Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wielkanoc – Święto Zmartwychwstania

Posted by Marucha w dniu 2017-04-16 (Niedziela)

Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim, a od siedemnastu wieków obchodzonym w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
Mieści się w przedziale czasowym pomiędzy 22 marca i 25 kwietnia ale nie ma stałej daty, dlatego określane jest jako święto ruchome.

Jak w większości świąt, tak i w tym przeplatają się wątki i symbole różnych epok i kultur, pogańskie, antyczne i chrześcijańskie. Widać to już w samej nazwie świąt, różnej w różnych kulturach.

Wielka Noc, Wielki Dzień, Zmartwychwstanie, Pascha czy Easter?
Dlaczego Wielka Noc?

Nazwę tego święta, najbardziej typową dla ludów słowiańskich, przyjęliśmy od Czechów wraz z chrześcijaństwem, a nawiązuje ona do cudu zmartwychwstania, który nastąpił nocą.

Zapisy w Nowym Testamencie świadczą, że gdy Maria Magdalena przybyła do grobu Jezusa, świat jeszcze pogrążony był w ciemnościach, a kamień zasłaniający wejście do grobu już był odsunięty.

Można by też domniemywać, że użyto przenośni, porównując życie Chrystusa do światła oświecającego ludzkość, a śmierć do nocy, która je zgasiła.

W niektórych językach słowiańskich święto określa się jako Wielki Dzień, w i innych przyjęto nazwę Zmartwychwstanie.

Na świecie znane jest też jako Pascha, od hebrajskiego Pesach, wiosennego Święta Przaśników upamiętniającego wyjście Żydów z Egiptu, obchodzonego w pełnię księżyca, w czasie którego na ofiarę przeznaczano jednoroczne baranki.
Jako Hebrajczyk, obchodził to święto Chrystus, na nie wraz z uczniami przybył do Jerozolimy i święto Pesach stało się tłem męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Czas w którym zdarzenia miały miejsce, zespolił się z czasem równonocy wiosennej i pierwszej wiosennej pełni księżyca.

We wszystkich cywilizacjach święta wiązały się cyklem księżycowym, na nim opierał się kalendarz lunarny i podział roku na miesiące, zaczynające się od nowiu.

Kult księżyca należy do najstarszych na świecie, rytuały z nim związane wplatały się w kanwę kolejnych wierzeń i religii a jego fazy wytyczały większość wydarzeń.
Nadejście wiosny, zwycięsko obejmującej panowanie nad ziemią, świętowane było od wieków we wszystkich kulturach jako najważniejszy okres dla rolnictwa, od którego zależał całoroczny byt.

W uroczystościach związanych z nimi występowało wiele magicznych rytuałów mających zapewnić urodzaj i powodzenie w całym nowym roku.

Odradzanie się przyrody przypisywano siłom nadprzyrodzonym mającym władzę nad życiem i śmiercią. W większości obrzędów wątki życia i śmierci są nieodłącznie zespolone, a w obchodach świąt wiosennych przewijają się elementy silnie rozpowszechnionego kultu zmarłych, w którym szacunek dla śmierci i zmarłych mieszał się z lękiem, i w którym zawiera się wiara w nieśmiertelność duszy i zmartwychwstanie ciała.

Święta zmarłych obchodzono kilkakrotnie w ciągu roku. Słowianie obchodzili je podczas letniego i zimowego przesilenia oraz w czasie równonocny wiosennej i jesiennej.

Czas Świąt Wielkanocnych upamiętniających zmartwychwstanie Chrystusa przypada na czas świąt wiosennych i jednego ze świąt zmarłych.

Idea zmartwychwstania i życia wiecznego to stały motyw występujący w wierzeniach wszystkich kultur, niezależnie od epoki i miejsca na Ziemi. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jego praźródłem była wiedza, czy chęć zapanowania nad lękiem przed nieuniknioną śmiercią, dyktowana instynktem samozachowawczym. Ale jest wszechobecnym wątkiem, który spotkać można w wierzeniach egipskich (Ozyrys, balsamowanie zwłok), perskich i babilońskich, islamskich i w judaizmie (sąd ostateczny), w mitologii staroirańskiej (Zaratusztra), greckiej (Adonis, Attis), hinduizmie (Rama, Kriszna), a w większości łączony jest z przesileniem wiosennym.

Równonoc wiosenna od czasów pogańskich była symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, dobra nad złem, w chrześcijaństwie ma podobny wymiar zwycięstwa Chrystusa nad szatanem, zmartwychwstania i życia wiecznego nad śmiercią.

W świecie antycznym na czas równonocy przypadała śmierć Adonisa, kochanka Afrodyty, który zginął rozszarpany przez dzika. Zrozpaczona bogini wybłagała u Zeusa by mógł wiosną powracać na ziemię. Ku czci Adonisa obchodzono tygodniowe święto Adonie, a jego obchody, rozłożone w dniach na czas śmierci, opłakiwania i zmartwychwstania, zdają się pierwowzorem obchodów Świąt Wielkanocnych. Jednym z symboli Adonii były „ogródki Adonisa”, naczynia w których wysiewano rośliny o szybkiej wegetacji, z nich wywodzi się wielkanocny zwyczaj wysiewania owsa czy rzeżuchy, w które wstawia się paschalnego baranka, symbol poświęcenia Chrystusa.

W innych językach święto nazwano Ostern, lub Easter (skojarzenie od wschód, w sensie wschodu światła po mrokach nocy), choć etymologię tej ostatniej nazwy przypisuje się również imieniu Eostre (Ostara), celtyckiej i starogermańskiej bogini wiosny, świtu i płodności, władającej jednocześnie światem zmarłych.

Ostara występowała w wierzeniach słowiańskich jako Pergrubia. Święto ku jej czci przypadało również w okresie Equinoxu (równonocy wiosennej), zwierzęciem jej poświęconym był zając, symbol płodności a darem ofiarnym jajko, symbol odrodzenia życia.

Legenda opowiada, że Ostara znalazła w śniegu rannego ptaka. Aby pomóc mu przetrwać zimę, zmieniła go w zająca. Transformacja nie w pełni się udała, zającowi pozostała tęsknota za lataniem i zdolność znoszenia jajek, ale zdołał przeżyć zimę i z wdzięczności za ocalone życie ozdobił zniesione jajka, malując je na kolorowo i złożył bogini w ofierze.

Bogini odwzajemniła się obdarowując go niezwykłą szybkością by nie tęsknił za skrzydłami, a zdolność znoszenia jajek ograniczyła. Od tej pory zając znosi jajka tylko raz do roku, w wigilię pierwszej pełni księżyca po wiosennym przesileniu, ale za to kolorowe.

W dniach święta Ostary pomalowane kolorowym barwnikiem jajka ofiarowywano sobie z życzeniami pomyślności.

Jajko było też darem ofiarnym dla zmarłych, a zwyczaje ich barwienia wywodzą się ze starożytności.

Święta Wielkanocne przejmując tak wiele z dawnych wierzeń i zwyczajów nie bez podstaw nazywane są świętami wiosennymi. Zmieniło się jednak ich znaczenie.
Wiosenne święta od zawsze kojarzyły się z nowym życiem i przesiąknięte kultem płodności w obrządkach zawierały jego elementy. Wyrażały radość życia doczesnego, jego żywiołowość i biologiczny wymiar.

Wielkanoc tradycjom świąt wiosennych, obecnym w kulturach wszystkich ludów rolniczych, nadała nowy, ascetyczny wymiar, pozbawiając je podłoża erotycznego, kierując w stronę duchową, przejmując część obrzędów ze świąt zmarłych, wplatając w nie wątki chrześcijańskie i wzbogacając nowymi zwyczajami, kształtowanymi przez kolejne wieki.

Święto poprzedzane wydłużającym się okresem wyrzeczeń, rozciągnięte w czasie, przesycone zadumą nad wartością życia i jego celem, przybrało formę pokutną, jakby ludzka radość stanowiła zagrożenie dla dobra i życia wiecznego. Z czasem w efekcie samowolnej pobożności fanatyków ukształtowała się niemal pogarda dla (boskiego przecież) daru życia, określanego „marnością nad marnościami” a trend do cierpiętnictwa jako jedynej drogi zbawienia przesłonił optymizm zwycięstwa nad śmiercią.

Dziś obyczaje złagodniały, ale warto pamiętać, że Wielkanoc to święto radości.

http://www.wielkanoc.swieta.biz/

Komentarzy 17 to “Wielkanoc – Święto Zmartwychwstania”

 1. Listwa said

  Głupawy i bałamutny tekst.

  „Ku czci Adonisa obchodzono tygodniowe święto Adonie, a jego obchody, rozłożone w dniach na czas śmierci, opłakiwania i zmartwychwstania, zdają się pierwowzorem obchodów Świąt Wielkanocnych. Jednym z symboli Adonii były „ogródki Adonisa”, naczynia w których wysiewano rośliny o szybkiej wegetacji, z nich wywodzi się wielkanocny zwyczaj wysiewania owsa czy rzeżuchy, w które wstawia się paschalnego baranka, symbol poświęcenia Chrystusa.”

  – przykład bredni.

  Obchodom Wielkanocnym dała początek Matka Boża, która obchodziła te miejsca, które miały związek z męką Syna i wspominała poszczególne chwile, aż do Zmarwychwstania.

  Nikt nie brał pod uwagę słowiańszczyzny lub pogaństwa i ich praktyk i wierzeń. Kościół katolicki nie potrzebował i nie korzystał z żadnych innych inspiracji. Podstawą jest wyłącznie osoba i dzieło Chrystusa.

 2. NICK said

  Macie problem?
  Sprawa jest jasna.
  Chrystus Prawdziwie Z Martwych Wstał!

 3. Maciejasz said

  A czy na gajówce nie było kiedyś jakiegoś tekstu demitologizującego popularną teorię o wpływie słowiańskich i innych wierzeń na daty poszczególnych świąt chrześcijańskich?

 4. Alina said

  Znalezione w Wielkanoc, przesyłam z życzeniami i nadzieją, że wszystkie przepowiednie św. Bernadetty się spełnią:

  Niesamowite!

  https://forumdlazycia.wordpress.com/2013/02/11/zapomniana-przepowiednia-sw-bernadetty-soubitous/

 5. Stan said

  Tajemnica Eucharystii – Catalina Rivas.
  Film pokazuje spektakl inspirowany objawieniami Cataliny Rivas z Boliwii,
  wykonany przez aktorów teatru im. Józefa Węgrzyna w Ełku.

  .https://www.youtube.com/watch?v=qAr5qYOfFEI

 6. Jarek said

  BOSKA WIARA przekaz Anastazji

 7. maasteer said

  A kto wyjasni roznice w obchodach Wielkanocy miedzy Kościołem wschodnim i zachodnim? I jak to sie ma do schodzenia Św. Ognia w Jerozolimie?

 8. Stan said

  Ad:7 Maasteer
  Bardzo ciekawe pytanie Panie Maasteer.
  Kościół wschodni podczas ceremonii ma Św. Ogień, który jest specjalnie na ta
  uroczystość transportowany z Jerozolimy, a kościół wschodni nie ma tego Św. Ognia.
  Dlaczego???

 9. jowram said

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nastapil-cud-ognia-swietego-jerozolimie-2017-04

 10. Stan said

  15 kwietnia w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie odbyło się wyjątkowe nabożeństwo.
  Jest ono co roku transmitowane przez stacje telewizyjne z całego świata.
  To ceremonia Świętego Ognia, który od ponad 1500 lat, w niewytłumaczalny sposób zapala lampę w Grobie Pańskim.
  Co na ten temat mówią historyczne źródła?

  OGIEŃ NADPRZYRODZONY

  „Rokrocznie od ponad 1500 lat, po nabożeństwie pod przewodnictwem prawosławnego patriarchy Jerozolimy,
  lampa znajdująca się w Grobie Pańskim zapala się w nadprzyrodzony sposób za sprawą zstępującego z nieba Świętego Ognia.

  Dzieje się to zawsze w prawosławną Wielką Sobotę (do XVI wieku Wielkanoc
  w tym samym terminie obchodził także Kościół Rzymskokatolicki[1]).

  Tysiące naocznych świadków oraz 70 przekazów historycznych (z okresu od IV do XVI w.) potwierdza,
  że zejściu Ognia często towarzyszą głośne grzmoty,
  błyski oraz samoistne odpalenia lamp i świec znajdujących się w różnych miejscach Bazyliki.

  Ponadto, przez pierwsze kilka minut od momentu zejścia, płomień świec odpalonych od lampy nie parzy.”

  http://cudognia.pl/promowany/podstawowe-informacje-2/

 11. Stan said

  OBECNY PRZEBIEG CEREMONII

  „Od około 500 lat nabożeństwo Cudu Ognia w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie
  przebiega według następującego porządku:

  1. Rankiem w Wielką Sobotę (w prawosławnym terminie[3]), wszystkie lampy i świece wewnątrz
  Bazyliki Grobu Pańskiego zostają zgaszone.
  Do Grobu Pańskiego wchodzi specjalna komisja złożona z przedstawicieli władz miejskich,
  policji oraz duchownych różnych wyznań chrześcijańskich:
  prawosławny, ormianin, kopt i franciszkanin[4].
  Po upewnieniu się, że we wnętrzu nie ma żadnych źródeł ognia, Grób Pański zostaje zapieczętowany
  woskiem na pamiątkę pieczęci pozostawionej przez rzymską straż[5].

  2. W południe prawosławny patriarcha Jerozolimy (obecnie jest nim Teofil III) wchodzi do Bazyliki
  w towarzystwie tureckich straży[6] i rozpoczyna się tradycyjna litania, w trakcie której procesja trzy razy okrąża Grób Pański.

  3. Po litanii z Grobu zdejmowana jest pieczęć i pomocnik wnosi do wnętrza zgaszoną „wiecznie płonącą” lampę,
  która ma zostać zapalona Świętym Ogniem.

  4. Następnie prawosławny patriarcha zdejmuje wierzchnie szaty liturgiczne i zostaje przeszukany pod okiem wspomnianej komisji. Po upewnieniu się, że nie posiada on żadnych źródeł ognia, wchodzi do wnętrza Grobu trzymając cztery pęki nie zapalonych świec (każdy z nich liczy 33 sztuki jako symbol 33 lat ziemskiego życia Jezusa Chrystusa).
  Za nim podąża przedstawiciel Kościoła Ormiańskiego, który jako jedyny ma prawo znajdować
  się w przedsionku skąd obserwuje patriarchę.
  W tym czasie chór zaczyna śpiewać pochodzący z II w. hymn Phos Hilaron[7]
  (znany w tradycji łacińskiej pod nazwą Lumen Hilare).

  5. Patriarcha klęczy samotnie przy kamieniu, na którym położono ciało Jezusa.
  Następnie odmawia określone modlitwy, prosząc w nich Jezusa Chrystusa o błogosławieństwo dla wiernych.

  6. W tym momencie, w sposób nadprzyrodzony, na Grób Pański zstępuje Święty Ogień
  i rozprasza się wewnątrz Bazyliki, jednocześnie zapalając lampę we wnętrzu Grobu.
  Często zejściu Ognia towarzyszą zjawiska dźwiękowe i świetlne, o których czytamy
  w historycznych manuskryptach arabskich, łacińskich i prawosławnych.

  7. Patriarcha odpala swoje świece od lampy i przekazuje Ogień pozostałym osobom znajdującym się w Bazylice,
  zaczynając od przedstawiciela Kościoła Ormiańskiego.

  8. Następnie wierni przenoszą płomień do swoich domów i wspólnot religijnych.

  Warto dodać, że współcześnie Święty Ogień jest transportowany samolotami do wielu krajów.

  W tym roku po raz siódmy, prawosławna delegacja dostarczy płomień do Polski kilka godzin po jego zejściu.

  Dzięki temu Święty Ogień będzie obecny na nabożeństwach paschalnych,
  które rozpoczną się o północy w cerkwiach w całej Polsce.”

  Źródło: http://cudognia.pl/promowany/przebieg_ceremonii/

 12. maasteer said

  Ad 10 Stan
  „Dzieje się to zawsze w prawosławną Wielką Sobotę (do XVI wieku Wielkanoc
  w tym samym terminie obchodził także Kościół Rzymskokatolicki[1]). ”

  Czyli do reformy gregoriańskiej było tak jak teraz świętuje kościół wschodni?

 13. maasteer said

  „Mieści się w przedziale czasowym pomiędzy 22 marca i 25 kwietnia ale nie ma stałej daty, dlatego określane jest jako święto ruchome.”

  W Kościele wschodnim Wielkanoc może przypadać nawet 5 maja.

  Daty Wielkanocy 2000 – 2050 – w obu Kościołach:

  https://grecja.home.pl/pasxa_daty.htm

 14. maasteer said

  Wg powyższego schematu (link) w 2043r. będzie największy rozrzut czasowy – 9 marca – 3 maja. Czyli w artykule głównym jest błąd – bo jest napisane, ze od 22 marca.

 15. Stan said

  Ad:12 Maasteer
  „Czyli do reformy gregoriańskiej było tak jak teraz świętuje kościół wschodni?”
  Tez tak zrozumialem.

  Źródło: .http://cudognia.pl/promowany/przebieg_ceremonii/

 16. błysk said

  Bodajże od roku 1970 istnieje u nas „Triduum paschalne” zamiast Triduum święte .Co ma wspólnego pascha wieczerza żydowska ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Nadto nabożeństwo wielkosobotnie ,które rozpoczyna się w sobotę i trwa ok. 3 godzin i kończy odśpiewaniem pieśni „Wesoły nam dziś dzień nastał”,jeszcze przed godziną Zmartwychwstania ,która była ok. godziny 3 rano. Czy wszystko to nie jest wielka herezja mająca na celu zniszczenie Zmartwychwstania ,tym bardziej,,że rezurekcje są coraz nędzniejsze,właściwie bez śpiewu . Wszystko ,co wyżej piszą dyskutanci,to są drobiazgi w stosunku do problemu. Bo np. rośnie w siłę neokatechumenat,gdzie odprawiana jest całonocna „liturgia” w wielka sobotę.

 17. woocashenko said

  Ad:12 Maasteer
  Myślę, że tu po prostu powinno być 29 marca 2043 (zamiast 9 marca) – wtedy przypada niedziela i jest to 5 tygodni różnicy.

Sorry, the comment form is closed at this time.