Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Czechy mogą opuścić Unię Europejską. Jest zgoda prezydenta na przeprowadzenie referendum.

Posted by Marucha w dniu 2017-06-23 (piątek)

Prezydent Republiki Czeskiej Milos Zeman publicznie poinformował, że w przypadku ewentualnego wyjścia jego kraju z Unii Europejskiej, wcześniej wypowiedzieć w tej sprawie powinni się obywatele.

Przyznał również, że popiera pomysł przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum dotyczącego „Czexitu”. Zeman skrytykował także politykę imigracyjną w wydaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Podczas konferencji prasowej poświęconej priorytetom czeskiej polityki, prezydent Milos Zeman został zapytany o ewentualne wyjście z Unii Europejskiej. Jego zdaniem w tej sprawie powinni wypowiedzieć się obywatele. Dodał również, że osobiście popiera pomysł przeprowadzenia referendum poświęconego „Czexitowi”.

– To obywatele powinni zdecydować – mówił Zeman.

Prezydent Czech podkreślił, że jest zdecydowanym zwolennikiem demokracji bezpośredniej i rozpisanie referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej jest możliwe do zrealizowania.

– Opuszczenie Unii Europejskiej przez Czechy jest możliwe teoretycznie i praktycznie, jeśli ustawa o rozpisaniu referendum przedłożona parlamentowi, zostanie przyjęta – powiedział. Przyznał jednak, że on sam jest zwolennikiem pozostania Czech w strukturach Unii Europejskiej. Dodał jednak, że sceptycznie podchodzi do unijnego modelu zarządzania.

Milos Zeman w mocnych słowach skrytykował również politykę imigracyjną kanclerz Angeli Merkel. W jego opinii zaproszenie do Europy tzw. uchodźców było „tragicznym błędem”. [Nie błędem. Celowym elementem planu rozwalenia Europy – admin]

Prezydent Czech podkreślił, że jego kraj krytycznie podchodzi do propozycji liderów UE dotyczących przymusowej relokacji imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Dodał, że Czechy złagodzą swoje stanowisko tylko i wyłącznie wtedy, gdy Bruksela będzie przedstawiać swoje pomysły jako propozycje działań, a nie odgórne dyspozycje.

Sprawa ewentualnego wyjścia Czech z Unii Europejskiej stała się obecna w przestrzeni publicznej po zdecydowanej wypowiedzi byłego prezydenta Vaclava Klausa. Polityk skrytykował wówczas politykę migracyjną przywódców Unii Europejskiej. Przyznał, że w związku z falą imigrantów, którzy stale przybywają do Europy, czas przygotować kraj do wyjścia ze struktur UE.

– Nadszedł czas, by przygotować wyjście naszego kraju z Unii Europejskiej. To jedyna dobra ścieżka dla Czech, nasz głos jest ignorowany – mówił zdecydowanie Vaclav Klaus, który pełnił urząd prezydenta w latach 2003-2013.

Źródło: wprost.pl, PCh24.pl
WMa
http://www.pch24.pl

Komentarzy 5 to “Czechy mogą opuścić Unię Europejską. Jest zgoda prezydenta na przeprowadzenie referendum.”

 1. jaja said

  Czesi mają rozum i dlatego mają szczeście bo ich przywódcy z tchórzami i zdrajczykami nie maja nic wspólnego. Zespawani sa z narodem.

 2. Maverick said

  Satyra polityczna ukazująca problem emigracji z perspektywy niemieckiej.

 3. MatkaPolka said

  B>Czy Europę czekają nowe „exity”?

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201706235737053-sputnik-europa-exit

  22 czerwca mija rok od czasu przeprowadzenia referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

  Po upływie roku ponad połowa mieszkańców Wielkiej Brytanii (55%) uważa, że w ślad za Zjednoczonym Królestwem podąży kolejny kraj, a nawet kilka państw. Ich przeczucia podziela połowa Włochów, 42% Francuzów i 39% Niemców.

  Europa Zachodnia obstawia: kto następny w kolejce do wyjścia z UE?

  Deputowany Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Lew Luzar w wywiadzie dla Sputnika skomentował europejskie nastroje, dotyczące integracji europejskiej.

  Dlaczego w bogatych krajach UE narastają dezintegracyjne nastroje?

  — Ja bym inaczej sformułował to pytanie. Dlaczego tylko połowa obywateli tych krajów uważa, że Unia Europejska pozostanie zjednoczona i nikt więcej jej nie opuści? Nastroje — 50 na 50. I ta dwoistość w stosunku do UE zawsze była obecna w populacji zjednoczonej Europy. Unia prowadzi swojego rodzaju interwencje w krajach członkowskich, dostosowując ich ustawodawstwo, zbliżając je do jakiegoś swojego ideału.

  Proces jest bolesny, on oczywiście odbija się na popularności samej idei jedności, na wzroście krytyki pod adresem polityki Brukseli. Nie dziwi mnie, że ma tak wielu przeciwników w różnych krajach. Należy jednak przyznać, że w ostatnim czasie grupa pesymistów zaczęła rosnąć. Ci ludzie są przekonani, że Unia Europejska w swojej obecnej formie nie jest opłacalna, że Unię zaczną opuszczać również inne kraje.

  Ironią jest, że to nie problemowa Grecja jako pierwsza opuściła zjednoczoną europejską rodzinę

  Brexit – to nie będzie wyjście po angielsku

  — Tak, to byłoby naturalne z punktu widzenia jej kryzysu gospodarczego. Ale Unię opuścił bogatszy uczestnik — Wielka Brytania. Warto byłoby ten fakt należycie przeanalizować. Wnioskując z danych przeprowadzonego dla „Sputnika” badania, tendencja wyjścia może narastać. Dlaczego? Najwidoczniej dlatego, że kraje Starej Europy obawiają się, że będą musiały w dalszym ciągu wspierać swoim potencjałem słabszych, albo też po prostu „ubogich” w stosunkach gospodarczych partnerów. W rezultacie wpłynie to na obniżenie standardu życia Niemiec, Francji, Włoch.

  Ja osobiście uważam, że dezintegracyjne nastroje w „lokomotywach” UE mają czysto ekonomiczny charakter. Można zrozumieć ich obywateli, kiedy kierują zarzuty pod adresem problemowych członków UE, kiedy żądają, aby wszyscy podciągnęli się do ich poziomu i z oburzeniem mówią: „Nie chcecie pracować, jak my, chcecie nadal wegetować, więc odchodźcie! Jeśli zostajecie, to my sami odejdziemy”. To jest moim zdaniem najważniejszy problem filozoficzny, z którym zderza się Unia Europejska.

  Dragomir Andjelkovic, belgradzki politolog wyraził opinię, że małe państwa nie mają tak wielkiej swobody, jeśli chodzi o przynależność do europejskich struktur.

  WIDEO: Brexit, Nexit… PolExit?

  — Tylko duże kraje mogą pozwolić sobie pójść za przykładem Wielkiej Brytanii, bo małym państwom Bruksela nie daje demokratycznej możliwości wyjścia z UE, jak i wejścia do niej. Wiodące unijne centra tworzą takie warunki, że małe kraje, na przykład Węgry, mają do czynienia z różnymi formami nacisków i gróźb, jeśli odmówią dostosowania się do mainstreamowej polityki.

  Małe kraje UE musza wybierać: albo będą miały ogromne problemy, albo zgodzą się na narzucony kurs. Sprzeciwiać się mogą jedynie wiodące i duże państwa unijne. Ale jeśli przyjrzymy się Wielkiej Brytanii, to zobaczymy, że zachodzą tam raczej kosmetyczne zmiany: kraj zdecydował się wyjść z UE, ale nie zrezygnował z polityki euroatlantyckiej.

  Czechy chcą wyjść: UE zajęła się autodestrukcją

  Jeśli nawet Wielka Brytania może sobie pozwolić jedynie na formalne zmiany, to co tu mówić o małych krajach. W taki sposób mamy następująca sytuację: państwa „drugiej kategorii” boja się i nie wyjdą z UE, a w wiodących krajach, np. Francja i Niemcy, elitom udało się znowu oszukać obywateli i narzucić im antynarodowe stanowisko. W wyniku większość nadal wierzy maistreamowym mediom i zagłębia się bardzo powierzchownie, myśląc jedynie o krótkoterminowych konsekwencjach przebywania w UE, a zupełnie nie zastanawiają się nad długoterminowymi. Czyli jest to ten przypadek, gdy za drzewami nie widać lasu.

  Była europosłanka, prof. Joanna Senyszyn uważa z kolei, że póki co Europie nie grożą nowe „exity„.

  — Moim zdaniem żaden kraj nie wystąpi już z Unii Europejskiej. Wielka Brytania poniesie ogromne koszty wystąpienia z Unii i będzie to nauczką dla innych krajów, że to się po prostu nie opłaca — powiedziała w rozmowie z korespondentem Sputnika Joanna Senyszyn.

  Opina: Europejczycy coraz częściej myślą o wyjściu z UE

  http://www.fort-russ.com/2017/06/opinion-europeans-are-increasingly.html

  Według badań przeprowadzonych przez francuską firmę Ifop na potrzeby dla „opinii Sputnik” większość obywateli europejskich uważa, że w krótkim okresie mogą się zmienić skład Unii Europejskiej. W badaniu obywatele brytyjscy, francuscy, niemieckim i włoskim wyrazili opinie, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przynajmniej wystąpi następny kraj.

  Ta opinia jest podzielona przez prawie dwie trzecie Brytyjczyków (64%), ponad połowa Niemców (52%) i Włochów (57%), a nawet 49% Francuzów. Znaczna część respondentów uważa, że BREXIT będzie przykładem dla wielu krajów: 55% Brytyjczyków, 50% Włochów, 42% Francuzów i 39% Niemców.

  Według wyników badania młodzi ludzie – osoby poniżej 35 roku życia – są tymi, którzy uważają, że jest nastąpi rozdział między UE a wieloma krajami europejskimi. To zostało zarejestrowane w Niemczech, Francji i Włoszech.

  Respondenci, którzy uważają, że UE nie „straci” żadnego innego kraju to mniejszość: jedna trzecia Francuzów (33%), Włochów (32%), 39% Niemców i tylko 18% Brytyjczyków.

  Badanie przeprowadzono w dniach od 21 do 25 kwietnia 2017 r. Uczestniczyło w nim 3203 obywateli w wieku 18 lat. Błąd statystyczny wynosi 3,1%.

  „Każdy kraj europejski uważa, że inny członek UE chce opuścić Unię, tak myślą Niemcy o Holendrach a Francuzi o Belgach, w Europie istnieje kilka fobii, które istnieją pomiędzy różnymi członkami, a nawet między różnymi narodami. Europa nie jest absolutnie zjednoczona: jest zjednoczona jako podmiot polityczny, ale narodowe narracje i tożsamości nie zostały skreślone, a to jest pierwszy czynnik
  Drugim czynnikiem jest BREXIT
  .. To wydarzenie pchnęło obywateli do otwarcia „drzwi” na szeroką skalę do Wyjścia z UE kiedy to BREXIT sprawiło, że ten scenariusz stał się realistyczny „, powiedział Aleksandr Shchpunt w radiu nadawanym przez Sputnik.

  Według niego, w wielu krajach europejskich pojawiają się pierwsze zjawiska, które mogą w przyszłości prowadzić do porzucenia UE.

  Trzeci czynnik to istnienie sytuacji, które potwierdziłyby, że w nadchodzących latach procesy w takich krajach jak Holandia, Belgia, a może Węgry mogłyby doprowadzić do wyjścia z Unii Europejskiej.
  Głównymi przyczynami są zmiany demograficzne. W Belgii istnieje silna świadomość zagrożeń terrorystycznych, z których nie mogą się bronić samodzielnie. W Holandii istnieje tradycyjna niezgoda w kwestii przyznania innym prawa do decydowania o własnym kraju. Węgry próbują się bronić przed napływem Imigrantów (nachodźców)

  W czerwcu 2016 r. prawie 52% Brytyjczyków głosowało za opuszczeniem Unii Europejskiej. Pod koniec marca Londyn ogłosił rozpoczęcie procedury BREXIT. Oczekuje się, że kraj wyjdzie z Unii w 2019 r.

 4. MatkaPolka said

  Kanclerz Angela Merkel córką kanclerza Adolfa Hitlera?

  >https://www.youtube.com/watch?v=zMYskp6Tnvg

  CZWARTY RZESZA JUŻ JEST TUTAJ !!

  W kwietniu 1945 roku, Adolf Hitler uciekł do Argentyny z kochanką Ewą Braun. Po ślubie Z Ewą w Argentynie, mieli kilkoro dzieci ze sobą, aby kontynuować dynastię Hitlera.

  Pierwsza Rzesza to było NIE-święte Rzymskiego Imperium Karola Wielkiego i trwała od 800 do 1808 {(Napoleon Bonaparte rozwiązał I Rzeszę – frankońskie imperium, a NIE niemieckie. Trwała 1000 lat- MP)}

  Druga Rzesza rozpoczęła się od kanclerz Otto von Bismarck proklamowana w Paryżu w 1871 roku, a zakończyła się klęską cesarza Wilhelma II w 1918 roku.

  {(Bismarck był Prusakiem, a nie Niemcem -Prusy zjednoczyły(podbiły ) ok. 250 małych księstw na ziemiach Zachodniej Słowiańszczyzny. Trwała 47 lat – MP)}

  Trzecia Rzesza była nazistowska dyktatura Hitlera i trwała od 1933 do 1945 r.

  {(Trwała 12 lat. Zwycięzcy Alianci Umową Poczdamską i Uchwałą 46 rozwiązali Pruski militaryzm –Państwo pruskie jako całość – powstałe na ziemiach polskich na Trupie Polski w wyniku podboju i rozbiorów – odpowiedzialne za wszystkie wojny w Europie w XIX w. i za 2 (dwie) wojny światowe w XX w. i śmierć milionów ludzi. Niemcy ponownie BEZWARUNKOWO kapitulowały, nie były Stroną Umowy Poczdamskiej, która ustanowiła porządek prawny w Europie po 1945 r. Nie ma Aktu prawnego po II wś, który by nie uwzględniał Umowy Poczdamskiej. – MP)}

  Czwarta Rzesza rozpoczęła się w dniu 22 listopada 2005 roku, kiedy Angela Merkel Hitler został zaprzysiężony jako kanclerz zjednoczonych Niemiec.

  {( Połączenie Niemiec w 1990 jest aktem nielegalnym – wbrew Umowie Poczdamskiej. To kolejny majstersztyk dyplomacji krzyżackiej. Niemcy okpili ponownie zwycięskich Aliantów. Połączenie Niemiec i Umowa 2+4 jest zaprzeczeniem Umowy Poczdamskiej . Niemcy nie istnieją – dlatego prowadzą dzisiejszą agresje na Europę w ramach mechanizmu prawno -finansowego Unii Europejskiej – Skoro nie ma Niemiec, Niech żyje Europa – MP)}

  Angela Merkel Hitler był urodzona w Argentynie lub RFN, i adoptowana przez parę o nazwisku Horst i Ferlind Kasner z Hamburga RFN

  Imię Angela nadano jej od ciotki Angeli – siostra Adolfa Hitlera.
  Angela Merkel Hitler (ur.1954) jest kanclerzem Niemiec i jest córką Adolfa i Ewy Hitler!!

 5. Co będzie się działo w Czechach, jak ich naród w referendum opowie się za pozostaniem w Unii Europejskiej?

  Aczkolwiek niewierzę osobiście aby Czesi chcieli tam tkwić dalej.

Sorry, the comment form is closed at this time.