Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Sudan: od lutego władze doprowadziły do zniszczenia 25 chrześcijańskich świątyń

Posted by Marucha w dniu 2017-05-31 (Środa)

[Nie martwmy się. Islam to przecież religia pokoju. Islamofobia to przesąd i ciemnota – admin]

Chrześcijanie z Sudanu są coraz bardziej zaniepokojeni brakiem poszanowania ich praw. Władze tego kraju afrykańskiego prowadzą akcję niszczenia istniejących już kościołów, nie wyrażają też zgody na budowanie nowych.

Tylko od lutego zniszczono tam 25 świątyń chrześcijańskich.

Dramatyczna sytuacja pogarsza się od chwili, gdy w 2011 Południe oderwało się od Sudanu i uzyskując suwerenność stało się najmłodszym państwem świata.

I właśnie w Sudanie Południowym schroniła się wówczas większość wyznawców Chrystusa z tych ziem. Nadal jednak stanowią oni liczną grupę także na północy. Szacuje się, że co czwarty mieszkaniec zdominowanego przez wyznawców islamu kraju, to chrześcijanin.

Niszczenie kościołów często towarzyszy atakom na miejscowe wspólnoty wierzących. W minionych dniach policja aresztowała dwóch pastorów – Paula Salaha i Naję Abdullaha, sprzeciwiających się zniszczeniu kościoła leżącego na peryferiach stołecznego Chartumu. Zarzucono im, że świątynia została wzniesiona bez wymaganych zezwoleń. Duchowni przedstawili jednak policji wymagane zaświadczenia. Nie zmieniło to jednak urzędowej decyzji a kościół został na tyle uszkodzony, że nie mogą się w nim odbywać spotkania modlitewne.

Przedstawiciele wszystkich wyznań chrześcijańskich obecnych w Sudanie podkreślają, że wyznawcy Chrystusa są tam dyskryminowani dużo bardziej niż przedstawiciele innych obecnych tam mniejszości religijnych. Organizacja broniąca praw człowieka w tym kraju zaapelowała do rządu, by przestrzegał praw wyznawców Chrystusa.

Władze w Chartumie odpowiedziały, że dążą do pokojowego współistnienia ludzi różnych religii. Fakty jednak temu przeczą.

Źródło: KAI/RV
RoM
http://www.pch24.pl/

Komentarze 4 do “Sudan: od lutego władze doprowadziły do zniszczenia 25 chrześcijańskich świątyń”

 1. AlexSailor said

  Nasz katolicki kraj w odwecie pozwoli na wzniesienie meczetów w Warszawie, Poznaniu i innych miastach, finansowanie z budżetu nie wykluczone.
  Rzygać się chce.

 2. Listwa said

  Katolicki to się sprzeciwia.

 3. awkzim said

  Który Sudan, o ile pamięć mnie nie myli są dwa. Problem dotyczy jednego z nich czy obu?

 4. Sowa said

  Re 1: O zawieszeniu stosunków dyplomatycznych to pomarzyć można.

Sorry, the comment form is closed at this time.