Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Tu jest Wrocław, tu się mówi po ukraińsku

Posted by Marucha w dniu 2017-06-13 (wtorek)

W zeszłym tygodniu we Wrocławiu odbyła się konferencja poświęcona problemom ukraińskich migrantów. Padła na niej propozycja, by ukraiński stał się drugim językiem w komunikacji miejskiej i w urzędach oraz punktach informacyjnych.

Pomysłodawcą takiego rozwiązania jest Grzegorz Dzik — honorowy konsul Ukrainy i współzałożyciel fundacji „Ukraina”. Zwrócił uwagę, że 10 procent obecnych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska stanowią obywatele Ukrainy. Departament Spraw Społecznych potwierdza te szacunki — mowa o 70-100 tysiącach obywateli tego kraju.

Dlatego też o ich problemach dyskutowano 7 czerwca podczas konferencji „ForUM for Ukrainian Migrants” — imprezę zorganizowała właśnie fundacja Grzegorza Dzika. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych, lokalni przedsiębiorcy.

Debatowano o tym, z jakimi problemami stykają się przyjeżdżający do Polski i szukający zatrudnienia Ukraińcy. Mają do czynienia z biurokracją, barierą językową, brakiem informacji [i brakiem tryzubów w wolnym handlu? – admin]. Dlatego szef fundacji postanowił wyjść im naprzeciw:

— Całkowicie popieram przywitanie ludzi z Ukrainy w ich języku, zwłaszcza w tych bramach Wrocławia jak dworzec PKP czy lotnisko — mówił na konferencji, postulując, by ukraiński był również drugim językiem w komunikacji miejskiej i urzędach.

— Bariera komunikacyjna może bowiem naprawdę zamknąć komuś drogę do lepszego życia. Dlatego Informacja musi być dobrej jakości. (…) Wielu wrocławian ma korzenie na Ukrainie i dlatego to miasto można nazwać małym Lwowem. Dla mnie jest oczywiste, że marszałek województwa powinien podjąć dialog ustalenia istotnego funduszu dla wspierania przyjmowania i opieki nad obywatelami Ukrainy.

Zgodził się z nim konsul generalny Ukrainy w Krakowie, Ołeh Mandiuk, który jest niezadowolony ze stosunku Polaków do przyjezdnych:

— Jeszcze pół roku temu uważałem, że w Polsce nie podnosi się kwestii wielkiej imigracji Ukraińców. Mieliśmy takie wrażenie, że ponad milion Ukraińców, którzy przebywają u was, nie istnieje dla państwa Polskiego, albo są traktowali jak uchodźcy, czy podobnie. Jak Polska zaprasza do siebie [zaprasza??? – admin] ludzi z Ukrainy, to musi też wziąć jakąś odpowiedzialność za nich, żeby możliwości życia dla emigranta były odpowiednie. I nie chodzi tylko o warunki pracy, czy o język, ale też o troskę o zachowanie tożsamości Ukraińców czy ubezpieczenie zdrowotne.

Z postulatami wysuwanymi przez obu konsulów można się całkowicie zgodzić — pod jednym warunkiem: że Polacy będą mogli liczyć na wzajemność.

Tomasz Dudek
Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.
https://pl.sputniknews.com

Komentarze 32 to “Tu jest Wrocław, tu się mówi po ukraińsku”

 1. Maciek said

  Przed niemieckim??????????????????

 2. b said

  — Całkowicie popieram przywitanie ludzi z Ukrainy w ich języku,

  otóż ja też. W ich własnym języku.
  Widłami i siekierami.

  (chyba jednak we mnie odzywa się ślad jakiejś chazarszczyzny – zgodnie a pierwszym rozdziałem opracowania Spotwarzona Przeszłość)

 3. b said

  Przyszło na myśl hasło Rokossowskiego: „Jesteśmy w Moskwie, więc mówmy po polsku.”

 4. Pinxit said

  Ladne. . We Lwowie nie wolno mowic po polsku a we Wroclawiu bedziemy sie uczyc ukrainskiego!!!!!!!!

 5. Dziadzius said

  CZy Bog naprawde odebral Polakom jakakolwiek pozostalosc rozumu ??

 6. Pinxit said

  Przyjda Araby, bedziemy mowic po arabsku

 7. Julian said

  Wroclaw Ukrainski eeehhhh Breslau byl zawsze Niemecki

 8. Lily said

  Ciekawe,czy to sa Ukraincy,czy Ukrainsko-jezyczni ?,i dlaczego wlasnie Wroclaw.
  A,to wszystko wedlug planu,”Was
  Polakow nie bedzie”,za ktorym stoja Eg.Sw.
  Jana 8:44.

 9. Michał said

  Re. 6

  Nie przyjdą.

  Pisowski reżim ich nie wpuści, bo „lęk przed arabami”, odpowiednio sterowany przez reżimowe media, tak samo jak „zamach smoleński”, to fundament pisowskiej władzy bez której nie będzie sprawnej banderyzacji Polski.

  Pisowski reżim przeprowadza największą operację XXI wieku – wymienia Polaków na Ukraińców tworząc nowy byt geopolityczny. Tych pierwszych (Polaków) dorzyna ekonomicznie i wypędza z kraju na służbę do anglosasów, tych drugich (Ukraińców) ściąga na potęgę, ułatwia im życie w Polsce kosztem Polaków.
  .

 10. Marek B said

  Inicjatywa ciekawa i pożyteczna. Poszedłbym krok dalej.

  Urzędy powinny witać petentów odezwą: „Sława Ukrainie!”. Jak ktoś nie odpowie „Hierojom sława!” to za karę kosa miedzy żebra.

  Trzy miesiące okresu przygotowawczego a potem należy regułę stosować ze stalową dyscypliną. Najpierw może być Wrocław, ale potem Warszawa i inne miasta.

 11. revers said

  A tu sie mowi po arabsku, a tam po kazachsku lub czeczensku

  http://uchodzcy.info/kto-juz-dziala/

  To juz dziala rosna jak grzyby po deszczu fundacje i organizacje pozarzadowe, sa tez miasta z 3 osrodkami dla uchodzcow, z czego Wroclaw z 2 – oma wyglada skromnie, z mapka po polsce osrodkow w linku jak wyzej.

  a ile zdarzen , ewentow dla uchodzcow, nie omal wyscig szczurow kto wiecej zaoferuje uchodzcom
  http://uchodzcy.info/wydarzenia/

  Pomagaja automatyczne booty, ktore uzytkownikow komputerow w staanch, kanady nawet nieswiadomnie moga przekierowac automatycznie informacje dla uchodzcow z dowolnego punktu globu do Niemiec, Austrii, Europy srodkowej, Polski.

  http://www.wyszperane.info/2015/10/03/uchodzcow-do-niemiec-zapraszaja-botnety-z-usa/

  lub ATD czwarty swiat w miejscu
  http://www.atd-fourthworld.org/where-we-are/europe/poland/polska/

 12. revers said

  cenzura 11
  http://www.wyszperane.info/2015/10/03/uchodzcow-do-niemiec-zapraszaja-botnety-z-usa/

 13. Nina said

  Sieć „Biedronka” już przygotowała plakaty o pracy w ich języku
  .https://www.youtube.com/watch?v=w29NhlalZtg

  a Paweł Adamowicz – prezydent miasta Gdańska – robi swoją robotę anty-polską
  .http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/antypolska-prowokacja-w-gdansku-miasto-rzadzone-przez-pawla-adamowicza-wciaz-jest-w-polsce,20229389978

  To wszystko jest – jak dla mnie – przerażające.

 14. PISKORZ said

  re art..” Ołeh Mandiuk, który jest niezadowolony ze stosunku Polaków do przyjezdnych:” A CO PAJACU…Mamy ich witać orkiestrami dętymi..?! Jak im się POLSKA NIE PODOBA…to- paszoł do swojego dziadostwa..!!

 15. PISKORZ said

  re 7..” Breslau byl zawsze Niemecki” TO ŻART ? TO GŁUPI..Poczytaj sobie historię Śląska..A wiesz skąd pochodzi słowo Wrocław..?! Niemcy z psiej dupy wzieli sobie ten Breslau..!! Z Gdańskiem było to samo.. a słowo pochodziło ze staropolskiego i oznaczało tereny podmokłe/bagniste, czyli gdańsko.gdanisk..!! Kiedyś zrobiłem niemiaszkom „wykład’..i do głów dotarło..

 16. b said

  Wrota Sławii?

 17. Marcin said

  Odbiegając od tematu ale sami Polacy im w d wchodzą,że aż wazelina tryska na zewnątrz. Zwróćcie uwagę na drogowskazy na autostradzie a4 gdzie umieszczony jest napis Lv’iv a dopiero w nawiasie jest po polsku Lwów. Jadąc niemiecką a4 tuz przed polską granicą mamy napisane Breslau a dopiero w nawiasie pod spodem Wrocław. Szwaby cały czas nie godzą się z tym że Wrocław jest polski a my oddaliśmy Lwów UPA incom i chyba już Wrocław też. Jedyny napis jakim należy tych rzeźników witać powinien brzmieć Spie…Nazad!

 18. Isia said

  … Panie Piskorz …

  … nazwa Gdańsk wywodzi się od imienia słowiańskiego, lechickiego króla Kodana, który panował ok. 1700 r. przed naszą erą i był założycielem tego portowego miasta … Kodan, Codanum, dziś Gdańsk … potwierdza to także mapa Pomponiusza Meli oraz inne źródła, gdzie miasto to nosi nazwę Codanovia … więcej na ten temat pod linkiem:

  https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/tag/krol-kodan/

 19. VA said

  To musi byc czescia planu zydomsonerii wymiany ludzi w Polsce tj. Polakow na Ukraincow. Przypuszczam ze zyd Kaczynski z PISem dostaje wytyczne z lozy masonskiej B’nai B’rth.

 20. revers said

  O ile jedni maja tendencje do asimilacji czesciowej, drudzy nie
  http://wrealu24.pl/index.php/polityka/430-muzulmanskie-osiedle-w-polsce-to-juz-fakt-media-milcza-a-wladze-nie-pytaja-spoleczenstwa-o-zdanie

  lub uchodzca z samurajskim mieczem po osiedlu.

 21. GZN said

  Gdy to czytam to; chyba śnię …… Jakieś roszczenia? Ubezpieczenia zdrowotne. Godne warunki życia i pracy (gdy dla Polaków ich nie ma). Odpowiedzialność? Ktoś tu (mam na myśli „majdanutych”) przegina pałę.

 22. Żydzi i Niemcy rządzący we Wrocławiu WSPERAJĄ Ukrainców, said

  UWAGA !
  NIEMCY, ukraińcy i ŻYDY z polskim obywatelstwem już się skrzyknęli we Wrocławiu, także na całym Górnym oraz Dolnym Śląsku organizując anty-polską V KOLUMNĘ, którzy szykują się do siłowego ODERWANIA tych regionów od Polski w celu przyłączenia ich do Niemiec !

  Sytuacja jest bardzo POWAŻNA, gdyż niemieckie służby specjalne BND – BundesNachrichtenDienst, grasujące w III RP pracują nad tym, aby te polskie tereny jak NAJSZYBCIEJ zaludnić tzw. emigrantami z poza Polski, którzy NIE identyfikują się z polskim interesem.
  W krótce ci emigranci ukrainscy i inni bardzo licznie w sposób PRZYSPIESZONY nabędą „polskie obywatelstwo” z prawem głosowania w polskich wyborach, a następnie rząd niemiecki zorganizuje intrygi polityczną w Polsce w celu WYMUSZENIA na dupkach sprzedawczykach „warszawki” przeprowadzenie tzw. REFERENDUM o przyłączeniu Śląska, Ziemi Lubuskiej i Pomorza Bałtyckiego z Gdańskiem włącznie do IV rzeszy niemieckiej.

  Właśnie DLATEGO w „konsulacie niemieckim” we Wrocławiu jest zatrudnionych aż 800 niemieckich „konsuli”, którzy FAKTYCZNIE też szykują ODERWANIE Górnego i Dolnego Śląska od Polski i przyłączenia tych terytoriów do IV rzeszy niemieckiej !!!

  Ten SABOTAŻ oraz ROZWALENIE Polski przez tzw. „fundacje niemieckie”, RAŚ i inne grasujące „organizacje” w III RP finansowane przez rząd niemiecki oraz żydo-masonów z Brukseli zarządzających tzw. „UE”.

  Aby zachęcić do osiedlania się Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Bałtyckim przez zagranicznych „migrantów” prostaków z Ukrainy, murzynów z Afryki, islamistów z Bliskiego Wschodu … itp to we Wrocławiu Ukraińcy i inni „migranci” otrzymują w PIERWSZEJ kolejności mieszkania socjalne opłacane przez polskiego PODATNIKA, otrzymają stypędia na naukę, studiowanie oraz pełny wikt do życia we Wrocławiu. Polacy z tych programów pomocy finansowej są WYKLUCZENI i są traktowani jak obywatele 3-j kategorii.

  Dzieje się tak DLATEGO, gdyż na tym terenie rządzą żydzi, ukrańcy i niemcy z polskim obywatelstwem.
  To niemieckie i żydowskie media przejęły polską prasę po 1990 i za pomocą propagandy niemieckiej/żydowskiej systematycznie NAGONIAJĄ lokalne wykołowane polskie społeczeństwo, a zwłaszcza tępych emerytów, aby w wolnych wyborach do wybieralnej lokalnej WŁDZY głosowali na aktywistów z NIE-polskich MNIEJSZOŚCI narodowych, którzy byli oraz są ZAWSZE wspierani FINANSOWO i politycznie przez specjalne wywiadowcze służby niemieckie BND oraz żydowski Mosad i CIA co trawa do dzisiaj !

  Właśnie dlatego ukraiński skrajnie ANTY-polski ŻYD Rafał Dutkiewicz(jakie jest jego PRAWDZIWE żydowskie nazwisko?), który jest PREZYDENTEM Wrocławia od 2002 roku do dzisiaj bardzo sprzyja i pomaga Niemcom nad zmiana lokalnej DEMOGRAFI ludności tamtego terenu, tak aby tamte tereny zasiedlać MNIESZOŚCIAMI, które już wkrótce razem wzięte staną się WIEKSZOŚCIĄ ponad etnicznymi Polakami.

  ŻYD Rafał Dutkiewicz CAŁUJE ręce folksdojczowi W. Bartoszewskiemu:

  W ten sposób te skrzyknięte MNIEJSZOŚCI narodowe będą na 100% wygrywać wszystkie wybory w tej „demokracji” do lokalnych władz.

  Wcześniej prezydentem Wrocławia był inny ŻYDOWSKI folksdojcz Bogdan Zdrojewski, który biologicznie NIE nawidził etnicznych Polaków, który jest obecnie „posłem” do parlamentu UE w Brukseli i tam z innymi anty-polskimi folksdojczami jak żydami sprzedawczykami jak Januszem Lewadowskim, Bonim, Hubner … i innymi WROGAMI polskich interesów prowadza sabotaż interesów polskich obywateli na arenie międzynarodowej w Brukseli.

  Praktycznie to od 1990 roku do dzisiaj Ratusz we Wrocławiu został CAŁKOWICIE opanowany przez skrzykniętych aktywistów z NIE polskich MNIEJSZOŚCI narodowych zamieszkałych we Wrocławiu jak ŻYDÓW, ukrainców, Niemców, a nawet cyganów i sabotażystów RAŚ(tzw. Ruch Anatomi Śląska) którzy tworzą tzw. ANTY-polski „UKŁAD wrocławski” wspierany politycznie i finansowo przez polsko-języczne NIEMIECKIE media grasujące na tamtym terenie oraz 800 „konsuli niemieckich”.

  To oni wspólnie razem z aktywistami MNIEJSZOSCI narodowych zamieszkałych na tamtym POLSKIM terytorium przygotowują intrygi i PODSTEMP oraz awanturę polityczną zmierzającą do ODERWANIE od Polski całego Górnego i Dolnego Śląska i przyłączenia ich do Niemiec.

 23. Raz Sierpem RAZ MŁOTEM w ŻYDOWSKĄ HOŁOTĘ ! said

  Zwalczanie polskości we Wrocławiu jest szczególnie wspierane przez MEDIA we Wrocławiu, które są w 100% w szponach NIEMIECKICH i żydowskich !

  Prezydent Wrocławia Rafa Dutkiewicz promował żydo-komunistycznego OPRAWCĘ z NKWD Baumana na „bohatera” na Uniwersytecie Wrocławskim:

  Studenci przeciwstawili się temu skandalowi, ale zostali ARESZTOWANI, osadzeni skazani. Żydo-komuna Rafała Dutkiewicza zgnębiła krnąbrnych polskich studentów, którzy przeszkodzić w indoktrynacji żydo-bolszewickiego oprawcy NKWD Baumana:

 24. Żydo-bolszewik Dutkiewicz sprowadzał NKWD do Wrocławia a teraz Ukrainców, said

  Czy wykołowani wrocławianie DALEJ będą głosować w KOLEJNYCH wolnych wyborach na żydo-bolszewika Rafała Dutkiewicza, aby dalej był prezydentem Wrocławia, który ZWALCZA polskość we Wrocławiu ?

  Posłuchajcie żydo-komunistycznego „sądu” we Wrocławiu, który URUCHOMIŁ „prezydent Wrocławia” żyd Rafał Dudkiewicz.
  Ten anty-polski „sąd” SKAZUJE polskich studentów na kary więzienia za protest przeciw „wykładowaniu” oprawcy NKWD Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim:

 25. muki said

  Rzeczywiscie, Bog odebral Polakom resztki honoru i rozumu-jezeli wogole kiedykolwiek go mnieli. Mozna dodac ze KK tez popiera te tragedie- w naszej Parafii w te niedziele chomilie wyglosil” gosc” z Krymu- wiec Rosjanie anektowali Krym w 2014, spowodowali przesladowania jego parafi-100 osob w 1,7 mln Symferopolu , itd itp. W koncu ze on sam jest Polakiem ale z Kazachstanu no i w koncu dajcie na tace??? Proboszcz ktory zmusil nas do wysluchiwania tych bredni winien zapytac bydle przedstawiajace sie za ksiedza o rzeczywiste przesladowania rzymskich katolikow we Lwowie i w calej tzw Ukrainie wczesniej nim pozwolil na taka profanacje Mszy sw w naszej parafii Nowy Dwor. Jezeli chodzi o sam Wroclaw- ukraincy zaleja to miasto w ciagu roku-juz nie mozna przejsc aby nie natknac sie na banderowca-tzn cale rodziny. Taki jest plan: Polska zostanie pochlonieta przez baderland-dzielo Bandery zostanie ukonczone za przyzwoleniem tzw polskich wladz i pracodawcow-przeciez i tak wiekszosc spoleczenstwa na tzw Ziemiach Odzyskanych to zabogowcy, wiec swoj ciagnie do swego-teraz moga juz jawnie przyjmowac i cholubic swych braci ukraincow. Pytanie tylko gdzie maja wyniesc sie Polacy?????

 26. Greg said

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukrainski-drugim-jezykiem-urzedowym-we-wroclawiu-tego-chce-konsul-tego-kraju-2017-06

 27. Michał said

  Biorąc pod uwagę nienawiść jaką Jarosław „Banderosław” Kaczyński żywi do wszystkiego co jest historycznie polskie, a także wstręt do tzw. Ziem Odzyskanych, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, ze reżim PiS wspiera odłączenie Wrocławia od POLIN.

  Co do Polaków mieszkających we Wrocławiu, to zostaną oni wygonieni lub wymordowani przez banderowców, których w ramach ustawy poszerzającej prawa do obrony osobistej i własności pisowski reżim planuje uzbroić w broń ostrą.

 28. PISKORZ said

  re 24 Panie sędzio dyżurny/ na pasku/… A PO JAKIEGO BEJA WYKŁAD jakiegoś byłego ubeka czy innego lewaka..? Komu był on potrzebny..?

 29. MatkaPolka said

  Trafna ocena sytuacji w Polsce z “uchodźcami” z Ukrainy

  http://www.wicipolskie.org/?p=25120

  “Ukraińcy nie zaprzestaną swojej agresji na Polskę. Najpierw będą tworzyć enklawy na terenie Przemyśla, Chełma i innych miast, potem przejmą władzę w tych miastach, by w końcu zapanować nad całymi obszarami Polski. W ten sposób przy naszej biernej postawie, nawet jeśli te obszary formalnie pozostaną na terenie RP, Polska nie będzie miała nad nimi władzy. W końcu, przy aplauzie ze strony Brukseli utworzone zostanie nowe Kosowo, które poprosi Ukrainę o przyjęcie w skład jej terytorium. Polacy są zbyt bierni i wycofani, nie potrafią wyłonić przywódców, którzy potrafiliby przeciwstawić się tej inwazji, wręcz przeciwnie, sami usilnie jej sprzyjają. Zatrważa także tendencja do osiedlania się Ukraińców na zachodzie Polski, co w kontekście ukraińskiej kolaboracji z hitlerowskimi Niemcami stanowi poważne zagrożenie powstaniem V kolumny, która w razie zagrożenia z zachodu z całą pewnością nie stanie po naszej stronie. Co z tego, że obronimy się przed islamską agresją jeśli otrzymamy od Ukraińców cios nożem w plecy, nie po raz pierwszy w historii, z której na skutek niezrozumiałej bierności i ignorancji nie jesteśmy w stanie wyciągnąć pozytywnych dla nas wniosków!”

 30. Carlos said

  PIS nie sprowadza muslim, nie dlatego ,ze chce chronic Polakow,tylko dlatego ,ze po przeprowadzce z BW, nasi starsi nie chca miec powtorki w autobusach.

 31. gość said

  https://gloria.tv/video/J7CeUdToniDj1LSDxbtemwRTZ

 32. revers said

  plus2000 dla uchodzca …

  http://www.dzienniknarodowy.pl/3194/imigrantka-dostanie-2-tys-zl-miesiecznie-z-program/

  te plus500 to tylko przykrywka.

Sorry, the comment form is closed at this time.