Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Microsoft zrzuca odpowiedzialność za ostatnie ataki hakerskie na rządy

Posted by Marucha w dniu 2017-05-17 (środa)

Microsoft skrytykował rządy państw za wyszukiwanie luk w systemach komputerowych i zachowywanie ich w tajemnicy dla własnego użytku, podając trwający atak trojana WannaCry jako ostatni moment na zmianę polityki i pobudkę, zanim nastąpi prawdziwa katastrofa.

Ransomware, który szerzej znamy pod nazwą jako WannaCry, ujawnił swoją działalność w piątek i dotknął przynajmniej 200,000 komputerów w 150 krajach świata – w tym w miejscach takich jak szpitale – blokując je i szyfrując dane do czasu, aż właściciele sprzętu elektronicznego zapłacą hakerom okup w Bitcoinach.

WannaCry to szczególnie niebezpieczne oprogramowanie, ponieważ nie wymaga od użytkownika jakichkolwiek działań, aby się rozprzestrzenić – ma możliwość automatycznego zainfekowania wszystkich maszyn mających dostęp do tej samej sieci. Złośliwe oprogramowanie wykorzystuję lukę w systemach Windows, która została odkryta przez NSA i wykorzystana jako rodzaj broni sieciowej „w służbie wujka Sama.”

„Ten atak uwidacznia dlaczego gromadzenie luk w systemach przez organizacje rządowe jest aż tak niebezpieczne,” napisał na blogu Brad Smith, jeden z kluczowych członków zarządu Microsoftu.

„Widzieliśmy luki systemowe zgromadzone przez CIA, a następnie ujawnione na WikiLeaks. Teraz byliśmy świadkiem zakulisowych działań NSA, które skradzione agencji zaszkodziły setkom klientów Microsoftu na świecie. Powtarzając się, exploity znane tylko rządom prędzej czy później wyciekają i czynią poważne szkody w domenie publicznej.”

Post Smitha jest odpowiedzią na krytykę, która spadła po ataku na Microsoft. Korporacja jest obarczana winą za to, jednak sam Brad zwraca uwagę na to, że jego firma wydała na samym początku roku poprawkę, która zabezpieczała przed zagrożeniem ze strony tej luki.

Niestety, skala infekcji spowodowana jest faktem, że wiele organizacji zlekceważyło konieczność zaktualizowania starszych komputerów. Smith podkreślił również, że Microsoft pracuje ostatnimi dniami dzień i noc nad wsparciem dla klientów dotkniętych tym problemem, nawet w przypadku systemów, które od kilku lat pozostają bez oficjalnego wsparcia.

http://zmianynaziemi.pl

Komentarze 4 to “Microsoft zrzuca odpowiedzialność za ostatnie ataki hakerskie na rządy”

 1. Microsoft od samego poczatku wspolpracowal z NSI tworzac tzw back doors holes w systemie operacyjnym dla celow ….”podgladania obywatela” jak i innych..np cyberatakow a potem zwalania winy na strone przeciwna…(obecnie Rosja jest „chlopcem do bicia”). W tym samym dniu gdy oficjalnie 1985r wszedl Windows 1.01 juz mial zainstalowane „backdoors” dla celow administracyjnych (przez modem i linie telefoniczna )…

 2. panMarek said

  „dotknął przynajmniej 200,000 komputerów w 150 krajach świata” ale nie … w Izraelu.
  Mówi Państwu to coś?

 3. MalyMiekki said

  MS zgodzil sie na wspolprace ze sluzbami po rozpoczeciu przeciw nim sprawy o monopol. 2 lata trwala hucpa dochodzeniowa z cyrkiem w kongresie gdzie „przesluchiwano” Gates’a i nagle co………? Sprawa ucichla i nikt o niej wiecej nie wspomnial. Teraz beda wytykac sobie wzajemnie kto winny. Typowy hamerykanski cyrk polityczny z kongresem jako scena glowna.

 4. Plausi said

  Odpowiedzialność służb wywiadu

  Micorsoft należy też do nich zaliczyć.

  http://ram.neon24.pl/post/138504,od-zuckerberg-a-po-zuckerman-a-slodkie-zycie-social#comment_1385032

  a i pejszbuk, google … i.t.d. w linku o wyższej formie ekshibicjonizmu.

Sorry, the comment form is closed at this time.