Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Rosja znalazła alternatywę dla dolara

Posted by Marucha w dniu 2017-07-07 (Piątek)

Nowy Bank Rozwoju grupy BRICS, który powstał zaledwie dwa lata temu, przygotowuje się do zrealizowania w Rosji dwóch projektów na kwotę 560 milionów dolarów.

Poinformował o tym prezydent banku Kundapur Waman Kamatch w trakcie wideokonferencji z Szanghaju. Według niego w sumie pakiet projektów banku na lata 2017-2918 uwzględnia 23 opracowania na łączną kwotę około 5 miliardów dolarów.

Jak dowiedziała się agencja RIA Novosti w banku, w Rosji zaplanowano budowę gmachów i infrastruktury IT dla organów sądownictwa. Drugi projekt stanowi część składową szybkiej trasy. Ma on bardzo ważne znaczenie dla wewnętrznej sieci transportowej Rosji.

Doktor habilitowany ekonomii profesor Wiktor Jefimow w audycji radia Sputnik wyraził opinię, że projekty Nowego Banku Rozwoju BRICS mają znaczenie nie tylko pod względem finansowym.

„Jest to bardzo ważny krok i nie tyle nawet pod względem finansowym. W naszej świadomości sformowały się takie błędne stereotypy, które zakładają, że pieniądze to rzecz najważniejsza. W rzeczywistości najważniejsze są nie pieniądze, a system organizacji. Chciałbym, aby dla tej prostej idei pracował także bank BRICS. Współdziałanie krajów członkowskich BRICS może spowodować powstanie unii cywilizacyjnej na nowym poziomie.

Tę integrację budujemy nie dla siebie i nie we własnych interesach, lecz tak naprawdę w celu organizacji jakiejś geopolitycznej unii cywilizacyjnej na nowym poziomie. Gdyż chodzi, w zasadzie, o zmianę koncepcji rozwoju świata. Istnieje konglomerat euroamerykański, zmierzający do swych celów, posiadający swoje idee, swój sens życia. A tutaj kształtuje się nowa wspólnota, i Rosja jest liderem na takiej właśnie płaszczyźnie” — wyraża przekonanie Wiktor Jefimow.

Wypada zaznaczyć, że projekty z Nowym Bankiem Rozwoju BRICS stanowią dalszy ciąg wysiłków podejmowanych przez Rosję w celu zminimalizowania skutków uzależnienia od dolara w rozliczeniach międzynarodowych.

Na przykład 4 lipca Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich i Bank Rozwoju Chin osiągnęły porozumienie w sprawie założenia rosyjsko-chińskiego funduszu współpracy w wysokości 68 miliardów juanów — co stanowi równowartość 10 miliardów dolarów — w celu zapewniania bezpośrednich inwestycji przy rozliczeniach w walutach narodowych.

W grudniu minionego roku Ankara zaproponowała Moskwie rezygnację z dolara i przestawienie się w handlu między krajami na rozliczenia w walutach narodowych.

Wcześniej, we wrześniu 2016, pierwszy wicepremier Igor Szuwałow oświadczył, że Rosja życzyłaby sobie stosowania walut krajowych w relacjach handlowych z Wietnamem.

https://pl.sputniknews.com

Być może pogłoski o śmierci BRICS są przesadzone.
Admin

Komentarzy 10 to “Rosja znalazła alternatywę dla dolara”

 1. Zerohero said

  A ja bym chciał wiedzieć prostą rzecz. Czy rosyjska firma bierze długoterminowy kredyt inwestycyjny w rublach czy w dolarach. Ponoć nie w rublach, ponoć musi brać w dolarach, ale te dolary są na wyższy procent niż dolary dla firm zachodnich. Christine Lagarde z MFW chwaliła rosyjski bank centralny w 2015. Putin go DELIKATNIE krytykował. Rosję Zachód krytykuje, a rosyjski bank centralny chwali. Czyż to nie zastanawiające?
  Zatem zamiast owijać w bawełne niech sputnikowcy napiszą jak jest.

 2. maasteer said

  A więc do kogo należy rosyjski bank centralny?

 3. Zerohero said

  Obawiam się, że jest „niezależny”.

 4. semperparatus said

  Ciągle słyszę o „upadku dolara’…od wielu już lat….tej zielonej szmaty…narzędzia złodziejstwa i wyzysku całego świata przez megaUS-terrorystę…A lata mijają i dolar ma się całkiem dobrze…kiedy wreszcie padnie?Z drugiej strony:jeśli rzeczywiście padnie to świat dozna największego finansowego kryzysu w swojej historii…którego skutkiem może być atomowa wojna i zagłada ludzkości…Więc nie wiadomo co jest gorsze…obecny stan całkowitej zgnilizny i upadku w każdym aspekcie życia…czy „próba oczyszczenia”…przez kryzys i wojnę?Obie perspektywy są koszmarne dla zwykłego człowieka…

 5. Zerohero said

  O upadku dolara było najgłośniej w 2008 gdy dolar był po 2zł. Tak to już jest, że masy orientują się najpóźniej.
  Dolar zapewne w końcu upadnie. Obstawiam moment gdy goje będą obkupieni dolarem.

 6. Jacek2 said

  Re.3
  Chyba jednak jest niezależny ale od pejsów. Gdyby ten samonapędzający się „biznes” był od nich zależny to Rosja dziś byłaby wzorem „demokracji” i gorliwym obrońcą „praw” człowieka.

 7. maasteer said

  Ad 3 Zerohero
  Dobre.

  ps Niezależny od kogo 🙂 ?

 8. PaniWoźna said

  Od Banku Światowego niezależne są tylko banki Iranu i Korei Płn.

 9. jaja said

  Juz nie moge sie doczekac, kiedy wreszcie heraldowe wiesci w sprawie pojawienia sie majacej pokrycie w zlocie waluty – sie urzeczywistnia. Na Russia Insider parokrotnie pisali, ze juz tuz- tuz i nastapi krolowanie walut z rodziny zlotej. Chiny to przexciez najwiekszy producent zlota na swiecie, Rojsa ma trzecie miejsce po Australli i czekaja z wymieciem zielonego fiuta. Ostatnio czytam, bo nareszcie zdobylam wspaniala ksiazke piora Song Hongbinga ‚Wojne o Pieniadz’ on dopiero wyjasnia jakimi to srodkami uwala sie mocarstwa, ano przy pomocy finansow ( uwaza, ze przy ich pomocy beda probowali Rotschildy i spolka zdobyc wladze na Panstwem Srodka), ktore sa pod dominacja i czujnym okiem poteznych bankierow pochodzenia wiadomego.

 10. www.wandaluzja.com said

  https://marucha.wordpress.com/2017/07/07/rosja-znalazla-alternatywe-dla-dolara/

  Rosja znalazła alternatywę dla dolara: BRICS – Nowy Bank Rozwoju grupy BRICS, który powstał zaledwie dwa lata temu, przygotowuje się do zrealizowania w Rosji dwóch projektów na kwotę 560 milionów dolarów.

  Kilka lat temu chodziłem do konsulatu Czech – 2 ulice ode mnie – aby uzyskać HANDLOWY prospekt Reaktora IV Generacji SKODA. Traktowano mnie tam Nieprzyjaźnie a w końcu Załatwił GROŹNYM wykidajłą, który poradził mi, abym tam Nie Przychodził.
  Reaktor IV Generacji SKODA został kupiony przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię (?) oraz Litwę, Rosję, Indie i Południową Afrykę. Zastanawiałem się, Dlaczego NIE MA w tej plejadzie Chin? spekulując, że WIDOCZNIE została zawarta konwencja czesko-indyjska na dystrybucję reaktora Skoda w Azji przez Indie ??? Potem jednak ogłoszono, że na reaktorze Skoda jedzie BRICS: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Afryka Południowa – czyli miast Jednego Groźnego Wykidajły zza Sudetów PIĘCIU !!!!! których mam Nie Nachodzić ?????
  Wygląda to na Zamówienie przez Stalina w Pradze 3 STRATEGICZNYCH bomb atomowych Tesli: na Warszawę, Berlin i Londyn, co było powodem Dyktatu Monachijskiego. Bombę NA LONDYN zarekwirowali Anglicy a bomby Na Warszawę i Berlin dostały się Hitlerowi przez ZŁAMANIE Dyktatu Monachijskiego. Wojsko Polskie w otrzymało Rozkaz OGNIA Do Niemców w Bohuminie, przez który miały być ewakuowane do Polski bomby atomowe STALINA.

Sorry, the comment form is closed at this time.