Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Japonia przywraca edukację patriotyczną

Posted by Marucha w dniu 2017-04-08 (sobota)

Japońskie władze zdecydowały się na przeprowadzenie zmian w podstawie programowej tamtejszych szkół, w których ponownie nauczany będzie cesarski reskrypt zakazany po II wojnie światowej jako jedno ze źródeł japońskiego nacjonalizmu.

Decyzja ta nie spodobała się zwłaszcza sąsiadom Japonii, czyli Chinom i Korei Południowej.

Rozbudzanie uczuć patriotycznych wśród młodzieży jest jednym z najważniejszych elementów programu premiera Shinzō Abe z narodowo-konserwatywnej Partii Liberalno-Demokratycznej, który za czasów swoich pierwszych rządów w 2006 r. doprowadził do zmiany przez parlament ustawy o edukacji. Ówczesna nowelizacja prawa zakładała, że szkoła będzie miała swój udział w pielęgnowaniu miłości do ojczyzny, a także szacunku dla japońskiej tradycji i kultury.

W tym tygodniu rzecznik rządu poinformował, że japońskie szkoły mogą bez przeszkód korzystać z cesarskiego skryptu z 1890 r. odwołującego się do konfucjańskich tradycji takich jak synowska pobożność.

Dokument sporządzony przez cesarza Mutsuhito wzywał również jego poddanych do ofiary na rzecz państwa w obronie cesarskiego porządku stojącego na straży dobrobytu. Z tego powodu po przegranej w II wojnie światowej, Japończycy musieli usunąć skrypt z nauczania jako źródło japońskiego nacjonalizmu.

Od przyszłego roku uczniowie w szkołach państwowych będą ponadto zdawać egzaminy z etyki oraz ze swojej wiedzy na temat ogólnych 22 dziedzin, zaś wśród nich pojawią się pytania dotyczące „wolności i odpowiedzialności” oraz „miłości do kraju i ojczyzny”.

Zwolennicy reform podkreślają przy tym, że nie zamierzają odnawiać japońskiego imperializmu, ale wprowadzenie nowych elementów programu ma rozwijać wśród uczniów dyskusję i krytyczne myślenie.

Nowe wytyczne w japońskiej edukacji wzbudzają niepokój sąsiadów tego kraju. Chińczycy wskazują, iż Japonia powoli odchodzi od restrykcji jakimi była objęta po II wojnie światowej, czego pierwszym przykładem była powolna odbudowa jej potencjału wojskowego.

Na podstawie: reuters.com.
http://autonom.pl

Komentarzy 12 to “Japonia przywraca edukację patriotyczną”

 1. Japończycy to dziwny i zboczony naród.

 2. Dziadzius said

  Te zmiany w edukacji Japonskich dzieci juz byly rozpatrywane od lat bo wszyscy w Japonii widza ze Japonskie dzieci „amerykanieja” a Japonczycy nazywaja to ze „durnieja” – ratunek jest w edukacji malych dzieci ale ze nie ma jednej religi odpowiednio podatnej do tego zadania [mimo ze szinto jest religia wiekszosci ]to narod zwraca sie do systemu jaki w dawnych czasach dawal dobre wyniki – narod zwraca sie do Patriotyzmu . – Moze by i w Polsce taki zwrot do Patriotyzmu pomogl [[za pozwoleniem UE oczywiscie!!]] i ochronil nasze dzieci przed „zamerykanieniem” do durnemu ciezko zyc [„bez serc bez duszy ….”] chyba tylko jako niewolnik USraela – a do tego juz nie daleko .

 3. NICK said

  Dziadku.
  „Japonia” jak i „Niemcy” jak i (wielokropek).
  To se może. Sprawić.
  Nuklidy.

 4. Dziadzius said

  @3 NICK,
  Widzimy jak sie rozwija niemieckie zamerykaniale [zdurniale] spolecznstwo [pederasci-lesbijki- poprzekrecany rodzaj seksualny] – To jest poczatek zgnilizny moralnej Czy my chcemy isc tam gdzie ida bezmyslni [ale pod zydowskimi wskazowkami] niemcy?

 5. NICK said

  Dawno nasz ‚protektorat’ Nas tam prowadzi/zaprowadził.
  Szanowny Panie Dziadziusiu. Proszę się okopać z Bogiem.
  I najbliższymi.

 6. Bronisław said

  Re: 2 & 4. Szanowny Dziadziuś postuluje i ostrzega Nas, chociażby w zdaniu: „Moze by i w Polsce taki zwrot do Patriotyzmu pomogl [[za pozwoleniem UE oczywiscie!!]] i ochronil nasze dzieci przed „zamerykanieniem” do durnemu ciezko zyc [„bez serc bez duszy ….”] chyba tylko jako niewolnik USraela – a do tego juz nie daleko.?!!!

  My już od XIV wieku, skutecznie ratowaliśmy się przed oszukańczymi, a więc zgubnymi nurtami ideowymi Zachodu, zakładając Naszą Najjaśniejszą Rzeczypospolitą sprzyjających Nam Narodów, zwłaszcza Rusinów Kijowskich!!! Obecnie stoimy ponownie przed podobnymi wyzwaniami, dlatego wpierw trzeba wyzwolić się „Eurokołchozu” i powołać Federację państw

 7. Bronisław said

  C.d. n. do & 6. … Nam przyjaznych, zwłaszcza słowiańskich w obronie przed „Synagogą Szatana”, która opanowała już niemal całkowicie wiele państw, a na pewno kraje Europy Zachodniej oraz „Usrael”?!!! Gorąco pozdrawiam Pana, Panie Dziadziuś!

  Króluj Nam Chryste!!!

 8. Kowalski said

  Zwrocicie uwago moi drodzy na Watykan .Tam osobniki ktorzy nawoluja innych do zycia w ubustwie.A sami sa wypasieni wykarmieni jak morsy.I o milosic tylko mowia.
  A sami tego nie robia.

  Kto nawołuje do życia w ubóstwie?
  Co ty śmieciu zmyślasz?
  Admin

 9. konfuzjusz said

  Przepraszam. Czy Kowalski to Ola?

 10. Maverick said

  Na temat upadku Polski i jej kundlących się obcym władz.

 11. Zbyszko said

  Rzeczpospolita, nawet ta okrojona Polska Rzeczpospolita Ludowa, jest wyjątkowo pięknym Krajem. Mamy piękne cztery pory roku, mamy wyjątkowo piękne góry, lasy, olbrzymie połacie nizin, pól, zagajników, piękne rzeki i jeziora a i polskiemu morzu niczego nie brakuje. Narzekaliśmy na nasze morze a jakoś obcym to morze bardzo się spodobało, do tego stopnia, że jak grzyby po deszczu, po „odzyskaniu wolności”, wyrosły na Wybrzeżu luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Gdyby to morze było do kitu (jak kiedyś psioczyliśmy), to nikt by w nie nie inwestował. Oj nie docenialiśmy tej naszej wyjątkowo pięknej Ojczyzny… no to ją straciliśmy…

  Nie docenialiśmy naszej Ojczyzny, nie szanowaliśmy jej historii, to musimy ją jeszcze raz przerabiać. Pozwoliliśmy, za błyskotki zachodniej zgnilizny, odebrać sobie Wiarę i siłę naszej Królowej Matki Boskiej Królowej Polski, która w naszej Historii, już wiele razy Polskę ratowała. Ale kogo to teraz obchodzi, gdy w telewizji na okrągło, już nareszcie mamy zachodnie programy typu talent-szoł, restauracja-szoł, czy też inne wyżyny światowej kóltóry w postaci np „Świat wg Bundych” czy „polska” kopia tego śmiecia, „Świat wg Kiepskich”. Kogo teraz interesuje nasza wielka Historia (chociażby np takie jej wielkie Tomy :
  https://jozefbizon.wordpress.com/mancinelli-nmp-polska/ ), kogo teraz w Polsce interesuje patriotyzm…

 12. Zbyszko said

  Zbyszko 11, jak może być inaczej skoro od czasów „odzyskania wolności” wdrażany jest program duraczenia Polaków (od 47:20) .https://www.youtube.com/watch?v=8-oPGRoNk2s I tutaj cały wykład: .https://www.youtube.com/watch?v=5hW-IlD9kCY&t=314s

Sorry, the comment form is closed at this time.