Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Tusk „niemieckim popychlem”

Posted by Marucha w dniu 2017-06-18 (Niedziela)

Polscy politycy krytykują Donalda Tuska za wpis na Twitterze, który był komentarzem do słów premier Polski Beaty Szydło podczas obchodów 14 czerwca 77. rocznicy deportacji pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz.

— Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli — powiedziała Szydło w Muzeum Auschwitz 14 czerwca podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich, Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

— Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera – napisał Tusk na swoim prywatnym koncie na Twitterze.

— Donald Tusk, myślę, że powinien zająć się Europą, jest to urzędnik europejski pochodzenia polskiego. Niech się tam zajmie Europą. A będzie mówił co w Auschwitz było czy nie było — ocenił poseł Marek Jakubiak z Kukiz’15 w jednym z programów.

W podobnym tonie wypowiedział się na temat wpisu Tuska rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. — Donald Tusk powinien się określić, czy jest politykiem PO, czy UE — jako przewodniczący nie powinien się wtrącać w sprawy wewnętrzne Polski – podkreślił minister.

Z kolei wicemarszałek Sejmy Joachim Brudziński nazwał przewodniczącego Rady Europejskiej „niemieckim popychlem”. — Donald Tusk, który w mojej opinii, w mojej ocenie, a szczególnie po tych słowach w odniesieniu do premier polskiego rządu, jest takim niemieckim popychlem, zareagował tak nerwowo i alergicznie na te słowa być może dlatego, że pani premier w swoim wystąpieniu odwołała się do tego, kto to piekło na ziemi zgotował. Nazywając zbrodniarzy wprost — niemieckimi nazistami, nie jakimś ponadnarodowym towarzystwem. Tylko mówiąc wprost, że to Niemcy” – stwierdził Brudziński

Politycy PO uważają, że rząd PiS prowadzi kampanię nienawiści wobec uchodźców, która trwa od wielu miesięcy.

https://pl.sputniknews.com

Owszem. Rząd PiS prowadzi wściekłą, psychopatyczną kampanię nienawiści.
Wobec Rosji. Ale palanty i ścierwa, które zwą się „politykami PO”, tego nie widzą.
Admin

Komentarzy 29 to “Tusk „niemieckim popychlem””

 1. Kojak said

  NIEMIECKIE POPYCHYCHLE ?! KIM TEN SYJONISTYCZNY PAJAC BRUDZINSKI JEST, SKORO UZYWA TAKI BELKOT ,NIE MAJACY NIC WSPOLNEGO Z JEZYKIEM POLSKIM ? TE BYDLAKI Z PIS SA JESZCZE GORSZYM POPYCHADLEM B0 AFGRESYWNYM POPYCHADLEM SYJONISYTYCZNYCH BYDLAKOW Z USRAELA ! ! !

 2. jowram said

  BRUTALNA PRAWDA – dlaczego nie pokazano tego w żadnych wiadomościach ???

 3. RomanK said

  Tusk…zarabia rocznie pol miliona Euro plus obrywy….
  Majac taka posade i polecenie – Skacz!….oplacony moze tylko zapytac :
  – Jak wysoko????
  Biedna dziewczyna sprzedajaca sie na ulicy nazywana jest prostytutka….
  Te drogie polityczne kurwy sa oblapiane i holubione i witane z przymilnymi usmiechami ..przez moralistow z pretensjami:-)))) takze w ornatach i infulach:-))))

  Ano…
  Admin

 4. Marcin said

  Obrzucanie się epitetami im najlepiej jednak wychodzi chociaż i tak ” kur.a kur.ie łba nie urwie”!

 5. Echo z Węgier said

  Współpracujący z organizatorami wyludniania ziemi irackiej i syryjskiej Tusk dokłada wszelkich starań aby w Europie przyjęto jak najwięcej milionów wypędzonych ludzi. Tylko jest obawa, że ktoś przejrzy na oczy i dojdzie do wniosku, że do obecnych i ponad 70 lat temu największych tragedii ludzkości przyczyniły się struktury korporacji bankowych oraz zbrojeniowych. Dlatego papież Franciszek nie powiedział ani słowa podczas pobytu w miejscowości, gdzie urodziła się premier Szydło

  Należące do międzynarodowych bankierów tereny gdzie powstały obozy pracy dla największego na świecie koncernu IG Farben, w ostatnich miesiącach wojny częściowo zamieniono na obozy zagłady

  W 1941 r., biorąc pod uwagę dogodne położenie miasta oraz możliwości techniczno-surowcowe terenu, koncern IG Farben przyjął od rządu niemieckiego zlecenie wybudowania i uruchomienia na jego wschodnich obrzeżach fabryki chemicznej, która miała wytwarzać produkty niezbędne w czasie wojny dla potrzeb militarnych. Za wyborem miejsca inwestycji i gwarancji zachowania ścisłej tajemnicy przemawiał fakt, że prawie 50% mieszkańców tego miasta należało do Gmin Wyznaniowych tutejszych synagog.

  Działający ponad rok obóz zagłady Auschwitz-Birkenau został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku.

  Czytając większość publikacji i wpisów na stronach internetowych dochodzę do wniosku, że prawie nic nie wiemy o historii początków tragicznego miejsca, gdzie obchodzono 72 rocznicę wyzwolenia. Warto zatem poszerzyć swoją wiedzę o koncernie chemicznym I.G. Farbenindustrie AG, z którego wywodzą się dzisiejsze największe wytwórnie farmaceutyczno-kosmetyczne produkujące środki ochrony roślin uprawnych, lekarstwa dla zwierząt hodowlanych – źródeł naszego pożywienia oraz produkowane jednocześnie przez nich i reklamowane co kilka minut w telewizji drogie lekarstwa, czy też kosmetyki.

  pl.wikipedia.org/wiki/IG_Farben

  Warto też poznać dawnych właścicieli i dyrektorów tego koncernu, którzy znając język niemiecki nie musieli być wszyscy Niemcami. Ich potomkowie należą obecnie do najbogatszych ludzi świata, a mając w rękach banki i środki masowego przekazu stworzyli historię obozu, w którą większość niestety uwierzyło.

  pl.wikipedia.org/wiki/Proces_IG_Farben

  Dla uzupełnienia swojej wiedzy o historii tego tragicznego miejsca w wyszukiwarce czytamy:

  wolna-polska.pl/wiadomosci/dyrektor-muzeum-auschwitz-przyznal-komora-gazowa-zostala-sfabrykowana-2014-08

  Gdzie dowiemy się. że pokazywany setkom tysięcy turystów każdego roku najważniejszy dla biur turystycznych, przynoszący milionowe zyski i niebędący własnością Polski obiekt tego muzeum w rzeczywistości został wybudowany po wojnie przez Związek Radziecki na bezpośredni rozkaz Stalina, który nie był z pochodzenia Rosjaninem oraz który podobnie jak Hitler walnie przyczynił się do powstania nowego państwa na ziemi palestyńskiej.

  Nie zawsze zgodną z prawdą historię trzeba stale badać i samemu poznać oraz wyciągać z niej wnioski na przyszłość.

  Nasuwa się jedno proste pytanie, kiedy na okupowanych terenach w Palestynie po Drugiej Wojnie Światowej obchodzono chociaż raz dni pamięci 6 milionów pomordowanych Polaków przez narodowych socjalistów czyli faszystów Hitlera, który nie był Niemcem oraz przez komunistów, którzy obecnie wpisali się w europejski socjalistyczno-liberalny unijny trend?

 6. RomanK said

  Panie Glosie ..a wszystkich naukowcow, inzynierow nazistowskich skrzetnie wylapano..zmianiono nazwiska i papiery i zatrudniono na nowych warunkach…i w USA i w ZSSR….
  A do dzis obwinia sie Watykan..za szmuglowanie nazistow:-))))

 7. jaja said

  Tusk to [izdzielec, ktory nie kuma, ze pol melona nie zapewni mu bezpiecznego dozywocia. Taki rudy numer to nie przejdzie z wyznawcami pokoju. Jak mu pokaza szcunek i uznanie to pol melona poswiecie na bilet do Bora Bora czy tam innej jaskinii.

 8. Pinxit said

  Czym sie rozni niemieckie „popychlo” od zydowskiego albo ukrainskiego?

 9. jaja said

  Te wszystkie popychla wchlania jedno bagno. Jak znajdzie sie zemsta losu i osuszy ten sciek to na pohybel z popychlami.

 10. Lily said

  Re 8;Pinxit

  : < )))

 11. Rokitnik said

  Swoja drogą…p. Premier ma rację. Obsobaczenie Tuska jak najbardziej wskazane w tym kontekście!
  No i..chyba po raz pierwszy powiedziano wprost, że ten obóz to NIEMIECKA robota (!) stąd taki rezonans wściekłości w Uni Germanskiej.

 12. Zerohero said

  Rząd PiS dotuje fabrykę Mercedesa w Polsce, więc też jest niemieckim popychłem. Germanofobia PiS jest teatralna i b.umiarkowana, ale na wyborców mikrocefali starcza.

 13. Wieś Rządzi Światem said

  Kto będzie Tuskowi i innym płacił emeryturę jak już UE nie będzie?

  ——
  Odłożył sobie.
  Admin

 14. Sebastian said

  Jednym z narzędzi wdrażania w Europie Środkowej pruskiej dyscypliny są tak zwani „uchodźcy”, których Niemcy zamierzają wtrynić krajom Europy Środkowej według „kontyngentów”, jakie wykoncypowała sobie Nasza Złota Pani. Nie chodzi oczywiście o „uchodźców”, których Niemcy – jak tylko padłby taki rozkaz – zapakowałyby bez ceregieli do któregoś z chwilowo nieczynnych obozów koncentracyjnych, tylko o to, by w ten sposób wytresować kraje Europy Środkowej w posłuszeństwie. Jako państwo poważne, wykorzystują umiejętność grania na wielu fortepianach, między innymi – na fortepianie chrześcijańskim, stosując – jak to mawiali gitowcy – wobec pobożnych chrześcijan tak zwaną „poważną zastawkę” w postaci „miłości bliźniego”. Jakże – powiadają – możecie nie przyjąć wyznaczonych przez Złotą Panią kontyngentów „uchodźców”, kiedy przecież sam Pan Jezus we własnej osobie przykazał miłować bliźniego swego? Na takie dictum ludzie pobożni zaczynają popadać w dysonans poznawczy, bo z jednej strony rozsądek podpowiada im, żeby w tej sytuacji zachować się z rezerwą, ale z drugiej – jakże z rezerwą, kiedy przecież sam Pan Jezus – i tak dalej? Tymczasem Pan Jezus – owszem – przykazywał miłować bliźniego swego, ale JAK SIEBIE SAMEGO, a więc – nie bardziej, niż siebie samego. Zatem miłość bliźniego swego nie powinna iść tak daleko, by prowadzić do samozagłady miłującego, albo do ściągnięcia poważnego niebezpieczeństwa na jego państwo lud naród.

  Zapewne to właśnie mogła mieć na myśli pani premier Beata Szydło, wypowiadając w przemówieniu, jakie wygłosiła niedawno w chwilowo nieczynnym obozie w Oświęcimiu zdanie treści następującej: „Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach, wielka lekcja tego, że trzeba uczynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli”. Na takie dictum w środowisku folksdojczów i pożytecznych idiotów wybuchł straszliwy klangor, w ramach którego dawali oni wyraz swemu „szokowi i oburzeniu” tymi sowami. Najwyraźniej uważają, że celem każdego rządu nie jest ochrona bezpieczeństwa i życia swoich obywateli, tylko przeciwnie – ściąganie na nich wszelkich możliwych niebezpieczeństw. W tym właśnie duchu wypowiedział się przewielebny ksiądz Stanisław Walczak, po powrocie z misji w Afryce mieszkający z Niemczech. Zamiast zastanowić się nad tym, że chrześcijaństwo jest religią wprawdzie wymagającą, ale przecież nie naiwną, zapłonął świętym oburzeniem na panią Szydło. Mamy zatem dwie możliwości: albo przewielebny ksiądz Stanisław Walczak jest durniem, który nie zna nawet zasad swojej religii i plecie, co mu ślina przyniesie na język, albo nie jest durniem i zasady swojej religii dobrze zna – ale w takim razie, dlaczego plecie takie bzdury?

  http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3962

 15. Lily said

  Re12;Zerohero
  Doszly do mnie sluchy,ze Mercedes to obcy kapital,a nie niemiecki.A,skoro Pis,doklada do tego biznesu,to moze i tak byc.
  Zreszta caly omal przemysl i handel maja w swoich lapach,i to nie tylko w Polsce.
  W Polsce zawsze bylo ich najwiecej, mieli tu
  najlepsze warunki do zycia,byli najbogatsi.
  Rzad w III.R.P.(pookraglostolowy) uczynil z Polakow wyrobnikow dla innych,Bangladesz
  Europy.

 16. Proste said

  Panie Adminie, czy to nie przesada?
  ( Rząd PiS prowadzi wściekłą, psychopatyczną kampanię nienawiści. Wobec Rosji )

  Piesku-Tusku jest kundlem Szwabów, a PiS dostal kase i pozwolenia od USmanów, wiec tez musi szczekac kiedy mu kaza i na kogo mu kaza.

  Ale jest wiecej efektów dla Polski niz szczekanie na Miszke.

  ——
  Rząd PIS przysporzył Polsce niepowetowanych strat gospodarczych i politycznych, których nijak nie rekompensują inne posunięcia.
  Admin

 17. […] 2017-06-18 (niedziela) @ 21:56:39 […]

 18. NICK said

  Tu nie chodzi o zarobki.
  We Pułtusku czy we texasie.

 19. NICK said

  A z obowiązku.
  Adminie.(16). Do „Prostego Człowieka”.

  Obawy swe wyrażałem.
  Oceny, nawet.

 20. Wieś Rządzi Światem said

  @13 ” Z funkcją szefa Rady Europejskiej wiąże się także dożywotnia emerytura.” http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/468592,tusk-bedzie-dostawal-80-tys-zl-emerytury-miesiecznie.html

 21. Zdziwiony said

  JAKICH?
  ( Rząd PIS przysporzył Polsce niepowetowanych strat gospodarczych i politycznych,)

 22. Marucha said

  Re 21:
  Urwał się Pan z choinki, czy prowokuje Pan?

 23. PISKORZ said

  re 6. „A do dzis obwinia sie Watykan..za szmuglowanie nazistow:-))))” NO I SŁUSZNIE I NAUKOWO…Radzę poczytać J. LOFTUSA /2 nazw. nie pamiętam./..AKCJA OCALENIE..b. szczegółowo /pełno przypisów/…polecam..Watykan dołożył do tego swoje cegiełki..ponad wszelką wątpliwość…PS Proszę nie zapominać…o bandytach chorwackiego pochodzenia.!!

  ——-
  A jeden taki Brzechwa to nawet pisał, że Watykan chce wskrzesić Hitlera…
  Admin

 24. PISKORZ said

  re art. „Tusk powinien się określić, czy jest politykiem PO, czy UE ” JAKI Z NIEGO POLITYK..autor jaja sobie robi..Polityka sobie znaleźli..od 7 boleści..ryży ryj..

 25. PISKORZ said

  re 23 adm „A jeden taki Brzechwa to nawet pisał, że Watykan chce wskrzesić Hitlera…
  Admin TO KPINA CZY PYTANIE O DROGĘ…RADZĘ WZIĄĆ TĘ KSIĄŻKĘ I POCZYTAĆ..!!!
  A POTEM GŁUPIO KOMENTOWAĆ…!! PS ZRESZTĄ,,,TO NIE JEDNA JEDYNA NA TEN TEMAT..

  ——
  Panie Piskorz, aby rozwiać Pana wątpliwości, oto cytat:

  Watykan cud uczyni i Hitlera wskrzesi,
  Wiedział Hitler, co warci Polacy i Czesi,
  Wiedział jak trzeba walczyć z czerwoną zakałą –
  Truman jest za łagodny, Tito – to za mało.
  Gdyby Hitler zmartwychwstał, na rękę by szedł nam (…)

  https://pl.wikiquote.org/wiki/Jan_Brzechwa

  Ciekawe rzeczy o Piusie XII, którego szumowiny oskarżają o współpracę z Hitlerem:
  http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THW/pius12_wojna.html

  Admin

 26. Peryskop said

  Re 5
  EzW, dzięki za cenne przypomnienie niektórych faktów.

  Oni wciąż kombinują jak osioł trojański pod górę !

  Koniec producenta cyklonu B

  19 sierpnia 2011

  Syndyk zakończył sprzedaż masy upadłościowej swego czasu największego na świecie koncernu chemicznego IG Farben Angelika Wimmer-Amend. Po 80 latach istnienia firma znana z bliskiej współpracy ze zbrodniczym reżimem Hitlera przestała istnieć. IG Farben produkował m.in. gaz cyklon B, który Niemcy stosowali do masowego mordowania ludzi w obozach.

  IG Farben ogłosił bankructwo już w 2003 roku, ale przez ostatnie osiem lat ciągle obracano na niemieckiej giełdzie papierami koncernu. Dopiero obecna informacja syndyka o całkowitej sprzedaży masy upadłościowej oznacza koniec firmy i wycofanie jej papierów z giełdy. Niemieckie media szeroko komentują fakt likwidacji jednego z największych na świecie koncernów chemicznych, którego niezbyt chlubna historia liczy ponad 80 lat.

  I.G. Farbenindustrie AG (skrót od Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie – Wspólnota Interesów Przemysłu Farbiarskiego) – niemiecki koncern chemiczny, utworzony został w roku 1925 we Frankfurcie nad Menem. W latach II wojny światowej I.G. Farbenindustrie ściśle współpracował z reżimem III Rzeszy. Koncern IG Farben należał w latach trzydziestych do największych niemieckich przedsiębiorstw chemicznych i podczas II wojny światowej bardzo chętnie korzystał z niewolniczej pracy przymusowych robotników z Polski. To właśnie IG Farben wraz z niemieckimi koncernami Degussa i Th. Goldschmidt AG produkowały na potrzeby III Rzeszy gaz cyklon B, który służył do mordowania ludzi w niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady. Po raz pierwszy użyto tego gazu 5 września 1941 roku do zagłady 900 sowieckich jeńców.

  IG Farben posiadał także własny obóz koncentracyjny KL Auschwitz III-Monowitz, gdzie zmuszał ludzi do pracy w miejscowej fabryce. Całkowity zysk wojenny netto I.G. Farbenindustrie oszacowano w 1945 na 6 miliardów ówczesnych marek niemieckich.

  Po wojnie koncern podzielił się na mniejsze spółki, z których powstały między innymi znane i potężne dzisiaj firmy jak: Bayer, Hoechst czy też BASF…

  więcej
  http://stary.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110819&typ=sw&id=sw15.txt

  ===

  EzW roztropnie powtarza frazę „który nie był Niemcem”.

  Nie bez przyczyny. Polecam takie sobie luźne dywagacje :

  Dlaczego Oświęcim nazywa się Auschwitz?

  „Ich komme aus Schwitz” = „Pochodzę ze Szwajcarii”
  (tak odpowie każdy Szwajcar gdy go spytasz skąd jest).

  Więc teraz dodajmy te dwa słowa razem:
  AUS + SCHWITZ = AUSCHWITZ

  Dlaczego Niemcy użyli w nazwie obozu śmierci coś co ma znaczenie podobne do „Made in Switzerland” lub „Model Szwajcarski”?

  Co ma Szwajcaria wspólnego z Holocaustem?

  O czy w ogóle to Niemcy wymyślili tę nazwę ?

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/dlaczego-oswiecim-nazywa-sie-auschwitz-2016-02

  http://niezaleznemediapodlasia.pl/dlaczego-oswiecim-nazywa-sie-auschwitz/#more-9067

 27. PISKORZ said

  re 25 /adm/ „Ciekawe rzeczy o Piusie XII, którego szumowiny oskarżają o współpracę z Hitlerem:” ZGADZAM SIĘ. …ale właśnie w tej książce AKCJA OCALENIE jest pokazana cała b. skomplikowana relacja między Niemcami/hitlerem a Piusem XII… W KAŻDYM BĄDŹ RAZIE NA PEWNO NIE MOŻNA OSKARŻAĆ GO O WSPÓŁPRACĘ Z HITLEREM..!! Ale faktem jest,że pewne kręgi watykańskie robiły to co- chciały…a Pius XII nie mógł wszędzie wszystko nadzorować..Bandyci/ustasze dobrze wiedzieli do kogo dotrzeć w kręgach watykańskich, aby …potem wylądować np. w Argentynie lub w Australii…

 28. Peryskop said

  Re 27
  Tego typu niejednoznaczności jest niestety wiele.
  Obejmują i JP2, a teraz F1, jak również relacje z Hell-vetami.

  ambiguity – the quality of being open to more than one interpretation; inexactness

  Re 26 doprecyzowanie

  „Ich komme aus Schwitz” = „Pochodzę ze Szwajcarii” – odpowie Szwajcar gdy go spytać po niemiecku skąd jest.

  W XVI wieku Konfederacja Szwajcarska składała się z 13 niezależnych państewek, protoplastów obecnych kantonów. Formalnie stanowiły one część Rzeszy Niemieckiej – czyli Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego –
  i były nazywane przez administrację Rzeszy kantonami.

  Obecnie na 26 kantonów aż w 21 niemiecki jest językiem urzędowym. Według spisu powszechnego ludności z 2000 roku struktura ludności ze względu na język ojczysty przedstawia się następująco:
  1. niemiecki ~4,8 mln (72,8%);
  2. francuski ~0,99 mln (13,0%);
  3. włoski ~0,47 mln (6,5%) …

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kanton_(Szwajcaria)
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szwajcaria

  …Kantony leżące na Wyżynie Szwajcarskiej są bardziej zaludnione, uprzemysłowione i z reguły zamieszkane przez protestantów. Kantony alpejskie natomiast są słabiej zaludnione, bardziej nastawione na rolnictwo i turystykę; przeważają tu też katolicy…

  …W Szwajcarii dominują wyznania chrześcijańskie, z podziałem pomiędzy katolicyzm, który wyznawało 38,2% całej populacji w 2012 roku (46,7% w 1970) a Szwajcarski Kościół Reformowany z 26,9% populacji (48,8% w 1970), z których najwięcej wyznawców liczy kalwinizm. W wyniku imigracji żyje tam również pewna liczba wyznawców islamu (wzrost do 4,9% w 2012 z 0,2% w 1970) i innych wyznań chrześcijańskich (5,7%), w tym prawosławia. Ponadto w Szwajcarii żyje sporo wyznawców judaizmu, buddyzmu i hinduizmu, którzy łącznie stanowili 1,6% populacji kraju. 22,17% Szwajcarów nie identyfikowało się z żadną religią, z czego 21,4% zdeklarowało brak związków z jakąkolwiek religią (wzrost z 1,2% w 1970 i 11,4% w 2000). Sondaż przeprowadzony przez Eurobarometer w 2010 pokazał, że tylko 44% Szwajcarów deklaruje wiarę w Boga, dalsze 39% dopuszcza możliwość istnienia nieokreślonej siły wyższej, a 11% deklaruje ateizm. Pozostałe 6% nie potrafiło lub nie chciało się określić…

  …Centralna Szwajcaria jest tradycyjnie katolicka. Istnieje też Kościół Chrześcijańskokatolicki w Szwajcarii, zaliczany do nurtu starokatolickiego. Jest jednym z oficjalnych Kościołów w kraju, choć liczba jego członków bardzo szybko się zmniejsza i obecnie należy do niego jedynie 0,2% Szwajcarów. Konstytucja szwajcarska z roku 1848 – w dużym stopniu pod wpływem ówczesnych starć pomiędzy kantonami katolickimi a protestanckimi (tzw. szwajcarska wojna domowa, niem. Sonderbundskrieg) – świadomie wprowadziła zasady, które umożliwiają pokojową koegzystencję pomiędzy różnymi wyznaniami. W 1980 roku odbyło się referendum w sprawie całkowitego rozdziału państwa od Kościołów. Zostało to odrzucone (80% przeciw)…

  Oficjalna dewiza: (łac.)
  Unus pro omnibus, omnes pro uno
  (Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego)

  ===

  A dlaczego skojarzenie AUSCHWITZ = AUS SCHWITZ ma sens znacznie głębszy niżby się nam chciało wydawać ?

  Bo oni od dawna mieli tego typu inklinacje i wciąż je mają.

  https://marucha.wordpress.com/2014/05/31/170-lat-legalnego-niewolnictwa-w-nowozytnej-szwajcarii/

  http://www.bbc.com/news/magazine-29765623
  Switzerland’s shame: The children used as cheap farm labour

  https://treborok.wordpress.com/prawda-o-szwajcarii-syjonizmie-zydach-i-hitlerze/

  http://forthosewitheyestosee.blogspot.co.uk/2013/05/blackwater-closer-look-at-name.html

  http://www.swissinfo.ch/eng/archive/Lucerne_yields_up_explosive_secrets.html?cid=3456984

 29. Isia said

  … moim zdaniem, w praktyce bardziej rozpowszechnione (od dawna) są słowa: popychadło, pomiotło … ale zerknęłam do Słownika języka polskiego, w którym znalazłam takie oto wyjaśnienia:

  1/ popychle – pogardliwie: człowiek mało zaradny, lekceważony i wykorzystywany przez innych; popychle, popychajło, popychadło, popychacz, pomiotło …

  2/ popychel – rzadko, pogardliwie: człowiek mało zaradny, lekceważony i wykorzystywany przez innych; popychle, popychajło, popychadło, popychacz, pomiotło …

  https://sjp.pl/popychle

  … co prawda … o Tusku nie można powiedzieć, że jest mało zaradny, wręcz przeciwnie …

Sorry, the comment form is closed at this time.