Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Jack Ravenno o Prof. Bogusław Paź: Prezenty m…
  Jack Ravenno o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Olo o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  Zenon_K o Kto rządzi światem?
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Krzysztof M o O szkodliwości demokracji…
  Greg o Wolne tematy (59 – …
  niepostepowyoszolom o Kto rządzi światem?
  Carlos o Wolne tematy (59 – …
  prostopopolsku o Kto rządzi światem?
  Carlos o Piskorski i Radzikowski o Andr…
  Anzelm o Wykład internetowy profesora N…
  Krzysztof M o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Zenon_K o Kto rządzi światem?
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Legnica stolicą Ziem Zachodnich

Posted by Marucha w dniu 2017-05-15 (Poniedziałek)

Tadeusz Samborski

Nie we Wrocławiu czy Szczecinie, ale właśnie w Legnicy, w miejscu symbolicznym, czyli na Zamku Piastowskim, gdzie mieścił się dwór legendarnego polskiego księcia Henryka Pobożnego, który poległ w bitwie z Tatarami w 1241 roku – odbyły się już III Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych (11-14 maja br.).

Impreza staje się z roku na rok coraz bardziej popularna i znajduje odzew w wielu środowiskach.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Dni Pionierów Osadnictwa jest Tadeusz Samborski (na zdjęciu), członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, działacz PSL, zaangażowany od lat w sprawy kresowe, a jednocześnie podkreślający znaczenia dla Polski Ziem Zachodnich, objętych po 1945 roku.

„Całkiem świadomie głosimy apoteozę czy aprobatę działań pionierów osadnictwa. Oni działali w interesie państwa polskiego. Nawet ci, którzy szli w szeregach 1. czy 2. Armii Wojska Polskiego, które próbuje się teraz dyskredytować. Ci żołnierze w polskich mundurach walczyli o Polskę, o polskie ziemie i z Polską na ustach umierali” – mówi w jednym z wywiadów.

W innym miejscu mówi: „Losy pionierów osadnictwa wywodzą się z kresowych biografii, kresowych nieszczęść, porażek. Nawet tragedii, bo Ci, którzy przyjechali tu w 1945 roku z kresów, zaglądali śmierci prosto w twarz. Często zostawili groby najbliższych i uciekali spod topora. W tej traumie przybyli tu na Ziemie Odzyskane i stanęli wobec wyzwań dotychczas im nie znanych. Musieli organizować od podstaw życie społeczne, kulturalne i oświatowe i życie codzienne swoich rodzin”.

Ta bezkompromisowość sprawiała, że Samborski zyskał wielu sojuszników, przede wszystkim w środowiskach lokalnych, które latami czekały na taką inicjatywę. Kiedy byłem obecny na I Dniach Pionierów Osadnictwa usłyszałem od jednego z uczestników: „Nareszcie!”.

Organizatorami tegorocznych Dni Pionierów Osadnictwa był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, a współorganizatorami Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Stowarzyszenie „Krajobrazy”, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jednym z patronów medialnych III Dni była „Myśl Polska”.

W pierwszym dniu obchodów, poświęconym kulturze, edukacji oraz pierwszym polskim nauczycielom na Ziemiach Zachodnich mówiono o pionierskim okresie budowy polskiego szkolnictwa.

„W trudnym czasie, zakasując rękawy – a było biednie i bardzo skromnie – jednak byli ludzie, którzy na tak ważnej i wdzięcznej niwie edukowali Polaków i likwidowali analfabetyzm, dźwigając Polskę, jaka by ona nie była. Wszystkim ludziom, działającym właśnie na niwie oświaty, należy się szacunek i jako kurator przyjechałem, by ten szacunek wyrazić” – powiedział obecny na konferencji Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty, który stał się gorącym sojusznikiem idei organizowania Dni Pionierów Osadnictwa.

W swoich wystąpieniach na temat początków szkolnictwa polskiego na Dolnym Śląsku referenci zwracali uwagę na ogromny entuzjazm, jaki panował wówczas wśród przybywających tu polskich nauczycieli. Zaczynali od zera, bez żadnej pomocy z zewnątrz, a mimo to udało się im uruchomić szkoły już na jesieni 1945 roku. Emerytowana nauczycielka Mirosława Borkowska przypomina, że wówczas był bardzo duży procent analfabetów, ale entuzjazm w tworzeniu szkół był ogromny, a zwłaszcza wśród rodziców, którzy pomagali w pracach porządkowych.

W swoim referacie zatytułowanym „Ziemie Zachodnie we współczesnej historiografii” mówiłem o tym, jak obecnie historycy piszą na temat tego przełomowego okresu. Mimo powstawiania szeregu wartościowych prac, dominuje tendencja zmierzająca do marginalizowania a nawet ośmieszania idei piastowskiej i ówczesnej polityki państwa. Zakwestionowano termin „Ziemie Odzyskane” uznając go za sformułowanie z arsenału „propagandy komunistycznej”, zapominając, że posługiwały się nim także środowiska niekomunistyczne, w tym na emigracji .

Historycy, nie tylko z IPN, piszą w pracach naukowych Ziemie Odzyskanie w cudzysłowie lub dodając „tak zwane Ziemie Odzyskane”. Jest to wyraz odcinania się i szydzenia z tego terminu, a nawet więcej, to przejaw narodowego nihilizmu i skrajnej odmiany zacietrzewiania politycznego.

Ze świadomości powszechnej wymazano fakty świadczące o wielkim wysiłku pionierów przybywających na te ziemie po 1945 roku, jak również to, że koncepcja piastowska bynajmniej nie była proweniencji „komunistycznej”, tylko powstała w Polsce przed 1939 rokiem, a obozem politycznym, który ma największe w tym zasługi był obóz Narodowej Demokracji.

W następnych dniach trwania III Dni Pionierów Osadnictwa zorganizowano przegląd kronik, wspomnień i filmów dokumentalnych. Z kolei w sobotę, na zamkowym dziedzińcu, odbyły się m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych i przegląd piosenek żołnierskich, patriotycznych i ludowych. Zobaczyć można było między innymi grupę rekonstrukcyjną „Twierdza Wrocław”, której członkowie wystąpili w mundurach 1. i 2. Armii Wojska Polskiego ze sprzętem z okresu wojny.

Swój program zaprezentowali także harcerze, zespoły folklorystyczne. Zwieńczeniem był spektakl teatralny „Szli na zachód osadnicy” i pokaz laserowy oprawiony muzyką żołnierską. Atrakcją dnia był oryginalny T-34, czołg „Rudy 102”, który grał w filmie „Czterej pancerni i pies”.

W niedzielę 14 maja w kościele pw. św. Jana w Legnicy odprawiono mszę świętą w intencji osadników, po której odbyła się na Zamku Piastowskim biesiada z udziałem kombatantów i mieszkańców regionu. Przedstawiciel Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył pionierom i kombatantom odznaczenia państwowe.

Jan Engelgard
Na podst. mediów lokalnych i inf. własnej
http://mysl-polska.pl

Komentarzy 12 do “Legnica stolicą Ziem Zachodnich”

 1. revers said

  Dobrze ze nie za krola Chrobrego i Krzywoustego grody ktore siegaly za Nyse i obejmowly Serbie Luzycka np. Budziszyn lub Kotbus.

  A tak po za tym w Mogoli z honorami swieci sie dzien zwyciestwa przy pomniku marszalka Zukowa, a nie farbuje i rozwala na ziemiach odzyskanych i zaburzanskich.

 2. Isia said

  … (1) Panie Revers …

  … nie niemiecki Kotbus (Cottbus), ale słowiańska, pradawna nazwa Chociebuż, bo to nasze ziemie …

 3. Marta1973 said

  Może pan Gajowy zamieści jakiś ciekawy artykuł dotyczący naszych polskich Ziem Utraconych?
  Nie odebrali ich nam jacyś mityczni „Chazarzy”, ale Sowieci, przez wielu nazywani tutaj „wyzwolicielami”.

  ——
  Myślę, że powinna się Pani zwrócić do środowiska Gazety „Polskiej”. Oni Pani wszystko wyjaśnią. Także wyjaśnią i to, dlaczego paru żydowskich skurwysynów mieszkających w Polsce pojechało błagać prezydenta Rosji Gorbaczowa, aby NIE ZWRACAŁ Polsce jej kresów.
  Admin

 4. Boydar said

  Już mi brakuje konceptu jak do Marty mówić. Jak Marta spodziewa się miesiączki to zanabywa podpaski; normalne i naturalne. Jeśli ma być drugi Wołyń, i trzeci i czwarty, to należy obszar zabezpieczyć, przed rozlewem krwi. Polska już dawno podpasek nie miała, a nawet jak miała to nie dała. Czego tu Marta nie rozumie, qurwa jego mać w dupę pierdolona ???

  ——
  Musimy się modlić o to, aby Rosja znów wzięła pod but Banderland. Jedynie oni mogą dać sobie radę z tą dziczą.
  Admin

 5. WI42 said

  JE „że koncepcja piastowska bynajmniej nie była proweniencji „komunistycznej”, tylko powstała w Polsce przed 1939 rokiem, a obozem politycznym, który ma największe w tym zasługi był obóz Narodowej Demokracji.”

  Od pomysłu do przemysłu droga daleka. Poza tym „sukces ma wielu rodziców, odwrotnie niż klęska”.

 6. MatkaPolka said

  @ 3 Marta

  Polacy nie znają swojej historii i nie chcą jej znać, za to chętnie wsłuchują się w propagandę niemiecką

  Historia Polski i Rosji to historia wojen z Krzyżakami i Prusami – To Prusy wiecznie na Polskę napadały.

  Rzeczpospolita Polska Obojga Narodów Polskiego i Litewskiego – Unia Polsko – Litewska została utworzona w celu obrony przed Krzyżakami

  UNIA POLSKO LITEWSKA PRZESTAŁA ISTNIEĆ PO ROZBIORACH

  {{{Unia lubelska – porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zawarte 1 lipca 1569 na sejmie walnym w Lublinie. Określana jako unia realna, w odróżnieniu od poprzednich, wiążących oba państwa tylko osobą władcy (unia personalna). Została przyjęta 28 czerwca, a podpisana 1 lipca 1569, ostatecznie ratyfikowana przez króla 4 lipca 1569. W jej wyniku powstało państwo znane w historiografii jako Rzeczpospolita Obojga Narodów – ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną – zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo.

  2 lutego 1386 roku na jednym z pierwszych sejmów walnych w Lublinie Jagiełło został wybrany królem Polski. Część badaczy uważa decyzje tego zjazdu za pierwszą unię polsko-litewską, bowiem w Krewie spisano jedynie wstępną umowę, zawierającą warunki, jakie miał spełnić Jagiełło by mógł objąć polski tron

  • 1385 – unia krewska– książę Litwy, Jagiełło, został poprzez małżeństwo (faktyczne i polityczne) z Jadwigą królem Polski, łącząc unią dwa państwa. W zamian miał przejść wraz ze swoim ludem na chrześcijaństwo, walczyć z Krzyżakami i wypuścić jeńców. Rok później został ochrzczony jako Władysław Jagiełło oraz koronowany. Unia krewska rozpadła się w 1399 roku, po śmierci Jadwigi.
  • 1401 – unia wileńsko-radomska – potwierdzona i zmieniana w Wilnie i Radomiu – była efektem bezdzietnej śmierci Jadwigi i porażki Litwy w bitwie nad Worsklą. Witold (kuzyn Jagiełły) miał sprawować rządy na Litwie, a po jego śmierci władza miała wrócić do Władysława.
  • 1413 – unia horodelska w Horodle – wprowadziła instytucję odrębnego wielkiego księcia na Litwie. Ustalono też, że decyzje dotyczące krajów mają zapadać przy współudziale szlachty polskiej i litewskiej, co było gwarancją odrębności Litwy.
  • 1432 (1432-34) – unia grodzieńska w Grodnie
  • 1440 – 1447 – unia faktycznie wygasła[potrzebny przypis], gdy wielkim księciem litewskim został Kazimierz IV Jagiellończyk
  • 1447 – Zbigniew Oleśnicki ofiarował koronę Polski Kazimierzowi Jagiellończykowi – wznowienie unii personalnej
  • 1499 – unia krakowsko-wileńska
  • 1501 – unia mielnicka w Mielniku
  • 1569 (1 lipca) – unia lubelska – powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  • 1791 – konstytucja 3 maja zacieśniała lecz nie znosiła unię Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Stworzono wspólne organy władzy centralnej, w tym Straż Praw i Komisje Wielkie Obojga Narodów. 20 października Sejm Czteroletni uchwalił przepisy wykonawcze do konstytucji 3 maja pod nazwą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
  • 1795 – III rozbiór Polski – wygasła unia lubelska.
  • 1812 – Konfederacja Generalna Królestwa Polskiego – próba wskrzeszenia unii
  }}}}.

  Polska straciła niepodległość w rozbiorach dokonanych przez 3 Niemieckich Cesarzy, ale największą rolę odgrywały Prusy.

  CAŁA HISTORIA POLSKI TO AGRESJA PRUS, to konfliktowanie narodów słowiańskich, wzajemne napuszczanie prowokowanie wojen, w których Słowianie wzajemnie się zabijają

  Kresy Wschodnie Rzeczpospolitej Obojga Narodów – To odwieczna gra Prus przeciw Polsce, przeciw Litwie, przeciw Rosji.
  Jedyną obowiązującą doktryną jest „Drang nach Osten” – tak zawsze było i tak jest teraz

  Polacy NIE mają sie zajmować się Kresami Zachodnimi Polski – to jest uznane jako pewnik, że to są ziemie niemieckie – Polacy mają zajmować się Kresami Wschodnimi – i pozyskać je dla Niemców.

  Tak było przed rozbiorami Polski, tak było w czasie rozbiorów i powstań narodowowyzwoleńczych (zawsze przeciw Rosji, nigdy przeciw Prusom), Tak było w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej,
  Tak było po II wojnie światowej – Polacy mają mieć pretensje do Rosji o odebranie Kresów Wschodnich, tzw. Ukraina ma Roszczenia do Polski

  Tych PROJEKTÓW PRUSKICH było kilka

  PODBÓJ I PODPORZĄDKOWANIE ROSJI CARSKIEJ PRZEZ PRUSY

  Męska linia Romanowów wygasła wraz ze śmiercią Piotra II w 1730 roku. W 1762 r. wnuk Piotra I Wielkiego, książę Holsztynu Karol Piotr Ulryk z dynastii Oldenburgów zasiadł na tronie imperatorów Rosji jako Piotr III Holstein-Gottorp-Romanow. Po okresie panowania jego żony Katarzyny II (1762-1796) – Prusaczki ze Szczecina, – jego potomkowie zasiadali na tronie rosyjskim do 1917 r. Od panowania Piotra III Holstein-Gottorp-Romanow niektórzy mówią o dynastii Holstein-Gottorp-Romanow

  Projekt „Rozbiory Polski” – 1772, 1793,1795 – Króla Polski Augusta II Mocnego (Prusak – Elektor Brandenburski) planował Rozbiory już w 1701 r – „Nic nie nauczy tak Polaków Rozumu – jak rozbiory”

  PRUSY WYROSŁY NA TRUPIE POLSKI – STAŁY SIĘ POTĘGĄ

  Książę-elektor Fryderyk III ogłosił się (SAM SIĘ PROKLAMOWAŁ) 18 stycznia 1701 w Królewcu królem w Prusach (niem. König in Preussen, w domyśle Książęcych, w których suwerenami byli od 1657), gdyż tytuł króla Prus był należny od 1466 władcom Polski, oraz przyjął imię Fryderyk I.

  PODBÓJ ZACHODNIEJ SŁOWIAŃSZCZYZNY Po rozbiorach Polski – Prusy podporządkowały ok. 250 niezależnych księstw – Slowiańskich

  Likwidacja Cesarstwa Rzymskiego przez Napoleona 1806

  NIEMCÓW NIE MA I NIGDY NIE BYŁO – były Prusy – po zwycięstwie nad Francją (same) ogłosiły się Cesarstwem Niemieckim w 1871 r – Niemiec Powstały 1871

  Po pokonaniu Austrii w 1866 i zwycięstwie nad Francją w 1871 kierowane przez Ottona von Bismarcka Prusy doprowadziły do zjednoczenia Niemiec (bez udziału Austrii) i powstania Cesarstwa Niemieckiego. Proklamowano je w sali lustrzanej pałacu w Wersalu 18 stycznia 1871, w rocznicę koronacji pierwszego pruskiego króla. Jednocześnie do Prus anektowano sprzyjające Austrii Królestwo Hanoweru, Księstwo Szlezwiku, Księstwo Holsztynu, Księstwo Nassau, Elektorat Hesji i Wolne Miasto Frankfurt, a zaniechano aneksji Królestwa Saksonii i Czech (które pozostały w Austrii)

  Państwa członkowie Związku Niemieckiego (1815–1866)
  Państwa związkowe Związku Północnoniemieckiego (1867–1871)
  Państwa związkowe Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918)

  Projekt I Wojna Światowa
  Państwa Centralne Niemcy Austro-Węgry i przeciw Ententa – Anglia, Francja, Rosji, Serbia

  Powstanie Ruchu Ukraińskich Nacjonalistów – projekt Austriacki przeciw Rosji
  Cesarz Austriacki ogłosił powstanie Narodu Ukraińskiego stworzonego z 10 „Ukraińskich nacjonalistów” rezydujących w Wiedniu ; osobnym edyktem kazał wszystkich Rusinów mieszkających w Galicji nazywać od tego dnia UKRAINCAMI

  „Rewolucja Bolszewicka” – Projekt Prus przeciw Rosji wychodzącej jako zwycięzca z I wś i dominująca siła w Europie

  Projekt Państwa Buforowe (MIEDZY Prusami a Rosją)– Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina – Realizowany przez Piłsudskiego
  Projekt Polska – Państwo sezonowe
  Powstania Wielkopolskie , Powstania Sląskie
  Projekt Petlura – Powstanie Ukrainy Realizowany przez Piłsudskiego agenta Niemieckiego

  Projekt II wojna światowa – Mordować Polaków, mordować Słowian – Generalplan OST – Plan zagłady Słowian
  – Projekt Ukraina – Powstanie UPA i SS Galizien, Bandera – agent Abwehry
  Litewska Armia Wolności, pułk „Żelazny Wilk” Szaulisi
  Białoruś
  Jugosławia

  Po II wojnie światowej
  Powstanie NRD –– na ziemiach Zachodniej Słowiańszczyzny Polskich

  Zjednoczenie Niemiec 1990
  Projekt Rozpad ZSRR – 1991 – Tajny Układ w Białowieży
  Smuta w Rosji – rozkład Państwa – 1991 1999
  Powstanie Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy

  Projekt Unia Europejska – bezprzykładny rabunek Polski pod płaszczykiem Unii
  Powstanie Unii Europejskiej – umowy stowarzyszeniowe

  Kolonizacja Europy środkowo Wschodniej – przez Niemcy
  -Transformacja Ustrojowe – Polska, Czechosłowacja, Litwa, Łotwa
  -Jugosławia – 1990 -1999 – Rozpad państwa, Bombardowanie przez NATO
  – Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie 2004 – osadzenie Juszczenko – Banderowiec – agenta CIA
  Rewolucja Godności i Majdan na Ukrainie 2014– zamach i usuniecie Janukowycza i osadzenie Poroszenki

  Konstytucja 3 Maja – którą w Polsce celebrujemy, i z której Polacy są tak dumni była w istocie PROWOKACJĄ Prus – i doprowadziła do rozbiorów Polski

  Józef Piłsudski – większość Polaków uważa go za bohatera, który odzyskał Niepodległość – Stawia mu się Pomniki
  Piłsudski to Agent Niemiecki – Główny Hamulcowy w procesie odzyskiwania Niepodległości – sabotował Powstania
  Wspomagał Petrule – chciał stworzyć Ukrainę dla Ukraińców, a nie dla Polaków – Oderwać Kresy od Polski
  Sprawca Klęski wrześniowej – zostawił Polskę bezbronną na pastwę Agresora

  Unia Europejska – Projekt Kolonizacji Polski i innych słowiańskich krajów przez „Zjednoczone prawem Kaduka Niemcy”
  Duma Polaków – że nareszcie są Europejczykami – PROPAGANDA NIEMIECKA MA OLBRZYMIĄ SILE OGŁUPIANIA

  TAki to ten Polski „CHYBIONY PATRIOTYZM”

 7. MatkaPolka said

  1 września 1939 Hitler napadł na Polskę bez wypowiedzenia wojny
  Pancernik Schleswig Holschtein przebywający z WIZYTĄ PRZYJAŹNI rozpoczął godzinie 4:45 ostrzał Westerplatte
  1 września 1939 r. o godz. 4.40 pamiętny akt bezprawia, przemocy i zbrodni hitlerowskiej na bezbronnej ludności miasta Wielunia”. Rzezi Wielunia uważany przez wielu Polaków za symboliczny początek ataku Niemiec na Polskę w 1939 r., symbol okrucieństwa wojsk niemieckich. Wieluń był pierwszym miastem niemal doszczętnie zniszczonym podczas II wojny światowej.
  Wojna rozpoczęła się od prowokacji Gliwickiej

  Kto był odpowiedzialny za Klęskę Wrześniową – agent Niemiecki, sojusznik Hitlera Piłsudski i jego masońska ekipa – zostawili Polskę bezbronną – rząd uciekł, pozostawił Polskę bez dowództwa. – zostawił na pastwę Hitlera.

  W marcu 1939 Hitler napad na Czechy. Rząd Polski ODMOWIŁ – Polskę wojską rosyjskim na pomoc Czechosłowacji – nie pozwolił przejść przez terytorium Polski.

  Przed agresją Hitlera na Czechosłowacje Czechy oferowały Polsce, w imię solidarności słowiańskiej, dar 1500 nowoczesnych samolotów (również przeniesienie do Polski Fabryk Skoda). Polska – Ludomir Rayski – gen Lotnictwa odmówił tego daru.
  Samoloty przejęli Niemcy i bombardowali Polskę – polskie niebo było bezbronne.
  Takie to były „rządy polskie”

  Wrześniowa katastrofa Polski była jakby rozliczeniem za antynarodową, antyradziecką zewnętrzną politykę reakcyjnego rządu Polski, za odmowę od pomocy, którą ZSRR proponował.”

  Pododdziały Wermachtu wtargnęły do Polski 1 września 1939 roku. I – za dziesięć-dwanaście dni przeszły jej jak nóż przez masło, nie napotkawszy nigdzie jakiegokolwiek efektywnego oporu.

  Polski rząd zdradził swój kraj, rzucił go na pastwę losu . I oto w tej sytuacji 17 września 1939 roku pododdziały Czerwonej Armii przemierzyły granicy polskiego państwa, sprzyjając prawu do narodowego samookreślenia białoruskiej i ukraińskiej ludności.

  Terytorium, które „zaatakował” Stalin, zostały włączone do Polski po wojnie polsko-bolszewickiej 1919—1921г. Piłsudski napadł na Związek Radziecki – realizując Politykę niemiecką tworzenia „Państw Buforowych”

  Ukraina miała być dla Petlury – nie dla Polski

  ZSRR weszła w granicy Polski 17 września 1939 roku, kiedy Polska de facto już przegrała wojnę,- a rząd Polski uciekł . Tereny te zamieszkałe były głównie rosyjskiej, Rusinów Litwinów i białoruskiej populacji, byłoby przestępstwem W takich warunkach, zostawić Hitlerowi

  Znany już był Geeneral Plan Ost – Plan zagłady Słowian – ZSRR chroniła ludność tych terenów

  B>A co by było gdyby Związek Radziecki nie zajął tych terenów???

  Proszę pojrzeć na mapę

  >https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0d/Polska_1939-1941.png/1200px-Polska_1939-1941.png

  Celem Niemców była eksterminacja Słowian

  Na terenach zajętych przez Niemcy po 1941 Niemcy zaczęli tworzyć organizacje i odziały Na tych terenach Niemcy znacznie wcześniej utworzyliby takie formacje kolaborujące z Niemcami Podsycając nienawiść do Polaków, Rosjan , Żydów – konfliktując narody słowiańskie , Napuszczając jednych na drugich – żeby się nawzajem mordowali

  UPA na zachodniej Ukrainie – UPA i SS Galizien powstałyby już w 1939 r – i wymordowały o wiele więcej Polaków – może milion więcej i Rusinów

  Na Litwie utworzyliby Litewska Armia Wolności, pułk „Żelazny Wilk” Szaulisi, – i już od 1939 miałaby możliwość mordowania Polaków i Litwinów– może milion więcej

  Na Białorusi– już od 1943r przygotowywali taką organizację do mordowania Polaków – Związku Młodzieży Białoruskiej

  Wiecej wymordowano by Białorusinów i Polaków

  Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów tj. Kresy to wynik wielowiekowej Unii Polski z Litwą.
  Skoro nie było Polski po Rozbiorach dokonanych przez 3 Niemieckich Cesarzy i Unia Polsko litewska przestała istnieć po rozbiorach 1795 r

  Po Odzyskaniu przez Polskę Niepodległości 1918– część Kresów wschodnich wróciła do Polski – po II wojnie światowej Polska je straciła.

 8. MatkaPolka said

  (***)

  Wilno, Lwów, Stanisławów, Krzemieniec, Grodno i Tarnopol mogły od przeszło 20 lat być znów w granicach Polski. W 1989 roku było to możliwe! Należące do Polski przed II wojną światową wschodnie tereny, te same, które zabrał nam Józef Stalin w ramach porozumień jałtańskich, chciał nam oddać Michaił Gorbaczow tuż przed upadkiem Związku Radzieckiego.
  Skoro koalicja kilkunastu państw się rozpada, to włączone do niej siłą tereny mogą powrócić do stanu poprzedniego. Jest to zgodne z prawem ‘

  Wkrótce Jaruzelski przyjął propozycje Gorbaczowa w imieniu Polski. Kiedy sprawa dotarła do Warszawy, panowie Geremek, Michnik, Kuroń i Mazowiecki pojechali w pośpiechu do Moskwy i prawie na klęczkach wybłagali Gorbaczowa, aby tego nie czynił. Jakich wpływów użyli nikt nie wie, w końcu Gorbaczow przystal na ich prośby. bo to mogłoby doprowadzić do odrodzenia ruchu narodowego w Polsce, który jest anty-unijny, a wszystkie strony okrągłego stołu uzgodniły, że Polska przystąpi do UE.

 9. NICK said

  MatkoPolko.
  Jakby co to proszę się nie zniechęcać.

 10. Boydar said

  @ Pan Gajowy (4)

  Ależ oczywiście; trzeba być ślepym albo wrażym śpionem (też na eś), żeby tego nie widzieć.

 11. Marucha said

  Re 10:
  Jak większość tzw. Polaków.

 12. Pinxit said

  4
  Boydar
  Tak sie do kobiety nie zwraca. I to nawet do takiej, ktora nigdy nie slyszala o Linii Curzona.
  Ani o Zaolziu.

  Zupelnie niepotrzebne wyzwiska, zwlaszcza faceta do kobiety sa nie do przyjecia i rozmywaja sedno dyskusji.

  No bo po co nam te maniery i wartosci kulturowe i europejskie i chrzescijanskie??
  Chciala sie dowiedziec o tych zagarnietych przez Rosjan terenach?
  No to trzeba wyjasnic, odeslac do odpowiedniej lektury.. nawet na poziomie szkoly podstawowej.
  Mnie tez denerwuje tzw. zlosliwa niewiedza, np. na temat 17 wrzesnia. Dla wielu Polakow jest wazniejsza niz 1 wrzesnia.

  Ale gdy chodzi o kobiety … to nawet w pierdoleniu jest granica.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: