Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

 • The rainbow symbolizes the Covenant with God, not sodomy Tęcza to symbol Przymierza z Bogiem, a nie sodomii


  Prócz wstrętu budzi jeszcze we mnie gniew fałszywy i nikczemny stosunek Żydów do zagadnień narodowych. Naród ten, narzekający na szowinizm innych ludów, jest sam najbardziej szowinistycznym narodem świata. Żydzi, którzy skarżą się na brak tolerancji u innych, są najmniej tolerancyjni. Naród, który krzyczy o nienawiści, jaką budzi, sam potrafi najsilniej nienawidzić.
  Antoni Słonimski, poeta żydowski

  Dla Polaków [śmierć] to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna... śmierć, jak śmierć... A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym
  Prof. Barbara Engelking-Boni, kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów, TVN 24 "Kropka nad i " 09.02.2011

  Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał duszę człowieka. I choć na zewnatrz jest to z pozoru ten sam człowiek, po jego czynach widzimy, że kieruje nim jakaś ukryta siła.
  Z każdym dniem rośnie liczba tych, których musisz całować w dupę, aby nie być skazanym za zbrodnię nienawiści.
  Pod tą żółto-błękitną flagą maszerowali żołnierze UPA. To są kolory naszej wolności i niezależności.
  Petro Poroszenko, wpis na Twiterze z okazji Dnia Zwycięstwa, 22 sierpnia 2014
 • Kategorie

 • Archiwum artykułów

 • Kanały RSS na FeedBucket

  Artykuły
  Komentarze
  Po wejściu na żądaną stronę dobrze jest ją odświeżyć

 • Wyszukiwarka artykułów

 • Najnowsze komentarze

  Ralal C. o Czy Rosja potrzebuje wartości…
  lewarek.pl o Wolne tematy (47 – …
  revers o Wolne tematy (47 – …
  Wandaluzja.pl o Wolne tematy (47 – …
  revers o Wolne tematy (47 – …
  Adrem o Konfederacka praca u pods…
  Ola o Niech Czaskoski zakaże Marszu…
  Irek o Wolne tematy (47 – …
  Jacek o Wolne tematy (47 – …
  Bezpartyjna o Niech Czaskoski zakaże Marszu…
  Ella o Między politycznym eskapizmem…
  Adrem o Polacy są zadowoleni z rządu…
  UZA o Polacy są zadowoleni z rządu…
  Janek o Jak zabito mały ruchu graniczn…
  Marucha o Wolne tematy (47 – …
 • Najnowsze artykuły

 • Najpopularniejsze wpisy

 • Wprowadź swój adres email

  Dołącz do 516 obserwujących.

Drzewa ciekawe, bo niedoskonałe

Posted by Marucha w dniu 2017-07-15 (Sobota)

Róża na dębie

Róże, brewki czy guzy takie nietypowe znamiona „zdobią” także drzewa. Leśnicy pracujący w terenie potrafią je wszystkie „wyczytać” z drzewa.

Na co dzień oceną pod kątem przydatności i przeznaczenia drewna zajmuje się brakarz. Określa czy dane drzewo będzie można wykorzystać jako drewno do wyrobu sklejek i zapałek, z przeznaczeniem na meble i okleiny meblowe, czy raczej jest to drewno o szczególnych cechach, przeznaczone do wyrobu instrumentów muzycznych.

Listwa mrozowa na jesionie

Wiedza i wprawne oko brakarza są szczególnie przydatne, gdy jakość drewna nie spełnia wymagań wizualnych, np. ze względu na siniznę, czyli smugi i plamy różnej wielkości, kształtu i barwy, i nie nadaje się do ułożenia pięknego parkietu, jednak nie obniża fizycznych i mechanicznych właściwości drewna.

Jedną z nietypowych ozdób są róże, które pojawiają się na drzewach. Nie są to kwiaty róż, ale kolisto-promieniowe zmarszczenia kory na boku pnia niektórych gatunków drzew, np. dębu i sosny. Róża o jaśniejszym i wyrazistszym rysunku odstających „płatków” korowiny na ich obrzeżu świadczy o płytszym zaleganiu sęka. W takim miejscu drzewo jeszcze nie „wygładziło” w pełni miejsca po odpadniętej gałęzi.

Podczas leśnych spacerów pomiędzy bukami lub brzozami można odnieść wrażenie, że drzewa pilnie obserwują otoczenie. Na pniach drzew gatunków liściastych, tych o cienkiej i gładkiej korze tworzą się niekiedy symetryczne pasma ukośnych zmarszczeń kory, biegnące stycznie od nasady blizny po odpadłej wcześniej gałęzi. Od kory pnia różnią się ciemniejszym zabarwieniem, co daje wrażenie malunku ludzkiego oka wraz z brwią. Ich kształt i wielkość umożliwia wnioskowanie o parametrach zarośniętych sęków i głębokości ich zalegania.

Na drzewach można również zauważyć guzy. W przypadku drzew guzy to nic innego jak wypukłość zakrywająca zarośnięty sęk. Guz może wystąpić w drewnie wszystkich gatunków drzew. Wielkość guza stanowi podstawę do oceny wymiarów i głębokości zalegania zarośniętego sęka. Im większa jest długość podstawy guza i im niższa jego wysokość, tym sęk zalega głębiej.

Niektóre drzewa noszą także swoje blizny. Świadczą one o różnych przebytych urazach. Pęknięcie, biegnące czasami niemalże na całej długości pnia drzewa, w postaci szczeliny i zwężające się ku środkowi pnia może być pęknięciem mrozowym, które powstało w wyniku poddania się drzewa na działanie bardzo niskich temperatur. Najniższe temperatury panują w lesie tuż przed nastaniem świtu (ok. godz. 4 nad ranem). Gdy pęka drzewo roznosi się głośny huk. Powstałe pęknięcie zostanie, w postaci zagojonej blizny, już na zawsze. Takie głębokie rany tworzą się czasem również na skutek uderzenia pioruna lub obtarcia pnia poprzez upadające, sąsiednie drzewo.

Kolejnym charakterystycznym wyróżnikiem niektórych okazów jest bycie twardzielem. Drzewa dzielą się na twardzielowe i beztwardzielowe, np. buk, grab, brzoza, olcha, osika, klon, jawor. Fałszywa twardziel występuje wyłącznie u tych gatunków, które tej „prawdziwej” twardzieli nie posiadają. Niektóre drzewa tworzą sztuczną twardziel, przebarwiając swoje drewno od barwy jasnożółtej przez jasnoróżową do czerwono-brunatnej. Można to zaobserwować na czole ściętej kłody w miejscu od rdzenia do zewnątrz. Taka fałszywa twardziel, ponieważ nie musi pokrywać się z przebiegiem słojów rocznych, może przybierać różne kształty.

Te opisane specyficzne cechy są uznawane za wady drewna, to jednak przypominają, że w przyrodzie nie ma rzeczy idealnych i nie nadal nie udaje się wszystkiego przewidzieć.

[Jak to nie da się? To znaczy przecież, że cała nauka jest bezwartościowa, a prawda jest ukrywana przed ludźmi przez katolicki Kościół. Albo przez Putina. – admin]

http://www.lasy.gov.pl

Komentarze 4 to “Drzewa ciekawe, bo niedoskonałe”

 1. JO said

  …uspokajajacy, cieply artykul . Jak dobrze blisko byc polskiej przrody. I dla niej chce sie zyc, walczyc…

 2. Jacek2 said

  Ośmielę się zauważyć źe te badyle chyba posiadają pewną inteligencję. Rośnie na mojej działce modrzew, górne konary są proste a te najniższe są tak wygięte jakby się bały że jeżeli będą mi przeszkadzać to je zwyczajnie wytnę. Dziś to już za późno ale jutro spróbuję wrzucić zdjęcie.

 3. osoba prywatna said

  Nieproszony gość.
  https://vk.com/videos275530320?z=video275530320_171662517%2Fpl_275530320_-2

 4. NICK said

  Ładny opis.
  Z wiadomej konieczności to tylko urywek, niestety… .

  Życie wszech roślin jest, jest… Cudem Stworzenia.
  Jak wszystko dokoła.

  Bywają tzw. najmądrzejsi „ateści”, którzy, gdzieś, u kresu, Boga nie poznają.
  Biedacy. Tylko bywacie.
  O ile wiem, to większość mądrych „ateistów”, pojednała się… ustąpiła przed Majestatem najlepszego Stworzenia jakie znamy.

Sorry, the comment form is closed at this time.