Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Katolicyzm dodatkiem czy istotą polskości?

Posted by Marucha w dniu 2017-05-22 (Poniedziałek)

Stosunek Polaków do religii katolickiej wciąż nie przestaje zadziwiać. Ostatnio opublikowano badania na ten temat jakiegoś zachodnioeuropejskiego instytutu badawczego. Religijność, wiedza i wyobrażenia polskich katolików to zbiór różnych niekonsekwencji, odstępstw od prawd i zasad katolicyzmu.

Gdyby taki katolik odpowiadał w anonimowej ankiecie na pytania w co wierzy i jak wierzy, to mało kto powiedziałby, że to katolik. Zastanawiam się na ile Polacy, uważający się za katolików, poważnie traktują kanony wiary. Wspomniane badania pokazują, że traktują je bardzo wybiórczo.

Czy to efekt lenistwa umysłowego i szukania jakiejś łatwizny, odrzucania wszystkiego, co wiąże się z jakimiś ograniczeniami i wyzwaniami w codziennym życiu? Dobrze obrazuje to określenie stosunku Polaków – katolików do największego polskiego katolika w dziejach, czyli do papieża Jana Pawła II. Ktoś zauważył, że „Polacy JPII kochają, ale go nie słuchają”.

A może takie traktowanie kanonów wiary i wynikających z nich obowiązków jest przejawem zdrowego rozsądku? Jak to się w politycznych kręgach mówi – uczciwy, ale nie fanatyk.

Jak będzie wyglądał polski katolicyzm gdy wewnętrzne rozbieżności w Kościele będą się nasilać? Roman Dmowski napisał swego czasu, że „katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości”. Jako endek odwołujący się do myśli Dmowskiego mam co do tego coraz większe wątpliwości.

Katolicyzm zmienia się i na tym tle dochodzi do coraz ostrzejszych doktrynalnych sporów wewnątrz Kościoła. Nie należy wykluczyć, że katolicyzm będzie ewoluował do postaci w dużej części niezgodnej z tym, co w oparciu o tradycję, historię, kulturę – również zakorzenione w katolicyzmie – przyjęto uważać za polskość.

Kościół katolicki jako instytucja ma się w Polsce znakomicie i być może osiągnął szczyt swojej ziemskiej (z naciskiem na ziemski wymiar) potęgi. Twierdzę, że to dla niego groźne, ponieważ nie idzie za tym wzrost świadomości u rzesz wiernych. Nie wiem jak długo potrwa ta potęga oparta o polityczne wpływy, ale jestem pewien, że kiedyś upadnie i to z hukiem. Może to być coś podobnego do tego co stało się w Hiszpanii z nastaniem socjalistycznych rządów.

A Państwo uważacie, że współcześnie katolicyzm to wsparcie, czy obciążenie polskości?

Andrzej Szlęzak
http://konserwatyzm.pl/

Komentarzy 75 to “Katolicyzm dodatkiem czy istotą polskości?”

 1. Kojak said

  katolicyzm wspolczesnie to wsparcie czy obciazenie polskosci ? Juz dawno nie slyszalem, tak absurdalnego i glupkowatego postawienia sprawy ! Caly ten artykul to niby ..konserwatyzm ? To taki konserwatyzm w stylu brytyjskim gdzie konserwatysci popieraja ……pederastow ! Ten typ jest blisko nich ! Caly ten artykul to pomieszanie z poplataniem i prymitywne gangsterstwo intelektualne ! Widac ze ten Slezak jest katolikiem ale …ale …ale …

  ——
  To było tylko (prowokujące) pytanie, nie stwierdzenie.
  Admin

 2. Katolicyzm to podstawa życia każdego człowieka, to fundament Christianitas. Katolicyzm winien być w każdej sprawie na pierwszym miejscu, tak, jak to było w Wiekach Średnich. Każdy aspekt naszego życia powinien odnosić się do Boga, tzn. powinniśmy żyć teocentrycznie. A najpotężniejszym człowiekiem w Europie, o ile nie na świecie, powinien być Papież ze swoją władzą duchową i świecką. Oczywiście mam na myśli kogoś w rodzaju Innocentego III czy św. Piusa V, a nie współczesnych.
  Dzisiejszy jałowy „katolicyzm” w Polsce zawdzięczamy II Soborowi Watykańskiemu oraz Janowi Pawłowi II. Chociaż u nas i tak lepiej się ten obraz prezentuje, niż w takiej Teutonii, Francji czy Hiszpanii.

 3. Vladimir said

  Pytanie jest troche prowokacyjne ale, odpowiem mimo ze nie jest personalnie do mnie adresowane.
  Otoz religia katolicka byla, jest i bedzie jednym z elementow kultury Europejskiej a w szczegolnosci wschodnio europejskiej i jesli miala by przestac istniec w wyniku intesywnych dzialan jej opozycjonistow to by znaczylo w duzym stopniu jej zaglade. Tylko silne kulturalnie narody maja szanse przetrwac to islamskie tsunami ktorego autorami sa nasi odwieczni wrogowie.

 4. Radam said

  A za…banie HSW , to SUKCES !!!
  Gdyby „tacy ” endecy byli przed wojną , to może resztki (beze mnie ) gadaliby po szwabsku , albo w jidisz .
  NO PANIC !!!
  Z ca. 40 000 konsekrowanych – 5 000 do 8 000 są to KAPŁANI , POLACY i PATRIOCI (POLSCY ) , i to Oni są NAUCZYCIELAMI .
  Nie mylić z KC Episkopo i Wybrykami masonów i zboków w koloratkach — BO TO A K T O RZ Y .
  …..
  a obciążeniem POLSKOŚCI jest CH M A R A P O L I T Y K I E R Ó W

 5. witek said

  Katolicyzm w wydaniu JE absolutnie jest obciążeniem polskości!
  Pierwszy z brzegu przykład
  – aborcja
  Jak zachował się w dużej mierze naród, a jak kręcili hierarchowie?
  Dzisiaj nie wygląda to lepiej!
  Polecam artykuł, a szczególnie jego ostatnią część.
  oto młodzi ludzie skupieni wokół pana Dzierżawskiego i Fundacji Pro i Instytutu Ordo Iuris zorganizowali kolejny szósty już Marsz za Zyciem.
  W przeddzień tego wydarzenia inni odwieczni działacze pro live skupieni wokół partii PIS, inż Zięba, Radio Maryja i krakowskiej kurii wydają taki komunikat:

  Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej zapraszają już dzisiaj na II Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny „Życiu – TAK”, który odbędzie się w niedzielę, 8 października 2017 r.

  Marsz rozpocznie się o godz. 10:00 Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem JE ks. abp. Marka Jędraszewskiego w Katedrze Wawelskiej, poczym uczestnicy przejdą na krakowski Rynek.

  Jednocześnie pragniemy poinformować, że nie jesteśmy związani z Marszem dla Życia i Rodziny, organizowanym 21 maja br. w Krakowie przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny i Instytut Ks. Piotra Skargi.

  Czytaj więcej: http://www.pro-life.pl/tak-dzialamy/nasze-inicjatywy/ii-malopolski-marsz-dla-zycia-rodziny-zyciu

  Dzielcie JE…dzielcie.,… a kiedyś wam na prąd w pałacach biskupich zabraknie!

 6. Boydar said

  „… gdyby taki katolik odpowiadał w anonimowej ankiecie na pytania w co wierzy i jak wierzy, to mało kto powiedziałby, że to katolik …”

  Tak, tylko czyja to wina. Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał. A kto miał go nauczyć ? Oazy ? neokatecośtam ? Ekumenizm z pierzastym wężem ? Prymas przepraszający morderców ? Nie tylko Polakowi by odyebało; i tak dziwne, że jeszcze i że jakoś. W Lublinie już dawno nie widziałem księdza nie judejczyka.

  Za zdradę jest tylko jedna kara. Lub jak kto woli (bo zdradzić może tylko swój) za dywersję.

  Nie inaczej, Panie Boydar, nie inaczej.
  Admin

 7. Boydar said

  Marna to dla nas wszystkich pociecha, taka zgoda; jedynie te 51,415,924 mnie jeszcze na duchu podnosi.

 8. Andrzej BR said

  Wojna semantyczna trwa, więc koniecznym jest podkreślenie, że

  Katolicyzm to podstawa Narodu Polskiego.

  Wiara powszechna, czyli Soborowe New Age, stanowi

  największe zagrożenie dla przetrwania Narodu Polskiego!

  Wtedy i sens rozważań Autora nad problemem,

  powinien być zupełnie na nowo postawiony, ale Autor

  nie jest świadomy tych tragicznych w skutkach – JUDEOmatactw.

 9. NICK said

  „Prymas przepraszający morderców ?”
  Ano.

  ‚Non possumus’.
  To tylko cytat(a) z dwóch.

  Apostołów.

  A moja babcia to nawet Glemba powiesiła.

  Wnioski?

  Szkoda, że nie „karnowskich”, „kurskich”, (…)

  Ta.
  Uwaga.
  Jest ważna.
  Niedopowiedzeniem.

 10. RomanK said

  Juzci panie WItek… Jak pan widzi wbrew pana opinii i spostrzezenia , powiedzial polskosc i katolicyzm i …..natychmiast te pojecia panowie Gajowkowicze lacza:-))..a przeciez to dwa rozne pojecia.
  Katolicyzm dla kazdego katolika znaczy przynaleznosc do Kosciola Rzymsko Katolickiego z prymatem papieza. Kazdego jednego ktolika tylkio nei Polaka:-)))
  Jak zapyta sie pan kogos innego niz Polak , na czym polega katolicyzm odpowie panu z duzymi szczegolami i natychmiast pan sie zorientuje, ze to katolik…
  Zapyta pan Polaka..otworzy gebe i zacznie bakac..emmpstrembzdrem i od razu pan wie, ze to Polak uwazajacy sie za katolika… ba przekonany od dziada pradziada Przedmurza chrzescijanstwa i podnozek Tronu Niebieskiego…Obronca Boga Wszechmocnego….
  Teraz…. przecietny katolik wierzy i rozumie w co wierzy..lub przynajmniej stara sie zrozumiec zasady swojej wiary…i tym rozni sie od Polakakatolika , ktory ani nie wie, ani nie wierzy, nie chce rozumiec…ale za to chodzi regularnie do kosciola , bierze udzial w pielgrzymkach, obwiesi szkaplerzami , medalikami , obrazkami,,, i nie lubi obcowierow a prawoslawnych zwlaszcza:-))))
  Widzi pan stad np w USA. mimo ze kosciolow katolickich duzo..jak pojawi sie grupa polska , zaraz robia -polski kosciol rzymskokatolicki, Potem przyslaja im ksiadza Polaka najlepiej z Polski , bo wyzra kazdego innego i zaraz potem zaczynaja wojne ze swoim polskim ksiedzem i zra sie do upadlego…skarzac i donoszac nawzajem na siebie do Kurii wprawiajac je w oslupienie , gdyz te za BOga nie moga zrozumiec tego polskokatolickiegokatolicyzmu…i o co w tym wszystkim chodzi:-)))) I Tu popelniaja straszliwy blad, bo tego zrozumiec sie nie da, nie mozna i nie trzeba…zmienic tez widac nei mozna.
  Stad wie pan istnieje juz i polskie niebo …do ktorego ida tylko dusze Polakow…
  Lapie pan..juz?? czy mam wiecej szczegolow??:-))))

 11. Listwa said

  @ 10 RomanK

  Pieprzysz pan smutki.

 12. Boydar said

  Mam znajomą, bardzo dobrą i bardzo miłą. Życzliwą i rozumną. Oczywiście katoliczkę, i oczywiście żydówkę. Wszystko co ma, zawdzięcza Polsce, łącznie z tym że w ogóle żyje. Niby kocha Boga, za Panem Jezusem podobno świata nie widzi, a w Medżiugorie była zez pięć razy. I jednej tylko cechy szczególnej pozbyć się nijak nie może – nienawidzi Polski i Polaków. Niech Pan Roman wyjaśni ten fenomen.

  Bo jak się wqurwię to ja Panu Romanowi wyjaśnię.

 13. Listwa said

  @ 5 witek

  „oto młodzi ludzie skupieni wokół pana Dzierżawskiego i Fundacji Pro i Instytutu Ordo Iuris zorganizowali kolejny szósty już Marsz za Zyciem.”

  – I dobrze. Tandeciarze radiomaryjni niech spadają.

 14. Kazek said

  Ad 5 , Panie Witek – celna informacja nie wiedziałem ,że nawet w tym środowisku są dziwne zachowania. Taki komunikat :
  „Jednocześnie pragniemy poinformować, że nie jesteśmy związani z Marszem dla Życia i Rodziny, organizowanym 21 maja br. w Krakowie przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny i Instytut Ks. Piotra Skargi.” to kompromitacja tych co to piszą , może to tak aby wszystko zamotać i ośmieszyć? Już zapraszają na marsz w pażdzierniku a w domyśle na ten 21 maja nie idzcie . Może w tym marszu bronione sa nie te dzieci co potrzeba?

 15. Listwa said

  Śzłęzak chciał cos na siłe napisac i napisał.

  „Jak będzie wyglądał polski katolicyzm gdy wewnętrzne rozbieżności w Kościele będą się nasilać? Roman Dmowski napisał swego czasu, że „katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości”. Jako endek odwołujący się do myśli Dmowskiego mam co do tego coraz większe wątpliwości”

  – wyrywa z kontekstu wypowoedzi Dmowskiego, a co mają sie nie nasilać, nasilanie swiadczy o obronie przeciw modernistom. Marny endek
  .

 16. pokrzywa said

  Czy polscy katolicy zdołają jeszcze kiedyś wybić się na chrześcijan?

 17. NICK said

  Odwrotnie Pokrzywo.

 18. Listwa said

  @ 16 pokrzywa @ 17 Nick

  Bez problemu, tylko muszą zacząć się uczyć , a nie zyć swoimi wyobrazeniami i przeswiadczeniami ukształtowanymi z marnych publikatorów.

 19. Boydar said

  🙂

 20. Boydar said

  Z dedykacją dla.

 21. ojojoj said

  kazda kultura zaczyna sie od religi – ament

 22. Pinxit said

  Ja rozumiem, ze katolicyzm, jak sama nazwa wskazuje jest religia powszechna. Mozna ja nacjonalizowac jak sie ktos uprze, ale na Wegrzech, w Austrii i we Wloszech spotkalem znakomitych katolikow i nie bardzo widzialem roznice w ” ich religii katolickiej”. Co innego zachowanie.

  Najwieksza roznice widac na Filipinach. Wielu Polakow powinno przejsc „kurs” katolicyzmu wlasnie na Filipinach, gdzie ludzie „uprawiaja’ swoja wiare na codzien: w domach prywatnych, na ulicach, w urzedach, we wszystkich uslugach i w administracji.
  Filipiny bardzo dlugo byly kolonia amerykanska. Ale wiara katolicka pomogla im przetrwac wszystkie koleje losu i utrzymac katolicka tozsamosc. Na codzien: prywatnie i w urzedach. Jankesy i zydowskie biznesy nie daly im rady!

  W Polsce bardziej analizujemy osobiste postacie w administracji koscielnej. Wiecej miejsca zajmuja dyskusje o administracji a bardzo malo o etosie katolickim i codziennym zachowaniu i wzajemnej pomocy wspolwyznawcow i zasadach katolickiego wspolzycia..
  My sie w ogole nie szanujemy i coraz bardziej nabieramy znieczulicy spolecznej.

  Jak moze „katolicki” rzad odbierac dzieci biednym matkom???? – ale dyskusje o aborcji zalewaja blogi I to dyskutujemy przy okazji inne panstwa, ktore tez powinny miec blogi zalewane dyskusja o aborcji.

  Los 30 tysiecy malych sierot, ktore dotarly do Europy z fala uchodzcow tez nas nie interesuje.
  Wloskie wladze zachowuja sie troszke inaczej niz polskie.
  A przeciez tez nie chca uchodzcow.

  Bardzo drazliwym i skrajnym przypadkiem jest niejaki Cejrowski, ktory cieszy sie w Polsce znaczna popularnoscia.
  Otoz pan Cejrowski – bardzo „eksponowany” katolik radzi, zeby kazdego Rosjanina ubic, ze dzieci palestynskie to urodzeni terrorysci i ze nie powinno byc w Polsce zadnych zasilkow bo to rozleniwia Polakow.
  Co za swinia!

  Miliony Polakow wyjechalo z Polski glownie po to, zeby pracowac!.

  On, katolik, wierzy, ze miedzy ludzmi „lepszymi i gorszymi” nalezy stawiac potezne mury???

  Mamy w Polsce ojca-dyrektora, o ktorym nie bardzo wiadomo czy bardziej jest kaplanem czy biznesmanem.

  Podaje jednostki, ktore maja duzy wplyw na wiernych w Polsce.
  Reszta towarzystwa sie zabawia dyskutowaniem biskupow i papiezy (prawie wylacznie) .

  Bardzo Polakom pomaga wredna antykoscielna propaganda o pedofilii, ( ale tylko w Kosciele Katolickim) , o majatkach koscielnych i zydostwie w kosciele; a rzad udajacy wiernych, popiera glownie niewiernych w administracji.
  Ja rozumiem, ze Kosciol Katolicki przechodzi kryzys, ale Kosciol opiera sie na wiernych i to wierni powinni pomagac przetrwac swoim zachowaniem i wyznaniem wiary.
  Stalismy sie latwym lupem, bo ani zachowaniem, ani wiedza
  o obowiazkach katolika nie jestesmy w stanie bronic wlasnej wiary.

  Dopoki Polak – katolik nie moze byc przykladem dla innych katolikow w innych krajach – to bardzo trudno dyskutowac „polska wersje katolicyzmu”. Bo nie bardzo wiadomo, o co tak naprawde chodzi.
  Zamiast chwalic wlasna religie, krytykujemy inne.
  Szkoda naprawde czasu. Bo inne religie nie sa nasza religia i dbajmy raczej o wlasna opinie wsrod innych religii.
  Bo zeby dyskutowac inne religie, trzeba je postudiowac.
  A przeciez ten czas mozna spedzic na studiowanie historii kosciola katolickiego niekoniecznie w wersji zydowskiej.
  A przede wszystkim na nauczaniu religii naszych wlasnych dzieci i wnukow.

  Zaciekly katolik Cejrowski uwaza Latynosow za podludzi!!
  Znam kilku Meksykanow. Cejrowski moze im podawac garderobe w szatni.

  Cejrowski: Polska musi zlikwidować zasiłki i mieć wielu biednych, aby nastąpił rozwój gospodarczy – YouTube

  (Wyjatkowy idiota – zeby chociaz sie nie obnosil ze swoja ‚wiara”- nie ma pojecia o filozofii chrzescijanskiej ani o naukach Chrystusa).

 23. Sowa said

  Re 5:
  Co się Pan dziwi? Polacy mają jeden marsz to i frankiści z zaczadzonymi gojami tyż kcom. Pod wodzą łojca dyra oczywiście.

 24. Boydar said

  Tylko jeden aspekt z szeregu głupot zawartych w (21)

  „… reszta towarzystwa się zabawia dyskutowaniem biskupów i papieży (prawie wyłącznie) …” vs. „… dopóki Polak – katolik nie może być przykładem dla innych katolików w innych krajach – to bardzo trudno dyskutować „polska wersje katolicyzmu” …”

  Panie Pinxit, zanim się coś napisze, wypadałoby uporządkować własny pogląd na sprawę; to w końcu przykład jest ważny czy nie, zdecyduj się Pan ! Bo podobnie jak jeszcze niedawno Pan Macka, starasz się Pan zrobić ludziom wodę z mózgu. Tylko że Pan Macka za każdym razem mrużył lewe oko, co całkiem dobrze mieściło się w przyjętej konwencji; natomiast Pan to tak zupełnie na serio.

 25. NICK said

  Quis Pinxit aquam turbit?

  Pan się Katolicyzmem nie zajmuj, lepiej.

 26. Boydar said

  Ale to się nie rymuje.

 27. NICK said

  No i (….) 🙂 .

 28. Boydar said

  Nic, normalnie, jak to w lejku. Niech piszą.

 29. Pinxit said

  A jednak mam racje.
  Wielu katolikom przydalyby sie korepetycje. Bo uczeni sa we wszystkich innych denominacjach z wyjatkiem wlasnej. Co dokladnie widac po niektorych wpisach.
  To zdaje sie milosnicy Cejrowskiego. Ladny klub.

 30. Filomena said

  Uwazam, ze pan Pinxit poruszyl wiele waznych problemow.

  Nie mozna z jednej strony potepiac i walczyc przeciw aborcji a z drugiej strony ignorowac los 30 tys. sierot. Gdzie tu moralnosc? Jezeli juz
  Polakow nie interesuje los tych sierot, to jako dobrzy katolicy powinni zorganizowac pomoc humanitarna w Syrii. Rosja od poczatku swojego zaangazowania sie w wojne w Syrii dostarcza pomoc humanitarna do tego kraju i to na wielka skale. Rosja juz od dawno zaprasza inne kraje europejskie aby sie zaangazowaly. Ale jakos wiekszosc krajow malo wykazuje zainteresowania w humanitarnej pomocy.

  Natomiast krytykowanie innych religii rzeczywiscie wymaga dobrej ich znajomosci. To raz. A dwa – religijnosc polskiego spoleczenstwa zostawia wiele do zyczenia. Lepiej najpierw zajac sie ewangelizacja wlasnego spoleczenstwa, wlasnej rodziny, znajomych, w ogole okolicy gdzie sie zyje. Prawda jest taka, ze polska religijnosc stala sie bardzo powierzchowna, ale to jest tylko pol problemu. Wiekszym problemem jest to ze w polskim spoleczenstwie – moze wlasnie dlatego ze religijnosc stala sie powierzchowna – pojawia sie coraz wiecej sektantow. Jak to sie dzieje, ze w kraju Matki Boskiej Czestochowskiej szerzy sie protestanckie sektanctwo? O innych kultach wole juz nie mowic.

  Tutaj Polacy, ktorzy uwazaja sie za katolikow mogliby sie cos niecos nauczyc od prawoslawnych Rosjan. Zaraz po upadku komunizmu, w latach 90-tych kiedy w Rosji zaczal sie straszny kryzys oraz masowa degradacja i demoralizacja spoleczenstwa, najechaly sie do Rosji cale armie sekt, protestanckich i wszelkich innych. Wsrod nich byli mormoni, jehowici, adwentysci, rozne odmiany baptystow i co tylko kto chcial. Pelno ich bylo wszedzie. I co? Zamiast oni nawrocic Rosjan, Rosjanie ponawracali ich. Zostaly ich niewielkie grupy, na tyle niewielkie, ze prawoslawni dawno przestali sie nimi interesowac. Za to niedawno zainteresowala sie nimi wladza i nie bez powodu. Jest ogolnie wszystkim dobrze poinformowanym ludziom wiadomo, ze wszystkie te sekty maja swoje siedziby w USA, i wszystkie w Nowym Jorku. Wsrod wyznawcow tych roznych sekt sa agenci, ktorzy dzialaja na szkode Rosji.

  Polacy katolicy powinni zaczac od re-ewangelizacji wlasnego spoleczenstwa. Wiadomo, ze w Polsce polskojezyczny, skrajnie proamerykanski rzad przeciw sektom USA walczyc nie bedzie. Wiadomo tez, ze nie beda tego robic zjudaizowani biskupi. Powinni to jednak robic polscy wierni. Ale zeby to robic trzeba najpierw dobrze sie oczytac, trzeba poznac nie tylko historie Kosciola, ale i jego nauki, i Pismo swiete i tak dalej. I trzeba tez poznac same te sekty, przeczytac, co oni pisza i dlaczego. Tak to wyglada i taka robote powinien robic polski katolik.

  I Polak katolik powinien wiedziec, ze te sekty to nie tylko heretycy, ktorzy znieksztalcaja i judaizuja chrzescijanstwo, ale to rowniez agentura USRAELA, ktorego celem jest zniszczenie polskiego Narodu.

 31. Boydar said

  Metafory mają to do siebie, że można je różnie interpretować; tą z butami również.

 32. Pinxit said

  24
  Nick

  Slicznie. Bardzo lubie jak polscy dziennikarze mowia „eksetera” a kompletne nieuki ucza mnie laciny!!!!!!!
  Turbo- turbare – turbavi- turbatum (conjugatio prima- pierwsza koniugacja!!!) a wiec bedzie turbat – nie turbit, zle pan gdzies podsluchal.

  Zanim sie pan zacznie wyzlosliwiac, radze sie podszkolic z laciny bo inaczej wyjdzie pan na takiego, co wyglada jak: ichtio penis multe fractus et male sanatus.

 33. Andrzej BR said

  Ciekawa sprawa, ta biegłość w łacinie w połączeniu z

  bylejakością w polszczyźnie, bez polskich znaków?!

 34. NICK said

  Pixi, nie turbuluj.
  I, powtarzam, Katolicyzmem się nie zajmuj.

 35. Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie : Katolicyzm dodatkiem czy istotą polskości? , wystarczy zestawić obok siebie istotne cechy katolicyzmu i polskości.
  Następnie przyjrzeć się , które elementy są takie same , a które różne. I udzielić odpowiedzi o istocie lub dodatku … Dlaczego jednak tak trudno to zrobić ? Bo wyznaczniki katolicyzmu i polskości przegrywają z emocjami , jakie te słowa wywołują u poszczególnych komentatorów… A z emocjami się nie da dyskutować…

 36. Listwa said

  @ 21 Pinxit

  „Jak moze „katolicki” rzad odbierac dzieci biednym matkom???? – ale dyskusje o aborcji zalewaja blogi I to dyskutujemy przy okazji inne panstwa, ktore tez powinny miec blogi zalewane dyskusja o aborcji”

  – jak będzie katolicki rząd i będzie odbierał dzieci biednym to pan dopiero wtedy wyskocz z tymi swoimi uwagami

  „Los 30 tysiecy malych sierot, ktore dotarly do Europy z fala uchodzcow tez nas nie interesuje.
  Wloskie wladze zachowuja sie troszke inaczej niz polskie.

  – co za jakieś brednie. A jak te biedne sieroty zdobyły sporo pieniędzy aby dopłynąć do Europy? Jak mogły same sie dostać ?

  No intereuje się , prosze odpowiedzieć. A skąd wiadomo o tych dzieciach nieogolonych i ze smarfonami?

 37. Boydar said

  Panie Jacniacki …

  Odpowiedz Pan sobie najpierw czym jest polskość, łącznie z okresem wylęgania się tego zestawu pojęć. Należy zatem uwzględnić czasy najwcześniejsze z możliwych oraz późniejsze, tak do roku 34 mniej więcej . I co nam wychodzi ? Wychodzi Stary Testament Słowian. Tylko bez Sodomy, Gomory i potopu.

  Po przyjściu na ten świat Chrystusa, zaczyna się nowa era. W pełni kompatybilna w dół i konstruktywnie niekompatybilna w górę. Przy porównaniu zaś, bezsensownym zresztą, bo sadzonki nie porównujemy z dorosłym krzewem, wychodzi jasno, że katolicyzm z Chrystusem i Jego Matką to polskość bez balastu braku danych. Czyli przed narodzeniem Zbawiciela.

  To co w obecnej i lekko wcześniejszej polskości jest, kolokwialnie mówiąc, chu*owe, to grzyb, zaciągnięty na doskonałym, żyznym i wilgotnym podłożu najlepszego gatunku. Trudno się dziwić, że nabrał ochoty. Nawet rak, nowotwór, to też nasza tkanka, tylko bardzo pokrzywdzona przez los.

 38. janetatanka said

  Do Romana K.
  ad 10
  Panie Romanie drogi, Pan sie chyba za mocno wychylil z balkonu synagogi w tej „obserwacji” polskiego katolicyzmu w Stanach.
  Martwie sie o Pana.

 39. Listwa said

  @ 29 Filomena

  „Nie mozna z jednej strony potepiac i walczyc przeciw aborcji a z drugiej strony ignorowac los 30 tys. sierot.”

  – znowu pani poucza po swojemu. Oczywiście , że mozna. Aborcja i te niby sieroty to dwa rózne tematy. A jak nie byłoby tych 30000 siertot z krajów muzułańskich to aborcję nalezy przyjąc albo o niej nie wspominać?

  „Polakow nie interesuje los tych sierot, to jako dobrzy katolicy powinni zorganizowac pomoc humanitarna w Syrii. Rosja od poczatku swojego zaangazowania sie w wojne w Syrii dostarcza pomoc humanitarna do tego kraju i to na wielka skale. Rosja juz od dawno zaprasza inne kraje europejskie aby sie zaangazowaly. Ale jakos wiekszosc krajow malo wykazuje zainteresowania w humanitarnej pomocy.”

  – Polska jest w sojuszach znanych i sojusze zdecydowały o sankcjach na Rosję i zakazie takiej pomocy Syrii. Sojusze chciały upadku Syrii a nie pomocy dla niej. Rosja bardzo ładnie się zachowła w zakresie pomocy humanitarnej i wojskowej, ale robiła to też w swoim interesie i wbrew antyrosyjsiej polityce sojuszy. Pani nie zwala na Polaków, bo Polacy w przciwieństwie do Rosjan nie maja swojego rządu.Czego pani od nas wymaga w sprawie tych sierot? Mamy jechac do Włoch z pampersami i jedzeniem w puszkach? Pani da przykład. Poza tym to w Rosjskm interesie było, a by rozwalić konwoje setek cystern z ropą do Turcjii. A tak dokładnie to co pani chce powiedzięc o tych 30000 sierotach? A może coś o falach emigrantów cos pani napisze?

  „Wiekszym problemem jest to ze w polskim spoleczenstwie – moze wlasnie dlatego ze religijnosc stala sie powierzchowna – pojawia sie coraz wiecej sektantow. Jak to sie dzieje, ze w kraju Matki Boskiej Czestochowskiej szerzy sie protestanckie sektanctwo? O innych kultach wole juz nie mowic”

  – tak samo sie dzieje jak w ameryce pd, tam tez jest zalew sekt protestanckich, ktoś to finansuje. Religii katolickiej siłą sie nie narzuca, to nie ideologia lub partia polityczna, a chodzi o dobrowolne zbawienie człowieka. Nawet Pan Bóg daje kazdemu prawo wyboru pójścia do piekła. .

  „Tutaj Polacy, ktorzy uwazaja sie za katolikow mogliby sie cos niecos nauczyc od prawoslawnych Rosjan. Zaraz po upadku komunizmu, w latach 90-tych kiedy w Rosji zaczal sie straszny kryzys oraz masowa degradacja i demoralizacja spoleczenstwa, najechaly sie do Rosji cale armie sekt, protestanckich i wszelkich innych. Wsrod nich byli mormoni, jehowici, adwentysci, rozne odmiany baptystow i co tylko kto chcial. Pelno ich bylo wszedzie. I co? Zamiast oni nawrocic Rosjan, Rosjanie ponawracali ich. Zostaly ich niewielkie grupy, na tyle niewielkie, ze prawoslawni dawno przestali sie nimi interesowac. Za to niedawno zainteresowala sie nimi wladza i nie bez powodu. Jest ogolnie wszystkim dobrze poinformowanym ludziom wiadomo, ze wszystkie te sekty maja swoje siedziby w USA, i wszystkie w Nowym Jorku. Wsrod wyznawcow tych roznych sekt sa agenci, ktorzy dzialaja na szkode Rosji.

  – jakieś bajki pani opowiada. Z religijnościa rosjana wcale nie jest tak wesoło, a wierni , też prawosławni , to mniejszość. Gdyby te sekty zostałyby tak ponawracane jak to pani opowiada, to kim niby zajęła się władza? Zajeła sie bo prawidłowo rozpoznała zagrozenie i zauważyła ze nawracanie ich nic nie daje.

  „Polacy katolicy powinni zaczac od re-ewangelizacji wlasnego spoleczenstwa. Wiadomo, ze w Polsce polskojezyczny, skrajnie proamerykanski rzad przeciw sektom USA walczyc nie bedzie. Wiadomo tez, ze nie beda tego robic zjudaizowani biskupi. Powinni to jednak robic polscy wierni. Ale zeby to robic trzeba najpierw dobrze sie oczytac, trzeba poznac nie tylko historie Kosciola, ale i jego nauki, i Pismo swiete i tak dalej. I trzeba tez poznac same te sekty, przeczytac, co oni pisza i dlaczego. Tak to wyglada i taka robote powinien robic polski katolik.”

  – reewangelizacja i walka z sektami to też dwa odrebne tematy. Słuszne jest ” dobrze sie oczytac, trzeba poznac nie tylko historie Kosciola, ale i jego nauki, i Pismo swiete i tak dalej.” dle reewangelizacji. Ale zajmownie się „poznac same te sekty, przeczytac, co oni pisza i dlaczego” – to błąd. Proponuje pani nam , abyśmy tracili zycie na sekciarskie bzdury. Wystarczy ogólna znajomośc tematyki sekciarskiej, może poznanie głębiej jednego przykladu.. Ważniejsza jest umiejetnośc rozpoznawania sekty, o czym pani nie wspomina.

 40. Pinxit said

  29
  Filomena
  Katolikow w ogole nie interesuja polskie koscioly katolickie zbombardowane w Libii, koptyjskie koscioly kompletnie zniszczone w Abisynii (teraz Etiopia) i 400 cerkwi w Kosowie.

  Ja napisalem to wszystko tylko dlatego, ze ciagle dostaje e-maile z propozycja podpisania KOLEJNEJ petycji w sprawie aborcji.
  Wczesniej mi kilkakrotnie przyslano propozycje podpisania petycji do Obamy o pomoc w dochodzeniu katastrofy smolenskiej. Petycja byla bardzo slaba, jezyk angielski raczej bardziej niz podstawowy a przede wszystkim… nie ten adresat!.
  Gdyby to byla petycja do NATO – to moze bym sie zdecydowal ale nigdy sie nie podpisze pod czyms nieformalnym i do tego z ogromnymi bledami.

  Petycje, zeby miala rece i nogi, musi przygotowac prawnik. I nie dlatego, zeby zarobic; wielu prawnikow pomaga organizacjom pro bono. Tylko,ze petycja musi sie powolywac na odpowiedznie paragrafy i przepisy, ktore zostaly zlamane albo koliduja z innymi przepisami itp.

  Przyklad Rosji jest znakomity. Napisala pani duzo przejrzysciej niz ja, bo ja ciagle, po kolejnej wizycie na Filipinach – co moze byc troche nie fair bo przeciez niewielu Polakow mozna spotkac nad Morzem Poludniowo-Chinskim – nie moge zrozumiec dlaczego w Europie zrobilo sie tak „swarliwie’ i nieprzyjaznie.. i niebezpiecznie.
  Nawet mi jest trudno wytlumaczyc te szalona roznice w zachowaniu wobec innych i wobec kosciola. na Filipinach sie nie dyskutuje religii tylko sie jej uzywa na codzien. Przykladow moge podac pelno, mam tysiace zdjec ale nie umiem ich wklejac do gajowki.

  W 2005 roku bylem w zimie i wczesna wiosna w Rzymie. Papiez byl ciezko chory i juz sie nie pokazywal publicznie.
  Rzym byl w stanie szoku bo Wlosi przezywali tragedie Nicola Calipari. Amerykanie zabili glownego oficera wywiadu wloskiego- Nicola Calipari.

  Calipari polecial do Bagdadu – za wiedza i zgoda Amerykanow- zabrac porwana dziennikarke wloska Giuliane Sgerna. Guliana byla zakladniczka u terrorystow w Iraku. Wlosi wynegocjowali uwolnienie dziennikarki. Przez caly czas mojego pobytu w Rzymie, przez prawie pol roku, caly Rzym byl w plakatach domagajacych sie uwolnienia Sgerny.
  Jakos w marcu czy po koniec lutego, Calipari wraz z dwoma oficerami wywiadu polecieli do Bagdadu, zeby przywiezc cala i zdrowa zakladniczke. Lotnisko bylo pod kontrola armii USA. Calipari i wloski samolot mieli zezwolenie na wyladowanie na lotnisku. Wladze wojskowe USA zgodzily sie na przewiezienie Giuliany na wloski samolot.
  I kiedy samochod wojskowy dowozil Wlochow juz na samym lotnisku, AMERYKANIE ZACZELI STRZELAC.
  Calipari zaslonil soba dziennikarke, czym uratowal jej zycie. Ale sam zginal od kilku kul przeznaczonych dla Sgerny.
  Jeep dotarl do samolotu. Nie strzelali do kierowcy.

  Giuliana Sgerna wyladowala w Rzymie; cale miasto bylo w zalobie.
  Wloska dziennikarka nie byla jedynym celem . W Iraku zginelo ponad stu dziennikarzy, w tym wielu amerykanskich, bo byli zbyt ‚dociekliwi’.

  Mnie natomiast bardzo przejelo zachowanie Rzymian. Nie bylem na pogrzebie ale potem byla kolejka do krypty, w ktorej znajdowala sie trumna, i kazdy mogl „osobiscie” pozegnac bardzo popularnego Wlocha. Calipari zostal pochowany w najwiekszym pomniku w Europie: Pomnik Emanuela, nazywany przez Wlochow „typewriter” bo rzeczywiscie przypomina stary typ maszyny do pisania.
  W lewym skrzydle sa krypty, w ktorych chowaja zasluzonaych Wlochow. Kolejka do krypty byla przez caly chyba Rzym. Naturalnie nie dotarlem do krypty.

  Co bylo najbardziej wzruszajace, to zachowanie Rzymian. Tlumy ludzi na ulicach, ogromna kolejka do Pomnika Emanuela.
  I panowala KOMPLETNA cisza. Przez dwa dni odwiedzania krypty caly Rzym zaniemowil. To bylo bardziej wymowne niz jakiekolwiek przemowienia, halasy, wyzwiska i pogrozki. Nikt nawet nie rozmawial ze soba! Nigdy wczesniej ani pozniej takiej krzyczacej ciszy nie przezylem.
  A Rzym trwal.

  Italy Mourns Nicola Calipari – RN Breakfast – ABC Radio National (Australian Broadcasting Corporation)

  http://www.abc.net.au/radionational/programs/breakfast/italy-mourns-nicola-calipari/3440168

  Lata pozniej, podobna scene jednosci tlumu widzialem juz tylko w telewizji. W Wenezueli. Po wyborach prezydenckich, w czasie ktorych wybrano Chaveza – Amerykanie go aresztowali, bo im kandydat nie przypadl do gustu,.
  Chyba z milion mieszkancow zablokowalo wszystkie drogi a przede wszystkim ambasade i parlament. Nikt z urzednikow nie mogl wejsc ani wyjsc- chyba przez tydzien. A demonstranci uwazali, ze „wszystkich nas ani nie moga zabic ani aresztowac”.
  Po tygodniu chyba (dokladnie nie pamietam) wypuscili Chaveza.
  (Ale w koncu go i tak otruli za to, ze znacjonalizowal rope i rozwinal siec uslug socjalnych w tym edukacje i lecznictwo. A to boli.).

  Pisze o tym dlatego, ze nie umiem sobie wyobrazic, ze Polacy moga wspolnie domagac sie wypuszczenia Mateusza Piskorskiego.

  Obojetnie jakie bysmy hasla nie cytowali, cobysmy nie opowiadali- w Polsce mozna wypuscic milionowa armie histeryczek anty- i pro -aborcyjnych, wykrzykujacych nieprawdopodobne prostackie hasla wychwalajace pod niebo wolny seks pozamalzenski. Mozna tez wypuszczac przedziwne tlumy, ktore rzekomo bronia demokracji.
  Nikt nie stanie w obronie … czlowieka.

  Kiedys w starozytnej Grecji, dziwak -filozof Diogenes latal ze swieczka (czy luczywem) po Atenach i krzyczal:
  „Szukam czlowieka!!”
  Tez byl sam. Grecja upadla..

 41. Listwa said

  @ 39 Pinxit

  Jeśli juz pan był na Filipinach, to powinien pan wiedzieć, ze katolicyzmi filipiński nie jest dobrym wzorem dla Europy. Owszem jest uzewnętrzniony, ale jest zbyt symboliczny i zbyt powierzchowny. Pan Bóg powiedział; chce mięć czcicieli w duchu i prawdzie.

  Filipiny musza sie jeszcze uczyć katolicyzmu i zakorzeniac sie w nim intelektualnie. Jeszcze dluga droga przed nimi zanim będą mogli byc przykładem.

 42. Poniższa lista jest tylko propozycją ….

  Jaka jest istotna cecha katolicyzmu ?

  1.najliczniejsze wyznanie chrześcijańskie, uznające prymat i nieomylność biskupa Rzymu (papieża) nad całym Kościołem.
  2 ogół zasad wiary i życia religijnego, do których odwołuje się Kościół katolicki.

  Jaka jest istotna cecha polskości ? ( lista niekompletna, komentatorzy mogą uznawać inne cechy za bardziej istotne)

  1. używanie języka polskiego ????
  2. mieszkanie na terenach państwowości polskiej ????
  3. posiadanie obywatelstwa polskiego ????

  Czy daje się zauważyć relacja między wyżej wskazanymi cechami katolicyzmem a cechami polskości ?

  Odpowiedź wcale nie należy do prostych…

  Na podobne pytanie , ale dotyczące polskości i słowiańskości , ciekawej a nawet bulwersującej odpowiedzi udzielił pisarz polski ??? piszący po angielsku Józef Korzeniowski :

  „”””….Między polskością jednak a słowiańskością istnieje nie tyle nienawiść, co obcość całkowita i nie do wykorzenienia („a complete and ineradicable incompatibility”)….”

  (The Complete Works of Joseph Conrad t. I, 1924, tłum. Peter Oliver Loew, Acta Universitatis Wratislaviensis. Nr. 2576 w: Polskie wizje Europy w XIX i XX wieku, 2004 )

  Boydar w pkt 36 napisał pod moim adresem „Odpowiedz Pan sobie najpierw czym jest polskość, łącznie z okresem wylęgania się tego zestawu pojęć….”
  Myślę , że komentujący w zależności od swojego rozumienia „polskości ” będą udzielali różnych odpowiedzi. Kto ma rację ?
  Ci co wygrywają …

 43. Pinxit said

  38
  Listwa
  Litosci!!!!!!
  Czy odwiedzil pan choc raz szpital z poranionymi okaleczonymi dziecmi !!!
  Najblizej do Donbasu.
  Kiedys byly w Serbii. i do tej pory sa. Z porazeniamim popromiennymi.
  Czy choc raz posluchal pan o czym mowia lekarze z Lancetu (Brytyjski magazyn medyczny).
  Czy oprocz zydowskiej papki juz niczego pan strawic nie moze?

  Bywaja dzieci ze smarfonami.
  Na Arenie w Manchesterze tez byly dzieci ze smartfonami.

  A i byla taka w Pakistanie . Malala. Cala Polska jej wspolczula. A ona dostala Nagrode Nobla bo jest corka milionera i dyplomaty.

  Babies starve as war grinds on in Mosul | Reuter

  http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-iraq-mosul-hunger-idUSKBN17D1D0

  I niech mnie pan nie denerwuje. Trzeba zobaczyc pare obozow uchodzczych. Ja widzialem. I nie tylko widzialem.

  Przerazajaca jest mysl o tym, ze sa tacy (katolicy?) ,ktorzy uwazaja, ze dziecko ze smartfonem nalezy zamordowac, utopic w morzu ialbo deportowac do kraju gdzie bomby spadaja. Czy pan wie, ze bogatym Syryjczykom zburzyli cale miasta? Czy pan wie, ze w Kabulu zbombardowali Amerykanie szpital i wielu pacjentow, lekarzy , pielegniarki i salowe – wszyscy co przezyli byli uchodzcami… bez dokumentow??.

  Brak glownych podrobow: serca i mozgu do wyobrazni.

  Czy pan Listwa to krewny Madelaine Allbright? czy tylko wierny sluchacz Rity Katz?

  Madeleine Albright – The deaths of 500,000 Iraqi children was worth it for Iraq’s non existent WMD’s – InvestmentWatch

  http://investmentwatchblog.com/madeleine-albright-the-deaths-of-500000-iraqi-children-was-worth-it-for-iraqs-non-existent-wmds/

  I prosze mnie nie zmuszac, zebym uwierzyl, ze istnieje polska odmiana katolicyzmu.
  Ciarki przechodza.

 44. Boydar said

  Na jednym z koncertów „Czesława” ale nie Niemena, lekko wqurwiona panienka, emigrantka zarobkowo bytowa, powiedziała mu prosto i w oczy – „gów.no wiesz o Polsce”.

 45. Boydar said

  Pyrrus też wygrał. A racje podobno mają muchi.

 46. RomanK said

  ad 41… Panie Zbigniewie.. owszem z malutkim wyjatkiem , ktory prosze- zeby mi pan wyjasnil….jak to pan rozwiaze.
  Obywatelstwo…znam kilkudziesieciu obywateli polskich, ktorzy nigdy nie byl,i nie sa i nigdy nie beda , a co najwazniejsze nie chca miec nic wspolnego z polskoscia…sa i chca pozostac , Rusinami, Niemcami, Slowakami, Madziarami i Zydami….

  ad.. Pan Cejrowski..owszem to sztandarowa postac fuzji polskokatolickiej…ktora ani z katolicyzmem, ani polskoscia nie ma nic do czynienia:-_)))

  ad Pani Janetattanko dziekuje za ostrzezenie…wzajemnie radze pani odsunac sie w glab balkonu, bo z dolu widac, ze pania ohel , jakby za duzo oberznal_:-)))))))

  Panie Prexit..po co sie bulwersowc???
  Wyciagnie pan z katolicyzmu wszystkie cnoty chrzescijanskie i ma pan Cejrowskiego , Listwe…. i reszte:-)))))

 47. Filomena said

  @ 40

  A Pana zdaniem, kto moze byc dla nich dobrym przykladem katolicyzmu?

  Filipiny musza sie jeszcze czegos uczyc? „Po plodach ich ich poznacie” mowi Pismo. Filipiny maja prezydenta, ktory glosno i otwarcie sprzeciwia sie USRAELOWI. A w Polsce? Rzad w ogole nie-polski. Duchowienstwo czesciowo zjudaizowane. Jedni i drudzy dali sie wepchac pod but USA i jego braciszka Izraela i we wszystkim im przytakuja. A jedyny mozliwy jeszcze polityk we wiezieniu. A co na to przewazajaca wiekszsosc Polakow? Czesc nawet nie wie kto to jest albo myli go z tym drugim Piskorskim.

 48. Filomena said

  @ 43

  Tak, Syria byla bogatym krajem. Podobnie Libia i Irak. Polacy jechali tam pracowac i zarabiali tam dobre pieniadze.

  Tak, Syryjczykom zburzono cale miasta. Prawie trudno tam znalezc choc jeden budynek, ktory by nie byl uszkodzony? Znamy z historii i opowiadan jak wygladala Warszawa. Tak dzis wyglada cala Syria. Cala.

  Po to robiono te wszystkie wojny zeby wygonic stamtad ludzi i zeby jechali oni do Europy. I nie tylko do Europy. Niejeden Polak nie wie, ze mieszkania dla uchodzcow z tychze krajow budowano juz wczesniej na Ukrainie. W Mikolajewie na poludniu Ukrainy sa cale kompleksy tych budynkow. Dawala na to pieniadze Unia Europejska. Wtedy nie brala jeszcze pod uwage, ze Krym odpadnie a Donbas sie zbuntuje i wszystkie jej plany i plany USRAELA sie pomieszaja. Ukraina miala wejsc do Europy. Ale Ukraina to mialo byc tylko preludium. Ostatecznym celem byla Rosja. Kolonizacja Rosji. Nie trzeba nikomu mowic, ze najpierw planowano wojny czyli redukcje slowianskiej ludnosci.

  Jesli sie nie chce brac uchodzcow to trzeba robic tak zeby ich nie bylo. Trzeba przestac wspierac USA, NATO i wszystkie te struktury, ktore wywoluja te wojny. Trzeba przestac popierac amerykanofilskie i pro-izraelskie rzady w swoich krajach.

  Najgorsze jest to, ze do przecietnego Polaka to nadal nie dociera.

 49. Pinxit said

  41
  Listwa
  Ile razy byl pan na Filipinach? Co pan o nich wie?
  Ja mysle, ze Polacy moga sie nauczyc, przede wszystkim kogo sobie wybrac na prezydenta.
  Rodrigo Duterte ma wieksze poparcie na Filipinach niz Putin w Rosji.
  A obaj sa najpopularniejszymui prezydentami na swiecie.
  Duterte polecial wlasnie do Moskwy i wzial ze soba 300 biznesmenow. Podobna wycieczke urzadzil do Chin.
  A przede wszystkim:
  1. Duterte walczy z narkotykami, co sie przede wszystkim Ameryce nie podoba.
  2. Jest to jedyny przywodca, ktory powiedizal publicznie i otwarcie na miedzynarodowym forum, ze Filipiny maja dosc amerykanskich pedofili, zaproponowal amerykanskiemu ambasadorowi, zeby sie wyniosl a wczoraj przypomnial Amerykanom, ze Filipiny nie sa kolonia, a on nie jest gubernatorem amerykanskiej kolonii.
  3. W swojej armii, zapowiedzial generalom, ze zaden zolnierz filipinski nie bedzie umieral za Ameryke i interesy USA.
  4. Zaprzyjaznil sie z Chinami i z Rosja. Jak na razie dobrze na tym wychodzi, bo Chinczycy buduja mu kolej, Japonczycy sprezentowali dwa najnowoczesniejsze scigacze do lapania piratow i handlarzy narkotykow. Rosjanie tez im buduja infrastrukture i sprzedaja bron. Dzis Chinczycy w CGTN znowu pokazali pana Duterte jak opwiada, dlaczego kupuje bron od Rosji a nie od USA; bo jest duzo lepsza i tansza.
  5. Duterte buduje wielkie osrodki rehabilitacyjne dla ofiar narkomanii.
  6. Wszyscy na Filipinach mowia po angielsku. jest to jezyk wykladowy juz od szkoly sredniej.
  Nie wiem, kto sie od kogo ma uczyc. I czego.

  Panie Listwa: Trzeba jechac i sprawdzic czy moze ja klamie.:
  Na Filipinach nie ma mandatow, nie ma kamer ani policji na drogach, zakazu parkowania i … podobnie jak we Wloszech – nie ma wypadkow!
  A ulice w miastach sa okrutnie zapchane.
  Na Filipinach wszystkie drogi sa bezplatne.
  A na plazach nigdzie nie ma tloku, sprzet na plazy, meble, lezaki, hamaki itd. sa bezplatne.
  I jest bardzo bezpiecznie.
  Bylem juz kilkakrotnie na wyspach w czasie tajfunow i supertajfunow. Niesamowite jak ludzie sa zorganizowani. I jak dziala komunikacja lotnicza. naturalnie, ze pierwszy raz w samolocie linii filipinskich zachowalem sie jak dzikus. Filipinczycy odkazaja samolot tuz przed startem.. ozonem.Wystraszylem sie tej pary,ktora wpuscili do samolotu. Chyba sie ze mnie po cichu smiali.
  Przed wielkimi bardzo nowoczesnymi osrodkami handlowymi nawet w najwieksza ulewe mozna przejsc do parkingu bez parasola. Rozpedzaja chmury nad centrum i parkingiem laserami. Nie mam pojecia na czym to polega.

  Duterte: West is all ‚double talk’, I want China and Russia | ABS-CBN News

  http://news.abs-cbn.com/news/05/22/17/duterte-west-is-all-double-talk-i-want-china-and-russia

  200 traders to join Duterte in Russia | Headlines, News, The Philippine Star | philstar.com

  http://www.philstar.com/headlines/2017/05/22/1702365/200-traders-join-duterte-russia

  Up to 300 businessmen to join President Duterte in Russia | Philippine N

  http://www.pna.gov.ph/articles/989589

  Duterte heads to Russia in blow to US | INQUIRER.net

  https://globalnation.inquirer.net/157100/duterte-heads-russia-blow-us

  Duterte to meet with Putin, build closer ties during Russia trip – CNN Philippines

  http://cnnphilippines.com/news/2017/05/21/duterte-to-meet-with-putin-build-closer-ties-during-russia-trip.html

  Duterte’s Russia trip to mark new chapter in Manila-Moscow ties | Headlines, News, The Philippine Star | philstar.com

  http://www.philstar.com/headlines/2017/05/21/1702174/dutertes-russia-trip-mark-new-chapter-manila-moscow-ties

  Duterte hopes Russia will become Philippines’ ally and protector | Reuters

  http://www.reuters.com/article/us-philippines-russia-duterte-idUSKBN14Q0Z0

  PH, Russia to sign defense deal during Duterte visit

  http://www.rappler.com/nation/170333-rodrigo-duterte-russia-visit-defense-deal

  Duterte to break the ice with Russia next week | News | GMA News Online

  http://www.gmanetwork.com/news/news/nation/611411/duterte-to-break-the-ice-with-russia-next-week/story/

  Duterte’s Russia visit completes pivot from US

  http://www.theaustralian.com.au/news/world/dutertes-russia-visit-completes-pivot-from-us/news-story/3b1e93cdf93a1b5db68a83eb9226139d

  Duterte to ask for missiles from Russia – The Manila Times Online

  http://www.manilatimes.net/duterte-ask-missiles-russia/328522/

  Duterte: To Russia with love | Asia News Network

  http://annx.asianews.network/content/duterte-russia-love-46276

  Duterte to open alliance with China and Russia | UNTV News

  https://www.untvweb.com/news/duterte-open-alliance-china-russia/

  PRESIDENT DUTERTE TO BOOST DEFENSE COOPERATION IN VISIT TO RUSSIA

  http://globalford.org/president-duterte-boost-defense-cooperation-visit-russia/

  Filipiny w pigułce – 15 dni w raju (Boracay,Palawan,Carabao,Cebu)/Philippines 2016 – YouTube

 50. Lily said

  Re 22;Pinxit
  Nie ma co sie dziwic,osobnik o ktorym Pan
  wspommial,TO przedstawiciel”lepszego sortu”.

 51. NICK said

  Dużo komentatorów Ociemniałych.
  A, czasem, trzeba krwi świeżej.
  A, po staraniach już, niemałych
  odpuszczam.
  Toć Bogu wierzę.

 52. Boydar said

  No, to jest ta ewolucja, o której wspominał Darwin, tylko on złe przykłady podawał 🙂

 53. Andrzej BR said

  Darwin poprzez ewolucję chciał ukryć działania swej nacji by

  Nas wyswacić z kainitami . . .

  Jesteśmy ofiarowani Panu Jezusowi jako Polacy na własność,

  resztę określa Ewangelia i odrobina rozumu . . .

 54. Listwa said

  @ 49 Pinxit

  „Ile razy byl pan na Filipinach? Co pan o nich wie?”

  – A czy musze być na księżycu żeby napisać, jest ciemna strona księżyca?

  Więc nie truj pan dupy tym swoim kaczym rozumowaniem.
  A widział pan slamsy na Filipinach? Bo są i to takie ze są szokiem dla europejczyków. Posiedziałeś człowieku na wyspach w rejonach turystycznych i opowiadasz głupoty, że Filipiny widziałeś.

  Temat był inny, na tamten jestem w stanie poświęcić swój czas, ale na dyskutowanie z panem o Filipinach i o uczeniu się odnośnie wyborów prezydenckich to na pewno nie. Następny raz wybierz pan Duarte, zamiast Dudy, jak sie tyle od Filipińczyków nauczyłeś.

 55. Listwa said

  @ 43 Pinxit

  Następna histeryczka.
  Jakiej litości? Chyba, że nad panem.
  Bo pieprzysz pan jak kopnięty w ryj.

  Co za debilny tekst.

  Posłuchaj pan:

  Pomijam ten pana głupawy idiotyczny tekst, bo jest debilnie nie na temat.
  Nie mamy żadnego obowiązku moralnego zajmować się wszystkimi nieszczęciami całego świata i problemami innych, które sami sobie stworzyli. Możemy pomóc, jeśli będziemy chcieli i kiedy będziemy chcieli i jak będziemy chcieli. Pojmujesz to ? A możemy tez nie chciec. To nasza rzecz , a nie żadnej propagandy z lewackiej UE, którą łykasz jak indor kluchy.

  Nie mamy żadnego nakazu moralnego zajmowac się jakimiś hipotetycznymi sierotami.
  Może chce pan powiedzieć, że 30 000 kilkuletnich sierot zwróciło się do przmytników z kilkoma tysiącami dolarów w rączce i żądaniem – ty przemytnik zawieź mnie do Europy bo mi jądra puchną?

  Sierotom pan chce pomagac, czy wyręczać włochów niemców austriaków francuzów?
  To oni bombardowali rejony północnej afryki i to oni ponoszą odpowiedzoalność. Mają forse na burdele z polkami, a na pomoc sierotom nie mają? To niech przestana korzystac z burdeli, a pieniadze przeznacza dla sierot. A pan dupy nie truj jak sie naczytasz głupot.

  A widział pan głodne polskie biedne dzieci, był pan w jakims domu dziecka? Spotkał pan i pomógł jakiejś polskiej rodzinie , której odebrali dzieci z powodu biedy? więc nie pieprz pan głupot że musze jeździc po swiecie i obozy i szpitale oglądac. Będziesz mi jeszcze pieprzył stary niedouczony pryku swoje śmierdzące wstawki „oprocz zydowskiej papki juz niczego pan strawic nie moze ” albo ” Czy pan Listwa to krewny Madelaine Allbright? czy tylko wierny sluchacz Rity Katz?
  Znalazł sie wrażliwy. Przyjeżdzają starzy muzułmanie i podaja wiek dziecięcy i tak ich rejestrują, więc sprawdź co to za 30 000 sierot zanim zaczniesz moralizowac. I gó**no ma tu do rzeczy Arena w Manchesterze.

  Mogli Francuzi wybrać Le Pen albo Macrona. Wybrali zwolennika muzułnmańskiego najazdu, kwestią czasu jest żądania z ich strony – musi byc relokacja bo my sobie nie dajemy rady. A Pinxit oczywiści będze ich wspierał i memłał o katolicyźmie, bo raz czy dwa był w Syrii i Filipinach.

  „I prosze mnie nie zmuszac, zebym uwierzyl, ze istnieje polska odmiana katolicyzmu.

  – co za brednia. Takim jak pan to można założyć chomąto i zmuszać do orania gleby, a nie zmuszać do zrozumienia.
  Katolicyzm jest religią uniwersalną i powszechną, jest w swym rdzeniu niezmienny i stały, ale kazdy naród z racji odmiennych warunkow zycia i mentlności inaczej go przezywa i stosuje. Stąd oczywiste jest że forma katolicyzmu jest odmienna w różnych krajach i narodach, inny jest na Filipinach, Hiszpanii, Szwecji, Afganistanie, lub w innych przesladowanych pod katem wolności chrzescijaństwa rejonach. Mozna uznać że sa odmiany katolicyzmu, ale tylko punktach , które dopasowują się do danej kultury i nie wkraczają w obszar doktrynalny. Inny jest katolicyzm Polski a inny afrykański.

  Ciarki przechodza”
  – spadaj histryku.

 56. Listwa said

  @ 47 Filomena said
  2017-05-23 (wtorek) @ 13:44:31

  @ 40

  „A Pana zdaniem, kto moze byc dla nich dobrym przykladem katolicyzmu?”

  – pytanie jest źle postawione. Każdy kim by nie był uczy się i nikomu nie wypada powiedzieć : jestem dobrym przykładem katolicyzmu. Bo i nikt nie jest dobrym przykładem prócz świętych. Poza tym trudno, aby całe Filipiny przybyły do Polski i brali przykład.

  Należałoby zapytac od kogo mozna sie uczyć. Generanie są to środowiska i autorzy Tradycji katolickiej. We włoszech lub Francji sa ludzie o bardzo wysokiej kulturze i od wieków rodzinie zakorzenieni w Kościele i jego doktrynie. Maja dobrze ukształtowana mentalność i wiedzę. Potrafią rozróznaić subtelności i poruszac się w nich.
  Są to też autorzy juz nie zyjący , wiele dzieł też po łacinie, bardzo wielki dorobek. Wiele pism doktorów i ojców Kościoła, nauka papiezy i soborów do 1960. W znikomym stopniu są znane także wśród narodów katolickich niestety.

  I taki wymóg nauki i rozwoju stoi przd każdym człowiekiem , bez względu na obecne wyznanie i przynależność, Jezus Chrystus powiedzial: poznajcie prawdę a prawda was wyzwoli. Dążenie do doskonałości jest obowiązkiem katolickim, a nie jakaś zachcianka.

  .

  Filipiny musza sie jeszcze czegos uczyc?
  – oczywiście, tam orłów nie ma. Są to słowa ks. Karola Stehlina pracującego wśród Filipińczyków.

  Osoba prezydenta nie sprawi poziomu katolickiego narodu. On może pracowac jako prezydent nad tym , ale sam wybór jeszce nic nie znaczy. Ich prezydent to łaska Boza, gdyby oni mieli taka władze jak my tu, to po nich. To niekonicznie ich zasługa.

  Na Filipinach to też kwestie wpływów i pomocy, Chiny sa żywotnie zainteresowni wypychaniem stamtąd Usa. Inaczej byłoby gdyby chiny były daleko.

  „A jedyny mozliwy jeszcze polityk we wiezieniu. A co na to przewazajaca wiekszsosc Polakow? Czesc nawet nie wie kto to jest albo myli go z tym drugim Piskorskim.”

  – Zmania i Pan Piskorski to lewica, pani napisze co robi lewica w tym kierunku i koledzy z partii? O Mateuszu Piskorskim jest skąpa informacja i nie kazdy wchodzi na fora katolickie i prawicowe niezależne. No sa i głąby.
  Wiele osób nawt nie wie ze Pskorski siedzi w więzieniu bez zarzutów od roku. A co ribuąjego prawnicy? pAni coś wie?

  Brak zarzutów od roku oznacza brak możliwości powożania oskarżoenego ze sprawą. Tu jest robota dla prawników i kontrola i ch przez kolegów. Coś tam u nich w tej lewicy źle chodzi. A pani zarzuca nam cos katolikom od prawicy (ale nie od PIS)

 57. Listwa said

  @ 47 Filomena

  To jest nowo wydana ksiązka, bardzo dobrze wyjasnia pewne rzeczy i prostuje, nie tylko co do zakresu Soboru Watykańskiego II, a sam bp Bernard Tissier de Mallerais jest przykładem od którego mozna sie uczyć.

  ks. Jean-Michel Gleize/ bp Bernard Tissier de Mallerais
  II Sobór Watykański w pytaniach i odpowiedziach/ Hermeneutyka Benedykta XVI

  http://www.tedeum.pl/tytul/1602,II-Sobor-Watykanski-w-pytaniach-i-odpowiedziach-Hermeneutyka-Benedykta-XVI

  A tu może kazdy zobaczyc troche Filipin

  http://militia-immaculatae.asia/english/Gallery.php

 58. Listwa said

  Miało Być:

  Brak zarzutów od roku oznacza brak możliwości powiązania oskarżonego ze sprawą.
  Nie wiem co robią prawnicy i co mogą.

 59. Pinxit said

  58
  Listwa

  RE:
  90% Chiny wypychaja Amerykanow z Filipin…
  Pan Listwa nic nie wie o wojnie japonskiej… zalosne.
  I nie ma pojecia dlaczego Filipiny zostaly bardzo krwawo podbite. W 1899 roku Filipiny byly od 400 lat katolickie.

  90% popularnosci jaka sie cieszy prezydent Duterte, swiadczy o tym, ze Azja ma dosc amerykanskiego imperializmu. Japonczycy od dawna chca sie pozbyc amerykanskich zolnierzy z Okinawy, ktorzy gwalca mlode dziewczyny i sa ponad prawem we wszystkich panstwach gdzie popelniaja straszne przestepstwa.

  Na Filipinach jest 3 miliony narkomanow, ktorzy juz sa zupelnie niesamodzielni. Narkotyki powoduja agresje i bandy zacpanych kryminalistow terroryzuja cale osiedla.
  Duterte powiedzial, ze do terrorystow i piratow nalezy strzelac, bo przywoza na wyspy narkotyki prosto z Brukseli gdzie sie produkuje radosne tabletki i z Afganistanu skad pochodzi naturalna heroina, ktorej upraw na polach makowych pomagaja strzec i polscy zolnierze.
  Walka z narkomania jest bardzo trudna o czym przekonali sie Chinczycy w czasie wojny opiumowej.

  Teraz kraje Azji maja kare smierci za handel narkotykami: w Tajlandii, Wietnamie, Indonezji, Malezji, w Chinach.
  Duterte zostal prezydentem w tamtym roku i ma naprawde powazny problem, bo importowane bandy nie daja za wygrana.
  Wlasnie musial skrocic wizyte w Moskwie bo ISIS (wiadomo co to za organizacja) obleglo miejscowosc na poludniu Filipin (Marawia) i trzymaja mieszkancow jako zakladnikow.
  Filipiny sa archipelagiem. Bardzo trudno jest kontrolowac 7 tysiecy wysp.
  Dlatego Duterte poprosil o pomoc sasiednie kraje, ktore od lat zwalczaja narkotyki nawet dosc skutecznie.
  Amerykanow wszyscy maja dosc w Azji: i w Korei, gdzie wlasnie wybrali w Poludniowej Korei anty-amerykanskiego prezydenta, a pro-amerykanska pania prezydent wsadzili do wiezienia za zdrade i machloje (lapowki od korporacji).

  Maja ich dosc Japonczycy nie tylko za Hiroszime i Nagasaki, i Okinawe; ale takze za Fukuszime.
  Demonizowanie Korei Polnocnej niczym sie nie rozni od demonizowania Rosji, Libii, czy Syrii.

  Amerykanom „udalo sie” zniszczyc Wietnam napalmem, Kambodze, Laos, przemysl w Japonii, (ale nie Japonczykow); udalo sie im zbombardowac Indonezje, wymordowac mnostwo ludzi na Wschodnim Timorze, ktory mial to nieszczescie, ze ma rope.

  Z wszystkich panstw w rejonie Azjii Poludniowo Wschodniej – Filipiny okupowane przez ponad 100 lat przez USA byly najbiedniejszym krajem. W porownaniu z Malezja, Singapurem, Japonia, Chinami, Korea itp. – Filipinami to kopciuszek azjatycki.
  Bezczelna zydowsko-amerykanska propaganda zwalala biedote Filipin na religie katolicka. I podobnie jak w Ameryce Srodkowej i Poludniowej opowiada sie, ze tam gdzie katolicyzm – to biedota, bo te kraje nie potrafia sie rzadzic.
  Zarowno Azja jak i Latynosi maja dosc imperializmu zachodniego. W Brazylii wlasnie probuja sie pozbyc Temera, ktorzy przy pomocy Sorosa zorganizowal w Brazylii pucz i wywalil Dime Rouseff – prawowitego prezydenta Brazylii. Akurat Temer mial sledztwo w sprawie sprzeniewierzenia majatku narodowego Brazylii, pobrania lapowki z USA za Petrobras, wprowadzania GMO, sprzedaz Petrobrasu i wycinki lasow; a przede wszystkim Amerykanie oskarzyli Rouseff o korupcje. (stary chwyt) . A przede wszystkim o popieranie Palestyny.

  Po wizycie w Chinach, trzeba bylo pania Rouseff koniecznie usunac ze stanowiska: ( w ramach gospodarki wolnorynkowej?)
  Obama’s $2 billion to Brazil ends up helping send oil to China « Hot Air

  http://hotair.com/archives/2012/01/27/obamas-2-billion-to-brazil-ends-up-helping-send-oil-to-china/

  W Wenezueli nie tylko otruli Chaveza ale, zeby „pokarac ” ludnosc, korporacje amerykanskie „poszly na strajk”” wywalili tysiace ludzi z pracy wstrzymujac produkcje.

  I nawet uczony Polak, pan Cejrowski uwaza, ze katolicki kraj Meksyku nalezy odgrodzic poteznym murem ” od cywilizowanej Ameryki..
  Pan Cejrowski, ostoja katolicyzmu w Polsce, zdaje sie zapomina, ze Kalifornia, New Mexico, Nevada – to tereny bezprawnie zagarniete Meksykowi.
  W Kalifornii, nielegalni emigranci – to Amerykanie!

  Wszystkie sasiadujace kraje na poludniu USA – sa katolickie i haniebnie traktowane; czesto bombardowane; teraz USA chce przylaczyc Puerto Rico, bo korporacje potrzebuja wieksza przestrzen biznesowa.

  A tymczasem… w Posce katolicy nie maja nawet prawa walczyc z narkotykami i narkomania.
  Chowamy glowe w piasek az naciagnie 3 miliony groznych spolecznie ofiar narkotykow.
  Walczymy z Rosja, ktora walczy z handlarzami narkotykow.

  I chetnie pouczamy innych.
  Polityka rzadu popiera kartele narkotykowe agresje imperialistyczna, nielegalne wojenki, bombardowanie ludzkich osiedli, niszczenie infrastruktury, prywatyzacje dobr narodowych.

  Takim skonczonym skandalem jest prywatyzacja wody, ktora jest kazdemu czlowiekowi potrzebna do zycia. I kazdy mieszkaniec planety ma prawo do deszczu, ktory spada z nieba.
  Lasy moga byc tylko panstwowe, zeby byly pod opieka calego spoleczenstwa a nie zagranicznych bandziorow.

  My sie boimy uchodzcow?
  A korporacji sie nie boimy? Tych wlasnie korporacji, ktore sprowadzaja uchodzcow?
  Wlasnie zaprosilismy kolejne do Polski.

  I teraz mozna na blogach wyglaszac hasla, ze Filipiny powinny sie od nas czegos nauczyc?
  Zastanawiam sie, czego.

  PS. Kazdy ksiadz na Filipinach wie, jak ciezka jest walka z ofiarami narkotykow. I jest jeszcze duzo do zrobienia. Na razie buduje sie przy pomocy Chin ogromne osrodki rehabilitacyjne. Zachodnia propaganda nazywa to „lamaniem praw czlowieka”.
  Bo przeciez juz w Polsce miliony progresywnych pan na wiecach i demonstracjach krzyczaly, ze kazdy ma prawo robic z wlasnym cialem, co mu sie tylko podoba.
  Zapytajcie o to matek ofiar narkotykow.
  I to moze tyle o katolicyzmie i harmonii spolecznej.

  A pan Listwa zwolnil katolikow z wszelkiego moralnego obowiazku.
  Ciekawe, co na to Ewangelia?

 60. Carlos said

  Polski przemysl tez wykonczyli amerykanie, Stocznie Gdanska zamkneli na zyczenie jankesow. https://www.youtube.com/watch?v=7KWfax24Oaw

 61. Filomena said

  Panie Listwa,

  Pojecia „lewica”, „prawica” sa produktem Rewolucji Francuskiej. Lewica zaczeto okreslac ludzi o pogladach liberalnych, czesto swieckich i anty-monarchistycznych a prawica ludzi o pogladach konserwatywnych lub monarchistycznych, religijnych czy tradycyjnych. Te pojecia staly sie po pewnym czasie bardzo uzyteczne do roznych rozgrywek politycznych, czesto do rozgrywania jednej czesci narodu przeciw drugiej. Kto na tym korzystal (i korzysta) nie musze mowic.

  Jakkolwiek ostatnimi czasy te pojecia w ogole zaczely tracic swoje pierwotne znaczenie. I dlatego osobiscie uwazam za bezsensowne ich uzywanie. Piskorski to lewica? A Zachod pisze zupelnie co innego. Okresla go jako skrajna prawice, jako nacjonaliste.

  A prezydent Bialorusi, na przyklad, to lewica czy prawica? Jesli mamy byc szczerzy to Lukaszenko byl komsomolcem czyli zaczal jako przyslowiowy lewicowiec. Zreszta w sowieckim systemie innego wyboru raczej nie mial. Potem zaczal kariere jako dyrektor kolchozu. Kiedy zaczal rozpadac sie ZSSR Lukaszenko widzial co sie wkolo dzieje i dlatego idac w polityke postanowil wstrzymac niektore destruktywne reformy. Lukaszenko mial to szczescie, ze mial za soba spora czesc narodu. Bialoruski narod to narod w swojej wiekszosci chlopski, co rowniez znaczy, ze sa to ludzie konserwatywni, przywiazani do pewnych tradycyjnych pojec i nawykow, do swoje historii – zarowno tej polskiej, carskiej jak i sowieckiej. Dla wiekszosci typowych Bialorusinow nie ma „lepszej” czy „gorsze”j historii. Wszystko razem stanowi historie.

  Lukaszenko okreslal siebie jako prawoslawnego ateiste. Bialorusinow nie interesowalo czy prawoslawny moze byc ateista czy tez ateista moze byc prawoslawnym. Dla Bialorusinow najwazniejsze bylo, ze to „swoj chlop” a nie jakis pro-Zachodnik fircyk filozof, ktory niedawny dorobek narodu – jego prace i osiagniecia – wrzuca do kosza w imie wyzszej europejskiej cywilizacji. Dlatego Lukaszenko oszczedzil Bialorusinom tego poddanstwa w ktorym dzis Polska i tej totalnej katastrofy w jaka swego czasu wpadla Rosja a dzis ma ja Ukraina.

  Nie porownuje Piskorskiego do Lukaszenki. On jeszcze nie mial szansy pokazac, co umie czy co moze zrobic. Ale sam fakt, ze siedzi we wiezieniu mowi za siebie. Jego idee bardzo komus przeszkadzaja. I tych, co go zamkneli nie interesuje wcale czy reprezentuje on lewice czy prawice, bo dla nich samych to juz dawno puste terminy. Ich martwi to, ze on mysli samodzielnie.

 62. Listwa said

  @ 61 Filomena

  Panie Listwa,
  „Pojecia „lewica”, „prawica” sa produktem Rewolucji Francuskiej. Lewica zaczeto okreslac ludzi o pogladach liberalnych, czesto swieckich i anty-monarchistycznych a prawica ludzi o pogladach konserwatywnych lub monarchistycznych, religijnych czy tradycyjnych”.

  – z tezą można się zgodzić, nawet ładnie ujęte.

  „Te pojecia staly sie po pewnym czasie bardzo uzyteczne do roznych rozgrywek politycznych, czesto do rozgrywania jednej czesci narodu przeciw drugiej. Kto na tym korzystal (i korzysta) nie musze mowic.”

  – naturalna rzecz w życiu codziennym, ze odchodzi się od posługiwania złożonymi definicjami na rzecz skrótów myślowych. Jednak jakby nie nazwać, ludzie grupują się pod względem wyznawanych poglądów, jedni według „liberalnych, czesto swieckich i anty-monarchistycznych” drudzy
  „konserwatywnych lub monarchistycznych, religijnych czy tradycyjnych”. Mogą też być inne kryteria podziału lub jak ktoś woli inną nazwę grupowania.

  „Jakkolwiek ostatnimi czasy te pojecia w ogole zaczely tracic swoje pierwotne znaczenie. I dlatego osobiscie uwazam za bezsensowne ich uzywanie. Piskorski to lewica? A Zachod pisze zupelnie co innego. Okresla go jako skrajna prawice, jako nacjonaliste.”

  – co zachód uważa to należy patrzeć z dystansem, nazywają go tak, bo akurat ta nomenklatura propagandowa stanowi dla nich odpowiedni wpływ na ich społeczeństwa, a wcale nie zważają kim Piskorski jest. Społeczeństwa zachodnie alergicznie reagują na nacjonalizm, faszyzm, rasizm. Jak im będzie potrzeba to i Lenina tak nazwą. Piskorski i „Zmania” sami siebie określają jako lewica, a na pewni nie jako prawica. Np. czczą pamięć działaczy PPS, katolikami nie są, o króla nie zabiegają.

  Łukaszenko to działacz polityczny, który różnymi metodami stara się o dobro Białorusi, jedną nogą na zachodzie, drugą w Rosji. Działania stara się mieć pragmatyczne podejście, przynajmniej tak mu się wydaje, a poglądy ateistyczne z poszanowaniem wartości i treści chrześcijańskich. Na razie mu się udaje , co nie znaczy że Rosji nie podpada, a zgnilizna liberalnego zachodu kiedyś go nie zeżre. Obecnie świat jest dość złożony, a zatem i światopogląd ludzi, co oznacza, ze stare kryteria nazewnictwa są już nieadekwatne. Ale zawsze będzie tak, że będzie podział jaki widoczny będzie wyraźnie na Sądzie Ostatecznym, Chrystus: wejdźcie do radości swego Pana oraz z drugiej strony idźcie precz w ogień wieczny.

  „Nie porownuje Piskorskiego do Lukaszenki. On jeszcze nie mial szansy pokazac, co umie czy co moze zrobic. Ale sam fakt, ze siedzi we wiezieniu mowi za siebie. Jego idee bardzo komus przeszkadzaja. I tych, co go zamkneli nie interesuje wcale czy reprezentuje on lewice czy prawice, bo dla nich samych to juz dawno puste terminy. Ich martwi to, ze on mysli samodzielnie”.

  – pewnie w pierwszym znaczeniu jego zamknięcie ma element zastraszenia oraz walki z poglądami przyjaznymi Rosji i jej „propagandzie”. Ale są pewnie i inne „dna”

 63. Listwa said

  @ 59 Pinxit said

  Znowu jakieś gadanie nie na temat. Do tego zakończone debilnym pytaniem.

  W tamte rejony dotarli swego czasu hiszpanie i portugalczycy. Katolickimi w zasadzie zostali tylko filipińczycy i Timor wschodni, obecnie niemal całośc to muzułmanie. Ostatni „napad” na Filipiny to nie IXI w. a usunięcie Ferdynada Marcosa. Z pomocą Ameryki. I oddanie władzy Korason Aquino. Są tacy co nazywają ten zabieg cudem rózańcowym. Potrafisz pan napisac cos na ten temat i czym rozniły sie rządy Marcosa od Aquino? I jak do tego doszło, ze rękoma , jak pan głupio sugeruje, super wykształconych katolików filipińskich została dokonana taka zmiana? Bo cudem raczej jest powrót Duarte . Tego w wikipediu dziadku nie znajdziesz. Na Filipinach narkotyki sa problemem, ale większym są bandy muzułańskie z silną ich bazą na wyspie Mindanao. Tam tez jest placówka Bractwa Piusa X, której przewodzi amerykanin. Więc nie wypisuj o „dupie maryni”, bo to gó**no warte.

  „A pan Listwa zwolnil katolikow z wszelkiego moralnego obowiazku.
  Ciekawe, co na to Ewangelia?”

  – a gdzie wykształciuchu ze wsi coś takiego napisałem? twoja ewangelia mnie nie inteesuje. Nie mamy moralnego obowiązku rozwiazywac nie nasze problemy, mozemy jak będziemy chcieli, ale moralnego obowiązku nie mamy. I skrajnym idiotyzmem będzie jeśli zaczniemy wypełniac lewackie pomysły. Wbij to sobie w zakuty łeb. tym bardziej nie musimy, gdy tamte liberalne, antykatolickie pastwa sa do nas nie w porządku. A takimi metodami jakie wciskasz za ich propagandą, to zaden problem nie bedzie rozwiązany, tylko w Polsce z czasem beda identyczne problemy jak tam, jednoczsnie tam też będa jeszcze w większym natężeniu.

  A jak oni nam wodę prywatyzuja , wciskaja swoje korporacje, to jeszce weź od nich ich problemy które sami sobie stworzyli i naprzywoź sobie do domku muzułmanów.
  Idż i pomagaj nikt ci nie broni. Tylko odpieprz się od nas, od Kościoła i jego moralności, z tym swoim kaczym rozumowanie i pomysłami.

 64. Listwa said

  @ 59 Pinxi

  To on miał dokonać zamachu w Manchesterze

  Informację podał francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb.

  – Obecnie wiemy tylko tyle, ile przekazali nam brytyjscy śledczy: osoba z brytyjskim obywatelstwem i libijskiego pochodzenia po podróży do Libii, a później prawdopodobnie do Syrii, nagle się zradykalizowała i postanowiła dokonać tego ataku – powiedział Collomb w rozmowie z francuską stacją MFBTV.

  http://wiadomosci.wp.pl/to-on-mial-dokonac-zamachu-w-manchesterze-6126036389758593a

  Idź mu wyliż dupe. Tylko nie wiem kto większy sierota, on czy ty.

  http://v.wpimg.pl/LTM5NDA1JT1iemFydQU0YnkBYSBvRjw9IFJgNC0eeGd9BXx3cgh5eXwHfnB2AHhnfAVhMzhTOTclGDlpLFAiNyVQPTAkQzYxY18-Iw==/

 65. Listwa said

  @ 59 Pinxi

  Najpierw pomódl , zanim jakiś kleryk muzułamńaski ci zabroni:

  „Niewiele mniejsze poruszanie wywołał niedawno muzułmański kleryk Mohammed al Arefe, dość popularny w swoich kręgach, z bazą ponad 17 mln fanów na portalach społecznościowych. Na Twitterze zasugerował, aby FIFA wprowadziła zakaz pokazywania gestów religijnych dla piłkarzy chrześcijan. „Widziałem w sieci filmiki ze sportowcami. To byli piłkarze, którzy biegali, strzelali i robili znak krzyża na klatce piersiowej po wygranym meczu. Moje pytanie brzmi: czy zasady FIFA na to pozwalają?” – napisał.”

  https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/689078/zakaz-gestow-religijnych-na-stadionach-pilkarskich-czy-taki-pomysl-ma-sens

 66. Listwa said

  @ 59 Pinxi

  Abp Marcel Lefebvre proroczo o islamie

  „Wasze żony, córki, dzieci będą porywanie i zabierane do takich miejsc, jak te w Casablance, Mekness. Nie będziecie w stanie ich odzyskać. Będą budować meczety w taki sposób, by nawet policja nie mogła tam wejść! Jaka wtedy będzie Francja? Już dziś jest tak w niektórych miastach brytyjskich!” – ostrzegał arcybiskup Marcel Lefebvre w 1989 roku.

  Pytany, co trzeba zrobić, by bronić się przed islamizmem, odparł:

  „Trzeba powiedzieć rządowi by zatrzymał islam. By robił to, co robiliśmy zawsze. Koegzystencja między nami nie jest możliwa. Oni muszą pozostać w swoich krajach…”.

  „Każdego roku przybywa do Francji 50 tysięcy muzułmanów. Zobaczycie, jak będzie z meczetami, gdy powiedzą: Zabić chrześcijan! Oni [wierzą], że gdy zabiją chrześcijanina, idą do nieba, zabierając duszę tego, kogo zabili…” – ostrzegał.

  Prorocze słowa! W roku 1989 upadł komunizm i wydawało się, że Zachód jest bezpieczny… Jednak na własne życzenie zaraził się chorobą radykalnego islamizmu. Owoce tego błędu są z roku na rok coraz bardziej gorzkie, a trucizna islamskiego pragnienia mordu i podboju rozlewa się szerzej i szerzej…,

  Rację miał arcybiskup Marcel Lefebvre i wszyscy ci, którzy wieszczyli Europie upadek! Nie powielajmy błędu Trojan, którzy nie chcieli słuchać ostrzeżeń Kasandry…

  http://www.fronda.pl/a/abp-marcel-lefebvre-proroczo-o-islamie,93462.html

  Spadaj Pinxi

 67. Filomena said

  No nie, panie Listwa, nie do konca tak.

  Moralnego obowiazku bysmy nie mieli gdybysmy sobie siedzieli na boku tak jak Bialorus, Kuba, Polnocna Korea czy pare innych krajow i tak jak one nie brali zadnego udzialu w awanturach Anglo-Syjonu. Wtedy bysmy sobie mogli spokojnie powiedziec, ze nas te czy inne problemy w tamtych krajach nie obchodza, bo my na ich podworko nie wchodzimy, bo my sie do ich zycia i polityki nie wtracamy. Mamy czyste rece i czyste sumienie.

  Tak jednak nie jest. Wiekszosc krajow europejskich czynnie wspiera amerykanskie i izraelskie awantury na Bliskim Wschodzie( i nie tylko tam). A dzis te kraje krzycza, ze nie chca uchodzcow. Malo to – niektore te kraje chcialy jeszcze wepchnac czesc tych uchodzcow Serbom. A z jakiej racji Serbom? Serbowie sami stali sie uchodzcami w swoim wlasnym kraju w rezultacie anglo-syjonskiej awantury. A poza tym Serbowie nie sa ani w Unii Europejskiej ani w NATO, ktore to biora czynny udzial we wczesniej wymienionych awanturach.

  A co sie tyczy juz nie uchodzcow, a masowej muzulmanskiej imigracji do Europy to jest to zasluga kapitalistycznych korporacji Anglo-Syjonu. Po pierwsze chcieli miec tania sile robocza. A po drugie masowa imigracja jest czescia wczesniej zaplanowanej przez swiatowy oligarchat i finansjere globalizacji celem ktorej jest zniszczenie narodow i ich tozsamosci. Nie tylko chrzescijanstwo, ale i islam skazane sa na zaglade. Jedyna religia jaka ma pozostac ma byc judaizm.

  Nie popieram i nie popieralam nigdy masowej imigracji. Uwazam, ze Pan Bog dal narodom swoje kraje i tam powinni byc i je rozwijac, poza okazyjnymi moze wyjatkami. Tak jednak nie jest. Grupa krajow zdominowanych przez kliki pazernych kapitalistow i banksterow zaczela kolonizowac i rabowac inne kraje a inni sie do tego przyjaczyli. I dzis mamy tego skutki.

 68. JA said

  ad.67.
  „Jedyna religia jaka ma pozostac ma byc judaizm” – Filomena
  Czy satanizm.

  Okresem przejsciowym do satanizmu jest zliberalizowny Kosciol Rzymsko-Katolicki.

 69. Listwa said

  @ 67 Filomena

  Co jest moralne a co nie , to nie jest kwestia 5s recepty.
  Poza tym ludzie mylą sprawiedliwość, miłosierdzie, nakaz moralny.
  Gdybym spytał co oznacza moralność i nakaz moralny, to sądzę, że odpowiedzi bym nie uzyskał. A co wynika z nakazu moralnego to jeszcze inna kwestia. To nie lewactwo antykatolickie będzie nas uczyć co jest moralne i wymagać moralności. Bo trzeba być ślepcem, że nie widzieć, że im nie chodzi o ład moralny, a tylko o instrumentalne pokrzykiwanie.

  „Moralnego obowiazku bysmy nie mieli gdybysmy sobie siedzieli na boku tak jak Bialorus, Kuba, Polnocna Korea czy pare innych krajow i tak jak one nie brali zadnego udzialu w awanturach Anglo-Syjonu. Wtedy bysmy sobie mogli spokojnie powiedziec, ze nas te czy inne problemy w tamtych krajach nie obchodza, bo my na ich podworko nie wchodzimy, bo my sie do ich zycia i polityki nie wtracamy. Mamy czyste rece i czyste sumienie”.

  – przede wszystkim niemoralne jest przerzucanie swojej odpowiedzialności na innych. Jeśli juz mamy moralne obowiązki to tylko w takim zakresie jakie wynika z odpowiedzialności. Polaków nikt nie pytał czy wyrażaja zgodę na przystapnie do nato, o zagraniczne misje wojskowe, o charakter tych misji, o bombardowania i nie znami ustalano całą ta polityke. Wiec pani nie przesadza. Poza tym problem z emigrantami w ostatnim okreie to kwestia otwarcia granic i zaproszenia ich wszystkich. Jeśli władze tamtych państw , pomimo przestróg nadal zamierzają zapraszać i przyjmoać (i drą mordę np. na Węgry) , to niech do nas potem nie przezucają. Francuzi maja makrona i będą mieć intensywniejsze problemy, bo juz w 1989 abp. Lefebvre przestrzegał. Do tego trzeba zrobic dobry rachunek ile nas kosztowała jako Polskę udział w misjach wojskowych , bo trzeba policzyc ile Polska wydała na budowe dróg , szkół, szpitali. A wydała nic z tego nie mając. To n9e tak jak pani rysuje, że Polska ponosi max odpowiedzialnośc jak całe Nato. Oprocz tego malęzy uwzględnić i dobrac srodki , gdbyśmy nawet mieli pomagać. To nie tak, że mamy przyjmwac rozwiązania dla nas szkodliwe , bo jakis lewak tak to okresli , a drugi Pinxi nazwie to obowiązkiem moralnym, o którym zreszta ma mgliste pojęcie. O ile ma.

  „Tak jednak nie jest. Wiekszosc krajow europejskich czynnie wspiera amerykanskie i izraelskie awantury na Bliskim Wschodzie( i nie tylko tam). A dzis te kraje krzycza, ze nie chca uchodzcow. Malo to – niektore te kraje chcialy jeszcze wepchnac czesc tych uchodzcow Serbom. A z jakiej racji Serbom? Serbowie sami stali sie uchodzcami w swoim wlasnym kraju w rezultacie anglo-syjonskiej awantury. A poza tym Serbowie nie sa ani w Unii Europejskiej ani w NATO, ktore to biora czynny udzial we wczesniej wymienionych awanturach.”

  – ja nie wpycham nic serbom, polskie parafie też nie, rząd tez nie. Nie nalezy dawać posłuchu lewakom z UE i przed ich pomysłami sie bronic. I powtórzę: a nie truć brednie o moralności i lecieć z wywieszonym jęzorem , bo coś tam w wikipedii o Filipinach poczytał.

  „A co sie tyczy juz nie uchodzcow, a masowej muzulmanskiej imigracji do Europy to jest to zasluga kapitalistycznych korporacji Anglo-Syjonu. Po pierwsze chcieli miec tania sile robocza. A po drugie masowa imigracja jest czescia wczesniej zaplanowanej przez swiatowy oligarchat i finansjere globalizacji celem ktorej jest zniszczenie narodow i ich tozsamosci. Nie tylko chrzescijanstwo, ale i islam skazane sa na zaglade”.

  – tymi słowami zaprzecza pani swojej teorii o moralnej odpowiedzialności Polski. Zgadzam sie z panią że w wezwaniach do masowego przyjmowania emigrantów chodzi o anichilację narodów europejskich i całkowitego zgładzenia tozsamosci i materii chrześciajńskiej. Więc głupota jest mówić w obliczu takich zagrożeń o naszych rzekomych obowiązkach, bo zadnemu graczowi o to nie chodzi. To tylko gadanie dla gawiedzi, zeby gawiedż przyjmowała koncepcje z uśmiechem śądząc przy tym ze sa dobrymi chrzscijanami. Islam zapłaci za niszczenie chrześcijaństwa, niech tylko przesadzi z karaniem , a zaraz dostanie po łapach okrutnie. Teraz mamy czas karania.

  „Jedyna religia jaka ma pozostac ma byc judaizm.”

  – nie sądzę, to sa zbyt sprytni ludzie w czynieniu zła , żeby mieli kalac sie takimi płytkimi rozwiązaniami. Zreszta judaizm jest na przegranej pozycji, on moze przetrwać jako ideologia danego narodu i słuzyć materialnym celom, a nie jako światowa religia.

  „Nie popieram i nie popieralam nigdy masowej imigracji. Uwazam, ze Pan Bog dal narodom swoje kraje i tam powinni byc i je rozwijac, poza okazyjnymi moze wyjatkami. Tak jednak nie jest. Grupa krajow zdominowanych przez kliki pazernych kapitalistow i banksterow zaczela kolonizowac i rabowac inne kraje a inni sie do tego przyjaczyli. I dzis mamy tego skutki.

  – szaleństwo jest jeszcze trudniejszym przypadkiem niż pazerność, a połaczone razem stanowaia poważne zagrozenie.

 70. Listwa said

  @ 69 JA

  „Okresem przejsciowym do satanizmu jest zliberalizowny Kosciol Rzymsko-Katolicki”

  – zdanie debilne pod względem logiki i stylistyki. Oczywistą brednią sa takie sugestie z dupy wzięte, że Kościoł Rzymsko-Katolicki miałby słuzyć szatanizmowi i jego wkroczeniu jawnemu na arenę światową.

  Kościół ze swej niezmiennej istoty jest wrogiem i przeciwnikiem tego.

 71. JO said

  ad.70. Panie Listwa. Dziekuje Panu za korekte mojego myslenia oraz uwagi co do stylu mojej wypowiedzi.

 72. Pinxit said

  63
  Listwa
  Mimo, ze jestes ordynarny i prostacki w dyskusji i nie bardzo katolicki ( nie uznajesz etosu ani zadnego morale- odpowiadam. Bo forum ma to do siebie, ze czytaja rozni ludzie a nie tylko dysputanci).
  Ja znam Azje z terenu i z lokalnej i miedzynarodowej prasy – a ty z Gazety Wyborczej i stad jest pewna roznica w pojmowaniu swiata.

  Indonezja
  Kiedy trzeba bylo oglosic niepodlegle panstwo Indonezja – a chrapke sobie juz ostrzyly znane rody i narody – chodzilo o to, zeby przylaczyc do Indonezji jak najwiecej wysp i wysepek i tak sie zrobilo 17 tysiecy wysp pod jedna administracja. I w ten sposob dostala sie Indonezji legalnie, zatwierdzona przez ONZ wyspa Timor, ktora byla kolonia portugalska. Pozabierali rzeczywiscie pare wysp nalezacych do Holandii ale wtedy byla moda na rozpad kolonializmu, wiec sobie rozne tereny wyrywano i przydzielano czesto zupelnie przypadkowo.

  Czesc Timoru (Wschodnia) byla praktycznie niezamieszkala; bylo pusto i nikt tam nie chcial mieszkac.
  Pozostala czesc wyspy byla zamieszkana przez tubylcow i Portugalczykow. Trudno mowic o calkiem katolickiej wyspie, bo ludnosc byla pomieszana, ale nie wszyscy Portugalczycy i ich potomkowie opuscili wyspe.
  Nieszczescie dla wyspy sie stalo gdy sie okazalo, ze ma duzo ropy.
  Niejaki Kissinger bardzo pomogl wywolac okrutnie krwawa rewolucje i odebrac legalnie uznana indonezyjska wyspe Indonezji. Pretekstem byla oczywiscie religia, a nie zadana ropa. .
  I to wtedy, gdy wiele pieniedzy rzad Jakarty przeznaczyl na rozwoj wyspy. Mieli taki fundusz na rozwoj regionow, pamietam, ze taki program byl i na Irian Jaya.
  Trzeba bylo sie spieszyc z ta rewolucja. .

  Od lat jest sprawa w Miedzynarodowym Sadzie w Hadze z powodu tej ropy. Bo sie okazalo, ze za pomoc w „wyzwoleniu” East Timoru – a raczej ropy- spod rezimu Indonezji, Australia pobiera 80% ropy z East Timoru a na wyspie okrutna nedza. Australia rowniez rosci sobie pretensje do indonezyjskich wod terytorialnych bo jakos musi te rope transportowac a zpomnieli sobie zalegalizowac poszerzenie granic na morzu
  Rzad Australii wylapuje nawet dzieci, ktore lowia ryby na lodkach i zamyka je w detention centres w Australii.
  Byla o to nie raz awantura w parlamencie i ostatnio troche zelzalo, ale rope Australia dalej sobie pobiera. .

  Filipiny
  Gdy chodzi o Corazon Aquino, to pierwszy raz bylem na Filipinach w 1998 roku – juz po jej wspanialych rzadach.
  Kiedy na Mindanao odkryto rope naftowa, prezydent Marcos upanstwowil te rope i za sprzedaz ropy splacil dlug do IMF.
  I pobudowal panstwowe mieszkania dla pracujacych rodzin . Pobudowal drogi i mosty. Przejezdzalem wiele razy przez most na Makdanie, ktory laczy Makdan z Lapu-lapu. Potezna konstrukcja. Kilka wysp zostalo w ten sposob polaczonych.
  Pobudowano porty.

  Rodzina Marcosow i Aquino – to byly dwie z najbogatszych rodzin na Filipinach. Oba rody utrzymywaly, ze pochodza od hiszpanskich grandow i troche sie tak zachowywaly.
  Obie te rodziny byly zaprzyjaznione ze Stanami, nawet po tym jak Amerykanie zamienili w proch i pyl najladniejsza stolice w Azji. W 1945 roku ramach tzw. akcji przepedzenia Japonczykow z Manili, zbombardowali miasto a pozostale budynki, drogi i infrastrukture „Perly Azji” zrownali z ziemia.

  I to juz po ogloszeniu niepodleglosci Filipin!.
  Amerykanie zostali na Filipinach, pobudowali bazy a wielkie pohiszpanskie rody starej daty probowaly raczej nawiazac przyjazne stosunki z okupantem.
  Do czasu odkrycia ropy, Marcos byl tez zaprzyjazniony z rzadem Stanow Zjednoczonych.
  Milosc sie skonczyla po odkryciu ropy, ktora prezydent znacjonalizowal.
  USA wzmocnilo dywersje.
  Kampania przeciwko Marcosowi byla mniej wiecej taka, jak przeciwko Kadafiemu, Miloszewiczowi czy teraz Putinowi.
  Oskarzono go o … korupcje!!!
  Najbogatsza rodzina na Filipinach okradala ludnosc!!!!!! Litosci.

  Imelda Marcos bardzo pomagala biednym. Zakladala sierocince, fundowala rozne programy, glownie dla dzieci.
  Za Marcosa pobudowano drogi i zalozono elektrycznosc na wyspach. Pobudowano osiedla mieszkaniowe.
  Tymczasem Amerykanie ze zlosci zrobili z Marcosa tyrana a z Imeldy … zlodziejke.

  Nigdy nie zapomne amerykanskiej gadzinowki, ktora napisala, ze Imelda ma … 1500 par butow!!

  „Chryste Panie – zawolala moja mama – to ja, emerytka mam chyba ze 200 par butow i juz powinnam sie poczuc bogato”.
  Moja mama miala manie kupowania kapeluszy i butow i rzeczywiscie miala szafe i osobny pokoj z polkami na buty i kapeluszy.

  Najbardziej zloscili sie na Marcosa zydzi, ktorzy rozbudowali siec zydowskich szajs biznesow. Jeszcze pare lat temu widzialem reklamy szkol Montesori na Cebu. W tamtym roku juz ich nie widzialem.
  Po tej awanturze z ropa naftowa, Marcosowi nie dawali spokoju.
  Zdegenerowana i skorumpowana opinia publiczna na Zachodzie nie zostawila na rodzinie Marcosow suchej nitki. Ale Marcos byl sam.
  Duterte wzial sobie do pomocy sasiadow.

  W koncu udalo sie przepedzic bardzo poboznego i znakomitego prezydenta Filipin, a wsadzic Malpeczke i kukielke Stanow Zjednoczonych, Corazon Aquino. Nie wiem w jakich okolicznosciach zginal jej maz. Zostal zabity. Oboje byli przetrenowani w USA.
  Nigdy jednak nie slyszalem, zeby podejrzewali Marcosa. Aquino zginal zaraz po powrocie na Filipiny, chyba jednak w podejrzanych okolicznosciach. Nie bede spekulowac tego co nie umiem.

  Pani Aquino to taka druga Walesa w spodnicy. Sama nazwa jej partii „People Power” czy jakos tak, byla mocno podejrzana.
  „Zorientowala sie” na Zachod. Sprywatyzowala nie tylko rope ale i … real estate (handel nieruchomosciami) panstwowy.

  Sprywatyzowano wszystkie osiedla mieszkaniowe.
  Nowi wlasciciele, na ogol zydzi, wprowadzili oplaty czynszowe i rachunki z swiatlo, uzywalnosc wody i w ogole za wszelkie uslugi komunalne, ktore byly tez sprywatyzowane.
  Tymczasem ludzie potracili prace (amerykanska normalka) i nie mogli oplacac rachunkow.
  Nie stac ich bylo na panstwowe mieszkania.

  90% Filipinczykow zamieszkalych w panstwowych mieszkaniach – sprzedalo te mieszkania za bezcen zydom i wyniesli sie do… slumsow. Ulice znowu zrobily sie brudne, nieprzejezdne …do slumsow nie wolno wchodzic z aparatem.

  Zaczela sie straszna emigracja Filipinczykow za chlebem.
  Wprowadzono tez oplaty za lecznictwo i nauke.
  Ani synek „Benjaminek” ani akrobata cyrkowy Estrada ani Ramos nie byli w stanie polepszyc losu mieszkancow wysp.

  Stare pomniki hiszpanskie murszaly i sie rozpadaly. Klasycznym przykladem jest Fort Pedro na Cebu. Cala forteca omszala i rozlatujacy sie kamienny mur.
  Na Cebu zostal jeszcze Krzyz Magellana i grob – mauzoleum Magellana w stanie zadbanym. Ale tuz obok jest wielki, w stylu teksaskim, olbrzymi pomnik Lapu-Lapu, bohatera narodowego, ktory zabil Magellana.
  Okrutnie amerykanski napis na tablicy pod pomnikiem glosi, ze w 1521 roku – to „wielki Lapu Lapu pokonal europejska agresje”. (Widac, amerykanskiej nie zdazyl)

  Po Hiszpanach zostaly koscioly, kaplice i szkoly. I przetrwala religia mimo sieci szkol Montesori.
  W pieknym , starym kosciele na Cebu jest przechowana statuetka El Senior – Dzieciatka Jezus, ktora podobno przyplynela na okrecie Magellana.
  Legenda glosi, ze Figure Jezusa zabrala z powrotem flota Magellana, ktora juz bez Magellana wracala z Chin do Europy. Ale nie mozna bylo patrzec bez wzruszenia na te statuetke w hiszpanskim kosciele bo podobno caly czas plakala.
  Zabrano ja z powrotem na Filipiny.
  Co roku odbywa sie w lutym Festiwal Sinuloh z wielka procesja na pamiatke powrotu statuetki El Senior na Filipiny. Bylem na tym festiwalu dwa razy. I jesli zdrowie dopisze znow polece w przyszlym roku. Jest to najpiekniejszy religijny festiwal jaki widzialem zyciu. Nie znam Ameryki Poludniowej to nie moge porownac.

  Kiedys, w czasach arabskich podbojow, Arabowie dotarli tez na Filipiny. Wczasie 400 lat rzadow hiszpanskich zostali zepchnieci na poludnie i zyja tam do tej pory.
  Ale zainteresowala sie nimi Arabia Saudyjska juz od dawna, ktora probuje z Filipin zrobic zydowska kolonie.
  Wysylaja tam rozne uzbrojone „grupy religijne” – podobnie jak do Indonezji, ktore terroryzuja ludnosc tubylcza, a z tubylczymi muzulmanami niewiele maja wspolnego. (Cos tak jak w Jugoslawii sziptary i Albanczycy w Kosowie).
  Probowala z nimi walczyc Corazon Aquino ale bez skutku.

  Kiedy Duterte zostal prokuratorem Davao, a rzadzil tam przez 42 lata – wyczyscil caly teren z bandziorow. Niestety, przyplywaja jeszcze na lodkach czasami. Koniecznie chca zniszczyc wydobywanie ropy.

  I w takiej sytuacji Duterte zostal wybrany prezydentem.
  Niewiele mnie interesuje co Amerykanie o nim mysla czy pisza.
  90% ludnosci go popiera i chyba wiedza dlaczego.
  Juz nie chca byc tak nieludzko eksploatowani i traktowani we wlasnym kraju jak obywatele 3-go swiata.
  Walka z zydowska i amerykanska propaganda nie jest latwa.

  Wlasnie jak Duterte polecial do Moskwy, to terrorysci zajeli miejscowosc Marawia. Duterte natychmiast skrocil wizyte w Moskwie i z okrzykiem: „Nie bojcie sie, ja juz przylatuje’ wrocil i oglosil 60 dni stanu wyjatkowego. (Zdaje sie, ze na wiecej nioe pozwala konstytucja)
  Nie wiadomo co dalej. Wrog nie spi, Filipiny to znakomity kasek nie tylko strategiczny dla imperializmu, z ktorego trudno bedzie zrezygnowac.
  Duterte opowiada, ze ma juz 70 lat, co swoje to zrobil a jak zginie za Filipiny to bedzie to wszystko, co moze oferowac narodowi.
  Niemozliwie otwarty i szczery. Czesto okrutnie szczery.

  Takim specom jak Listwa, bardzo serdecznie radze odwiedzic Filipiny i porozmawiac o tym co mysla i co pisza mieszkancy Filipin – a nie mieszkancy Wall Street i Tel Awiwu czy spece polityczni z Gazety Wyborczej..

 73. Listwa said

  @ 72 Pinxit

  A czyj to jest tekst nauczycielu kultury:
  „Brak glownych podrobow: serca i mozgu do wyobrazni.
  Czy pan Listwa to krewny Madelaine Allbright? czy tylko wierny sluchacz Rity Katz?
  Madeleine Albright – The deaths of 500,000 Iraqi children was worth it for Iraq’s non existent WMD’s – InvestmentWatch”

  – czego sie pan spodziewa w odpowiedzi? całownia w raczke?

  „Takim specom jak Listwa, bardzo serdecznie radze odwiedzic Filipiny i porozmawiac o tym co mysla i co pisza mieszkancy Filipin – a nie mieszkancy Wall Street i Tel Awiwu czy spece polityczni z Gazety Wyborczej..”

  – albo po takich radach ? pieprzysz pan.

  Jak ro sie stało że rękoma filipińczyków doszło do obalenia Marcosa?, bo ponoc takie orły i uczyć sie nie musża Nie widze opowiedzi .

  Jest w samej Francji z 6 mln muzułmanw a całej Europie jeszcze więcej, niech pomagaja swoim sierotom. I ta prosze skierowac swoje apele oparte o gruntowną znajomość wymogów moralnych

 74. Pinxit said

  73
  Listwa
  To Amerykanie „zaproponowali ” prezydentowi Filipin ‚rezydencje ” w USA, co nie jest zadna tajemnica, wiec mozna przypuszczac, ze go wcale nie obalili ani do niczego nie zmusili tylko przyjaznie zaprosili. Podobnie Serbowie z grupy Otpor -oplacanej przez Sorosa obalili Miloszewicza. . .
  Viktoria Nuland sie przyznala, ze rzad USA wydal 5 miliardow dolarow na przewrot w Kijowie..Ale na majdanie byli sami Ukraincy z dodatkiem nielicznych gosci zagranicznych.
  I to Irakijczyk Chalabi obalil Husseina.

  A wymog moralny polega na tym, ze polskie wojsko pomoglo osierocic setki tysiecy dzieci i w Jugoslawii, na Haiti i na calym Bliskim Wschodzie. Od 16 lat mordujemy cywilow w Afganistanie i jeszcze polecielismy na Mali , zeby Tuaregom krasc zloto dla Francji.
  I prawde mowiac terroryzujemy ludnosc cywilna za friko, bo oprocz tego, ze wojna w Afganistanie kosztuje Polakow miliardy dolarow – to nawet nam mocodawcy wiz do Stanow nie chca dac. Takie maja do nas zaufanie.
  A teraz polskie samoloty atakuja Syrie. Ciekawe, co nam sie za to dostanie?
  Zdaje sie, ze zarobilismy glownie na wiezieniach CIA, za ktore polski rzad dostal 15 milionow ale trudno to udowodnic, co i kto i ile dostal bo pieniadze wyparowaly.

  Inaczej, znaczy sie Kali moze zabijac – bo to dobry uczynek..
  Po Amerykanach odziedziczylismy filozofie Kunta -Kinty.

  W Kosowie polskie wojsko i policja pilnuja, zeby sie muzulmanom krzywda nie stala i chronia ich przed chrzescijanami.
  Zaprosilismy do Polski wahabitow czeczenskich. Nawet wielka ulice w Warszawie nazwalismy imieniem islamisty Dudajewa.
  To Polska zaproponowala w ONZ – bo akurat miala roczny dyzur- zeby powstalo panstwo muzulmanskie w Kosowie – a drugie w Bosni muzulmanskiej. Nie potrzebne bylo referendum, bo nikt nie zaproponowal, zeby zapytac Serbow co sadza o powstaniu panstwa muzulmanskiego na serbskiej ziemi..
  Poniewaz mamy preferencje emigracyjne, to zaprosilismy ponad milinon Ukraincow, z ktorych wielu pracuje nielegalnie . Na turalnie, ze cierpimy z tego powodu bo nie lubimy nielegalnych emigrantow, ktorzy nielegalnie zabieraja Polakom prace.
  Rosji natomiast dyktujemy, ze ma oddac Krym.
  A nasz rzad obiecal sprowadzic jeszcze 5 milionow Ukrow, bo komus bardzo zalezy na wyludnieniu bylych terenow chazarskich. A biednym uchodzcom trzeba pomoc ale tylko tym tatarsko-mongolskim.
  Bo tak w ogole to mamy prawo przyjmowac kogo chcemy. To prawda ale tylko polowiczna.
  Zeby miec prawo nie przyjmowania uchodzcow, nalezy sie wypisac z Konwencji ONZ d/s uchodzcow. Dopoki Polska jest na liscie sygnatariuszy – to wlasciwie ma obowiazek przyjmowac uchodzcow.
  Przeciez przyjelismy okolo stu tysiecy muzulmanow z Kosowa.
  Z Jugoslawii nie przyjelismy ani jednego Serba ale za to dwoch jugoslawianskich generalow trzymalismy ( i chyba jeszcze trzymamy) w wiezieniu.
  Polakom wolno wjezdzac na czolgach do Afganistanu muzulmanskiego bez wiz i bez zezwolenia rzadu afganskiego. Wolno ostrzeliwac z samolotu miasta syryjskie – bez wiz i bez zezwolenia DEMOKRATYCZNIE wybranego rzadu w Damaszku i wolno nie przyjmowac uchodzcow z Bliskiego Wschodu bo oni nie maja wartosci europejskich takich jak np. banderowcy.
  Polakom wolno na majdanie pyskowac o wywalenie demokratycznego prezydenta, bo sie nam jakos Janukowicz nie spodobal.
  Ale podoba nam sie Poroszenko.
  I pyskujemy na Unie, ze sie wtraca do naszego panstwa.
  Prezydent Kaczynski to az na Kaukaz polecial, zeby montowac koalicje przeciwko Rosji. Pomagal mu sam amerykanski senator rep. McCain
  Stalismy sie wielka potega polityczno-militarna.
  Obalamy rzady, strzelamy do kobiet i dzieci, popieramy swiatowy imperializm, i pilnujemy zbiorow maku w Afganistanie.
  Jak dobrze pojdzie to zdobedziemy Moskwe.
  I zobaczymy dopiero wtedy gdzie i u kogo Rosjanie beda prosic o azyl.

 75. Listwa said

  @ 74 Pinxit

  Marcos został obalony w skutek wyjścia na ulicę tysiecy filipińczyjów i publicznego odmawiania rózańca pod przewodnictwem jednego z niezyjących juz kardynałów. Koncowym etapem była akcja amerykanów wywieznienia marcosa z Filipin.

  Znowu pan międli szereg ubocznych tematów. I to jakies głupawe pretensje.

  „A wymog moralny polega na tym, ze polskie wojsko pomoglo osierocic setki tysiecy dzieci i w Jugoslawii, na Haiti i na calym Bliskim Wschodzie”
  – mam watpliwośc, to prosze sie zwrócić do MON i muzułmanów oraz rządów tych krajów które zapraszaja tych pozabijanych przez polskie wojsko. Może pan tez udac sie dp PIS i jej prezesa i wyjąc swa żółć.

Sorry, the comment form is closed at this time.