Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  brys o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  Lvz o SEXturystyka. Czyli jak żołnie…
  wewewe o Wolne tematy (71 – …
  revers o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  Olo o „Represje załamały skrajną…
  Boydar o Wolne tematy (71 – …
  osoba prywatna o Wolne tematy (71 – …
  bryś o Koniec zmiany czasu coraz bliż…
  karlik o Koniec zmiany czasu coraz bliż…
  Krzysztof M o Co jest droższe: ładowanie poj…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 557 obserwujących.

Homo solidarus

Posted by Marucha w dniu 2017-06-13 (Wtorek)

Dwadzieścia kilka lat temu wychodził tygodnik pt. „Spotkania”. Redakcja zapytała kilkanaście osób, jaka będzie przyszłość Solidarności. Ze swojej odpowiedzi pamiętam tylko jedną myśl: jak długo będzie istnieć, Solidarność nie przestanie walczyć z komunizmem.

Rządy tego obozu muszą administrować krajem, według zasad mniej więcej racjonalnych dzielić dochód narodowy, wydawać pieniądze otrzymane z Brukseli itp., jednak uderzający jest fakt, że partie solidarnościowe PO i PiS za swoją główną misję, za rację swojego istnienia uważają w dalszym ciągu walkę z komunizmem i z PRL jako jego wcieleniem. Obecne trzęsące Polską lustrowanie Lecha Wałęsy jest tylko jednym z tego przejawów.

Mówi się, że PiS dzieli społeczeństwo na dwa wrogie wobec siebie odłamy. To nieprawda. Ten bardziej jaskrawy niż wrogi podział przebiega przez obóz solidarnościowy, a pozostała część Polaków pozostaje poza nim i przygląda się temu, co się dzieje, ze złośliwą uciechą, zgrozą lub obojętnie.

Ważne jest wiedzieć – podkreślam – że ten bardziej psychologiczny niż realny konflikt toczy się wewnątrz obozu solidarnościowego, a pozostała część społeczeństwa nic z tego nie będzie miała i poniesie tylko tzw. szkody uboczne. Które mogą przybrać rozmiary większe niż znaczenie tego sporu dla partii postsolidarnościowych. W końcu kruk krukowi łba nie urwie, partie solidarnościowe pozostaną przy władzy, ale porządek moralny życia publicznego zostanie zdewastowany.

Partie Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość zamieniają się władzą jak Putin z Miedwiediewem. Narzuciły Polakom swoją moralność, którą wyniosły z czasów „opozycji demokratycznej”, masowych strajków i transparentnej konspiracji.

Dla wszelkich grup, tak przestępczych, jak idealistycznych, mających na pieńku z policją największą zbrodnią jest donosicielstwo. Zdrajców, tajnych agentów policji się morduje, przedtem ich torturując, jeśli są odpowiednie warunki, lub niejako unicestwia moralnie, gdy grupa nie jest skłonna do zabijania.

Lecha Wałęsę chcą tylko unicestwić moralnie. Zobaczymy, czy to się uda. Jemu tylko na krótko udało się uczynić to z Józefem Oleksym – „Olinem”. Według solidarnościowej moralności, współpraca ze Służbą Bezpieczeństwa jest zbrodnią nieprzedawnialną, unieważnia ona wszelkie zasługi, a ponadto nie musi być zdefiniowana. Lustracja dokonuje się nieustannie od warszawskiej góry do wiejskiej sołtysowskiej niziny od początku panowania Solidarności i nic nie zapowiada jej kresu w przewidywalnym terminie. Lustracja to podstawa tożsamości obozu solidarnościowego.

Chętnie bym widział radę mędrców, która by rozstrzygnęła, co jest gorsze: tajny agent Służby Bezpieczeństwa czy jawny lustrator. Istnieje sprzeczność ocen między „społeczeństwem obywatelskim”, które chce lustracji, a państwem, które potrzebuje tajnych agentów. Joseph de Maistre znajdował usprawiedliwienie nawet dla kata. Ta profesja przestała być potrzebna, tajny współpracownik jeszcze jest potrzebny jako uzupełnienie podsłuchu i podglądu elektronicznego.

Naukowcy historycy (dość szczególny to historyk, którego badanie polega na przepisywaniu z papierów policyjnych na swoje) – otóż ci naukowcy słusznie twierdzą, że meldunki legendarnego „Bolka” trzeba przebadać pod kątem autentyczności i prawdziwości, że potrzebny grafolog, a także zapewne mikrobiolog do zbadania DNA, bo jakiś włos mógł się tam gdzieś przyczepić.

Nikt jednak nie domaga się, aby czyn tak rzekomo potworny był też zbadany pod względem swojej szkodliwości. Kiedy „Bolek” przekazywał swoje informacje, sytuacja w Gdańsku była napięta, mogły wybuchnąć nowe zamieszki, znowu mogli być zabici. Jeżeli swymi meldunkami w jakimś stopniu pomógł temu zapobiec, to należałoby go za to pochwalić. Zbyt gorliwi lustratorzy, miażdżąc moralnie „Bolka” i jemu podobnych, wylewają dziecko z kąpielą. Ocenić sprawiedliwie brudną robotę w służbie państwa nie jest łatwo, nawet Machiavelli nie znalazł na to jednoznacznej formuły.

Pierwszy zastępca prezesa Kaczyńskiego, pan minister Macierewicz twierdzi, że Wałęsa chronił komunistów w III RP, w rezultacie czego mamy nadal w Polsce panowanie postkomunizmu, z czym PiS wreszcie zrobi porządek. „Gazeta Wyborcza” walczy z władzą PiS-owską, ale co do istnienia komunizmu zdanie ma z nią zbieżne: „Pośmiertna zemsta komunistycznej Służby Bezpieczeństwa”. Leszek Balcerowicz w niedługim wywiadzie w „Wyborczej” cztery lub pięć razy zarzucał, że PiS wraca do PRL. W tym też duchu wypowiadała się tam Agnieszka Holland, mówiąc o powrocie do „śmierdzącego PRL”. Mam prawo pogratulować sobie przepowiedni sprzed lat dwudziestu paru.

Podczas wielkiego przełomu politycznego lat 80., przeżywanego w sposób euforyczny, ludzie Solidarności nabrali silnych przekonań, które zmienić mogłaby tylko druga rewolucja albo wojna. Poglądy nabyte w takich chwilach zapadają głęboko. Trzeba jednak rozróżnić uzasadniony i naturalny entuzjazm wolności lat 80. od poglądów, jakie przyjęły kręgi kierownicze ruchu i następnie narzuciły większości społeczeństwa i uczyniły ideologią panującą w III i IV RP. Nie były to poglądy wypracowane w ruchu Solidarność ani nawet w tzw. opozycji demokratycznej. Zostały przejęte wprost z emigracji, zwłaszcza z jej kręgów najbardziej „niezłomnych”: Polska przegrała wojnę, po okupacji niemieckiej nastąpiła radziecka, okres wojenny trwał do 1989 r., najważniejsze wydarzenia to Katyń i powstanie warszawskie.

Powstała gęsta, mroczna, fałszywa świadomość kolektywna, w rezultacie której ludzie żyjący w Polsce przestali rozumieć swoje biografie i zgodzili się niemal bez oporu na przekreślenie sensu swojego życia. Powstał homo solidarus rozpoznawalny po pierwszych wypowiedzianych zdaniach.

Żal mi Lecha Wałęsy, gdy widzę, jak jest poniżany przez gorszych od siebie. Wolałbym, żeby zostało tak, jak było do tej pory: żeby mnie nadal bawił trochę tak jak lokalny Donald Trump. Jako homo solidarus nie może się obronić przed ludźmi tego samego gatunku. Kto to powiedział, Galileusz czy Archimedes: dajcie mi punkt oparcia poza przyciąganiem ziemskim, a wypchnę glob z jego orbity? Żeby się wybronić, Wałęsa musiałby mieć punkt oparcia poza świadomością solidarnościową.

 

Bronisław Łagowski
https://www.tygodnikprzeglad.pl

Pominąwszy wszelką działalność donosicielską Wałęsy – z jego zachowań i wypowiedzi wyłania się obraz człowieka małego, głupiego, pozbawionego wszelkiej odwagi cywilnej i nikczemnego.
Admin

Komentarze 53 do “Homo solidarus”

 1. Bogaty Miś said

  „Ocenić sprawiedliwie brudną robotę w służbie państwa nie jest łatwo, nawet Machiavelli nie znalazł na to jednoznacznej formuły”
  Pan profesor jednak jest komuchem, (choć czasem ma rację w innych ważnych dla Polski sprawach). Wałesa nie był w służbie państwa, tylko bezpieki, Kiszczaka, potem Mazowieckiego, Michnika, Wachowskiego i ch.. wie kogo jeszcze. Prócz tego był służbie własnego mitu i bufonady, aha jeszcze KODu i Brukseli.

  A o Solidarności pan profesor zapomina napisać, że była narzędziem KORu do rozkradzenia Polski i zniewolenia Polaków.

 2. RomanK said

  Solidarnosc..zlikwidowali 13 grudnia 1980 roku..a agenci Kiszczaka czyli Komuny przejeli …..dobrodziejstwo inwentarza……i tylko ostatni buc pisze takie pierdoly , jak pan profesor.

 3. RomanK said

  Partie Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość zamieniają się władzą jak Putin z Miedwiediewem. Narzuciły Polakom swoją moralność, którą wyniosły z czasów „opozycji demokratycznej”, masowych strajków i transparentnej konspiracj..

  Ales .sie wysadzil na prownanie komisarzu Lagowski ,czy jak wam tam urzneli:-))))
  Polakom???? Polakow to oni moga pocalowac w dupe~! Jaka na nich Polacy wystawiaja juz od lat co pokazuja frekfencje wyborcze! Polacy nie dupki krajcowe lecace z kartka lizac….
  Nazywacie to wojna polsko -polska///:-))))) psiejuchki….

  A to jest caly czas wojna i rejwach ……Mehesow z Mamzerami:-)))))
  O skopek i o nozyce do dojenia i strzyzenia goyim:-))))
  I jak na teraz nalezy poprzec i Kaczynskiego i PiS niech dorzna watache..:-)))
  Sezon doskonaly..im wiecej ich wsadzi tym mniej mu za to bedzie…w USA…trwa rzez parchlatek w wielu waznych i dobrze platnych departamantach….stad taki kwik rozpaczy i akty desperackiej samoobrony:-))))

  Hej mamzery wraz , nad wami taki bialy ges! Wszystkich mehesow rozebrac, odebrac nakradzione ,zwolnic z synekur dobrze platnych, odebrac uoprawnienia i puscic z paszportem:-)))))) Zaczynajac od profesorow utytulonych za komuny- jak swinie w gownie….

 4. adsenior said

  Ja uważam, że moje pokolenie, pokolenie Solidarności, pozwoliło by żydowscy doradcy, zawłaszczyli owoce naszego pięknego, wielkiego zrywu wolności.

 5. Boydar said

  Jeden wpis Pana Romana (3) niesie więcej niż dziesięć (sto ? tysiąc ?) takich „artykułów”.

  Tu nie ma miejsca na żadną „kulturę”, tu właśnie trzeba napierdalać. Od progu.

 6. Marucha said

  Re 5:
  No widzi Pan.
  A ileż to było żądań, żeby p. Romana wywalić z gajówki, bo pisze nie to, co inni by chcieli. A w dodatku językiem mało subtelnym i pozbawionym kultury, ą, ę i słodkiego popierdywania..

 7. Boydar said

  Ja z obywatelem Kaflem mam tylko dwie sporne kwestie. Poza tym, zostawiłbym Mu pod opiekę nawet swoją kocicę, bez większych obaw.

  Opinia innych średnio mnie interesuję. Dopóki jesteś Pan, wszystko będzie jak trzeba. Potem, co Bóg zdarzy.

 8. Poziomka said

  Czy tylko zbieżność nazw?

  „Loża „Solidarność” powstała pod koniec XIX w. w Krakowie, początkowo podlegała Wielkiej Loży w Wiedniu. Loża „Solidarność” jako pierwsza zaczęła promować syjonizm.
  Była pierwszą lożą należącą do dystryktu XIII B’nai B’rith, która zaczęła promować ruch syjonistyczny i prowadziła działania na rzecz państwa żydowskiego w Palestynie. To była działalność promocyjna realizowana poprzez wykłady czy publikacje. Zbierali pieniądze na fundusz Keren Hajesod. Wszyscy bracia jednogłośną uchwałą loży zostali opodatkowani na ten fundusz. Poszczególni bracia również angażowali się w działalność na rzecz syjonizmu i państwa Izrael.”

  Fragment wywiadu z Anną Kargol, autorką książki „Zakon Synów Przymierza. Krakowska loża „Solidarność” 1892-1938”

 9. Boydar said

  Kraków, Wiedeń, Lolek, brandenburczycy …

 10. Yah said

  Ad 8

  Nie zaraz zaczną krzyczeć, Solidarność była dobra, dawała nadzieję. G..no prawda. Szatan tez dal nadzieje, nim Ewa zjadła rajskie jabłko.

  Nic nie usprawiedliwia naiwności. Chrystus powiedział:

  „Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie! ”

  A w psalmach:

  Wtedy wrogowie moi odstąpią
  w dniu, gdy Cię wezwę:
  po tym poznam, że Bóg jest ze mną.
  W Bogu uwielbiam Jego słowo,
  wielbię słowo Pana.
  Bogu ufam, nie będę się lękał:
  cóż może mi uczynić człowiek?

  Bogu trzeba ufać i Go wzywać, a nie „ruchom dającym nadzieje”. Ile tych „ruchów” w Polsce już było, a Polski już nie ma ….

 11. kroskar said

  „z jego zachowań i wypowiedzi wyłania się obraz człowieka małego, głupiego, pozbawionego wszelkiej odwagi cywilnej i nikczemnego.” Wypisz, wymaluj uSSraelscy, obrzezani propagandyści Gajowy Marucha, RomanK, AlexSailor et consortes.

 12. Pinxit said

  Zastanawiam sie, czy ten pan Lagowski chcial wymalowac laurke Walesie czy czytelnika maksymalnie rozezlic.

 13. RomanK said

  Nie chodzi o zadne laurku, ideologie…tam chodzi o miche…o MICHE…jak zauwazyl „wielki polski rezyser Kutz w wywiadzie z Lisem…zaraz po wyborach.
  Od ilu to juz wiekow..Wam pryncypia a nam…. spizarnia:-)))
  PO to byla potrzeban Europa!!!!! DO oslony i obrony!!!!
  Jak wiedza sprytni Anglicy ta Arke Synow Przymierza nalezy opuscic..i neich ja prad poniesie..tam gdzie wsystko inne w historii!

 14. RomanK said

  Kroskar ..jak sie ogolisz , umyjesz pysk..i uczeszesz pejsy – powiedz – dam ci sie pocalowac…

 15. RomanK said

  Yah …..ty wszarzu parchaty…. wlasnie takich wszarzy poznaje sie po tym , ze dla Niego Solidarnosc byla zla….i papiez byl zly!

  To znak rozpoznawczy- jaki wylazi . jak po dotknieciu pokrzywa….Solidarnosc i Papiez….
  Dwie rzeczy, jakie dziesieciolecia srania na Polakow na wszystko co polskie przez wszystkei parchate merdia swiata a USA zwlaszcza, zmiotly ich plwociny w jednym momencie…i postawili Polske na widoku ,,jako przyklad. Jako wzorzec do nasladowania!
  I tylko SSyny jak ty i ten tu profesor wytrzepany z akt..uwaza inaczej:-))i wierzy, ze w sile rosla tak , ze malo nie zdechla z glodu i my z nia:-))))

  ======
  Zaraz, zaraz, panie Romanie… Papież był dobry… pod jakim względem? Ekumenizmu z parchatymi? Czy rajfurzenia nam Unii Europejskiej?
  Admin

 16. Sebastian said

  Nie przypominam sobie aby w Polsce dokonała się gruntowna i rzetelna lustracja, o czym ten koleś pisze. O jakiej moralności donosiciela lejby tu mowa, o jakim końcu wojny w 1989 r., okupacji radzieckiej, ideologii panującej w IV RP ? a może to pomieszanie ironii, sarkazmu z bredniami ?

 17. Boydar said

  Jedynym symptomem wskazującym na spisek były twarze głównych spiskowców, nic więcej. Niestety, zbrakło nam Żorżów Ponimirskich.

  Ktoś kiedyś powiedział, że dopóki nie umrze nadzieja, skutecznego działania nie podejmiemy. Coś w tym jest. Może właśnie trzeba zabić nadzieję. Jest takie powiedzenie – ‚wóz albo przewóz’, jest też ‚raz maty rodyła’ …

 18. Boydar said

  .https://www.youtube.com/watch?v=82cqpxNdr6s

 19. Antymon said

  „Partie Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość zamieniają się władzą jak Putin z Miedwiediewem”

  Ś.p. Sławomir Petelicki w jednym z ostatnich wywiadów przed samobójczą (?) śmiercią powiedział w wywiadzie prasowym:

  „- Ja zostawiam na boku spór na linii Donald Tusk – Jarosław Kaczyński, czy wcześniejszy spór Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim, bo to jest amerykański wrestling, na który frajerzy kupują bilety, licząc że któryś z zawodników zrobi sobie krzywdę, a to są zapasy tak ustawione, że nikt sobie krzywdy zrobić nie może.
  – Czyli wojna polsko-polska jest na rękę i PiS i PO?
  – Tak”.

 20. Boydar said

  Więc mówi Pan, że nazywa się Friszke i ma dyplom profesora … no, no … sprawdzimy …

  https://opinie.wp.pl/prof-andrzej-friszke-jaroslaw-kaczynski-przekroczyl-kolejna-bariere-6133089098651265a

 21. ojojoj said

  Czyli wg. pana Lagowskiego lepiej jak miliony Polakow ucieknie z kraju, anizeli kilku zginie za wolnosc i niezaleznosc?

  do 4. Panie Adsenior, z perspektywy czasu widac ze to nie byl zaden zryw, a juz napewno nie zryw w szlacheckiej sprawie jaka jest wolnosc. Byl to jeden wielki strajk, bo ZARCIE w sklepach i stolowkach zakladowych PODROZALO. A dlaczego podrozalo? Bo zachod nalozyl na Polske sankcje. Sankncje sa wlasnie po to, zeby wyciagnac ludzi na ulice, podstawic swoje marionetki i zrobic „prawdziwe” wybory.

  Wniosek: Polacy to durny narod i latwy do manipulacji. Tak jak np. Egipt czy Tunezja. Tam tez zachod wyprowadzil ludzi na ulice, Prawie kazdego mozna wyciagnac na ulice jak zabierze sie mu zarcie. Wyglada na to ze sa narody duzo madrzejsze niz Polska – np. Rosja, ktora nie dala sie omamic.

  Solidarnosc „movement” to wstyd, a nie powod do dumy. Pokazal poraz kolejny jak latwo Polakami manipulowac.

 22. Boydar said

  Panie Ojojoj, a gdyby tak wyciągnąć Pańskie kwity, to co by z nich wynikało ? Tak się tylko głupio pytam, bo akurat nie mam pod ręką, ale są tacy co mają. I Pańskie, i moje.

 23. Joannus said

  Ad 21
  Tak to wygląda niestety, tylko, niekoniecznie Polacy byli durni, raczej oderwani od rzeczywistości łącznie z nadmiarem roszczeń. Co się stało, nie odwróci się niestety.
  Natomiast głupotę widzę w gloryfikacji i utrwalaniu kolejnego mitu, bez żadnego ważenia skutków. Podobnie jak z dziwiętnastowiecznymi powstaniami w Królestwie Polskim.
  Nie bez przyczyny, nieurodzaju i głodu, udało się burzycielom i podpalaczom wywołać tzw. rewolucję francuską.
  A u nas półki pustoszały bo tak zaplanowano dla wywołania ”niepokojów społecznych”, albo używając terminologii dostojników kościelnych z tamtego okresu -” fali słusznego protestu”.
  Dobre drzewo daje dobre owoce, nawet gdy trzeba na nie trochę długo czekać.
  Kluczem jest reguła -ten zrobił kto skorzystał.

 24. Boydar said

  Co Pan Jan konkretnie ma myśli – „… łącznie z nadmiarem roszczeń …” ?

 25. Joannus said

  Ad 24
  Chce Pan to przypomnę konkret, jeden z postulatów – emerytury 55 i 60 lat.

 26. Boydar said

  To bardzo dobry postulat. Sześćdziesięcioletni dziadek nie nadaje się do większości robót fizycznych. Zaś uwzględniając postęp technologii, także umysłowych. Jeszcze i Pan i ja dożyjemy czasów, kiedy możliwość pracy będzie nobilitacją. Policja, wojsko i służby idą (szły) po piętnastu, zarabiając co najmniej oczko wyżej niż cywil. CO BYŁO W TYM POSTULACIE NADMIERNYM ROSZCZENIEM ???
  W tle, było zakręcenie kurka dla wyciekających z budżetu pieniędzy, ch*uj wie którędy i dokąd. Gdyby tak uczynić, starczyłoby i dla 45 latków.

  Proszę dalej.

 27. NICK said

  „Yah …..ty wszarzu parchaty…. wlasnie takich wszarzy poznaje sie po tym , ze dla Niego Solidarnosc byla zla….i papiez byl zly!”
  TU. Zareagować muszę.
  TO jest źle napisane.
  TO brak argumentów.

  Cóż. Jak kilka lat temu pisałem.
  RomanK. Ma.
  Remisje i zaostrzenia.
  Labilność owa winna Was zastanowić.

  Osobiście zaś?
  P. Yah jest mi bliższy.

  Parchatość?
  Panie Romanie, porzuć Pan zaostrzenie.

 28. Boydar said

  Ale Pan Roman nie twierdzi, że Pan Yah jest parchem. Twierdzi że Panu Yahowi tak jak i żydom (stąd – parchaty, zarażony parchem, nie parch) nie podoba się powstanie pn. Solidarność. Bo to było powstanie, i mogło dla okupanta skończyć się bardzo smutno, gdyby wymknęło się spod kontroli. Pan Yah się myli, pisząc – „… dawała nadzieję. G..no prawda. Szatan też dał nadzieję …”. W dodatku nie rozumie sensu słowa ‚nadzieja’ w języku polskim, ale to osobny wątek.

  Niech się Pan NICK nie kieruje sentymentami tylko poziomem trawy. Tam jest real i twarde fakty. Solidarność dawała nadzieję. Ta dobrą, i ta prawdziwą. Musiała ta nadzieja taką być, właśnie dobrą i prawdziwą, tak jak dobry lep zawierać musi prawdziwy miód.

  A że się Kafel wqurwił ? Je też się wqurwiłem. Ale nie mogę bluzgać przez cały boży dzień.

 29. NICK said

  Zatem niechże Szanowny będzie we remisji. Trwałej.
  Nawiasem znowu Pan memłasz.
  Adwokacie sprawy NICKłej.

 30. Boydar said

  A niech sobie będzie, pod wszystkich się rąk nie podstawi. My trzymajmy się faktów i logiki.

  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/953255,emerytura-policjanta-emerytury-mundurowych-staz-sluzby.html

 31. Maciek said

  DO 3 – Panie Romanie, tez mnie to zaszokowalo… co za bzdurne zdanie ( Partie Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość zamieniają się władzą jak Putin z Miedwiediewem)

  Dalej jeszcze gorzej: Jeżeli swymi meldunkami w jakimś stopniu pomógł temu zapobiec, to należałoby go za to pochwalić. … Bronisław Łagowski to pisze.

  Bronisław Łagowski… kto zacz?
  *******
  Wecej yadu nie napisze…

 32. Boydar said

  Zamienianie się rolami Putina i Miedwiediewa jest faktem i weszło do kanonu myków. To że był to element planu Putina już nam jakby u-myka, nie mniej jednak, kanon to kanon.

  PiS i PO faktycznie się mieniały. Co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Ba, PiS dostał lepsze karty a „wspaniałomyślnie” puścił „konkurenta”, zaufanie wzrosło. Ja kiedyś, zaraz po maturze, pojechałem do braci Madziarów i handlowałem zegarkami na Keletim. Na Moskwie i jeszcze w kilku miejscach. Zegarki musiałem kupić taniej a sprzedać drożej, normalne. Dostawca brał kasę na np. dziesięć sztuk czyli około pięciuset forintów i za parę minut przynosił zapakowane cykory. Raz drugi trzeci, w międzyczasie z dziesięciu zrobiło się pięćdziesiąt. Było dobrze. No i raz nie przyniósł 🙂

  Współpraca w obrabianiu Polski PO/PiS wyglądała mniej więcej podobnie. Po ostatnich wyborach PiS też nie przyniósł. Umowa kanciastego mebla została złamana. A może obowiązywała do pogrzebu Kiszczaka i Jaruzela ? Któż z niewtajemniczonych może to wiedzieć na pewno. Czy między PO a PiS ? Nie, pomiędzy jednymi głupimi cwaniakami a drugimi, wierzącymi swoim „wodzom”. Bo wodzowie żadnej krzywdy sobie nie zrobili. Jeszcze by tego brakowało.

  Wtręt o papieżu to kolejny kalambur Pana Romana. Opcji jest kilka ale nie znam Teksasu aż tak dobrze aby przesądzać; w każdym razie na pewno nie warto czytać tego wprost.

 33. Maćko said

  Miedviedu i Putinu rabotali dla Matki Rasiji, a u nas w Polszy?????

  PO dla Szkopów a PiS dla USanów.

  Ok, PiS dziala równiuez i dla Polski, jak na razie dosc wydajnie, ale nie ma porównania zadnego miedzy M i P a PO i PiS.

  MZS

 34. RomanK said

  Widzi pan..Nie wolno sie zmieniac w kolo Putinowi i Miedwiedowi..ani zadnemi innemu goju…wogole od wladzy to goyim wara…bo za to KARA! Staszna !!!!! Kara!!!!!
  W Europie takie zamiany sa prawidlowe, jak w „dziabance’ bociana ze szpakiem:-))))
  PO moze sie zmieniac tylko z PiSem…ale juz nie mogla Liga Polskich Rodzin z Samoobrona…..bo wara!!! wara!!!! powroz i kara!!!!

  Panie Gajowy!
  Czy Papiez byl dobry????
  BYl! Powiem panu dlaczego …..Zdanie jakie powtarzal najczesciej bylo proste, ale bardzo mocne: Powiadal:
  – NIE BOJCIE SIE!!!!!!
  – Otworzcie sie na Chrystusa!!!!

  Moze wlasnie dlatego po jego smierci….wylezli z katow ci , ktorzy zaczeli falszowac jego ksiazki, slowa i intencje….
  Ekumaniozm zaczal sie po VII….idzis….nie ma juz w kosciolach nawet w Ameryce tancow liturgicznych, nei ma goscinnych wystepow rabinow….a nasza parfia Mater Dei z 18 osob zwanych Lefebwrystami w 1984..urosla do 3 tys….w kazda neidziele na 5 mszach…
  Pan zapamieta..TO ON zatrzymal destrukcje Kosciola…i wprowadzil w powolny nawrot na wlasciwy kurs….
  Za to go nienawidza ci ktorym pomieszal szyki.
  Co do nas Polakow..niech mi pan pokaze innego POlaka o podobnej haryzmie i wplywie na swiat….
  Niech pan nei zapomina ze sa dwa Koscioly…ten widzialny i ten „Gleboki” ten za Spizowa Brama”….tak samo jak Panstwo ….i „deep state”….
  A spizowe wrota..prowadza do dwoch zupelnie diametralnie odmiennch realnosci…..

 35. Pinxit said

  Czy moze ktos wytlumaczyc, co to takiego byla ta Solidarnosc i do czego zmierzala/zmierzyla?

 36. Rafal C. said

  AD 34
  No i otworzyl sie pan?
  To nie jest takie latwe i nigdy nie bylo i nigdy nie bedzie.To wbrew ulomnosci natury ludzkiej.
  Dlatego nauka Chrystusa jest wazniejsza od kazdej innej (wlaczywszy nauke kosciola).
  Ja rzadko komentuje gajowkowe wpisy boc wiekszosc z tychze wpisow uraga mojej logice
  i nie zasluguje na odpowiedz. Jedynie komentarze gospodarza uwazam z za spojne (choc nie zawsze).
  Logika tego swiata jest diametralnie inna od logiki matematykow, filozofow i.t.p…
  ktora to jest oparta (ta logika) na sile.A sila moze zrobic wszystko.Zmienic Prawo w farse a farse w prawo.
  Chrystus to zmienil ale pod warunkiem ze my ludzie ,temu zaproszeniu sprostamy.
  Sprostalismy?

 37. Marucha said

  Re 14:
  Regułą BEZ WYJĄTKÓW jest to, że im gorszy papież, tym bardziej go wychwala międzynarodowa chujnia. Bergoglio jest ulubieńcem żydowskiej prasy, wszelakich kurew umysłowych oraz półgłówków z całego świata.

  Jan Paweł II nigdy co prawda nie spadł na poziom tego prostaka z Argentyny, ale swoje zasługi dla niszczenia Kościoła miał.
  Ja nie neguję ewentualnej osobistej świętości JPII. Neguję natomiast jego rzekomo wielkie zasługi dla Kościoła jako papieża.

  Cóż z tego, że głosił „Nie bójcie się”?
  Powinien krzyczeć wielkim głosem „BÓJCIE SIĘ! BĄDŹCIE CZUJNI! – bo Kościół jest z furią atakowany przez Lucyfera i jego sługi na Ziemi”.

  Mówił „Otwórzcie się na Chrystusa” – a sam „otwierał się” na największych wrogów Chrystusa, na Żydów, na mahometan, na voodoo.

  Rajfurzył Polakom skurwysyńską lucyferiańską Unię Europejską – co jest NIE DO WYBACZENIA.

  To on ekskomunikował Sługę Bożego Marcela Lefebvre’a za wierność Magisterium.
  Popierał niemal wszelkie posunięcia wrogów Kościoła – nowusa, wywalanie ołtarzy ze świątyń, usuwanie tabernakulum itd. Oparł się jeszcze księżom-samiczkom…

  Jego charyzma i wpływ na świat NIE OBCHODZĄ MNIE. Bo zresztą Bergoglio już dawno go przeskoczył. A gdy się pojawi kolejny papież zezwalający np. na rytualne kopulowanie podczas Mszy, to będzie jeszcze popularniejszy i jeszcze bardziej wychwalany.

  Wpływ na świat… jest Pan pewien, że to był taki wpływ, jaki by sobie Chrystus życzył?

 38. Pinxit said

  Czy to prawda, ze papiez JPII stworzyl Solidarnosc?

 39. Ola said

  ad. 38 finansowal na pewno , wiec wniosek dosc jasny

 40. Ola said

  a pan Marucha , co , do swietej wojny zagrzewa z niewiernymi ?
  Swiat ulega ciaglym zmianom, te w ostatnich 50 latach sa niezwykle szybkie , Kosciol tez nie jest od nich wolny.
  jak Pan zamierza opustoszale miejsca w kosciolach zapelnic mlodymi ludzmi nie wyobrazajacymi sobie zycia bez smartfonow , notebooka i internetu ? W tych kosciolach i ojcami swietymi sprzed 50 lat bedzie niezwykle trudno.
  Wszystko bez wyjatku , takze Kosciol , ulega rozwojowi czy inaczej ewolucji.

  Nie wiem, o co Pani chodzi.
  Admin

 41. […] 2017-06-15 (czwartek) @ 06:27:31 […]

 42. JO said

  ad.40. Pani Olu, Pani pomylila fora internetowe.

  Poza tym, mlodzi ludzie musza sobie wyobrazic , ze jest zycie bez gadzetow………. i tyle.

  Nie jst mozliwe by istnial Kosciol z „ojcami swietymi” posoborowymi, co widac, slychac i nawet czuc…

  Pani sie wszystko pomerdalo…

 43. Ola said

  ad. 42

  a popatrz Pan: https://www.youtube.com/watch?v=lE5Q8B9h8mk

  ludzi pelno , glownie mlodych , to nawet kosztuje wstep
  A ta Joyce zadnych tam herezji nie opowiada, ona Biblie tlumaczy na ludzki jezyk . Bez liturgicznej obrzadkowosci , tubernakulum i mszy try-tria – czy innej lacinskiej . Oczywsicie zapotrzebowanie jest duze na nadzieje w upadajacej Ameryce. Wiadomo- jak trwoga to do Boga .
  Ale mozna? Mozna!

  ——
  Niech Pani przestanie bredzić i robić sobie jakieś pie*dolone dowcipasy z liturgii, Mszy itd.
  Pani g*wno wie o Kościele – i niech tak pozostanie.
  Ja Pani pouczał nie będę.
  Admin

 44. JO said

  ad.43. Pani Olu. Ja znam dobrze te srodowisko. Pani ma odwage tu zapodawac takie linki i przyklady, bo Pani nie zna Religii Katolickiej, wiary katolickiej.

  Czy Panie moze napisac recepte na zycie z punktu widzenia Katolika dla mlodych, tak by w niej byla zawarta instrukca jak byc Katolikiem?

  To dla Pani proba:))

  Zamiast podpierac sie linkiem, prosze o Pani i tylko Pani pisemna prace, ktora ukaze Pani wiedze o naszej wierze. Obnazy ja kompletnie.

 45. Ola said

  zapewne chodzi o instrukcje jak byc Katolikiem na podobienstwo Jacka Miedlara wrzeszczacego ” Bog, honor, ojczyzna”? To dziekuje, postoje .

  PS. Jezus Chrystus byl katolikiem?

  Niech Pani nie przeciąga struny….
  Admin

 46. JO said

  ad.45. Czy to jest Pani odpowiedz na prosbe? Tak, czy nie?

 47. JO said

  W dzisiejszych czasach jest wielu laikow, ktorzy glosza wiare w Boga – Trojce Swieta. Wielu z nich, to ludzi ktorzy ulegli ruchowi charyzmatycznemu. Dzialaja oni ignorujac fakt , ze osoba odpowiedzialana z a gloszenie wiary, wyznaczona przez Pana Boga sa Ksieza, bez ktorych i bez z ktorymi pracy, ciezkiej pracy nasze indywidulne gloszenie Dobrej Nowiny jest narazone na poslizg w herezje.

  Coz, wszysko jest opisane w Biblii…pod koniec czasow wielu bedzie „prorokow”…

 48. JO said

  Pani Olu, to prosze napisac instrukcje dla mlodych jak byc wyznawca Chrystusa.

  Co mlody czlowiek powinien zrobic by byc wyznawca Chrystusa?

  Ma Pani na to jedna strone A4.

  Ma Pani dziecko? Prosze sobie wyobrazic , ze jest Pani Mama i przed soba ma Pani swoje dziecko, ktore sie pyta: Mamo, powiedz mi w kilku zdaniach co mam robic, by byc wyznawca Chrystusa. Te dlugie mowy Pan /Panow na spotkaniach , gdzie jest tak wiele ludzi, sa dla mnie wciaz za trudne i za dlugie do zrozumienia.

  Powiedz mi Mamo, co mam robic, by wierzyc w Chrystusa, by byc wyznawca Chrystusa? Co jest esencja Mamo twojej Wiary w praktyce i teorii???

  ——-
  Najpierw sprawdźmy, czy Pani Ola w ogóle jest katoliczką, czy tzw. „chrześcijanką”…
  Admin

 49. NICK said

  Tu idzie o Boga Pana.
  Nie o JO, Kafla, o fałszywe rozumienie Zbawienia.

  A niech Wam będzie.
  Nawet o pamięć ludzką.
  Nie chodzi.
  A, może, chodzi?

 50. NICK said

  Panie JO.
  Przekracza Pan kompetencje.
  Tak ogólnie.

  Zostaw Gospodarzowi.

  Nawiasem.
  Jeśli jest pan Człekiem prawym.
  A i Wiliamson, biskup.
  Też jest
  To współczuję biskupowi.

  Braku rozeznania.

 51. JA said

  Panie NIck, czepiaj sie Pan kogo innego.

 52. NICK said

  Pan bardzo mało zauważa, JA Panie.
  Właściwie to funduje Pan Nam rzeczy. Tak rzeczy.
  I, nieistotne.

  Nie rozumie Pan ‚gry’.

  Rozumie Pan???

  A tyle razy pisałem.

  ODDOLNIE.

 53. Joannus said

  Ad 45
  ”PS. Jezus Chrystus byl katolikiem?”

  Podaj swoje pytanie, a powiem kim jesteś – kundelkiem na postronku złego ducha.

  Secundo.
  Nie będziesz brał imienia Bożego na daremno – jasne.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: