Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  niepostepowyoszolom o Polska wzywa do demilitaryzacj…
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  ojojoj o Premier wzywa do wojny z …
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  ojojoj o Afera
  Jack Ravenno o Wolne tematy (38 – …
  Jack Ravenno o Co właściwie napisał Mora…
  zorard o Premier wzywa do wojny z …
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  Mietek o Kreml nigdy się nie naucz…
  revers o Kreml nigdy się nie naucz…
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
  revers o Kreml nigdy się nie naucz…
  Listwa o Wolne tematy (38 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 615 obserwujących.

Prawdziwy koniec II wojny

Posted by Marucha w dniu 2017-05-09 (Wtorek)

Kiedy skończyła się II wojna światowa? Większość Europejczyków odpowiedziałaby, że 8 maja 1945 roku, chociaż Rosjanie uważają, że nie 8, a 9 maja – bo kiedy późnym wieczorem podpisywano w Berlinie kapitulację niemieckich sił zbrojnych, w Moskwie był już 9 maja.

Ale przecież na Dalekim Wschodzie wojna trwała w najlepsze dalej i Cesarstwo Japonii skapitulowało dopiero po zrzuceniu na Hiroszimę i Nagasaki dwóch bomb atomowych. Na pokładzie pancernika „Missouri” kapitulację podpisano dopiero 2 września 1945 roku.

W odróżnieniu od Cesarstwa Japonii, państwo niemieckie nie skapitulowało, bo rządu adm. Karla Doenitza nikt nie uznawał, więc poddała się tylko armia. W imieniu wojsk lądowych stosowny akt podpisał Wilhelm Keitel, później powieszony w Norymberdze, w imieniu Luftwaffe generał Stumff i w imieniu marynarki adm. Friedeburg, który później, podczas próby przesłuchania go, popełnił samobójstwo.

Czy ta okoliczność, to znaczy – fakt, że Niemcy jako państwo, przed nikim nie skapitulowały – będzie miała jakieś znaczenie w przyszłości – zobaczymy. Nigdy bowiem nie wiadomo, jakie wydarzenie może nagle okazać się politycznie użyteczne.

Na przykład podczas I wojny światowej okazało się, że nabrała znaczenia okoliczność, iż utworzone na Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku Królestwo Polskie, zwane inaczej „Kongresowym”, było odrębnym podmiotem prawa międzynarodowego, związanym z Imperium Rosyjskim jedynie unią personalną, którą zresztą Sejm w Warszawie podczas Powstania Listopadowego zerwał, detronizując w styczniu 1831 roku cara Mikołaja I jako króla polskiego.

Więc kiedy 5 listopada 1916 roku cesarze niemiecki i austriacki wydali proklamację o powstaniu „samodzielnego państwa” polskiego „z ziem panowaniu rosyjskiemu wydartych”, Rosja najpierw 15 listopada stanowczo zaprotestowała przeciwko rozporządzaniu Kongresówką przez okupantów – ale 25 grudnia car Mikołaj II w specjalnym rozkazie do armii i floty uznał utworzenie „Polski wolnej, złożonej z wszystkich trzech części dotąd rozdzielonych” za jeden z rosyjskich celów wojennych.

Jak widzimy, to postanowienie Kongresu Wiedeńskiego nabrało nieoczekiwanej aktualności dopiero po 100 latach, podczas gdy od zakończenia II wojny minęły dopiero 72 lata.

Wojny zaś trwają dłużej, niż działania wojenne i na przykład I wojna światowa zakończyła się stosunkowo niedawno, bo 3 października 2010 roku, kiedy to Niemcy zapłaciły Wielkiej Brytanii i Francji 70 mln euro tytułem ostatniej raty odsetek od reparacji wojennych.

Przy takim podejściu do sprawy możemy powiedzieć, że II wojna światowa nie zakończyła się wcale, aż do dnia dzisiejszego, bo rozmaite remanenty nadal pozostają otwarte.

Zresztą cóż tu mówić o II wojnie, kiedy wynik I wojny światowej nie jest do końca jasny. Wprawdzie w 1918 roku wydawało się, że Niemcy tamtą wojnę przegrały, co w 1919 roku potwierdził traktat wersalski, ale co z tego, skoro 1 maja 2004 roku, a więc 90 lat po wybuchu I wojny, Niemcom udało się przyłączyć 8 państw środkowo-europejskich do Unii Europejskiej, której są przecież politycznym kierownikiem i stworzyć w ten sposób polityczne warunki dla realizacji projektu „Mitteleuropa” z roku 1915?

Ten projekt był jednym z niemieckich celów wojennych, więc jeśli, wprawdzie po prawie 100 latach, niemniej jednak, Niemcy przystąpiły do jego realizacji, to przynajmniej w tej części I wojnę światową wygrały.

Warto też dodać, że po 12 września 1990 roku, kiedy w Moskwie został podpisany traktat o ostatecznej regulacji w odniesieniu do Niemiec, potocznie zwany „traktatem 2 plus 4”, Niemcy stały się wyznawcami politycznej doktryny, która można nazwać „europeizacją Europy”. Polega ona na delikatnym – bo tu na żadne gwałtowne ruchu nie ma na razie miejsca – ale cierpliwym i metodycznym wypychaniu Stanów Zjednoczonych z europejskiej polityki, zwłaszcza z kierowniczej roli.

Niemcy bowiem, jako państwo poważne (bo państwa, jak wiadomo, dzielą się na poważne i pozostałe), nie zapominają, że na skutek dwukrotnego wtrącenia się Stanów Zjednoczonych do europejskiej polityki, przegrały dwie wojny, które przecież mogły wygrać. [Hmmm, rola USA wydaje się tu przesadzona – admin]

Nawróciły się też na linię polityczną kanclerza Bismarcka, która polega na tym, że Niemcy kierują Europą w porozumieniu z Rosją. Zewnętrznym wyrazem tego nawrócenia jest strategiczne partnerstwo niemiecko-rosyjskie, wyznaczające ramy europejskiej polityki.

Oczywiście USA wcale nie zamierzają poddawać się doktrynie „europeizacji Europy”. Prezydent Obama, który najpierw, „przekonany” przez izraelskiego prezydenta Szymona Peresa, wycofał Stany Zjednoczone z aktywnej polityki w Europie Środkowo-Wschodniej, co doprowadziło do proklamowania 20 listopada 2010 roku w Lizbonie strategicznego partnerstwa NATO-Rosja, czyli ustanowienia politycznego porządku lizbońskiego, w 2013 roku przywrócił aktywną politykę amerykańską w tej części Europy i zapalając zielone światło dla politycznego przewrotu na Ukrainie, wysadził porządek lizboński w powietrze.

W takiej sytuacji również Rosja skorzystała z okazji, by załatwić niektóre swoje sprawy, co zirytowanego prezydenta Obamę skłoniło do prób montowania antyrosyjskiej krucjaty w Europie. Taka krucjata bez udziału Niemiec byłaby własną karykaturą – więc w Niemczech pojawiły się wątpliwości, czy przeczekać prezydenta Obamę i trzymać się strategicznego partnerstwa z Rosją, czy też machnąć na nie ręką i przyłączyć się do krucjaty.

Myślę, że argumentem, który mógłby być dla Niemców decydujący, mogłaby być obietnica amerykańskiej zgody na rewizję postanowień konferencji w Poczdamie odnośnie tzw. „ziem utraconych”. Konferencja ta nadała tym obszarom status tymczasowy – odsyłając do traktatu pokojowego, którego Niemcy z Polską nie zawarły, chociaż w traktacie „2 plus 4” zrzekły się roszczeń terytorialnych wobec innych krajów i w wykonaniu jego postanowień 14 listopada 1990 roku podpisały z Polską traktat graniczny.

Można by zatem uznać, że przynajmniej w tym zakresie II wojna światowa zakończyła się w listopadzie 1990 roku – ale czy to można być do końca tego pewnym? W stosunkach międzynarodowych bardzo popularna, o ile nie obowiązująca jest klauzula rebus sic stantibus. Zasadę tę opisuje art. 62 konwencji wiedeńskiej w prawie traktatów z 1969 roku, która weszła w życie w roku 1980. W tej klauzuli chodzi o to, że zawarty traktat można wypowiedzieć, jeśli sprawy przybrały inny obrót, niż w w momencie zawierania traktatu.

Znakomitym przykładem zastosowania tej klauzuli są traktaty zawierane przez rząd USA z Indianami. Wprawdzie wspomina się tam, że uzgodnione ustalenia będą obowiązywały, „dopóki trawa będzie rosła, a rzeki płynęły” – ale kiedy sprawy przybierały inny obrót, to wszystko wyglądało całkiem inaczej, chociaż co do trawy i rzek nic się nie zmieniło.

Ale bo też te sprawy, podobnie jak pory roku, nie zależą od rządów, podczas gdy wszystkie inne – niestety tak. W rezultacie trudno ustalić datę zakończenia II wojny, zwłaszcza, że porządek lizboński też został wysadzony w powietrze.

Stanisław Michalkiewicz
http://michalkiewicz.pl

Komentarzy 17 do “Prawdziwy koniec II wojny”

 1. rycho08 said

  „Niemcy bowiem, jako państwo poważne (bo państwa, jak wiadomo, dzielą się na poważne i pozostałe), nie zapominają, że na skutek dwukrotnego wtrącenia się Stanów Zjednoczonych do europejskiej polityki, przegrały dwie wojny, które przecież mogły wygrać.”

  Panie Michalkiewicz – zapomniał Pan dodać, że najpierw te stany je wywołały!

 2. Boydar said

  Nie wywołały tylko sfinansowały. Od tego były.

 3. NICK said

  Ejże, Lubelaku.
  Finansowały wywołując?

  Dobre zwrócenie uwagi na kwestie ledwie poruszone i, nie, poruszone, Autorze.

  Należałoby napisać: dlaczego tak jest.
  A, może i nie?
  Ten artykuł, akurat i kumatym wyjaśnia, wieeele kwestii.
  Jeden z lepszych. Ostatnio.

 4. Boydar said

  Nie do końca rozumiem wątpliwość, Panie NICK’u. Wojny zawsze wywołuje City. Tak, aby żadna siła na świecie poza nimi nie miała zasadniczej przewagi, ani militarnej ani gospodarczej. Do prowadzenia wojen potrzebne jak wiadomo są rzeczy trzy, ale dlaczego zaraz „angielskie”. Nie po to wykreowano Stany Zjednoczone aby sobie tylko tak ot leżały i pachniały; mają odpracowywać akt kreacji do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej. Jego albo ich. Duże są, dlatego pełnia rolę podwójną, co najmniej; żandarma i dmuchacza szmalu. I dla tego właśnie sfinansowały, bo tak jak napisałem uprzednio, po to miedzy innymi zostały stworzone.

 5. NICK said

  Ech.
  „Ejże, Lubelaku.
  Finansowały wywołując?”

  Toż piszę to samo co Pan, zwracając uwagę.
  Najpierw finanse (może być City) potem wywołanie.

 6. PISKORZ said

  re art eśli sprawy przybrały inny obrót, niż w w momencie zawierania traktatu. ALE JEDNOSTRONNE WYPOWIEDZENIE PONOĆ NIE JEST DOPUSZCZALNE…/?/..

 7. RomanK said

  Dzis…Kreml..Moskwa..Na Czerwony Plac wypelniony wojskami defilujacymi….. z Bramy Baszty Zbawiciela wyjezdza Glownodowodzacy Parada Marszalek SIl Zbrojnych Rosyjskiej Federacji pan Szojgu….
  \ Na Spasskiej Baszcie wisi Stara Swieta Ikona ….Marszek pod Baszta zdejmuje czako….Kresli wieki znak krzyza na swojej piersi..zaklada czako i…wjezdza na Plac….
  Dokladnie obserwujcie Znaki….

 8. WI42 said

  @7 RomanK
  Również to zauważyłem….

 9. revers said

  re7

  tylko Polakow tam zabraklo, a mieli tam poczesne miejsce, teraz innemu ornatowi sluza z dymiacym kominem w Watykanie i rozgrzewajcym piecykiem w Tel Avivie.,

 10. Dinozaur said

  Hmmm… Niemcy wygrały po 1045 roku pierwszą wojnę w Korei a ostatnio wojnę z Grecją i Szwajcarią .

 11. Rob said

  Czy zbombardowanie cywili w Hiroszimie i Nagasaki nie było zbrodnią wojenną?
  Pan Stanisław jako prawnik mógłby nam to rozwinąć.

 12. karlik said

  Ja nie bardzo rozumiem, co oznacza koniec wojny..
  Po Wielkiej Wojnie został zawarty Traktat Wersalski, a po II wojnie nie mogę znaleźć takowego w sieci..
  Moim zdaniem jak jest wojna, to odpowiedzialna w państwie osoba ogłasza początek wojny i jej zakończenie, czy ktoś mógłby mi zapodać polski akt prawny dotyczący zakończenia wojny z Niemcami..
  Coś takiego można znaleźć odnośnie wojny z Japonią..
  Zakończenie wojny nastąpiło w dniu 8 lutego 1957 o czym możemy przeczytać w akcie prawnym zawartym w ” Dz.U. 1957 nr 49 poz. 233
  Układ o przywróceniu normalnych stosunków między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Japonią.” jest do zapoznania się na stronie
  .http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19570490233
  Ale aktu prawnego z Niemcami nie mogę znaleźć, tak samo nie ma w sieci o odszkodowaniu za szkody w wyniku agresji na Polskę, oczywiście o agresji sowieckiej i uznanie jej za wojnę też nie ma…Czyżby wszyscy prawnicy wyginęli???

 13. Boydar said

  „… o agresji sowieckiej i uznanie jej za wojnę …”

  Pan Gajowy już pytał; które miasta w Polsce zbombardował agresywny agresor radziecki.

 14. MatkaPolka said

  To nie zupełnie jest tak jak pisze p. Michalkiewicz – powtarza stereotypy, które nie są prawdą.

  Japonia Dwukrotnie bezwarunkowo kapitulowała – i dwukrotnie kapitulacja nie została przyjęta – USA chciały przerazić świat swoją nową wielką bombą, która została zrzucona na miasta bez strategicznego znaczenia

  NIEMCY NIE SKAPITULOWAŁY BO NIEMCY – MILITARYZM PRUSKI ROZWIĄZANO przez zwycięskich Aliantów
  NIEMCY PRZESTAŁY ISTNIEĆ i zostały podzielone na strefy – Niemcy nie miały nic do powiedzenia

  W dziejach II Wojny światowej miały miejsce trzy konferencje , w które odbyły się w Teheranie , Jałcie i Poczdamie .Udział w niej brała tzw. Wielka Trójka , a więc przedstawiciele Stanów Zjednoczonych , Anglii i Związku Radzieckiego

  KONFERENCJE WIELKIEJ TRÓJKI I ICH KONSEKWENCJE DLA POLSKI I ŚWIATA

  https://polskiedzieje.pl/ii-wojna-swiatowa/konferencje-wielkiej-trojki-i-ich-konsekwencje-dla-polski-i-swiata.html

  Problem polega na tym, że wszystkie Umowy są przez Wielką Brytanie i USA i Niemcy łamane i niedotrzymywane – Lebensraum i Dragn nach Osten się liczy i obowiązuje

  Już w 1945 zgodnie z Doktryną Dullesa Miały napaść na Rosje czyli na sojusznika
  Operacja Unthinkable»- został opracowany wiosną i latem 1945 roku. Plan został opracowany na zlecenie premiera Winstona Churchilla Połączonych Sztabów planowania dowództwa wojskowego gabinetu brytyjskiego. Plan był gotowy w dniu 22 maja. Ogłoszenie Data działań wojennych – 01 lipca 1945

 15. revers said

  koniec wojny? po to podpisano dwie kapitulacje, by dzis swietowac w Tallinie z Atache Wojskowym US Army zwyciestwo na grobie SS manow lotewskich.

  http://www.stalkerzone.org/american-diplomats-tallinn-saluted-soldiers-ss-divisions/

 16. karlik said

  Ad 15 „koniec wojny? po to podpisano dwie kapitulacje”

  Podpisano jedynie :

  „Wstępny protokół kapitulacji Trzeciej Rzeszy z 7 maja 1945

  Tylko tekst w języku angielskim jest autorytatywny

  AKT KAPITULACJI

  My niżej podpisani, działając z upoważnienia Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych, niniejszym bezwarunkowo poddajemy przed Najwyższym Dowództwem Alianckich Sił Ekspedycyjnych i jednocześnie przed Najwyższym Dowództwem Armii Sowieckiej wszystkie siły na lądzie, morzu i powietrzu, które pozostają w dniu dzisiejszym pod niemiecką kontrolą.
  Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych natychmiast wyda rozkazy niemieckim władzom wojskowym, wodnym, powietrznym i wszystkim siłom pod niemiecką kontrolą zaprzestania aktywnych działań o godzinie 2301 czasu środkowoeuropejskiego 8 maja i pozostania na pozycjach zajmowanych w tym czasie. Żaden statek, jednostka pływająca ani też statek powietrzny nie zostanie zatopiony, ani też nie zostaną dokonane żadne uszkodzenia w ich kadłubach, maszynach lub wyposażeniu.
  Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych natychmiast wyda odpowiednim dowódcom, i zapewni przekazywanie wszelkich innych rozkazów wydanych przez Najwyższe Dowództwo Alianckich Sił Ekspedycyjnych i przez Najwyższe Dowództwo Armii Sowieckiej.
  Niniejszy akt kapitulacji nie stanowi przeszkody dla ogólnego dokumentu kapitulacji nałożonego przez Narody Zjednoczone lub w ich imieniu w stosunku do Niemiec i niemieckich sił zbrojnych jako całości i zostanie przez niego zastąpiony.
  Dokument kapitulacji, podpisany w Reims 7 maja 1945, druga strona.
  W przypadku, jeżeli Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych lub też jakiekolwiek siły pod jego kontrolą będą działać w sprzeczności z niniejszym Aktem Kapitulacji, Najwyższe Dowództwo Alianckich Sił Ekspedycyjnych i Najwyższe Dowództwo Armii Sowieckiej podejmą działania karne bądź takie, jakie uznają za stosowne.

  Podpisano w Reims o 0241Francja w 7 dniu maja 1945

  W imieniu Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych.
  Jodl”

  „Akt kapitulacji Trzeciej Rzeszy z 8 maja 1945

  AKT KAPITULACJI

  My niżej podpisani, działając z upoważnienia Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych, niniejszym bezwarunkowo poddajemy przed Najwyższym Dowództwem Alianckich Sił Ekspedycyjnych i jednocześnie przed Najwyższym Dowództwem Armii Czerwonej wszystkie siły na lądzie, morzu i powietrzu, które pozostają w dniu dzisiejszym pod niemiecką kontrolą.
  Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych natychmiast wyda rozkazy niemieckim władzom wojskowym, wodnym, powietrznym i wszystkim siłom pod niemiecką kontrolą zaprzestania aktywnych działań o godzinie 2301 czasu środkowoeuropejskiego 8 maja i pozostania na pozycjach zajmowanych w tym czasie. Żaden statek, jednostka pływająca ani też statek powietrzny nie zostanie zatopiony, ani też nie zostaną dokonane żadne uszkodzenia w ich kadłubach, maszynach lub wyposażeniu, ani też w jakichkolwiek urządzeniach, wyposażeniu, aparatach i wszelkich środkach technicznych służących ogólnie do prowadzenia wojny.
  Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych natychmiast wyda odpowiednim dowódcom, i zapewni przekazywanie wszelkich innych rozkazów wydanych przez Najwyższe Dowództwo Alianckich Sił Ekspedycyjnych i przez Najwyższe Dowództwo Armii Czerwonej.
  Niniejszy akt kapitulacji nie będzie obowiązywał, i zostanie zastąpiony przez, ogólny dokument kapitulacji nałożony przez, lub w imieniu Narodów Zjednoczonych w stosunku do Niemiec i niemieckich sił zbrojnych jako całości.
  W przypadku, jeżeli Naczelne Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych lub też jakiekolwiek siły pod jego kontrolą będą działać w sprzeczności z niniejszym Aktem Kapitulacji, Najwyższe Dowództwo Alianckich Sił Ekspedycyjnych i Najwyższe Dowództwo Armii Czerwonej podejmą działania karne bądź takie, jakie uznają za stosowne.
  Niniejszy Akt został sporządzony w języku angielskim, rosyjskim i niemieckim. Tylko wersje angielska i rosyjska są autorytatywne.

  Podpisano 8 maja 1945 r. w Berlinie.

  W imieniu Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych

  Von Friedeburg, Keitel, Stumpff

  W obecności:

  W imieniu Najwyższego Dowództwa Armii Czerwonej

  Marszałek Związku Radzieckiego

  G. Żukow

  W imieniu Najwyższego Dowództwa Alianckich Sił Ekspedycyjnych

  Marszałek Lotnictwa

  Tedder

  W podpisaniu uczestniczyli także jako świadkowie:

  Generał Dowodzący Strategicznymi Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych

  Spaaz

  Generał Dowódca Pierwszej Armii Francuskiej

  F. de Lattre-Tassigny

  Czy Dowództwo Niemieckich Sił Zbrojnych miało prawo podpisywać dokumenty w imieniu Niemieckiej Rzeszy????i…

  Ważny jest punkt 4
  „Niniejszy akt kapitulacji nie będzie obowiązywał, i zostanie zastąpiony przez, ogólny dokument kapitulacji nałożony przez, lub w imieniu Narodów Zjednoczonych w stosunku do Niemiec i niemieckich sił zbrojnych jako całości.”
  Czy ktoś dotarł do tego dokumentu????

 17. mgrabas said

  http://7777777blog.wordpress.com/2017/05/16/polska-nie-jest-krajem-wolnym-aby-rozmawiac-o-konstytucji/

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: