Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Kamil o Wolne tematy (47 – …
  Ralal C. o Czy Rosja potrzebuje wartości…
  lewarek.pl o Wolne tematy (47 – …
  revers o Wolne tematy (47 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (47 – …
  revers o Wolne tematy (47 – …
  Adrem o Konfederacka praca u pods…
  Ola o Niech Czaskoski zakaże Marszu…
  Irek o Wolne tematy (47 – …
  Jacek o Wolne tematy (47 – …
  Bezpartyjna o Niech Czaskoski zakaże Marszu…
  Ella o Między politycznym eskapizmem…
  Adrem o Polacy są zadowoleni z rządu…
  UZA o Polacy są zadowoleni z rządu…
  Janek o Jak zabito mały ruchu graniczn…
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Wały Śląskie – najstarsza monumentalna budowla na Ziemi

Posted by Marucha w dniu 2017-07-11 (Wtorek)

Wszyscy słyszeliśmy o Murze Chińskim ale zapewne niewielu słyszało o tym że w Polsce też znajduje się coś podobnego. Na terenie zachodniej Polski występują, ciągnące się przez dziesiątki kilometrów, nasypy ziemne. Składają się one najczęściej z trzech równolegle do siebie przebiegających wałów oddzielonych rowami o całkowitej szerokości do 18 m i wysokości do 2.5 m.

Jeden z odcinków Wałów Śląskich na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego

Budowa ich jest bardzo prosta i jest to zwykły nasyp z materiału znajdującego się na miejscu jego budowy, najczęściej więc z piasku.

[Wiadomo, że Amerykanie by to zrobili dużo lepiej. Nie to, co prymitywne małpoludy z puszcz środkowej Europy – admin]

https://maps.google.pl/maps/ms?gl=pl&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=202029875249995234755.00047d85aa3ed1606c317

Wały te nie były tak naprawdę nigdy w centrum zainteresowania archeologów mimo że znane są od kilkuset lat.

W literaturze brak jest wzmianek o ich twórcach tak ze stało się to podstawą do snucia mniej lub bardziej fantastycznych przypuszczeń o ich pochodzeniu. Na przykład przypisywano ich powstanie mitycznym plemionom słowiańskim np. Ślężanom lub też nawet Bolesławowi Chrobremu wiążąc je z celem obrony terytorium. Stad wywodzi się ich inna nazwa „Wały Chrobrego“.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82y_%C5%9Al%C4%85skie

Jak się dalej czytelnicy będą mieli okazję przekonać, przypuszczenia te i teorie bledną w porównaniu do rzeczywistych okoliczności ich powstania.

W ostatnich latach rozpowszechniany jest pogląd że wały te powstały w późnym Średniowieczu i miały za celu oznaczanie granic Księstwa Głogowskiego.

Nie będę się w to wgłębiał dokładniej, bo teoria ta jest nierealna. Pomijając to że znalezienie trzech kawałków ceramiki w jednym miejscu, i to nie w trakcie regularnych wykopalisk, i to jeszcze przez twórcę hipotezy, nie może być uznawane jako dowód. Szczególnie że budowa takich wałów również w Średniowieczu musiałaby pochłonąć krocie i proporcjonalnie równałaby się przedsięwzięciu budowy sieci autostrad w Polsce. Ile to kosztuje i jaki jest tego jest rezultat każdy widzi i nie inaczej byłoby również w Średniowieczu.

Taka inwestycja przekraczała możliwości finansowe i logistyczne Księstwa Głogowskiego o rzędy wielkości. Szczególnie że wały te przebiegały w znacznej części przez nieprzebyte knieje Borów Dolnośląskich.

Budowa wałów w tym rejonie nie miała po prostu najmniejszego sensu. Ich zgodność przebiegu z granicami księstwa wynikała tylko z tego że ludzie w średniowieczu nie byli w ciemię bici i wiedzieli bardzo dobrze że do ustalania granicy najlepiej nadają się charakterystyczne i niepowtarzalne formy topograficzne i do takich należały Wały Śląskie. A wiec wykorzystano je prowadząc granicę wzdłuż wałów, które w tamtych czasach były pewnie jeszcze lepiej widoczne niż obecnie. Rozpowszechnianie tej hipotezy musi mieć wiec inne przyczyny jak prawda historyczna.

Wracając wiec do meritum musimy sobie postawić pytanie kto i w jaki techniczny sposób mógł zbudować te olbrzymie wały ciągnące się przez środek największych obszarów leśnych w Europie.

Odpowiedz na to pytanie jest zaskakująca i stawia te wały na szczycie osiągnięć ludzkości w całej jej historii.

Wały Śląskie maja genezę starszą o 10000 lat niż to się najodważniejszym fantastom przyśniło.

W moich ostatnich trzech notkach zajmowałem się zagadnieniem pochodzenia Słowian. W trakcie pisania nadmieniałem czasami o szczególnych okolicznościach ich historii, nie wgłębiając się bardziej w temat, aby nie odwodzić czytelnika od głównego przesłania w tym tekście.

Miedzy innymi wspomniałem o tym ze Słowianie, w okresie końca zlodowacenia, jako pierwsi podjęli próby hodowli zwierząt. W początkowym okresie tylko w celu zapewnienia sobie świeżego mięsa na okres pomiędzy jesienną i wiosenną wędrówką mamutów.

Z racji wielkości oraz otwartości terenu pomiędzy lądolodem a Sudetami i Karpatami łowcy nie mieli większych problemów z wypatrzeniem stad mamutów i wiedzieli dokładnie którymi szlakami mogą się takie stada przemieszczać.

Sytuacja zmieniła się gwałtownie kiedy mamuty wymarły i osiadła ludność słowiańska zmuszona była do przestawiania się na inne zwierzęta łowne. Należały do nich dzikie konie, renifery i tury. Te jednak były o wiele bardziej mobilne i szybsze. Ich przemarsz w kierunku Ukrainy na letni wypas trwał kilkakrotnie krócej a możliwości ich wytropienia znacznie zmalały, ponieważ po wymarciu mamutów zabrakło zwierząt które regularnie utrzymywałyby te tereny w formie stepu, poprzez wyjadanie młodych drzew.

Już w ciągu kilkudziesięciu lat tereny te zamieniły się w stepo-las porośnięty brzozą i wierzbą a w tych warunkach stada zwierząt z łatwością przenikały przez zastawiane przez łowców zasadzki.

Jak już nadmieniłem, ludność ta była już w tym czasie zorganizowana w struktury plemienne posiadające również kasty przywódcze i wojownicze. Pozwoliło to na podjecie działań polepszających sukcesy łowieckie tych plemion i jednym z głównych takich działań była idea budowy pierwszych budowli wykonanych przez człowieka na Ziemi. I takimi właśnie były Wały Śląskie.

W tamtych czasach tereny te były jeszcze łatwo dostępne i nie porośnięte dużymi lasami tak wiec dobrze zorganizowane parotysięczne plemiona poświęcały cały swój czas pomiędzy wędrówkami zwierząt na budowę zapór prowadzących te zwierzęta do miejsc przy których czekali już na nie łowcy. Najczęściej bagien utrudniających ich ucieczkę. Pozwoliło to na zwiększenie sukcesów w polowaniach w sposób dramatyczny i plemiona te żyły znowu w dostatku.

W miarę zmian tras wędrówek zwierząt łownych powstawały coraz to nowe odcinki takich walów i ich położenie przesuwało się coraz bardziej na północ. Oczywiście większość tych wałów nie zachowała się i została zniszczona, po tym jak na tych terenach rozpowszechniło się rolnictwo.

Oczywiście łowcy zorientowali się bardzo szybko że natychmiastowe zabijanie zwierzyny prowadzi do olbrzymich strat, a wtedy nie znano jeszcze innych metod przechowywania żywności poza suszeniem mięsa na słońcu. Było to wiec jak najbardziej logiczne że zaczęto wykorzystywać te wały do skierowania tych zwierząt do ogrodzonych z wszystkich stron zagród, w których mogły żyć jeszcze długie miesiące czekając na upolowanie.

Zdarzało się również i tak, że w niektórych latach, ze szczególną obfitością żywności, nie wszystkie zwierzęta trafiały pod nóż myśliwych i cześć z nich rozmnażała się w niewoli. Nie trzeba być geniuszem aby się zorientować, że jest to o wiele prostsza metoda pozyskiwania mięsa niż uganianie się za dzikimi zwierzętami.

W trakcie tych polowań przy użyciu wałów-pułapek łapane były również dzikie tury i to właśnie one dały początek udomowieniu bydła. To samo dotyczy zresztą koni, których udomowienie przez Słowian umożliwiło bezprzykładne sukcesy w podbojach nowych ziem przez kastę wojowników znaną nam pod osobnym określeniem „Scytów“.

Podsumowując – Wały Śląskie są zabytkiem nie mającym odpowiednika nigdzie na świecie i zasługują na to aby przeprowadzić ich pełną dokumentacje i postawić je na najwyższym stopniu ochrony zabytków. Jest to prawdziwy 8 cud świata.

Są one przykładem niesamowitej inwencji i genialności naszych przodków i zasługują na to aby stać na czele symboli identyfikacyjnych Polaków.

http://pogadanki.salon24.pl

Zobacz też m.in.:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%82y_%C5%9Al%C4%85skie
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/6264,przemkow-protograniczne-umocnienia.html
http://www.ciekawe-miejsca.net/przewodnik/polska/legendarne_waly_slaskie
http://www.gazetalubuska.pl/wiadomosci/zagan/art/7730343,stare-waly-slaskie-sa-juz-ledwo-widoczne,id,t.html

Admin

 

Komentarzy 20 to “Wały Śląskie – najstarsza monumentalna budowla na Ziemi”

 1. RomanK said

  Wlasnie zeby lapac krolika nalezy sypac waly:-)))))
  Czy autor widzial Zmijowe Waly????

  ——
  Polecam po znajomości:
  https://marucha.wordpress.com/2014/08/27/slowianski-wielki-mur-zmijowe-waly/
  Admin

 2. Qwerty said

  „Jak się dalej czytelnicy będą mieli okazję przekonać, przypuszczenia te i teorie bledną w porównaniu do rzeczywistych okoliczności ich powstania.”

  Rzeczywistych? No faktycznie po tym artykule to nie ma wątpliwości co do ich pochodzenia, tyle źródeł, tyle danych.

 3. www.wandaluzja.com said

  W rozmowie z Profesorem Józefem Kostrzewskim zawnioskowałem, że Wały Śląskie są kultury pucharów lejkowatych czyli GREKÓW. Odpowiedział, że Takie Fortycje znane mu są tylko z kultur naddunajskich czyli STARSZYCH.
  Kilkanaście lat temu musiałem faktycznie Cofnąć Wały Śląskie do Starszego Neolitu, jako efekt wojny Erychtonosa z Bratysławy z Chęsą-Hanysem-Hansą-Hansem-Amfiktionem z Krakowa. Po Dłuższej wojnie udało się Erychtonosowi wyprzeć Chęsę w Sudety, a ponieważ ewakuował on znaczną część ludności Śląska to Erychtnos zaczął wznosić Wały Śląskie, przeciw którym Chęsa zaczął wznosić na zachodnim brzegu Nysy Wały Łużyckie.
  Pół wieku temu był W Otchłani Wieków był krótki artykuł o Wałach Górnośląskich jako Najbliższych strukturalnie Dolnośląskim a z Warszawy przysłano mi zdjęcie kilkudziesięciometrowego odcinka Wałów Górnośląskich, ale bez lokalizacji. Wały Górnośląskie miały się zaś łączyć z Wałami Małopolskimi tworząc jeden system, od KROSNA Odrzańskiego do KROSNA Karpackiego? Potem w prasie i literaturze popularnonaukowej pojawiały się wzmianki o ŁĄCZNOŚCI Wałów Małopolskich z Wałami Żmijowymi na Ukrainie, które miały się ciągnąć na Wschód AŻ DO PACYFIKU ?????
  Logicznie wypadałoby to łączyć z SARMATAMI – przed podbojem przez nich Chin w XI wieku pne. Dla Greckich i Tureckich Chińczyków mogła to być granica celna na JEDWAB.

 4. Tadeusz said

  Boże, co za bzdury. Słowianie polowali na mamuty i udomowili konie i tury, i jeszcze sypali wały, żeby im łatwiej to udomowienie poszło … Tacy idioci wymarliby o wiele szybciej niż mamuty, więc nie jest jeszcze tak źle, poza – jak można wywnioskować z tekstu – sporadycznymi przypadkami ciężkiej głupoty „w słowiańskim stylu”. Niech „Autor” poszuka lepiej na przykład śladów masowych migracji Słowian we wczesnym średniowieczu na tereny dzisiejszej Bawarii. To o wiele bardziej zajmujące, niż publiczne chwalenie się żenująco przykrym wysysaniem własnego „słowiańskiego” palucha.

  A skąd te wały?
  Admin

 5. RomanK said

  Tak by to pasowalo..panie Prawdzic…wpisuje sie to ..potezna twierdza pod Jaslem w Trzcinicy…ktorej masowosc widzac z samolotu ponad 1200m…i nie opodal na zachod od Dukli i poludnie od jaka widywano tylko w dniu przesilena wiosennego … Trojkat Krepnej . Polany , Zmigrodu..przynajmniej jedna piramida… wydaje mi sie typu Piramidy w Bosni…
  Rozmiary przekonuja ze to budowle o technologii przewyzszajacej wszystko co mamy obecnie zatem przedPotopowe..czyli dobrze ponad 14 tys lat…stare…
  Stamtad ciag dziwnych staroci wlacznei z Doboszowym Yarem pod Stanislawowem i hen, az do Buceggi w Wysokich Karpatach Rumunskich tam gdzie jest Sfinks Karpacki i Babelle…i Jak przebakuja Gwiezdne Wrota…… a na wschod Zmije Waly,…

 6. NICK said

  Oooooo.
  Dobrze.
  „3′ i „5”.

  Tego brakowało.

 7. Eco said

  To byly Waly Powstale po wykopaniu
  Przez starozytnych slowian rowow melioracyjnych zasilajacych okoliczne pola zrodlana woda z pobliskich gor .

  Z jakich gór?
  Admin

 8. Przecław said

  Skoro istnieje teza, że mamuty wyginęły na skutek polowań, to jest prawdopodobne, że myśliwymi byli pra-Słowianie, żyjący na terenach Europy w czasie topniejącego lodowca.
  Wydaje się, że wiek tych wałów można by ustalić zbierając szczątki organiczne, np drewno, które musiały się do nich dostać przy ich tak ogromnych rozmiarach.
  Wpis niejakiego „Tadeusza” śmierdzi trollem na kilometr i jest po prostu sprzeczny z rozumem.

 9. Bryś said

  Faktycznie zagwozdka. Przy uwczesnym zaludnieniu nie było by możliwości obsadzić całości. Bo i po co. Wydaje się że lasy były raczej nie do przebycia. Zawsze wystarczało obsadzenie brodów i traktów. Nawet jak miały pełnić funkcje obronne – po to były grody, miasta, czy jak je tam nazywano wówczas. A są ślady fortów? Nie ma wyliczeń przy średniej normie dla kopacza, ile osób i jak długo kopała? A nasyp zwykle robi się pod drogę.

 10. Bryś said

  Napisałem „kopacza” i zmoderowało?

 11. Bezrobotny said

  Na jakiej podstawie mozna stwierdzic ze,
  Waly Slaskie sa bardziej prawdopodobnie dzielem czlowieka niz topniejacego Trzeciego Lodowca?
  Czy na mapie polozenia lodowcow i walow sa rownolegle?

  Morena lodowcowa zupełnie inaczej wygląda.
  Admin

 12. Bezrobotny said

  Morena lodowcowa, nie ma drzew.
  .https://www.google.com/search?q=morena+lodowcowa&rlz=1CASMAF_enUS751US751&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwj21p6l3oLVAhXFKWMKHYGFDYAQ7AkIQA&biw=1366&bih=654#imgrc=-SxL0MXt1IyinM:

 13. Grace said

  Oj Gajowkowicze, to sa moje strony, moje miasto ukochane za ktorym wciaz bardzo tesknie i na widok tych wałów zalalam sie lzami. My mieszkańcy Przemkowa zawsze uważaliśmy że pochodzą one z czasów Chrobrego, ze byly to wały obronne, no ale niech tam…nie bede sie klocic. To miasto jest wciąż pełne tajemnic i archeolodzy powinni się nim bardziej zainteresować. Pod ziemia ciagna sie poprzez cale miasto podziemne korytarze. Nie wiadomo gdzie sie zaczynaja i gdzie koncza. Bawiliśmy się w nich jako dzieci. Były bardzo niebezpieczne i wiele osób utonęło. We wciąż istniejącym parku, pozostałość po SH german „royals” korytarze te zostały zatopione przez wojska Armii Czerwonej poniewaz przechodzil tedy front. Przemków został uwolniony spod jarzma hitlerowskiego 10 Lutego, 1945 roku. Po zamku pozostały tylko podziemia i resztki murów. Później Rosjanie także to wyburzyli bo tak trzeba bylo zrobic. W parku znajdowały się grobowce, które po wyswobodzeniu przez Rosjan zostały splądrowane przez jedna rodzine z Przemkowa. Obłowili się niesamowicie i zanim ktokolwiek się zorientował w tej wojennej zawierusze, wypłynęli za ocean wraz z tym zdobycznym bogactwem. Kiedy front poszedł na Berlin, inni też się chcieli oblowic. Tej rodziny ucieczka do glorious USA jest wciąż legenda w Przemkowie. Wiele lat pozniej wladze Przemkowa poprosily Armie Czerwona o wyburzenie ruin zamku, który bardzo ucierpiał w czasie walk. Pamiętam te ruiny wyburzono w późnych latach 60-tych. Pozostały tylko potężne kamienne lwy na straży u dawnej bramy wjazdowej, obecnie wjazdu do parku. Jest też w Przemkowie wiele poniemieckich bunkrów, też się tam bawiliśmy. To było strasznie niebezpieczne, poniewaz wieksza czesc z nich była zbombardowana przez Rosjan w dniu wyzwalania Przemkowa. Czesc była zatopiona ale to tylko dodawało emocji. Kiedy w końcowych latach 60-tych początek 70-tych wciąż topili się tam przemkowiacy, władze miasta poprosili Rosjan o wyburzenie wielu z nich bądź kompletne zatopienie. Nawierzchnia czesc zostala zrownana z ziemia i dzisiaj tylko nieliczni wiedza gdzie one byly. Niedaleko Przemkowa we wiosce Piotrowice, znajduje się słynny Dąb Chrobrego, którego jakiś idiota podpalił, ostatnio w 2014 roku. Powiesiłabym go za jaja. Wcale bym sie nie zdziwila gdyby winnym okazał się jakiś szwabski turysta. Zawsze było ich tam zatrzęsienie . Zjeżdżali się na weekend po nasze masło, sery i chleb. Tak, tak, po to niemcy do Przemkowa przyjeżdżali. Polacy z okolic kochają Chrobrego jak kocha się dziecko. Tam mieliśmy pikniki letnie, tam zjeżdżały się wycieczki z całej Polski. Ja nie wierze ze to mogl zrobic Polak… Przemków miał masę bunkrów także poza obrębem miasta z których operowała hitlerowska armia. Później część z nich przejęli Rosjanie. To są znane fakty obecnie ale dla mnie Przemków wciąż pozostaje wielka tajemnica. Warta zbadania. Tak na marginesie…miasto dzieli się na Przemków – Miasto i Przemków -Huta. Nie pamiętam ile było mieszkańców Przemkowa a za moich czasów, ale bylo to piekne, zadbane, bardzo rodzinne miasteczko. Ziemie odzyskane….Mieliśmy tam Niemców którzy nie chcieli tych ziem opuszczać, dowalonych nam w prezencie przez Stalina Ukraińców ( najgorszego gatunku) byli polacy przesiedleni z innych regionów kraju. Byli Serbo- Luzyczanie, duza osada Lemkow. Pamiętam że zdarzały się mordy na tle pochodzenia, ale wszystko unormowało się za Gierka. Przemków kwitł. Nikt nawet nie myślał o wyjeździe….Była Huta -Zakłady Metalurgiczne, dawały pracę kilkuset osobom. Była cegielnia, betoniarnia, tartak, Gospodarstwo Rybackie, trzy szkoły, dom dziecka, mase innych drobnych zakładów ktore zapewnialy przemkowianom dobrobyt. Myślę że było około 30 tysięcy populacji, dzisiaj nie pozostało więcej jak może 5 tysięcy. To miasto na wpół wymarłe. Młodzi uciekli i wciąż uciekają. Miasto bez perspektyw gdzie wszystko co nasi rodzice w takim trudzie i pocie odbudowywano po wojnie zostało doszczętnie zniszczone po 1989 roku. Nigdy im tego nie wybacze! Nie wybaczę tym bardziej ze czesc z miejskiego majątku należy w tej chwili do Niemców. Nie wybacze !

 14. Ad. 13

  Serdeczne dzięki za wpis. Pozdrawiam.

 15. Tadeusz said

  Panie Gajowy, te wały to przypuszczalnie jedna z granic średniowiecznego Księstwa Głogowskiego. Podobne konstrukcje prawdopodobnie wyznaczające granice budowano na przykład w Irlandii – Wał Czarnej Świni czy Brytanii – Wał Offy – pomiędzy Walią a Anglią, którego budowę przypisuje się właśnie temu królowi wczesnośredniowiecznego anglosaskiego królestwa Mercji. Rzymianie też lubili wały i mury graniczne – na przykład Wał Hadriana pomiędzy Anglią a Szkocją, a już najbardziej jak wiadomo lubili je Chińczycy. Jeśli jednak chodzi o długość, wszystkie te konstrukcje zostawiają w tyle prehistoryczne rowy i jamy wykopywane w rzędach, które były przypuszczalnie granicami między polami na terenie dzisiejszej Saksonii-Anhalt. Według ostrożnych obliczeń ich długość wynosiła ponad dziesięć tysięcy kilometrów, więc wały na odcinku około trzydziestu kilometrów to nic wyjątkowego.

 16. Isia said

  … (13) Pani Grace …

  … Pani też z Dolnego Śląska … byliśmy, parę lat temu, w Przemkowie na Dolnośląskim Świecie Miodu i Wina, jechaliśmy przez Polkowice … to przepiękne okolice … pamiętam stoiska z wieloma gatunkami naturalnych miodów, wystawionych przez pszczelarzy z całej Polski – oczywiście kupiliśmy, jakżeby inaczej, większą ilość różnych miodów, próbowaliśmy też wina … to była wspaniała impreza, przy słonecznej pogodzie … nie dziwię się, że Pani tęskni za rodzinną miejscowością, to zrozumiałe … pozdrawiam serdecznie z Dolnego Śląska …

 17. Isia said

  … (16) c.d. … w Przemkowie na Dolnośląskim Święcie Miodu i Wina, które odbywa się we wrześniu, dokładnie pod koniec września, już od wielu lat – to impreza z tradycjami, o bogatym programie, warto tam pojechać … załączam link zawierający informacje (program) z ubiegłorocznego święta …
  http://www.przemkow.pl/index.php/swieto-miodu-i-wina

  … specjalnie dla Pani Grace … Pan Gospodarz mi wybaczy, mam nadzieję …

 18. Grace said

  Re: 14 i 16 Pani Isiu, no i znowu się rozkleiłam. Tak my przemkowiacy rozsiani po całym świecie zawsze tam chętnie wracamy, część z nas planuje powrót na stare lata. Ja tez. To miasto ma swój niepowtarzalny urok, chociaż jest tak bardzo zaniedbane teraz z winy Burmistrza który nic nie robi. Byłam tam ostatni raz w 2008 roku i plakac mi sie chcialo, jak zobaczyłam dom w którym wyrosłam. Niestety nie znam Święta Miodu i Wina, znam tylko z opowiadań. Mieszkam w Kanadzie od 30 lat a to święto obchodzi się od kilkunastu lat myślę. Ciesze sie ze Przemków ma chociaz to, bo zniszczono w nim wszystko inne. Moze to tak na otarcie lez.. Moja siostra wciąż tam mieszka i jak większość mieszkańców żyje w ciągłej depresji. Brak pracy jest największym problemem. Ciesze sie ze sie Pani podoba. Dziekuje za pozdrowienia ! To bardzo miłe i również serdecznie pozdrawiam.

  Panie Krzysztofie cieszę się że spodobała się Panu ta krótka opowieść o mieście mojego dzieciństwa. Pozdrawiam Pana z Vancouver!

 19. Grace said

  Re:17 Pani Isiu, właśnie wstawiliśmy posty w tej samej minucie. Kurcze wybiorę się do Przemkowa we Wrześniu aby znaleźć się w tłumie który tam zjeżdża i przeżyć tę atmosferę lata i radosci jakie przemkowianom daje to swieto. Dziekuje bardzo za to zdjecie. Z głębi serca dziękuję !

 20. Zenon K. said

  Mamuty biegające po zaśnieżonej tundrze na skraju lodowca to bzdura:
  .https://youtu.be/_qozCTSr2lE

Sorry, the comment form is closed at this time.