Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Novy o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Voodoosch o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Mietek o Nierozwiązana tajemnica kamien…
  Crestone o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Krzysztof M o Puste hasła
  bez loginu o Kobiety zachowują się tak gówn…
  revers o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  revers o Kto zniszczył tamę w Nowej…
  Marucha o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Jaber o Kobiety zachowują się tak gówn…
  AndreAndre o Kobiety zachowują się tak gówn…
  Carlos o Wolne tematy (39 – …
  biordal o Kobiety zachowują się tak gówn…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

Rząd Francji na ratowanie Peugeota i Citroena udzielił 9 mld euro pomocy publicznej. Dla UE tak wielka kwota nie była jednak problemem.

Posted by Marucha w dniu 2017-06-20 (Wtorek)

Gdyby nie wsparcie, jakie francuski rząd udzielił francuskiemu koncernowi PSA, to nie wykluczone, że dziś właścicielem marek Peugeot i Citroen byłby np. chiński kapitał lub jakiś ultra-bogaty szejk z Bliskiego Wschodu.

Na szczęście (dla Francuzów) rząd w Paryżu udzielił pomocy publicznej w wysokości najpierw 2, a potem dodatkowych 7 mld euro, dzięki czemu PSA stanął na nogi, a kilka miesięcy temu zdołał nawet przejąć Opla. Co istotne – UE nie zakwestionowała tej pomocy, jako nielegalnej, tak jak miało to miejsce w przypadku polskich stoczni.

Przypomnijmy – w 2008 roku Komisja Europejska uznała, że pomoc publiczna jaka w przeszłości została przyznana stoczniom w Gdyni i Szczecinie była nielegalna i musi zostać zwrócona. W praktyce oznaczało to postawienie obu stoczni w stan likwidacji.

Rząd Tuska nie odwołał się od tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), bowiem uznał, iż „tak nie wypada” (cytat z raportu NIK). Od decyzji KE, co do własnych stoczni, odwołała się za to Francja. Opłaciło się – ETS uznał, że pomoc francuskiego rządu nie była nielegalna, dzięki czemu ich stocznie zostały uratowane.

Okazuje się, że rząd w Paryżu pomagał nie tylko francuskim stoczniom. Istotnie wsparł również znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji finansowej koncern samochodowy PSA, który produkuje Peugeoty i Citroeny. Najpierw w 2008 roku zdecydował się na przekazanie PSA ok. 2 mld euro pomocy publicznej, a następnie w 2012 roku doszło do porozumienia między rządem a koncernem państwo udzieli gwarancji kredytów dla filii bankowej PSA, tj. banku PSA Finance na łączną sumę 7 mld euro. Kredyty miały być przeznaczone na ratowanie francuskiego giganta motoryzacyjnego. Łącznie w ciągu kilku lat pomoc publiczna francuskich władz dla PSA wyniosła 9 mld euro.

Efekt powyższego był taki, że PSA ani nie upadł, ani nie został przejęty przez saudyjski czy chiński kapitał. Producent Peugeotów i Citroenów stanął na nogi, znów zarabia, a w ubiegłym roku zdołał nawet przejąć od Amerykanów producenta Opla i Vauxhalla (transakcja przejęcia opiewała łącznie na kwotę 2,2 mld euro).

Innymi słowy – pomoc udzielona przez francuskie państwo francuskiej firmie nie tylko pozwoliła ją uratować przed bankructwem, ale w perspektywie kolejnych lat umożliwiła dalszą ekspansję i rozwój.

I teraz wyobraźmy sobie, co by było gdyby Komisja Europejska zdecydowała się zakwestionować legalność pomocy, jaką rząd w Paryżu udzielił PSA? – To narodziny europejskiego czempiona przemysłu motoryzacyjnego – nie krył w marcu b.r. radości z przejęcia Opla przez PSA ówczesny prezydent Francji Francois Hollande. Czy ten „europejski czempion” mógłby się narodzić, gdyby Komisja Europejska potraktowała pomoc publiczną dla PSA tak samo, jak potraktowała pomoc rządu w Warszawie dla stoczni w Gdańsku i Szczecinie?

Źródło:
Francuski rząd ratuje Peugeota i Citroena (Forbes.pl)
Peugeot przejmuje Opla. Zapłaci 1,3 mld euro. To rozwód amerykańskiego GM z Europą (Wyborcza.pl)
NIK o stoczniach (pdf)

http://niewygodne.info.pl

Komentarze 24 do “Rząd Francji na ratowanie Peugeota i Citroena udzielił 9 mld euro pomocy publicznej. Dla UE tak wielka kwota nie była jednak problemem.”

 1. Marcin said

  Solidarność Europejska w praktyce.

 2. Peryskop said

  Przecież to są zasadnicze cele (po)tworka EUtanazyjskiego.

 3. Re: Artykul…
  Jak to mozliwe, aby zaklad produkujacy samochody prosil o wsparcie finansowe???\
  Jak to mozlwe, aby kopalnie wydobywajace czarne zloto bankrutowaly???
  Jak to mozlwe, aby zadluzone panstwo po „uszy” (wobec lichwiarzy) udzielalo pozyczek finansowych drugiemu panstwu „po uszy zadluzonemu”…

  Caly ten artykul to kupa zydowskiego g…na uprawiajacego lichwiarska falszywa propaganda pt: „pieniadze tworza miejsca pracy I pieniadze tworza produkcje”…
  ===============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 4. Sowa said

  Re 2:
  Nawet jeśli pieniądze nie pomagają tworzyć miejsc pracy, to na pewno pomagają zniszczyć konkurencję, o co zresztą w tej bajce chodzi.

 5. Re: 3 Sowa
  Pieniadze NIE POMAGAJA tworzyc miejsc pracy ani NIGDY nie tworzyly, ale uwierzylismy w zydowska ”wiare”, ze tak wlasnie jest.

  Jesli chodzi o tzw., „konkurencje”, to jakze mozna mowic o jakiejkolwiek, to tak jakby porownywac czlowieka totalnie rozbrojonego (na wlasne zyczenie) do super uzbrojonego komandosa-najemnika bedacego pod lichwiarska jurysdykcja…jesli juz…
  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Problemem nie jest zadna konkurencja, ani super uzbrojony najemnik, ale problemem jestesmy MY sami Polacy, ktorzy jako slepi I gluchi uwierzylismy w cos co NIGDY nie istnialo… (w iluzje obietnic)…

 6. Stan said

  „Rząd Tuska nie odwołał się od tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS),
  bowiem uznał, iż „tak nie wypada” (cytat z raportu NIK).
  Od decyzji KE, co do własnych stoczni, odwołała się za to Francja.”

  Na najwyższym szczeblu UE, aby udowodnić, ze jest się aktywnym wydano decyzje. Koryto władzy zachowane.

  „Rząd Tuska nie odwołał się od tej decyzji …bowiem uznał, iż „tak nie wypada”.
  Nie wypada, to nie wypada, koryto władzy zostało zachowane, a w nagrodę jeszcze większe koryto przyznane.

  Interes prywatny przewyzsza interes spoleczny.
  Dzisiaj to samo, gas ameryk. skroplony jest juz w drodze, ceny jeszcze nie podano, aby nie robic paniki i niezadowolenia, podobnie z ropa i innymi sprawami.
  Jak dojdzie do masowych bankructw to znowu lamentowanie.
  Szanowni Panowie. Nad czym tu dyskutować?

 7. Re: 5 Stan.
  Jesli sami jako Narod wpierw sie nie naprawimy wobec Boskiego Majestatu, to ZAWSZE takie zawszone k…rwy jak te z „kneSejmu” beda nami rzadzic.
  ======================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 8. Łapa said

  Jasiek z toronto
  Pieniadze NIE POMAGAJA tworzyc miejsc pracy ani NIGDY nie tworzyly – mam fuchę, potrzebuje kupić spawarkę, busa, i inne pomoce, oplacic działalność przez jakieś miesiące – podpowiedz mi jak to zrobić bezgotówkowo. Proszę

  ——
  To jest nie to samo. Pieniądze ułatwiają wymianę towarów i usług. Pracy nie tworzą.
  Admin

 9. Łapa said

  Admin – czyli pospawam rolnikowi ogrodzenie, on mi zapłaci katroflami, a ja z nimi pójde do sklepu? Pieniądz jako nośnik informacji? Ma szanowny Pan rację całkowitą, ale w realnym świecie na dzień dzisiejszy nie przejdzie. Pośrednicy zawsze zarabiali najwięcej i ktoś stanął między nami i zawłaszczył środek wymiany i bierze procenty.

  ——
  Czyli godzi się Pan na ograbianie nas przez pośredników, nawet przez tych, których nie potrzebujemy?
  Admin

 10. Duce said

  Re: 5 Jasiek z Toronto.
  >> Jesli sami jako Narod wpierw sie nie naprawimy wobec Boskiego Majestatu, to ZAWSZE takie zawszone k…rwy jak te z „kneSejmu” beda nami rzadzic<<

  Dokładnie TAK !!!
  Dzięki, fajnie Pan to ujął – zwięźle i na temat.

 11. Łapa said

  Admin – niestety, to nie ja mam monopol na stosowanie przemocy.

 12. Re: 10 Duce.
  Mozna by to ujac w inny sposob, a mianowicie: „Nie jest wina tych (k..rew) ze rzadza (zazwyczaj zle I po „swojemu”) nami, ale wina jest nasza Polakow, ze dopuscilismy „ich” do rzadzenia nami…” (co przeklada sie: ” CO sie z Nami stalo, ze wlasnie tak jest???).

  Oczywiscie jest prosta odpowiedz (jak drut). „Bog nam odebral rozum I sami z wlasnej nieprzymuszonej woli skazalismy sie na taki stan rzeczy…”.
  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Nie mam zwyczaju pisac „kolaboratow” I rowniez staram sie unikac dlugich cytatow (nie lubie meczyc Czytelnikow czytaniem).

 13. Re: 8 Lapa.
  Gdyby stalo sie, ze zostalby wprowadzony Program Kredytu Spolecznego (Narodowego), to takie sprawy jak zalozenie wlasnego (samozatrudniajacego) servisu uslugowego nie stanowiloby ZADNEGO problemu (zreszta dla kazdego chcacego swiadczyc uslugi czy produkcje czlowieka z inicjatywa).
  – Mam na mysli bezprocentowy kredyt finansowy lub kredyt inwestycyjny, ktory nie jest kredytem finansowym a tzw. „bondem” na zakup potrzebnego sprzetu I urzadzen do prowadzenia dzialalnosci gospodarczej, ktory trzeba bedzie splacic bez zadnego podatku czy oprocentowania.

  Tak wiem, byloby super. No to jakiz jest problem aby tak wlasnie bylo????

  ========================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

  P.S. Jesli ja daje siebie samego w prezencie wlasnej Ojczyznie I wlasnemu Narodowi Polskiemu, to jakiz jest problem, aby kazdy Polak (I Polka ma sie rozumiec) rowniez siebie (swoje talenty, zdolnosci, umiejetnosci, wiedze, madrosc, inteligencje oddawal…???.
  (nie mam na mysli skladek finansowych,anui darow materialnych)

 14. hulsz said

  ad.5 Czyli wyznaje Pan zasade ze naiwniakow mozna okradac nie jest to nic zlego.Winny jest Polak naiwniak.

 15. Re: 14 Hulsz
  NIGDY nie wyznawalem takiej zasady, ale nie jest wina zlodzieja, ze chce okradac, ale wina jest po stronie okradanego, ze pozwolil sie okrasc.
  Jesli pozwolil sie okrasc jeden raz, to mozna zrozumiec: zagapil sie, zajal sie czyms innym wazniejszym, byl roztargniony, nieuwazny, naiwny, latwowierny itd., ale jesli okradany jest po raz setny czy tysieczny, to jakze mozna mowic czy myslec o niewinnosci okradanego???

  Dam Panu przyklad: Jesli do mojego mieszkania wkradl sie zlodziej, to musze przyjac i zgodzic sie na straty z tym zwiazane, ale bede sie staral niedopuscic do drugiego razu, wiec kupuje sobie psa, zakladam alarm wstawiam solidne drzwi, kraty w oknach i powiadamiam sasiadow ze taki wypadek mial miejsce, by mieli „oko” na moj dom.
  Czyli cokolowiek robie w tym kierunku, aby zlodziej mial dosc utrudniona dzialalnosci „gospodarcza” w stosunku do mojego domu w ktorym sa m.in., zloza naturalne, surowce, fabryki, huty, kopalnie, stocznie itp….

  A my co robimy ze zlodziejami??? Ano witamy ich owacjami, kwiatami i chlebem..otwierajac wszystkie drzwi i okna wlasnego Domu jakim jest nasza Polska Ojczyzna. Czy to jest k…rwa normalne???
  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 16. Listwa said

  Pieniądz nie tworzy miejsc pracy, to czyni człowiek, pieniadz jest narzędziem który jest ogniwem łańcucha działań , ktróre tworzą miejsca pracy i rozliczeń oraz wymiany dóbr.

  Pieniądz jest uniwersalnym narzędziem, bardzo specyficznym, wymagającym dobrego zrozumienia, wieloaspektowym i błędem jest traktowac pieniądz za zło lub sprowadzać go do informacji.

  Pieniądz i odsetki to dwie rózne rzeczy.

  I trzeba wiedzieć, że pieniądz jest narzędziem i kredyt jest narzędziem. I nie należy tego mylić. Podkreślić to na czerwono?

  Kredyt jest znacznie mocniejszym narzędziem.

  I radzę wszystkim , którzy chcą mówic o pieniadzu i coś widzieć o pieniądzu , aby się najpierw dobrze dowiedzieli (co nie jest takie łatwe), a nie żyli i nie głosili trefne hasełka. I radze polakom aby nie uważali zastępczych hasełek za wiedzę o pieniądzu.

  Używanie pieniądza i jego wykorzystanie to jeszcze inny temat.

 17. Re: 16 Listwa.
  Czy chcial Pan powiedziec, ze pieniadz (w zlych rekach) staje sie zlym pieniadzem (narzedziem), a pieniadz w dobrych rekach jest dobrym pieniadzem (narzedziem)???.

  Generalnie Panie Listwa pieniadz jest anonimowym narzedziem, ktorym mozna doprowadzic do smierci I mozna dzieki nim doprowadzac do zycia, czyli pieniadz jest de facto bezwolnym narzedziem jako forma papieru z drukiem czy krazku metalowego nazwanego moneta.

  Oczywiscie ze tak jest w chwili obecnej, gdzie zlodzieje (lichwiarze) kontroluja emisja pieniadza I doprowadzaja (doprowadzili) do obecnego stanu gospodarczo-ekonomicznego gdzie pieniadz jako narzedzie nie odpowiada za skutki jakie ten pieniadz czyni.

  Z grzecznosci pomine rodzaj (forme) pieniadza, kolor I ksztalt, bo nie jest ta kwestia az tak wazna.
  ================================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 18. Listwa said

  @ 17 jasiek z toronto

  Tak chce powiedzieć. Pieniądz , jak inne narzędzia, może być wykorzystany dla dobra , a w złych rękach dla zła.

  Tak jak sam nóż nie zabije.

 19. Re: 18 Listwa.
  A wiec niezwlocznie winnismy szukac dobrych (uczciwych) rak, by zarzadzali (kontrolowali emisje) pieniadzem, ktory bedzie (stanie sie) fizycznym odzwierciedleniem naszej pracy tworczej, produkcyjnej i uslugowej…

  ========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 20. Listwa said

  Pieniądz nie jest własnością banków, może być państwo-mennica-pieniądz, czyli niezależny system, który jeśli będzie chciał to może korzystać z systemu bankowego i idei bankowości w dowolnym zaangażowaniu i proporcji.

 21. Listwa said

  @ 19 jasiek z toronto

  ktory bedzie (stanie sie) fizycznym odzwierciedleniem naszej pracy tworczej, produkcyjnej i uslugowej

  – nie ma takiego obowiązku i takiej potrzeby.

  Przejąc lub odzyskać.

 22. Re: 21 Listwa.
  Panie Listwa, obowiazkiem wolnego, suwerennego I niepodleglego (nikomu) Rzadu RP jest obowiazkiem jak rowniez I potrzeba emitowanie banknotow I (bicia) monet na potrzeby wlasnego Narodu Polskiego, gdyz Narod Polski jest de facto suwerenem, a Rzad ma obowiazek I powinnosc wykonywac wole suwerena w swietle Prawa Naturalnego.
  ==========================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

 23. Listwa said

  @ 22 jasiek z toronto
  To tak.

 24. Re: 23 Listwa.
  Jesli bedzie sie Pan trzymac sie Prawa Naturalnego, to nikt Panu nie „wcisnie ciemnoty” bez wzgledu na sympatie czy powinowacenie….
  Bog nie rodzaje talentow (madrosci, poznania, objawienia czy zrozumienia ot tak sobie…
  Cena jest bardzo wysoka, ale nie wygorowana….:)))
  Otrzymales za darmo wiec I daj za darmo…
  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.

 
%d blogerów lubi to: