Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Orban wypowiedział wojnę uczelni Sorosa w Budapeszcie. Interwencja rządu USA.

Posted by Marucha w dniu 2017-04-07 (piątek)

Ważą się losy CEU (Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego) w Budapeszcie, założonego przez finansistę George Sorosa. Zdaniem jej rektora prof. Michaela Ignatieffa walka o przetrwanie uczelni jest „częścią wielkiej bitwy o przyszłość liberalnej demokracji w Europie Wschodniej”.

Uniwersytet jest kuźnią lewicowych elit [raczej szabesgojskich poputczików – admin]. Premier Victor Orban przekonuje, że uczelnia „oszukuje” i ma uprzywilejowaną pozycję w stosunku do uniwersytetów węgierskich.

W niedzielę – jak podaje Bloomberg News – na ulice Budapesztu wyszło około tysiąca demonstrantów, by „walczyć o wolność akademicką” w odpowiedzi na projekt ustawy zaproponowany w ub. tygodniu przez rząd. Jeśli zostanie ona przyjęta, przestanie istnieć – jak podaje agencja Bloomberg – „uczelnia Sorosa założona po upadku żelaznej kurtyny, by szkolić nowe pokolenie przywódców w celu budowania demokracji w Europie Wschodniej po dziesięcioleciach komunizmu”.

W ubiegłym tygodniu ekipa Orbana przedstawiła – „ze względu na bezpieczeństwo narodowe” – projekt ustawy, zaostrzający przepisy dotyczące funkcjonowania zagranicznych uczelni.

– Reżim powoli, ale systematycznie wzmacnia swoją władzę nad społeczeństwem węgierskim i postrzega nas jako przeszkodę – żalił się prof. Michael Ignatieff, 69-letni były szef Liberalnej Partii Kanady, który obecnie jest rektorem uczelni w Budapeszcie.

– Po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej państwo członkowskie wszczęło działania mające na celu zamknięcie wolnej placówki oświatowej i dlatego podejmujemy walkę, którą musimy wygrać – ogłosił.

W sprawę już zaangażował się Departament Stanu USA. W piątek Departament wezwał rząd Węgier do „uniknięcia wszelkich działań ustawodawczych, które mogłyby zaszkodzić aktywności lub niezależności CEU”. Siedemnastu laureatów Nagrody Nobla wsparło petycję e-mailową osób solidaryzujących się z uniwersytetem.

„Niezwykle delikatna sprawa dla UE”

Debata nad kontrowersyjnym projektem ma się odbyć w środę. Rektor uczelni podkreśla, że jest to niezwykle delikatna kwestia dla UE, która stara się wykuwać swoją przyszłość, negocjując Brexit i przygotowując się do wyborów w tym roku w Niemczech i Francji, gdzie „populiści chcą przejąć władzę dotychczas sprawowaną przez główne partie”.

Ignatieff przypomniał, że za Węgrami podąża Polska [?? – admin]. – Zachowanie wolnych instytucji w te części świata staje się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – stwierdził profesor. Wyjaśnił, że uczelnia w Budapeszcie jest jednym z nielicznych uniwersytetów, w których Amerykanie, Rosjanie i Ukraińcy mogą razem uczyć się na jednym kierunku. [I co z tego? – admin]

Ignatieff, który ożenił się z Węgierką i zrezygnował ze stanowiska na Harvardzie, by objąć kierownictwo CEU w zeszłym roku, przypomniał że jeszcze do niedawna mówił krytykom, iż Węgry „nadal są wolnym społeczeństwem”. Teraz zdanie radykalnie zmienił.

CEU – bastion liberalnego myślenia – otworzył w zeszłym roku nowoczesny budynek w zabytkowym centrum Budapesztu. Uczelnia cieszy się zainteresowaniem studentów węgierskich, jak i zagranicznych, ponieważ wydaje dwa dyplomy: węgierski i amerykański. To tutaj na studiach podyplomowych wielu przyszłych polityków zdobywa ostatnie „szlify” zgodnie z ideami „społeczeństwa otwartego”.

Ignatieff wezwał rząd węgierski do wycofania ustawy. Zażądał też nowej umowy, regulującej funkcjonowanie CEU, w której znajdzie się zapis, iż w razie konfliktu prawnego z rządem, sprawa będzie mogła być rozpatrywana przez sąd spoza Węgier.

W obronie uczelni interweniowały liberalne media: agencja Reutera, BBC, „The Guardian”, „The Washington Post” „New York Times”, agencja Bloomberg, magazyn „Foreign Policy”, „Deutsche Welle”, portale Politico.eu i EurActiv.com.

Ambasadorzy z różnych krajów i lewicowi politycy wezwali rząd węgierski do wycofania proponowanych zmian. Do Budapesztu płyną listy, e-maile protestacyjne.

Według rankingu QS opublikowanego w 2017 r., ze względu na kierunki oferowane studentom, CEU znajduje się w pierwszej „pięćdziesiątce” na świecie (politologia i stosunki międzynarodowe), mieści się pierwszej „setce” uczelni, jeśli chodzi o kierunki: polityka społeczna i administracja, socjologia, filozofia. Mieści się w gronie pierwszych 150 uczelni, jeśli chodzi o historię i w gronie 200 najlepszych uczelni, jeśli chodzi o ekonomię i prawo. [Czyli co do jednego – kierunki, na których łatwo uprawiać szalbierczą pseudonaukę – admin]

Prezydent Węgier Viktor Orban powiedział w piątek w wywiadzie dla radia publicznego, że przyszłość „uniwersytetu Sorosa” zależy od amerykańsko-węgierskich rozmów międzyrządowych.

– Niedawne dochodzenie ministerstwa oświaty ujawniło, że działalność kilku zagranicznych uczelni wyższych, w tym uniwersytetu George Sorosa narusza przepisy – stwierdził Orban, odnosząc się do zawirowań wokół Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego.

– Nawet jeśli ktoś jest miliarderem, nie może być ponad prawem na Węgrzech. Oszustwo jest oszustwem, bez względu na to, kto je popełnia – dodał.

Węgierski przywódca stwierdził, że CEU cieszy się „niesprawiedliwą przewagą nad węgierskimi uczelniami wyższymi, ponieważ może przyznać zarówno stopień węgierski, jak i amerykański pomimo, że nie działa za granicą, co jest sprzeczne z węgierskimi przepisami”.

W odpowiedzi na pytanie, czy w przyszłości CEU będzie mogła działać na Węgrzech, Orban powiedział, że to zależy od tego, jak potoczą się rozmowy USA-Węgry i ewentualnego porozumienia. – Zgodnie z projektem ustawy konieczne byłoby porozumienie międzyrządowe, aby jakakolwiek zagraniczna uczelnia mogła działać na Węgrzech – wyjaśnił.

Zapytany, czy negocjacje odbędą się również z CEU, stwierdził, że uczelnia musi działać zgodne z prawem. – Nie będziemy rozmawiać z nimi, bo nie są rządem Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli takim chcą być – dodał.

– Węgierskie uczelnie mają dobry powód do narzekań, ponieważ CEU zachowuje nieuczciwą przewagę ze względu na niejasną sytuację prawną – dodał Orban. – Węgierski uniwersytet może wydawać tylko jeden dyplom – węgierski, a na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim wydaje się dwa dyplomy: węgierski i amerykański. Jest to niesprawiedliwe wobec węgierskich uczelni – tłumaczył Orban.

CEU wydało oświadczenie, w którym zaprzecza, jakoby dopuszczało się niezgodnych z prawem działań. Władze uczelni stwierdziły, że „w przeciwieństwie do wypowiedzi premiera” na Węgrzech obecnie nie obowiązuje prawo wymagające, by uniwersytety działały także w swoich krajach pochodzenia, aby móc wydawać dyplomy na Węgrzech. Uniwersytet posiada akredytację w zakresie przyznania zarówno stopni węgierskich, jak i amerykańskich, i „uczelnia od 25 lat uczestniczy w węgierskim sektorze szkolnictwa wyższego, przestrzegając wszystkich jego zasad” – zapewniono.

Mark C. Toner, rzecznik Departamentu Stanu USA wydał następujące oświadczenie: „Stany Zjednoczone są zaniepokojone ustawodawstwem zaproponowanym przez rząd Węgier w dniu 28 marca, który nakłada nowe, ukierunkowane i uciążliwe wymogi regulacyjne dotyczące zagranicznych uczelni. Przyjęte zmiany mogłyby negatywnie wpłynąć, a nawet doprowadzić do zamknięcia Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. CEU jest pierwszą uczelnią akademicką akredytowaną w Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech, zatrudniającą personel i studentów z ponad 100 krajów. Uczelnia ma wpływ i dominuje w regionie dzięki doskonałości akademickiej i bardzo przyczynia się do kształtowania niezależnego, krytycznego myślenia. Zachęcamy rząd Węgier do unikania wszelkich działań ustawodawczych, które mogłyby zaszkodzić aktywności lub niezależności CEU”.

Źródło: Bloomberg.com, hungarytoday.hu, hungarianspectrum.org
Agnieszka Stelmach
http://www.pch24.pl/

Komentarzy 12 to “Orban wypowiedział wojnę uczelni Sorosa w Budapeszcie. Interwencja rządu USA.”

 1. snag said

  Ten ok. ‚tysiąc demonstrantów’ to nie więcej niż 4 setki tych co stracą pracę i opłacani profesjonalni demonstranci przewożeni autobusami, taki KOD Sorosa – Więcej @ 2 w wolnych ,…

 2. NC said

  …na ulice Budapesztu wyszło około tysiąca demonstrantów, by „walczyć o wolność akademicką”

  Czyli Ignatieffy z rodzinami, co pobierają wynagrodzenie od Sorosa za przygotowywanie szabesgojowskich poputczików do odegrania przyszłęj roli w zarzadzaniu ludnościa węgierską, i sami kandydaci do tych ról, także z rodzinami.

  W sumie optymistyczna liczba 🙂

 3. Sołtys said

  A w „Interii” to tak ładnie napisali tytuł „Orban idzie na wojnę z organizacjami pozarządowymi?”A Gajowy tu o jakimś Sorosie. W sumie to ja jak na swojej wiosce zabitej dechami opowiadam mieszkańcom o Sorosie, to mam wrażenie że co niektórzy patrzą na mnie jak na wariata.

 4. Władek said

  Bardzo dobrze. Traktować soroszowe żydostwo jak śmiecie i odpadki.

  Brać przykład z Węgrów. Wywalać ten gnój także z Polski i innych państw.

  Do Izraela albo na Madagaskar!

 5. Ar said

  Władek o jakim wywalaniu piszesz? Zerknij pod link…
  http://m.radiogdansk.pl/wiadomosci/item/58936-to-nie-zart-robert-biedron-probuje-sprowadzic-uczelnie-z-budapesztu-do-slupska

 6. Boryna said

  A w Kielcach już jest loża masonów.

 7. Lovshak Russkij Agient said

  Uniwersytet jest kużnią zydobolszevickich, przy wódczych – bo decyzje zapadają przy dobrej koszernej wódce – kadr narodów przeznaczonych do kierowania i rządzenia podludźmi na terenie Jewropy środkowej i wschodniej…..

  Teraz miejscowy KOD wychodzi na ulice i krzycze…. mamełe tatełe Ay weY Gewałte gewałte….. Mamełe i tatełe to odpowiednio rządy USA i żydobolszewicki, NAZionismus znad Morza Martwego…

 8. Dictum said

  ad. „Siedemnastu laureatów Nagrody Nobla wsparło petycję e-mailową osób solidaryzujących się z uniwersytetem”.
  To jasne, że się popierają. Nagroda Nobla dziś ma taką samą wynaturzoną wartość, jak ta wynaturzona uczelnia.

 9. Marek said

  – Reżim powoli, ale systematycznie wzmacnia swoją władzę nad społeczeństwem węgierskim i postrzega nas jako przeszkodę – żalił się prof. Michael Ignatieff
  ===
  qrva, gdzie się nie obejrzysz, tam reżim i krzywdzone żydy.

 10. Franz said

  Orban jest stypendystą fundacji Sorosa.

  A ja absolwentem PRL-owskiej uczelni…
  Admin

 11. Vladimir said

  Zastanawiam się co lub kto upoważnia rzad USA do ingerencji, zbrojnej czy dyplomatycznej, w krajach Europy i generalnie na Swiecie ! Czyżby demokracja obowiązywała tylko w USA i to one decydują co jest a co nią nie jest i jeśli przypadkiem ktoś w tym kraju zdecyduje ze gdzieś ona została pogwałcona to automatycznie upoważnia je do interwencji, bądź zbrojnej bądź dyplomatycznej jednocześnie wypinając się na wszelkie prawa i reguły ! No ale jeśli tak to, to już nie jest demokracja tylko żandarmeria do której nikt ani nic je nie upoważnia ! Powodzenia w walce z wrogiem, Panie Orban !

 12. Tekla said

  Uniwersytet SrodkowoEuropejski , kuznia globalistow propagatorow ,,wartosci… gender i sado maso, wykladaly tam takie tuzy jak prof Osiatynski

  Kilka prac dyplomowych tytuly

  Marsizm i queer wspolne punkty / gender i innosc/ tu wzieto pod skrzydelka Lukacs Gyorgy-a komunistycznego filozofa/Jego pomnik zostal usuniety w ostatnim czasie z XIII dzielnicy ,gdzie o zgrozo byl w parku Sw;Stefana:/

  Zabawa w tozsamosc: badania w budapesztanskim srodowisku sado-maso

  Doswiadczenia mlodych feministow/?/mezszyzn w Islandii

  Mowa nienawisci w prawie polskim , supernacjonalne standarty a polityka narodowa;

  Queer a Koran jak odnajduja swoja indentyfikacje homoseksualisci mulzumanie w Londynie

  Migracja z Morza Srodziemnego ;jak ofiarami stali sie przemytnicy.

  Soft power w PE w stosunku do mowy nienawisci w Czechach ,Slowacji i na Wegrzech

  jest tego wiecej….

  Premier dobry prawnik dobral sie do tego gniazda zmijowego

Sorry, the comment form is closed at this time.