Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Już widać jak naiwnie ograniczyliśmy swój wybór strategiczny!

Posted by Marucha w dniu 2017-05-17 (środa)

Już widać, jak naiwnie ograniczyliśmy swój wybór strategiczny. Wcale nie chodzi o wybór pomiędzy Wschodem a Zachodem, w klasycznym rozumieniu tego podziału – jako przesunięcia żelaznej kurtyny. Dzisiaj możliwe pole wyboru się zdecydowanie bardziej przesunęło w kierunku Chin, a dzięki rozwojowi technologii i postępom globalizacji ma wymiar globalny dla państw suwerennych.

Naszym podstawowym ograniczeniem jest to, że jesteśmy w praktyce krajem śródlądowym, silnie ograniczonym przez sąsiadów. Morze Bałtyckie jest pułapką strategiczną, bez przesunięcia pod wodę Danii i kawałka Szwecji – to się nigdy nie zmieni.

W praktyce oznacza to, że w ramach obecnego rozwoju paradygmatu technologii transportowej i logistyki, nie będziemy suwerenni. Musimy współpracować, jeżeli chcemy funkcjonować, niezbędnym minimum jest przewidywalność z naszej strony, jednak i z tym jest problem. Najlepszym dowodem na to, jak nas oceniają sąsiedzi są decyzje o budowie gazociągu po dnie morza!

Niestety nasz projekt ciągnięcia gazu z Norwegii przez Danię, to fikcja, a gazoport ma ograniczone przepustowością cieśnin duńskich możliwości przeładunkowe. Oczywiście wszystko się da, jednak trzeba rozumieć ograniczenia jakie tworzy dla nas otaczająca nas rzeczywistość. Dobra organizacja państwa, odpowiednie inwestycje – w tym zagraniczne, umiejętnie podtrzymywane sojusze i postęp technologiczny, mogą te słabości niwelować. Jak z tym jest w naszym państwie, chyba każdy ma swoje zdanie?

Związanie się z Zachodem, w praktyce w zamian za prawo swobodnego handlu z przewagą korzyści głównie w jedną stronę, to trochę mało jak na potrzeby i aspirację 38-io milionowego kraju. Już to widać, jest szklany sufit, którego nie da się przebić nawet przy 4% wzroście gospodarczym, ponieważ ogólne koszty funkcjonowania całości, rosną szybciej, niż to co zarabiamy. Najlepiej świadczy o tym przyrost długu, w praktyce już zbliżony do bezpieczników konstytucyjnych i unijnych.

Jak to jest możliwe, że w szczycie sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, największe zachodnie firmy energetyczne i wspierające je gigantyczne globalne banki – decydują się na wyłożenie pieniędzy na gazociąg Nordstream 2? Czy to przypadkiem nie miało być tak, że na Rosję nałożono głównie sankcje finansowe? Mające na celu ograniczyć możliwości finansowania rosyjskiej gospodarki? Potrzebującej kapitału do zakupu technologii wydobycia jeszcze więcej wszystkiego, co skrywa rosyjska ziemia?

Po co więc są te sankcje? Dlaczego je wprowadzono, jeżeli największy kraj Europy, pomimo ich wprowadzenia – finansuje interesujące go projekty infrastrukturalne i dalej rozwija inwestycje w Rosji? Zresztą podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej.

Jeżeli porównamy naszą sytuację do Czech lub Węgier, to robi się smutno. Jednak to Niemcy są największym beneficjentem Unii Europejskiej i nie ukrywają tego, już nawet wysocy rangą politycy niemieccy. Jutro Niemcy będą czerpać na Wschodzie, żeby wspierać Francję i generalnie rozumiane Południe Europy. Taka sytuacja będzie charakteryzowała politykę największych krajów przez co najmniej dekadę.

Zmienił się paradygmat funkcjonowania Unii Europejskiej, tylko jeszcze tego nie chcemy dostrzec. Możemy udawać, że Rosja nie istnieje i importować droższy gaz zza oceanu, płacąc więcej niż Niemcy. Tego nam nikt, nie będzie zabraniał, jednak konkurencyjność naszej gospodarki będzie stale ograniczana przez wysokie koszty energii, o ile w ogóle będzie swobodnie dostępna. Trzeba bowiem mieć na uwadze trudną sytuację naszej energetyki, w tym problem z jej przesyłaniem.

Pewien sceptycyzm wobec takiej potęgi jaką jest Rosja, jest wręcz wskazany. Jednak nasza rusofobia jest po prostu poroniona, ogranicza nasze możliwości nie tylko wobec Rosji, ale przede wszystkim ogranicza naszą wiarygodność i użyteczność dla Zachodu.

Poza tym, jeżeli jesteśmy silnie sceptyczni wobec Rosji, to dlaczego nie jesteśmy chociaż obiektywni wobec tego, co robią Niemcy? Może rzeczywiście polityka obecnych władz państwa nieco się zmieniła, jednak to dalej jest nastawienie na rozwój zależny. Najlepiej świadczą o tym dopłaty do inwestycji pewnego globalnego koncernu motoryzacyjnego, który pochodzi z Niemiec. Polscy podatnicy, żeby pracować na umowach śmieciowych, za pensje niższe, niż na Zachodzie, muszą płacić zachodniemu kapitałowi żeby ten łaskawie lokował swoje inwestycje w Polsce, przeważnie w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Dopłacamy do miejsc pracy, ograniczamy należności podatkowe, godzimy się na to, żeby ludzie zarabiali mniej. Potem się dziwimy, że komuś się nie podoba nasz dumping socjalny, mniejsza z tym że on jest wynikiem naszej totalnej słabości, a nie zdolności lub atrakcyjności.

Bardzo naiwnie ograniczyliśmy swój wybór strategiczny. Z jednej strony ogranicza nas Unia Europejska, w tym potęga Niemiec, z drugiej strony – sami odcięliśmy się od Rosji, która była, jest i będzie dla nas naturalnym partnerem. W realiach Unii Europejskiej inwestującej olbrzymie pieniądze w relacje z Rosją, kraj który udaje, że jej nie ma, czy też raczej, który chciałby żeby jej nie było – prędzej czy później stanie się problemem.

Wiele opcji strategicznych mamy zamkniętych, właśnie dlatego ponieważ podchodzimy negatywnie niesymetrycznie do relacji z naszym otoczeniem. Czy byłoby możliwe nasze uczestnictwo w Unii Europejskiej, jakbyśmy byli chociaż obiektywni wobec Niemiec?

Rządzący Polską dzisiaj, niestety muszą uwzględniać smutny fakt, że jutro może być bardzo „inaczej”, niż są w stanie sobie nawet wyobrazić. Myślenie kategoriami przesuwania żelaznej kurtyny, to myślenie o przeszłości!

Krakauer
https://obserwatorpolityczny.pl

Komentarzy 11 to “Już widać jak naiwnie ograniczyliśmy swój wybór strategiczny!”

 1. Yah said

  „Dobra organizacja państwa, odpowiednie inwestycje – w tym zagraniczne, umiejętnie podtrzymywane sojusze i postęp technologiczny, mogą te słabości niwelować.”

  Co to jet inwestycja ? Jest to zainwestowanie pieniedzy celem osiągnięcia maksymalnej stopy zwrotu. Inwestycje zagraniczne NIGDY nie maja na celu rozwoju kraju, w którym zostały dokonane. Mija prawie 30 lat odkąd pojawili się w Polsce „inwestorzy”, a do zakutych łbów nie trafia, że tylko akumulacja rodzimego UCZCIWEGO kapitału mogłaby coś zmienić.

  „Pewien sceptycyzm wobec takiej potęgi jaką jest Rosja, jest wręcz wskazany. Jednak nasza rusofobia jest po prostu poroniona, ogranicza nasze możliwości nie tylko wobec Rosji, ale przede wszystkim ogranicza naszą wiarygodność i użyteczność dla Zachodu.”

  Jak q….wa nasza ? Nasza, czyli kogo ?

  „Polscy podatnicy, żeby pracować na umowach śmieciowych, za pensje niższe, niż na Zachodzie, muszą płacić zachodniemu kapitałowi żeby ten łaskawie lokował swoje inwestycje w Polsce, przeważnie w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.”

  Patrz akapit pierwszy Panie Krakauer, zamiast się dziwić.

  Jak frajer daje się wykorzystywać, to czemu go nie wykorzystać. Tak to działa wśród biznesowych cwaniaków. Tu nie ma etyki i przyjaźni ….

  „Rządzący Polską dzisiaj, niestety muszą uwzględniać smutny fakt, że jutro może być bardzo „inaczej”, niż są w stanie sobie nawet wyobrazić. Myślenie kategoriami przesuwania żelaznej kurtyny, to myślenie o przeszłości!”

  A to oni myślą ? A myślałem , że dukają nieudolnie to co usłyszą w TV lub przeczytają z instrukcji otrzymanej z ambasady ….

 2. W trwającej WOJNIE O PIENIĄDZ,którą opisał Song Hongbing,jak w każdej innej trzeba mieć strategię!!!
  A jaka jest i jaka powinna być POLSKA?!

 3. zero said

  polska będzie odkupować Rosyjski gaz od miemców, po odpowiednio wyższej cenie. W ten sposób będziemy niezależni od wrednego Putina.

 4. Stan said

  „Naszym podstawowym ograniczeniem jest to, że jesteśmy w praktyce krajem śródlądowym,
  silnie ograniczonym przez sąsiadów.”

  Czy Pan Krakauer był trzeźwy pisząc takie farmazony i bzdury???
  Ciągle wpychają media „polskojęzyczne” tę głupotę i kłamstwa jako usprawiedliwienie.

  Prawda jest zupełnie inna. Polska ma świetne, wymarzone położenie, aby przez Polskę przechodziła linia:
  – transportu gazu ze wschodu na zachód,
  – transportu lądowego ze wschodu na Zachód
  – jest szlakiem dla koncernów zachodnich na wschód
  i ze wschodu na Zachód
  Zyski można, by liczyć w miliardach $ bez własnych nakładów i bez żadnego ryzyka.

  „Polskojęzyczne władze” nie zgodziły się na to, a społeczeństwo przespało nie organizując żadnych sprzeciwów i demonstracji.

  Głupota, naiwność, pycha odpowiedzialnych (realizacja celów geopolitycznych dla tych „zza morza” nie na własny cel)
  w Polsce za te decyzje doprowadziła to tego, ze dzisiaj ani na zachód, ani na wschód.

  Najdroższy gaz w Europie, sankcje na Rosję gdzie głównymi inicjatorami byli „polskojęzyczni politycy” itd. itd.
  Kolejny plan dobicia polskich firm ( głównie przetwórstwo spożywcze, produkcji nawozów i środków ochrony roślin)
  zaczyna działać, a hieny i wampiry ręce zaciskają i na dogodny moment tylko czekaja.

  „Morze Bałtyckie jest pułapką strategiczną, bez przesunięcia pod wodę Danii i kawałka Szwecji – to się nigdy nie zmieni.”
  Czy Pan Krakauer nie wie, że droga morska jest najtańszym środkiem transportu towarów i oknem na świat???
  Co za bzdury i farmazony.
  Zastanawiam się tylko kto w to wierzy???
  Tak najbardziej wierzą w to ci, co mieszkają na wschodzie Polski, ci co czytają i oglądają tylko „polskojęzyczną propagandę”,
  ci co wybrali tych, co im dzisiaj wciskają ten prymitywny kit.
  Uważam, ze artykuł ten jest najgorszym sortem wypocin kogoś co nie zna dokładnie rzeczywistości,
  albo nie chce pisać inaczej, bo ma w tym interes.

 5. NICK said

  A skąd autor pobiera zapomogi, hę?

 6. Stan said

  Ad:4 Nick
  Proszę fakty i argumenty Panie NICK — tylko to się liczy.
  Zapomogi nigdy od nikogo nie pobierałem, nie pobieram i nie będę pobierał.
  Jestem mieszkańcem mojej Matki Ziemi i tylko to mam na sercu.
  Pozdrawiam.

 7. NICK said

  Czy Stan to autor artykułu?
  Nie odniosłem ni do P. Stana ni do (3).
  Nieporozumionko.
  Ahoj.

 8. Stan said

  Ad: 7 NICK
  Proszę wybaczyć Panie NICK za to nieporozumionko.
  Sadze ze szanse, aby autor tego artykułu odpowiedział na Pana pytanie
  „A skąd autor pobiera zapomogi, hę?” są znikome.
  Czekajmy dalej, tez mnie to interesuje.
  Pozdrawiam.

 9. Bezrobotny said

  Strategicznym celem Polski jest scisla wspolpraca ze wszystkimi krajami slowianskimi
  w celu zachowania rownowagi,
  mimo rosnacemu naporowi chinskiemu i rozpadajacemu sie wsparciu na zachodzie.
  Rownowage osiagniemy nie dajac sie zgniesc, przesunac na zachod lub wygnac na emigracje.

 10. Re: 9 Bezrobotny…
  Wspolpraca? Jaka? Na jakich zasadach I z jakimi „posrednikami???”…
  (z ktorymi sami nie mozemy sobie poradzic…)…
  Kto o zdrowych zmyslach politycznych zechce rozmawiac z „posrednikiem(ami)???”…
  Kto o zdrowych zmyslach polityczych (logicznych) zechce wspolpracowac ze zniewolonym narodem???…
  (ktory ma g….no do powiedzenia we wlasnej ojczyznie)…
  itd., itd., itd…

  Pomysl jest wspanialy jak Program Kredytu Spolecznego (Narodowego)… Jest jeden problem: trzeba do tego wszystkiego dorosnac, a potem wiedziec jak to wprowadzic w zycie…

  Korwin Mikkkkkke caly czas pier….oli o „wolnym rynku”, „niepodleglosci”, „suwerennosci”…itp frazesy, ale wogole I nigdy nie bral pod uwage zniewolonego pieniadza I opodatkowanej (cyklicznie) prywatnej wlasnosci, co sila wyklucza jego „objawiona” propagande o „wolnym rynku” (chyba wolnym ryjku)…

  ====================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 11. Kowalski said

  Popierwsze naszym priorytetem powinno byc.Zniszczenie panstwa ;niemieckiego Ktore zniszczylo nas fizycznie I biologicznie.A teraz niszczy nas ekonomicznie politycznie.Niemcy to tejemne panstwo w panstwie .Pracujace na klanu Rothildow I zachodniego zydostwa.Ktore wspiera te ;BANDYCKIE PANSTWO.
  GERMANIO twoj los jest juz przesadzony.To nie my POLACY znikniemy z mapy swiata .Tylko wy zbujeckie okultystyczne ;;;;;ryje.

Sorry, the comment form is closed at this time.