Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Nie daj Boże, jeśli podpadliście komuś w USA”

Posted by Marucha w dniu 2017-08-02 (Środa)

Adwokaci rosyjskiego programisty Stanisława Lisowa zamierzają zaskarżyć decyzję sądu ws. jego ekstradycji z Hiszpanii do Stanów Zjednoczonych – powiedział w wywiadzie dla Ria Novosti jego adwokat Oleg Gubariow.

Lisow został zatrzymany w Barcelonie w styczniu 2017 roku. We wtorek hiszpański sąd zdecydował o jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

W USA rosyjski programista jest podejrzewany o stworzenie wirusa NeverQuest, który umożliwiał dostęp do komputerów innych osób i instytucji finansowych w celu kradzieży bankowych danych. W trakcie sprawdzania serwerów we Francji i w Niemczech, z których rzekomo korzystał Lisow, odnaleziono bazę danych z ukradzionymi informacjami nt. kont w instytucjach bankowych.

Wcześniej hiszpański sąd doszedł do wniosku, że „amerykańskie sądownictwo posiada odpowiednie kompetencje do wydania wyroku w tej sprawie”: chociaż podejrzewany nie znajdował się na terytorium Stanów Zjednoczonych, „większość ofiar mieszka w tym kraju, a przestępstwo zostało popełnione przez internet”. W USA Rosjaninowi grozi do 35 lat pozbawienia wolności.

Adwokat Janis Juksza na antenie radia Sputnik nazwał zastosowanie norm amerykańskiego prawa wobec obywatela Rosji na terytorium Hiszpanii „dość dziwną sytuacją”.

„Okazuje się, że w każdym zakątku kuli ziemskiej obowiązuje amerykańskie prawo. Jest to dość dziwna sytuacja, jednak Amerykanie uważają, że tak właśnie jest. W związku z tym nalegają, aby ze wszystkich państw byli ekstradowani obywatele obcych krajów, przeciwko którym prowadzone jest śledztwo czy też są podejrzewani w związku z jakąś sprawą, tak naprawdę działając nielegalnie. Niektóre kraje spełniają te żądania. I chociaż Rosja i Hiszpania podpisały porozumienie o wzajemnej pomocy, Hiszpania uznaje za dopuszczalną ekstradycję do USA tego człowieka, obywatela Rosji i programisty” — powiedział Janis Juksza.

Według niego podobne działania są pogwałceniem zasad międzynarodowego prawa.

„W ramach obowiązującego prawa, przy czym zarówno w Rosji, jak i Stanach Zjednoczonych, każdy obywatel, który popełnił wykroczenie czy przestępstwo, nawet na terytorium obcego kraju, nie może być ekstradowany i może zostać ukarany tylko na terytorium swojego państwa.

W tym przypadku w dalszym ciągu ma miejsce potworne łamanie zasad prawa międzynarodowego, kiedy Stanów Zjednoczonych nie interesuje obowiązujące prawo innych państw oraz normy ratyfikowane w umowach międzynarodowych i żądają «podania im na tacy» obywateli obcych państw z każdego terytorium.

Szczególnie w ostatnim czasie, jeśli dotyczy to obywateli Rosji. I istniejąca praktyka powinna uświadomić naszym obywatelom, że należy być ostrożnym, przebywając na terytorium innych państw, ponieważ jeśli nie daj Boże podpadliście komuś w USA, to możecie całkowicie nielegalnie zostać ekstradowani właśnie do Stanów Zjednoczonych” — powiedział Janis Juksza.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 16 to “„Nie daj Boże, jeśli podpadliście komuś w USA””

 1. JerzyS said

  Jak Ameryka stanie się słabsza, to drogo zapłaci za ten precedens!

 2. peacelover said

  Respektowanie suwerennosci czy granic panstw obcych nie nalezy do zasad jankeskiej administracji !!!!
  Sam sie o tym przekonalem we wczesnych latach 80-tych .

 3. Birton said

  żydowski poduszczenie, amerykańskie wykonanie i wszystko jasne

 4. AlexSailor said

  @JerzyS

  Musiałaby się zdarzyć jakaś katastrofa w rodzaju komety czy wulkanu.
  Stany są na takim poziomie siły i zasobów, że w ciągu najbliższych 100 lat nie staną się tak słabi, by ponosić konsekwencję.
  Dodatkowo ciągną rentę z emisji dolara, tak zwanych praw autorskich i wartości intelektualnej, oraz nagiej siły pozwalającej właśnie na takie ekstradycje czy budowanie demokracji w zasobnyc w surowce krajach.

 5. maasteer said

  Przynajmniej o wizę nie musi się starać, tak jak większość Polaków …

 6. Racjonalista said

  @5
  Ma chłopak szczęście

  Amerykanie mają w USA tyle do powiedzenia, co mieli Rosjanie w ZSRR albo Polacy w dzisiejszej Polsce. Od 1913 Ameryka jest pod władzą żydomasonerii, a od ataku na WTC władza żydomasonerii nad USA jest absolutna. Interesy Amerykanów nic nie znaczą.

 7. Dziad Wernyhora said

  🙂 no bo cay glob to jakby terytorium USA, tyle że obowiązują pewne ograniczenia dla „mniej wartościowych”
  Najlepszy dowód jest taki, że obywatel USA płaci podatek dochodowy do skarbu USA na całym globie gdziekolwiek by nie pracował.

 8. peacelover said

  add 4 AlexSailor

  Sa sprawy bez precedensu .. Np jedno-megatonowa bomba wystrzelona na Waszyngton z okretu podwodnego !!!
  Czy to by zmienilo psychike Amerykanow ?? Polakow ?? Rosjan ?? ITD Ciekawe Kto …i… jak by zareagowal ??

  A to sie moze stac przeciez w kazdej chwili !!??

 9. RomanK said

  Panie Jerzy :-)))) pan to ma marzenia:-)))))) naprawde:-)))))))

 10. RomanK said

  Panie Alex..szkoda panskiego czasu..tego pan nie wytlumaczy…:-)))
  To zbyt proste:-))) zeby zrozumial wyksztalcony i inteligentny Polak:-_)_)_
  Piekne miasto pn Mexico Monterrey najlepszy hotel Grande Fiesta Americana…wieczor, piekna restauracja pelna dobrze ubranych ludzi…
  Wchodzi dwoch drabow, jeden ryzy ,drugi zdecydowany blondyn..pochodza do rozbawionego eleganckiego towarzystwa lapia jednego ze siedzacych facetow, podnosza i rzucaja na stol geba w sewiche..sciagaja portki w wsadzaja w odbyt ….dlugiego duzego ogorka….jeden wali faceta w leb tak ,ze peka salatera z sewiche..i wychodza… i co pan powie ??…. nic….
  Sala wraca do zabawy- jak gdyby nigdy nic…..dyskretnie na krzesle wyniesli faceta z ogorkiem przez kuchnie…z roznych zakamarkow wylazlo podobnych drabow chyba osmiu…i se poszlo:-_))))
  Zastanawiam sie czy nie najlepszym moralem wyniesionym z epizodu jest… niezaleznie, gdzie posadzisz swoj odbyt, zawsze znajdzie sie miejscowy ogorek, ktory ci wsadza:-))))))

 11. Boydar said

  Zaprezentował Pan Roman (10) rozsypane na stole litery. I my mamy złożyć z tego poemat ? Jeśli to był pedał, nawet elegancki, to może mu się należało coś więcej niż ogórek ? Możliwości jest cała kupa, mniej lub bardziej rzadka. Nam nie da się tego ekscesu prawidłowo ocenić; niewykluczone natomiast, że znając szczegóły, dokonali właściwej oceny właśnie goście restauracji.

 12. RomanK said

  Bingo panie Boydar.. cieplutko…intuicja panu doskonale podpowiada…
  Swiatem rzadza brutalne chamy…oni wiedza ,ze zawsze moga liczyc na wyksztalcone, dobrze ubrane, ceniace spokoj i komphort, z dobrymi manierami, znajace sie na dobrych winach i posilkach, bawiace sie w dobrych restauracjach..i ceniace dyskcrecje:-)))))..tlumy:-)))

 13. Boydar said

  To dla mnie za skomplikowane, Panie Romanie. Sam jestem nieprzeciętnym chamem, ale nigdy mnie nie ciągnęło do rządzenia, kimkolwiek. Więc też i mam prawo się nie znać. Gdybym jednak miał typować przyczyny leżące u podstaw tego przedstawienia, to znając pedalskie obyczaje i problemy emocjonalne, wskazałbym na zemstę za zdradę. Jednego pedała wobec drugiego na rzecz trzeciego, oczywiście. Stary numer, i bardzo popularny.

 14. RomanK said

  Nie wiem panie Boydar..nigdy nie pospolitowalem sie z pedalami, nie znam ich obyczajow…
  A chamy?? w tym nieprzecietne chamy??? owszem. to zalezy od tego, jaki maja stosunek do podstawy moralnosci…na ktorej zbudowana jest cala cywilizacja i kultura i czlowieka – jako osoby i jego czyny w sferze prywatnej, jak i publicznej…
  To jest bardzo proste i polega na zachowaniu jednego nakazu..MIuj blizniego swego- jak siebie samego….czyli-. nie czyn drugiemu co tobie nie mile… a to odnosi sie zarowno do ryzych chamow, jak i eleganckiego tlumu z restauracji:-))))
  I kompilacja wypada dokladnie tak samo …dla obydwoch grup:-))))
  Rozasadni zawsze moga poprosic o …inna odmiane ogorka …bez kolcow:-)))))

 15. Boydar said

  Ja również się nie pospolitowałem, jednak sąsiadów się nie wybiera 🙂

  Ale co się napatrzyłem i nasłuchałem, to już mi nikt nie odbierze … brrrrr …

 16. Boydar said

  A tak swoją drogą, naprawdę uważa Pan, że rządzą ‚brutalne chamy’ ? Może znamy różne interpretacje słowa „cham” …

  http://magazyn.wp.pl/artykul/zamkneli-mnie-w-lochu-i-kazali-pisac-testament-tak-werbuja-masoni

Sorry, the comment form is closed at this time.