Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Kościół przeprosił za niewyjaśnioną do końca zbrodnię w Jedwabnem

Posted by Marucha w dniu 2017-07-12 (środa)

Podczas kolejnych obchodów rocznicy zdarzeń nazywanych oficjalnie „pogromem w Jedwabnem”, biskup pomocniczy warszawski Rafał Markowski w imieniu polskiego Kościoła katolickiego przeprosił za udział Polaków w tych wydarzeniach.

Duchowny zapomniał jednak, że sprawa wydarzeń z 10 lipca 1941 roku nie została w pełni wyjaśniona, ponieważ nie zgodzono się na ekshumację ciał żydowskich ofiar, a charakter udziału polskich mieszkańców w zbrodni nie jest do końca jasny.

W rocznicę „pogromu w Jedwabnem”, jak oficjalnie nazywa się wydarzenia sprzed 76 lat, jak co roku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń. Jedną z osób biorących w obchodach był bp. Rafał Markowski, pełniący funkcję biskupa pomocniczego warszawskiego.

W swoim wystąpieniu podkreślił on, iż Kościół katolicki w Polsce opłakuje wszelkie akty nienawiści, wszelkie akty przemocy wszelkie przejawy antysemityzmu, jakie kiedykolwiek miały miejsce tutaj, w tym miejscu, w którym stoimy”.

Stąd też co roku hierarchowie mają zastanawiać się, czy Kościół zrobił wszystko w celu powstrzymania podobnych wydarzeń. Właśnie z tego powodu biskup w imieniu Konferencji Episkopatu Polski przeprosił za tych polskich katolików, którzy mieli przyczynić się do zamordowania Żydów w Jedwabnem podczas wydarzeń z 10 lipca 1941 r.

Warto przy tym zauważyć, że wcześniej Kościół katolicki podchodził z rezerwą do uroczystości w Jedwabnem, a żaden z biskupów nie zjawił się na odsłonięciu pomnika ofiar w 2001 r. przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Ponadto odczytano choćby list izraelskiej ambasador w Polsce, Anny Azari. Napisała ona, iż w ostatnich latach Jedwabne stało się „symbolem zła, nienawiści i antysemityzmu”, przy czym wyraziła ubolewanie, że na uroczystościach nie pojawiają się lokalni mieszkańcy. Z tego powodu Bogdan Białek z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów stwierdził natomiast, że zamieszkujący Jedwabne powinni otrzymać „pomoc i wsparcie” w celu „skonfrontowania się z przeszłością”, a w procesie tym potrzebna jest „pomoc” Kościoła katolickiego.

Bp. Markowski, Azari oraz Białek nie zwrócili jednak uwagi na fakt, iż wydarzenia sprzed 76 lat nie doczekały się w pełni wyjaśnienia. Podczas śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej na początku XXI w. nie pozwolono bowiem na ekshumację ciał żydowskich ofiar pogromu, a protesty Żydów uwzględnił ówczesny minister sprawiedliwości i prokurator generalny Lech Kaczyński.

Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma powiedział jednak dziennikarzom, iż w ostatnich miesiącach do Instytutu wpłynęła petycja domagająca się wznowienia śledztwa w tej sprawie, w tym przeprowadzenia pełnej ekshumacji ciał ofiar.

Według obecnej oficjalnej wersji, w Jedwabnem miało zginąć co najmniej 340 osób, a blisko 300 z nich miało spłonąć żywcem w stodole, na miejscu której stoi obecnie pomnik upamiętniający ofiary tych wydarzeń. Śledztwo prowadzone przez IPN nie wyjaśniło do końca udziału niemieckiego wojska na pozostałych etapach zbrodni, dlatego mowa jest jedynie o ich czynnym zaangażowaniu w zapędzaniu Żydów na miejscowy rynek.

Kilkukrotnie na łamach prasy na temat nagonki na mieszkańców Jedwabnego wypowiadali się przedstawiciele lokalnych władz. Najbardziej znamienna wydaje się być wypowiedź z 2011 r., której gazecie „Kurier Poranny” udzielił ówczesny burmistrz miasta. Krzysztof Moenke podkreślił wtedy, iż sprawa wydarzeń w Jedwabnem nagłaśniana jest jedynie podczas oficjalnych uroczystości, a następnie nikt nie jest zainteresowany chociażby dialogiem z mieszkańcami, chociaż wokół nich narosło wiele nieprawdziwych oskarżeń.

Na podstawie: wpolityce.pl, niedziela.pl.
http://autonom.pl

Interesuje mnie, kto i kiedy dał pełnomocnictwo bp-owi Markowskiemu, aby wypowiadał się i przepraszał w imieniu całego polskiego Kościoła.
Interesuje mnie również, czy prawdą są pogłoski o korzeniach bp-a Markowskiego.
Admin

Komentarze 33 to “Kościół przeprosił za niewyjaśnioną do końca zbrodnię w Jedwabnem”

 1. Siekiera_Motyka said

  Markowski to aktor i showman

  .http://r-scale-6e.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p8/i/30c8e1ca872524fbf7ea5c519ca397ee/7e1c6f8c-d8ec-11e3-90da-0025b511229e.jpg?type=1&srcmode=3&srcx=1%2F2&srcy=0%2F1&srcw=640&srch=430&dstw=640&dsth=430&quality=85

  „Azowcy” w Warszawie robią swój show, a ten show „Holo-przepraszam” za Polski naród 😦

  V Kolumnie coraz lepiej idzie.

 2. ... said

  Pamiętajmy, że Biskup Markowski jest bratem wokalisty zespołu Perfekt, G.Markowskiego.
  Jasne jest jak środowiska żydowskie umocowały swoich przedstawicieli, aby rozwalać kościół od wewnątrz.

 3. Kojak said

  Nie darmo lajdaka kard .Nycza zrobiona metropilta warszawskim ! To ten znany bydlak i gnoj za tym stoi ! Biskup Markowski, ot tak sam, by sie na to nie porwal !!!

 4. Bronisław said

  Re; 2. Pani(e) Said, środowiska żydowskie wystarczająco omocowały swoich przedstawicieli w Kościele Powszechnym zaraz po zakończeniu II wojny światowej, a w Polsce, zwłaszcza za pontyfikatu Jana Pawła II?!!! Gorąco Pana pozdrawiam!

  Króluj Nam Chryste!

 5. Archer said

  Na terenach zajętych przez ZSRR nie mógł się zorganizować żaden ruch oporu, żadna polska organizacja, bo tamtejsi żydzi kolaborowali z bolszewikami i donosili NKWD na Polaków, przez co wiele osób straciło zdrowie w sowieckich więzieniach, a nawet życie. Były wywózki Polaków w głąb ZSRR, za sprawą miejscowych żydów. Jak w 41 r. rozpoczęła się wojna między III Rzeszą, a Związkiem Radzieckim. Tamtejsze NKWD w powszechnym bałaganie nie zdążyło ewakuować więzień, wskutek czego Niemcy oswobodzili wielu więźniów politycznych.
  Jak Niemcy zaczęli robić porządek z miejscowymi żydami, to nie dziwię się że niektórzy ludzie mogli dołączyć do nich i odpłacić żydom za te wszystkie podłości których się oni dopuścili wobec Polaków. Oficerowie NKWD torturując na przesłuchaniach ludzi w więzieniach, nie ukrywali że to żydzi na nich donosili. Przez co zostali aresztowani nawet za wyimaginowane „przestępstwa” jakich się rzekomo dopuścili przeciwko władzy sowieckiej.

  Hierarchowie polskojęzycznego kleru niech się nie ośmieszają z przeprosinami w imieniu „całego narodu” z jakichś wyimaginowanych zbrodni na żydach, Niemcach, czy Ukraińcach. Jak były „uroczystości” z okazji rocznicy ‚akcji Wisła’ widziałem tłustego biskupa katolickiego, który przepraszał ukraińców za rzekome krzywdy, jakie doznali od Polaków. A w tej ‚akcji Wisła’ nikt z ukraińcow nie zginął i była potrzebna, bo by partyzantka UPA o wiele dłużej działała, a i teraz na tych terenach byłyby duże problemy z ukraińcami. Wielu też ukraińców po wojnie podawało się za Polaków i emigrowało do Polski, bo nie chcieli na tej swojej Ukrainie mieszkać.

 6. Inkwizytor said

  rafał makowski niech wyp*ierdala, śmieć !!!

 7. Iwo said

  Żal i skrucha

  Niedługo później, 27 maja 2001 r., w warszawskim kościele Wszystkich Świętych polscy biskupi katoliccy odprawili nabożeństwo pokutne za grzechy polskich katolików wobec Żydów.

  laboratorium.wiez.pl/2017/07/11/jedwabne-dojrzewanie-do-przeprosin/

  laboratorium.wiez.pl/2017/07/10/bp-markowski-w-jedwabnem-przepraszamy-braci-i-siostry-narodu-zydowskiego/

  Biskup Rafał Markowski i rabin Michael Schudrich 10 lipca 2017 r. w Jedwabnem. Fot. Maria Tajchman

  W uroczystościach wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele ambasad Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło kwiaty złożyli pracownicy ich kancelarii. Obecny był także wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma oraz duchowni różnych wyznań.

  1 komentarz

  Pawel 11 lipca 2017 – 22:47 – Odpowiedz

  Bardzo Dziekuje za ten artykul, ostatnio często zaglądam do laboratorium. Życzę wytralosci , jesteście bardzo potrzebni ! Pawel Adamowicz z Gdanska

  8 komentarzy

  Piotr Cywiński 11 lipca 2017 – 00:09 – Odpowiedz

  Wielkie brawa, że był. To powinno się zdarzyć kilkanaście lat temu i znający zaszłości i ówczesne ustalenia, czy ktoś właśnie jadący reprezentuje szerszą rzeczywistość, czy nie – wiedzą o czym mówię. Bardzo, bardzo dziękuję za obecność. Natomiast retoryka, wedle której „Kościół opłakuje tych wszystkich, którzy doznali tutaj kaźni…” pozostaje w moim przekonaniu dezyderatą. Nobliwą, owszem, ale dziś nadal brzmiącą przynajmniej na wyrost.

  laboratorium.wiez.pl/tag/jedwabne/

  Ani ambasador niemiecki , ani pastor niemiecki luteranski,protestancki nie przeprasza za Jedwabne.

 8. Iwo said

  Grzech antyjudaizmu, grzech antysemityzmu

  Bp. Kubina list do ogółu społeczeństwa po pogromie kieleckim

  Przemówienie Jana Pawła II do uczestników sympozjum: „Korzenie antyjudaizmu w środowisku chrześcijańskim”
  „Antysemityzm nie ma żadnego usprawiedliwienia”

  Joint Statement on Antisemitism by the Presidents of the Council of Christians and Jews 27th January 2004

  Statement on Antisemitism This statement was adopted by the European Lutheran Commission on the Church and the Jewish People (LEKKJ), in which 25 Lutheran church bodies in Europe are represented, at its annual meeting in Cluj-Klausenberg, Romania, on May 9, 2004.

  Jewish and Orthodox Christian Interfaith Leaders Strengthen Dialogue. Rabbi Eric J. Greenberg June 11, 2013. ADL Interfaith Director Rabbi Eric J. Greenberg discussed rising anti-Semitism and the state of Orthodox Christian-Jewish relations at the Eighth Academic Consultation Between Judaism and Orthodoxy.

  Żywotność przesądu o tzw. mordzie rytualnym. 4 kwietnia 2007 w siedzibie Fundacji Batorego miało miejsce spotkanie: „Film Artura Żmijewskiego „Polak w szafie” jako głos w dyskusji o obrazach sandomierskich”. Film powstał w związku z badaniami terenowymi dotyczącymi żywotności przesądu o tzw. mordzie rytualnym, prowadzonymi pod kierunkiem prof. Joanny Tokarskiej-Bakir w Sandomierzu i okolicach. Nota o badaniach i filmie Artura Żmijewskiego.

  ZNAK, IV.2015. nr 719. Temat miesiąca: Bracia i wrogowie. Antysemityzm katolików. W jaki sposób pomaga się katolikom uporać z wciąż żywymi postawami wrogości wobec Żydów? Dlaczego tak rzadko słyszymy z ambon o grzechu antysemityzmu?

  Marta Duch-Dyngosz, Rekolekcje narodowe, „Najwyższe wskaźniki antysemityzmu notuje się w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim, w których przed Zagładą społeczności żydowskie były najliczniejsze. W tych regionach wiara w mord rytualny jest najsilniejsza, a Żyd wciąż bywa postrzegany jako postać demoniczna.”

  Dominika Kozłowska, Paradoks? Niekoniecznie, „Polski Kościół jako jeden z niewielu w Europie obchodzi Dzień Judaizmu. Uroczystości każdego roku odbywają się w innej diecezji. Uczestniczą w nich biskupi, reprezentanci Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Jednocześnie to właśnie w Polsce działa stacja radiowa, która w raporcie Departamentu Stanu USA określona została jako jedna z najbardziej antysemickich w Europie. I pomimo wrogiej Żydom postawy i głoszenia treści niezgodnych z posoborowym nauczaniem Kościoła odnośnie do judaizmu cieszy się ona poparciem niemałej części episkopatu.”

  Stanisław Krajewski, Co mnie uwiera, „Nie twierdzę, że chrześcijanie muszą być antysemitami, choć są Żydzi, którzy tak sądzą. Braterstwo Żydów i chrześcijan jest możliwe. Uważam jednak, że za żydowską nieufnością wobec chrześcijaństwa stoją głębokie racje.”

  Agata Listoś-Kostrzewa, Kapłan bliźniego, „W zorganizowanym przez ks. Stanisława Bartmińskiego Dniu Zadumy i Modlitwy w 2000 r. wzięło udział prawie 200 osób, w większości młodzieży szkolnej. Przy pierwszych dźwiękach gry na rogu jej śmiech niósł się po krasiczyńskim zamku. Trzy lata później podczas występów izraelskiej śpiewaczki Towy Ben Zvi młodzież potrafiła już zanucić Szalom alejchem.”

  Bracia i ojcowie, Z Markiem Nowakiem OP rozmawia Jakub Drath, „Swego czasu przeżyłem duże zaskoczenie, czytając książkę Cywilizacja żydowska Feliksa Konecznego. Odnosząc się do oskarżeń o mord rytualny, stwierdzał, że nie rozumie, dlaczego Kościół wydawał orzeczenia zakazujące ich rozpowszechniania. A kiedy już zupełnie brakowało mu argumentów, próbował przekonywać, iż nie da się udowodnić, że nie istnieje taka sekta żydowska, która czegoś takiego dokonuje.”

  Janusz Poniewierski, Czy istnieje na to jakieś lekarstwo?, „Posoborowy Kościół definitywnie odrzucił antyjudaizm. Niestety, nowe spojrzenie na Żydów z trudem przedziera się do świadomości polskich katolików, nawet profesorów teologii i biskupów.”

  Małgorzata Domagalska, Zatrute ziarno. Proza antysemicka na łamach „Roli” (1883-1912). Polskie Towarzystwo Historyczne i Wydawnictwo Neriton, 2016.

  Piotr Dudkiewicz: Wobec antysemityzmu. O moralnym sprzeciwie Pawła Hulki-Laskowskiego wobec antysemityzmu.

  1 XII 2016. W 500. rocznicę Reformacji list przewodniczącego Zjednoczonego Kościoła Protestanckiego Belgii (E.P.U.V. /V.P.K.B.), Stevena H. Fuite’a skierowany do Filipa Markiewicza, Przewodniczącego Centralnego Zgromadzenia Żydów Belgii, odrzucający antyżydowskie sformułowania Martina Lutra zawarte w „Von den Juden und ihren Lügen” /”On the Jews and Their Lies”, „O Żydach i ich kłamstwach”/ (1543).

  Texts from: Academia.edu:

  Archiwalia:
  Encyklika Benedykta XIV „A Quo Primum” – „O Żydach i chrześcijanach mieszkających w tych samych miejscach”, VI 1751.

  Andrzej J. Zakrzewski, Jewish Spite: Złość żydowska … of Gaudenty Pikulski–an Eighteenth Century Encyclopedia of Antisemitism in Poland.

  http://prchiz.pl/prchizgrzechantyjudpopup.html

  Przemówienie Jana Pawła II do uczestników sympozjum
  „Korzenie antyjudaizmu w środowisku chrześcijańskim”

  „Antysemityzm nie ma żadnego usprawiedliwienia”

  Księża Kardynałowie,
  Drodzy Bracia w biskupstwie,
  Drodzy Przyjaciele,

  Jestem szczęśliwy, że mogę was powitać w czasie waszego sympozjum na temat korzeni antyjudaizmu. Pozdrawiam szczególnie przewodniczącego Komitetu Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, kardynała Rogera Etchegeraya, który przewodzi waszym obradom. Dziękuję wam wszystkim, że poświęciliście te dni na studium teologiczne o wielkim znaczeniu.

  Wasze prace stanowią uzupełnienie refleksji prowadzonej właśnie przez Komisję do spraw Stosunków Religijnych z Judaizmem, a wyrażonej między innymi we „Wskazówkach” z 1 grudnia 1974 roku oraz w „Uwagach na rzecz poprawnego przedstawiania Żydów i judaizmu w kaznodziejstwie i w katechezie Kościoła katolickiego” z 24 czerwca 1985 roku. Doceniam fakt, że praca badawcza natury teologicznej wykonana przez wasze sympozjum, jest prowadzona z dużą ścisłością naukową w przekonaniu, że służyć prawdzie to służyć samemu Chrystusowi i jego Kościołowi.
  Niesprawiedliwe
  opinie
  o narodzie
  Żydowskim

  U początków tego narodu żyjącego pomiędzy wielkimi imperiami pogańskimi, które przewyższały go pod względem wspaniałości kultury, znajdusje się fakt wybrania przez Boga. Ten naród jest wezwany i prowadzony przez Pana, Stwórcę nieba i ziemi. Jego istnienie nie jest więc zwykłym faktem naturalnym czy kulturowym w tym znaczeniu, w jakim człowiek dzięki kulturze rozwija bogactwo swojej natury. Jest ono faktem nadprzyrodzonym. Naród ten trwa wbrew i na przekór wszystkiemu, ponieważ jest narodem Przymierza i ponieważ, mimo niewierności ludzkich, Pan jest wierny swemu Przymierzu.

  Żydzi
  – narodem
  wybranym

  (Za „Tygodnik Powszechny” 1997, nr 45, tłum. KAI)
  http://prchiz.pl/prchizwypKosc4popup.html

 9. Joannus said

  Nawróconym hierarchom na judeo-chrześcijaństwo, wzorem guru Wojtyły, naczelną powinnością służenie żydowinom,

 10. NICK said

  GŁOS na puszczy, Janie Panie.

 11. Artur said

  Jakim prawem? Kto go upowaznil? To nie Polacy winni!!!!!

 12. pkosd said

  dalej nie rozumiecie – wszystkie znaki na niebie i ziemi daja wam pretekst aby zrezygnowac z COTYGODNIOWEGO ZALU ZA GRZECHY NA KOLANACH przed NAMIESTNIKAMI BOGA JAK SIE MIANUJA albo posrednikami do BOGA – czernce? wciaz wam malo.
  dodac nalezy ze ostatni swiety z tysiacem pomnikow w Polsce przez dziesiatki lat ukrywal pedofilow w watykanie ale to tez malo, aby padac NA KOLANA! oszalejecie wkrotce jak prawda sie ukaze , coraz blizej zacznijcie myslec. KK wyrosl na milionach ofiar z POGAN – naszych wspolnych przodkow. przykro mi.jesli ta Prawda do Was nie trafia. to syndrom ofiary!

 13. NICK said

  Te te tam. (12). Do tworków vel tworek.

 14. PISKORZ said

  re 7 Kiedy byłem w Jedwabnem /3 lata temu/ i rozmawiałem z miejscowymi to powiedzieli wyraźnie, że żydzi nic a nic u niech nie kupują..!! Wszystko mają ze sobą..Znajoma żydówka nie chciała mi wierzyć i powiedziała, że żydzi chyba nie mieli /!!/ pieniędzy..!!! HA ha ha aby kupić małą butelkę wody mineralnej..Nie dają zarobić gojom i tyle..

 15. ENKI said

  JEDWABNE SYMBOLEM ZŁA, NIENAWIŚCI…CZYJEJ?
  Anna Azari: … w ostatnich latach Jedwabne stało się „symbolem zła, nienawiści i antysemityzmu”, przy czym wyraziła ubolewanie, że na uroczystościach nie pojawiają się lokalni mieszkańcy.

  Czy pani A.A. ma rozeznanie w polskich jedwabnych realiach? Jej wypowiedź świadczy, że jest oderwana od polskiej rzeczywistości.
  W Jedwabnem (CZYŻ TO NIE JEST TEREN POLSKI ?) policja wydziera polskie flagi i zatrzymuje mieszkańców Jedwabnego obecnych na żydowskich uroczystościach.
  To widać na filmach Z TYCH UROCZYSTOŚCI. Kto z mieszkańców miałby więc wolę, potrzebę i bezsensowną odwagę harcować na tych uroczystościach, narażać się na represje? Nikt zgoła…to jasne, dla ludzi myślących.
  Współczuję mieszkańcom Jedwabnego, w oczekiwaniu na wznowienie procesu pozostaje nam zachować jak największe: dystans, rozwagę i spokój wobec spraw żydowskich.
  A największą nienawiść widzę ze strony Grosa.

 16. Radam said

  Ad 5) W.Sz. P. ARCHER
  Bóg zapłać za wstęp ( introdukcję)
  ….
  A gdzie reszta , – o której pisywało się onegdaj (???)
  ….
  PAŃSKI TEKST , (malutki – ALE WIELKI ) JEST O.K.

  ( k .c. episkopo od czasów glemba/glempa TO DNO ., I MUŁ , a nieboraki , co ich słuchają , to tak jakby słuchały tow. od SB , tzw, bolka )
  ………………….
  UCZĘSZCZAM DO KOŚCIOŁA , – BO WIERZĘ W BOGA (A NIE JEGO wysłannikom )
  ………..
  ( a miejsce na to towarzycho , – „TO NIRWANA 14 km POD NASZYMI NOGAMI”
  szkoda że zabiorą ze sobą tych , co im , a nie Ewangelii uwierzyli )

 17. Maha said

  Jak sie chce publicznie pouczać innych, zwłaszcza o moralności może warto zacząć od kręgów sobie bliższych, w tym przypadku bratanicy Patrycji bo kurwi się dziewczę niemiłosiernie z facetem, który był żonaty. Nawet bękarta sobie strzelili, bez ślubu oczywiście ( i to nawet cywilnego). A może już jego „rozwiedli kościelnie”…..i sprawa teraz jest „czysta”….i „moralna” buahahahaha.

 18. La Reine Toronto said

  A kysz a kysz a kysz niecnoto ‚klecho’ od siedmiu bolesci; mam nadzieje ze owieczki nie beda chodzily na jego kazania? ostracyzowac lobuza jak najwyrazniej i publicznie! Niech to kule bija!
  Zdrajcow w dyby!

 19. ojojoj said

  A jak ma sie ksiadz zachowac jak sam jego szef bondziorno powiedzial, ze:
  „…Jeśli edukację dziecku dadzą katolicy, protestanci czy żydzi, nieważne, mnie to NIE INTERESUJE…”

  .https://gloria.tv/video/7CbPMkFc7TATBhvYfxHkFqWYo

 20. Lily said

  Swoi,swoich przepraszaja w imieniu Narodu Polskiego.

 21. AlexSailor said

  Pamiętajmy, że hierarchia kościelna finansowana jest w Polsce w zasadzie ze składek wiernych.
  Bo co tu komentować, i tak wszyscy wiedzą o co chodzi.

 22. peacelover said

  …judy boja sie PRAWDY !!!! i dlatego publikuja klamstwa i …mysla ze zawsze sie im uda !!!!

  …po owocach ich poznajcie : —- !!!! ok 66 000 000 ofiar ich rzadow w Rosjii !!!!

  …mordrerstwa rytualne sa udowodnione i dlatego to wybrakowane plemie wypedzano z krajow prawie calej EUROPY !!

  …a to, co ten szabes-g(n)oj w habicie biskupim nawija nalezy po prostu ignorowac !!!!

  Poczatkowa ekshumacja nie potwierdzala zydowskio – grossowskich oszczerstw, dlatego ja przerwano !!!

  Teraz ekshumacje w Jedwabnym nalezy wznowic, az do naukowej, bezstronnej konkluzji , by wykazac caly bandytyzm

  tych zaklamanych bydlakow z plemienia wybrakowanego !!!!!!!!! WON Z POLSKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 23. Modernistyczny, wojtyliański meaculpizm.
  O stosunkach z Żydami wystarczająco dużo uczyli nas Papieże sprzed Vaticanum Secundum i można te nauki streścić tak: żadnego kontaktowania się z Żydami, żadnego bratania się z nimi, unikać ich jak ognia, nie włazić do ich synagog.

 24. Alfa said

  Nie dawać na tacę takim posoborowym „biskupom” idiotom, niech ich rabini utrzymują.

  rabinie „bp” Rafał Markowski nie wiesz kiedy ze sceny zejść ?

  @17 Maha

  Konkubina bratanica posoborowego biskupa, Patrycja Markowska i Grzegorz, Rafał byli ambasadorami Światowych Dni (Konkubinatu) Młodzieży w Krakowie 2016r. 😀

 25. Birton said

  ten biskup to Jude po dziadku Mordechaju, szewcu, co się z w sianie babka puściła ?

 26. Lily said

  WAZNE ! Starsi bracia w wierze JP2.
  http://www.radiomaryja.pl/kosciol/ks-bp-markowski-dzien-judaizmu-przezywamy-wewnatrz-kosciola/

 27. Moher49 said

  Zdrada mości Panowie. Będzie Polski Kościół Narodowy, bo z tym watykańskim ostatnio nam wcale nie po drodze.

 28. Birton said

  Pojawiła się niedawno nowa koncepcja, że Izrael, jak dziedzic i spadkobierca wszystkich światowych Żydów bierze w całości moralną, prawną i materialną odpowiedzialność za wszystkie zbrodnie żydowskiego aparatu przemocy jak UB w Polsce , CzK i NKWD w Rosji, a to za wymordowanie sumarycznie ponad 20 milionów obywateli tych krajów, a następnie bierze całkowitą odpowiedzialność materialną za żydowską grabież majątku narodowego tych krajów na szkodę Polaków w latach 1944-2017 i Rosjan w latach 1917 -2017 wypłacając poszkodowanym obywatelom lub ich rodzinom stosowne odszkodowania , w kwocie nie mniejszej niż 200 miliardów w przypadku polskich ofiar lub ich rodzin oraz zwraca zagrabione przez żydowskie rządy w tych krajach mienie wraz ze stosownymi procentami, w kwocie nie mniejszej niż 1200 miliardów w przypadku Polski

 29. Radam said

  Ad 28 ) – P. Birton
  …..
  Błędy w założeniach , np
  nie 20 milionów , A OKOŁO S T O MILIONÓW LUDZI (goim) w Krajach Słowiańskich .

  …..
  Samych Rosjan i Narodów w byłej Carskiej Rosji było ponad 60 milionów .
  ……
  A o ichniejszch „byznesach” nie ma co gadać ,……………….. bo to czas BEZPOWROTNIE STRACONY .
  ……
  Ja znam dobrze języki rosyjski i niemiecki , – to są języki moich ” przyjaciół”.
  …..
  Mogę tylko pożyczyć , aby Sz.P. c o k o l w i e k , z a p o z n a ł (a) ,się z talmudem
  ……
  😦

 30. Bogaty Miś said

  Żydzi za zbrodnie ubeckie nie przepraszają

 31. guła said

  Kukiz dziś wyjaśnił; Polacy zastrzelili albo zakatowali na śmierć około 50 Ż/żydów a 300 spalili żywcem.

  No i macie „nawrócenie” Kukiza na prawdę…
  Admin

 32. guła said

  To zgodne jest z opinią Bronka Bula który stwierdził że hitlerowcy to też Polacy.

 33. Pinxit said

  31
  Gula
  A Kukiz stal obok i liczyl

Sorry, the comment form is closed at this time.