Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Różny wiek emerytalny jest w 10 krajach UE, ale tylko w Polsce eurokraci dostrzegli problem

Posted by Marucha w dniu 2017-08-02 (Środa)

Głównym zarzutem Komisji Europejskiej w zakresie przyjętej ustawy o ustroju sądów powszechnych było wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski.

Problem w tym, że podobne zapisy (w zakresie różnego wieku) funkcjonują obecnie w 10 państwach UE. Co więcej – polski TK wyrokiem z 2010 r. (a więc z okresu, kiedy jego skład nie budził wątpliwości Brukseli) uznał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego jest zgodne z polską konstytucją. Czy tak wygląda bezmyślne szukanie przez UE pretekstu, aby ślepo uderzyć?

Komisja Europejska (KE) wszczęła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa bowiem uznała, iż przyjęta przez polski parlament i podpisana przez prezydenta ustawa o ustroju sądów powszechnych dyskryminuje ze względu na płeć. Chodzi o wprowadzenie odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku (czyli sędziowską emeryturę) dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski.

Problem w tym, że obecnie podobne rozwiązania w zakresie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn funkcjonują w 10 krajach należących do Unii Europejskiej. Tymczasem KE uznała, że problem jest tylko z Polską i to w kontekście ustawy regulującej ustrój sądownictwa.

W tym kontekście warto przytoczyć wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2010 roku (a więc z okresu, kiedy nikomu się jeszcze nie śniły zmiany w składzie TK zapoczątkowane przez PO, a kontynuowane później przez PiS), który uznał, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją. Nie bez znaczenia jest również argument prezentowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zgodnie z którym polityka społeczna i organizacja wymiaru sprawiedliwości (a więc decydowanie, kiedy sędziowie przechodzą w stan spoczynku) należą do kompetencji państw członkowskich.

Mając na uwadze powyższe, czy mamy zatem do czynienia z bezmyślnym szukaniem przez UE pretekstu, który uzasadniałby uderzenie w aktualny polski rząd?

Źródła:
Retirement Ages in Member States (Etk.fi)
Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce pod lupą KE (PulsHR.pl)
Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn (Trybunal.gov.pl)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 8 to “Różny wiek emerytalny jest w 10 krajach UE, ale tylko w Polsce eurokraci dostrzegli problem”

 1. andzia said

  We Włoszech premier jest szefem KRS, podobne sa rozwiązania w Holandii, w Niemczech minister sprawuje kontrolę nad sądownictwem. Tylko Duda w Polsce chce utrzymać rozwiązania korporacyjne. W mojej ocenie Duda to dupek niezbyt rozgarnięty i chcący się przypodobać. Druga wersja to PiS postawił na stanowisku tego plastusia, aby w zasadzie nic dobrego nie przeprowadzić. Szczepionki, CETA -bez problemu i wet.

 2. andzia said

  I jeszcze chodzi na występy Dody. To trzeba być kompletnym dnem. Aha- na występ dody z gołym tyłkiem-żenada pojawił się z małżonka, na tzw. intronizacji w łagiewikach był sam.

 3. Janusz Wozniak said

  Szanona Pani Andziu,nic dodac nic uiac, pozdrawiam serdecznie…

 4. adsenior said

  Powoływanie się na wyrok TK z 2010 roku jest zwykłym nadużyciem, Kochanowski, ówczesny RPO, zapytał, : CZY PRZECHODZENIE KOBIET, 5 LAT WCZEŚNIE NA EMERYTURĘ, NIŻ MĘŻCZYŹNI, NIE JEST DYSKRYMINACJĄ KOBIET!! Nie pytał, dlaczego mężczyźni nie mogą iść w tym samym wieku.

 5. Vici said

  Te rzekome niesnaski miedzy wladza tak zwana .A opozycja to wszystko robi ;;;;;;utajony zyd;;;.By Polskie goie zrozumialy ze PIS tak zwany chce dobrze dla Polski.
  Jedno haslo powinno nam przyswiecac.GONIC zyda Z NASZEJ OJCZYZNY.
  To przyczyna wszelkich napiec I niesnasek.I zyd niemiecki .
  TO JEST zmutowany rak KTORY toczy Narody swiata.

 6. Archer said

  @Andzia

  Plastykowy Duda o miałkim charakterze taki niestety jest. Chce się wszystkim przypodobać, zarówno „lemingom” jak i „moherom”, jako prezdęt „wszystkich polaków”. Dlatego chodzi na występy Dody, jak i klęka na Jasnej Górze przed obrazem. Kaczyński go zrobił „prezydętem” naszego nieszczęśliwego polskiego bantustanu, bo Duda mu się ukazał jako osobnik bezbarwny i bez własnego zdania. Potem jest lament że Duda zdradził PiS i Kaczora, tak jak zrobił wcześniej Marcinkiewicz. Czego się spodziewali po takim osobniku. Teraz od kancelarii Dudy wyszła „ustawa” dla tych co mają kredyty w bankach, napisana pewnie przez jakiegoś banksterskiego liberała, że banki na tym nic nie stracą. A frankowicze jak mieli, tak i dalej będą spłacać te lichwiarskie kredyty co do złotówki. Jak Duda wysunie ustawę o sądownictwie tak „wartościową” jak ta o frankach, to „najlepszej kaście” włos z głowy nie spadnie, a PiSiory będą mogli jedynie pomarzyć o oczyszczeniu sądownictwa z prostytutek w togach.

 7. karlik said

  „Różny wiek emerytalny jest w 10 krajach UE” zgadza się, ale tutaj chyba chodzi o obowiązkowe odejście w stan spoczynku..
  Skoro nikt nie wymaga , by pan Macierewicz w wieku 69 lat odszedł na emeryturę, dlaczego oczekuje się tego od sędziów?..
  Może wystarczyły by tylko badania lekarskie…o zdolności do wykonywania tegoż zawodu…

 8. Boydar said

  Jeżeli badania lekarskie miałyby coś wykazywać, zdecydowana większość „palestry” osiągnęłaby co najwyżej status woźnego, w sołectwie. Gnój pozamiatać, kibel przetkać, odpadki prosiakom wyrzucić, takie tak różne … Kiedyś się mówiło, że delikwent nadaje się tylko „do pasienia krów”, albo w przypadku męskim – do „kastrowania byków”. A dzisiaj, do czego ?

Sorry, the comment form is closed at this time.