Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

73 lata temu pod Bełżcem UPA dokonała masakry Polaków. Dziś wmawiają, że walczyli o niepodległość.

Posted by Marucha w dniu 2017-06-16 (piątek)

73 lata temu, 16 czerwca 1944 roku siły Ukraińskiej Powstańczej Armii z zimną krwią zamordowały kilkudziesięciu Polaków jadących pociągiem osobowym z miejscowości Bełżec do Rawy Ruskiej.

Do masakry doszło w okolicach wsi Zatyle (dziś województwo lubelskie).

Banda ukraińskich zbrodniarzy dowodzonych najprawdopodobniej przez Dmytra Karpenkę ps. „Jastrub” około godziny 7. rano zatrzymała jadący pociąg. Ukraińcy przebrani w niemieckie mundury weszli na tory, a będący z nimi w zmowie ukraiński maszynista Zachariasz Procyk, zatrzymał skład.

Zbrodniarze wtargnęli do pociągu. Najpierw legitymowali wszystkich pasażerów, aby oddzielić Polaków od Ukraińców. Tych pierwszych w bestialski sposób zamordowali nie oszczędzając nawet kobiet i dzieci. Drugich wypuścili. Z zachowanych relacji wynika, że przed dokonaniem mordu Polaków bito kolbami karabinów i okradano ich z posiadanych rzeczy.

W swoim morderczym amoku jedną z Polek, która była w ciąży, przybili bagnetami do ziemi, a następnie rozpruli jej brzuch. Zaledwie kilku osobom udało się jakimś cudem przeżyć.

Po masakrze ciała zamordowanych zostały przewiezione drezyną do Bełżca. Tam dokonano identyfikacji części z nich.

Kilka dni później odbył się w Tomaszowie Lubelskim pogrzeb części ofiar ukraińskich bestii, który ze względu na ogrom bestialstwa i jego skalę, zamienił się w patriotyczną manifestację.

Historycy spierają się co do liczby zamordowanych wówczas Polaków. Ich szacunki wahają się od 41 do 70 osób.

Źródło: nowahistoria.interia.pl
TK
http://www.pch24.pl/

Polscy historycy z maniackim uporem usiłują sklasyfikować niektóre zbrodnie wojenne jako „ludobójstwo” – zupełnie, jakby w ten sposób chcieli jeszcze bardziej powiększyć rozmiar owych, i tak odrażających, zbrodni. A przecież żaden międzynarodowy trybunał, ani  żadna inna kompetentna instancja nigdy nie określi mordu pod Bełżcem mianem ludobójstwa. 
Po co więc to? Celem ośmieszania Polaków jako oszołomów i idiotów?
Admin

Komentarzy 13 to “73 lata temu pod Bełżcem UPA dokonała masakry Polaków. Dziś wmawiają, że walczyli o niepodległość.”

 1. Listwa said

  16 czerwca 1943 roku UPA dokonała mordu na 100 polskich mieszkańcach wsi Dermanka w powiecie kostopolskim w województwie wołyńskim.

  16.06.44r. koło wsi Zatyle, banda UPA wymordowała 40 do 70 polskich pasażerów z zatrzymanego pociągu, także kobiety i dzieci. Fot.W.Iwulski.

 2. NICK said

  Świadectwo.

  Danych oficjalnych nie znacie.

  A zapamiętajcie: oni są już wszędzie.
  Nieważne czy nazwiemy ich „ukraińcami” czy… .

  Biada.

  Idźcie do Boga.

  Jest źle.

  Ale wielka tęcza! I piękna!
  Szkoda, że nie mogę przekazać obrazu – to, autentyczne jest!

 3. Uwaga!!! said

  Adminie, Skoro to nie było ludobójsato, jak piszesz, to co to było? Polakobójstwo, czyli Polacy to nie ludzie? Tak???

  ——
  Przecież WYRAŹNIE napisałem: ZBRODNIA.
  ZBRODNIA.
  Uważa Pan, że to jest za łagodne słowo?

  Po co się ośmieszać pompatycznymi określeniami?
  Ludobójstwo to był CAŁOKSZTAŁT działalności banderowców na Kresach.

  Admin

 4. Michał said

  Niedługo zbliża się także rocznica ukraińskiej rzezi warszawskiej Woli, kiedy to zarzynano ludzi do tego stopnia, że rynsztokami płynęła ludzka krew. Niewiele zachowało się zdjęć dokumentujących to ludobójstwo, ponieważ ukraińcy pomordowanych układali w stosy i podpalali benzyną. Ludzie którzy przeżyli opowiadali później, że ukraińcy rozpętali prawdziwe piekło na ziemi. Zarzynali wszystkich jak zwierzęta rzeźne, nie oszczędzając nawet małych dzieci.

  Niech Polacy wiedzą jak podstępną i podłą nację sprowadził im na głowę Jarosław Kaczyński.

 5. Archer said

  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jak ktoś zdewastuje cmentarz Polaków pomordowanych w bestialski sposób przez UPA, podpali polską szkołę na Ukrainie, czy wystrzeli się pocisk z granatnika przeciwpancernego na polski konsulat w Łucku. To pisowskie przekaziory w takiej jak „telewizja publiczna”, „Gazeta Polska”, wmawiają ludziom, że to na pewno robota Putina, bo chcą skłócić Polaków i Ukraińców.
  A jak na Ukrainie tamtejsze władze stawiają pomniki Bandery i innych przywódców UPA. Ogłaszają ukraińcy, że „2017r. jest rokiem UPA na Wołyniu”, plując tym samym Polakom w twarz, to żadnych stosunków między ukraińcami a Polakami nie zepsuje.

 6. Inkwizytor said

  Polacy to melepetyt, kundle pogodzone z losem ofiary, prowadzone na sznurku przez chazraski Epejskopat i rabinów z PiSdy. Nawet gdy im UPAińcy będą mordować dzieci powiedzą, ze to Ruscy udający ukraińców 🙂

 7. Tadeusz said

  Wszyscy podniecają się zbrodniami UPA na Polakach,zapominając ,że Czesi i Żydzi też przy tym oberwali. Nikt natomiast nie pamięta ,że w chwili utworzenia przez Austriaków Zachodnio Ukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL) w 1917 r rozpoczęły się masowe mordy Polaków, a UPA jeszcze wtedy nie było.Rusini mają we krwi mordowanie Polaków i Żydów w szczególnośći. Przykładów az nadto. Płk. Lis Kula zginął nie podczas wojny polsko bolszewickiej tylko z rąk zrewoltowanych chłopów . Pod Trembowlą w Mikulińcach 120 Polaków z byłej armii austriackiej zostaó rozbrojonych i zamordowanych z zimną krwią przez ich byłych kolegów z armii austriackiej , pod dowództwem atamana Witkowśkiego. W Stanisławowie żołnierze ZURL zamordowali siedmiu małoletnich chłopców za mówienie po polsku.Gwałcono zakonnice z zakonów katolickich , zbeszczeszczono wiele kościołów , proboszcza z Wiśniewa ,księdza Rysia zakopano żywcem głową w dół. Nie wymieniam tutaj pospolitych gwałtów i rabunków których tylko w okolicach Lwowa w okresie międzi 1 a 21 listopada 1918 r dokonali rusini na ludności polskiej. Sprawy te zostały przez polską administracje wyciszone. Marszałek Piłsudski w tym czasie miał wspólne cele razem z Petlurą. Za nic mieli martyrologię narodu polskiego. Opisała to p. L Kulińska „Działalność terrorystyczna i sabotażowa nacjonalistycznych organizacji ukraińskich…” Kraków 2009 i G.Łukomski „Wojna polsko ukraińska 1918-19” Koszalin 1994

 8. Sebastian said

  cyt. To pisowskie przekaziory w takiej jak „telewizja publiczna”, „Gazeta Polska”, wmawiają ludziom, że to na pewno robota Putina, bo chcą skłócić Polaków i Ukraińców.

  Chciał Pan zapewne napisać Polaków i Rosjan.

  Re: 6 Proszę wszystkich do jednego worka nie wrzucać, bo może Pan kogoś urazić. I nie stawiać znaku równości między Polakami a polactfem polskojęzycznym.

  Mimo tego, że oni mają władzę, mają media to chyba jednak powoli świadomość rośnie. Ludzie młodzi i w średnim wieku najczęściej informacji poszukują w internecie. Jeśli ktoś ma ten pierwiastek polskości w sobie, determinację do poznania prawdy to będzie jej szukał.
  Mam taką nadzieję.

 9. Sebastian said

  W niniejszej notce chciałem skupić się na wydarzeniu historycznym, które zostało jeszcze bardziej przemilczane (chyba w ogóle wymazane z pamięci), a które było niewątpliwym preludium tego, co się stało podczas II wojny światowej, na myśli mam wojnę polsko-ukraińską 1918-1919 i bestialskie mordowanie polskiej ludności cywilnej. Te makabryczne zbrodnie równocześnie wytrącają argument wszystkim ohydnym relatywistom, którzy próbują winę za Wołyń zrzucać na II RP.

  Wojna polsko-ukraińska została wymazana ze świadomości przeciętnego Polaka z wielu powodów. Po pierwsze, żeby nie psuć dobrych relacji z Ukraińcami, w myśl paranoidalnej polityki wzmacniania rzekomej polsko-ukraińskiej przyjaźni. Drugi ważny powód, to niedopuszczenie, by wyszła na jaw prawda o dywersyjnej polityce Józefa Piłsudskiego, który starał się robić wszystko, żeby polskie wojsko wycofało się z oblężonego Lwowa, oddało Galicję Wschodnią Ukraińcom i umożliwiło im tworzenie swojego państwa. Po trzecie, żeby wymazać z pamięci zagrażającego legendzie marszałka, bohaterskiego pogromcę Ukraińców gen. Tadeusza Rozwadowskiego.

  Warto jednak przypomnieć, że już z chwilą wycofania się ze Lwowa garnizonu austriackiego, który przekazał całe swoje uzbrojenie Ukraińcom, od 1 listopada 1918 roku zaczęły się mordy na polskiej ludności cywilnej. Na prowincji działy się dantejskie sceny, bardzo mocno przypominające to, co się stało na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Szczególnie groźni byli uzbrojeni chłopi ukraińscy bestialsko mordujący Polaków. Znęcali się nad ofiarami, gwałcili i mordowali kobiety, a polskie wsie rabowali i podpalali. Wskutek ich okrucieństwa gen. Rozwadowski wydał rozkaz, żeby ukraińskich chłopów schwytanych z bronią natychmiast rozstrzeliwać.

  http://rod.salon24.pl/522090,preludium-wolynia-bylo-w-latach-1918-1919

 10. Birton said

  stale aktualne :

  PIS=Partia Interesów Syjonistycznych, PO=Partia Ogólnożydowska SLD=Syjoniści Lewico-Demokratyczni i wszystko jasne – fałszywa flaga od 1944 roku i ŻYDOWSKIE rządy w Polsce – Polacy nie rządzą od 1944 roku
  „probanderowski , antypolski, żydowski rząd w Warszawie z premier Żydło na czele i prezesem Kalksteinem w tle , prezydentem Judą błogosławią bezwarunkową miłość do USA, Ukrainy i Izraela”

 11. Birton said

  Piłsudski to niemiecki agent był , wszyscy to wiedzą, ponadto przechrzta – precz z polskiego, katolickiego, królewskiego Wawelu
  to samo Lech i jego żona , precz !

 12. VA said

  Dr Lucyna Kulińska
  .https://www.youtube.com/watch?v=oWUbB-o0DH0

 13. Tadeusz said

  w uzupełnieniu mojego wpisu link do artykułu o postawie rusinów we wrześniu 39 http://kresy.pl/kresopedia/ukrainska-rebelia-w-kresach-we-wrzesniu-1939-r/

Sorry, the comment form is closed at this time.