Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Chiny rozpoczynają budowę samowystarczalnego „Leśnego Miasta”

Posted by Marucha w dniu 2017-06-29 (czwartek)

Chiny są ukierunkowane na realizację bardzo ambitnych projektów: budowanie nowoczesnych baz wojskowych na środku morza czy transformacja Czarnobyla w ogromną elektrownię słoneczną to tylko wierzchołek góry lodowej. Teraz podjęli się największego jak dotąd wysiłku – „Leśne Miasto” ma być samowystarczalne i wolne od zanieczyszczeń.

W lutym włoska agencja architektoniczna Stefano Boeri Architetti (SBA) ogłosiła, że ma zamiar wybudować dwie wieże wtapiające się w zieloną roślinność chińskiego miasta Nanjing. „Pionowy las”, oparty na podobnym projekcie w Milanie, miał zlikwidować smog, pochłaniać CO2 i produkować mnóstwo tlenu oczyszczając w ten sposób niebo nad wielką metropolią.


Teraz SBA informuje, że rozpoczęto zlecone przez chiński rząd, prace budowlane nad Liuzhou Forest City. Ma ono czerpać energię odnawialną ze źródeł geotermalnych i paneli słonecznych montowanych na dachach.

Poza wszystkimi nowoczesnymi udogodnieniami dużych miast ma zawierać ponad milion roślin pochodzących ze stu różnych gatunków i 40 tysięcy drzew. Projektanci twierdzą, że taka ilość zieleni będzie w stanie pochłonąć rocznie około 11 tysięcy ton CO2 i mnóstwo szkodliwych aerozoli.

Liczba przyszłych mieszkańców szacowana jest na ponad 30 tysięcy a koniec budowy na 2020 rok. „Leśne Miasto będzie połączone z Liuzhou szybką kolejką elektryczną. Mają się na nie składać liczne dzielnice mieszkalne, handlowe, przestrzenie rekreacyjne, dwie szkoły i szpital” – opisuje SBA w komunikacie prasowym.


Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w Chinach może powstać zróżnicowany biologicznie raj, gdzie ludzie koegzystują z naturą w nowoczesnym otoczeniu.

http://zmianynaziemi.pl

Komentarzy 13 to “Chiny rozpoczynają budowę samowystarczalnego „Leśnego Miasta””

 1. Wieś Rządzi Światem said

  Niech idioci przesiądą się na samochody z napędem elektrycznym, a budowanie zostawią tym co to potrafią.

  Sporo takich idiotów jeździ po szosach…
  Admin

 2. RomanK said

  Jak si oprze pieniadz o parytet :pracy ludzkiej” ludzie dokonuja cudow….jak po dojsciu Hitlera do wladzy w 1933 roku…

 3. Pinxit said

  To juz nie pierwsze miasto ekologiczne w Chinach.
  Ostatnio Chinczycy produkuja takie super- ssawy, ktore pochlaniaja smog.
  Smog jest bardzo duzym problemem w Chinach – wiec sobie zaplanowali w nastepnej pieciolatce zmniejszyc zanieczyszczenie w Chinach.

 4. maasteer said

  Ad 1 W R Ś
  Samochody elektryczne tez emitują szkodliwe substancje przez fabryki kominów elektrowni. Ponadto produkcja akumulatorów do nich również jest bardzo uciążliwa dla środowiska.

 5. maasteer said

  Miało być przez kominy elektrowni

 6. Marek B said

  Idea może niegłupia ale wizualizacje sugerują że ludziom będą się robale wciskać do chałup drzwiami i oknami. Nic fajnego.

  Tam się czasami domy buduje na palach między innymi coby mieć mniej robali.

  ——
  Przypomina mi się serial TV „Nad rozlewiskiem”. Uroczo. Sielsko.
  Tylko twórcy filmu jakoś zapomnieli o pier…. komarach, bąkach i muchach, jakie nieuchronnie towarzyszą takim rozlewiskowym pejzażom.
  Admin

 7. Bogaty Miś said

  Podobno zazdrość jest nadmiernie rozwiniętą cechą u przeciętnego Polaka, co uniemożliwia Polakom współpracę w najważniejszych sprawach, natomiast umożliwia innym ich wyzyskiwanie. Ale może to nie jest prawda…

 8. Marek B said

  Faktem jest że jak teraz wchodzę do lasu to ryzykowny jest nawet postój w celu zawiązania sznurowadła, komary potrafią obsiąść w tym czasie gruntownie.

  Generalna reguła jest chyba taka że człowiek jest przystosowany bardziej do stepu niż do lasu. Jak żyje w lesie to pierwsze co robi, to go niszczy aby zdobyć więcej Lebensraumu. Komary w tym roku są nieprzeciętnie agresywne, w tym kontekście niszczenie lasu jest całkowicie usprawiedliwione, bo te bydlęta potriafią uprzykrzyć życie.

  Przysiadłem nad artykulikiem i widzę sprzeczności. Nanjing to po prostu Nankin, prawie że przedmieścia Szanghaju. Liuzhou jest tysiąc kilometrów na południowy zachód, blisko Wietnamu. Jedno i drugie to strefa zwrotnikowa, wilgotny klimat, tam są robale.

  Ponad sto lat temu karierę zrobiła koncepcja „miasta ogrodu”. Zauważono że wielkie miasta to kiepskie miejsce do życia. W Wawie jest Wesoła, Podkowa, które stanowiły jakąś interpretację miast-ogrodów. Ta wizualizacja, moim zdaniem, do tej koncepcji pije.

  Tylko że dzisiaj ludzie są głupsi niż sto lat temu. Kalifornijscy hipisi-eskapiści pół wieku temu wymyślili „Earth House”, dom w ziemi. W zwrotnikowym klimacie to może mieć sens w kontekście letnich upałów, tylko że hipisi budują takie ziemianki w Szwecji czy w Estonii. Zdrowe to na pewno nie jest, szczególnie w chłodniejszej porze roku. Ziemianka to życie z robalami.

  Projekt włoskich architektów to pewnie jakieś połączenie miasta-ogrodu i kalifornijskiej ziemianki, taka idea starych hipisów. Prawdziwe miasto-ogród miało być inne, chodziło o produkcję żywności w okolicy, na własnych działkach, o bardziej przyjazną architekturę, łatwy bez-samochodowy transport, itp. Na pewno nie chodziło o życie z robalami, w tym z komarami.

 9. Wieś Rządzi Światem said

  @6 1m3 wody waży tonę, 1m3 ziemi ok 1,5tony. Do tego ukorzenione drzewka i siły n anie działające jak wiatr, deszcz, śnieg itd itp.

  To nigdy nie powstanie.

 10. peacelover said

  Mozna sie bawic w wiszace ogrody, stropy z ziemi uprawnej itd.
  A komary ??? przypomnijmy sobie historie budowy kanalu panamskiego !
  Jakos wybudowali !
  Przy obecnej technologii – NIE MA PROBLEMU ! Problemem sa ludzie !

  Wojna rujnuje ! Zgoda buduje !

  Kto wreszcie wymysli jakas metode na ten „militarno – przemyslowy kompleks” w USA ??
  rzeby dali wreszcie spokoj normalnym, bogu ducha winnym ludziom !!!!

  Brawo KITAJCE !!!

 11. Wieś Rządzi Światem said

  @4 Energia elektryczna może pochodzić z różnych źródeł.

 12. Nemo said

  @Admin

  „Zapraszam na prezentację Tesli Model S oczami właściciela, który jeździ tym autem od prawie dwóch lat.”

 13. Re: 12 Nemo…
  Samochod na prad zostal wprowadzony w USA juz na poczatku lat 90 przez GMC i…zostal zlikwidowany (zezlomowany), co bylo rowniez z samochodem na wodor uzyskiwany z wody tylko dlatego, zeby wplywy (zyski) z cieklych paliw dla zydowskich potentatow ropy zbytnio nie ucierpialy.
  Samochod „Tesla” nie jest zadnym wynalazkiem niemcow, ale jedynie kopia pomyslu z wozkow akumulatorowych wprowadzonych w zycie I niczym wiecej. Tesli pomysl nie ma nic w tym wspolnego, ale ma bardzo wiele, jesli samochod bylby zasilany z…powietrza (samochod na wiatr), a to juz zupelnie inna sprawa.
  Podobnie jak z samochodem zasilanym przez wodor uzyskiwanym z wody poprzez elektrolize, ktorego autorem byl W.Greey – zamordowanym przez „seryjnego samobojce”
  Ach, szkoda gadac…
  =================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.