Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosyjscy uczeni są coraz bliżej rozszyfrowania manuskryptu Wojnicza

Posted by Marucha w dniu 2017-05-07 (Niedziela)

Tajemniczy Rękopis Wojnicza, napisany w XV wieku przez anonimowego autora w nieznanym języku do tej pory pozostaje jedną z zagadek ludzkości.

Rękopis nie został rozszyfrowany, chociaż w swoim czasie pracowały nad nim najlepsi specjaliści kryptologii, a nawet superkomputery. Ale wygląda na to, że w zbadaniu dokumentu nastąpił pewien przełom. Przy pomocy badań statystycznych rosyjscy uczeni z Instytutu Matematyki Stosowanej im. Kiełdysza Rosyjskiej Akademii Nauk odkryli, że tekst manuskryptu został napisany w dwóch mieszanych językach europejskich, z fałszywymi lukami w wyrazach. Nie ma w nim też samogłosek.

Na jakiej podstawie doszli do takich wniosków?

Przede wszystkim analitycy wzięli pod lupę języki grupy indoeuropejskiej, do której wchodzą podgrupy języków słowiańskich, germańskich i romańskich, a także język grecki, baskijski i łacina.

Co ciekawe podczas badania porównywano także sztuczne języki, które pojawiły się już po napisaniu manuskryptu — esperanto, interlinguę, volapük, i „elficki język” quenya. W trakcie eksperymentu porównywano kombinacje liter i odległości między nimi a także portret spektralny macierzy połączeń dwuliterowych.


Po przeprowadzonej analizie stało się jasne, że książka, nosząca imię antykwariusza Wilfrida Wojnicza, została napisana w jednym z języków europejskich. Gdyby miał to być jeden język, to najprawdopodobniej duński. Jednak przypadkowo umieszczone symbole świadczą o tym, że albo litery zostały zmieszane z czymś jeszcze, albo tekst został napisany w specjalnie stworzonym języku i zapisany przy pomocy oryginalnego systemu znaków.

Nawiasem mówiąc okazało się, że „elficki” język Tolkiena jest bardzo podobny do interlinguy, a esperanto i volapük — do łaciny. Inaczej mówiąc, statystyczne właściwości sztucznych języków są podobne do języków naturalnych.

Oprócz tego analiza struktury całego tekstu manuskryptu wykazała, że jego części są zmieszane ze sobą. Z kolei część botaniczna, astrologia, kobiece ciała i tak zwane przypisy również różnią się między sobą pod względem struktury tekstu. Ale jakie właściwie informacje zawierają i dlaczego były zakodowane, uczeni będą musieli wyjaśnić.

Obecnie manuskrypt znajduje się w bibliotece rzadkich ksiąg i manuskryptów Beinecke Uniwersytetu Yale.

https://pl.sputniknews.com

O „Rękopisie Wojnicza” poczytaj m.in. tu:
https://marucha.wordpress.com/2013/05/26/rekopis-wojnicza-najbardziej-zagadkowa-ksiega-swiata/
Admin

Komentarzy 8 do “Rosyjscy uczeni są coraz bliżej rozszyfrowania manuskryptu Wojnicza”

 1. Komputery teraz potrafią modelować ruchy atomów gdzie setki milionów atomów, albo ewolucję Wszechświata po pierwszej sekundzie. A idzie to rozsądnie.

  Mocno jestem przekonany jednak, że nie potrafią przeanalizować tego, co napisze lub namaluje ręka schizofrenika. Gdybyśta zobaczyli taki tekst … aż mózg się lasuje!

  Zresztą, w myśl zasady Goedla, komputer przecie nie może „wymyśleć” więcej, niż twórca programu komputerowego.

 2. Zerohero said

  Miło Pana znowu widzieć Panie Zbigniewie.

 3. NICK said

  „komputer przecie nie może „wymyśleć” więcej, niż twórca programu komputerowego.”

  Nie?

  A co mówi ‚Zasada Goedla’?

  Ja, wiadomo, nie wiem.

  Korzystając z okazji.
  Pytanie.
  CZAS jest nieskończonością?
  Niedookreślny? Niedookreślony?

  Bardzo się cieszę, że Pan wraca!!!

  Obiecuję, że tą razą nie będę krytykował wynurzeń.
  Osobistych.
  Przepraszam za uprzednie.

 4. www.wandaluzja.com said

  Rysunek kąpiącej się baby jest banalny: trzyma za kurki: woda CIEPŁA, woda ZIMNA.

 5. No co Wy, Panowie 🙂 Pan Boydar tyż… 🙂

  Cały czas duchem tu jestem. Nie uchodziłem stąd, więc i wracać nie muszę.

  Tylko mam to szczęście, iż ponownie w życiu mogę trochę intensywniej zająć się nauką. A z tego powodu nie bardzo stać mnie na pisywanie więcej.

  No dobrze, nie będę już tak bardzo osobisty i powiem tylko, że biegnie mi z sensem w Dużym Ośrodku pod Warszawą (acz wszystko tak łatwo znaleźć). Mieszkam w tej chwili w Miedzeszynie, na samej granicy administracyjnej między Warszawą a Józefowem. A jakże, zapraszam, latem 🙂 Cały domek, warunki jednak skrajnie spartańskie…

  Co do mego sformułowania „komputer przecie nie może „wymyśleć” więcej, niż twórca programu komputerowego”, to jest to oczywiście uproszczenie, nawet nie całkiem właściwe w tym kontekście. Komputer jasna rzecz nie myśli nade wszystko. Wykonuje pewne obliczenia wedle algorytmu który został zadany. Jeśli algorytm był z sensem, to komputer może tylko wypluć z siebie pewien wynik, który z jakimś prawdopodobieństwem będzie potwierdzał lub nie hipotezę która była za założeniami algorytmu. Wynik ten jest kwestią czy to wiary czy interpretacji.

  W jakiś sensie na tym polega zasada Goedla. Ona jest ważna w rozumieniu świata, potykamy się o nią na każdym kroku gdy rozmawiamy o styku nauki i filozofii.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_G%C3%B6dla

 6. Jurek said

  Panie Zbyszku , pozwoliłem sobie na przetłumaczenie z Pańskiego na wojniczopodobne.

  ისე, რა თქვენ, ბატონებო 🙂 ბატონი Boydar dost … 🙂

  ყველა დროის მე აქ სული. მე არ მოერიდა აქ, და მე არ უნდა დაბრუნდეს.

  მე უბრალოდ გაგვიმართლა, რომ შემიძლია ერთხელ ჩემს ცხოვრებაში ცოტა რთული გამკლავება მეცნიერება. და ამის გამო ნამდვილად არ მისცემს უფრო მათ დაწერეს.

  ისე, მე არ იქნება ისე პირადი და მხოლოდ იმის თქმა შემიძლია, რომ ჩემი გრძნობა ეშვება დიდი ცენტრი ახლოს ვარშავაში (თუმცა ყველა ისე ადვილია). ვცხოვრობ მომენტი Miedzeszyn, იგივე ადმინისტრაციულ საზღვარზე ვარშავაში და იოსებ. და როგორ, მე გეპატიჟებით, 🙂 მთელი აგარაკი, მაგრამ ძალიან Spartan პირობები …

  რაც შეეხება ჩემს სიტყვა „კომპიუტერი მაინც ვერ” გამოგონება „მეტი, ვიდრე შემოქმედი კომპიუტერული პროგრამა”, ეს არის გამარტივებას, რა თქმა უნდა, კი არ საკმაოდ შესაბამისი ამ კონტექსტში. კომპიუტერული რამ ნათელია უპირველეს ყოვლისა არ იბადება. ასრულებს ზოგიერთი გათვლებით მიხედვით ალგორითმი, რომელიც შეიქმნა. იმ შემთხვევაში, თუ ალგორითმი გრძნობა, კომპიუტერი მხოლოდ შამფურზე თავად გარკვეული ანგარიშით, რომელიც რამდენიმე, სავარაუდოდ, დადასტურდება თუ არ დადასტურდება ჰიპოთეზა იყო, რომ ვარაუდები ალგორითმი. ეს შედეგი აქვს მნიშვნელობა თუ არა რწმენა და ინტერპრეტაცია.

  გარკვეული თვალსაზრისით, ეს არის პრინციპი Goedel. მნიშვნელოვანია, გაგება მსოფლიოში, მისი stumble ყოველ ნაბიჯზე, როდესაც ვსაუბრობთ ინტერფეისი შორის მეცნიერებისა და ფილოსოფიის.

 7. Boydar said

  No to siup

  http://gazetabaltycka.pl/promowane/znaleziono-klucz-do-szyfru-najbardziej-tajemniczej-ksiazki-na-swiecie-manuskryptu-voynicha

  http://wyborcza.pl/1,75400,15398335,Tajemniczy_rekopis_Wojnicza_to_tekst_Aztekow__Nowa.html

  Z rysunkami „Wojnicza” nie wiem dlaczego skojarzył mi się zapodany przez OP jutubek – https://www.youtube.com/watch?v=J3p3P_ThuLA

  Pozdrawiam Pana Zbigniewa, wcześniej tu nie zajrzałem.

  ——
  Najbardziej spodobała mi się wzmianka o języku „ukraińskim”, nieistniejącym aż do XX wieku…
  Admin

 8. Boydar said

  Historia starożytnych Ukrów jeszcze nie raz nas zadziwi a może i nawet zaskoczy 🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: