Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Szykuje się poszerzenie prawa do obrony osobistej i własności

Posted by Marucha w dniu 2017-06-12 (Poniedziałek)

[Szykuje się? Taki ch… – admin]

Możliwe, że już niedługo nastąpi zmiana traktowania spraw, w których napastnik lub włamywacz ucierpiał z rąk swoich ofiar. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało w piątek projekt nowelizacji kodeksu karnego, zwany „Mój dom – moja twierdza”.

Nie podlegać ma prawom o przekroczeniu obrony koniecznej ten, kto bronić będzie swojego życia, własności, domu i posesji do niego przylegających z jednym zastrzeżeniem – jeśli przekroczenie to będzie rażące.

[A co to jest „rażące przekroczenie” zdefiniuje opinia banderowskiego policjanta albo żydowskiego sędziego – admin]

Liberalizacja przepisów ma mieć na celu, to aby każdy mógł czuć się pewnie w swoim domu, a przestępca bał i rozważył, czy na pewno warto podjąć się przestępstwa.

Nie będzie to jednak prawo na wzór słynnego amerykańskiego Stand Your Ground Law, zdejmującego odpowiedzialność za śmierć intruza w każdym przypadku – stąd ograniczenie mówiące o sprawach rażących.

–Prawo do obrony jest w naszym kręgu kulturowym uważane za jedno z ważniejszych praw i większość jego ograniczeń uznawanych jest za niezgodne z intuicyjnie definiowanym poczuciem sprawiedliwości. W konsekwencji w opinii publicznej utrwala się groźne społecznie przekonanie o uprzywilejowaniu przez prawo dobra napastnika kosztem dobra napadniętego– podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości.

Projekt został przekazany do konsultacji.

Źródło: gazetaprawna.pl
http://pikio.pl

Komentarze 23 to “Szykuje się poszerzenie prawa do obrony osobistej i własności”

 1. Dziadzius said

  A czyzby to byly poczatek do bardziej otwartego dostepu do broni– jak w Ameryce ??? no bo jak inaczej bronic siebie – chyba nie telefonem?

  Kredkami, marwa kuć, kredkami!
  Admin

 2. Polo said

  Na …..j mi broń, ja takiego sku…syna zagryzę własnymi zębami. Czy mam starać sie o pozwolenie na zęby.

  W ustawie o broni i amunicji jest pytanie:

  Co nie jest bronią:
  a) ostrze ukryte w przedmiocie nie przypominającym broni.
  b) kastet
  c) nóż
  Jaka jest prawidłowa odpowiedź?

 3. Boydar said

  Kredkami, Dziadku, kredkami; najlepiej świecowymi, trudno zrobić krzywdę.

 4. Grace said

  Panie Dziadzius, Pan Wojtek Jablonowski mowi, ze mamy w Polsce siekiery do osobistej obrony. Lepsze to niz nic…

 5. Boydar said

  Indianie mieli również, ale prawo Im odebrano. I co ? to samo.

 6. revers said

  Opacznie kupilem kredki w bialym kolorze i kolorowe.

  Bronic sie kredkami? jak najbardziej z bliskiej odleglosci sproszkowana kredka, wydmuchnieta z reki w oczy przeciwnika obezwladnia go na chwile, powodujac slepote nie gorzej niz piasek a nawet dluzej trzyma proszkowej slepocie.

  W Czechach otwarcie wladze mowia o samoobronie w przypadku aktow terroru.

  Tylko jak to polaczyc z ostanim oswiadczeniem Orbana ze w Brukseli popieraja terroryzm, czy mial tez na mysli implikacje ze terrorysci popieraja terorystow, trudno docoec, zwlaszcza ze Soros z kolei uwaza Orbana za mafioso.

 7. Joannus said

  ”stąd ograniczenie mówiące o sprawach rażących.”
  I w tym cały ambaras. Kto i jak będzie kwalifikował te rażące sprawy.

 8. Żuraw. said

  Ad.2 dopowiedź trzecia 🙂
  Zawsze można oprócz kredek, siekiery trzymać czarnoprochowca, lub jak kto sie boi to KBKB (krotki bojowy kij bambusowy 😉 )

 9. Boryna said

  ale dalej nie będziesz mógł się bronić przed oszustem. Oszust mówi zawsze prawdę jak orzekają sędziowie.

 10. b said

  Panie Żuraw, zostaw pan te czarnoprochowce. To jest wspaniała zabawa na strzelnicy albo na polowaniu, ale prosze mi wierzyć, do obrony sie nie nadaje, bo napastnik moze mieć sprzęt o wiele lepszy, a przede wszystkim szybszy. Kij, owszem oraz pojemnik dobrego gazu co sika na sześc metrów. I siekiera. Z widłami raczej bym po miescie nie latał.

 11. Marcin said

  Projekt został przekazany do konsultacji. I tam projekt tradycyjnie „ugrzęźnie”.

 12. Żuraw. said

  Ad.10 Lepiej mieć to, niż nie mieć nic.(Oczywiście ładowanie tej broni podczas samego napadu nie ma sensu 🙂 )

 13. revers said

  Bardziej realne scenario to totalna inwigilacją z możliwością monitorowania dostępu do broni i sposobu, skutków jej użycia

  http://crowdmedia.pl/szykuje-sie-totalna-inwigilacja-mozemy-miec-do-czynienia-z-najgrozniejsza-dotychczas-ustawa-rzadu-pis/

  A własność prywatna przez Martial Law nie istnieje lub jest ograniczona, do czego dążą też kraje demokracji zachodniej.

  Nawet premier i prezydent staje się petentem wobec super szefa super służb Kamińskiego z wyrokiem, i sprawą przeciwko Lepperowi.

 14. Sebastian said

  nad czym tu dywagować – poniżej jest kwintesencja, czyli nic sie k***a nie zmieni

  cyt.[A co to jest „rażące przekroczenie” zdefiniuje opinia banderowskiego policjanta albo żydowskiego sędziego – admin]

  tak na marginesie z życia wzięte

  mój niesforny 3 lata młodszy brat na wieść o niewłaściwych zachowaniach w stosunku do naszej mamy ze strony synalka sąsiadów postanowił porozmawiać z opryszkiem. Niestety zabrał się za to po kilku piwach, zapukał do drzwi chcąc z jegomościem pogadać, ale otworzyła jego matka i na dzień dobry dźgnęła go czymś ostrym kalecząc mu dłoń, po czym ryglując drzwi wezwała policje. I co i g**no brachola zwinęli i wypuścili po 48 h, prokurator postawił zarzuty zakłócania miru domowego i nawet kryminalne bo podobno brat mój chciał ich wszystkich pozabijać. Dodam tylko, że moi rodzice są współwłaścicielami kamienicy razem z tymi sąsiadami i od wielu lat toczą się różnego rodzaju sprawy począwszy od sąsiadów samowoli budowlanej, którą po wielu latach sąd rozstrzygnął w sposób taki, że sąsiedzi muszą doprowadzić lokal do stanu z przed samowoli budowlanej, co ich wk***wiło do potęgi.

 15. Nina said

  Ta ustawa to zwykła gra pod publiczkę. PiS nigdy nie da żadnemu Polakowi broni do ręki!

  Cytat: „Żołnierze przyszłych Wojsk Obrony Terytorialnej będą mieć w domach indywidualne wyposażenie, ale nie broń. Ta będzie przechowywana centralnie i dowożona na szkolenie w specjalnych kontenerach” – powiedział w dowódca WOT płk Wiesław Kukuła.

  Tu nie ma o czym dyskutować. Można jedynie przypuszczać, że tu chodzi raczej o zalegalizowanie posiadania broni przez banderowców, z którą tu wleźli – ale nie o broń dla Polaka!

  Zobaczcie filmik – „Tak wygląda szturm granicy polsko-ukraińskiej po zniesieniu wiz dla Ukraińców”
  .https://www.youtube.com/watch?v=aEa5jCRMh54

 16. Nina said

  PiS sobie tylko z nas żartuje. Ta „dyskutowana ustawa” to tylko polityczna hucpa. PiS wie doskonale, że w naszym kraju na 100 mieszkańców przypada jedynie 1,5 sztuki broni palnej. To zdecydowanie najgorszy wynik w całej Europie i jeden z najgorszych na świecie (znajdujemy się w okolicach 140. miejsca).

  W innych państwach naszego regionu sytuacja jest znacznie lepsza. Na Węgrzech współczynnik ilości sztuk broni na 100 mieszkańców wynosi 5,5, na Słowacji – 8,3, zaś w Czechach – 16. O takich krajach jak Niemcy, Szwecja czy Szwajcaria, gdzie współczynnik ten kształtuje się miedzy 30 a 45.

  A mimo tego Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Gdańsku – bodaj w styczniu br. – powiedział, że „Polacy nie są gotowi na powszechny dostęp do broni palnej”.

  Jak wiadomo, to prezes PiS wyznacza realny kształt bieżącej polityki naszego państwa, stąd wniosek, że w najbliższych latach w kwestii dostępności zwykłych Polaków do broni palnej nic się nie zmieni.

  Broń będą mogli posiadać tylko banderowcy

 17. NICK said

  Tytuł i Admin.
  Albo jeszcze większy.

  A procą to se można postraszyć szpaka na czereśniach.
  A pan szpak?
  Pójdzie wspak.

 18. Michał said

  Granice dla banderowców szeroko otwarte, polskie barany przygotowane na rzeź, trzeba tylko jeszcze rzeźników wyposażyć w odpowiednie narzędzia…

 19. Boydar said

  Słusznie, nie ma to jak porządna wiatrówka …

 20. Jacek2 said

  Re.10
  Broń czarnoprochowa to również wielostrzałowe rewolwery, nie potępiałbym jej w czambuł, zwłaszcza że można narychtować sobie kilka bębenków.
  Re.18
  Widły i siekiery to w pierwszym lepszym sklepie ogrodniczym. Cena też raczej na każdą kieszeń. Nie trzeba jakiegoś specjalnego zaopatrzenia.

 21. Boydar said

  Czy Wy chcecie się bronić przed desantem brygady ? Bo wtedy fuctycznie, czarnoprochowy Colt czy inny S&W może być mało. Ale na bandytę czy dwóch, wystarcza z w zupełności, i jeszcze cztery kule zostają.

 22. Sebastian said

  Żołnierze przyszłych Wojsk Obrony Terytorialnej będą mieć w domach indywidualne wyposażenie, ale nie broń. Ta będzie przechowywana centralnie i dowożona na szkolenie w specjalnych kontenerach – powiedział, 21 bm. dowódca WOT płk Wiesław Kukuła podczas konferencji eksperckiej pt. „Wojska Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” w Akademii Sztuki Wojennej.

  http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/aktualnosci-i-prawo/item/3726-22-xi-zolnierz-wot-bez-broni-w-domu

 23. Boydar said

  Co oni będą mieć w domach to już nie Kukuły sprawa, jak taka z niego wróżka niech w totka zagra, tylko nie jak Bolek.

  Kuku – choć do jutra skrzecz,
  Ale ryku – moja rzecz!”
  🙂

Sorry, the comment form is closed at this time.