Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Co się dzieje na Ukrainie – 20.04.2017.

Posted by Marucha w dniu 2017-04-21 (piątek)

Nieciekawie zapowiada się na Ukrainie – pisze pani Tiamat. – Mariupol i Odessa przyłączyłyby się do Donbasu, gdyby mogły. Ale Ukraina już przygotowuje się do „walki o Ukrainę”.

Mariupol i Odessa są już psychicznie nastawione na to, by w każdej chwili przyłączyć się do DRL – stwierdził ukraiński wojskowy specjalista Oleg Żdanow, powołując się na słowa Aleksandra Zacharczenko o przyłączeniu Dniepropetrowska. „Rozumiem, że Mariupol jest praktycznie i duchowo przygotowany. Wystarczy hasło w telewizji i ludzie wyjdą na ulice z trójkolorową flagą. Razem z zakładem metalurgicznym, który jest pro-ukraiński, i portem, i przyłączy się cała reszta”.

Żdanow opowiada, że utworzono już milicję (straż miejską), a tak naprawdę prywatny oddział militarny, który w odpowiednim czasie otrzyma broń i opanuje miasto. W Mariupolu będzie walczyć o Ukrainę tylko oddział, złożony z samych ‚patriotów’ (regiment patriotów).

Żdanow zapomniał oczywiście, że Donieck jest bombardowany niemal codziennie i nie pamięta widocznie masakry majowej (09.05.2014). Politolog uważa, że użycie broni powinno być ostatecznością, bo przecież nikt nie będzie strzelać do półmilionowego miasta. Żdanow ma nadzieję, że wystarczy, iż tłumy wyjdą na ulice i to przeważy losy miasta (na stronę Ukrainy).

„Wszystko będzie zależeć od dowództwa kraju. Bo być może będzie podobnie jak na Krymie: będzie zakaz otworzenia ognia, zorganizowany bezpieczny korytarz humanitarny, prowadzący do bezpiecznego miejsca pod kontrolą. A być może jest taka opcja polityczna: Gwardia Narodowa wejdzie do miasta i wtedy wszyscy pozostaną w domach i sytuacja zostanie opanowana”.

 

Opowiadając o Odessie, ukrainski specjalista Żdanow zauważył: „W Odessie nie ma pro-ukraińskich sympatii, ludzie mają raczej swobodę myślenia. Łatwo się jednak ujawnia i nas poprą, gdy im Kijów obieca marchewkę na patyku”.

Tu przypomnienie tłumacza: „Nasze kontakty lokalne zapewniają nas, że Mariupol nigdy nie miał i nie będzie miał pro-kijowskich sympatii”:
>http://www.fort-russ.com/2017/04/mariupol-and-odessa-minded-to-leave.html

Jakie mińskie porozumienia?! – Poroszenko chwali się w telewizji, że będzie nielegalnie ostrzeliwać Donbas. O swoich ambitnych planach opowiedział sam prezydent Poroszenko w wystąpieniu we własnej stacji TV Chanel 5.

Witalij Deinega, przywódca kijowskiej ochotniczej organizacji „Wrócić do domu żywym”, opowiada, w jaki sposób ukraińskie władze mogą wyłgać się od porozumień mińskich. Organizacja Deinegi jest pod opieką ukraińskiego Ministerstwa Obrony.

Otóż Deinega sądzi, że należy skorzystać z pomocy najbardziej skrajnych bojowników – ochotników w militarnych operacjach – co pozwoli „na większa swobodę w działaniu”. Korzyść, jaką mogą przynieść ci ochotnicy, polega na tym, że np. Prawy Sektor może wypełniać zadania prawnie zabronione lub wręcz nieetyczne i niezgodne z regulaminem ukraińskiej armii. „Nie mogę ujawnić sekretu, ale w przypadku, gdy armia nie ma prawa strzelać, wtedy poprosimy Prawy Sektor” – powiedział Deinega.

What Minsk Agreement? Poroshenko TV boasts illegal shelling of Donbass – Fort Russ, http://www.fort-russ.com/2017/04/what-minsk-agreement-poroshenko-tv.html

A tymczasem prezydent Trump domaga się rozliczeń finansowych z wszystkich ‚dotacji’, jakie Ukraina otrzymała od Demokratów.

„Spotkanie Poroszenki z Trumpem nie jest przewidziane w najbliższym czasie – powiedział Kost Bondarenko, dyrektor od finansowania ukraińskiej polityki. – W lutym Pawel Klimkin (dyplomata) poleciał do USA, żeby zorganizować spotkanie Poroszenko z Trumpem, i ogłosił to przedwcześnie, zanim możliwość spotkania była w ogóle dyskutowana. Mamy kwiecień i nie ma żadnych wieści o spotkaniu. Rozumiem, że nie ma żadnych planów odnośnie spotkania”.

Bondarenko dodał, że Klimkin polecial do Waszyngtonu nie tyle po to, by zorganizować spotkanie z Trumpem, ale głównie po to, by spotkać ‚przyjaciół Ukrainy’ wśród polityków i lobbystów pro-kijowskich. Poroszenko ma duże poparcie wśród lobbystów, którzy obiecali mu to spotkanie z Trumpem. Niemniej jednak Trump ma niejakie wątpliwości i parę pytań.

Gdy Trump spotkał się z Angelą Merkel, zapytał wprost: „Dlaczego Ameryka ma się opiekować Ukrainą, a nie Europa?” Po drugie, Trump zgodził się spotkać z Poroszenko pod warunkiem, że ten pokaże wszystkie raporty na temat wydatków z funduszy przekazanych Ukrainie przez rząd USA. Jednym słowem, Poroszenko powinien się rozliczyć z otrzymanych pieniędzy. Po trzecie, Kijów musi ujawnić wszystkie transakcje finansowe, jakie miała Ukraina z rządem Demokratów.

Są pewne sprawy, które Ukraina trzyma w tajemnicy, zwłaszcza transakcje dotyczące broni i dywersyjnych operacji na terenie Ukrainy, dokonywanych przez obcych najemników. A ponieważ ujawnienie tych operacji nie bardzo leży w interesie Ukrainy, więc na razie nie ma mowy o spotkaniu Trumpa z Poroszenko – twierdzi autorka artykułu Inessa Sinhugova.

Trump would like to see Ukraine’s expenditure reports, Democrats’ funding – Fort Russ,
>http://www.fort-russ.com/2017/04/trump-would-like-to-see-ukraines.html

Przetłumaczyła: Tiamat

*                        *                         *

Gdy Trump spotkał się z Angelą Merkel, zapytał wprost: „Dlaczego Ameryka ma się opiekować Ukrainą, a nie Europa?” -Mamy tu przykład manipulacji i hipokryzji w wydaniu jankesów, gdy opieką nazywa się okupację i niemiłosierną eksploatację Ukrainy (przypis ZB).

http://zygumntbalas.neon24.pl

Jedna odpowiedź to “Co się dzieje na Ukrainie – 20.04.2017.”

  1. revers said

    W Charkowie probowali, i mirni pokojowo zostali spacyfikowani przez oddzilay specjalne sbu alfa.

    http://www.fort-russ.com/2017/04/turchinov-bbc-interview-part-one.html

    Turczynow deklaruje wojne Donbassowi.

Sorry, the comment form is closed at this time.