Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„The Telegraph” ostrzega przed zastosowaniem wobec Polski art. 7. Prognozuje „rozerwanie Europy”

Posted by Marucha w dniu 2017-07-27 (czwartek)

Brytyjski dziennik „The Telegraph” opublikował szeroką analizę sytuacji wokół reformy sądownictwa w Polsce. Autorzy zauważają, że ewentualne zastosowanie wobec Polski art. 7 tzn. nałożenie na Polskę sankcji, może doprowadzić do „rozerwania Europy”. Głosowanie w tej sprawie może uwydatnić podziały w Unii Europejskiej.

Autorem analizy na temat reformy sądownictwa w Polsce jest Peter Foster, który podkreśla, że obecna sytuacja i konflikt na linii Bruksela-Warszawa może prowadzić nawet do „rozerwania Europy” i uwydatnienia głębokich podziałów i różnic wśród państw Unii Europejskiej.

Foster zwraca uwagę na to, że uruchomienie procedury zawartej w art. 7 traktatu UE, o której wielokrotnie mówił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i głosowanie w tej sprawie, byłoby „szaleństwem”. Foster zauważa, że aktualnie trwają próby zjednoczenia i zbliżenia państw Unii Europejskiej, a działania podjęte wobec Polski zdecydowanie utrudniają ten proces.

Peter Foster na łamach „The Telegraph” zauważa, że w obliczu polityki integracji i zbliżenia, Komisja Europejska zastanawia się czy powinna podejmować radykalne działania i narzucać wzorce regulacji suwerennemu państwu. Podkreśla jednak, że brak interwencji w sprawy polskie mógłby oznaczać wizerunkową porażkę instytucji unijnych. Mógłby również okazać „impotencję i pustkę europejskiego projektu”. Autor zauważa, że Unia Europejska może w obecnej sytuacji starać się zablokować wypłatę funduszy unijnych, ale to z kolei prowadziłoby do poważnych kontrowersji politycznych i prawnych.

Warto przypomnieć, że jeszcze w czasie procedowania przez polski parlament ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa, interwencję w tej sprawie podjął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Podkreślił, że działania rządu Prawa i Sprawiedliwości są łamaniem prawa Unii Europejskiej i zapowiedział uruchomienie art. 7, który ostatecznie prowadzi do nałożenia na kraj członkowski sankcji.

Prezydenckie weta wpłynęły na złagodzenie tonu, ale unijny urzędnik nie daje za wygraną. Zapowiedział, że procedura zostanie wszczęta tuż po ogłoszeniu treści trzeciej ustawy o ustroju sądów powszechnych. Poza tym, zażądał wyjaśnień w związku z ogólną próbą przeprowadzenia reformy sądownictwa w Polsce. [Bo temu ch…i nie chodzi o nic innego, jak o gnojenie Polski, a nie żadne prawo – admin]

Prezydenckie weto wywołało również głębokie zdziwienie w strukturach Komisji Europejskiej. Portal RMF24 informował, że podczas konferencji prasowej dziennikarz stacji zadał pytanie rzecznikowi Komisji Europejskiej dotyczące stanowiska instytucji, tuż po decyzji o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

Rzecznik KE Margaritis Schinas miał być wyraźnie zaskoczony decyzją prezydenta Andrzeja Dudy i wymigiwał się od odpowiedzi na to pytanie. Przyznał jedynie, że Komisja Europejska z bliska obserwuje rozwój wydarzeń w Polsce. Schinas nie odpowiedział również na pytanie o to, czy decyzja KE o wszczęciu postępowania o naruszeniu przez Polskę unijnego prawa nie była przedwczesna.

Co ciekawe, jak podaje Katarzyna Szymańska-Borignon, rzecznik Komisji Europejskiej nie chciał również pozytywnie ocenić decyzji o zastosowaniu prezydenckiego weta. Dodał, że polski rząd odrzucił ofertę podjęcia wspólnych rozmów z KE, którą miano złożyć ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz szefowi MSZ Witoldowi Waszykowskiemu.

Źródło: wprost.pl, The Telegraph, PCh24.pl
WMa
http://www.pch24.pl

Komentarzy 10 to “„The Telegraph” ostrzega przed zastosowaniem wobec Polski art. 7. Prognozuje „rozerwanie Europy””

 1. gość said

 2. Pinxit said

  Europa juz jest rozdarta!
  Dzieki UK i USA!

 3. Rokitnik said

  Skoro USA jest po 12 lat tzw.demokratów az tak rozdarte, że wybory wygrał nie polityk ale biznesmen…głoszący hasło o PIERSZENSTWIE AMERYKI..(nad innymi ) to znaczy, że Yankesi nie będą się oglądać na jakąś tam germansko zydowską Jewropę – tylko realizować swoje !!
  Inna rzecz, że ichny Tramp zamiast skierować PRZE OGROMNE środki na poprawę sytuacji w sprawach wewnetrzych, pod wpływem n a c i s k ó w kompleksu militarno-zbrojeniowego, podkręca śróbę wydatków w tym sektorze ( sprzedając przy okazji szmelc wojenny takim wasalskim kraikom jak Polska ), co tylko ”pasie utuczonych ”.
  Rozsądni ludzie WIEDZĄ, że SWIAT swoją bronią mógłby wysadzić się w powietrze po tysiąć-kroć, a mimo – to nadal sie ZBROI. Nie wierzcie NIKOMU który by twierdził, że ktokolwiek napadnie na USA!! Te w sumie młode Państwo rozleci się pod własnym ciężarem zaniedbań i głupawego rządzenia /zydowskiego /. Narazie NIC się nie zmieniło .Ameryka się zbroi i prowokuje, a to Koreę. a to Rosję… A przecież wyborcy Trampa wcale nie liczyli na TAKI obrót sprawy, tylko na dogonienie ( chociażby ) cywilizacyjne takich Krajów jak Singapur, Emiraty Arabskie, Tajwan, Japonia czy ostatecznie Niemcy / ponadto miała siedzieć Hilarowa / !!!
  TO MIAŁY BYĆ PRIORYTETY AMERYKAŃSKIEJ POLITYKI; w skrócie uczynić AMERYKANÓW na nowo b o g a t y m i (!) dzięki własnej wytwórczości, przedsiębiorczości, pracowitości, wywaleniu bzdurnych regulacji, obniżkom podatków i odbudowie klasy średniej !!! To co robią Yankesi ( po tzw.wyborach ) w Kraju i w Swiecie – obróci się przeciwko NIM samym, a szkoda bo to naprawdę wielki i piękny KRAJ.

 4. Czesiek said

  Przecież to żydowscy bandyci z USA i Wielkiej Brytanii rozrywają Europę wbijając w jej środek banderowskiego klina.

  Inne pytanie – kiedy Europejczycy wyzwoą Europę z żydowskich łap?

 5. Jack Ravenno said

  FRANC TRANSFORMERS to tuba NIEMIEC

 6. Ros said

  Gudlajstwo zre sie o wladze i mamone wszedzie w: Usraelu, Jew-ropie i w jewropejskim Polskim Rejonie ma Wisla.
  Czas na wyjscie z tego projektu Sodomy i Gomory tak jak zrobila Anglia.

 7. ad 6
  Ależ to właśnie Angole (patrz artykuł) martwią się o rozerwanie Europy!

 8. pick149 said

  A co Polskę trzyma w tej Unii? Jesteśmy tak 3 – cim światem. I te zachodnie świnie nas tak traktują. Ten żyd holenderski aż kipi z nienawiści do Polski. Kalkstein chce rozbić ten żydobolszewicki układ w sądach, ale napotkał opór tego żydowskiego ch….a Maliniaka! A także Gów…nina z rządu Beaty Żydło.

 9. Marek said

  ad1.

  Natanek: głosowałem na PIS….
  modlimy sie za nasz rząd, popieramy nasz rząd, w nim położyliśmy nadzieję, podziwiam panią premier, podziwiam pana prezydenta, jestem z nich dumny, itp mundrości
  haha

  .https://www.youtube.com/watch?v=zq2u1eudLwE

 10. Rokitnik said

  Panie Pick. Trzymaja nas w Unii te same szubrawce, których ponoć co jakiś czas ” wybieramy ” !
  Wystąpienie przy niemal całkowitym podporządkowaniu się naszej gospodarki niemieckiej, byłoby już w pierwszej fazie naszym SAMOBÓJSTWEM gospodarczym. Zmiana MUSI być podporzadkowana przewartościowaniem sojuszników, a j e d y n y m który mógłby zapewnić nam i rynki zbytu i OCHRONĘ naszej państwowości – byłby jedynie WSCHÓD. Jest to oczywiście bez pogonienia pasożydów jedynie mrzonką wszystkich etnicznych Polaków, niezależnie od strony zamieszkania w Swiecie.
  Inna sprawą byłoby ( taktyczne ) zagrożęnie chu..m z Unii, rozważenie wycofania się na wzór Brytoli z tego szemranego towarzystwa. TO mogłoby troszkę powstrzymać jawną NAGONKĘ na nasz Kraj – taki rodzaj odetchnięcia – w uścisku Jewrejskiego pytona !

Sorry, the comment form is closed at this time.