Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Powołano społeczny komitet usuwania banderowskich upamiętnień w Polsce

Posted by Marucha w dniu 2017-05-06 (sobota)

3 maja działacze środowisk narodowo-patriotycznych z Podkarpacia powołali Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce. „Jego funkcjonowanie zakończy się wraz z usunięciem z polskiej przestrzeni publicznej ostatniego nielegalnego upamiętnienia UPA”.

W środę 3 maja powołany został Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce. Organem wykonawczym jest Rada Komitetu, która pokieruje jego pracami i będzie reprezentować go na zewnątrz.

[I jak zwykle, społeczne komitety zajmują się tym, co powinno być psim obowiązkiem władz – admin]

Jak poinformował nas Marek Kulpa, przewodniczący Rady Komitetu, a zarazem szef Ruchu Narodowego Podkarpacie, liczy on obecnie 17 członków oraz 4 członków honorowych. Do tych ostatnich należą m.in.: wójt gminy Stubno Janusz Słabicki, który zadecydował o rozbiórce obiektu, znany działacz patriotyczny i antybanderowski Stanisław Żółkiewicz oraz kpt. Konstanty Kopf – 95-letni weteran, żołnierz PAS NSZ, który podczas II wojny światowej walczył na Podkarpaciu (głównie na Lubaczowszczyźnie) z sowietami, hitlerowcami i UPA.

– Komitet ma charakter społeczny. Jego funkcjonowanie zakończy się wraz z usunięciem z polskiej przestrzeni publicznej ostatniego nielegalnego upamiętnienia UPA – powiedział Kresom.pl Marek Kulpa.

Już wcześniej zapowiadał on powołanie takiego komitetu, na bazie uczestników rozbiórki nielegalnego upamiętnienia UPA na cmentarzu w Hruszowicach.

– Dzięki temu komitetowi chcielibyśmy generować wiedzę na temat tych upamiętnień i doszukiwać się możliwości prawnych dla rozbiórki poszczególnych obiektów. Ich status prawny będzie zapewne taki sam, ale gdyby jednak trzeba było skorzystać z innej konstrukcji prawnej, to będziemy się takich możliwości doszukiwać – mówił wcześniej prezes Ruchu Narodowego na Podkarpaciu.

– Zaczęliśmy już zbierać dokumenty ws. innych nielegalnych obiektów poświęconych UPA. Dotyczy to tych obiektów, które w ostatnich latach były niszczone lub dewastowane przez nieznanych sprawców – powiedział wówczas Kulpa zaznaczając, że w tym kontekście ważny będzie argument, który zawarto m.in. we wniosku dotyczącym pomnika w Hruszowicach. Jak wskazano, obiekty te szpecą krajobraz otoczenia, a mogą wręcz zagrażać życiu lub zdrowiu osób w ich pobliżu.

Tydzień temu nielegalny „pomnik” UPA w Hruszowicach został całkowicie rozebrany przez społeczników i rodziny ofiar OUN-UPA. Akcja była zgodna z prawem. Dopełniono określonych procedur, m.in. za zgodą wójta gminy Stubno, Janusza Słabickiego. Rozbiórka miała charakter czynu społecznego, w którym wzięły udział osoby chętne, m.in. działacze Ruchu Narodowego, osoby zasłużone dla walki z banderyzmem, a także rodziny ofiar OUN-UPA. Ruch Narodowy objął całą akcję patronatem. O planowanej akcji informowaliśmy jako pierwsi.

Miejsce po nielegalnym „pomniku” UPA stało się ostatnio celem wizyty delegacji z Ukrainy. Z okazji obchodów 70. rocznicy operacji „Wisła”, z Lwowszczyzny do Hruszowic przybyła ukraińska delegacja. Odwiedziła miejsce po rozebranym nielegalnym upamiętnieniu UPA, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Po odśpiewaniu hymnu wzniesiono również banderowskie okrzyki: „Sława Ukrainie! Herojam Sława!” oraz „Sława Nacji! Smert Woroham!”.

Marek Trojan
http://dziennik-polityczny.com

Komentarzy 11 to “Powołano społeczny komitet usuwania banderowskich upamiętnień w Polsce”

 1. Moher49 said

  Zanosi się na to, że będzie jeszcze jedna akcja WISŁA. Banderowców należy wysiedlać za Dniepr i Zbrucz. Po każdej takiej banderowskiej wizytacji, granicę wschodnią Polski przesuwać o kilometr na wschód. Ukraińcy to nie Słowianie, to Chazaria.

 2. Regina said

  Bardzo mi się podoba,ta społeczna akcja. Wreszcie ludzie zaczynają brać sprawy w swoje ręce. Nareszcie coś konkretnego i konstruktywnego. Cichaczem rozbieranie pomników UPA, to wstyd i hańba dla naszych władz, a poniżenie dla ofiar banderyzmu. Po uporaniu się z pomnikami zbrodniarzy, nie powinien się komitet rozwiązywać, a zająć się innymi sprawami, takimi jak napływ banderowców do Polski. Na jakiej podstawie prawnej wpuszczane są takie chmary Ukraińców. Czy ktoś kontroluje nasze granice i czy ktoś czuwa nad nimi? W jakim państwie my żyjemy? Jak możemy czuć się w nim bezpiecznie?

 3. witek said

  Proszę posłuchać wypowiedzi senatora, Peczkisa z tego co znam.
  senator jasno mówi, że senat nie mógł wprowadzić pod głosowanie tzw uchwały Wołyńskiej gdyż natrafili na opór…kilku ambasad!
  To niech skurczybykom strachliwym płacą obce ambasady, a nie naród!

  Żeby było weselej, Uchwała o Operacji Wisła także nie przeszła gdyż musiano by… podziękować Wojsku Polskiemu, a z tym się nie godzą skurczybyki strachliwe!

  Konia Kaliguli wnieść do senatu, niech się cieszą swoim protoplastą 🙂

  ( od 4 minuty)

 4. Problem należy widzieć szerzej w rekcji na proces od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem.
  Nie można zapominać,że jest ŻYDOWSKA EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANA STRATEGIA GRUPOWA,którą opisał Kevin MacDonald w KULTURA KRYTYKI.

  ——
  Co Pan rozumie przez „rosyjski rasizm” i w czym się przejawia/przejawiał?
  Admin

 5. Hunter Wild said

  Kiedy wreszcie ten polski kneset podejmie uchwałę o zakazie propagowania banderyzmu w Polsce na równi z hitlerowskim nazizmem? Co do państwa ukraińskiego Putin miał i ma rację. Jeszcze będziemy prosić Rosjan, żeby zrobili porządek z pogrobowcami SS Galizien.
  Hunter Wild

  ——
  Nie będziemy.
  Pier***e polskojęzyczne lemingi mając podrzynane przez banderowców gardła, będą aż do końca krzyczeć, że to Putin i zielone ludziki.
  Admin

 6. Moher49 said

  @5,
  Panie Dziki Łowco, to się stanie, kiedy knesejm zamieni się w sejm, władzę obejmie ONR a stolicę przeniosą z Warszawy do Rzeszowa bo tam będzie centrum Polski.

 7. Władek said

  Chazarski żydobanderyzm

 8. jaro7 said

  Obawiam się że będzie przeciwdziałanie ze strony rządu,policjii służb.Może nawet dojść do tego że zostaną te bandyckie pomniki ZALEGALIZOWANE.PiS juz tak głęboko wsadził łeb w 4 litery Banderolandowi że już jak widać nie potrafi jej z tego miejsca wyciągnąć.Zaprzaństwo,zdrada i kolaboracja tzw „elyt” jest przerażająca.

 9. peacelover said

  …sprawa jest jasna: dopuki to zydowskie scierwo nie zostanie sila usuniete z polskiego rzadu,
  to mowy nie ma, by banderowcow usunac !!!!
  Jak sie oficjalnie dowiadujemy, to wlasnie USA jest glownym siedliskiem tego scierwa !!!
  Dlatego wszelkie uklady, polityczne czy prywatne konszachty z rzadem USA sa dzialaniem na szkode panstwa polskiego !!!

  Ten Dudus to zaden polski prezydent – to zwykly szabes-goy, zydowski slugus, zdrajca !!!!
  Dotyczy to tak samo pozostalej czesci tzw „polskiej” administracji.
  WON z tym koszernym gownem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 10. Regina said

  Ad3. Niestety, nie mogłam pana filmiku odtworzyć, ale znalazłam ten wywiad z senatorem Peczkisem na portalu Prawy.pl. Chciałam sprawdzić, jakie to ambasady interweniowały w sprawie uchwały o Wołyniu i Operacji Wisła. Przeczucie mnie nie myliło. Jedną z ambasad, robiącą naciski na polskich parlamentarzystów,była ambasada Kanady. Nic dziwnego, ministrem MSZ w Kanadzie jest wściekła Ukrainka, wnuczka wysokiej rangi banderowca, który zwiał do Kanady, aby nie dopadła go sprawiedliwość.Ta suka nazywa się Chrystia Freeland. Ciekawe ile jest takich jeszcze ambasad,które mają wpływ na polskie ustawy.

 11. Czaruś said

  Ad. 2; Ten społeczny komitet ma rozbierać pomniki UPA postawione NIELEGALNIE w Polsce przed wielu często laty. Pytanie, dlaczego to rządzący w naszym kraju w żadnym z tych przypadków (jest wiele takich nielegalnie postawionych pomników) DO TEJ PORY nie skorzystali z obowiązujących w Polsce przepisów, że budowle NIELEGALNIE postawione mają być niezwłocznie rozebrane – decyzja inspektorów budownictwa działających na danym terenie.

Sorry, the comment form is closed at this time.