Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Polska – wojskowy lumpeks Stanów Zjednoczonych

Posted by Marucha w dniu 2017-06-19 (Poniedziałek)

Polsce proponuje się sprzęt wojskowy, którego sami Amerykanie już nie używają.

Rozmowa korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z ekspertem z Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych Tomaszem Jankowskim.

O tym, że lobby koncernów zbrojeniowych USA mają wielki wpływ na polityków, ćwierkają nawet wróble na dachu. Fakt ten znalazł nowy wyraz na ostatnim przesłuchaniu w podkomisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Kongresman Paul Cook wyraził niepokój z tego powodu, że niektórzy członkowie NATO wciąż używają rosyjskiego sprzętu wojskowego, co według Cooka powoduje, że USA trudniej jest polegać na takich sojusznikach. Więc nalegał, żeby administracja prezydenta Donalda Trumpa zaczęła sprzedawać sojusznikom z Europy Wschodniej amerykański sprzęt wojskowy. Więc, może nie o zagrożenie ze strony Rosji chodzi, nie o jej wpływy, lecz o pozbycie się przestarzałego sprzętu z przepełnionych magazynów?

— Od dłuższego czasu, przy okazji wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje taka tajemnica poliszynela, że każdy prezydent USA musi być namaszczony przez koncerny zbrojeniowe. W wypadku NATO i wszystkich innych sojuszów Stanów Zjednoczonych one są przede wszystkim podyktowane koniecznością sprzedawania sprzętu.

To, że już dzisiaj oficjalne koła amerykańskie naciskają na sprzedaż sprzętu swoim sojusznikom, być może oznacza jakiś kryzys w samym przemyśle zbrojeniowym USA. Do tej pory było to jednak robione nieoficjalnie. Zawsze to były przetargi, kontrakty i odbywało się to bardziej na zasadach wolnego rynku.

Natomiast w tym wypadku mamy do czynienia z bezpośrednim naciskiem, jeśli takie słowa padają z ust prominentnych przedstawicieli państwa.

Jeśli chodzi o Polskę, to z rozczarowaniem, ale z takim dowcipem mogę powiedzieć, że w naszym przypadku to niewiele zmienia, bo my i tak już od dłuższego czasu funkcjonujemy jako dostawca dochodów dla amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego. Przykładem są F-16 czy też rakiety „Patriot”, na które Polska ma wydawać ogromne miliardy. Niestety, większość krajów NATO będzie musiała pójść polską drogą.

Chciałbym też zauważyć, że nie ma oczywiście żadnego rosyjskiego zagrożenia, dlatego, że nie jesteśmy w stanie wskazać żadnego miejsca, w którym by Rosjanie faktycznie zagrażali Ameryce czy jej sojusznikom. Wręcz przeciwnie, świadczy o tym ostatnie wydarzenie — zestrzelenie syryjskiego samolotu, czyli samolotu państwa sprzymierzonego z Rosją. Dokonali tego Amerykanie, i to nie Rosja jest tą stroną prowokującą, stroną agresywną.

Propaganda antyrosyjska służy stworzeniu takiego wrażenia, że Rosja jest zagrożeniem dla państw NATO i też jako argument na rzecz zakupu amerykańskiego sprzętu.

No i te sławetne 2%, na które nalega prezydent Donald Trump. To chyba też forma nacisku na zakup broni „Made in USA”?

— Oczywiście. W Polsce, na przykład, przekonuje się społeczeństwo, że właśnie w związku z rzekomo rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji potrzebne jest zwiększenie wydatków na armię. Natomiast ogromna część tych wydatków wcale nie idzie na modernizację polskiej armii, lecz na zakup właśnie amerykańskiego sprzętu, który zresztą jest przestarzały i bardzo często jest to sprzęt, i na to warto zwrócić uwagę, którego sami Amerykanie już nie używają. Akurat rakiety „Patriot” są sprzętem, z którego amerykańskie wojsko przestało już korzystać. A koncernom zbrojeniowym opłaca się to komuś sprzedać.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 14 do “Polska – wojskowy lumpeks Stanów Zjednoczonych”

 1. Kojak said

  Oczywiscie my kupujemy za ciezkie pienadze zlom i szmelc, pozniej czesci zamienne i serwis za pieniadze astronomiczne ! Tak chocby w przypadku zlomu zwanego F-16 Caly serwis co to srobki to bydlo zlodziejskie z USA dostarcza ! Ten szmelc F-16 zeby wystartowal trzeba mu solidnie…….. odkurzyc pasy startowe ! ! ! Ten debilizm glowe wprost rozrywa ! W czasie wojny pod gradem bomb beda odkurzec pasy starowe ! Tylko debil lub zdrajca mogl kupic te zelaztwo !

 2. snag said

  Żadna sensacja, poprostu eliminacja omyłkowej identyfikacji celów jako wrogie … Rosyjski sprzęt nie można zsynchronizować z amerykańskim sprzętem NATO jak np. asekuracja przed friendly-fire nie wspominając o elektronicznych barierach.

  ——
  Jasne, kurwa. Omyłka. Czekamy, aż się Rosjanie „omylą”, co do tej pory miejsca nie miało.
  Admin

 3. Minus said

  @1 Pan Kojak,
  zapytam Pana, można? To wszystko racja. A jak to było w Ukł.Warszawskim?, nie było analogicznie? A jeśli było, to o co tak naprawdę chodzi?

 4. Zerohero said

  @2

  Żadna sztuka wymienić transponder. Z resztą skasowanie kilku polskojęzycznych natowszczyków przez friendly fire to pikuś w porównaniu z dużą wojną do której taka mocna interoperacyjność jest potrzebna.

 5. snag said

  Hmm, nie przeszło? I wonder why?

 6. snag said

  No wiesz co minus?

  Nie ten adres i nie te pytanie – Ruscy dawali za darmo i jeszcze dopłacali, … no nie senor admin? 😉 ,…

 7. snag said

  Zerohero @ 4 ,…

  Jeśli można w jedną to można w drugą strone, pytanie za ile i kto na to poleci ,…

 8. Nie takie proste said

  Dotychczas, polskawe adninistratory neokolonii zwanej Polska, kupowaly Leopardy ze szrotów. Potem kupili wybrakowane F16. Racja. Ino póki Polska nie bedzie miala wolnej sily sterowniczej to bedzie akceptowala uzytecznych tuskuf-buluf w rzondzie i ich szkodliwe decyzje.

 9. leopard said

  Cykl krótkich i przystępnych filmów na temat techniki wojskowej. Nie słuchać jak gada o Rosji, ale o technice mówi w miare sensownie:

  Leopard 2 tylko na paradę? (Komentarz) #gdziewojsko Leopardy na złom?

  .https://www.youtube.com/watch?v=_pGQzASW7No

  Co do obaw usa i nato. Jeżeli woda ma pamięć, dlaczego czołgi nie mają mieć pamięci?

 10. Tadeusz said

  do Minus. O Układzie Warszawskim to mógłbyś się douczyć. ZSRR dostarczał nowoczesny sprzęt dla krajów stowarzyszonych dopiero po trzech /pieciu latach od wprowadzenia. U nich najnowocześniejsze modele przechodziły okres „niemowlęcy”, a wysyłali już sprawdzony i przetestowany.Istniała kooperacja we wszystkich krajach demoludów, polegająca na produkcji wybranych elementów w każdym kraju, i tak Polska produkowała elementy usterzenia do MIG-ów i części do silników . Produkowaliśmy częśći do czołgów ,wysyłane do krajów Układu Warszawskiego, dla siebie produkowaliśmy polską odmiane T 54 i T 72 . Każdy kraj UW mógł produkować własne karabiny Kałasznikowa , stąd tyle ich odmian na świecie. Stocznia Mar. Wojennej produkowała kadłuby dla MOR i ścigaczy. A co nam dali generałowie z NATO? Zablokowali zakup Grippena, zakazali produkcji czołgów na eksport do Filipin itd. Same plusy co?

 11. Marucha said

  RE 3, 10:
  Potwierdzam. W Układzie Warszawskim otrzymywaliśmy porządną, sprawdzoną broń. Nie jakiś złom, który Amerykanie upychają w Polsce (za łapówki, nie mam wątpliwości) i jeszcze każą za niego płacić.

 12. peacelover said

  …czekajcie ! czekajcie !
  tylko sie chazarsko-yankeska k..rwa dobrze ustawi…
  jak im RUSKIE dadza raz w ryj, …. to wleca pod stol i..
  beda piszczec jak szczeniaki !!!!!!

 13. Minus said

  @10 Pan Tadeusz,
  gorzały z tobą nie piłem, to się zachowuj, u Gajowego forma obowiązuje.
  @10 Pan Tadeusz, @11 Pan Gajowy,
  a ha, no jeśli Pan potwierdza… Tyle, że ja też z PRLu.

  To jest kolejny przykład, że przez to, że AIDS jest „po ch_ju” z kiły nie zrobi się kataru.

 14. Zenon K. said

  Nie wiem, czy na YT można jeszcze znaleźć opinie amerykańskich pilotów, którzy po zjednoczeniu Niemiec mieli okazję latać na myśliwcach MiG-29. Stwierdzili, że to idealny myśliwiec obrony powietrznej, w walce na bliską odległość nie dający dużych szans maszynom klasy F-16 (przeznaczonym do napadu powietrznego). Podziwiali jego możliwości z pełnym entuzjazmem. Był to chyba fragment jakiegoś programu wyświetlanego na kanale Discovery lub coś w tym guście. Zniszczenie kilku MiG-ów Saddama , jankesi uznali za jeden z najważniejszych celów pierwszych dni ataku na Irak. Przeznaczyli do tego celu kilkadziesiąt samolotów.

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: