Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Sąd nad sądami

Posted by Marucha w dniu 2017-07-22 (sobota)

„Sądownictwo polskie pozbawione zostało niezależności sędziowskiej przez kilkakrotne «reorganizacje», dowolne pensjonowanie, i przenoszenie sędziów, wstrzymywanie awansów i wykonywanie terroru przez przełożonych.

Tylko wyjątkowe charaktery wytrwały przy niezależności sądu, większość poddała się wyższym rozkazom. Pomimo postanowień gwarancyjnych konstytucji, sądownictwo polskie zostało zepchnięte na poziom władzy administracyjnej”.

Czyje to słowa? Któregoś ze współczesnych opozycyjnych polityków, dziennikarzy nieprzychylnych obecnemu rządowi?

Nie, powyższy cytat stanowi fragment pracy zatytułowanej „Wspomnienia polityczne”, autorstwa prof. Stanisława Głąbińskiego, lidera lwowskiej endecji. „Wspomnienia…” opisują okres rządów sanacji, gdy sam S. Głąbiński pełnił mandat senatora z ramienia Stronnictwa Narodowego.

Można by powiedzieć „nihil novi” w polityce polskiej. Rząd PiS-u konsekwentnie kroczy drogą wytyczoną przez antenatów z sanacji.

Zastanawiająca jest jednak determinacja, z jaką dąży do przeprowadzenia rewolucji w polskim sądownictwie. Przeciętnego obserwatora życia politycznego musi dziwić temperatura sporu wokół sprawy, która przed rozpoczęciem obecnej kadencji Sejmu nie stanowiła doniosłego problemu społecznego.

Kogo z Państwa interesował bowiem stan polskiego sądownictwa? Przeważnie większość z nas ograniczała się do zdawkowej konstatacji, że sprawy w sądach „się ciągną” i tyle. To mniej więcej podobny truizm jak to, że w Polsce trzeba długo czekać na wizytę u lekarza specjalisty.

PiS uczynił tymczasem z walki z sądami (bo nie o sądy) panaceum na wszystkie bolączki. Po ich opanowaniu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Polska zamieni się w krainę mlekiem i miodem płynącą. Absurd? Proszę pamiętać, że mówimy o partii, w której najtęższe głowy traktowały na serio poszukiwania wzoru na mityczny „układ”, który rzekomo rządzi Polską.

Czemu rządząca partia z marginalnego (w gradacji istniejących problemów, bo sama trzecia władza marginalna nie jest) jeszcze do niedawna zagadnienia uczyniła oręż do konfrontacji z połową Polaków, która PiS-u nie popiera?

I tu dochodzimy do clou, w pytaniu mamy bowiem zawartą odpowiedź. Chodzi o ciągłe podtrzymywanie sporu, stanu napięcia i podziału w narodzie. Gdy w wyraźny sposób „paliwo smoleńskie” powoli się wyczerpuje, a rzekomy zamach, pomimo posiadania przez jego wyznawców całej gamy instrumentów, wciąż nie został udowodniony, trzeba było wymyślić coś nowego.

I tak oto przysłowiowego „czarnego luda” uczyniono z sędziów i sądownictwa, podobnie jak w poprzedniej kadencji z lekarzy i służby zdrowia. A wszystko to podług złotej zasady: dziel i rządź.

Maciej Motas
http://www.mysl-polska.pl

Komentarzy 11 to “Sąd nad sądami”

 1. adsenior said

  Sędziowie? Grupa kolesi zorganizowanych w grupach przestępczych, całkowicie wyalienowanych ze społeczeństwa. Najwyższa pora, poddać ich pod ocenę społeczeństwa. Szefowie samodzielnych jednostek, czy to sądów czy prokuratur, winni być wybierani w wyborach powszechnych, najlepiej połączyć z wyborami samorządowymi. Wybrani szefowie, na okres swojej kadencji, powoływali by swoich pełnomocnych zastępców. Nie może być tak jak teraz, dożywotnich synekur, przez korporacje samo się wybierające i samo się oceniające.

 2. La Reine Toronto said

  ad 1 nie tylko sedziowe ale caly ‚wymiar sprawiedliwosci’ polskiej, polskojezycznej i postubeckiej…..
  Nie bedzie dobrej Polski bez zamiany/zmiany tego ‚systemu’.

 3. JerzyS said

  Sędzia , to zawód przenoszony drogą płciową!

 4. Bogaty Miś said

  Nie wiem jak PIS użyje swego wpływu na sądownictwo w nowej sytuacji prawnej (jest jeszcze 3|5 Dudy), ale to, co było dotychczas, to były kpiny ze sprawiedliwości. Równie dobrze p. Motas mógłby twierdzić, że PIS podgrzewa temperaturę nie wpuszczając nachodźców.

 5. Abrad said

  # 1 „Sędziowie? Grupa kolesi zorganizowanych w grupach przestępczych, całkowicie wyalienowanych ze społeczeństwa.”

  Tzw. Polska to jedna kryminalna afera i nic wiecej.

 6. jazmig said

  Jakoś to sędziowskie bagno trzeba osuszyć i wyczyścić.

 7. MatkaPolka said

  Aparat sędziowski i prokuratorski to twardy rdzeń żydokomuny
  Tu nic nie drgnęło.

  Sprawa Mateusza Piskorskiego najlepiej to ilustruje. Sam Piskorski twierdzi, że ABW opanowane jest przez SBU – Służbę Bezpieki Ukrainy (Szkoła Policyjna w Szczytnie) i amerykańskie CIA

  Przestępczy, opresyjny, morderczy; bezkarny, arogancki „Układ Zamknięty” – to Dyktatura Nietykalnych. – Wymierzony przeciwko narodowi, obywatelom, społeczeństwu, przeciw państwu.

  Związki z polityka są oczywiste – to oczywiście Układ Zamknięty ( częściowo ilustruje to film pod tym właśnie tytułem)

  Dość wspomnieć Stefana Michnika – mordercę zza biurka – brata Adama Michnika red. Gazety Wyborczej, – ale kapitan Stefan Michnik to naprawdę „cienki Bolek” w stosunku do płk. Wilhelma Świątkowskiego – Prezesa Naczelnego Sądu Wojskowego w okresie czarnej nocy Stalinowskich prześladowań – bardzo bliskiego kuzyna Kaczyńskich

  Kaczyński vel Świątkowski czyli – kim pan jest
  raportnowaka.pl/news.php?typ=news&id=176

  Kim są Kaczyńscy… fakty, mity i wątpliwości
  raportnowaka.pl/news.php?typ=news&id=320

  http://raportnowaka.pl/news.php?typ=pis&id=427

  Płk Wilhelm Świątkowski, stalinowski zbrodniarz, prezes Najwyższego Sądu Wojskowego PRL z lat 1950 -54, ur. w 1919 r. w Grenówce, powiat Gruszów, woj. odeskiego, był bratem ciotecznym do Rajmunda Kaczyńskiego. Ich rodzice mieszkali w tym samym „kibucu”.

  Kaczyński (LechKacz) był Ministrem Sprawiedliwości za prezydentury Stolzmana – Kwaśniewskiego– i wstrzymał ekshumację w Jedwabnym – co otworzyło drogę do posadzenia Polaków o mord w Jedwabnem i wysunięciu roszczeń żydowskich od Polski – gruba sprawa.
  Również Aferyprawa – aferyprawa.eu – dokumentują bezprawie sędziów i aparatu sadowniczego.

  Represjonują, kradną zabijają, zamykają w wiezieniu niby w Majestacie Prawa
  Problem polega na tym, ze to ze to nie ma nic z prawem wspólnego – to PRZESTĘPCZOŚĆ ZORGANIZOWANA

  Wątpię, żeby reformy miały służyć poprawie tego stanu rzeczy – raczej chodzi o „wyścig do żłoba” albo wprowadzenie „Praw Noahickich” na zlecenie „Żyda z Manhatanu”

  Przestępstwa sędziów i prokuratorów są stosunkowo dobrze znane – to Układ Zamkniętych – to klan do którego nikt z zewnątrz nie może się dostać – żaden absolwent prawa z Uniwersytetu – pozycje są dziedziczne

  Natomiast mniej dociera do świadomości przestępstwa Urzędu Skarbowego – komorników, Policji Skarbowej

  Przestępstwa Ministerstwa Skarbu – w dziedzinie Transformacji Ustrojowej – tez wszyscy znają – tylko, ze jest to na taka skalę , ze nie wszyscy chcą uwierzyć, ze to przestępstwo

  Skala tego przestępstwa jest tak duża – że wszyscy przyjmują to za Prawdę

  Nie wszyscy zdają sobie sprawę gdzie płyną Podatki – PIT, CIT, VAT – ano płyną do Banku Światowego.

  Inna forma rabowania społeczeństwa są wszelkiego rodzaju składki ubezpieczeniowe – na ZUS lub OFE – płyną do Banku ŚWIATOWEGO

  Ten aparat wyzysku i przemocy nie ma nic wspólnego z prawem – jest bezprawiem i rabunkiem w biały dzień – przywłaszczanie sobie owoców cudzej pracy i zniewolenie.
  Natomiast warto przedstawić źródła i przyczyny takiego stanu rzeczy
  Żydowskie PODMIANKI.
  SYSTEM PRAWNY SĄDOWNICTWO A TALMUD
  .

  http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/02/09/zydowskie-podmianki-matka-polka

 8. NICK said

  Niezły spektakl? Ten, o sądach?
  A, publika? Brawo, BRAWO!
  Wkrótce będzie nowy „sondaż”… .
  No a kiedyś?
  Będzie KRWAWO… .

  Jak Radunia krwią spłynęła
  swego czasu.
  Boleść swoją udźwignęła.
  Ja? Do lasu???

 9. NICK said

  Duda – Kornhauser.
  Jaroślaw – Kalkstein.

  Dalej wymieniać?

 10. NICK said

  Zapodaję jużci li tylko. Dla jaj.

 11. NICK said

  https://opinie.wp.pl/roman-giertych-list-do-prezesa-pis-po-podwojnym-wecie-prezydenta-6147663476029057
  Do (10).

Sorry, the comment form is closed at this time.