Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  olo o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  If o Magyar Nemzet: Rosjanie ostrze…
  Yagiel o Wolne tematy (59 – …
  corintians o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  niepostepowyoszolom o Wybór należy do Polski
  corintians o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  niepostepowyoszolom o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Jack Ravenno o Prof. Bogusław Paź: Prezenty m…
  Jack Ravenno o Kim jest człowiek niezaszczepi…
  Olo o Pogarsza się sytuacja na rynku…
  UZA o Wybór należy do Polski
  Zenon_K o Kto rządzi światem?
  niepostepowyoszolom o Endlösung dla nieszczepionych”…
  osoba prywatna o Wolne tematy (59 – …
  Krzysztof M o O szkodliwości demokracji…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 617 obserwujących.

Polscy emigranci w Isfahanie (1942 – 1945)

Posted by Marucha w dniu 2017-06-05 (Poniedziałek)

Tytuł niniejszego artykułu, może na początku wywołać zdziwienie, bowiem co wspólnego mają ze sobą tak odległe państwa jak Polska i Iran? Podczas tragedii, która dotknęła Polskę w czasie Drugiej Wojny Światowej, poza szeroko omówioną w wielu pozycjach pomocą państw zachodnich, często zapomina się o ubogim wówczas Iranie. Jednak stosunki polsko – irańskie mają swoje źródło daleko w przeszłości.

Pierwsze próby dyplomatyczne podjęto już za czasów panowania króla Stefana Batorego kiedy w Persji rządził Izmail II. Negocjacje dotyczące wspólnej wyprawy przeciwko Turcji prowadzili Polacy za pośrednictwem posłów weneckich.

W 1647 wieku Abbas II pisał list do Jerzego Ossolińskiego zapewniając go o swojej życzliwości. Do Isfahanu przyjeżdżały poselstwa z Rzeczypospolitej, przede wszystkim słane w celach handlowych. Persowie pozytywnie odnosili się do owych kontaktów ze względu na chęć rozwinięcia eksportu jedwabnych tkanin i kobierców. Państwa europejskie starały się także wciągnąć Persję do Świętej Ligii (o to między innymi starał się poseł Zagórski).

Starania te jednak nie odniosły sukcesu ponieważ ówczesny władca Safi II nie był skory do rozpoczynania konfliktu z silnym sąsiadem. Polacy i Persowie walczyli także ramię w ramię w XIX wieku (np. 1836 pod Heratem).

W tej pracy chciałbym skupić się na mało znanym fakcie, przyjęcia Polaków uciekających z ZSRR przez państwo irańskie w latach 1942-1945. Myślę, że było to bardzo ważne zjawisko, dziś niestety marginalizowane.

Okres przedwojenny przypada w historii Iranu na rządy Rezy Szaha (1925-1941). Czas ten znamy w historii jako okres reform i zmian pomimo, że w swojej działalności Reza Szah chciał wzorować się na Atatürku, nie miał ku temu możliwości finansowych ani cywilizacyjnych. Chociaż życie płynęło spokojnie, kraj dręczyła bieda i analfabetyzm. Ponad to, ze względu na znaczną kontrolę przemysłu naftowego przez koncern brytyjski, Irańczycy nie korzystali w pełni z własnych zasobów naturalnych. Reza Szah sprawował rządy niemal despotycznie, nie licząc się z przeciwnikami politycznymi, a także z religijnymi czego przykładem może być masakra tłumu w Maszhadzie w 1935 roku.

Szah negatywnie odnosił się do Wielkiej Brytanii ze względu na interesy narodowe, za to dużą sympatią obdarzał III Rzeszę, w której upatrywał prawdopodobnie sojusznika w zmaganiach z Anglią. Dlatego w okresie przedwojennym w Iranie przebywało wielu niemieckich agentów.

Kiedy wojska alianckie wysłały notę do Iranu o pozwolenie na dostarczanie sprzętu do ZSRR, władca zwlekając z decyzją sprowadził na kraj nieszczęście. 25 sierpnia 1941 roku wojska brytyjskie wkroczyły do Iranu detronizując władcę, wynosząc na tron jego własnego syna Reze Muhammada. Strefa wpływów brytyjskich obejmowała południe a radzieckich północ kraju. Państwo irańskie nie było suwerenne aż do końca wojny.

1 września 1939 roku III Rzesza rozpoczęła agresję na Polskę. 17 września pół miliona żołnierzy radzieckich przekroczyło granicę i rozpoczęło inwazję na Rzeczypospolitą. Pomiędzy dwoma agresorami podpisano pakt na mocy którego zakładano likwidację państwa polskiego i ustalono granicę na linii San-Bug-Narew-Pisa.

Na terenie zagarniętym przez ZSRR mieszkało 13 mln obywateli polskich. Pomimo, że bardzo wcześnie podjęto decyzję o wysiedleniu ludności polskiej w głąb ZSRR (5 grudnia 1939) pierwszą masową deportacje przeprowadzono już w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Kolejne deportacje przeprowadzano aż 4 razy, według badaczy szacuje się że przesiedlono do Kazachstanu i na Syberię około 309-318 tys. ludzi (wg. danych radzieckich wojsk konwojowych). Jeńców i żołnierzy polskich internowanych przebywało na terenie ZSRR około 130 tys.

Wszystkie deportacje odbywały się w zaplanowany sposób, ofiary miały bardzo mało czasu na zebranie potrzebnego bagażu po czym od razu przewożono je na dworce kolejowe. Trzeba dodać, że tak straszne warunki towarzyszyły ofiarom radzieckiego terroru od samego początku. We wspomnianej deportacji w lutym panował mróz, a ludzi wtłaczano do towarowych pociągów w niewyobrażalnym ścisku. Ludzie przewożeni byli w głodzie oraz fatalnych warunkach sanitarnych. Niszcząca praca w kołchozach i minimalne dawki żywnościowe zabiły wielu Polaków.

Zmiana przyszła dopiero po dwóch latach, tym niezwykłym przełomem był układ Sikorski – Majski.

Pakt pomiędzy gen. Władysławem Sikorskim a ambasadorem Iwanem Majskim został podpisany w Londynie 30 lipca 1941 roku. Mimo licznych braków i niedomówień w tekście, układ został zawarty pod naciskiem Brytyjczyków. Następstwem tego była amnestia ogłoszona przez Prezydium Rady Najwyższej ZSRR 12 sierpnia 1941 roku.

Na mocy umowy, Związek Radziecki zwolnił z więzień oraz obozów 340 tys. Polaków. Dowódcą wojsk polskich na Bliskim Wschodzie został gen. Bryg. Józef Zając, który spotkał się z Sikorskim w Teheranie 26 listopada. Polska armia miała liczyć początkowo 25 tys. żołnierzy, jednak już we wrześniu liczba ochotników przekroczyła limit.

Stan wojska nie był dobry. Żołnierze często przybywali chorzy. W 1942 roku rozpoczęło się przemieszczanie jednostek polskich do republik azjatyckich. Nadwyżka żołnierzy powyżej 44 tys. miała być ewakuowana do Iranu, do Persji przewieziono 33 tys. żołnierzy, 10 tys. cywili.

Aby przybliżyć warunki podróży Polaków będę korzystał między innymi ze spisanych wspomnień jednego z dzieci Isfahanu Ireny Beaupre-Stankiewicz zawartych w książce „Isfahan Miasto Polskich Dzieci”.

Trudne warunki podróży i pobytu w Rosji opisuje niemal każdy kto się tam znalazł podczas wojny. Nie tylko armii polskiej brakowało wszystkiego. Cywile cierpieli często na różne choroby. Wielu, których spotkała autorka nigdy nie wydostało się ze Związku Radzieckiego. Tułaczy męczyły także warunki atmosferyczne, w nocy przeraźliwe gorąco a nocą chłód.

Irena Beupre-Stankiewicz wspomina przerażającą przeprawę z Krasnowodska (skąd wypływały najczęściej statki z Polakami do Iranu) przez morze, na przeładowanych łodziach. Warunki panujące na wodzie doskonale oddają słowa aktorki, które pozwolę sobie zacytować: „Wody nie było, a zapasy zebrane do manierek bardzo szybko się wyczerpały. Ustęp był jeden na setki ludzi z których większość miała biegunkę.” Z braku wody ci, których było na to stać kupowali młode wino. Na statku jechało wielu chorych, których często tratowano. Dlatego można sobie wyobrazić, że dla ludzi, którzy odbyli gehennę związana z podróżą z ZSRR, port w Phlavi okazał się niemal rajem, tam tułacze mogli się umyć i najeść.

Polski cmentarz w Teheranie

Nie wszystkie drogi do Iranu prowadziły przez morze. Druga alternatywna trasa biegła przez Kopet Dag z Aszchabadu prosto do Meszhedy, tą trasą przyjechało niemal 3 tys. osób. Natomiast z Phlevi transportowano Polaków do Teheranu co robiły brytyjskie General Purpose Trasport (GPT). Dużo informacji o początkowych problemach z transportem oraz innymi logistycznymi sprawami ujawnia raport pułkownika Rossa. Z Teheranu Polacy byli przewożeni do Isfahanu.

Isfahan to starożytne miasto położone na wysokości 1524 metrów n.p.m. Leży na południe od Teheranu jest ważnym punktem na szlaku wiodącym przez Iran. Historia miasta sięga czasów Achemenidzkich. W 1235 roku zostało uszkodzone przez Mongołów. W zabudowę ośrodka miejskiego wniosła wiele dynastia Timurydów po przejściu na szyizm, wznosząc tam niezwykłą architekturę. Świetność miasta przypada na okres Safawidzki, kiedy Szah Abbas I przeniósł tam swoją stolicę z Kazwinu. Złote czasy dla tego pięknego miasta szybko przeminęły, zaczęto prześladować mniejszości, a w 1722 roku zostało napadnięte przez Afgańczyków przez co poniosło duże straty. Na kolejny wzrost musiało czekać aż do początków panowania Rezy Szaha.

„Isfahańskie drzewa, isfahańskie klony,
Isfahańskich liści muzułmański śpiew –
I przedświt poranka smutkiem rozmodlony
Isfahańskich klonów, muzułmańskich drzew.”

Do Isfahanu trafiło 250 osób (10.04.1942), jednak Polaków przybywało coraz więcej i ośrodek zwiększył liczbę mieszkańców do 2600, głównie dzieci, sierot i pół-sierot. Wojna wykończyła psychicznie wielu dorosłych, cóż dopiero powiedzieć o dzieciach, dlatego ośrodków nie nazywano sierocińcami lecz internatami, najczęściej operując w nazewnictwie numerami.

Początkowo dzieci były dobrze odżywiane, jednak z czasem i jedzenie się pogorszyło. Brakowało także sprzętu codziennego użytku. Dlatego postanowiono, że Polacy sami będą produkować potrzebne przedmioty. Z ważniejszych warsztatów warto wspomnieć o szwalni, która posiadała aż 16 maszyn. W Isfahanie funkcjonowała także polska piekarnia, łaźnia w budynku, obok której hodowano świnie.

Zakłady były porozmieszczane w różnych punktach miasta, 5 przy alei Czahar Bagh, 7 w dzielnicy ormiańskiej Dżulfie, oraz przy innych ulicach, często zaułkach. Z czasem dzieci rosły więc niektóre zakłady likwidowano. Panowała dobra atmosfera, młodzi mieszkańcy mieli wiele rozrywek, o których napiszę jeszcze poniżej. Teraz pokrótce na temat poszczególnych zakładów dla dzieci.

Na uwagę zasługuje zakład numer 1. Został on założony w pałacu księcia Soremidoule za jego zgodą. Zaletą tego zakładu był duży ogród. Podobno pewnego dnia niesforne dzieci bawiąc się w Indian ukradły pawiom księcia pióra.

Drugim ważnym miejscem jest zakład nr. 2 SS Szarytek. Antonia Proniewicz-Twardowska wspomina pobyt u sióstr bardzo dobrze. Leżał on przy alei Szeika Bahai niedaleko meczetu Matki Szaha. Obok klasztoru znajdował się piękny ogród. Setka dziewcząt przebywała tam na koszt Ojca Świętego. W zakładzie znajdowała się szkoła powszechna i gimnazjum dla dziewcząt.

Zakład numer 3 prowadzili OO Salezjanie. Tam mieszkało 40 chłopców utrzymywanych przez Watykan. Niedaleko na Czahar Baghu znajdował się zakład numer 9, w którym mieściło się gimnazjum.

Interesujący jest także zakład numer 17. Właścicielem budynku był zamożny Pers. Po tym jak usłyszał co spotkało małych Polaków, wynajął swój dom na zakład. Tam zamieszkały młodsze dzieci pomiędzy 3 a 12 rokiem życia. W zakładzie numer 10 znajdowało się przedszkole, pod numerem 6 oraz 12 mieściły się szkoły powszechne. Były one bardzo ważnym elementem pobytu polskich dzieci w Isfahanie, dlatego poświęcę im jeszcze miejsce w tej pracy.

Po przyjeździe pierwszych dzieci do Isfahanu, bardzo szybko rozpoczynano naukę. Oczywiście nie posiadano książek a ławki były tylko prowizoryczne. 5 maja 1942 roku powstała „Komisja szkolna dla celów organizacji szkolnictwa polskiego w Iranie”. W czasie gdy w mieście przebywało najwięcej dzieci funkcjonowało symultanicznie 10 szkół powszechnych. Nauczano programu sprzed 1939 roku, często wykorzystując tylko pamięć nauczycieli. Książek dostarczyło w końcu polskie wydawnictwo w Palestynie. Dzieci uczono języka angielskiego oraz w niektórych grupach perskiego. Otworzono także kilka szkół zawodowych. Krawiectwa uczono w zakładzie numer 6, rytownictwa w miedzi i srebrze w 15, a dywaniarstwa w 17.

Wiązanie dywanów to praca wymagająca dużej uwagi i czasu oraz cierpliwości, mimo to Polki świetnie sobie z tym radziły. Młode dziewczyny utkały kilka dywanów, które można oglądać do dziś np. w instytucie im. Gen. Sikorskiego. Bardzo ważnym wydarzeniem był egzamin dojrzałości dla starszych dziewcząt, do którego podeszły 26 oraz 28 lutego 1945. Wszystkie kandydatki zdały.

Jedną z rzeczy, która od zawsze towarzyszyła polskim tułaczom była religia. Najlepiej oddają to słowa ze wspomnień Ireny Juchniewicz-Godyń: „kurczowo trzymałyśmy się wiary i modlitwy. Modlitwą zaczynałyśmy i kończyłyśmy dzień szkolny (…), modliłyśmy się żarliwie, dziękując Bogu za cudowne ocalenie, (…) msze Św., litanie, nowenny były często spontanicznymi odruchami, potrzebą serca (…)”.

Jedno z zachowanych zdjęć ukazuje dużą grupę dzieci wraz z wychowawcami zaraz po uroczystości pierwszej Komunii Św., inne procesje w Dzień Zaduszny. W 1943 roku w kościele SS Szarytek ufundowano tablicę przedstawiającą Matkę Boską oraz orła. Tekst wyryty na różowym marmurze głosi „Królowo Polska módl się za nami” oraz „Dzieci Polskie w tej kaplicy składały hołd Bogurodzicy w latach wygnania. Isfahan – Iran”.

Obchodzono wszystkie ważne święta katolickie, jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Barbara Stankiewicz opisuje jedną z takich Wigilii, podczas której dziewczęta dostały przybory potrzebne do szkoły oraz owoce. Na stole wigilijnym znalazły się także polskie dania, natomiast po kolacji wszyscy poszli na pasterkę. W Isfahanie istniało także Polskie harcerstwo (ZHP). Pierwsza drużyna została założona 28.7.1942.

W życiu każdego, poza pracą i nauką musi się znaleźć także czas na rozrywkę. Jest to niezmiernie ważne w przypadku prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Jedną z rozrywek były przyjazdy ważnych osób, odwiedzających młodych w Isfahanie. Barbara Stankiewicz wspomina, że w samym 1942 roku zakłady odwiedzili delegat papieski, arcybiskup heliopolitański J. Marina, generał Karaszewicz-Tokarzewski. 11 maja przyjechał brat króla angielskiego Jego Królewska Wysokość książę Gloucester.

Jednak jednym z najważniejszych wydarzeń stała się wizyta samego Szaha wraz z małżonką 11.6.1943. Zofia Jarmulska wspomina to wielkie wydarzenie. Wszyscy byli ubrani elegancko, w stroje narodowe. Szah z małżonką, wtedy jeszcze młodzi zrobili na Polkach duże wrażenie. Następne spotkanie z dziećmi isfahanu miało miejsce 29 września 1974 roku, to niezwykle wzruszające wydarzenie odbyło się w Wielkiej Brytanii, gdzie Szah z żoną znów spotkali się z byłymi wychowankami zakładów polskich w Iranie.

Pomiędzy ośrodkami kursował autobus, którym można było dotrzeć na basen, do łaźni. Organizowano także wiele wycieczek często dokumentowanych zdjęciami. Jedną z ważniejszych wypraw była ta do Persepolis. Na początku młodzież zwiedziła Pasargade, gdzie znajduje się grobowiec Cyrusa Wielkiego, potem ruiny starożytnej stolicy.

Pośród Polaków w Isfahanie znalazło się wielu amatorów sportu, organizowano więc zawody pływackie, wycieczki rowerowe, młodzież grała w piłkę oraz siatkówkę. W Teheranie odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy Polakami, a Irańczykami, który Polacy wygrali w stosunku 3:1. Organizowano imieniny oraz urodziny. Obchodzono również wszystkie święta państwowe.

W Iranie wydawano gazety, nie posiadając jednak polskich czcionek. Bardziej znamienite to wydawane w Teheranie „Polak w Iranie”, „Zew”, „Nasz przyjaciel”, w Jerozolimie wydawano „Gazetę Polską” jednak dorobek polskich uchodźców to nie tylko gazety. Powstało Towarzystwo Studiów Irańskich, którego prezesem został prof. Stanisław Kościałkowski z Uniwersytetu Stefana Batorego. Do zbiorów instytutu należy wiele odczytów, 3 tomy „studiów Irańskich” oraz wiele artykułów.

Kontakty z ludnością miejscową były bardzo ograniczone. Jak można było zauważyć politycy, różne ważne postacie były przychylne polskim uchodźcom jednak w codziennych stosunkach, w czasach gdy o kulturze perskiej w Polsce nie słyszano nic albo niezwykle mało, niektórych barier nie można było ominąć.

Persowie w Isfahanie często nie umieli tolerować stroju Polek (ubranych przecież bardzo skromnie) ponieważ nie byli do tego przyzwyczajeni kulturowo. Dlatego często dziewczętom na ulicach towarzyszyły docinki ze strony Persów, czasami obraźliwe. Janina Niedziłka wspomina nawet incydent, gdzie Polki zostały obrzucone kamieniami i były im zrywane berety z głów.

Sklepikarze isfahańscy szybko nauczyli się prostych zwrotów po polsku aby sprzedać swój towar, podobnie jak żebrzące dzieci. Perscy książęta często zapraszali młode dziewczyny do pałaców. Irena Beaupre opisuje także święto religijne, podczas którego Persowie biczują się i śpiewają, być może obchodzili Aszurę.

Isfahan

Czas mijał bardzo szybko, wojna powoli się kończyła i trzeba było pomyśleć o powrocie. W miejscowości Ahwaz znajdował się obóz przejściowy dla Polaków. Stąd ścieżki uchodźców się rozchodziły, prowadziły do Indii, Afryki, Nowej Zelandii, Libanu dla ludności cywilnej, dla żołnierzy do Iraku i Palestyny.

Ahwaz (Ahvaz) to stolica Kuzystanu, leży na pustynnej nizinie i właśnie temu zawdzięcza bardzo wysokie temperatury latem. Jest to jedno z najstarszych miast Iranu, rozkwitało za Sasanidów, potem zdobyte przez arabów, w XIX wieku miasto zaczęło podupadać by znów odrodzić się po odkryciu pól naftowych w XX wieku. Obóz przejściowy powstał w 1942 roku, najpierw ciężarówki udawały się do Qom a stamtąd ludność była przewożona pociągami do Ahwazu.

Sytuacja międzynarodowa uległa zmianie, władze londyńskie nie uznały nowego rządu w Polsce, stąd pojawiło się pytanie gdzie ulokować Polaków, którzy wyjeżdżali z Iranu. Liban wydał się najodpowiedniejszym miejscem i po udanych rozmowach rozpoczęto transport. Pokonywali oni drogę z Bagdadu do Bejrutu, w ten sposób udało się przetransportować 4200 osób.

W tym czasie w Iranie zostało już tylko 300 osób likwidujących placówki i załatwiających pozostałe sprawy związane z administracją. Ośrodki Polskie znajdowały się w Ajaltoun, Baabdad, Bdaboun, Bhamdoun i Ghazir. Dalej Polacy wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii (3,562 osób) , niektórzy zdecydowali się na powrót do Polski (607 osób). Dalsze losy Polaków w Libanie w latach 1946 – 1947 nie są jednak tematem tego szkicu.

Tak skończyła się polska emigracja w Iranie. Przyjaźnie zawarte na obczyźnie są utrzymywane do dziś chociaż drogi życiowe poprowadziły emigrantów w różne części świata. W latach 60 i 70 odbyło się wiele zjazdów byłych uczniów i uczennic tych szkół. Niektórzy z nich wrócili po latach do Iranu. To pozwala nazwać Isfahan „Miastem Polskich dzieci”.

Przez trudy Rosji, aż do gorącego Iranu, który pomimo własnych problemów godnie i z typową perską gościnnością przyjął polskich emigrantów. A potem, kiedy Europa zakończyła wojnę powoli zapominając o jej zbrodniach, polscy tułacze ruszyli dalej w świat. Lecz więzi łączące od tej pory Polskę i Iran są bardzo mocne. Nie powinniśmy o tym zapominać, szczególnie dziś.

„Rozlało się morze i – brzeg piaszczysty
Zatapia me nogi nadziei zmęczeniem…
Gdzieś w tyle ryk statku… Na przodzie z poświstem
Skłaniają się palmy w odwiecznym westchnieniu.

W oddali jest droga i wschodni drogowskaz
Za którym pojadę w świat szlakiem Dariusza. –
Bieleją namioty jak włosy od troski
I dziwnie w zaświaty chce przenieść się dusza.

A jutro znów obce przygarną mię ziemie
I te z Phlevi rozśpiewają się ptaki. –
Wyruszam… Gdzie kres mej tułaczki, ja nie wiem,
Gdyż ciągle przede mną są drogi i szlaki.”

Bibliografia
1. Bohdan Składanek, Historia Persji, Warszawa 2007 Wydawnictwo Akademickie Dialog, t. 3.
2. Irena Beaupre-Stankiewicz, Danuta Waszczuk-Kamieniecka, Jadwiga Lewicka-Howells, Isfahan Miasto Polskich Dzieci, Londyn 1987, Koło Wychowanków Szkół Polskich Isfahan i Liban.
3. Krystyna Kersten, Repatriacja ludności polskiej po II wojnie światowej, Wrocław 1974.
4. Krzysztof Persak i Paweł Machcewicz, II wojna światowa, Warszawa 2010.
5. Praca Zbiorowa, Kronika powstań polskich, Warszawa 1994, Koronika.
6. W. B. Fisher, The Cambridge History of Iran, Vol. 1, The Land.
7. Piotr Żaroń, Armia Polska w ZSRR, na Bliskim i Środkowym Wschodzie, Warszawa 1981.
8. Data dostępu 15.03.2011 http://www.iranica.com/articles/ahvaz-a-town-of-southwestern-iran

http://www.vaterland.pl/

Komentarzy 16 do “Polscy emigranci w Isfahanie (1942 – 1945)”

 1. Radam said

  Szkoda tylko , że nie ma dedykacji dla : cejrowskiego i całej reszty szczujów ; szczujących
  na Persję .
  A ci , co nie odróżniają Persów od Arabów , to tacy , co i nie odróżnią muzułmanina od
  Indianina . I lepiej niech dalej siedzą w budach , lub ziemiankach , – tylko niech PRZESTANĄ WYDOBYWAĆ Z SIEBIE PORYKIWANIA LUB BEŁKOT .

 2. Andrzej BR said

  Przy tej pięknej okazji polecam Wańkowicza . . .

  Przecież to oczywiste, że od wroga uczyć się musimy,

  na zasadzie – czego wróg sie boi, to karmimy!

  Artykulik ot zajawka, ale treść to musi poznać każdy Polak:

  „Dzieje Rodziny Korzeniewskich” – to gotowy scenariusz na

  AGITKĘ o tym , co każdy wiedzieć powinien o Polakach!!!

  pomijając „zamęty” autora, bo dał tylko świadectwo! ! !

 3. AlexSailor said

  Przypomnę.
  Persowie statystycznie są tak bliscy genetycznie Polakom jak inne narody Słowiańskie.
  Statystycznie, bo oczywiście jest tam mieszanka, jakiej w narodach słowiańskich, z wyjątkiem chyba Rosjan, się nie znajdzie.

  Sarmacja…
  Admin

 4. Mów do mnie said

  Trudno o lepszą agitkę prosowiecką od tez zawartych w tym artykule. „władze londyńskie”, „nowy rząd w Polsce” i tym podobne bzdury.

  Jedno jest zastanawiające. Skąd ci „emigranci” wzięli się w Iranie?
  Może podczas pobytu w 1939 roku w luksusowych sowieckich kurortach zaskoczyła ich wojna i dlatego nie mogli wrócić do Polski?

  ——
  Agitka prosowiecka?
  Dla takich chujów, jak Pan szanowny, każda wzmianka o Rosji, która nie ocieka plugawym jadem bydlęcej nienawiści, to „agitka”.
  Poza tym „sowietów” nie ma od 25 lat. Jest Rosja.
  Ale do śmierdziuchów to nie dotarło.
  I jeszcze pytanie: a kto, chuju złamany, więził i mordował samych Rosjan?
  Admin

 5. Radam said

  Ad 4) – DO BUDY !!! trollu z Synaju . A zamiast wypuszczać taki bełkot , – do nauki .
  Chociaż na takie sprane czerepy , to nie nauka , a wskazana jest TRESURA .

 6. AlexSailor said

  @Mów do Mnie

  „Jedno jest zastanawiające. Skąd ci „emigranci” wzięli się w Iranie?
  Może podczas pobytu w 1939 roku w luksusowych sowieckich kurortach zaskoczyła ich wojna i dlatego nie mogli wrócić do Polski?”

  Służę Panu wyjaśnieniem.
  Otóż emigranci w Iranie wzięli się z powodu ZDRADY Francji i Wielkiej Brytanii, które nie wypełniły swoich zobowiązań sojuszniczych wobec Polski (wcześniej Czechosłowacji) i do dziś dnia nie zapłaciły z tego tytułu odszkodowań.
  Więcej.
  Cała II WŚ w Europie, w tym mordowanie Żydów, spowodowana była przez zdradę tych państw najpierw wobec Czechosłowacji, której siłę obronna zniszczyły przez swoje zdradzieckie gwarancje i zmuszenie do oddania Hitlerowi ufortyfikowanych linii obronnych w Sudetach, a później palcem nie kiwnęły przy rozbiorze tego państwa przez Niemcy.

  Ponadto „gwarancje” brytyjskie wobec Polski były głównym (poza bankructwem Niemiec) powodem napaści Hitlera na Polskę, powodem odwołania mobilizacji alarmowej 3 dni wcześniej – żądanie sojuszników-zdrajców, oraz błędnej koncepcji wojny.
  Przypomnę, że Westerplatte miało wytrzymać 24 godziny, po czym uderzenie „sojuszników” miało zmusić Niemców do przerzucenia sił na Zachód lub zaprzestania działań wojennych.

  Niestety, mając w pamięci przypadki ks. Międlara, zmuszony jestem do wykasowania części wypowiedzi.
  Zresztą i tak by Pan tego nie przyjął do wiadomości.

  Dalej.
  Polscy emigranci w Iranie znaleźli się tylko dlatego, że trzeba było siły, która pilnowałaby tam brytyjskich interesów.
  Tylko dlatego, oraz z powodu klęski Francji jako konkurenta WB, udało się wypuścić z więzień i łagrów Polaków, i udało się im dotrzeć do miejsc formowania polskich sił zbrojnych.
  Niestety pod dowództwem Rządu Londyńskiego.

  Który był tak zależny od Brytyjczyków jak Rząd Lubelski od ZSRR (w nomenklaturze patridiotów – Sowietów).
  Tylko zewnętrzne formy były subtelniejsze.
  Zapewne Pan nie uwierzy, bo na to trzeba czasu.

  Zatem sumując.
  Emigranci znaleźli się w Iranie na skutek zdrady Francji i Anglii oraz w związku z pilnowaniem brytyjskich interesów na Bliskim Wschodzie.
  Skutkiem tej zdrady był bak możliwości odparcia zdradzieckiej napaści ZSRR (złamanie paktu o nieagresji) na Polskę.
  Przy czym było to zaplanowane, o czym świadczy wymuszenie na Wodzy Naczelnym nie wypowiadania wojny ZSRR.

 7. AlexSailor said

  @Radam

  Ale merytoryczna odpowiedź.
  No, no, pełen szacun.
  Przekona Pan tym każdego.

 8. cybille said

  „Na mocy umowy, Związek Radziecki zwolnił z więzień oraz obozów 340 tys. Polaków.„

  Skąd tam się wzięli ? Jewreje komusze poprzebierane za katolików i Polaków !

  [ bandyci i złodzieje ] kaci narodów i białej rasy,….Noo …

 9. Marucha said

  Re 8:
  A skąd się wzięli w ZSRR w gułagach i więzieniach sami Rosjanie?
  Kto ich tam wsadził?

 10. Siekiera_Motyka said

  Ad. 6 – Dodam tylko to do Pana komentarza dla

  „6 mln ulotek

  W nocy z 3 na 4 września 1939 roku bombowce brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych przeprowadziły pierwszy nalot na Niemcy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zamiast bomb, na nazistowskie ulice i fabryki zrzucono propagandowe ulotki. Dokładnie 6 mln ulotek, które spadły m.in. na Hamburg, Bremę oraz Zagłębie Ruhry. W ulotkach zrzuconych przez 10 bombowców Whitley z 51. i 58 eskadry bombowej RAF, mieszkańcy Niemiec mogli przeczytać m.in.: „Każda niemiecka ambicja może być spełniona w drodze przyjaznej negocjacji(…) Wy, naród niemiecki, jeżeli tylko chcecie, możecie nalegać na pokój w każdym czasie. My również pragniemy pokoju i jesteśmy gotowi do jego zawarcia z każdym miłującym pokój rządem niemieckim.”” … a później NIC i tylko czekanie przez prawie rok.

  http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/676412,Dziwna-wojna-zabraklo-zdecydowania-i-charakteru

  Niech Pan to dobrze strawi bo 90% Polaków którym to tłumaczyłem nie umiało zrozumieć jakie to ma znaczenie. A tajna Konferencja w Abbeville w 12 września 1939 im już w ogóle nic nie mówi.

  Tak samo jak nie mogą zrozumieć czemu dalej POLACY nie mogą wjechać do USraelu bez wizy.

 11. Stan said

  Ad: 4 Mów do mnie

  „Jedno jest zastanawiające. Skąd ci „emigranci” wzięli się w Iranie?
  Może podczas pobytu w 1939 roku w luksusowych sowieckich kurortach zaskoczyła ich wojna i dlatego nie mogli wrócić do Polski?”

  „Mów do mnie” — nie mowie, a pisze.
  Mnie kłamstwa i propaganda nie interesuje, nie należę też do żadnej maści ani sekty politycznej.
  Ja chce znać tylko prawdę.

  Prawda jest taka, ze wywóz ludności polskiej ze wschodniej części Polski (dzisiejsza Ukraina) były
  podyktowane między innymi względami bezpieczeństwa tych ludzi.

  Rozmawiałem z kilkoma osobami, które przeżyły Syberię, a później Turkmenistan, Kazachstan, Uzbekistan, Irak.
  Jako dzieci zostały one tam wywiezione, przeżyły chorobe malarii, tyfusu, głód i nędza. Wielu umarło.

  Osoby te dzisiaj mają po 80 – 90 lat i wszystkie te osoby, z którymi rozmawiałem, powiedziały:
  „było bardzo trudno, tragicznie, cośmy my musieli przejść, ale gdyby nas Rosjanie nie wywieźli, na Sybir
  to Ukraińcy by nas zamordowali, wyrżnęli w nocy. W sąsiedniej wiosce o nazwie Janówka po naszym wyjeździe Ukraińcy
  wyrżnęli wszystkich Polaków tam mieszkających. Mieliśmy szczęście, że nas Rosjanie wywieźli”.

  To są fakty historyczne. Proponuje, aby osoba „Mów do mnie” poszła na spotkania Syberiakow,
  jakie są organizowane w różnych miastach w Polsce i sama się zapytała, jak było.
  Sianie dzisiaj nienawiści do Narodu Rosyjskiego jest zbrodnia i barbarzyństwem.

  Bylem bardzo zdziwiony tym, że nie spotkałem żadnego Syberiaka, który by miał nienawiść do Rosjan.

  Przeciwnie wszyscy, z którymi rozmawiałem, powiedzieli:
  „Panie oni byli bardzo biedni, sami nic nie mieli, ale dzielili się z nami ostatnim kawałkiem chleba”.

  Możliwe, że ta prawda nie dociera do osoby „Mów do mnie”, gdyż osoba ta reprezentuje opcje
  maniaków siejących nienawiść do Narodu Rosyjskiego i nie pasuje do dzisiejszej lini politycznej.
  Tak, dzisiaj to Rosja, ale duch i Naród ten sam.

 12. Michał D. said

  Ad. 3.

  Podobno najstarsi Polacy to nie przybyli ze wschodu indoeuropejscy Słowianie a miejscowi europejscy Wenedowie, co Pan o tym sadzi?

  A artykuł w dechę, dziękuję!

 13. Andrzej BR said

  Oto stopień indoktrynacji w apogeum!

  Ukraińcy mordowali Polaków z czyjej inspiracji?!

  Proszę poczytać CV Bandery i jego pomagierów,

  Oszukani Polacy mogli tak sobie tłumaczyć, że im życie ratowano,

  ale jak to ma sie do Prawdy>!

  Jak Pięść do OKA, boli taka tragiczna wprost naiwność.

 14. Filomena said

  @ 13

  No wlasnie, z czyjej inspiracji? A z czyjej inspiracji krzyczeli na Majdanie „Moskaliaku na giljaku” lub „Moskali na nozi” i z czyjej inspiracji spalili prorosyjskich aktywistow w Odesie a potem napadli na Donbas?

  Inspiratorami sa ci sami teraz co byli wtedy czyli IV Rzesza Niemiecka pod nazwa Unia Europejska i Anglosfera zglownym centrum banderyzmu w Kanadzie.

 15. SAP said

  Dokument Świadkowie – Mieczysław Pluta
  część 1
  .https://www.youtube.com/watch?v=GAr8ZQAkcFw
  część 2
  .https://www.youtube.com/watch?v=IBT5F5MHf9Q
  Część trzecią – najbardzej emocjonalną –
  widziałem ale chyba nie ma jej jeszcze w sieci.

 16. Isia said

  … Pan Stan …

  … ówczesne władze radzieckie (obsadzone w większości przez żydów) zdecydowały o wywózce Polaków na wschód, na Syberię, w stepy Kazachstanu, bynajmniej nie ze względów humanitarnych – nie były, jak Pan to pisze, „podyktowane między innymi względami bezpieczeństwa tych ludzi”, chyba, że miał Pan na myśli żydów … wiadomo, że ta wywózka Polaków była przymusowa, bez uprzedzenia, najczęściej w nocy, było mało czasu na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy a warunki podróży – wręcz tragiczne … wiadomo też, że miejscowi żydzi wskazywali (tworzyli listy) okupantom radzieckim Polaków, polskie rodziny, przyczyniając się do ich nieszczęścia, dramatu, śmierci … wywiezieni wcześniej, zanim doszło do mordów banderowców i dziczy ukraińskiej na ludności polskiej, mogli niektórzy (wielu wywiezionych zmarło w drodze, wielu zmarło na miejscu z powodu chorób, niedożywienia, ciężkiej pracy etc.) mogli „dzięki” temu przeżyć …

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: