Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Sanocki: Obietnice czy ustrój?

Posted by Marucha w dniu 2017-07-03 (Poniedziałek)

Hanna Gronkiewicz-Waltz i złodziejska warszawska „prywatyzacja”, afera Amber Gold i całkowita bezsilność prokuratury i organów państwa to dla każdego obserwatora dowody na całkowitą kompromitację państwa polskiego jakie znamy w obecnym kształcie.

Nie kompromitacja „Państwa Platformy” – bo takie państwo nie istniało, a jeśli nawet istniało oznaczałoby to tylko tyle, że jakaś partia polityczna czyli grupa osób może skutecznie zawłaszczyć państwo we własnym grupowym interesie, sparaliżować jego instytucje, umożliwiając grabież milionów obywateli.

Jeśliby takie zawłaszczenie państwa i jego instytucji było możliwe, to za chwilę powstanie „Państwo PiS-u”, które będzie działać dokładnie w ten sam sposób. PiS to też są to ludzie, którzy lubią zarabiać 90 tys. miesięcznie, zamiast tkwić w jakiejś kancelarii prezydenckiej i kolesie, którzy nie mając kwalifikacji – obsadzają wysokopłatne stanowiska w zarządach spółek skarbu państwa wg klucza partyjnej znajomości. Jaka więc zapora miałaby uniemożliwić im zagarnięcie państwa tak samo jak ich poprzednikom?

Bo gwarancja, że nastąpi oczyszczenie państwa z patologii  musiałaby być obiektywna, nie może zależeć od dobrej woli Prezesa.

Są dwie gwarancje czystości życia publicznego. Jedną jest mentalność danego narodu, jego etyczne wartości i powszechna osobista uczciwość obyczajów. W narodzie, w którym gardzi się złodziejami, szanuje pracę, rzetelność – korupcja jest zjawiskiem rzadkim. Stąd w krajach protestanckich i mieszczańskich korupcja jest zjawiskiem śladowym. Kiedy w Danii minister zapłaciła służbową kartę 8 euro za rajstopy, jej dymisja była natychmiastowa.

Przypuszczalnie właśnie czynnik religii, w którym ludzie dokonują tzw. „uwewnętrznienia” wyznawanych publicznie wartości wpływa pozytywnie na życie społeczne krajów protestanckich.

Na tym tle katolicy wypadają bardzo marnie. Co prawda chodzą do kościołów bardziej gorliwie niż „bracia odłączeni” – od Lutra czy Kalwina – ale jakby nie bardzo przejmują się tym co tam słyszą. I tak w krajach katolickich msza – mszą, a życie świeckie toczy się wg innych reguł.

[Nie zachwycajmy się aż tak heretykami. Korupcja tam istnieje jak chuj, tylko że jest bardziej ukryta, np. w Norwegii. Poza tym mamy inne zjawiska, jak rozbestwione pedalstwo, jak zabijanie dzieci i osób starych, traktowanie małżeństwa jak happeningu, banksterstwo, totalny upadek moralności…
A katolicka Polska XVI wieku była dla całej Europy wzorem praworządności i sprawiedliwości. To odejście od zasad katolicyzmu okazało się dla niej zgubne. – admin]

Najlepszym przykładem takiego rozdźwięku między sferą oficjalnych wartości, a praktyką codzienności jest właśnie Hanna Gronkiewicz-Waltz, która wszak wywodzi się z „Odnowy w Duchu Świętym” – bardzo zaangażowanej części kościoła katolickiego. Zaangażowanej, ale nie na tyle, żeby pani prezydent Warszawy chciała w swoim życiu i pracy przestrzegać przykazania: „Nie kradnij!”.

[Co ta żydowska prukwa ma wspólnego z katolicyzmem? Co katolicy mają z nią wspólnego? Po**bało Pana, Panie Sanocki? – admin]

Drugim czynnikiem, wpływającym pozytywnie na życie publiczne, są reguły ustrojowe, które nawet społecznościom złożonym z bardzo niedoskonałych etycznie jednostek, pozwalają dobrze funkcjonować jako wspólnocie. Taka np. Australia została założona przez złodziei i przestępców wywiezionych z Anglii na zesłanie. Wydawać by się zatem mogło, że kraj, w którym duży procent stanowią przestępcy powinien być skazany na cywilizacyjną porażkę. Tymczasem Australia funkcjonuje jako państwo bardzo dobrze. Dlaczego? Sprawiły to reguły ustrojowe przyjęte wprost z Ojczyzny – Anglii. Reguły określające jak mają być wybierani przedstawiciele polityczni – czyli system wyborczy i reguły narzucone sądom tak by ilość niesprawiedliwych wyroków i samowoli sędziowskiej była jak najmniejsza.

To system brytyjski z naturalną większościową ordynacją wyborczą i ławą przysięgłych jako fundamencie sądów zagwarantował niedoskonałemu społeczeństwu sukces.

Od lat dobijamy się – grupka „nieprzystosowanych”- o reformę ustrojową: zmianę ordynacji wyborczej i zmiany w sądownictwie. Na razie tych zmian nie widać, zamiast nich mamy obietnice, że w państwie PiS Amber Gold się nie powtórzy.

To puste obietnice. PiS – jeśli nie dokona zmian ustrojowych – utraci swoją wiarygodność szybciej niż się politycy tej partii spodziewają. Tylko zdrowe reguły ustrojowe – dające w efekcie sprawny wymiar sprawiedliwości i dobrą reprezentację polityczną mogą zabezpieczyć państwo przed patologią. Obietnice nawet najszlachetniejsze są tylko obietnicami.

Janusz Sanocki
http://prawica.net

Komentarzy 25 to “Sanocki: Obietnice czy ustrój?”

 1. Zerohero said

  „całkowita bezsilność prokuratury i organów państwa ”

  jaka bezsilność? Piskorskiego wsadzili do aresztu bez postawienia zarzutów. Jeśli władza uznała, że ktoś ma siedzieć ten będzie siedział. A jeśli ktoś jest chroniony, natomiast jego winy ewidentne, to tylko będzie się najwyżej dużo gadać o tym, że powinien siedzieć.
  Cała prawda o g…wnie ludzkim z PiS udajacym walkę z g… ludzkim z PO.

 2. Marek said

  Gronkiewicz jest nietykalna, jak każdy żydek w zarządzie Polin. Dwóch żydków złodziei od tzw oscylatora gdzie siedzi? W pierdlu?
  Nie przpypominam sobie, by kogokolwiek posadzono za złodziejstwo w 3rp-polin.
  Aha, jakiś ruski żydek Rywin zalazł za skórę ukraińskiemu żydkowi Szechterowi, to go posadzili na jakiś czas, choć Rywin prawdopodobnie nic nie ukradł.
  Jest jeszcze niejaki Dochnal lobbysta. Tego też posadzili, ale czy coś ukradł też nie wiadomo, bo tylko lobbował:)
  Tak działa system prawa i sprawiedliwości wg popisu i spółki pookrągłostołowej.
  A Naród polski patrzy i chyba nie widzi, słucha i chyba nie słyszy.

 3. Bryś said

  „jakaś partia polityczna czyli grupa osób może skutecznie zawłaszczyć państwo we własnym grupowym interesie, sparaliżować jego instytucje, umożliwiając grabież milionów obywateli” – przecież to oczywiste. A że maja różne piórka?

 4. praktyka od okraglego stolu klarownie wykazuje ze (bochaterzy:) kolejnej afery z amber gold dostana jeszcze wyzsze posady w zagranicznych instytucjach czy uczelniach.natomiast ta sama praktyka od ograglego stolu ! bedzie baaardzo surowo karala za …..lowienie ryb z wlasnego stawu ! czy wyrobu miesnego z wlasnej swinki /cielaka 🙂

 5. witek said

  Poseł Sanocki zauroczony jest protestantyzmem.
  Od lat i jak widać nie mija mu 🙂

 6. RomanK said

  Są dwie gwarancje czystości życia publicznego. Jedną jest mentalność danego narodu, jego etyczne wartości i powszechna osobista uczciwość obyczajów. W narodzie, w którym gardzi się złodziejami, szanuje pracę, rzetelność – korupcja jest zjawiskiem rzadkim. Stąd w krajach protestanckich i mieszczańskich korupcja jest zjawiskiem śladowym. Kiedy w Danii minister zapłaciła służbową kartę 8 euro za rajstopy, jej dymisja była natychmiastowa.
  \

  \
  Heheheheh ile z tych krajow widziales Januszek?????i znasz z autopsji… ten Caly Stystem ,ktory wydaje ci sie – jest tak sprawiedliwy i uczciwy to….. jedno Wielkie Bycze Gowno!!!!!

  Poczawszy od tego dnia ..kiedy paru masonow wlasciclei plantacji i setek niewolnikow oglosilo, ze Czlowiek jest Wolny i Rozny..i ma wiele praw w tym do samostawnowienia i wyborow do +czegustam za wyjatkiem Indian, Negrow, Kobiet i Bialych Buiedakow… zwanych przez nich Crackers( sucharki)….
  I tak zostalo…
  Korupcja??? owszem to fundament kazdego systemu politycznego o czym doskonale wiesz bo siedzisz w tym od lat 30 z okladem i patrzysz na to z bliska..o czym swiadcza twoje listy otwarte do :-)) Otwartosci:-))))
  Siedzac w Sejmie nie spij w lawie, ale zrob cos…. cos moze w koncu dla nas…Publicystyke zostaw takim Biednym Crackers- jak my…na Gajowce…ktorych do Sejmu nie wpuszcza:-))) zeby nie narobili im smrodu sciagajac z pryncypialny6ch dup kradzione…… rajstopy i gacie…,.,.
  Protestantyzm a katolicyam…ech zawracanei dupy idzze wez sie do roboty ..zrob cos pozytecznego, ake cos na czym sie znasz……w sumie za cos ci placa…..

 7. RomanK said

  Panie Gajowy wiem ,ze pana ruszylo…ale zmiluj sie Waszmosc….w XVI wieku oni tez byli..nawet chyba bardziej:-)))
  mam chlopczyskow od paru lat w fazuie tarla..i ogladam ten ekumenizm calego nordyckiego spectrum:-_)_)_ katolicko protestanckiego:-_)_) na zywo:-)_)_)

  ——
  Panie Romanie, nie wiem czy Polska była NAJBARDZIEJ praworządnym i bezpiecznym krajem w całej Europie. Była jednak na tyle praworządna, ze dziwili się temu odwiedzający ją inteligentni cudzoziemcy i stawiali ją za wzór.

  A to nieustanne porównywanie protestantów i ich „osiągnięć” z katolikami i ich nędzą, tak mnie wkurza, że potrafiłbym chyba łeb obciąć.
  Protestantyzm skurwił cały świat chrześcijański. Od niego zaczął się upadek wspaniałej cywilizacji.
  Admin

 8. MatkaPolka said

  GIGANTYCZNY SZWINDEL – jaką jest Unia Europejska, System Bankowy „ Zachodnia Demokracja”.- złodziejski kryminalny układ KE, UE, ECB.

  To jakiś „KABARET IDIOTÓW” i dla idiotów, tragifarsa, horror, komedia pomyłek, kryminał – wszystko w jednym

  UE się rozpada, USA się kończy – słabych i bezbronnych to mogą napadać, ale jak przychodzi do konfrontacji z Rosją lub Chinami – to na każdym kroku dostaje „po ryju”
  Na początku XXI w rok 2000 – był wyścig o Poludniową Azję – Tu Rosja i Chiny wygrywają – zakładając BRICS i SCO – „American Bully” – amerykański łobuz – został wystrychnięty „ na dudka”

  Rządy PiS-u raz PO – Raz Niemcy raz Żyd z Manhattanu – czyli USA

  Ile Polska traci na „przyjaźni” z UE, z USA, z Niemcami – cały świat się zmienia

  Ile Polska traci pod rządami głupkowatych Żydów z PO i z Pis-u –

  Polska i Polacy – jest wpuszczana „w kanał”, w ślepy zaułek – tracąc szansę współpracy z najlepszymi

  A TYMCZASEM

  Moskwa i Pekin: Przyszłość należy do nas!

  W drodze na szczyt G20 przewodniczący Chin Xi Jinping nieprzypadkowo zatrzyma się w Moskwie i przeprowadzi negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem — przekazuje BBC. Rosja i Chiny dają do zrozumienia reszcie świata, że teraz to one są kluczowymi partnerami i zamierzają utworzyć na arenie międzynarodowej wspólny front — uważa ekspert brytyjskiego centrum analitycznego Verisk Maplecroft Daragh McDowell.

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201707035798677-sputnik-g20-moskwa-pekin

  Interesujące komentarze i statystyki

  To prawda, że przyszłość należy do Moskwy i Pekinu. Ten sojusz będzie zabójczy dla Zachodu. To wynika z analizy biblijnej. Teraz przed nami:

  1) Rozpad UE, NATO i powrót Rosji (Daniela 11:29a).
  2) Globalna wojna jądrowa (Daniela 11:29b,30a; Mateusza 24:7; Objawienie 6:4; Liczb 24:23,24). To będzie pierwsza runda.
  3) Desygnowanie rządu światowego (Daniela 11:31b; Objawienie 13:7b).
  4) Druga runda. To będzie nokaut (Daniela 11:40-43; Objawienie 13:3; Joela 2:11). Odtąd Anglo-Ameryka nie będzie już mącić wód. To będzie ostatnia runda (Ezechiela 32:1-16).

  (***)

  Od 1990 roku polskie PKB na głowę mieszkańca wzrosło 8 razy, a chińskie ponad 20 razy. Co poszło nie tak? Czy Polacy niebawem będą pracowali w chińskich fabrykach?

  W kraju ciągle patrzymy na Chiny z perspektywy sklepów Wszystko za 5 zł. Myślimy o Chinach jako o fabryce plastikowej taniochy, bo… na nią nas głównie stać. Natomiast chińskie bogactwo ciągle rośnie. To widać po autach, które tutaj jeżdżą, to widać po liczbie chińskich turystów, których stać na ekskluzywne podróże za granicą, wreszcie to widać globalnie po tym jak Chińczycy przejmują kolejne zachodnie firmy.

  Od 1989 roku Chiny wykonały gospodarcze salto z piruetem. W tym czasie Polska ledwo oderwała się od ziemi. Jak to się dzieje, że ten straszny komunistyczny reżim karmi swoje dzieci lepiej niż nasz, oparty na prawdzie, wolności i demokracji?
  W Chinach natomiast nie było terapii szokowej, nie było „róbta, co chceta”. Był za to plan systematycznej, konsekwentnej oraz wybiórczej transformacji gospodarki.

  Chiny nie dały się zwabić na amerykański, neoliberalny lep. Postąpiły odważnie i poszły swoją drogą. Można piętnować chińskie władze za nieprzestrzeganie praw człowieka, za korupcję, cenzurę i wszelkie inne zło jakiego się dopuścili, ale jedno trzeba im oddać — są twardogłowymi nacjonalistami z ambicjami. Co to znaczy w praktyce?

  (***)

  tu jest materiał mówiący o ty ile wynosił przeliczony PKB w PRL w 1990 roku:
  ht..tps:/../ww..w.obserwatorfinansowy.pl/…/pod-wzgledem…/

  Tutaj można pobrać plik Excela z danymi dla całej Europy.
  http://www.ggdc.net/maddison/maddison-project/data.htm

  Według powyższych danych PKB w PRL za 1990rok wynosił około 5,5 tys dolarów na głowę. Według Wiki PKB Polski wynosi obecnie 13 tys dolarów na głowę.

  Biorąc pod uwagę spadek wartości dolara przez te 25 lat może się okazać, że prawdziwy wzrost PKB to nie jest 8x tylko 1.5x.

 9. Lajkonik said

  HAJKA BUFETOWA robi wszytkich w BAMBOOKO i ma wszykic w swojej wielkiej doopie, JEST BEZKARNA moze zrobic kazdy SZWINDLE jak to jest w jej przyrodzonej NATURZE. A ZIOBRO siedzi jak dooren.

 10. Moher49 said

  „Odejście od zasad katolicyzmu” nastąpiło w polskich rządach i w całym kościele katolickim. Przykazania, Ewangelie sobie, życie sobie. Pan Sanocki ma dużo racji, pani Hajke powinna już dawno siedzieć, podobnie ten cały Amber Gold z ojcami chrzestnymi przedsięwzięcia. Te przedstawienia z komisjami to rozmydlanie sprawy. Tylko skąd wziąć uczciwego i odważnego prokuratora i sędziego skoro wszyscy umoczeni?.

  ——
  Pan Sanocki ma rację tam, gdzie ma. Ale jego uwagi o katolicyzmie są durne.
  Admin

 11. Moher49 said

  W komunistycznych Chinach, tych speców od przekrętów wyprowadzają na stadion i publicznie strzelają im w łeb. Dlatego chiński PKB rośnie szybko, dużo szybciej niż w katolickiej Polsce.

  ——
  Po co to „w katolickiej Polsce”? Czy jest winą katolicyzmu, że ludzie mają go w dupie, a różne skurwiele się pod niego podszywają?
  Admin

 12. Ola said

  taa……..
  kula w leb, kula w leb, kula w leb … i tak w co trzecim poscie na polskich forach , jutubach , fejsbukach i lesniczowce.
  jak juz odstrzelimy wszystkich Tuskow, Gronkiewiczki , Michnikow , ruskow , zydkow , niemcow , ukraincow i arabow , to kogo odstrzelimy pozniej? Ach, Jablonowskie , Miedlary i Chojeckie odstrzela sie wzajemnie , podobnie jak Arka Gdynia Gornika Zabrze. Nieee, Panie Robercie , moze niech Pan lepiej nie wraca. A Ty Boze sprowadz te 15 dni ciemnosci nad Polske przed udostepnieniem broni Kowalskiemu i Nowakowi.

  ——
  Ależ Pani bredzi…
  Admin

 13. Moher49 said

  @12
  Pani Olu, w Chinach strzelają, Chińczyków nie ubywa, Polaków też nie ubędzie. Nie trzeba wszystkich złoczyńców strzelać, ale niektórzy sami się o to proszą.

 14. JaskoBezwzgledny said

  Moher. W polsce wszyscy z miloscia podchodza do tych sprawcow ;wyludzen wszelkich naduzyc kradzierzy itp.Przecie synu oni bladza trzeba modlic sie za nich .Moze im przejdzie.A TY GLUPI TEPY NARODZIE placisz NAJWYZSZA CENE SWOJE RZEKOMA DOBROC chrzescijanska.Zgadza sie petru shetyna tusk I innii
  BANDYCI I ZLODZIEJ tzw.politycy………………………….wszyscy DO ODSTRZALU.

 15. Moher49 said

  @14,
  Tak jest Panie Jaśku, tak wygląda w Polsce zwyciężanie zła dobrem.

 16. ENKI said

  W WARSZAWSKIM MECZECIE
  Trwa bijatyka w jednym z warszawskich meczetów!
  — witold gadowski (@GadowskiWitold) July 4, 2017

  Dziennikarz śledczy Witold Gadowski za pośrednictwem serwisu Twitter ujawnia, że właśnie trwa bijatyka w jednym z warszawskich meczetów!
  – Bijatyka w meczecie na Wiertniczej w Wawie. Biją się dwie frakcje. Sześć radiowozów policji i „Solid”.
  Szef MZR chciał przejąć meczet – pisze Witold Gadowski.
  Biją się dwie frakcje. Sześć radiowozów policji i „Solid”. Szef MZR chciał przejąć meczet.

  Oczywiście o bijatyce w meczecie musi podać Gadowski bo newsów w Polsce nie uświadczysz.
  Czy tu trzeba coś więcej komentować?
  /za: Polska Niepodległa/

  A jednak skomentuję, pytaniami:
  1. Czy polska policja powinna się mieszać w obrzędy i obyczaje islamistów? Czy policjanci są ubezpieczeni na wypadek odpowiedzialności prawnej?
  2. Czy wzorem francuskiej policji, polska policja zdjęła obuwie przed wejściem do meczetu i interweniowała w skarpetkach?
  3. Obawiam się, że z chwilą wejścia polskiej policji do meczetu, to właśnie policjanci polscy znaleźli się na pozycji straconej, wobec obu grup muzułmańskich, które momentalnie zjednoczą się przeciwko „niewiernym psom”.
  4. A jeśli za z walką w warszawskim meczecie stoi tzw. „państwo islamskie” lub Arabia Saudyjska, to wybuchnie konflikt międzynarodowy, a może i wojna?
  5. Po prowokacji w Lublinie, gdy Niemcy przywieźli wycieczkę młodzieży islamskiej, by młodzież ta poznała tzw. „antysemityzm Polaków” wpajany masom przez niemieckie media w wielu krajach;
  to bijatyka w WARSZAWSKIM MECZECIE może być następną antypolską prowokacją.
  6. Czy prze-arcy- super-osławiona prezydent warszawki Hanna Gronkiewicz-Waltz przewidziała, że każdy WARSZAWSKI MECZET może przysporzyć Polsce wielu, wielu klęsk i nieszczęść tragicznych w skutkach?
  Nie, Gronkiewicz Waltz ma tylko wyobraźnię finansową, i tylko na swój własny użytek. A jeśli klęski dotkną Polaków, to Gronkiewicz-Waltz będzie daleko daleko od Polski.
  A WARSZAWSKI MECZET zostanie pomnikiem po Gronkiewicz-Waltz.

 17. czekoladopodobny prosienko said

  inwazja bisurmanow trwa….rok 2019…geszefciarze przejeli 80 % autohandlu,taxowkarstwa,auto-napraw….itd…itp….to nie religija a sposob na zycie…a polak dalej pali w piecu i w buzi,chleje piwopodobne napoje z plastikowej butelki albo aluminiowej konserwy,pisze smski, i nie wie ze u nich ,co go czeka !! … za corke posag sie placi…….za corke,zone jedna z czterech…..zon bisiurmana…

 18. zero said

  Chciałbym nieśmiało zauważyć, iż wspaniali protestanci bez skrupułów wyrżnęli autochtonów w ameryce północjej, podczas gdy zli katole w meksyku, am. środkowej I południowej wręcz przeciwnie, nawet dawne języki lokalne są nadal uzywane.

  Dobrze Pan napisał, dlatego wpuszczam.
  Admin

 19. zero said

  ps. dodam też że protestanci w Australii też szybko I skutecznie wytępili aborygenów.

 20. Marek said

  Pisowskie qrvy nie wsadziły do więzienia żadnego złodzieja z peło.
  Nie mają czasu na walkę o prawo i sprawiedliwość dla Polaków.
  Ino dla „we peaple”
  tj. my naród wybrany by was rżnąć.
  A Piskorski ponad rok w pierdlu za niewinność.

 21. Lily said

  Re 18;Marek
  Kruk,krukowi oka nie wykole(swoj,swojemu)
  Oni zra sie miedzy soba jedynie o sprawowanie
  wladzy nad nami.
  Jedyna rzecz o ktora nie zra sie w Sejmie,i
  sa zawsze zgodni,dotyczy spraw zydowskich.

 22. jjj said

  Finlandia czesc Szwecji do XVIII, kraj ktory nie byl potęgą gospodarczą jak jakas Holandia, „unowoczesnial”sie gospodarczo w XIX, jak i inne kraje, „które zaczęly później”. Byli wtedy pod zaborem rosyjskim.
  W jakims zakresie podobnie Polska- moim skromnym zdaniem – początki unowoczesniania (tj .gdy stosunki i problemy spoleczne, zaczynaly powoli powoli zblizac sie do XX wiecznych, czy dzisiejszych, a odchodzic od tzw. feudalizmu), rozpoczęło sie po wojnach napoleonskich, moze w trakcie nich.
  Byly roznice, gestosc zaludnienia (głód ziemii) protestantyzm, katolicyzm.

  I byla jeszcze jedna rzecz -o kapitalnym znaczeniu, nie do przecenienia. Nacja „wybrana” zapelniala juz wtedy od stuleci ziemie polskie, i to w niemalej ilosci. Do Skandynawii (nawet jak Finlandia nie jest Skandynawią, to jest przynajmniej jednym z krajow nordyckich, zreszta wiadomo o co chodzi) nacja ta zaczela sie dostawc od polowy XIX wieku. Jak twierdzil Solźenicyn, w jakims okresie, jak Fin spotkal poza miastem Zyda, bez odpowiedniego dokumentu, mial prawo go aresztowac.
  Finska przedsiebiorczosc, rozwoj gospodarczy w xix w, mimo „zaboru rosyjskiego” mogly sie odbywac w komfortowych warunkach., u nas od razu przedsiebiorczosc otrzymywala ciężką kontrę, nieprzebierającą w srodkach.
  Najlepiej, mimo wszystkich „rugów pruskich”, z polskich ziem rozwinely sie gospodarczo ziemie zachodnie. Zbawienny wplyw niemieckiego „porządku” i rozwoju gospodarczego? Zapewne tak, ale takze, moze przede wszystkim, nikly stopien nasycenia ludnosci przez mniejszosc etniczną na ż. I jeszcze w latach 20-ch XX wieku zdarzalo sie ze Norwegowie, przyjezdzali na zarobek w Poznanskie (nie twierdzę, ze inzynierowie do fabryk, ale tzw. rolnicy ze slabo urolnionej z przyczyn naturalnych Norwegii, dorabiali)

 23. Carlos said

  Za „cienki bolek” jestem by rozprawiac tu o wplywie protestatyzmu na nasza wiare, ale nie ulega watpliwosci ze nasz Episkopat- odkad podpisano Konkordat ( LSD, UNIA WOLNOSCI, WATYKAN) oraz od kiedy- nasi pasterze- odwiedzili UNIE EUROPEJSKA- zapomnieli wszyscy o Narodzie. Rozbestwilo TOTO sie niemozebnie. Zamilkli nagle i nie majac juz wroga (komuna) doja swoje owieczki „jak cacy”.

 24. muki said

  a ja wam mowie-wykieruja tak, ze Tusk -jako nadrzedny ABW-wyjdzie na bohatera, gdyz przerwal dzialalnosc Abner Gold po inwigilacji tegoz przez jego bohaterskiego synalka. Podobniez wykreuja „bufetowa” na bohaterke, gdyz poprzez prywatyzacje zapobiegla przejeciu przez Ruskich Warszawy. Takie to sa cele PISowskich komisji-przekonacie sie. A Antek cichcem zalatwil dla kumpli samoloty, gdyz {spiepszaj dziadu) przeciez nie bedzie sie brudzil z holota, no nie?

 25. Ale dlaczego? said

  Dlaczego autor miesza wiarę czy katolicyzm z bandytyzmem?
  Czy to że wielu mafiosów włoskich chadza do kościoła katolickiego oznacza, że społeczeństwo włoskie to mafia?
  Zresztą wątpię, czy owi polscy bandyci chadzają do kościoła.

  Korupcja wynikła z historii.
  Z ciągłości między państwem „realnego socjalizmu” a państwem „pookrągłostołowym”.
  Ci sami beneficjenci gładko przeszli z jednego systemu do drugiego skażając go swą mentalnością.
  I owi cwaniacy i ich towarzysze tak ustawili prawo i państwo, by im się żyło dostatnio kosztem reszty ogłupianego społeczeństwa.

Sorry, the comment form is closed at this time.