Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Józef Bizoń o Izolacja Zełenskiego
  re1truth2 o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  1957 o Trucie kurczaków w USA?
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Marian Max Kolanko o Polskość czarnych Polaków na…
  Yagiel o Wolne tematy (08 – …
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Kojak o Tymoszenko pod palmami
  Bezpartyjna o Wolne tematy (08 – …
  Listwa o Przejściowe trudności z ostate…
  Bezpartyjna o Siergiej Andriejew: Jesteśmy p…
  Łowca głuptaków o Najpierw czołgi, później broń…
  Echo z Węgier o Viktor Orban: Zachód jest w st…
  Kojak o Najpierw czołgi, później broń…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Przegrani z przyczep

Posted by Marucha w dniu 2017-05-13 (Sobota)

Wiec Frontu Narodowego (fot. profil fb Marine Le Pen)

Tytuł poniższego tekstu odwołuje się do tytułów dwóch artykułów opublikowanych w mediach głównego nurtu dotyczących elektoratu polityków niepopieranych przez establishment.

Pierwszy z nich to tekst autorstwa Pawła Strawińskiego „Donald Trump prezydentem. Decyzję podjęto w przyczepie”, opublikowany 9 listopada 2016 r. na stronie http://www.forbes.pl.

Drugi artykuł to tłumaczenie tekstu z niemieckiej gazety „Süddeutsche Zeitung” pt. „Front przegranych”, który został opublikowany 23 kwietnia br. przez portal http://www.onet.pl.

Zestawienie obydwu tekstów stanowi doskonałą okazję do przeprowadzenia analizy środków propagandowych używanych przez te media, które coraz bardziej zatrwożone są „brunatnieniem świata”. (Na marginesie wskażę, że wspomniane wyrażenie „brunatniejący świat” usłyszałam kilka dni temu podczas prelekcji jednego z gdańskich masonów na temat filozofii masońskiej).

Uderzające podobieństwa w ogólnej konstrukcji obydwu tekstów, jak i używanych stereotypach, środkach stylistycznych etc. każą przypuszczać, że zostały one napisane według odgórnych instrukcji.

[Dokładnie według tego samego wzorca określano nie tak jeszcze dawno tych, którzy NIE głosowali na Platfusów, przeciwstawiając ich „młodym, wykształconym, z dużych miast”, którzy oczywiście na PO głosowali. – admin]

Nie mam bowiem żadnych wątpliwości, że mamy do czynienia z profesjonalnie prowadzoną wojną informacyjną, koordynowaną przez te ośrodki władzy, które w największym stopniu czują się zagrożone przez proces przebudzania się społeczeństw, które wydawały się być już definitywnie uśpione przez dobrobyt, medialną papkę i ideologiczną indoktrynację.

Ludzie się budzą, co częściowo wynika z problemów gospodarczych społeczeństw zachodnich, a częściowo z postępującej i coraz bardziej dostrzegalnej alienacji elit od własnych społeczeństw.

Te obiektywne przyczyny mają jednak zostać zatuszowane propagandową mgłą tak, by główni beneficjenci zachodzących procesów mogli w swoich rękach skoncentrować tak dużo władzy, by krnąbrne społeczeństwa mogły w razie konieczności zostać zupełnie spacyfikowane i przywołane do „porządku”.

Obydwa teksty stają się zupełnie przejrzyste, jeśli będziemy je analizować przez pryzmat konkretnych interesów – ich ideologiczny charakter, w znaczeniu marksowskiego pojęcia ideologii, jest trudny do ukrycia.

Przyjrzyjmy się więc przywołanym tekstom. Pierwszy z nich został opatrzony takim oto headem: „Sfrustrowani, biali, niewykształceni Amerykanie, siedzący całymi dniami przed telewizorami w swoich przyczepach, w dużej mierze zdecydowali o losie USA i świata. Przez lata ignorowani, marginalizowani i pogardzani wreszcie dali o sobie usłyszeć”.

Drugi poprzedzony jest takimi słowami: „Wokół Paryża rozciąga się pas małych, smutnych miasteczek. Ich mieszkańcy często nie mają pracy, za to przepełnia ich gniew – na wszystko i wszystkich. To teren przegranych, teren Marine Le Pen. Tak wyglądała kampania wyborcza w Villers-Cotterets”.

Podobieństwa pomiędzy obydwoma fragmentami są po prostu uderzające. W jednym i drugim kreślony jest ten sam obraz – czyli zestaw stereotypów – wyborców partii i polityków nielubianych przez establishment. Mają to być ludzie niewykształceni, sfrustrowani, przegrani, bezrobotni, biedni i biali. Biali – czyli rasiści, którzy nie lubią „czarnych” i Latynosów (wyborcy Trumpa) oraz muzułmanów (Francja). Niewykształceni – łatwo wcisnąć im populistyczne slogany, w przeciwieństwie do wykształconych, którzy z definicji myślą samodzielnie i krytycznie, a w związku z tym nie ulegają żadnej demagogii.

Biedni i bezrobotni – a więc gorszy element społeczny, który nie załapał się na „tort”, częściowo pewnie z własnej winy, i w związku z tym nie jest w stanie racjonalnie patrzeć na gospodarkę, tak jak to czynią ludzie sukcesu, którzy dobrze rozumieją, jak ważna jest globalizacja, wolny handel, etc. Tym ostatnim przypisuje się umiejętność bezstronnego, racjonalnego i rzeczowego spojrzenia na kwestie gospodarcze. Tym pierwszym natomiast takiej umiejętności się odmawia – kierują się rzekomo tylko gniewem i frustracją.

Pełny portret takiego wyborcy znajdziemy w artykule Strawińskiego, warto przytoczyć go tutaj w całości: „Znajdziesz go w obdartej przyczepie za miastem. Pewnie ogląda teraz „The Jerry Springer Show”, kołtuński talk-show z dziko ryczącą publicznością, w którym rozmówcy bez żenady piorą na wizji swoje brudy i okładają się po twarzach ku nieskrywanej satysfakcji prowadzącego. Raczej nie czyta gazet. Nie chodził do szkoły średniej. Jest białym mężczyzną w wieku produkcyjnym, ale pracy nie ma, bo nikogo nie interesują jego kwalifikacje. Czy może raczej ich brak. Kiedyś pracował przy taśmie produkcyjnej. Ale ta jego taśma się zatrzymała lata temu. A może mu się po prostu nie chce nic robić? Gdy go zapytasz, skąd pochodzili jego przodkowie, nie odpowie, że z Niemiec czy z Anglii. O nie, oni byli z Ameryki. Z Ameryki!”.

Pójdźmy dalej. W jednym i drugim artykule budowane jest silne napięcie między centrum – duże, dobrze prosperujące miasta – oraz peryferiami – biedne, szare, wymierające. W artykule poświęconym Frontowi Narodowemu, tak jak to już zostało zacytowane, mowa jest o mieszkańcach małych, smutnych miasteczek, natomiast wyborcy Trumpa mieszkają w takich miejscach, jak Rust Belt, czyli „region na północnym wschodzie USA obejmujący kilka stanów. Jego nazwa oznacza dosłownie pas rdzy. Kiedyś było to serce przemysłu Ameryki. Mówiono o nim Steel Belt, czyli stalowy pas. Z czasem jednak to stalowe serce zardzewiało”.

Mamy tutaj więc do czynienia z budowaniem określonej atmosfery i skojarzeń psychologicznych. Wyborcy polityków establishmentowych mają kojarzyć się z tym co rośnie, rozwija się, jest silne, twórcze, kreatywne, witalne. Natomiast wyborcy polityków anty-systemowych mają być kojarzeni z obrazami świata umierającego, rozpadającego się, szarego, martwego, pogrążonego w bezruchu i stagnacji. Tu życie – tam śmierć. Tu światło – tam szarość i czerń. Tu energia – tam marazm.

Przywołane przeze mnie obrazy, dotyczące zarówno samych wyborców, jak też ich otoczenia, stanowią podstawę określonych stereotypów, które są głównym narzędziem toczącej się wojny informacyjnej. Stereotypy te zostały tak skonstruowane, by odstraszały potencjalnych wyborców sił anty-establishmentowych. Przy tworzeniu tych stereotypów odwołano się do podstawowych mechanizmów psychologicznych – nikt o zdrowych zmysłach nie chce należeć i identyfikować się z przegranymi, słabymi, gorszymi, marginesem społecznym.

Wykorzystywane przez media stereotypy mają odstraszać i zmniejszać siłę przyciągania tych partii. Stereotypy te mają także służyć wzmacnianiu lojalności „nowoczesnego” elektoratu w stosunku do sił establishmentu. Mają oni być utrzymywani w poczuciu, że są tymi „lepszymi”. Jednocześnie podsuwa im się jednoznaczną receptę na to, dzięki czemu będą mogli czuć się lepszymi – jeśli nie będą głosowali na określone partie.

Dodatkowo w grę wchodzi także technika manipulacji poprzez „zarządzanie lękiem” – „nowoczesny elektorat” ma być utrzymywany w lęku przed radykalizacją dołów społecznych, wizją narastającego faszyzmu, co ma doprowadzić do zwiększenia jego lojalności w stosunku do klasy rządzącej.

Kreślone przez media stereotypy są manipulacją, gdyż wyborcami anty-establishmentowych partii są często ludzie młodzi i wykształceni, drobni i średni przedsiębiorcy, czyli klasa średnia, dla której nie ma miejsca w strukturze społecznej, która rodzi się na naszych oczach.

Struktura ta składa się z dwóch klas społecznych. Z jednej strony mamy establishment, związany głównie z międzynarodowym kapitałem, czyli bankierów, biznesmenów, polityków, urzędników organizacji międzynarodowych, pracowników korporacji międzynarodowych, dziennikarzy, naukowców i artystów propagujących określony światopogląd etc. Ci ostatni finansowani są z grantów i stypendiów fundowanych przez międzynarodową finansjerę i wielki biznes.

Z drugiej strony mamy tzw. biednych pracujących, pozbawionych trwałej własności, zadłużonych, beneficjentów zasiłków socjalnych. Między tymi dwoma klasami znajdują się ci, którzy do tego systemu nie pasują albo nie chcą pasować.

Coraz więcej młodych ludzi, dobrze wykształconych i ambitnych, nie chce pracować w korporacjach i nie chce być marionetkami wielkiego biznesu. I to właśnie oni głosują na partie anty-systemowe. Na partie systemowe głosują natomiast nie tylko „wygrani”, ale także biedota, która boi się o swoje świadczenia socjalne, czyli zachowuje się dokładnie tak, jak to przewidział Bismarck wprowadzając pierwsze ubezpieczenia społeczne.

Postawiona wyżej teza, że wyborcami partii anty-systemowych są przedstawiciele klasy średniej paradoksalnie znajduje swoje potwierdzenie w omawianych artykułach. W tekście poświęconym Francji wprost zostało powiedziane, że jeden z takich wyborców, pan „Dubuc zawsze ciężko pracował, najpierw w fabryce, potem w stołecznym transporcie miejskim. Mieszkał w północnej części miasta, na typowym paryskim przedmieściu – zwanym tu „banlieue”, ale wysoka przestępczość, ciasnota i wielokulturowość dawały mu się we znaki.

– Tam wiele osób tylko pobiera zasiłki, wszystko na nasz koszt – mówi. Kiedy rok temu przeszedł na emeryturę, postanowił się wyprowadzić. Lepszy standard życia za połowę paryskiej ceny?

W Villers-Cotterets to możliwe. – Tu jestem blisko natury i płacę niższy czynsz.”

W innym fragmencie tego samego tekstu czytamy: „To tu zwyczajni ludzie budują swoje twierdze – małe szeregowe domki z ogródkiem – albo wynajmują tanio mieszkania. Mieszkają w nich „petit Blancs” – czyli wykwalifikowani robotnicy i niebieskie kołnierzyki. Właśnie w tej grupie społecznej najwięcej jest wyborców Le Pen. W pasach „peri-urbanizacji” Front osiąga 30, a nawet 40 proc. poparcia”.

Oraz: „Mieszkańcy tych rejonów czują się siłą wypchnięci na peryferie – tak politycznie, jak i geograficznie. Muszą codziennie dojeżdżać do pracy półtorej godziny w jedną stronę. Albo i dwie. Paryż jest dla nich zbyt drogi. A przedmieście – Departament 93, Seine-Saint-Denis – postrzegają jako zagrożenie. Blokowiska, imigranci z Maghrebu i Afryki Zachodniej, drobna przestępczość – nie chcą tam mieszkać. Zbyt obco, zbyt niebezpiecznie”.

O niebieskich kołnierzykach mowa jest także w drugim tekście: „Okręgi popierające Trumpa charakteryzują się także wysokim odsetkiem pracowników fizycznych, zwanych niebieskimi kołnierzykami. Od koloru odzieży roboczej i w kontraście do białych kołnierzyków – pracowników umysłowych, jak managerowie czy urzędnicy. (…) – Niebieskie kołnierzyki mają dużo kłopotów w nowej gospodarce, w której nie mają już takiej siły przetargowej, gdy mieli, jak chodzili do pracy w fabryce i utrzymywali swoje rodziny dzięki pojedynczej wypłacie – powiedział u progu minionej kampanii Barack Obama”.

Z obydwu tekstów jednoznacznie więc wynika, że de facto wyborcami partii anty-systemowych są przedstawiciele topniejącej klasy średniej. Obydwa teksty w procesie zanikania klasy średniej nie widzą żadnego problemu.

Brak zainteresowania sytuacją klasy średniej ze strony establishmentowych mediów sprawia, że propagowany przez nie obraz świata jak żywo przypomina propagandę marksistowską, ale z odwróconym wektorem, jeśli chodzi o ocenę tego obrazu.

Z jednej strony mamy zinternacjonalizowaną „burżuazję”, z drugiej – narodowy „proletariat”. U Marksa było odwrotnie: proletariat nie miał ojczyzny, natomiast to duża burżuazja używała instytucji państwa narodowego do obrony własnych interesów. Teraz role się odwróciły. „Proletariat” jest nacjonalistyczny, natomiast „burżuazja” kosmopolityczna. I to ten pierwszy jest problemem, natomiast ta druga uosabia postęp i nowoczesność.

W przeciwieństwie do marksizmu, propaganda nie stoi po stronie wykluczonych, tylko po stronie tzw. ludzi sukcesu. I służy obronie ich interesów. I tak jak w świecie kreślonym przez Marksa nie było miejsca dla klasy średniej, tak samo establishment takiej klasy sobie nie życzy. Biedocie da zasiłki, i będzie cicho siedzieć.

Oczywiście należy zadać sobie pytanie, jak reagować na tę propagandę? Przede wszystkim należy trzeźwo spojrzeć na rzeczywistość i zrozumieć, że u jej podstaw leży realny konflikt interesów. Jest to konflikt między interesami klasy średniej oraz interesami sojuszu wielkiego kapitału, biedoty – kupowanej przez tenże kapitał za pomocą zasiłków socjalnych oraz polityków, naukowców, urzędników etc. – również finansowanych przez ten kapitał.

Nie jest to konflikt idei, ale konflikt jak najbardziej realnych interesów. Jest to walka o to, czy cały świat zostanie opanowany przez kilkadziesiąt – kilkaset międzynarodowych korporacji, czy też handel, produkcja i usługi pozostaną w rękach małych i średnich przedsiębiorców, działających lokalnie czy też regionalnie.

Walka z omawianą tutaj propagandą powinna podkreślać ten witalny wymiar konfliktu. Powinna demaskować interesy zasłaniające się ideologicznymi, górnolotnymi hasłami. Powinna podkreślać, że uprawiający ją dziennikarze sami są częścią tego establishmentu, z czego czerpią wymierne korzyści. Powinna obnażać obłudę intelektualistów, którzy pochylają się nad uchodźcami, a w głębokiej pogardzie mają przedstawicieli klasy średniej własnego państwa.

Jednocześnie powinna dokonać odwrócenia stereotypów i wskazywać na to, jak wielkie zniszczenie przyniosły elity w ostatnich latach swoim własnym społeczeństwom. To one powinny stać się twarzami stagnacji i rozpadu. Natomiast takie partie jak Front Narodowy powinny kojarzyć się z nową wiosną klasy średniej, lepszym życiem dla przeciętnego człowieka – a nie celebryty – oraz powrotem do społeczeństwa silnego dzięki realnej pracy ludzkich rąk, pozwalającej na godne życie dla ludzi przedsiębiorczych, ambitnych i odpowiedzialnych za siebie, swoje rodziny i swoje otoczenie.

Magdalena Ziętek-Wielomska
Myśl Polska, nr 19-20 (7-14.05.2017)
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 5 do “Przegrani z przyczep”

 1. Ola said

  ta Zietek-Wielomiejska to jakas PISdeczka czy bardziej z frontu narodowosciego? Zreszta to chyba jedno i to samo.
  Oba artykuly opisuja sytuacje jaka jest , postepujace rozwarstwienie spoleczne tzw. nozyce , a baba przypina ich autorom „srodki propagandowe” i „marksowska ideologie”. To wiadomo zawsze chwyci.

  ——
  Autorka nie opisuje rozwarstwienia społecznego, tylko metody propagandy.
  Admin

 2. Dziadzius said

  Widac ze cala Demokracja Usraela jest juz w stanie zupelnego rozpadu.
  Mimo calej ich Konstytucji i Kongresu i Senatu i wyborow i FBI i CIA i wojska i Departamentu Sprawiedliwosci – i Madrosci i Politycznej poprawanosci- i Kobiecej Sprawiedliwosci , wszystko jest „kaka’ warte bo BYLE jaki sedzia moze WYDAC [ i wydaje] wyrok ktoren zatrzymuje na miejscu WSZystkie posuniecia sie rzadu.
  Sedziowei sa „mianowani – dozywotnie” a „nie wybierani’ i NIE MA zadnego prawa by sedziego usunac– i o dziwo wiekszosc sedziow to zydkowie ???? .
  A ta Bomba juz juz na wybuchu bo niektorzy sedziowie [wiekszosc demokarci] juz palnuja podac prezydenture Trump pod „impeach” — **nie wiem Polskiego slowa na to bo slownik mowi ze impeach to ‚podanie w watpliwosc’** ze on [prezydent] robi decyzje grozace bezpieczenstwu kraju—-na to nie MA obrony .
  Jeden gubernator z Kaliforni juz zlozyl apel o wiecej pieniedzy dla swego departamentu Prawa w Kaliforni (( pieniadze dla departamentu Prawa w osobnych ‚states’ nie podlegaja decyzji rzadu tylko decyzji biurokraty z Ministratwa Prawa)) na okolo 30 prawnikow, azeby zebrac dokumentacje co do prawnosci muru na granicy z Meksykiem [ mimo ze mur byl zatwierdzony i budowa zapoczatkowana za Bamby] i opisania jako nielegalne „sanktuarium w miastach Kaliforni dla Terorystow arabskich” do zapoczatkowania „imeachement” przeiw Trump.
  Dowod — Pierwszy Executive Order prezydenta Trump na temat wzmocnienienia procesu lustracji immigrantow a szczegolanie z krajow znanych z wojennej [ terorystycznej] postawy wzgladem USA …. zostal zatrzymany przez pomnieszego sedziego z Hawii – Caly rzad z calym Kongresem, Prawem i Bezprawiem i nawet z powolaniem sie na podobne ustawy tak Bambo [ panstwa wyliczone przez Trump byly juz tez wyliczone przez Bambo] jak i Clinton [ Clinton zlapal i deportowal 6 tysiecy arabow za swojej prezydentury] nic sa nie wazne.. i caly aparat rzadowy stoi jak kutas ale na cudzym weslu.
  I teraz jak dlugo zanim ta choroba dotrze i do Polski [bo juz podobnych sedziow mamy]!!!

 3. Bogaty Miś said

  Artykuł ma sensowne tezy, ale brak tu niestety choćby namiastki rzetelnej statystyki socjologicznej. Rozumiem, że autorka przytacza z kolei tezy dwóch innych artykułów, które są kanwą jej artykułu. Ale aż się prosi o konludującą tezę, dlaczego Lepenowa przegrała tak łatwo. Czy przy frekwencji ponad 60% uprawnionych, „sojusz motłochu z kapitałem” (i jego klientami kupowanymi za granty, dobre posady, stypendia itp), okazał się liczebnie ok. czterdziestoma procentami francuskiego społeczeństwa uprawnionego do głosowania?
  To oznaczałoby, że Francuzi mający powody do frustracji,
  po pierwsze nie poszli do wyborów, bo nie uwierzyli, że Lepenowa coś może zmienić, albo | i mają mózgi tak zindoktrynowane, że bali się jej jako faszystki, która więcej zniszczy niż naprawi.
  Wygląda na to, że sfrustrowani Francuzi (przypuszczam, że takich jest wystarczająco dużo, aby partia antysystemowa mogła wygrać, gdyby umiała ich przekonać), nie są jeszcze na tyle sfrustrowani, aby uznać, że mają więcej do zyskania, niż do stracenia.
  Bali się wyjścia z Unii, bali się zmian, które zapowiadała Lepenowa. Ciągle jest im dostatecznie dobrze.

 4. Siekiera_Motyka said

  „Przy tworzeniu tych stereotypów odwołano się do podstawowych mechanizmów psychologicznych – nikt o zdrowych zmysłach nie chce należeć i identyfikować się z przegranymi, słabymi, gorszymi, marginesem społecznym.”

  I tu przychodzi mi do głowy coś co kilka razy słyszałem kiedy była dyskusja na temat glosowania. „Nie będę marnował „głosu” na XXX bo nie ma szansy wygrać.”

 5. RomanK said

  Artykol jest poprostu do tego dameg co papier toaletowy….ani autorka, ani ci ktorzy pisali texty, na ktorych ona opiera swoje opinie nie znaja Ameryki. Wcale!

  Trailer Parks nie glosuje…nigdy i na nikogo!

  Glosuja ci – ktorzy chca glosowac! ci dokladnie wiedza dlaczego to robia! Stad takie przerazenie neoconow..i ich ukladow!

  NIkt z tych ,ktorzy glosowali na Trumpa nie mialo zludzen…zadnych!

  Oni dokladnei wiedza na co glosowali..odwrotnei id tzw pseudo znawcow do jakich usiluje dolaczyc autor textu:-))))

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: