Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kaliningrad. To nie Königsberg, a tym bardziej nie Królewiec!

Posted by Marucha w dniu 2017-06-07 (środa)

[Rosyjski punkt widzenia, oczywiście. Bo niby jaki ma być? Ukraiński, jak polityka w III RP? – admin]

Miasto Kaliningrad zostało nazwane ku czci Michaiła Kalinina. Niedawno minęła 71. rocznica jego śmierci. To właśnie śmierć radzieckiego polityka w 1946 roku zadecydowała o losie kluczowej zdobyczy dla ZSRR w II wojnie światowej – niemieckiego miasta-twierdzy Königsberg.

Obecnie w środowisku kaliningradzkiej śmietanki intelektualnej chwalenie Kalinina za zasługi w budowie państwa radzieckiego i wychowaniu duchowym oraz moralnym naszych dziadków jest nieprzyzwoite.

Nawet jeśli ma się neutralną opinię na temat Michaiła Iwanowicza, tego już nie wystarczy.

Trzeba nieustannie nazywać Kalinina „kozłobrodym”, „katem, który wysłał swoją żonę do GUŁAGu” i „podpisał listy skazanych dzieci”, by uchodzić za prawdziwego syna „tego miasta”.

Zgodzę się, że w obwodzie kaliningradzkim do tej pory nie ma sensownej biografii Kalinina — dlaczego wzniósł się na najwyższe szczeble władzy, dlaczego jego nazwiskiem są nazwane liczne miejscowości, ulice i zakłady?

Powiem za siebie — wystarczyło mi parę godzin spędzonych w bibliotece, aby poznać zupełnie nowe perełki z biografii Michaiła Kalinina. Spieszę się podzielić dwiema najważniejszymi z nich.

Pierwsze. Ojciec Michaiła Kalinina, który urodził się w rodzinie pańszczyźnianego chłopa gdzieś w połowie XIX wieku, miał niezwykłe imię odojcowskie — Kalinycz. Czyli dziadek miał na imię Kalina. Czy to nie zaskakujący zbieg okoliczności? Jest to bardzo, bardzo interesujące i moim zdaniem zmienia wiele w rozumieniu toponimu „Kaliningrad”.

Czym jest rosyjskie męskie imię Kalina?

Oczywiście przodek został nazwany nie na cześć krzewu (etymologia rzeczownika pospolitego „kalina” jest zupełnie beznadziejna: naukowcy twierdzą, że roślina otrzymała nazwę po czarnym kolorze jagód; „kał” to czarny w hermeneutyce ogólnosłowiańskiej).

Jednak męskie imię Kalina w czasach Imperium Rosyjskiego było rosyjską odmianą starogreckiego imienia Kallinik.

Co to Kallinik, czy Καλλίνικος? To słowo tłumaczy się jako „odnoszący chlubne zwycięstwa”.

Innymi słowy, jeśli weźmiemy za podstawę staroruską tradycję nadawania nazwiska po imieniu ojca, to mamy w pełni logiczną wersję. Ojciec naszego bohatera nazywał się Iwan — czyj — Kalinin syn. W ten sposób Syn Michaił stał się Kalininem.

Okazuje się, że nazwisko, którym nazwano nowe radzieckie miasto w rzeczywistości oznacza „Zwycięstwo”. Kaliningrad to miasto, gdzie rzeczywiście zostało odniesione chlubne zwycięstwo narodu radzieckiego nad niemieckim nazizmem.

Drugie. Proszę popatrzeć na ilustrację z gazety Prawda z listopada 1945 roku, kiedy ZSRR obchodził 28. rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej — główne święto państwowe, pierwsze po Zwycięstwie nad niemieckim nazizmem.

Generał de Gaulle zwraca się „do prezydenta Kalinina”. Czyli miasto otrzymało nazwę na cześć prezydenta.

Wiedzą Państwo, jest to na tyle godne i prestiżowe pod względem politycznym, że dyskutowanie z głupkami jest stratą czasu.

Które miasta na ziemi są nazwane na cześć prezydentów? Do głowy przychodzi tylko Waszyngton.

Na zakończenie zacytuję fragment wiersza Michaiła Isakowskiego (autora nieśmiertelnej „Katiuszy”) poświęconego śmierci jego wybitnego imiennika:

Choć nie ma go wśród nas,
Z całego serca imię to
My podniesiemy jako sztandar
Jako symbol życia prawego i wielkiego.

Kaliningrad jest symbolem życia — prawego i wielkiego.
Nie da się tego lepiej ująć.

Andriej Wypołzow, rosyjski dziennikarz, Kaliningrad
https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 19 to “Kaliningrad. To nie Königsberg, a tym bardziej nie Królewiec!”

 1. RomanK said

  Siegajac do korzeni….mogl sie nazywac zupelnie prawnie Żopow..albo i inaczej:-))))

 2. AlexSailor said

  ???
  Nie bardzo rozumiem.
  Autor chciał coś mądrego napisać, ale w końcu napisał tekst, w którym nie wiadomo o co mu chodzi.

  Chyba o etymologię.
  Admin

 3. Blog wolny od atlantyzmu i syjonizmu https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiK0rHr3qvUAhWjHpoKHSUyAM4QFgglMAA&url=https%3A%2F%2Fpiotrorlickiblog.wordpress.com%2Fauthor%2Fpiotrorlickiblog%2F&usg=AFQjCNETsjlliKg6ZiBiABijrEVk2DZaKQ&sig2=8yeF7NlKk8d5Rnt77-7eTA

 4. Marek said

  Naucz się pan wklejać linki.
  Pisze bloga, a ma problemy z podaniem adresu.

  No właśnie. Nie zauważył, że jego blog nazywa się po prostu: https://piotrorlickiblog.wordpress.com
  Admin

 5. Marucha said

  Re 3:
  Zostaje Pan zablokowany.
  Mimo prośby o niezamieszczanie wielokrotnie powtarzających się reklam Pana witryny, dalej kontynuuje Pan swą spamerską dzialałność.

 6. NICK said

  Artykuł jest niezrozumiale naginający.
  Tezy można mieć ale te wywody… .

 7. Rokitnik said

  A ja tak sobie myślę….że wolałbym KRÓLEWIEC ( Polski ) zamiast Kaliningradu …ale w obecnej sytuacji geo-politycznej ..w o l ę też Rosjan ( zamist Germańcow ) na tym skrawku wiszącym nad tą poje..ną UE z jednej, i ustaszami Litewsko-Łotewskimi z drugiej ! Geograficznie to bardzo piękna kraina w której zamiast turystyki i małego handlu przygranicznego, / który stał się solą w oku dla władców Jewropy /, czaja się wyrzutnie wszelkiego asortymentu. To są niestety ZNAKI naszych czasów.

  Niemcy bez trudu odebraliby Polsce okręg Królewiecki.
  Admin

 8. Mów Do Mnie said

  Rozważania o zbrodniarzu wojennym, ludobójcy Kalininie budzą niesmak, a nawet obrzydzenie.

  http://katyn.ipn.gov.pl/kat/o-zbrodni-katynskiej/dokumenty-i-fotografie/decyzja-biura-politycz/3643,Decyzja-Biura-Politycznego-WKPb-o-wymordowaniu-obywateli-polskich-w-wiekszosci-o.html

  Doborowe towarzystwo.

  Na pierwszej karcie w poprzek tekstu zatwierdzająca dekretacja: „Za [cztery własnoręczne podpisy:] J[ózef] Stalin, K[liment] Woroszyłow, W[iaczesław] Mołotow, A[nastas] Mikojan”; na marginesie dopisane: „Kalinin – za, Kaganowicz – za”

 9. Oj Oj! said

  Prawda o sowieckim zbrodniarzu wojennym Kalininie tak bardzo kłuje w oczy panie Marucha, że kasuje pan niewygodne teksty?

  Co Pan pieprzy?
  Admin

 10. Obcy Astronom said

  Gloryfikacja współpracownika żydowskiego reżimu w Rosji i osoby współodpowiedzialnej za zabicie polskich żołnierzy w Katyniu na tym portalu????

  ——
  Gdzie, kurwa, „gloryfikacja”?
  W którym kurwa miejscu?
  Zacytowałem, kurwa, artykuł i poddałem pod dyskusję, kurwa.
  Admin

 11. Oj Oj! said

  Proszę mi powiedzieć, w którym cywilizowanych kraju ludobójcy i zbrodniarze wojenni, nie dość, że uniknęli odpowiedzialności za swoje zbrodnie, to jeszcze mają groby, na których można składać (i są składane) wieńce i kwiaty?
  Mają miasta nazwane swoimi nazwiskami, ulice, a nawet pomniki?
  Jest taki cywilizowany kraj na świecie?

  Sporo jest takich…
  Admin

 12. „Niemcy bez trudu odebraliby Polsce okręg Królewiecki”.
  Admin
  Całe dzisiejsze „Niemcy”, które zresztą są spółką handlową, leżą na zagrabionych Lechitom ziemiach! To tylko tak ku pamięci.

  Wiemy. To potwierdza moją tezę.
  Admin

 13. Oj Oj! said

  Szkoda, że pan tych państw nie wymienił. Ma pan tutaj takich pisarzy, którzy twierdzą, że na terytorium obecnego USA „wymordowano” 100 mln Indian. Nie bardzo wiadomo, skąd takie skromne szacunki? Może od razu 200, albo 500 mln? A ilu reptilian i kosmitów przy okazji Jankesi wymordowali?
  Poza tym, nie od dzisiaj wiadomo, że polskich oficerów nikt nie zamordował. Po prostu „rozbiegli się” gdzieś w zawierusze wojennej. To już było wiadome w roku 1941, a najpóźniej w 1942. A Kalinin to był poczciwy staruszek.

 14. Bogusz said

  Panie Admin, jest Pan inteligentną osobą o szerokich światopoglądach, zdecydowanie słusznych, zaś język polski jest tak bogaty , pytam dlaczego tyle kurew. Wiem, że czasem można wyjść z siebie za idiotyczne opinie blogowiczów niemniej apeluję aby unikać tego wulgarnego języka, mało, wszystkich go używających zbanować bez względu na to jak słuszne głosiliby opinie. Proszę !!

  ——
  Już sobie nieraz k…a [ 🙂 ] przyrzekam…
  Admin

 15. Mołotow, Kalinin i Stalin:

  https://i.mycdn.me/image?id=594757415828&t=3&plc=WEB&tkn=*5iUUKXyG00hscejvEc6-T-TgfPA

  Tak, jego podpis, jak i innych członków politbiura, widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu.

  Jego żona:

  Калинина (Лорберг) Екатерина Ивановна ­ жена Калинина М.И., Председателя ВЦИК и                      
  Верховного   Совета,   16,   1992,   №25,   с.10. 

  Za:
  https://docs.google.com/document/d/1lGYst5NnFnIujAfI29P5T2uOi9YA9IlU5W_MPOfDPW4/edit?pli=1

  Pewien epizod:
  „Если есть в зале меломаны или музыканты, они, возможно, помнят имя знаменитого некогда скрипача Бусика Гольдштейна. В 34-м году ему было 12 лет, и этот мальчик в Москве, в Колонном зале Дома Союзов, от всесоюзного старосты Калинина получал орден за победу на каком-то международном конкурсе.
  Перед началом церемонии его мама говорит: «Буся, когда тебе дедушка Калинин вручит орден, ты громко скажи: «Дедушка Калинин, приезжайте к нам в гости».
  Тот пытается возразить: «Мама, неудобно».
  Мама уверенно: «Буся, ты скажешь».
  И вот начинается церемония, Калинин ему пришпиливает орден, и послушный еврейский мальчик громко говорит: «Дедушка Калинин, приезжайте к нам в гости!»
  И тут же из зала раздается хорошо отрепетированный дикий крик Бусиной мамы: «Буся, что ты такое говоришь! Мы ведь живем в коммунальной квартире!»
  И что вы думаете? На следующий же день им дали ордер на квартиру.”

  A tu pytanie z portalu Mail.ru:
  Найди русского. угадай кто тут не еврей, не молдован и не грузин – все видные советские деятели

  5 чел.Лазарь Моисеевич Каганович
  2 чел.Лев Давидович Троцкий
  3 чел.Яков Михайлович Свердлов
  6 чел.Лев Борисович Каменев
  34 чел.Михаил Иванович Калинин
  6 чел.Михаил Васильевич Фрунзе
  5 чел.Лаврентий Павлович Берия

  КОММЕНТАРИИ

  По моему Калинин… Об остальных знаю что Евреи, Фрунзе не помню…
  Но Калинин может и не Еврей но поддерживал чисто еврейскую систему МАРКСИЗМА. Да и вообще с ним парадокс.

 16. Boydar said

  Na tym etapie historii, Kaliningrad (ew. Królewiec) jest Ruskim bezwzględnie potrzebny. A nam i tak (obecnie) na ch. pridatny.

  Jeśli byśmy poddali pod głosowanie co, gdzie, komu i jak, to koniec końców zagłosowano by na … żydów, taka jest smutna prawda. Dlatego Ruscy z nikim nie dyskutowali tylko zrobili jak było potrzeba.

 17. karlik said

  Ad.16″Tak, jego podpis, jak i innych członków politbiura, widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu.”
  Tam nie ma jego podpisu jest napisane za i nazwisko – prawdopodobnie było to zapytanie telefoniczne..
  Swoją drogą, dlaczego nikt nie ma pretensji do Sikorskiego, że nic nie zrobił, by oficerowie zostali uwolnieni, czytałem niegdyś wypowiedź, że możliwości były, ale wśród jeńców było wielu zwolenników Piłsudskiego i nie było tyle miejsca w obozie koncentracyjnym stworzonym przez Sikorskiego by ich tam umieścić …- ale to chyba kłamstwo…szukam źródła na potwierdzenie..Pierwszym Delegatem Rządu na kraj był Jan Skorobohaty-Jakubowski,
  czemu nie szukał swoich podwładnych..Wyżywić 30 tys oficerów to jest problem, niech tylko każdemu bochenek chleba i litr wody się należy…
  Za Wikipedią:
  Jan Skorobohaty-Jakubowski w 1939 wziął udział w kampanii wrześniowej, w której wydawał rozkazy nie strzelania do sowieckiego agresora, udało mu się także jako jedynemu ze swojego oddziału wyjść z sowieckiej niewoli i przedostać się na Zachód

 18. iran said

  Tak stacza się w niebyt sowiecka komunistyczna soldateska w polskim wydaniu zażydzona smołą z piekła rodem klepiąca wciaz bęben zdrady i zaprzaństwa pod hasłami patriotyczno-katolickimi. Dość obrzydliwe te wyjkołaki./..

Sorry, the comment form is closed at this time.