Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Białoruś nie będzie realizować zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Posted by Marucha w dniu 2017-04-24 (Poniedziałek)

[Boimy się. Bardzo się boimy, co teraz będzie… – admin]

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko wyraźnie zakomunikował rządowi kraju by nie realizował zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dziennik „Rzeczpospolita” cytuje wypowiedzi prezydenta Łukaszenki z jego piątkowego orędzia do narodu i Zgromadzenia Narodowego. Białoruski prezydent mówił w nim między innymi o sprawach ekonomicznych.

Zdecydowanie opowiedział się za utrzymaniem interwencji państwa w gospodarkę – „Głównym zadaniem ministerstwa handlu jest regulowanie cen, a nie zorientowanie na konkurencję. To umiecie i musicie robić. I żadni reformatorzy z MFW nie są dla was prawem. Kontrolujcie ceny” – zalecał swojemu rządowi.

Łukaszenko zdecydowanie wystąpił przeciw planowi reform w duchu liberalnym, który władzom Białorusi od dawna sufluje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, uzależniając od ich wdrożenia przyznanie Białorusi kolejnych kredytów.

Jak powiedział białoruski prezydent: „Nie słuchajcie nikogo, kto będzie was przekonywał do konieczności liberalizacji. Ona jest dobra dla tych, którzy dziś nie mają problemów i kto ma kieszenie pełne pieniędzy. A u nas miliony ludzi na dziś nie mają dużo pieniędzy”.

Kiepska sytuacja białoruskich finansów publicznych skłoniła władze Białorusi do podjęcia w 2015 roku negocjacji z MFW na temat kolejnego kredytu. W ciągu tego okresu przedstawiciele Funduszu kilkukrotnie odwiedzali ten kraj jednak za każdym razem przedstawiali kolejne rekomendacje, które sprowadzały się do liberalizacji systemu gospodarczego.

Na Białorusi nadal około 70% PKB wypracowywana jest przez wielkie przedsiębiorstwa państwowe, które pracują wedle tworzonych przez władze planów. Rząd określa również maksymalne ceny na część towarów.

Jednak w latach 2015-2016 gospodarka Białorusi pozostawał w recesji, ponieważ kraj ten odczuł bardzo dotkliwie zwolnienie rosyjskiej gospodarki wskutek wojny handlowej Rosji z Unią Europejską. Rosja pozostaje zdecydowanie pierwszorzędnym partnerem handlowym Białorusi, w 2015 roku przypadało na nią 39% wartości białoruskiego handlu zagranicznego.

Wielu komentatorów uznało, że ocieplenie w relacjach z USA i państwami Unią Europejską, jakie realizowały białoruskie władze od schyłku 2015 roku, są trwałą strategią nastawioną na zasilenie białoruskiej gospodarki zachodnimi kredytami. W ostatnim okresie Aleksandr Łukaszenko zajmuje jednak wobec zachodu wyraźnie twardsze stanowisko. Może mieć to związek falą protestów społecznych jaka w lutym i marcu przetoczyła się przez wiele miast Białorusi, a po której nastąpiła akcja zatrzymań opozycyjnych działaczy i rozbicie opozycyjnych manifestacji w tak zwany „Dzień Woli”.

Prawdopodobnie wyznaczyły one granice politycznej liberalizacji, których prezydent Białorusi nie przekroczy nawet za cenę zachodnich kredytów. Postawę Łukaszenki najpewniej zmieniła również obietnica złożona mu przez Władimira Putina, który chce wydzielenia Białorusi kredytu w wysokości około 750 milionów dolarów.

rp.pl/kresy.pl
http://kresy.pl

Komentarzy 21 to “Białoruś nie będzie realizować zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego”

 1. Władek said

  Łukaszenko to podły antysemita i jeszcze większy morderca dzieci niż Asad.

 2. Moher49 said

  Brawo Orban, Brawo Łukaszenka. Czas najwyższy, aby Polska zmądrzała.

 3. volviak19 said

  Nie wpuszczać żadnych zachodnich obserwatorów tzn. z Usrahella, bo potem następuje prowokacja i najazd dziczy na wolny kraj.Dobrze że Łukaszenka to twardy gość i trzyma ich z dala, tej charyzmy zabrakło Gierkowi.

 4. Zerohero said

  cyt. „….przez Władimira Putina, który chce wydzielenia Białorusi kredytu w wysokości około 750 milionów dolarów.”

  1. USA drukuje z powietrza dolary
  2. Rosja za dolary sprzedaje swoje realne dobra
  3. Nadwyżki ciężko zarobionych dolarów Rosja pożycza Białorusi
  4. Białoruś wykonuje realną pracę aby spłacać rosyjskie kredyty w dolarach

  Wychodzi na to, że USA nie tylko zarabiają na druku pustego pieniądza, ale i sterują kranikiem z ilością „pieniądza” jaki może przepływać między stronami trzecimi, np. Rosją a Białorusią. Może już czas najwyższy podać „rosyjskim” bankierom herbatkę z Polonem? Do tej pory nie nauczyli się drukować rubla.

 5. PISKORZ said

  re 3…: tej charyzmy zabrakło Gierkowi.” CHARYZMĘ TO ON MIAŁ, ale dobrze pisze o Nim prof. P. Bożyk, że porządny gość nie na takie czasy..i …otoczenie miał takie jakie miał..

 6. Regina said

  Jak najdalej od MFW, jak najdalej od ich doradców. Jak raz wdepnie się w to g……..o,to nie sposób wydostać się z tej pułapki.

 7. pkosd said

  http://niewygodne.info.pl/artykul8/03728-Szalone-tempo-wzrostu-polskiego-dlugu.htm

  art 220 pkt.2
  Ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.

  Konstytucja niewolnikow od 20 lat – zajaknal sie jakis z tzw politykow idoli gwiazd mediow? nie slyszalem?

  z tym ukladem to najpozniej za rok do pieciu puszcza stopy tzn kredyty wzrosna x2 + katastrat i zegnajcie

  jedyne wyjscie z tego blednego kola to – zmienic system 🙂 tzn. do rzadu wybrac POLAKOW.

 8. pkosd said

  a i tak nie bedzie inaczej bo tak sie musi stac tzn zmadrzec musi wiekszosc i to szybko – powstac z kolan! cotygodniowych kolan rowzniez.

 9. Radioactive said

  Taaa…
  Pewnego pięknego dnia do cara Mikołaja przyjechało też kilku jeźdźców apokalipsy z domu rotschildow…I zaproponowali góry złota kredytu za kontrolę nad​ rosyjskim system finansowym …Dostali potężnego kopa …Ale z po dwóch czy trzech latach car został zastrzelony z całą rodziną przez rewolucjonistów o nierosyjskich nazwiskach a Rosja stanęła w ogniu …Dziś tego typu majdany sieją najstarsi bracia nieludzie syryjnie… przepruszam… Seryjnie.

 10. Re: Artykul…
  Dobry zwyczaj: Do domu swojego nie wpuszcza sie k…rew, zlodzieji I oszustow, bo sk…rwia ci wszystkie (sluzby publiczne) twoje dzieci I ich „kieszonkowe”, okradna ci („sprywatyzuja” czy „restrukturyzuja”) caly dom w ktorym bedziesz jedynie „lokatorem” lub „sprzatajacym” I beda cie oszukowac za ciezko wykonywana prace (naprawy, remonty, itd…, domu, z ktorego cie wywlaszczyli..
  Oto dzisiejszy obraz RP
  =====================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 11. Zbyszko said

  Swego czasu (jeszcze za komuny) czytałem artykuł w którym autor przedstawiał sytuację w w Kongo przed i po „pomocy” temu krajowi przez gangsterów z MFW… Przed tą tragedią, był t normalny kraj, po tej tragedii dla tego kraju, to widać jak jest…

 12. markglogg said

  To fakt, że Mińsk został zmuszony przez LIBERALNY KREML (wciąż realizujący swe plany prywatyzacyjne Federacji Rosyjskiej) do „flirtu” z MFW. W rezultacie takiej IMPERIALNEJ polityki FR, Łukaszenka, choć oficjalnie zapewnia o „nieustającej miłości” Białorusi do Rusi, to po cichu kopie pod IMPERIALNĄ ROSJĄ historyczne „dołki”. Przypominając, m.in. jak to miasto graniczne Mohylów (Mogiliew), po zajęciu go przez wojska carskie w 1654 roku, podstępnie wycięło okupacyjny garnizon rosyjski, przywracając miasto Rzeczpospolitej w roku 1661. Za http://www.km.ru pozwolę sobie przypomnieć, że niedawno „batka” Łukaszenko wydał z tej okazji bardzo pro-polski medal – co oczywiście rosyjskim nacjonalistom dzisiaj, spod znaku portalu KM.RU (Kirył i Metod) bardzo się nie spodobało. Podobnie jak i wystawienie, przed dwoma bodajże laty, pomnika POGAŃSKIEGO litewskiego Księcia Witolda, na placu przed odbudowaną katolicką katedrą w Witebsku. Kto zna rosyjski, niech czyta szczegóły tego, obecnie uhonorowanego oficjalnym medalem na Białorusi, anty Rosja Imperialna podstępu mohylowskiego mieszczaństwa:

  Opis zaczyna się w ten sposób:

  W trakcie rosyjsko-polskiej wojny w 1664 roku, Mohylów dostał się carowi rosyjskiemu. Polacy próbowali odzyskać miasto (itd.)

  В ходе Русско-польской войны в 1654 году Могилев ушел к русскому царю. Поляки попытались вернуть город, но были на голову разбиты. Тогда, судя по всему, польская корона решила подойти к вопросу с другой стороны и «провести работу» с могилевской элитой и средним классом. То есть банально купить ее.

  В феврале 1661 года городской магистрат приказал своим сторонникам тайно поснимать кремни со стрелецких ружей. Кроме того, специально подготовленные предатели должны были поднять тревогу, заявив, что за городом поляки напали на белорусских крестьян и убивают их, с тем, чтобы закрыть ворота за спиной у части русского гарнизона и разделить его.

  Все так и вышло. Клич Леоновича «Пора! Пора!» стал призывом к началу резни. Следует отметить, что даже частично обезоруженные и застигнутые врасплох, русские воины смогли изначально дать жестокий отпор предателям, и, скорее всего, победили бы, но городские власти выпустили из тюрьмы и вооружили польских военнопленных, в результате чего большая часть обезоруженного русского гарнизона была вырезана. А руководители изменников получили награды и титулы от польских властей.

  Выпуск памятной монеты в честь подобных событий – жест, мягко говоря, сомнительный. Если «батька» считает, что в положении литовско-польских холопов предкам современных белорусов было лучше, чем в союзе с братским народом, то к чему тогда разговаривать о дружбе?

  Читать полностью: http://www.km.ru/world/2017/04/23/aleksandr-lukashenko/801608-obrashchenie-lukashenko-k-narodu-s-zadnimi-myslyami-ili

 13. Głos Prawdy said

  ŁUKASZENKA: „U EUROPEJSKICH WŁADCÓW CZEGOŚ BRAKUJE MIĘDZY NOG”
  „Przywódcy państw Unii europejskiej popełniają wiele błędów, o których potem będą mocno żałować”
  http://sobytiyavmire.com/blog/43924526376/Lukashenko:-«U-evropeyskih-praviteley-chego-to-ne-hvatayet-mezhd

 14. Boydar said

  Głównie napletków.

 15. NICK said

  Tytuł.
  Będzie.
  A wy pominiecie to milczeniem.

  Zdumiewa mnie Pana pewność…
  Admin

 16. Vladimir said

  No to mamy kolejny kraj ktory sie wypial na ta destrukcyjna organizacje – mam nadzieje ze, postanowienie bedzie realizowane konsekwetnie bo moga z tego wyniknac tylko korzysci !

 17. Boydar said

  Kiedy już nadejdzie ta wiekopomna chwila, Pan NICK z dumą zawoła – TO JA, JA SIĘ PIERWSZY POMYLIŁEM !
  I wtedy Bat’ka przypnie NICK’owi wielki medal z kartofla. Takiego bez GMO oczywiście.

 18. krolewnascieszka said

  Bank Rothschilda. Bank ten odgrywa we Francji podobną rolę polityczną, co Goldman Sachs w USA i instytucjach europejskich. Pierwszym powojennym prezydentem z ramienia banku był Georges Pompidou, który w 1973 r. przeforsował historyczną dla Francji i Europy tzw. ustawę Rothschilda, która odebrała francuskiemu bankowi centralnemu możliwość pożyczania pieniędzy państwu, skazując je na banki prywatne, które oczywiście pobierają odsetki. Od tego momentu Francja zaczęła się zadłużać. Dziś dług publiczny osiągnął prawie 100% PKB. Ustawa Rothschilda została skopiowana w europejskim Traktacie z Maastricht.

 19. NICK said

  Znam Ruś Białą.
  Od dawna i podszewki też.

  Tak pisząc?
  Zapomnieliście.
  Lub pamiętać nie chcecie albo… .

  Zapomnieliście?

  Wielekroć TU pisałem.
  Cytowałem.
  Z rąk pierwszych.
  Pisałem o strukturze agrarnej, szkołach. Dzieciach Białoruskich przyjętych do Polski… .

  Zajrzyjcie do historii. Tutejszej.
  Do opinii GP także.

 20. NICK said

  P.Boydar. (17).
  Pan zaś? Mylisz się wielokrotnie.
  We wszech tematach, prawie.
  Co, Panu niejeden wyłożył.

  Na co Pan, po swojemu, ZAMEMŁAŁ. Wieeelokrotnie.

  Ma Pan, hm, zdolność?
  Czy tupet, raczej?

 21. Boydar said

  Z Wielką Czerwoną Wstęgą … 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.