Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Putin powinien podziękować Kongresowi”

Posted by Marucha w dniu 2017-08-02 (Środa)

Gospodarcze i strategiczne zbliżenie Rosji i Iranu jest doskonałym przykładem na to, że sankcje Kongresu biją ostatecznie w Stany Zjednoczone – pisze publicysta Forbes Wade Shepard.

Za sprawą ograniczeń amerykańskich ustawodawców Moskwa i Teheran jadą na tym samym wózku, toteż aktywnie rozwijają współpracę dwustronną. Parę dni temu państwa zawarły umowę w sprawie wspólnej produkcji wagonów pasażerskich opiewającą na sumę 2,5 miliarda dolarów.

Wcześniej Iran i Rosja podpisywały porozumienia w innych sferach. Iran zakupuje rosyjski sprzęt wojskowy, w szczególności śmigłowce Mi-17 i rozmaite systemy rakietowe. Z kolei rosyjskie spółki ropy naftowej i gazu aktywnie działają w Iranie. W czerwcu Gazprom zdobył kontrakt na eksploatację złoża gazu Farzad B.

W 2016 roku obroty handlowe między Rosją i Iranem wzrosły dwukrotnie i jak zauważa Forbes, już niebawem mogą sięgnąć 10 miliardów dolarów. W 2014 roku obroty handlowe Rosji i Iranu wyniosły „marne” 1,68 mld dolarów.

Zaś amerykańskie spółki mogą sobie pozwolić na współpracę z Iranem chyba tylko w dwóch sferach — to dywany perskie i liniowce handlowe — pisze Shepard. Przez własne sankcje USA nie mogą „zabrać swojego kawałka tortu”, jaki daje prężnie rozwijająca się islamska republika.

Waszyngton posiada ponadto duży wpływ na europejskie spółki, co się tyczy transakcji z Teheranem. Według niektórych danych francuska spółka Total i inne zachodnie firmy nie mogą uzyskać dostępu na irański rynek bez pozwolenia Stanów Zjednoczonych. Dlatego Rosja ma na tym polu wiele możliwości.

Shepard zauważa, że w obecnej dobie szeroko zakrojonego handlu i inwestycji państwa uzyskują mechanizmy presji i możliwość wywierania wpływu na inne kraje za sprawą aktywności gospodarczej i wspólnych projektów.

„Ci, którzy nakładają sankcje sami de facto wycofują się z gry, pozostawiając przeciwnikom możliwość zdobycia dodatkowego bogactwa i siły. Chiny to wiedzą. Rosja to wie. Putin powinien zatem podziękować Kongresowi” — reasumuje Shepard.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 12 to “„Putin powinien podziękować Kongresowi””

 1. kura domowa said

  Wielkie podziękowania dla Gajowego za uswiadomianie mnie w kwestii Rosji. Czytuje stronę od ponad roku, czytuje rownieyz inne portale tzw. Niezależne. Kiedyś myślałam że są naprawdę niezależne…dziś nie mam złudzeń. Nigdy nie byłam wprawdzie antyrosyjska(mój pradziadek był oficerem u ostatniego cara), ale propaganda faktycznie zaczęła robić swoje w mojej lepetynie.

  Życzę Gajowemu dużo zdrowia i sił w uswiadamianiu Polaków.

 2. andzia said

  Ja nie rozumiem jakie uzasadnienie maja te sankcje amerykańskie. I jeszcze bardziej zdumiewam się nienawistnymi komentarzami pod adresem Rosji na takim portalu jak niezależna.pl. Tego się nie da czytać. Co Rosja zrobiła Ameryce złego, aby ją sankcjonować? Zdaje się, że to nowy rodzaj wojny o wpływy z zamiarem wyniszczenia Rosji w tej części świata. Trump powinien zająć się gospodarką amerykańską, która kwiczy a nie ingerować w ten obszar świata. Przecież Rosja nie wykonuje żadnych złych gestów w stosunku do sąsiadów, a zdrugiej strony to żandarm USA działa w zależności od okoliczności. Dudy, Macierewicze na złom.

 3. peacelover said

  Iran staje sie rosyjskim PROXY !!!!
  To doskona riposta na syjonistyczne ISIS czy al Nusra !

 4. andzia said

  Kiedyś ten trup Brzeziński pisał, że należy zająć się Rosją. Ot i strateg. Nie zauważył, że Chiny zajęły się Ameryką.

 5. Marcin said

  A co na to Bibi?

 6. dz said

  Czego właściwie dotyczą te sankcje?

 7. witek said

  Na stronie PCH24 jest artykuł o nowych, właściwych wg autora, sankcjach wobec Rosji.
  Napisałem komentarz w tej sprawie i …cisza…
  Nawet go nie wyświetlili!
  To już z trzeci tego typu wybryk katolickich komandosów z PCH24 🙂
  Na tej stronie Rosji nie można bronić!
  Chyba czas dać sobie spokój z tą stronką i jej założycielami.
  Widać jak na dłoni, że une też są za Rokefelerami.
  Dla niepoznaki ubrali się w szatki ” tradycjonalistów”
  Pozdrawiam.

 8. To są katolicy tylko z nazwy, względnie ze stosowanego kamuflażu.

 9. Pinxit said

  Najlepiej czerpac wiedze u zrodla i przysluchac sie co opowiadaja w Kongresie i w senacie.
  Nie ma lepszego zrodla amerykanskiej blazenady!
  Niemal wszyscy w kongresie glosowali za sankcjami przeciwko Rosji. Dwoch czy trzech tylko bylo przeciwnych.
  (Jak znam temat, to ktos wydal duzo pieniedzy na lapowki w obu izbach.)

  Kazdy jeden blazenek opowiadal, ze Amerykanie potrzebuja zdobyc gazowy rynek europejski, poniewaz w kampanii wyborczej obiecali miejsca pracy dla Amerykanow a takie miejsca pracy znalezli… w Europie (nie w USA???)
  Wiec dlatego nalezy wykopac Rosje z gazowych dostaw a wstawic w to miejsce Hameryke i jej bezrobotnych robotnikow.

  Oszustwo polega na tym, ze Rosja NIE MA monopolu gazowego w Europie.
  Analfabetyzm siega zenitu!
  Rosja dostarcza 38% gazu do Europy.
  Ale …
  Debile calego swiata laczcie sie!

  Taki jeden blazenek Jakub Korejba tlumaczyl wlasnie w telewizji ROSYJSKIEJ,. ze Polska ma byc tym glownym (nie-monopolistycznym!! dystrybutorem) gazu w calej Europie.

  Ku wielkiej radosci Rosjan, blazen Korejba krzyczal:
  „My nie dopuscimy do kolejnego traktatu Ribentrop -Molotow”.
  (chodzi o gazociag Nord stream 2, ktory dla Korejby jest powtorka przyjazni stalinowskiej Rosji z faszystowskimi Niemcami)
  Polska tez miala takie porozumienie z Niemcami!

  Widac, ze od jakiegos czasu Polska przyjela na siebie role trefnisia.

 10. NyndrO said

  Pięknieś to Pan ujął-był, Panie Pinxit, Elegancko.

 11. ojojoj said

  Gdyby nie Rosja, zadnego USA by nie bylo. Cala pln. ameryka bylaby poprostu kolonia brytyjska.

 12. A niech sobie Rosja załatwia interesy z Persją. Co Jankesów to obchodzi? Czy naprawdę oni muszą wszędzie się wpierniczać z tą swoją zgnilizną?

Sorry, the comment form is closed at this time.