Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Jak Macierewicz podbijał Szwecję

Posted by Marucha w dniu 2017-06-26 (Poniedziałek)

17 maja polskie wojsko odbyło ćwiczenia z pontonami przy szwedzkim wybrzeżu w pobliżu Karlskrony. Szwedzkie ministerstwo obrony twierdzi, że nasi nie mieli stosownych zezwoleń, a ćwiczenia były nielegalne.

MON upiera się, że wszystko jest ok.

Pierwsza o sprawie napisała gazeta „Göteborgs-Posten”. Lokalni dziennikarze poinformowali, że do incydentu doszło w pobliżu Skärhamn na zachodzie Szwecji. Polscy żołnierze przybili do brzegu pontonami motorowymi i zaczęli ćwiczenia — wywołując u Szwedów głęboką konsternację.

— Szwedzkie wojsko kilka razy w roku przeprowadza ćwiczenia z zagranicznymi jednostkami, ale jeszcze nikt nie zrobił ćwiczeń bez zezwolenia — powiedział Jesper Tengroth, rzecznik prasowy szwedzkich sił zbrojnych.

— W trakcie kontroli okazało się, że mieli zezwolenie na przejazd przez terytorium Szwecji pojazdami wojskowymi drogą lądową na trasie od Karlskrony do zachodniego wybrzeża. Zezwolenie to nie dotyczyło przybycia drogą morską na pontonach, które należy traktować tak jak okręty.

Wyszło zatem na to, ze w połowie maja nasi żołnierze jak gdyby nigdy nic przypłynęli na terytorium obcego państwa i prowadzili manewry bez stosownych uprawnień. Afera ma jednak swój ciąg dalszy. Polacy upierają się, że ćwiczenia odbyły się zgodnie z prawem i żadni Szwedzi nie będą nam mówili, jak mamy ćwiczyć swoje wojsko. [I słusznie! – admin]

Rzecznik Dowództwa Głównego Rodzajów Sił Zbrojnych podpułkownik Szczepan Głuszczak stwierdził: — Fakt wysłania „request for visit” i odpowiedź strony szwedzkiej oraz asysta szwedzkich żołnierzy w dniu przybycia polskich żołnierzy do Szwecji świadczą o tym, że ministerstwo obrony Szwecji było o całym przedsięwzięciu, w tym jego celu i zakresie, odpowiednio wcześnie poinformowane.

Punktem spornym pozostaje to, o czym wspomniał rzecznik strony szwedzkiej: nasi żołnierze mieli pozwolenie na przejazd wyłącznie na trasie lądowej na określonym odcinku od Karlskrony do zachodniego wybrzeża.

Jak widać „request for visit”, o którym mówił podpułkownik Głuszczak, nie wystarczyło. Chyba że Antoni Macierewicz postanowił odbić sobie na Szwedach za wszystkie akty agresji z XVII wieku. Jak nie Francuzi, którzy nie umieją jeść widelcem, to Szwedzi. Same kłopoty z tą Europą.

Tomasz Dudek
Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 12 to “Jak Macierewicz podbijał Szwecję”

 1. Zerohero said

  Szwedzi są bardzo drobiazgowi. Kilka ukraińskich czołgów wracało z Niemiec bez żadnej asysty przez całą Polskę i nasi przyjęli to ze zrozumieniem.

 2. Wieś Rządzi Światem said

  Skoro i tak już tam byli, to mogli przywieźć coś z tego co Szwedzi ukradli w czasie potopu.

 3. Grace said

  W Internecie caly swiat sie smieje z Polakow na gumowych lodzich u wybrzezy Szwecji…

 4. Zorro said

  To byl desant armii czerwonej pod dowodztwem Cara Mikolaja ktora doplynela do brzegu Szwecji w gumowych prezerwatywach.

 5. AlexSailor said

  Kolejny bezsensowny artykuł.
  Skoro towarzyszyli Polakom żołnierze szwedzcy, to w czym problem.
  W każdej chwili mogli zażądać przerwania ćwiczeń ale tego nie zrobili.
  A skoro towarzyszyli, to musieli wiedzieć gdzie i kiedy Polacy wylądują.

  Niekoniecznie. Szwedzi nie potrafią zdecydowanie reagować. Potem się skarżą.
  Admin

 6. andzia said

  Redaktor Maciej Maciak opowiada o desancie -:)) .https://www.youtube.com/watch?v=dz54pe0ZoU0
  Macierewicz tak pali się do wojny, że w desperacji już nie wie, z kim się bić. Na Rosję rozkazu nie ma, to trzeba sprawdzić mobilność NATO. Wyszło jak wyszło. Łonet zamilczał, bo i za Odrę Antek gotów wtargnąć. A może przeszedł na drugą stronę i teraz działa dla Putina-:)) Dobry szpieg, to zamaskowany szpieg.

 7. RomanK said

  Panie Alez zaden bezssensowny:-))))
  Wie pan ilu sarmatom zarzzalo , jak kobyle???? Ilu dupkow poczulo sie dobrze:-)))) My tam panie ..prosze, nasi w Szwecji prosze tego:-))))
  Strasza Swedow:-))) Jak pod Jasna Gora…
  Widzi pan -to tzw duchowa pasza dla dupkow:-))) ku pokrzepieniu:-))) tak zwana Pokrzepienica Zasrancowa….

 8. Ryś said

  Po gajowego szli…

 9. Marucha said

  RE 5, 7:
  To nie ARTYKUŁ jest bezsensowny.
  To ZACHOWANIE SZWEDÓW było bezsensowne.

  Zamiast natychmiast zareagować na ewentualne pogwałcenia umowy – Szwedzi biernie pozwolili na nielegalne manewry obcemu wojsku, a potem się skarżyli, że to było nielegalne.
  Typowe dupki, bez jaj i bez mózgu.

  Artykuł tylko to opisał. Podobnie, jak szwedzka prasa jakiś czas temu.

 10. anATOM said

  A więc wojna z kalifatem szweckim nie unikniona 🙂

 11. Niktoś said

  Szwedzi mieli nadzieję, że to muzułmanie płyną do nich na pontonach. Okazało się, że Polacy i nie chcieli ich „ukulturalniać”. Nie dziw, że się wkurzyli.

 12. Butapren pod myckę said

  Nie piszcie do cholery Macierewicz. To nie jest jego prawdziwa ‚nazwa’, on ma ‚nazwę’ Izaak Singer i tak trzeba na niego wołać.

Sorry, the comment form is closed at this time.