Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

W piaskownicy cuchnie gazem i prochem

Posted by Marucha w dniu 2017-04-14 (piątek)

Mądry jest ten, kto umie wykorzystać sytuację.

Syria to nie tylko walka o wejście z gazem na rynek Europejski jednego z dwóch planowanych gazociągów: Amerykańskiego z Kataru przez Turcję do Europy i Rosyjskego  z Iranu do syryjskich portów nad Morzem Śródziemnym. Czyli wojna o to by mieć wyłączność na dostawy gazu do Europy na kilkadziesiąt lat, a przez to gigantyczne zyski i potężne wpływy w Europie.

Stąd też prawdopodobnie ( EU) przygotowując przyszłość dla gazu, zdecydowała się na odejście od energii z węgla oraz atomu, by osiągnąć redukcję CO2 na swoim obszarze. Gaz ziemny pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 50-60%.

Polska oczywiście jest przodownikiem temacie smogu, media „polskie” zrobiłyby wszystko żeby odsunąć polski węgiel i wprowadzić gaz z najlepiej z Kataru.

Lobby producentów broni zaciera ręce, oni też są żywo zainteresowani żeby się coś działo gdyż wojna to zyski. Handel bronią na świecie wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat o ok. 10%. Prawie 30% światowego handlu bronią odbywa się na Bliskim Wschodzie.

Warto przypomnieć, że trwa tam oczywiście wojna w Syrii, która choć jest wojną o stosunkowo niewielkiej intensywności, pozwala wypróbować i zareklamować w zasadzie wszystkie rodzaje broni naziemnej i powietrznej. Trwa tam jednak również inna wojna, w Jemenie, na który napadła Arabia Saudyjska, w której to wojnie amerykańskie czołgi Abrams są masowo niszczone rosyjskimi rakietami przeciwpancernymi Kornet.

Rosyjska akcja w Syrii stała się skuteczną akcją promocyjną zarówno rosyjskiego sprzętu wojskowego – w szczególności lotniczego i pancernego, jak i niemożliwą do przecenienia światową akcją promocyjną samej Rosji. Rosyjski sprzęt wojskowy, który ewentualni kupcy mogą oglądać dziś w akcji podczas wiadomości telewizyjnych, sprzedaje się dziś z dopiskiem „sprawdzone w prawdziwych warunkach bojowych”; Samoloty SU i MIG, jak również sprawdzone (skutecznie!) w boju i czołgi najnowszej generacji

Duże znaczenie mają oczywiście również ceny broni, którą Rosjanie sprzedają, ale ważne jest też, co za tą ceną idzie. Rosyjskie samoloty są średnio o połowę tańsze od amerykańskich (przy porównywaniu tego, co można porównać oczywiście), ale co najważniejsze są sprzedawane zasadniczo bez ograniczeń dotyczących zarówno ich użycia jak i serwisowania. Jest to dokładnie odwrotnie niż robią Amerykanie, co znacząco ułatwia Moskwie handel.

Niezwykle ważną, jeśli nie najważniejszą korzyścią, jaką odnoszą Rosjanie z interwencji w Syrii, jest ich obraz, NOWY obraz Rosji, jaki powstaje w oczach ludzi na świecie. Moskwa zachowując (jak na razie) bardzo zachowawczą pozycję jedynie elementu wspierającego rząd w Damaszku w walce z terrorystami, ale odnosząc niewątpliwe, spektakularne wręcz sukcesy, buduje sobie obraz sojusznika, na którego można liczyć.

Bardzo wyważone reakcje na turecką prowokację z zestrzeleniem rosyjskiego samolotu, daje obraz Putina jako faceta, który nie jest raptusem i z którym da się negocjować.

Niestety po ostatnich wybrykach Trump zyskał sobie opinię człowieka niezrównoważonego, po którym można spodziewać się wszystkiego.

Wykorzystano fragmenty – http://blogpublika.com/2017/04/09/co-cieszy-putina/

http://zorion.neon24.pl

Komentarzy 6 to “W piaskownicy cuchnie gazem i prochem”

 1. maasteer said

  Czyli Rosja musi bronić Assada – czy chce czy nie. Jak nie obroni to podetnie gałąź na której siedzi i skończy się jej sprzedaż ropy w europie.

 2. RomanK said

  Panie Maasteer sprobuj pan kupic dzis paliwo….nei duzo jakies 50 tys ton….jak pan znajdzie kupca daj pan natychmiast znac ,,nie pozaluje pan.

 3. Władek said

  Bez katarskiego gazu nie będzie POLIN, dlatego wszyscy Polacy powinni się modlić za Syrię i Asada.

 4. Pinxit said

  W 2011 roku, tu, na gajowce, ukazal sie ciekawy artykul o tym, jak Rosja i Syria rozpoczely budowe rurociagu gazowego.
  I tak wlasciwie zaczela sie wojna, bo Zachod sie zezlil, ze ich gazociag nie bedzie potrzebny, bo Syria miala kontrakt z Rosja.

  Tak sie glupio zlozylo, ze zarowno gazociag syryjski z Rosja jak i ten z Kataru mial przechodzic przez .. Aleppo. I tu sie zaczela bitka
  Do bitki przylaczyla sie Polska nie tylko zbrojnie ale i ekonomicznie. Mielismy dostawac gaz z Kataru, prosto z Syrii. Syria tego gazu nie chce dac a Polska juz poniosla straty ‚inwestycyjne”. Pani Kopacz obiecala, ze ‚wreszcie Polska bedzie mogla dyktowac ceny za gaz”. Bylo to bardzo smieszne oswiadczenie, bo Katar sprzedaje gaz po 600 dolarow za kubik. Wegrzy kupuja gaz od Rosji za cos 264 dolary za kubik, a my kupujemy ruski gaz od niemcow.

  A wracajac do Syrii: Syria jest panstwem suwerennym i niby ma prawo decydowc, kto i co bedzie budowac na terytorium syryjskim, ale innego zdania jest USA i Izrael. (podobnie bylo w Jugoslawii. Miloszewicz nie zgodzil sie na AMBO Project- rurociag, ktory mial przechodzic przez Kosowo, Serbie do Triestu).

  W 2008 roku kiedy Hamas wygral wybory w Gazie, to podpisal umowe z Anglia na eksploatacje gazu z Gazy. Trzeba bylo na Gaze napasc i zbombardowac ludnosc cywilna. Zagazowac dzieci)

  A wczesniej, po wojnie 1967 roku, Izrael zaanektowal Wzgorza Golan, ktore tez maja gaz. I Izrael nie chce sie stamtad wyniesc.
  Bo zaplanowany jest Wielki izrael od Synaju po Eufrat.
  I o to idzie wojna na Bliskim Wschodzie.
  Trzeba wyczyscic teren dla przyszlego supermocarstwa, ktore bedzie kontrolowac zrodla energii i dostawe do Europy. Wtedy bedzie mozna zakrecic kurek Rosji, bo jak twierdza polscy specjalisci w wywiadach, nalezy zniszczyc „monopolistyczne ambicje Rosji”.
  Znaczy to, ze zadne panstwo nie ma prawa decydowac i zarzadzac wlasnymi zrodlami energii. W ogole, zadnymi bogactwami naturalnymi na swojej ziemi.
  Dlatego Serbom zabrano nie tylko rope ale i najwieksza w Europie kopalnie diamentow.
  Podobnie, jak w Kosowie, zniszczono przede wszystkim wszystkie dowody na kulture chrzescijanska: zrownano niemal z ziemia wszystkie koscioly i cerkwie, klasztory i zakony, zeby slad nie zostal po chrzescijanskiej kulturze.
  Bo chrzescijanskiej kulturze nic sie nie nalezy. A w ogole, to chrzescijan w Kosowie podobno nigdy nie bylo. Podobnie jak na Bliskim Wschodzie.
  Buduje sie teraz wahabickie meczety, ktore niewiele maja wspolnego z islamem.
  Wlasnie senat USA przeglosowal czlonkostwo Czarnogory w NATO, bo maja tam budowac kolejna baze.
  Taka gowniana Czarnogora nie moze sie bronic przed USA, ktore wymysla teraz, ze nalezy Czarnogore i Macedonia przylaczyc do … Kosowa.

  To samo ta sama swiatowa elita wyprawia na Bliskim Wschodzie. Nie udalo sie zniszczyc Palmiry i Damaszku.
  Damaszek jest najstarsza istniejaca stolica i od tysiecy lat przechowuje chrzescijanskie koscioly. Grob Sw. Jana Chrzciciela jest w Damaszku. Zniszczenie Aleppo bylo czescia tego ‚programu’, bo tam za duzo pamiatek historycznych.
  Od czasu inwazji na Irak, celowo przepedza sie ludnosc Bliskiego Wschodu i wymiata i chrzescijan i muzulmanow. Pole ma byc czyste po nowe ‚zasiewy’.
  Powtorka z ludobojstwa biblijnego. Zdobywamy na nowo Kanaan.
  Udalo sie juz przepedzic 9 milionow chrzescijan. Teraz sie niszczy koscioly koptyjskie na Synaju.
  Jakos bez wielkiego oburzenia zachodnich mediow.

  I na nieszczescie, zbyt wielu ‚cywilizowanych’ Europejczykow i Amerykanow (ewangelisci) popieraja polityke Izraela na Bliskim Wschodzie.

 5. Plausi said

  W imperium

  @Pinxit, 4
  «zadne panstwo nie ma prawa decydowac i zarzadzac wlasnymi zrodlami energii. W ogole, zadnymi bogactwami naturalnymi na swojej ziemi.«

  To odpowiada także wnioskom innych zajmujących się tym zjawiskiem.

  W ogóle analiza imperialna pozwala wyjaśnić wiele zjawisk. Naturalnie większość głuptasów może się zadowolić taką czy inną interpretacją mocarstwową, ale mocarstwo nie jest żadnym imperium ale co najwyżej wyrazem jego istnienia. Nasze wrażenie jest, że podstawą imperium jest wielokroć przez nas cytowana MWF, mocarstwo, czy to USA, Chiny, UE czy cokolwiek, może być zaledwie jednostką funkcyjną imperium, imperium jest zawsze czymś globalnym. Mocarstwo jest lokalne, nawet jeśli z racji swej funkcji ma bazy wojskowe na całym świecie.

  Nasz entuzjazm dla globalizacji byłby więc niczym innym, jak potwierdzeniem imperium. Ale któż zdaje sobie z tego sprawę ?

  USA, jako jednostka funkcyjna imperium zostały przez ostatnie dziesięciolecia wyjałowione finansowo i technicznie, pozbawione przemysłu, poza zbrojeniowym, co było związane z ich funkcją policyjną, i MWF pracuje nad nową strukturą jednostek funkcyjnych. O schedę po USA ubiegają się UE, Chiny Ludowe a i Rosja chętnie poprawiła by swą pozycję strukturze imperium.

  Spojrzenie na wielkość produkut krajowego wyjaśnia tu niemało,

  https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2001rank.html

   który kraj lub związek krajów nadaje się do takiej czy innej funkcji imperium. Oderwanie WBrytanii od UE jak też dezorganizacja jej struktur społecznych znacznie poprawiło sytuację USA wobec jej ew. następców. Myślimy, że niejeden zrozumie sens “kordonu sanitarnego“, jaki USA utworzyły wokół UE.

  „Buduje sie teraz wahabickie meczety, ktore niewiele maja wspolnego z islamem.”, a jeśli, to tylko z jego tamudyczną wersją.

 6. Siggi said

  No to jak było?
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201704195279471-sputnik-syria-atak-chemiczny-idlib-usa/

Sorry, the comment form is closed at this time.