Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Boydar o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Kierowcy mają dość. „To…
  J o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Greg o Wolne tematy (67 – …
  Lily o Wolne tematy (67 – …
  Jack Ravenno o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Wolne tematy (67 – …
  Boydar o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Adrian o Wolne tematy (67 – …
  Mg-42 o Katolicyzm, kapitalizm i …
  Marek Rogalski o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  revers o Operacja na Ukrainie a globaln…
  NICK o Wolne tematy (67 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 621 obserwujących.

Dwugław zamiast tryzuba

Posted by Marucha w dniu 2017-05-12 (Piątek)

CO PISZĄ INNI: Paweł Astachow wyjaśnia z czego wynika wysoki popyt na rosyjskie paszporty.

Ukraińcy znacznie częściej niż inni obywatele państw WNP otrzymują obywatelstwo Rosji. Świadczą o tym dane, które RT przedstawiła służba prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Według statystyk Ministerstwa w 2016 roku liczba rosyjskich paszportów wydanych Ukraińcom ponad dwukrotnie przewyższyła liczbę analogicznych dokumentów otrzymanych przez mieszkańców Kazachstanu, a czterokrotnie — Uzbekistanu. Jednocześnie liczby we wszystkich trzech krajach w ubiegłym roku przekroczyły wskaźniki z roku poprzedniego.

Popyt na rosyjskie obywatelstwo w republikach WNP jak zawsze jest wysoki. Warto jednak zauważyć, że pierwszeństwo pod względem liczby otrzymywanych rosyjskich paszportów już drugi rok ma Ukraina. Potwierdzają to dane przedstawione RT przez służbę prasową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Według tych danych w 2016 roku 100 696 Ukraińców stało się posiadaczami paszportu z dwugłowym orłem na okładce. Jest to 49% więcej niż w roku 2015 (67 400 osób). Na „drugiej pozycji” jest Kazachstan, którego 37 837 mieszkańców otrzymało rosyjskie obywatelstwo w ubiegłym roku (w roku 2015 — 32 070). Również w 2016 roku rosyjski paszport został wydany 23 216 obywatelom Uzbekistanu (w 2015 roku — 22 557). Pod względem tego wskaźnika niewiele przegrała z nim Armenia — 22 264 Ormianom zostało przyznane prawo do życia i pracy w Rosji (w 2015 roku liczba ta wyniosła 18 653). Łącznie w roku 2016 rosyjskie obywatelstwo otrzymało 265 319 osób, a w roku 2015 — 209 799.

Obserwowany wzrost wydawania rosyjskich paszportów obywatelom WNP wynika przede wszystkim z rozszerzenia państwowego programu repatriacyjnego w celu wsparcia dobrowolnego przesiedlenia się do Federacji Rosyjskiej rodaków mieszkających za granicą.

Większość ubiegających się o taki paszport to etniczni Rosjanie z innych byłych republik ZSRR. Popyt na bordowy paszport jest także wśród nich związany przede wszystkim z relatywnie dobrą sytuacją gospodarczą w Rosji. Ukraińcy, podobnie jak wielu innych, przyjeżdżają do Rosji w nadziei na dobre życie, przekonuje prawnik sądowy ukraińskiej diaspory w Moskwie Leonid Kozak.

W wywiadzie dla RT podkreślił, że przyjeżdżają nie tylko z objętego wojną Donbasu, ale także z centralnej części Ukrainy — z Kijowa, Winnicy, a także obwodu charkowskiego. „Do Rosji jadą przede wszystkim ci, którzy chcą tu pracować — wyjaśnia Kozak. — Oni zazwyczaj nie wiążą swoich perspektyw z późniejszym powrotem na Ukrainę. Ważny powód tkwi w sytuacji społeczno-gospodarczej na Ukrainie. Jest to brak możliwości zarobienia pieniędzy, korupcja, czy też obawa o swoje życie i zdrowie”.

Kozak jest przekonany, że właśnie z tych samych przyczyn społeczno-ekonomicznych do 2019 roku należy spodziewać się zwiększenia dynamiki emigracji Ukraińców do Rosji. Później sytuacja ustabilizuje się.

Główny pracownik naukowy Instytutu Socjologii RAN, doktor nauk socjologicznych Władimir Mukomiel uważa, że​​wzrost liczby Ukraińców z rosyjskim paszportem po części wynika z powodów politycznych. „W latach 2014-2015 Ukraińcy mieli pewne przywileje przy udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy, co odegrało pewną rolę. Ale część z nich już go miała, dzięki czemu mogła szybko uzyskać pozwolenie na pobyt, a następnie obywatelstwo” — powiedział Mukomiel.

Naukowiec powiedział, że przed wydarzeniami z 2014 roku na terytorium Rosji stale przebywało 1,6 miliona obywateli Ukrainy. Później liczba ta wzrosła do 2,1 miliona, a w 2016 roku osiągnęła około 2,3 miliona osób. Dodał, że rosyjskim obywatelstwem są zainteresowani głównie mieszkańcy południowo-wschodniej części Ukrainy. Ale w przypadku, gdy jej władze zaczną wykonywać porozumienia z Mińska i sytuacja w Donbasie ustabilizuje się, liczba Ukraińców zainteresowanych przyjazdem do Rosji zmniejszy się.

Mukomiel zauważył również zupełnie inne przyczyny imigracji do Rosji obywateli Kazachstanu. „Większość obywateli Kazachstanu, którzy przybywają do Rosji, aby tu uzyskać obywatelstwo to po prostu ludność rosyjskojęzyczna — wyjaśnia socjolog. W tym także znaczna część tych, którzy zdobywają wyższe wykształcenie w Rosji. I dla nich, już praktycznie zintegrowanych z rosyjskim społeczeństwem, zgodnie z prawem, istnieją pewne preferencje przy otrzymaniu obywatelstwa” — podkreślił Mukomiel.

Zauważył również, że na chęć obywateli Armenii i Kazachstanu do emigracji do Rosji może mieć wpływ członkostwo tych krajów w EAEU. Według Mukomiela liczba obywateli Kazachstanu i Armenii, którzy otrzymali obywatelstwo Rosji, może nadal rosnąć, ale za rok czy dwa zacznie spadać, ponieważ „kontyngent tych, którzy chcą uzyskać rosyjskie obywatelstwo, nie jest nieograniczony”.

http://jeznach.neon24.pl

Komentarze 2 do “Dwugław zamiast tryzuba”

 1. Zbyszko said

  Jak pamiętam, to Rosja po rozpadzie RWPG, oferowała także i Polsce, współpracę w ramach WNP…

 2. RomanK said

  Ta oferta jest stale otwarta ze strony Rosji….wogole to w Reykjavik obiecano Gorbaczovu solennie powolujac sie na honor i na glowki dzieci ..ze nie bedzie NATO rozszerzac swoich wplywow poza linie izotermy stycznia….

  Obywatelstw Rosji szukaja Ukraincy, ktorzy nie zamierzaja emigrowac do Polski..kiedy na Ukrainie beda trzy kategorie…rosyjscy obywatele, normalne ukrainski roboczy otriad…i banderiskij emigrijuszczyj pomiot….starannie strzyzony i eliminowany….i przenoszacy walke o Samostijna do Polszy….

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: