Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Ministerstwo Kultury Polski komentuje demontaż pomnika UPA

Posted by Marucha w dniu 2017-04-28 (piątek)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski uważa demontaż pomnika UPA w Hruszowicach niedaleko Przemyśla za w pełni legalne działanie – poinformowała jednostka.

„Demontaż tego nielegalnie wzniesionego pomnika był przeprowadzony w zgodzie z prawem” — oświadczyło Ministerstwo Kultury.

Jak podkreśla, do strony ukraińskiej wielokrotnie kierowano pisemne prośby o „uregulowanie statusu prawnego tego pomnika, który reprezentował sobą jeden z wielu nielegalnie wzniesionych na terytorium Polski memoriałów na cześć członków UPA, mających symboliczny charakter i niezwiązanych z miejscem pochówku”.
[Prośby… k-mać… jak w ogóle mogło dojść do wzniesienia takiego pomnika? Przecież tego nie da się zrobić w dwie godziny pod osłoną nocy. Kto był na tyle uprzejmy, że przymknął oczy? – admin]

„Strona polska jest zdania, że każdy, kto zginął lub został zabity w rezultacie działań wojennych i politycznych represji na terytorium Polski, ma prawo być pochowany z szacunkiem” [prócz „ruskich” – admin] — podkreśla Ministerstwo Kultury.

Jednostka podkreśla, że jest otwarta na współpracę z ukraińskimi partnerami odnośnie miejsc pochówku przedstawicieli narodu ukraińskiego „pod warunkiem że rozwiązanie problematycznych kwestii będzie odbywało się w duchu wzajemnego zrozumienia i dialogu, obowiązującego w Polsce prawa i w zgodzie z polsko-ukraińskimi umowami międzyrządowymi”.

Jednocześnie polskie Ministerstwo Kultury zdecydowanie sprzeciwia się [od kiedy? – admin] obecności na terytorium kraju nielegalnie wzniesionych pomników UPA, których celem jest gloryfikacja zbrodniczej działalności organizacji, która odpowiada za śmierć tysięcy niewinnych Polaków.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 8 to “Ministerstwo Kultury Polski komentuje demontaż pomnika UPA”

 1. Marcin said

  To jest po coś robione a pod co to dowiemy się w niedługim czasie, a może i sie nie dowiemy.

 2. jazmig said

  No to najwyższa pora, żeby rozebrać wszystkie nielegalne pomniki UPA w Polsce.

 3. revers said

  Pomniki poszly w ruch, ale farb nadal nie odzczedza sie, tym razem w Odessie Kaczynkisch zamalowano pomnik Zukowa, a gdyby nie Zukow nie bylo by Rosjan ani nawet Polakow po nie rozwalce zydowskiego NKWD z Beria na czele.

  https://www.novorosinform.org/news/69219

  Ale z muti kulti uda sie im napewno znisczyc substancje etniczna, poliaki pojada na pierwszy rzut ognia wg. Macroniego czyli do kata, bedzie mozna oficjalnie wolac na ulicach polacy wynoacha.

 4. RomanK said

  Polacy popelniaja powazny blad polityczny ,ktory sie zemsci w przyszlosci, jesli sie go nie naprawi natychmiast.
  Po przesiedleniach ludnosci po II wojnie swiatowej i zmianie granic, chcac w przyszlosci uniknac konfliktow etnicznych i zwiazanych z nimi czystek…oraz usuniecia powodow do mieszania na tym polu wrogow…nalezy przez 4 pokolenia dbac o rozdzielenie i zassymilowanie ludzi z ziemiami na jakie zostali przesiedleni.
  Zarowno Wschodnie, jak i Zachodnie.
  W tym celu nalezy dprowadzic do konca porzesiedlenie..i wszystkich ,ktorzy po dwoch pokoleniach zaczynaja organizowanei zycie mniejszosci, okazuja nieprzystosowanie czy nie zadowolenie oraz brak calkowity assymilacji….po dokonaniu rozpoznania i wywiadu, obligatoryjanei pozbawic obywatelstwa polskiego i zaproponowac wyjazd do Macirzy w trybie pilnym i administracyjnym! Powinno sie dac 6 mcy na sprzedaz i likwidacje nieruchomosci i zwolnic od podatku mienie przesiedlenia.W razie niezgody dokonac w procesie prawnym odebrania obywatelstwa i praw obywatelskich i legalnego przejecia mienia przez Skarb Panstwa za odszkodowniem i deportacja!
  Takie posessje panstwo oferuje Polakom powracajacycm z emigracji na wrunkach preferencyjnych.

  Polityka wizowa powinna byc scisle przestrzegana w taki sposob ,ze nie wydaje sie wiz pobytowych ludziom z terenow objetych wymiana ludnosci. Co najwyzej krotkie wizy turystyczne z powqaznym uzasadnieniemi zadnych pozwolen na prace!
  W zczgolnosci ostroznosc ta powinna dotyczcy dwoch mniejszosci przez dlugie lata udajace Polakow , a obecnie jawnie wrogie i agresywne.. Przez tzw Slazakow z RAS …..i Banderowska Ncjonalistyczna Skundlona Sicz Karpacka i Wolnska…
  Nalezy natychmiast zmienic albo zreformowac radykalnie tzw Idiotyczny Program Karty Polaka…

 5. Dictum said

  Pan Roman K. – marzyciel.

  Po 23 latach zlikwidowano pomnik gloryfikujący UPA

  Głos zabrało również ukraińskie MSZ:
  „Jest to jawna prowokacja w przededniu obchodów 70. rocznicy zbrodniczej akcji „Wisła”, zorganizowana w oczywistym celu odwrócenia uwagi od tej straszliwej daty.[…] żądamy od polskich władz wyjaśnienia tej sytuacji”.

  Poinformowano również, że w najbliższym czasie odbędą się w Warszawie konsultacje polsko-ukraińskie na temat „dwustronnej umowy o ochronie miejsc pamięci z 1994 roku” i wyrażono również nadzieję, że w przyszłości uda się „uniknąć tego rodzaju zdarzeń”.

  Natomiast prezes ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz zażądał od polskich władz przeprowadzenia śledztwa, ukarania sprawców oraz odnowienia obiektów i ich legalizacji. Jednocześnie zwrócił się do ukraińskich władz samorządowych, z poleceniem wstrzymania rozpatrywania wszelkich wniosków „polskich instytucji, osób prywatnych czy organizacji społecznych dotyczących wydawania zezwoleń na budowę nowych polskich pomników i znaków pamięci, czy też restaurację już istniejących”. Podkreślił przy tym, że „co najmniej 105 polskich pomników” powstałych w latach 1991-2017 „jest nielegalnych”.

  Zdaniem Andrzeja Grajewskiego, nie pierwszy raz ukraiński IPN, kierowany przez bezkrytycznych apologetów UPA, swymi działaniami dolewa oliwy do ognia w skomplikowanych polsko-ukraińskich relacjach historycznych.

  Mimo to redaktor Maria Przełomiec uznała za niezbędne umożliwienie Wołodymirowi Wiatrowiczowi przekazania polskiej opinii publicznej tych gróźb i połajanek skierowanych pod adresem polskich władz. Uczyniła to dzisiaj w programie „Studio Wschód” (TVP Info). Zapytany o dewastację cmentarnych pomników upamiętniających ofiary zbrodni UPA, prezes ukraińskiego IPN odrzekl bez wahania, że sprawcami są Rosjanie. Pani Przelomiec taktownie nie zapytała o dowody.

  Obecny w warszawskim studio TVP Paweł Kowal wyraził swoje oburzenie z powodu demontażu pomnika ku chwale UPA. Jego zdaniem, pośpiech z jakim to uczyniono, był nie na miejscu. Paweł Kowal podkreślił przy tym, że jest rzeczą niedopuszczalną, aby takie decyzje podejmował prosty wójt, z podkarpackiej wioski, nie mający przecież pojęcia o finezjach polityki zagranicznej.

  Natomiast Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w komunikacie opublikowanym 28.04.2017 wyraził zdziwienie treścią komunikatu UIPN. W tym komunikacie podkreślono, że rozbiórka pomnika poświęconego oddziałom Ukraińskiej Powstańczej Armii na cmentarzu w miejscowości Hruszowice (gmina Stubno, pow. Przemyśl, woj. podkarpackie), zostala przeprowadzona przez władze samorządowe w zgodzie z obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej prawem.

  cd.
  http://nanofiber.salon24.pl/774920,po-23-latach-zlikwidowano-pomnik-gloryfikujacy-upa,2

 6. Jack Ravenno said

  Wyburzyć te goofna, narzucić nawozu, zaorać głęboko, zabronować, posiać kwiatki i niech wszelki ślad zginie z polskiej ziemi…

 7. RomanK said

  Marzycieli ..panie Dictum ..to pan sobie wybral do Sejmu i wladz PRLubis…dlatego rozmazuja panu Ojczyzne….niczym palcem w kiblu.

 8. Dictum said

  ad. 7.
  Marzyciel to osoba która snuje plany nie zawsze do spełnienia.
  To Pan.
  A Ci, co rządzą, to twardzi realizatorzy powierzonych im zadań, w większości powierzonych z zewnątrz.

Sorry, the comment form is closed at this time.