoto wywieźć z Anglii do Polski, to angole by mogli część tego złota zatrzymać i nic by Polska im nie zrobiła. Bo by powiedzieli angole, że leczą polskich emigrantów w Brytanii, wypłacają zasiłki na polskie dzieci, to większość polskiego złota zatrzymają. Tak jak ukradli dużą jego część po II wojnie światowej, licząc za wyposażenie dla polskiej armii która walczyła na zachodzie m.in w bitwie o Anglię.

 14. Władek said

  Szczytem antysemityzmu jest nazywanie zdeponowanego w Londynie złota „polskim”, szczególnie że Polska jest winna Żydom ponad 230 mld zł.

 15. Zerohero said

  @Alina

  „Ciekawe, dlaczego posłanki PO nie interesowały się tym złotem przez 8 lat rządów PO”

  Odnoszę wrażenie (być może mylne), że Panią bardziej interesuje walka PO z PIS niż te złoto.

  @Marta1973

  Dobrze cię kiedyś zdemaskowałem jako ludzkie g…wno. Jesteś partyjnym trollem albo niedorozwinięta umysłowo. Po doświadczeniach z Bojot166TVN uznałem, że z pisowskimi agitatorami nie ma co dyskutować. Was trzeba tępić jak szczury.

  „90 ton złota to mniej więcej 13-14 mld zł. Kwota spora, ale jest to zaledwie około 4% rocznych wpływów budżetowych.”

  Och, jak żydówa z PiS lekceważąco mówi o POLSKICH miliardach. Mała kwota, nie ma sensu nawet się schylać po nią.
  Tfu!
  Czyli 300 ton złota albo więcej NIGDY nie osiągniemy, bo już na samym początku żydówa z PIS wyjaśniła, że nie warto oszczędzać, bo to przecież „małe kwoty”.
  A jak się okazuje dla londyńskiego City takie 100 ton jest warte zachodu.

 16. Zerohero said

  Wiceminister finansów dodał również, że złoto przetrzymywanie w Polsce nie mogłoby być inwestowane

  Złoto to zabezpieczenie,np.na wypadek światowego krachu walutowego. Złota jako takiego NIE INWESTUJE się. No bo jak ma to wyglądać? W co tym złotem Morawiecki inwestuje? Jaki ma z tego procent? Nie powiedział.
  Tajemnicą poliszynela jest fakt, że więcej złota pożycza się niż jest w skarbcach.

  Zamożny człowiek ma
  1. gotówkę na koncie
  2. akcje
  3. złoto

  Na akcjach zarabia (jeśli umie), gotówka to oszczędności, a złoto to zabezpieczenie. Zabezpieczenia z DEFINICJI nie pożycza się. Bo cóż to byłoby za zabezpieczenie?

  @Marta1973 (jeszcze jedna uwaga)

  Skąd u was ten tandetny pier..lec na punkcie SB-ków, komuny itp. ? Wy WSZYSTKO umniejszycie, KAŻDY egzystencjalny problem Polaków blednie przy waszych priorytetach. Demografię olejecie, zadłużenie, Eurokołchoz, domnację USraela, upadek gospodarki, rosnącą biurokrację i zamordyzm.
  Wszystko blednie przy waszym koniku jakim są resztki komuny.

  Ja wiem o co chodzi.

  To jest tzw. PATRIOTYZM ZASTĘPCZY.
  A także:

  ZASTĘPCZA RACJA STANU

  ZASTĘPCZA MORALNOŚĆ

  itd.

 17. Bronisław said

  Re: 14. Wkrótce może się okazać Panie Władku, że przyznanie, iż jest się Polakiem będzie skrajnym przejawem antysemityzmu!
  Ciepło pozdrawiam Pana!

  Króluj Nam Chryste!!!

 18. Zerohero said

  PS. uzupełniając zamożnego człowieka…

  Można dodać jeszcze nieruchomości. Coś między złotem a akcjami. Ale to już musi być BARDZO zamożny człowiek. Jedno mieszkanko kosztuje całkiem dużo, a raczej trudno kupić 1/10 mieszkania. Zważywszy na ryzyko (np. kapryśni lokatorzy) nie jest dobrze mieć tylko jedno mieszkanie na wynajem.

  Są jeszcze obligacje. Dość słabo oprocentowane (inflacja + podatek Belki je zjada). Lepiej oprocentowane są obligacje korporacyjne. Bardzo często ich emitent okazuje się oszustem. Zatem obligacje to raczej ciekawostka.

  Nawiasem…..

  Polska kupuje amerkańskie obligacje. Polska pożycza Ukraine. Polska pozwala wypożyczać własne złoto.
  W tym czasie Polska sama się zapożycza za granicą.
  Pouczajace byłoby porównanie oprocentowania, bo znając życie….Amerykanie pożyczą nam chęnie na 3% a od nas pożyczą na 1%. Złoty interes! Aj Waj.

  A na to wyborca PiS:

  obligacje srac…je. Smoleńsk k…wa!

 19. GonDar said

  A ja mam tu troszkę inne zdanie. Proszę poczytać o wywiezieniu złota przez płk. Matuszewskiego. Myślę, że nauka nie poszła w las.
  Wojna blisko, a rachunki Angolom trzeba będzie płacić jak w 1946.
  Panie Zerohero to co Pan mówi, to racja. Ale w państwach poważnych a nie w naszym Gościńcu dla innych.

 20. Władek said

  Ad. 5.

  A najtaniej to będzie, jak Polacy wykopią z Polski udające Polaków i polskich patriotów żydostwo pisowskie, które jak na razie najdrożej nas kosztuje i najbardziej Polsce szkodzi.

 21. Trak said

  To jest całe g… wobec tego, które mam schowane ale… nie pamiętam gdzie.
  Jest tam też cały umeblowany pokoik dla tych posłanek i posłów z PO.

 22. Ktoś widział to złoto?

 23. Plausi said

  ”Złote“ myśli

  Akurat niedawno mieliśmy okazję zapoznać się ze sprawozdaniem z RFN n.t. Złota, bowiem ten temat też jest tam dość krytyczny. Nie chodzi w tym przypadku o drobiazg 90 ton, ale 3-4.000 ton, a le mniejsza o to. Sprawozdanie potraktowało temat dość szeroko.

  Należy tu przypomnieć, że z reguły pierwszym celem agresji wobec obcego kraju, jest opanowanie jego banku centralnego, tzn. jego zasobów złota.

  Utrzymywano n.p. w sprawozdaniu, że głównym celem obrony terytorium Polski przed najazdem III Rzeszy było zapewnienie czasu na odtransportowanie złota z Polski za granicę, dokonano tego przez Rumunię, następnie przetransportowano do Francji. Po napadzie na Francję, przetransportowano polskie i francuskie złoto do Kandy i USA, widocznie pewna część została przyznana W.Brytanii, z tytułu kosztów utrzymywania paru pomieszczeń biurowych i mebli dla tzw. Rządu Londyńskiego.

  Odpowiedź wiceministra o tyle nie powinna dziwić, że podobne doświadczenie spotkało członków Bundestagu (RFN), którzy chcieli własnymi oczyma zobaczyć rezerwę złota RFN w USA. Tu należy dodać, że połowa rezerw RFN jest przechowywana w USA, reszta w Paryżu i Londynie. Jak dotąd nikt tej rezerwy jeszcze nie widział. Ponoć niewielka ilość została na „otarcie łez“ przetransportowana z krainy U do RFN.

  To co pan minister bałamutnie p..przy, nie ma nic wspólnego z realiami czy zwyczajami. Jedynie ten kto fizycznie dysponuje złotem MA to złoto, wszyscy inni, którzy przechowują złoto u różnych „przyjaciół“ mogą mieć to złoto, ale prawdopodobieństwo nie jest zbyt duże, bowiem największy przyjaciel, a W.Brytania jest takim dla Polski przynajmniej od 1939. roku, przepuści cudze złoto, jeśli nadarzy się do tego okazja.

  Spojrzenie na rezrerwy złota wyjaśnia też niemało, W.Brytania dysponuje zaledwie niewiele ponad 300 ton kruszcu, przy tym złoto stanowi zaledwie 9% tych rezerw, reszta są inne kruszce. W tej sytuacji jest bardzo miło powiększyć swe rezerwy o 1/3 polską rezerwą.

  Wróćmy do w/w sprawozdania, wielu handlarzy złota podejrzewa, na podstawie ruchów tego towaru na rynku, Chiny Ludowe i Rosja skupują co się tylko da, że dla pokrycia zapotrzebowania rynku rezerwy złota z Fort Knox już dawno zostały upłynnione, dlatego też przyjaciele Niemców z USA odmówili im wglądu w ICH rezerwy złota. Kontrola staniu posiadania jest przy tym bardzo niedbała, ostatnia kontrola zasobów złota w Fort Knox miała miejsce przed 60 laty.

  Zaciekawionym przytaczamy ze sprawozdania, ulubionym trickiem banków rezerwy jest tzw. „wypożyczenie“ kruszcu, co prawda „wypożyczający“ sprzedał już dawno kruszec, ale nadal stoi on w księgach banku jako będący na stanie, tyle że „wypożyczony“.

  Złoto, w przeciwieństwie do dolarów, czy innej waluty, musi istnieć, aby można go przekazać, w przypadku waluty wystawia bank emisyjny kwit, że udziela pożyczki w takiej a takiej wysokości, bez potrzeby dowodzenia, że te pieniądze istotnie posiada.

  Jak przytoczony przykład krainy U sugeruje, państwo pozbawione SWEGO złota, przestaje być państwem i staje się czymś w rodzaju kolonii. Państwa dbające o swą suwerenność, jak Chiny Ludowe czy Rosja, wykupują z rynku złoto, pomimo tego, że cena uncji przekroczyła dawno 1.000 dolarów. Od czasu operacji „kryzys finansowy“ podskoczyła cena złota o przeszło 50%. Ale Chiny Ludowe pływają w dolarach i nie bez racji drżą na myśl, że MWF ogłosi bankructwo USA.

  „tłumaczył Leszek Skiba”, po prostu łgał, ale w państwie na pozór nie powinno to nikogo dziwić.

 24. Galernik said

  Jeśli mnie pamięć nie myli, to ostatnio czytałem to samo, tyle tylko że autorem interpelacji miał być jakiś poseł z Kukiz 15. WTF

Sorry, the comment form is closed at this time.