Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Zachodnia dieta przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera

Posted by Marucha w dniu 2017-07-01 (sobota)

Spożywanie tłustych i wysokokalorycznych potraw znacznie przyśpiesza rozwój choroby Alzheimera i zwiększa szansę zachorowania przez nosicieli niebezpiecznych mutacji w genach związanych z tą chorobą neurodegeneracyjną – pisze „Journal of Neuroscience”.
„Mutacja APOE4 jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka w rozwoju choroby Alzheimera, ale nie wszyscy jej nosiciele mogą stać się ofiarami tej choroby. Wskazuje to na to, że w jej rozwój są zaangażowane inne czynniki. Odkryliśmy, że otyłość wywołana przez zachodnią dietę sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera u nosicieli APOE4” – twierdzą Alexandra Moser i Christian Pike z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles (USA).

Gen i białko APOE są jedną z najważniejszych molekuł w komórkach mózgu i innych częściach ciała związanych z metabolizmem i cholesterolem, a także innymi tłuszczami w organizmie. Mutacje w tym genie, jak wynika z najnowszych badań genetycznych, są związane z rozwojem choroby Alzheimera, miażdżycą tętnic i niektórymi innymi chorobami.

Na przykład, mutacja APOE4, występująca w genomie około 10-12% mieszkańców Ziemi, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera trzykrotnie. Obecność podobnych mutacji w dwóch kopiach APOE zwiększa szanse na zachorowanie dwunastokrotnie i sprawia, że jest ono niemal nieuniknione.

Moser i Pike próbowali zrozumieć, jak właściwie ten błąd w białku powoduje, że komórki w mózgu są bardziej podatne na gromadzenia białkowych „śmieci” i masową śmierć. Aby odpowiedzieć na to pytanie naukowcy wyhodowali kilkadziesiąt myszy, u których własny gen APOE został zamieniony ludzką wersją. Połowa gryzoni była nosicielami „normalnej” kopii tego odcinka DNA, a pozostałe myszy – APOE4.

Obserwując te myszy w różnych warunkach, naukowcy próbowali zrozumieć, co powoduje rozwój choroby Alzheimera i jak można jej zapobiec. Na przykład, karmili myszy normalnym jedzeniem i odpowiednikiem tłustej oraz wysokokalorycznej diety, która jest charakterystyczna dla krajów rozwiniętych. Następnie szukali różnic w pracy i strukturze mózgu.

Z eksperymentów wynika, że powodem rozwoju choroby Alzheimera u nosicieli APOE4 jest nadwaga. W mózgu gryzoni, które karmiono wysokokalorycznym, tłustym pokarmem, cierpiących na nadwagę, znacznie szybciej pojawiały się uszkodzone molekuły niż w komórkach nerwowych ich krewnych z „normalnym” wariantem APOE.

Średnio ilość blaszek beta-amyloidu w ich hipokampie, centrum pamięci, i w innych częściach mózgu wynosiła około 1,2 – 1,5 razy więcej przy żywieniu zachodnią dietą niż w innych przypadkach. Nie było to charakterystyczne u gryzoni z „normalnym” APOE. Tłuste jedzenie i zbędne kilogramy w żaden sposób nie wpływały na prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera w tej grupie myszy.

Dlaczego tak się dzieje, biolodzy na razie nie wiedzą. Przypuszczają jednak, że zwiększona podatność nosicieli APOE4 na działanie tłustego jedzenia związana jest z tym, że ta wersja genu może nasilać stany zapalne związane z rozwojem otyłości i innymi problemami z metabolizmem. Odkrycie mechanizmu jego działania pomoże w ostatecznym zrozumieniu, dlaczego APOE4 jest jednym z podstawowych czynników ryzyka w rozwoju choroby Alzheimera.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 6 to “Zachodnia dieta przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera”

 1. Bryś said

  Nie napisali o jaki tłuszcz chodzi?

 2. Bryś said

  A tu piszą inaczej:

  Już w latach 1980 pojawiła się hipoteza, że Al jest ważnym czynnikiem patogennym w chorobie Alzheimera, gdyż znaleziono duże złogi tego metalu w mózgach chorych osób. Al wywołuje chroniczny stan zapalny mózgu, będący oznaką choroby Alzheimera. Przez ponad 30 lat zakumulowało się wiele dowodów potwierdzających tę tezę. Dziś została ona wielokrotnie potwierdzona.

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/choroba-alzheimera-aluminium-prof-maria-dorota-majewska-2017-07

 3. Marcin said

  http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,62065,Dieta-biblijna-Dlaczego-Zydzi-zyja-dluzej-Zywnosc

  Pijcie świeżo wyciśnięty sok i to jak najwięcej, przyjmijcie żywy pokarm a zapomnicie o wielu dolegliwosciach. Oni nie chcą by goje byli zdrowi. Jak to pisze tez Michal Tombak ze „Pan Bóg stworzył jedzenia a diabeł kucharza”. Pozycje Michala Tombaka tez zasługują na uwagę. Troche nie na temat napisałem ale zasada jest jedna – nie przesadzajcie z białkiem.

 4. Rob said

  ad1. No właśnie! Najzdrowszy jest tłuszcz NASYCONY a te tzw. NNKT są szkodliwe włącznie z wychwalanym pod niebiosa tranem.
  ad3. Co to znaczy „nie przesadzajcie z białkiem”? Akurat w kwestii dziennego zapotrzebowania na białko nie ma wielkich rozbieżności między naukowcami.
  Spory dotyczą tłuszczu i cukru.
  Jeśli ludzie redukują w diecie spożycie tłuszczów to muszą je uzupełnić cukrem a jeśli ograniczą cukier to muszą go skompensować tłuszczami.
  Więc błędne koło? Oczywiście należy polegać na tłuszczach, tych zdrowych – nasyconych.
  Dr Stark i inni udowodnili, że choroba Alzheimera spowodowana jest zaburzeniami hormonalnymi a przede wszystkim niedoczynnością tarczycy na którą choruje min. 50% zachodniej populacji.

 5. Rob said

  ad2. Przepraszam, że po angielsku:
  „Aluminum by itself is not readily absorbed by the body. However, in the presence of fluoride ions, the fluoride ions combine with the aluminum to form aluminum fluoride, which is absorbed by the body. In the body, the aluminum eventually combines with oxygen to form aluminum oxide or alumina. Alumina is the compound of aluminum that is found in the brains of Alzheimer’s disease…In the brain, protein binds to the alumina, and „that is the key to the plaques and tangles which are the hallmarks of this terrible disease”.

 6. Re: Artykul…
  zra z nudow i ciaglego braku czasu zapieprzajac na splaty suto opodatkowanych nieruchomosci…
  Jeden posilek dziennie zaczynajacy sie rano a konczacy poznym wieczorem – w samochodzie w drodze do pracy, w pracy, po pracy, w drodze do domu i chipsy podczas ogladania „tasiemcow”…(sagi skur…wionych rodow)…
  I tak przez caly czas…”lozko, micha i fabryka…”…z McDonaldem po drodze…
  =============================
  jasiek z Toronto

  http://polskawalczaca.com

Sorry, the comment form is closed at this time.