Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Dla UE włoski bank to nie jakaś tam polska stocznia. Pomoc publiczna (5,2 mld euro!) jest w tym przypadku całkiem legalna

Posted by Marucha w dniu 2017-07-01 (sobota)

Komisja Europejska właśnie wyraziła zgodę na przyznanie przez rząd Włoch gigantycznej pomocy publicznej (5,2 mld euro) dla banku Intesa Sanpaolo, który w zamian przejmie dwa upadające banki regionalne.

Wygląda na to, że Bruksela po raz kolejny podjęła decyzję zgodnie z zasadą „co wolno wojewodzie, to nie tobie…”. Wszak w przypadku polskich stoczni – które po wyjściu na prostą mogły stanowić realną konkurencję dla stoczni niemieckich, a kwota wsparcia była o wiele mniejsza – eurokraci uznali, że pomoc jest nielegalna.

[Przypominamy, że istniała możliwość odwołania się od brukselskiej decyzji likwidacji polskich stoczni… ale pewien ryży chuj o nazwisku Donald Tusk oświadczył, że… „nie wypada” się odwoływać.
Admin]

Intesa Sanpaolo – drugi co do wielkości bank we Włoszech – zdecydował się na przejęcie aktywów dwóch upadających regionalnych banków: Banco Popolare di Vicenza oraz Veneto Banca. W zamian za to rząd Włoch zapowiedział, że dofinansuje Intesa Sanpaolo kwotą 5,2 miliarda euro w celu spełnienia przez bank wymogów kapitałowych.

Co jednak najistotniejsze – obietnica dofinansowania pieniędzmi podatników banku Intesa Sanpaolo uzyskała oficjalną aprobatę Komisji Europejskiej. Pomoc publiczna będzie w tym przypadku całkowicie legalna.

Przypomnijmy, że nie dalej jak trzy miesiące temu brukselscy urzędnicy wyrazili zgodę na udzielenie przez francuski rząd pomocy publicznej dla państwowego koncernu energetycznego Areva w wysokości 4,5 mld euro. Problem w tym, że przedsiębiorstwo to jest trwale nierentowne i od 7 lat przynosi straty. Jej całkowite zadłużenie przekracza już kwotę 13 mld euro. Mimo tak fatalnych danych francuski rząd podjął decyzję o skierowaniu gigantycznej pomocy publicznej na ratowanie tej spółki, a Unia Europejska to klepnęła.

Rząd w Paryżu pomagał nie tylko francuskim stoczniom. Istotnie wsparł również znajdujący się w bardzo trudnej sytuacji finansowej koncern samochodowy PSA, który produkuje Peugeoty i Citroeny. Najpierw w 2008 roku zdecydował się na przekazanie PSA ok. 2 mld euro pomocy publicznej, a następnie w 2012 roku doszło do porozumienia między rządem a koncernem państwo udzieli gwarancji kredytów dla filii bankowej PSA, tj. banku PSA Finance na łączną sumę 7 mld euro. Kredyty miały być przeznaczone na ratowanie francuskiego giganta motoryzacyjnego. Łącznie w ciągu kilku lat pomoc publiczna francuskich władz dla PSA wyniosła 9 mld euro. Co istotne – UE nie zakwestionowała tej pomocy, jako nielegalnej,

W odróżnieniu od pozytywnych decyzji eurokratów wobec rządów w Paryżu i Rzymie, eurokraci uznali, że pomoc publiczna jaka w przeszłości została przyznana stoczniom w Gdyni i Szczecinie była nielegalna i musi zostać zwrócona. W praktyce oznaczało to postawienie obu stoczni w stan likwidacji. Rząd Tuska nie odwołał się od tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), bowiem uznał, iż „tak nie wypada” (cytat z raportu NIK).

Od decyzji KE, co do własnych stoczni, odwołała się za to Francja. Opłaciło się – ETS uznał, że pomoc francuskiego rządu nie była nielegalna, dzięki czemu ich stocznie zostały uratowane.

Na bazie przytaczanych powyżej przypadków stwierdzić można dwie rzeczy: 1) albo łaska unijnych urzędników na pstrym koniu jeździ, albo 2) działają oni według zasady „co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie”. W przypadku Polski i jedno, i drugie jest niestety możliwe.

 

Źródło:
Pomoc włoskim bankom a pokusa nadużycia (Stooq.pl)

Czytaj także:

Rząd Francji na ratowanie Peugeota i Citroena udzielił 9 mld euro pomocy publicznej. Dla UE tak wielka kwota nie była jednak problemem (Niewygodne.info.pl)
Francja przeznaczy 4,5 mld euro (!) na ratowanie jednego, trwale nierentownego przedsiębiorstwa (Niewygodne.info.pl)

http://niewygodne.info.pl

Komentarzy 10 to “Dla UE włoski bank to nie jakaś tam polska stocznia. Pomoc publiczna (5,2 mld euro!) jest w tym przypadku całkiem legalna”

 1. Bryś said

  Jak trzeba być @#$@!#@$@&^%%@””” żeby słuchać „unijnego urzędnika”?

 2. Grace said

  Stocznia Gdanska powinna sie ostac za wszelka cene. Chocby dlatego ze tam sie wszystko zaczelo. To była nasza duma narodowa, dlatego zrobiono wszystko aby ją zniszczyć. Byłam w mojej byłej stoczni w 2008 roku. Płakać się chciało z żalu. Tak, tego ryżego sukinsyna trzeba postawić pod mur i niech ręka nie drgnie!

 3. Rob said

  @3. „Stocznia Gdanska powinna sie ostac za wszelka cene. Chocby dlatego ze tam sie wszystko zaczelo.”
  A to „WSZYSTKO” oznacza co???

 4. Racjonalista said

  Zabiorą Włochom 5,2 mld euro i dadzą bankom. To dopiero megaabsurd – nic dziwnego, że UE wyraziła zgodę. To tak jakby wodę wiadrami wynosić z domowych gospodarstw i wylewać do oceanów, by zachować poziom wody w morzach.

 5. RomanK said

  TO ejst logika….zabrac tym ,ktorzy charuja na kromke chleba placac podatki na apanaze zbijajacych baki politykow i wspomagac tych , ktorzy z niczego kreuja pieniadz i pozyczaja go na procenty tym -ktorzy charuja na kromke chleba i musza pozyczyc na piodatki i pomoc bankom:-))))

 6. XIII said

  Komentarz autora – bezcenny 🙂

 7. Kasior said

  Polska jest dla Berlina tylko do dymania: Po co w Europie Tyle silnych krajow wystarczy ze szwaby sa Tak ? My jestesmy rynkiem zbytu gorszego zarcia I tania sila robocza dla szwabskich fabryk I na zmywakach w Berlinie .. nie no oczywiscie duzo naszych sie ustawilo na zachodzie robi pieniadze I ma dobre posady. Ale chodzi o to zeby ten potencjal przeniesc do Polski I zeby Polska wewnetrznie byla silnym I bogatym krajem …. tylko Ze presja na zarobki juz spadnie przez Ukraincow Tak nas wydymali….

 8. MatkaPolka said

  Artykuł z całą wyrazistością DEMASKUJE GIGANTYCZNY SZWINDEL – jaką jest Unia Europejska, System Bankowy „ Zachodnia Demokracja”.- złodziejski kryminalny układ KE, UE, ECB.

  To jakiś „KABARET IDIOTÓW” i dla idiotów, tragifarsa, horror, komedia pomyłek, kryminał – wszystko w jednym

  TO CHYBA NAJLEPSZA ocena na czym polega ten żydowska logika i żydowski kapitalizm

  No bo jak to jest?

  Rząd francuski , rząd włoski ( wcześniej rząd niemiecki) dofinansowuje – banki, stocznie, przemysł samochodowy ….

  KE – to kpina z „Zachodniej Demokracji” – niewybieralni uzurpatorzy, gangsterzy, którzy sami dali sobie prawo decydowania o najważniejszych sprawach społeczeństw
  Bandycka likwidacja – konkurencji -polskich stoczni – wyrok bezrobocia i głodu dla stoczniowców i całego przemysłu metalowego w Polsce

  Może to Zachodnim Gangsterom chodzi wyłącznie o zlikwidowanie i okradzenie Polski ?.

  A skąd „rząd” Włoch” ma pieniądze na ratowanie banku . !!!
  Bank Intesa Sanpaolo jest pod bezpośrednim nadzorem ECB
  To może „rząd włoski” – to pracownicy ECB. Podobno rząd włoski został wybrany w demokratycznych wyborach i ma służyć społeczeństwu, a nie Bankowi Centralnemu we Frankfurcie nad Menem – na Judestrasse

  No bo jak to jest?

  • Areva – czołowy producent światowy reaktorów atomowych – NIERENTOWNE
  • Peugot i Citroen – czołowi producenci samochodów – NIERENTOWNE
  • Francuskie Stocznie , Niemieckie stocznie – NIERENTOWNE – trzeba dofinansowywać
  • Banki nie rentowne (???)

  Na co idą podatki – na pewno nie na potrzeby społeczne – a dla Banku

  • Systemy emerytalne NIERENTOWNE – Na co idą składki emerytalne – – na pewno nie na potrzeby emerytów – a dla Banku

  WSZYSTKO NIERENTOWNE – WSZYSTKO TRZEBA DOFINANSOWYWAĆ

  To może zyski z nowoczesnych zakładów i dotacje są najzwyczajniej ROZKRADANE – przez kogo?

  Czy to prywatny kapitalizm – czy to socjalizm – czyli własność państwowa

  To może powrócić do socjalizmu skoro kapitalizmem jest NIERENTOWNYM – po co udawać ?

  ZOBACZ OBSZERNE KOMENTARZE –

  Jak międzynarodowy Pan Bankowy PRZYWŁASZCZA SOBIE OWOCE NASZEJ PRACY
  DO CZEGO SŁUŻĄ PODATKI
  Jak Pan Bankowy – PRZYWŁASZCZA SOBIE nasze składki emerytalne

  https://marucha.wordpress.com/2016/06/07/problemu-emerytur-nie-da-sie-zamiesc-pod-dywan/#comment-586862

 9. Pinxit said

  My sie nie powinnismy martwic. Przyjezdza prezydent USA i nam pomoze… handlowac skroplonym gazem , dolozy wizy i gowno nam Unia moze zrobic.

Sorry, the comment form is closed at this time.