Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Mietek o Nierozwiązana tajemnica kamien…
  Crestone o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Puste hasła
  bez loginu o Kobiety zachowują się tak gówn…
  revers o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  revers o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Marucha o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Jaber o Kobiety zachowują się tak gówn…
  AndreAndre o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Carlos o Wolne tematy (39 – …
  biordal o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Boydar o Galicja
  Ramirez o Kobiety zachowują się tak gówn…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Kaukaz

Posted by Marucha w dniu 2017-06-14 (Środa)

Dla przypomnienia: Kaukaz to górskie pasmo alpejskiego typu, oddzielające Europę od Azji, ciągnące się nieprzerwanie od Morza Czarnego po Kaspijskie na szerokości okołu 1500 km i głębokości od 100 do 150 km. To coś około 400 tys. km2.

Region ten zamieszkują liczne starożytne ludy, zaś najważniejsze z nich to Gruzini, Ormianie, Azerowie i szereg pomniejszych. Wiele religii oraz języków i kultur o specyficznym lokalnym kolorycie.

Gdyby granicę między kontynentami poprowadzić górskimi szczytami, to najwyższy punkt w Europie znajdowałby się na Elbrusie. Przejście z północy na południe oznacza otwartą przestrzeń w kierunku Mezopotamii oraz Persji. W przeciwną stronę daje dostęp do Serca Lądu, którym są tamtejsze stepy i ujście Wołgi, Donu a dalej Dniepru.

Są to bezpośrednie przedpola Rosji. Na tym obszarze wciąż toczą się niewygaszone konflikty. O Górski Karabach między Armenią oraz Azerbejdżanem; części wchodzące wcześniej w skład Gruzji, a więc Południowa Osetia oraz Abchazja ogłosiły swoją niepodległość. Stała się ona możliwa dzięki błyskawicznej wojnie, którą Moskwa w 2008 roku toczyła z Tbilisi.

Nie od rzeczy będzie też wspomnieć o rozlicznych zislamizowanych górskich plemionach. Ponadto ten wysoki łańcuch obfituje w różne ważne surowce, zaś cały region w ropę naftową, a także gaz ziemny.

Należy również nadmienić, że znaczniejszy fragment tego obszaru to turecka część historycznej Armenii, z biblijnym szczytem Ararat; zatem prawie cała północno – wschodnia osmańska Turcja. A ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie rozgrywają się wydarzenia, których głównymi aktorami są Kurdowie.

Jednym słowem obszar Kaukazu stanowi miejsce na mapie świata, w którym ogniskują się starania wielkich i średnich mocarstw o jego strategiczne opanowanie, by następnie podjąć działania zmierzające do władzy nad Sercem Lądu. Lokalne potęgi walczą z kolei o zabezpieczenie własnych pozycji i poprawę statusu; najwięksi widzą te regiony Eurazji z o wiele szerszych perspektyw. Do ich znanego grona doliczmy dwóch graczy regionalnych: Ankarę oraz Teheran.

Widzimy więc jaką kolosalną rolę wypełniają owe terytoria. O ile jednak dla Chin Wielki Step dostępny jest od wschodu, zaś dla Amerykanów ów obszar jest najmniej ważny spośród najważniejszych, to dla Rosji utrata istotnej tam pozycji może oznaczać zadziałanie prawa domina, gdy całość zaczyna się wtedy sypać. Przy czym Moskwa swoim zwyczajem działa ostrożnie, ale raczej konsekwentnie.

Strategicznie stawia na Erewań, gdyż ten w ucisku ze strony wszystkich sąsiadów jest na nią egzystencjalnie skazany. Rosja dzięki utrzymywaniu na Kaukaziu pozycji lidera, mogła z geopolitycznej konieczności wykonać ważne kontruderzenie w Syrii. Nie sądzę, by bez zimnej kalkulacji. To co się tam bowiem dzieje rzutuje na sytuację na całym Bliskim Wschodzie, zaś ten musi obchodzić każde liczące się mocarstwo.

Poza tym jest też i praktyczna strona tej wojennej ekspedycji różnych rodzajów rosyjskich wojsk. Legiony islamistów, pochodzących z samej Rosji, lepiej jest zwabić do Syrii i tam ich z wolna wybijać, niż czekać gdy sami pojawią się na północ od Kaukazu. Gra jest zatem skomplikowana, wielowątkowa i daleka od definitywnego rozstrzygnięcia.

Antoni Koniuszewski
Myśl Polska, nr 25-26 (18-25.06.2017)
http://www.mysl-polska.pl

Komentarze 2 do “Kaukaz”

 1. revers said

  Deir Ei Zor zdobyty

 2. peacelover said

  Pan Antoni w swoim artykule przeoczyl zupelnie role Izraela i…oczywiscie naszych Kaczynskich !!!
  no i ….(!)…czego tam chca Yankesi !!!….. w rejonie tego pieknego KAUKAZU ??!!!!

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: