Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Trump na realistycznym kursie

Posted by Marucha w dniu 2017-05-12 (piątek)

Wkrótce po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich zarówno w środowiskach filoatlantyckich jak i antyatlantyckich spodziewano się szybkiego zniesienia sankcji względem Rosji, porzucenia przez Waszyngton zainteresowania Europą Środkową, a może nawet „zwijania” NATO.


W pierwszych z tych środowisk budziło to niepokój, w drugich entuzjazm. Działania nowej administracji związane z wzrostem nakładów USA na zbrojenia, formułowanie zdecydowanych deklaracji w sprawie przynależności Krymu i kwestii Donbasu, dymisja gen. Michaela Flynna, a w końcu atak na bazę Szajrat całkowicie odwróciły perspektywę. Teraz to środowiska filoatlantyckie pełne były entuzjazmu wobec nowej prezydentury, zaś antyatlantyckie wyrażały zawód powrotem do polityki Obamy.

Oczywistym dla mnie było od początku, że wszystkie te perspektywy oparte są na infantylnym rozumieniu stosunków międzynarodowych. Trudno aby nowa administracja rezygnowała z instrumentów nacisku na Rosję nie uzyskując nic w zamian, nie ma też jednak nadal żadnego powodu aby uważać, iż Trump pożegnał się z kissingerowską koncepcją stworzenia nowego ładu międzynarodowego opartego na zasadzie modus vivendi z Rosją i Chinami.

Jak pisałem bowiem w moim poprzednim komentarzu dotyczącym polityki zagranicznej administracji Trumpa, realizm kissingerowski polega na budowaniu stabilności globalnej poprzez negocjacje prowadzone z pozycji siły. Narzędziem takiej strategii jest aktywna polityka wykorzystująca regionalne ekstrapolacje siły Stanów Zjednoczonych do wypracowania równowag regionalnych.

Wydaje się, w świetle opinii na temat charakteru i klimatu przeprowadzonych właśnie rozmów szefa rosyjskiej dyplomacji z D. Trumpem i R. Tillersonem, że właśnie po okresie demonstracji siły w wykonaniu nowej administracji jesteśmy świadkami wchodzenia w fazę pracy nad stworzeniem pragmatycznej formuły współpracy.

Nieprzypadkowo Siergiej Ławrow podkreślał, iż w przeciwieństwie do ideologizacji polityki przez administrację Obamy, nowa administracja ma podejście pragmatyczne. Także spotkanie Ławrowa z samym Kissingerem sugerować może trwałą wolę Trumpa stworzenia nowego ładu międzynarodowego opartego na zasadzie równowag między mocarstwami z dominującą jednak pozycją USA, co odpowiadałoby rzeczywistemu układowi sił.

Oczywiście pragmatyzacja relacji między Waszyngtonem i Moskwą nie oznacza jeszcze, iż wypracowany zostanie nowy ład stabilizujący na trwałe Europę Środkową – może ona prowadzić tylko do wypracowania formuły taktycznego modus vivendi. Nie zmienia to jednak faktu, iż polityka Trumpa nadal pozostaje na realistycznym kursie.

Tadeusz Matuszkiewicz
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 10 to “Trump na realistycznym kursie”

 1. Bogaty Miś said

  „nie ma też jednak nadal żadnego powodu aby uważać, iż Trump pożegnał się z kissingerowską koncepcją stworzenia nowego ładu międzynarodowego opartego na zasadzie modus vivendi z Rosją i Chinami”

  Jestem wystarczająco stary, aby pami, że doktryna Kissingera opiera się na twierdzeniu, iż USA powinny dążyć do doprowadzenia do wojny między ZSRR a ChRL. Jeśli coś potem się zmieniło u tego pana, to nie z powodu starości, ani nawrócenia na chrześcijaństwo, lecz ze wzlędów kosmetycznych.
  Zacznę zastanawiać się nad sensem tego artykułu, gdy nakręcana zadyma z Koreą nie będzie osłoną próby wyrzucenia Rosji z Syrii.

 2. Bogaty Miś said

  poprawka: jest: pami
  powinno być: pamiętać

 3. RomanK said

  A Kto????? Wiedzac dokladnie- gdzie jest gniazdo szczurow.. zaczyna oprozniac spichlerz zaczynajac od gniazda??????
  Czy ktos nie rozumie aluzji?????

 4. ERROR 404 NSZ said

  Nieważne czy kilkudziesięcioma stanami będzie rządzić pan ; atut, krzak etc., etc.,…
  Klany rządzące tym światem mają taki a nie inny plan do zrealizowania.
  Majster na budowie jest dzisiaj blond z grzywą , jutro może być rudy, a kto im zabroni….

 5. markglogg said

  My tu sobie pitu, pitu na temat Trump i Rosja, a wzdłuż JEDWABNEGO SZLAKU nowy pomysłodawca na NWO – bez USA, Japonii, Australii i „starej UE” – nadciąga.

  W Pekinie dzisiaj pani premier Szydło spotka się zapewne nie tylko z Putinem, ale i Łukaszenką, Erdoganem, nowym prezydentem Korei Południowej itd.:

  http://edition.cnn.com/2017/05/11/asia/china-one-belt-one-road-explainer/index.html

  Coś wygląda na to, że Chińczyki zamierzają przejąć od USA panowanie nad tzw. HEARTHLANDEM – co sto dziesięć lat temu nikomu się jeszcze nie śniło, Cesarskie Chiny były imperium praktycznie skolonizowanym przez Zachód + Rosja Imperialna!

 6. markglogg said

  A tak wygląda ten PROJEKT EURO-AZJATYCKIEGO „HEARTHLANDU”, made in Peking today, 14.05.2017; proszę zauważyć, Kosowo, na którego terytorium znajduje się największa baza US Army w Europie (oraz „serce” światowej mafii narkotykowej), do tego Projektu OBOR nie zostało włączone)

 7. markglogg said

  Jak przed chwilą wyczytałem na http://www.ndtv.com/india-news/india-likely-to-boycott-chinas-one-belt-one-road-summit-in-beijing-sources-1693061 w ostatniej chwili Indie zaczęły rezygnować z udziału w tej mega-konferencji, a za to Stany Zjednoczone „na gwałt” zdecydowały się wziąć w niej udział.

  Czyli niezły cyrk z takim się zachowaniem „największej światowej potęgi”. Mój korespondent na Florydzie, Bruno Chapiński mi pisał, że w USA jest stan PRZEDREWOLUCYJNY – stąd zapewne te, tak chaotyczne ruchy US Administracji.

 8. RomanK said

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_electricity_production

  wyniki nalezy podzielic na glowe mieszkanca…

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_producing_countries_of_agricultural_commodities

  podzielic per capita

  Zwrocie uwage na Tygrysy NATO…wschodniej flanki….

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_population_growth_rate

  Zwroccie tez uwage na pozycje Polski w swiecie i…Ukraine, o njlepszych warunkach wodnych i glebowych, jakie mozna sobie wyobrazic…. i na demografier porownujac z Chinami, w ktorych panuje zamordyzm rzadowy mordujacy nienarodzone dzieci mandatoryjnie…w celu akumulacji prostej kosztem przyszlosci.

  Zwrocie uwqage na mape demografii i koleo zielony…tam przez to zielone ma byc Nowy Jedwabny Szlak….ktory w 90% przebiegac musi przez Tartarie Magene- jaka stala sie Rosyjska Federacja i bedzie sluzyla i bedzie obslugiwany przez ta Federacje….

  Srtara mada mnaxyma powiata ..ten z najwiekszym fuitem ziemie posiadzie..\
  jak narazie Chinczykom rosnie tylko brzuch……i tak juz chyba zostanie….bo ziemia ni znosi pustki…co najlepiej widac w Europie..zachodniej….

 9. Dziadzius said

  Dziadzius said—-Przepisane z **”Przegrani z przyczep-” **—jako bardziej na temat ???

  Posted by Marucha w dniu 2017-05-13 (sobota)

  2017-05-13 (sobota) @ 19:22:32

  Widac ze cala Demokracja Usraela jest juz w stanie zupelnego rozpadu.
  Mimo calej ich Konstytucji i Kongresu i Senatu i wyborow i FBI i CIA i wojska i Departamentu Sprawiedliwosci – i Madrosci i Politycznej poprawanosci- i Kobiecej Sprawiedliwosci , wszystko jest „kaka’ warte bo BYLE jaki sedzia moze WYDAC [ i wydaje] wyrok (* opinie legalna) ktoren zatrzymuje na miejscu WSZystkie posuniecia sie rzadu.
  Sedziowei sa „mianowani – dozywotnie” a „nie wybierani’ i NIE MA zadnego prawa by sedziego usunac– i o dziwo wiekszosc sedziow to zydkowie ???? .
  A ta Bomba juz juz na wybuchu bo niektorzy sedziowie [wiekszosc demokarci] juz palnuja poddac prezydenture Trump pod „impeach” — **nie wiem Polskiego slowa na to bo slownik mowi ze impeach to ‚podanie w watpliwosc’** ze on [prezydent] robi decyzje grozace bezpieczenstwu kraju—-na to nie MA obrony .
  Jeden gubernator z Kaliforni juz zlozyl apel o wiecej pieniedzy dla swego departamentu Prawa w Kaliforni (( pieniadze dla departamentu Prawa w osobnych ‚states’ nie podlegaja decyzji rzadu tylko decyzji biurokraty z Ministratwa Prawa)) na okolo 30 prawnikow, azeby zebrac dokumentacje co do prawnosci muru na granicy z Meksykiem [ mimo ze mur byl zatwierdzony i budowa zapoczatkowana za Bamby] i opisania jako nielegalne „sanktuarium w miastach Kaliforni dla Terorystow arabskich” do zapoczatkowania „impeachement” przeiw Trump.
  Dowod — Pierwszy Executive Order prezydenta Trump na temat wzmocnienienia procesu lustracji immigrantow a szczegolanie z krajow znanych z wojennej [ terorystycznej] postawy wzgladem USA …. zostal zatrzymany przez pomnieszego sedziego z Hawii – Caly rzad z calym Kongresem, Prawem i Bezprawiem i nawet z powolaniem sie na podobne ustawy tak Bambo [ panstwa wyliczone przez Trump byly juz tez wyliczone przez Bambo] jak i Clinton [ Clinton zlapal i deportowal 6 tysiecy arabow za swojej prezydentury] nic sa nie wazne.. i caly aparat rzadowy stoi jak kutas ale na cudzym weslu.

  I teraz jak dlugo zanim ta choroba dotrze i do Polski [bo juz wielu podobnych ( i z rodu i z zawodu) sedziow mamy]!!!

 10. markglogg said

  Odnośnie sukcesów AMERICA FIRST największego mocarza świata, to w necie pojawiają się już takie satyrki:

  A jeśli chodzi o sprawy RZECZOWE, to kolejność wystąpień na HAPPENINGU pt. „G 84 OBOR” w Pekinie dzisiaj była następująca:

  Sprawdziłem, pierwsze 32 minuty mówił prezydent Chin, w 33 minucie zaczął mówić jakiś inny „żółtek”, w 50 minucie pojawił się na mównicy prezydent Putin, gadał 20 minut, w 50 minucie zmienił go – „przy pracy” – Turek Erdogan, gadał ok. 10 minut, w 1 godz 1 min pojawił się „biały” nie wiem kto i ciągnął do końca transmisji dziesięć minut później.

  A tak prawdę mówiąc, to co mówi ten ostatni „biały” to wszystko jest „uderzeniem w mordę” wszystkich „wypchanych bogiem Izraela” dumnych ze swej „dziadowskiej zamożności” Północnych Amerykanów i ich IMITATORÓW wszędzie. On mówił, że Chiny tak dużo produkują po to, aby setki milionów ludzi na świecie, we wszystkich krajach miało w miarę GODNY POZIOM ŻYCIA, OCHRONY ZDROWIA, itd. Czyli te żółtki robią dokładnie na odwrót niż to w czym specjalizują się USraki, licząc tylko czas mego, dość długiego życia: ciągłe NIEPOTRZEBNE MORDY, począwszy od bombardowania Drezna i miast niemieckich, poprzez TERRORYSTYCZNE zrzucenia bomb atomowych na Japonię, aż do „walenia tomahawkami” w Syrię przed miesiącem.

Sorry, the comment form is closed at this time.