Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Białoruski sąd wydał wyrok śmierci

Posted by Marucha w dniu 2017-07-22 (sobota)

Mogilewski sąd okręgowy na Białorusi wydał wyrok śmierci na dwie osoby występujące w sprawie tzw. „czarnych agentów nieruchomości”, którzy według informacji śledztwa zabijali ludzi w celu kradzieży pieniędzy ze sprzedaży ich mieszkań – głosi komunikat na stronie Sądu Najwyższego Białorusi.

„Mogilewski sąd okręgowy wydał wyrok w sprawie tzw. „czarnych agentów nieruchomości” — czytamy w komunikacie.

Sąd wydał w sumie cztery wyroki w sprawie dotyczącej sześciu zabójstw. Dwie osoby zostały skazane na karę śmierci. „Za ogół popełnionych przestępstw…. skazuje się Gerszankowa Igora Pietrowicza na karę śmierci — rozstrzelanie wraz z konfiskatą całego mienia bez pozbawienia prawa zajmowania określonych stanowisk lub prowadzenia określonej działalności…. Skazuje się Bereżnowa Siemiona Dawidowicza na karę śmierci — rozstrzelanie wraz z konfiskatą całego mienia bez pozbawienia prawa zajmowania określonych stanowisk lub prowadzenia określonej działalności” — czytamy na stronie sądu.

Komunikat głosi, że skazani mieli „wspólnie opracowany, dokładnie przemyślany, niejednokrotnie i konsekwentnie realizowany plan zawładnięcia należącymi do obywateli środkami finansowymi prowadzący przez ich zabójstwo w celu ukrycia śladów przestępstwa”.

Według informacji sądu zabójstwa były popełniane w latach 2009-2015. W marcu 2015 roku organy porządkowe przerwały działalność przestępczą oskarżonych.

Kolejna osoba figurująca w sprawie Tatiana Gerszankowa została skazana na 24 lata pozbawienia wolności wraz z konfiskatą całego mienia, pozbawieniem prawa prowadzenia działalności gospodarczej na okres pięciu lat, a także odbywaniem kary w postaci pozbawienia wolności w kolonii karnej o normalnym rygorze.

Borysa Kolesnikowa sąd skazał na karę pozbawienia wolności w wymiarze 22 lat i jednego miesiąca w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

„Wyrok może być zaskarżony i oprotestowany poprzez wniesienie apelacji do kolegium sądowego do spraw karnych Sądu Najwyższego Białorusi przez Mogilewski Sąd Okręgowy w ciągu dziesięciu dni od dnia jego wydania” — czytamy w komunikacie.

Według informacji obrońców praw człowieka, w tym roku na Białorusi wykonano jedną karę śmierci, kolejne dwie osoby oczekują na jej wykonanie.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie, gdzie kara śmierci jest stosowana. W 1996 roku kwestia odwołania kary ostatecznej na Białorusi została wyniesiona na referendum. Za utrzymaniem kary śmierci zagłosowało prawie 80,5% obywateli, którzy wzięli udział w referendum.

Obecność kary śmierci w białoruskim systemie sądownictwa jest główną przeszkodą w przywróceniu Białorusi statusu specjalnego gościa ZPRE [Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy – admin].

[Myślimy, że Białoruś dość mało ceni sobie status specjalnego gościa w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, organizacji nie mającej żadnych uprawnień, prócz wyrażania własnego zdania, czyli gadania. – admin]

https://pl.sputniknews.com/

Komentarzy 15 to “Białoruski sąd wydał wyrok śmierci”

 1. Bogaty Miś said

  Stosowna kara do popełnionego przestępstwa.

 2. Duce said

  Dawidowicz – no i wszystko jasne.

 3. adsenior said

  Mordercy nie powinni być bezkarni, i tylko oni mogli zabijać innych ludzi. Muszą się liczyć, iż to i oni stracą życie!

 4. Sebastian said

  popieram w 100 %

 5. Inkwizytor said

  Ostatni normalny kraj w Europie.

 6. Stanisław said

  Tak samo powinny postąpić nasze sądy wobec prywatyzacji w Warszawie i nie tylko,….

 7. RomanK said

  Tzw Kara smierci , nie jest zadna kara…to madry i najbardziej skuteczny sposob eliminacji ze spolecznosci, szczegolenie groznych i szkodliwych osobnikow atakujacych wlasne spoleczenstwo!
  Tak madrze jak na Bialorusi sentencja wyroku sklada sie z dwoch czesci..pozbawienie mienia i zakaz zajmowania stanowisk….to jest kara spoleczna..spoleczna eliminacha i wyrok poprzez rozastrzelania erliminacja fizyczna gwarantujaca wykonanie kary spolecznej i mozliwosc nawiazki najbardziej poszkodowanym.

  Kara smierci powinna byc stosowana zawsze w przypadku, kiedy zbrodnia swoja szkodliwoscia powoduje skutki cywilizacyjne o duzej negatywnosci a jej przygotwanie wymaga i wczescniejszego planowania i organizacji.
  Sprawiedliwy Sad to sad wybrany w powszechnych wyborach wolnych obywateli i wyposazony w mozliwosc stosowania :kary smierci”

  ——
  Mnie tylko dziwi, czemu przez rozstrzelanie, a nie przez powieszenie…
  Admin

 8. andzia said

  re: admin
  Rozstrzelanie chyba jest najbardziej prostą i humanitarną metodą. Nie jakieś procedury z wieszaniem albo krzesłami elektrycznymi. Chodzi o eliminację grożnego przestępcy a nie znęcanie się nad nim.

  ——
  Pani Andziu,
  Rozstrzelanie tradycyjnie było uważane za bardziej honorowe, niż powieszenie.
  A procedury też istnieją, a jakże…
  Admin

 9. Henryk said

  U nas w Polsce powinno się też tak robić.
  Ciekawe jaką by Hajka bufetowa minę przed… miała

 10. NICK said

  Śmierci kara.
  Winna być.
  Tyle.

 11. Birton said

  dobrze i pobożnie jest przywrócić karę śmierci dla morderców, a za każdym razem, zwyczajem chińskich władz, pobierać natychmiast narządy; ponadto , jeśli morderca był okrutny, należy go również zabijać okrutnie i długo ; dobrze jest też zabić jego matkę , za to że mordercę urodziła i ojca, że go spłodził; jeśli sprawca umarł, należy zabić jego syna – proste i piękne i zgodne z prawem vendetty , dotyczyć może rezunów ukrainnych .

  najlepszym kaznodzieją jest ostry miecz, rozżarzony żelazny pręt i karabin automatyczny z trzema magazynkami

 12. revers said

  na Bialorus? – tylko w RP mozna uslyszec straszenia bialorusia, a takich czyrnych agentow nieruchomosci w Polsce jest mnostwo od powiatow, po miasto stoleczne z HGW na czele, i kto hajce cos zrobi? a spalila sie w Warszwwie kobiete zywcem z spolecznego komitetu obronny lokatorow.

  Lub inne lokale zastepcze gdzie w RP grasuje seryjny samobojca, a lokale, ba domy nieruchomosci na szybko w sieci podlegaja ustawionym aukcjom miedzy soba.

  Seryjny samobojca to nie tylko polityczne tlo rozgrywek partyjnych, ale tez wlasnosciowych w nieruchomosciach

 13. A kiedy u nas będzie Białoruś?

 14. michal said

  My nie z tych co „oko za oko- zab za zab”.Michal.

 15. Birton said

  za jedno oko biorę dwoje oczu – powiedział pewien kowboy w starym westernie , zgadzam się

Sorry, the comment form is closed at this time.