Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Die Welt: polskie żądania reparacji wojennych to czcze pogróżki

Posted by Marucha w dniu 2017-08-03 (czwartek)

Zdaniem niemieckiego dziennika polskie żądania reparacji wojennych są nieuzasadnione i wynikają z wewnątrzpolskich rozgrywek politycznych.

Die Welt zamieścił na swoich łamach artykuł zatytułowany „Dlaczego Niemcy nie są winne Polsce żadnych reparacji wojennych”. Zdaniem autora artykułu żądania reparacji wojennych należą do kategorii żądań politycznych wysuwanych wobec zagranicy, ale z pobudek wyłącznie wewnątrzpolitycznych. Dziennik wskazuje, że co jakiś czas robi to Grecja oraz Polska.

Die Welt pisząc polskich żądaniach, wskazuje, że obecnie wysunęli je posłowie PiS na czele ze znanym nacjonalistą, zaufanym szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Antonim Macierewiczem.

Z punktu widzenia politycznego i prawa międzynarodowego są to jednak czcze pogróżki. Ani Republika Federalna Niemiec jako państwo, ani firmy czy pojedyncze osoby nie są już winne Polsce jakichkolwiek świadczeń odszkodowawczych. Politycy PiS oczywiście to wiedzą. Ale może im chodzić o to, by w aktualnym kryzysie wywołanym antydemokratyczną przebudową państwa, zewrzeć szeregi przy pomocy krytykowania Niemiec” – stwierdza autor artykułu w Die Welt.

Niemiecki dziennik tłumaczy, że: żaden, będący przy zdrowych zmysłach człowiek w Niemczech, nie neguje zbrodni wyrządzonych na Polsce przez hitlerowskie Niemcy. Mimo to nikt nie widzi uzasadnienia prawa do reparacji wojennych, ani teraz, ani w przyszłości.

Wyliczając powody Die Welt wskazuje na uzgodnienia konferencji poczdamskiej z 1945 r., na mocy których reparacje wojenne dla Polski miały zostać zaspokojone z części odszkodowań wojennych ZSSR. Dodatkowo autor artykułu wskazuje, że 24 sierpnia 1953 ówczesny rząd PRL zadeklarował zrzeczenie się reparacji „w interesie pokojowego rozwoju Niemiec”. Kolejnym argumentem, ma być stworzenie Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, która wypłacała odszkodowania [jałmużnę, nie odszkodowania – admin] dla żyjących, byłych robotników przymusowych.

Mimo to raz po raz, przeważnie nacjonalistyczni, czasami też komunistyczni politycy stawiają Niemcom żądania reparacyjne – wskazuje Die Welt.

Autor artykułu w niemieckim dzienniku twierdzi, że żądanie reparacji wojennych ma posłużyć odwróceniu uwagi od wewnątrzpolitycznego nacisku wywołanego godzącą w państwo prawa «reformą wymiaru sprawiedliwości», w rzeczywistości będącą zniesieniem trójpodziału władzy. Pozostaje odczekać, że ta oczywista kalkulacja się powiedzie.

kresy.pl / rp.pl
http://kresy.pl

Niestety, niemiecki dziennikarz ma rację. Nie chodzi tu o zasadnośc żądań reparacji, czy jej brak – ale o jak najoczywistsze gry polityczne.
Admin

Komentarzy 70 to “Die Welt: polskie żądania reparacji wojennych to czcze pogróżki”

 1. ad Die Welt; 5 sierpnia -RZEZ WOLI-LUDNOSC CYWILNA -starcy,dzieci kobiety chorzy-kolejne ulice ,kamienice w okol Kosciola Sw WOJCIECHA-fabryka Franaszka-Kosciol REDEMPTORYSTOW-ul KAROLKOWA-rzez Siostr i Kaplanow- rzez-niewinnych mieszkancow Warszawy-!ZBRODNIA WOJENNA !

 2. Dziadzius said

  Swego czasu w Poczdamie? ZSSR podpisalo umowe z USA- UK – Niemcami i Francja ze ona (zssr) zalatwi Polskie roszczenia reparacji z tej czesci swoich lupow ( odszkodowan) jakie dostanie od Niemcow [[Palac Kultury]] — i Polski Rzad Lubelski na to sie zgodzil i rownierz odmowil ( na rozkaz zssr ) pomocy ( udzialu) od Marshall Plan . tak ze obecne rozmowy na temat reparacji to „sralis merdalis diferentis duptis” i kowno warte

 3. Maverick said

  Taki Bolek np. nawołuje aby Niemcy wzięli kontrolę nad Polską.

  A głupich Bolków w Polsce nie brakuje.

  Tyle że Bolek nawet jednego zamówienia dla stoczni nie znalazł a po całym świecie jeździł i bzdury o Polakach opowiadał.

  http://wolnosc24.pl/2017/02/03/nazistowskie-korzenie-zdf-jeszcze-30-lat-po-wojnie-pokazywali-prognoze-pogody-na-mapie-iii-rzeszy-video/

  Usprawiedliwiać niemieckie mordy, agresję może tylko kanalia.

  Błędem było zaproszenie zakonu. W konsekwencji tego doszło do bitwy pod Grunwaldem.

  Zrobiliśmy tylko jeden błąd nie idąc za uderzeniem i wybiciem krzyżactwa co do nogi.

  Niemcy poprzez ciągły drag nach Osten wymordowali Słowian zamieszkujących tereny nad Łabą i poważnie zniemczyli Serbo-Łużyczan. Nawet Berlin znajduje się na ziemiach słowiańskich i był wioską o nazwie Berlina.

 4. La Reine Toronto said

  ad 2 Prezydent Potocki ma inne zdanie i wg niego Polska ma sluszne zadania odszkodowan od panstwa niemieckiego. Rzady od 1944 sa nielegalne i nawet obecna konstytucja ‚kwasnieskigo’ jest niewazna a wiec trzeba to naprawic.

  Prosze Dziadziusiu dokladnie wyluchac prelekcji prezydenta Potockiego! A Polacy musza dostac te odszkodowania i polskie zloto ma wrocic do Polski! Kaczynski o tym wie i nie tylko ON ale cala reszta tych co ograbili Polske i Polakow i nadal tego dokonuja z usmiechem na twarzy ….i pogarda do Polakow!
  Kropka!

 5. madler said

  re3

  Ignoranckie paplanie. Brak elementarnej wiedzy. Po najeździe Europy i zamieszkaniu we Włoszech, żydzi szli w kierunku Europy Centralnej, zamieszkując w jej największych państwach. Polsce Obojga N I Austro-Prus-Węgier, dzisiejszych Niemiec. Ich pasożytniczo-śmiertelne współżycie doprowadziło do niejednej wojny między tymi państwami. Żydzi zamieszkują w centrach finansowych na skrzyżowaniach szlaków handlowych. Żydzi są przyczyna wrogości białych narodów. To przebiegle plemię bytuje pomiędzy nami w tym celu. O tym nie wolno zapomnieć a tym bardziej wypisywać bzdury, nie mając pojęcia o rzeczywistym a nie domniemanym ukazanym w świetle żydowskim świecie.

  re 4 tak jest LR

 6. kokosz said

  Jak pamiętam to Pałac Kultury został wybudowany przez ZSRR jako zadośćuczynienie za wyszabrowane przez ZSRR fabryki i inne dobra znajdujące się na Ziemiach Odzyskanych. Początkowo miała być to odbudowana bliżej nieokreślona dzielnica Warszawy ale stanęło na Pałacu Kultury. Ten Pałac ma zresztą ładną architekturę w odróżnieniu od wybudowanego wokół badziewia.

 7. Antares said

  „Niemiecki dziennik tłumaczy, że: żaden, będący przy zdrowych zmysłach człowiek w Niemczech, nie neguje zbrodni wyrządzonych na Polsce przez hitlerowskie Niemcy. Mimo to nikt nie widzi uzasadnienia prawa do reparacji wojennych, ani teraz, ani w przyszłości.”
  Tak, nikt nie neguje zbrodni ale zapłacić skurwiele nie chcą. Polska nigdy nie zrzekła się reparacji, to co zrobiło PRL w stosunku do NRD jak i Niemiec zostało zrobione pod naciskiem ZSRR. Po niemcach przyjęliśmy zniszczony obszar, Wrocław , Gdańsk, Szczecin i wiele innych mniejszych miast było tak same zniszczone jak Warszawa. Panie Gajowy, to że akurat robi PIS to nie zmienia faktu że szwaby są winne nam kupę kasy. Czy jakby żądania wysunął rząd pod przywództwem PO albo innej partii to by coś zmieniło?.

 8. MatkaPolka said

  Bilans strat

  Podczas II wojny światowej zginęło

  8 milionów polskich obywateli (co czwarty) , w tym: 200 tys. żołnierzy 39 proc. lekarzy 33 proc. nauczycieli szkół niższych szczebli 30 proc. naukowców i wykładowców wyższych uczelni (700 profesorów) 28 proc. księży 26 proc. prawników Na roboty przymusowe wywieziono 2,8 mln osób. Po wojnie zostało 600 tys. inwalidów, 1,2 mln chorych na gruźlicę, 3,6 mln wdów i sierot.Wyrok na Warszawę.

  Regres demograficzny nalezy szacowac na 15 mln

  Warszawa została zniszczona w ponad 80 procentach, w tym zabudowa przemysłowa w 90 proc., mieszkalna – w 72 proc. Zniszczono 90 proc. zabytków i 100 proc. infrastruktury komunikacyjnej. Zginęło około 800 tys. mieszkańców stolicy (w 1939 r. Warszawa liczyła 1,3 mln mieszkańców). W 1945 r. na 100 kobiet przypadało 70 mężczyzn.

  Zabita gospodarka

  Kolej – zniszczono 84 proc. majątku: 2,5 tys. lokomotyw, 6,3 tys. wagonów osobowych, 84 tys. wagonów towarowych, 80 proc. mostów kolejowych, 7 tys. km torów (odległość między Warszawą a Nowym Jorkiem).

  Regres demograficzny nalezy szacowac na 15 mlnPrzemysł – zniszczono 70 proc. majątku: 20 tys. fabryk, 160 tysięcy warsztatów i małych manufaktur, 64 statki morskie.

  Leśnictwo wytrzebiono 30 proc. drzewostanu: 200 tys. ha lasów całkowicie zniszczono, 500 tys. ha poważnie zdewastowano, 22 mln metrów sześciennych drewna wywieziono do Rzeszy.

  Rolnictwo – zniszczono 22 proc. majątku: 500 tys. gospodarstw rolnych, 57 proc. koni, 67 proc. bydła rogatego, 83 proc. trzody chlewnej; plony spadły do poziomu sprzed I wojny światowej.

  Polska została w 75% zniszczona
  Regres demograficzny – depopulacja. Zginęło 8 mln obywateli Polski, w wyniku zmiany granic II wś Polska straciła 12 mln = 33% swoich obywateli. Polska straciła w wyniku II wś 12 mln także w wyniku, zmiany granic

  Uwzgledniajac dzieci ktore moglyby sie narodzic ale w wyniku wojny sie nie narodzily
  Regres demograficzny nalezy szacowac na 15 mln

  BYŁY AŻ DWIE UCHWAŁY SEJMU RP z dnia 07.06.1990 roku i września 2004: ‘

  Uwzględniając szczególny moralny i prawny wymiar problemu, Sejm zobowiązuje rząd Rzeczypospolitej Polskiej do kontynuowania usilnych działań mających na celu uzyskanie odszkodowań cywilno-prawnych dla ofiar II wojny światowej.’

  ŻADEN zdradziecki rząd „polski” nie wyegzekwował tych uchwał ( w sposób oczywisty zachodzi podejrzenie korupcji na wielką skalę – całej klasy politycznej w Polsce przez Niemcy)

  Istnieje cała lista przepisów prawa karnego, Konstytucji RP, aktów prawnych i międzynarodowych pozwalających na roszczenia od Niemiec – indywidualne dla ofiar II wojny światowej i ich spadkobierców i dla Polski jako państwa

  Według zestawienia szkód wojennych 13 315 000 Polaków (szkód spisanych w ‘Kwestionariuszach dotyczących rejestracji szkód wojennych’, z lat 1945 – 1950), częściowa tylko suma cywilno-prawnych odszkodowań wojennych należnych tym 13 315 000 Polaków od Niemców i Niemiec, wynosi 537, 1 miliarda marek niemieckich (według wartości marki niemieckiej z 1972 roku)

  Czy pomijanie oczywistych roszczeń polskich wobec Niemiec i ewidentnych dowodów przy jednoczesnym wnoszeniu ustaw przeciwstawnych a przyzwalających na roszczenia niemieckie, kamuflujących oczywiste roszczenia polskie jest łamaniem prawa lub kryminalnym zaniedbaniem.

  To powszechnie znana prawda, że Unia Europejska jest zakamuflowana forma ekspansji terytorialnej Niemiec na wschód.

  Czy faworyzowanie interesów Niemiec przy pomijaniu interesów Polski jest dowodem na Zdradę Stanu?

  Czy podpisywanie Traktatów Międzynarodowych przez osoby łamiące prawo ma moc prawną?

  Ponadto Tusk nie zrobił nic, aby zastopować roszczenia niemieckie i nie zrobił nic, aby wyegzekwować reperacje wojenne od Niemców a są duże – artykuł na ten temat

 9. MatkaPolka said

  Zadłużenie Grecji u Niemiec było oprocentowane na 23%

  A wiec zmieńmy nasze wyliczenia i przyjmijmy oprocentowanie NA 20% ROCZNIE.

  Skoro Niemcy w dowolny sposób mogą oprocentowywać kredyty i rabować inne kraje zróbmy to samo

  Dług Niemiec w stosunku do Polski wyniósł 1 bln US dolarów w 1945 r
  ($ 1,000,000,000,000 czyli tysiąc miliardów).

  Ale to suma wyjściowa od 1945 r. tj. jest od zakończenia wojny ( a gdzie procent składany przez 70 lat)
  Obliczmy używając HP Finacial Calculator.

  Metoda bardzo przybliżona – na pewno może być dokładniejsza.

  1billion = 1 E12= 1 x 10¹² ( dziesięć do potęgi 12 –tej)

  5% roczne oprocentowanie (tylko!), procent składany dwa razy do roku, dwie roczne spłaty, sumaryczna ilość rocznych spłat 70 lat razy 2 = 140, początkowa wartość sumy, a wiec (1 bilion),
  Półroczna splata należności – ( nie ma żadnej, a wiec 0)

  31,720,582,600,000
  31 TRYLIONÓW 720 MILIARDÓW 582 MILIONY 600 TYSIĘCY DOLARÓW – 5% roczne oprocentowanie

  (zadłużenie Grecji u Niemców było oprocentowane na 23%)

  Zmieńmy oprocentowanie z 5% w skali roku na 20 % rocznie

  20% roczne oprocentowanie (tylko!!!), procent składany dwa razy do roku 2P/yr, dwie roczne spłaty, sumaryczna ilość rocznych spłat 70 lat razy 2 n = 140, początkowa wartość sumy PV , a wiec (1 bilion), PV = 1E12
  Półroczna splata należności –PMT= 0 ( nie ma żadnej, a wiec 0) (payment)

  Obecna wartość należności (FUTURE VALUE) FV = ? – odszkodowań od Niemiec za straty wojenne Polski.
  FV= 6,23700256 E17czyli 1 x 10 ˡ7 ( dziesięć do potęgi 17 –tej)

  623,002,560,000,000,000,

  NIEMCY SĄ WINNI Polsce
  623 KWADRILIONY, 02 TRYLIONY 560 BILIONY DOLARÓW

  English names of the first 10000 powers of 10 – American System without dashes
  http://www.isthe.com/chongo/tech/math/number/tenpower.html

 10. MatkaPolka said

  AKTY PRAWA STANOWIĄCE PODSTAWĘ ROSZCZEŃ W STOSUNKU DO NIEMIEC:

  * Konwencja Haska z 1907 roku i Konwencja Genewska z 1929 r.
  * Określenie szkody wojennej w Traktacie Wersalskim z 1919 r.
  * Deklaracja Narodów Zjednoczonych przeciwko grabieży gospodarczej obszarów okupowanych z 05.01.1943 r.
  * Porozumienie Jałtańskie z 11.02.1945 roku i Poczdamskie z 02.08.1945 r.
  * Dokumentacja norymberska, a w tym:
  * Karta Międzynarodowego Trybunału Wojskowego z 08.08.1945 r.
  * Wyroki Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze z 30.09.1946 r. i 01.10.1946 r.
  * Dokumentacja Komisji Prawa Międzynarodowego, oraz Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, a w tym:
  * Rezolucja 13 / XXIV z 07.03.1968 r.
  * Raport Weiss’a z 1968 r.
  * Dokument E / CN.4 / 984 z 03.02.1969 r.
  * Rezolucja 9 / XXV z 07.03.1969 r.
  * Nota SG / 214 / 5 Sekretarza Generalnego ONZ z 17.05.1969 r.
  * Nota E / CN.4 / 1010 Sekretarza Generalnego ONZ z 24.11.1969 r.
  * Akt Konferencji Paryskiej w sprawie reparacji z 1945 r.
  * Porozumienie dotyczące zewnętrznych długów Niemiec z 27.02.1953 r.
  * Konwencja Nr 96 dotyczącej zbrodni ludobójstwa z 11.12.1946 r.
  * Europejska Konwencja Praw Człowieka z 08.09.1953 roku wraz z protokółami.
  * ‘Deklaracja Belgradzka’, ogłoszona przez Pierwszą Międzynarodową Konferencję Związków i Stowarzyszeń Ofiar Drugiej Wojny Światowej Krajów Europy Wschodniej (Belgrad, 29.09.2000 r.).
  * ‘Deklaracja Katowicka’, ogłoszona przez Drugą Międzynarodową Konferencję Związków i Stowarzyszeń Ofiar Drugiej Wojny Światowej Słowiańskich Narodów Europy i Świata (Katowice, 14.07.2001 r.).
  * Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 02.04.1997 roku.
  * Kodeksy prawa Rzeczypospolitej Polskiej – szczególnie ‘Kodeks Karny’, Rozdział XVI: ‘Przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstwa wojenne’.
  * Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej’ z dnia 18.12.1998 roku.
  * ‘Polska Karta Praw Ofiary’ – Ministerstwo Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej, październik 1999 rok.
  * Materiały Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, oraz Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
  * ‘Ekspertyza podstaw prawnych roszczeń indywidualnych o odszkodowania wojenne’, prof. dr Alfonsa Klafkowskiego.
  * ‘Memorandum Rządu Polskiego’, Londyn, Lancaster House, 27.01.1947 rok.
  * ‘Nota Rządu Polskiego do Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych’, 27.09.1969 rok.
  * Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 07.06.1990 roku.
  * Stanowisko rządu J. Buzka w sprawie przyznania świadczenia pieniężnego dla małoletnich ofiar wojny – Druk Nr 377 tłoczony dnia 04.11.1998 roku na polecenie Marszałka Sejmu RP.

 11. MatkaPolka said

  POLSKA POWINNA MIEĆ ROSZCZENIA

  REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC odziedziczyła pasywa i aktywa po nazistowskiej, zbrodniczej Trzeciej Rzeszy niemieckiej – bezspornie jest udokumentowanym następcą prawnym Trzeciej Rzeszy niemieckiej, odpowiedzialnym (bez możliwości przedawnienia) za wszystkie niemieckie zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości (tego rodzaju zbrodnie popełniane przez kolaborantów niemieckich), oraz za skutki i następstwa tych zbrodni (popełniane tak względem poszczególnych Polaków, jak i względem słowiańskiego Narodu Polskiego – zbiorowej ofiary zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości).

  W wyniku tego, obecna Republika Federalna Niemiec ponosi:
  ( 1. ) odpowiedzialność karną, dopuszczając się współudziału w zbrodniach Trzeciej Rzeszy niemieckiej, poprzez:
  a.) nie wypełnianie ciążących na niej cywilno-prawnych zobowiązań odszkodowawczych względem Polaków,
  b.) podejmując działania zmierzające do nie wykonania cywilno-prawnych zobowiązań odszkodowawczych względem Polaków,
  ( 2. ) odpowiedzialność cywilną (odszkodowawczą) za:
  a.) cywilno-prawne zobowiązania odszkodowawcze po Trzeciej Rzeszy niemieckiej,
  b.) cywilno-prawne odszkodowania należne w wyniku umyślnego nie wypełniania ciążących na niej w spadku po Trzeciej Rzeszy niemieckiej, cywilno-prawnych zobowiązań odszkodowawczych, oraz
  ( 3. ) odpowiedzialność moralną.

  Były aż dwie uchwały sejmu z czerwca 1990 i września 2004 zobowiązujące Rząd Polski do wyegzekwowania roszczeń i reparacji wojennych dla Polski od Niemiec. ŻADEN Rząd Polski ani prezydent Polski tego nie zrealizowali . Odszkodowania dostali i wyegzekwowało wiele państw europejskich, ale nie POLSKA.

  Republika Federalna Niemiec zawarła porozumienia odszkodowawcze z wieloma państwami Europy i Izraelem. Na mocy tych traktatów Republika Federalna Niemiec dokonała następnie wypłat odszkodowań wojennych, a sumy największej Izraelowi, państwu które powstało w 1948 roku – nie istniało więc przed i podczas drugiej wojny światowej (1939 – 1945), i z tego prostego względu nie mogło być stroną w konflikcie zbrojnym, nazwanym drugą wojną światową. Tym sposobem, Izrael dokonał bardzo brzemiennego w skutki prawne precedensu w stosunkach międzynarodowych. Tym sposobem, Izrael złamał jedną z najbardziej podstawowych zasad stosunków międzynarodowych. W wyniku tego faktu dokonanego, Izrael podjął ogromne sumy odszkodowań, należne ofiarom pochodzenia żydowskiego – ofiarom, które nie były obywatelami Izraela w czasie, gdy popełniano na nich zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.
  Wiedząc o tym wszystkim, premier Tusk i prezydent Lech Kaczyński w świetle reflektorów podpisali Traktat Lizboński, a ogłupieni propagandą ludziska klaskaniem maja obrzękłe prawice.

  Premier Tusk, prezydent Kaczyński, minister SZ Sikorski doskonale o tym wiedzieli, bo do nich miedzy innymi był kierowany raport Światowej Federacji Polskich Kombatantów. Zamiast przeciwstawić się roszczeniom niemieckim, zamiast podjąć działania w celu realizacji uchwał polskiego sejmu o rekompensatach, zamiast żądać odszkodowań od Niemiec dla Polski podpisali oni Traktat Lizboński dając tym samym przyzwolenie na ten nowy Drang nach Osten.

  Co na to wszystko weterani wojny, politycy europejscy zwycięskiej koalicji antyhitlerowskiej, co na to ich wyborcy ?

  Groteskowy Kaczor Donald podpisując Traktat Lizboński zrezygnował dobrowolnie z funkcji prezydenta Polski przekazując władzę prezydentowi państwa europejskiego, które w założeniu ma powstać (mianowanemu, a nie wybranemu !). Prezydent w ten sposób zszedł ze sceny politycznej, a wszedł na scenę rozrywkową przypisując sobie rolę kabotyna.

  TO POLSKA POWINNA MIEĆ ROSZCZENIA

  UCHWAŁA SEJMU RP z dnia 07.06.1990 roku: ‘Uwzględniając szczególny moralny i prawny wymiar problemu, Sejm zobowiązuje rząd Rzeczypospolitej Polskiej do kontynuowania usilnych działań mających na celu uzyskanie odszkodowań cywilno-prawnych dla ofiar II wojny światowej.’

 12. MatkaPolka said

  Niemcy wypłacą Polsce reparacje wojenne? Mec. Hambura: „Deklaracja o zrzeczeniu się reparacji z 1953 roku nie dotyczyła RFN„.

  http://wpolityce.pl/swiat/282490-niemcy-wyplaca-polsce-reparacje-wojenne-mec-hambura-deklaracja-o-zrzeczeniu-sie-reparacji-z-1953-roku-nie-dotyczyla-rfn-nasz-wywiad

  Der Spiegel” przypomina wypowiedź prezesa Jarosława Kaczyńskiego z grudnia 2015 roku: „Ja mogę powiedzieć tylko jedno – ten rachunek krzywd po polskiej stronie jest ogromny i powtarzam, w ciągu tych 70 już lat, które minęły od końca wojny, te sprawy nie zostały nigdy załatwione i w sensie prawnym są aktualne, bo jak wiemy, to zostało niedawno przez pana Kostrzewę-Zorbasa odkryte, ta nasza rezygnacja z odszkodowań nigdy nie została zarejestrowana przez odpowiedni organ rejestracji ONZ, czyli w sensie prawnym tego w ogóle nie ma. Droga jest otwarta i w Niemczech też się powinno o tym pamiętać.”
  (***)
  Przypominam sobie, że w 2004 i 2005 roku sprawy reparacji i wzajemnych roszczeń były bardzo intensywnie dyskutowane w ówczesnym Sejmie. Wiodącym politykiem w tej kwestii był minister Antoni Macierewicz. Z jego inicjatywy została podjęta „Uchwała Sejmu RP z dnia 10 września 2004 r. w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych oraz w sprawie bezprawnych roszczeń wobec Polski i obywateli polskich wysuwanych w Niemczech”. Powstała wtedy także „Podkomisja nadzwyczajna ds. poselskiego projektu uchwały w sprawie uznania deklaracji z 23 sierpnia 1953 roku o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji wojennych za nieobowiązujące.”

  W ramach tych prac zostało przygotowanych dużo bardzo dobrych ekspertyz, do których teraz można sięgnąć. Jako podsumowanie polecam „Tezy do stanowiska doktryny polskiej w sprawie uznania deklaracji z 23 sierpnia 1953 r. o zrzeczeniu się przez Polskę reparacji wojennych za nieobowiązującą”, które portal wPolityce.pl niedawno publikował.

 13. AlexSailor said

  „Niemiecki dziennik tłumaczy, że: żaden, będący przy zdrowych zmysłach człowiek w Niemczech, nie neguje zbrodni wyrządzonych na Polsce przez hitlerowskie Niemcy. Mimo to nikt nie widzi uzasadnienia prawa do reparacji wojennych, ani teraz, ani w przyszłości.”

  Zażartował niemiecki dziennik.

  „Die Welt wskazuje na uzgodnienia konferencji poczdamskiej z 1945 r., na mocy których reparacje wojenne dla Polski miały zostać zaspokojone z części odszkodowań wojennych ZSSR”

  A co nas to obchodzi, to są odszkodowania należne Polsce i tylko Polska może o nich decydować, a nie „konferencja”.
  Niech sobie Niemcy z Rosją ustalają, kto ma zapłacić.
  A wydaje się, że Rosja nie będzie skłonna.

  Niemcy trzęsą dupą, bo teraz to jakieś parszywe grosze od nich możemy wydobyć, np. z 50 miliardów dolarów.
  Ale kto wie, gdyby Trójmorze wypaliło, gdyby w Polsce rządził polski rząd, gdyby Polska została uzbrojona i wyczyszczona z agentury niemieckiej, to wówczas musieliby płacić 50 miliardów, ale rocznie przez 200 lat.
  Zwłaszcza, gdyby część czynności komorniczych wspaniałomyślnie przejęły na siebie USA zainteresowane załatwieniem UE, której celem jest podobno „wypowiedzenie gospodarczej wojny Stanom Zjednoczonym”.

  W sumie głupio robią, bo zapłaciliby w podskokach z radością jakiś 200 miliardów euro (i tak je sami drukują) i wykpiliby się 2% należności.

  Może by nawet to zrobili, ale jak zapłacą nawet te 2%, to Polska tak się wzmocni, że już nie będzie szans na jej zdominowanie i likwidację.

 14. z prowincji said

  nie jestem pewien czy w przypadku otrzymania rekompensat za straty wojenne ,
  Polska w sposób racjonalny te kwoty wykorzysta ,czy po prostu jak to dotychczas bywało
  po prostu przeputa .
  Musiała by powstać ustawa o przeznaczeniu tych kwot ,a już na pewno nie na najdroższe
  jastrzembie i inne patrioty ,ale np.dla mnie prowincjusza na kilka elektrowni atomowyych
  ,odbudowy przemysłu wysokiej technologii ,wykupu banków, hut ,odbudowy przemysłu
  elektromaszynowego wraz z zapleczem prawdziwie naukowym .

 15. anonim said

  Panie Alexie pan zapomniał o „Sześciesięciusześciusetsześciu” piliardach polarów które une zostawiły tu w „swoim” majątku.
  Jeśli jakieś „rękąpejsaty” będą to z kieszeni niemieckich gojów do polińskich rzyduf i dalej do rzyduf z MFW i Ścianoulicy.
  A że jeszcze jedną mordę dorobią Polakom to co ich to…

 16. Czesiek said

  Bawet jakby się należało, a Niemcy ochoczo wypłaciłyby reparacje wojenne, to PiSrael oddałby każda złotówkę banderowcom lub sfinansował ich uzbrojenie przeciwko Polakom i Rosjanom.

 17. Marek said

  W warunkach panującego w Polsce ustroju reparacje wojenne nie przyczyniłyby się w żaden sposób do rozwoju kraju, tak jak nie przyczyniają się np. dotacje z UE. No chyba, że reparacje byłyby wypłacone osobom prywatnym. W przeciwnym razie mielibyśmy tylko gigantyczny rozwój państwowego rozdawnictwa i marnotrawstwo na wzór projektów typu 500+, a ewentualne państwowe inwestycje łączyłyby się z gigantyczną korupcją. Nie pomogłoby to uwolnieniu inicjatywy i potencjału gospodarczego kraju, a wręcz odwrotnie – pogłębiłyby demoralizację Polaków. W końcu po co starać się i pracować, jeśli w koło pełno darmowego niemieckiego grosza.

 18. sledzik z podlasia said

  Wracajac do konferencji w poczdamie-tam sie nic nie ustalilo, patrz mapa Gomberga, swiat byl juz wczesniej podzielony przez usrancow, Pisuary dobrze wiedza ze jak nie zmienia konstytucji RP, to tylko moga sobie pochuczec i pobic piane w mediach razem ztym maciarewiczem.Ruscy(Slowianie) dali nam szkoly szpitale stocznie huty ,a zydomasonska unia przy pomocy takich walesow pawlakow mazowieckich i in. gieremkow i tuskow to wszystko pozamykala .jestesmy w czarnej doopie.szansa w mlodych.

 19. Czesiek said

  PiSrael liczy na drapane od Niemców, bo banderowcy coraz głośniej upominają się o broń. Jankesi nie chcą dać, Polaków na razie za ostro wydoili, więc chazarskim zwyczajem szukają gdzie się da.

 20. karlik said

  Ciekawe jak Niemcy w rozliczeniu policzą za tereny takie jak Mazury , Warmię, Pomorze Śląsk czy miasta Szczecin lub Wrocław…jako wynajęte czy sprzedaż??
  Swoją drogą utracone tereny w rozbiorach były za długi,. które pokryły Niemcom Rosja….Też chyba to trzeba Ruskim zwrócić…?..
  Zresztą nie wierzę, że ktoś się o cokolwiek upomni, przecież można z Polską robić co się chce..
  A scenariusz jest ten sam od stuleci, pokłócić Polskę z Rosją pod pozorem współpracy z Niemcami potem…Pokłócić się z Niemcami..Niemcy dogadują się z Ruskimi i mamy to co zwykle…

 21. Marek said

  Marek said
  2017-08-04 (piątek) @ 08:15:04

  W warunkach panującego w Polsce ustroju reparacje wojenne nie przyczyniłyby się w żaden sposób do rozwoju kraju……….
  ===
  Proszę zmienić podpis. Dziękuję.

 22. Pinxit said

  Ja chce wiedziec, kiedy zaczniemy roszczenia o nasze domy i majatki, i pola uprawne w Zachodniej Ukrainie. Mamy Szuchiewicza i paru innych banderowcow w sejmie, moze oni pomoga odzyskac dom moich tesciow we Lwowie. .
  I marzy mi sie, zeby przywrocili nam uniwersytet Jana Kazimierza i perle architektury: Opere Lwowska.
  Bo od Niemcow to nam Stalin przynajmniej Ziemie Odzyskane zalatwil.

 23. Czaruś said

  ad. 16; te „dotacje unijne mające się przyczyniać do rozwoju kraju” to wielka ściema. Po pierwsze: stanowią niewielki procent kosztów inwestycji, a resztę dotacjobiorca musi znaleźć w swojej kieszeni, czyli po prostu wziąć pożyczkę w zagranicznym banku i spłacać ten kredyt z odsetkami, po drugie: w ogólnym bilansie – otrzymane dotacje unijne w zestawieniu ze składkami wpłacanymi przez państwo polskie go Unii dają zawsze bilans dla nas ujemny.

 24. Yah said

  Ad 18

  Panie Cześku i tu jest odpowiedź na przyczyny działań PiS. Żywiciel ledwo dyszy, a skądś trzeba wziąć te miliardy za utracony majątek.

  Inna sprawa, że po raz kolejny udowadnia to, że Polska i Niemcami rządzą dwie przeciwstawne frakcje naszych najukochańszych ….

 25. Yah said

  Ad 21

  Dotacje unijne to mały pryszcz w porównaniu z „dostosowaniem” do przepisów unijnych jakie poniosła każda gmina. To się nigdy nie zwróci. Fakt, że poprawiło to w jakims stopniu warunki życia, ale było robione na kredyt ( samorządy sie zadłużyły), a przetargi wygrywali znajomi naszego ukochanego króliczka.

 26. RomanK said

  Panie Matko Polko..8ml obywateli…w straszliwej wojnie…pod nieludzka okupacja…
  A to-ze panstwo mieniace sie Polska- w latach 1978- 2000 wyrzucilo z Polski ponad 8 mln obywateli….to co????
  Kto zaplaci odszkodowania????za zagarniete mienie tych ludzi i przewrocone zycia????

 27. Pinxit said

  Matka Polka
  Taki sam elaborat powinnismy wystawic zaprzyjaznionym banderowcowm w sejmie.
  Lwow jest polskim miastem.

 28. ERROR 404 NSZ said

  MatkaPolka

  dla mnie , super…

 29. Re 4:
  Tenże Pan Potocki twierdzi, że reparacje nam się należą owszem, ale jako II Rzeczypospolitej, nie III. Najpierw musimy wrócić do stanu prawnego sprzed wybuchu II Wojny Światowej.

 30. RomanK said

  Reperacje….przeznaczymy na …BALANGE!!!!!!!!!
  BALANGA laczy wszystkich POLAKOW…bez wzgledu na plec, reoligie, etnicity, pochodzenie, wyksztalcnie…i stan przyrodzenia:-)))

  Balanga!!!!! Balanga!!!!

  PO tylu nieszczesciach i bochaterstfach, stratach i upodleniach
  ..Nalezy sie nam Kurwa Balanga!!!!!!

  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wakacje-grozy-nad-polskim-morzem-groza-w-kolobrzegu/b8n83kf

 31. Marek said

  Przepraszam, tego hr Potockiego to kto namaścił na prezydenta?
  Sam się mianował?
  Bo tu widzę, że jego słowa cytuje się, jak prawdy objawione.
  Nie pierwszy raz.

 32. Zbyszko said

  Jeszcze przed przeczytaniem artykułu chciałbym się podzielić takimi refleksjami:
  Upominanie się o odszkodowania w sytuacji gdy Polska jest pod okupacją, nie ma najmniejszego sensu, bo… beneficjentami spłaty odszkodowań będzie okupant. Jeżeli teraz przyjmiemy, że Niemcy są od zakończenia II wojny pod okupacją amerykańską, to wynika z tego, że to oni będą płatnikami odszkodowań. Teraz, jeżeli zobaczymy jakie wojska obce stacjonują w Polsce, to zorientujemy się (ci którzy jeszcze o tym nie wiedzą) pod jaką okupacją jesteśmy. Więc jak by tu na to nie patrzeć, to okupant niemiecki wypłaci okupowanej Polsce odszkodowania i.. oczywiście jako okupant Polski, przejmie te odszkodowania. Czyli pieniądze z jednego worka, trafią do tego samego a sprawa odszkodowań RAZ NA ZAWSZE SIĘ WYCZYŚCI…. Więc wynika z tego, że do czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, nie wolno nam występować o jakiekolwiek odszkodowania.

 33. Pinxit said

  29
  Zbyszko
  Tu nie chodzi o zadne odszkodowanie.
  Tu chodzi o to, zeby Niemcom dopiec tak, zeby z gazu rosyjskiegio zrezygnowaly.
  Dlaczego tak uwazam?
  Bo jest oczywiste, ze nikt tej pyskowki nie traktuje powaznie.
  Przeciez szczyt w Hamburgu byl doskonala okazja, zeby taki temat poruszyc.
  Nie widac, zeby polska strona podjela jakiekolwiek rozmowy miedzy dwoma panstwami.
  Rzuca sie tylko jakies ochlapki na blogi, zeby bylo troche glupich dyskusji a tymczasem wielka niechec wobec narodu niemieckiego sama urosnie a gawiedz bedzie radosnie opowiadac jak to zrobilismy Niemcom na zlosc..

  Mocno podejrzewam, ze kiedys zaprosilismy Merkelowa na Westerplatte ale nie zaprosilismy -przedstawiciela Rosji na obchody zwyciestwa nad faszyzmem, i obrony Westerplatte – to tym wlasnie haniebnym gestem zrezygnowalismy ze wszelkich odszkodowan.
  Glupactwo polskiej polityki bedzie kiedys opisywane w podrecznikach do historii.
  To Polska powinna byla Niemiaszkom postawic warunki tranzytu gazu rosyjskiego przez Polske i zarabiac na tym dwa miliardy dolarow rocznie (bo tak nam Rosjanie proponowali) i miec popusk na cene gazu.
  Zaplacilismy miliard dolarow za rozdzielnie w Swinoujsciu na gaz z Kataru (600 dolarow za kubik) ale sie pomysl zesral, gazu z Kataru nie ma i nie bedzie a to Swinoujscie przyda ie Amerykanom.!!
  Tymczasem duraki-Polaki placa Niemcom dodatkowo za rewers rosyjskiego gazu. Korejba twierdzi, ze Polska placi 380 dolarow Niemcom za ruski gaz.
  A Niemcy placa 250 dolarow.
  Korejba potwierdzil, ze amerykanski gaz bedzie dwa i pol raza drozszy ale – twierdzi Korejba- „wolnosc od ruskiego gazu kosztuje i musi kosztowac ale po dwoch latach sie to Polsce splaci.”.

  Ten sam Korejba opowiada, ze rzad komunistyczny w Polsce byl rzadem przestepczym. No to jaki jest teraz?

 34. W Poczdamie Polska uzyskała 1) granicę na Odrze oraz 2) PRAWO DO REPARACJI. To drugie ZSRR zamienił nam na 6 mln książek o marksizmie

  http://niewygodne.info.pl/

 35. Jack Ravenno said

  Zdaniem szkopów Polsce się nie należą reparacje a moim zdaniem – do zaorania Niemcy. Zresztą p sami się zaorają…

 36. andzia said

  Odszkodowania się należą, nie ma co czekać na potem, bo muslimy nie zapłacą. Tylko pieniądze powinny trafić do Polaków, bo to oni zamiast się rozwijać odbudowywali straty wyrządzone przez Niemców. Po wojnie RFN został odbudowany przez zachód a NRD była sowicie finansowana przez ZSRR aby zminimalizować różnice pomiędzy tymi częściami. W żadnym razie nie powinny trafić do polskojęzycznych rządów, bo je zmarnują.

 37. Isia said

  … (33) Panie Pinxit …

  … „Głupactwo polskiej polityki (..).”

  … Pan bez przerwy szermuje zwrotami: polska polityka, polskie władze, polskie rządy, Polacy (w znaczeniu wszyscy obywatele) etc. … wielokrotnie zwracałam Panu uwagę, że posługiwanie się takimi sformułowaniami jest nieuprawnione i wprowadzające w błąd …

  … my, etniczni Polacy, zamieszkali od tysięcy lat na własnej ziemi, n i e mamy polskich władz, polskich rządów, polskiej polityki etc. … za to mamy polskojęzyczne żydowskie władze, żydowskie rządy i żydowską politykę, realizowaną w interesie światowego żydostwa … doskonale Pan o tym wie i, moim zdaniem, świadomie, celowo nadużywa tych sformułowań … jednym słowem – w praktyce rdzenni Polacy niewiele mają do powiedzenia we własnym Kraju …

 38. Dziadzius said

  @4,La Reine Toronto said

  „……Polska ma sluszne zadania odszkodowan od panstwa niemieckiego. Rzady od 1944 sa nielegalne i nawet obecna konstytucja ‚kwasnieskigo’ jest niewazna a wiec trzeba to naprawic.”………

  Wedlug emocji to to moze miec jakas wartosc ale umowa w Poczdamie UZNALA ze Rzad Lubelsi byl oficyjalnym Legalnym Rzadem owczwesnej Polski uznanynm jako taki przez Anglije i Rosje i Francje i Ameryke i nawet umieszczono punkt w tej umowie o wolnych elekcjach w Polsce jako ostatni gwozdz legitymacji prawnosci rzadu lubelskiego.

  . ” A Polacy musza dostac te odszkodowania i polskie zloto ma wrocic do Polski!” —

  Niestety nie moge doszukac sie w moich szpargalach ale prosze zapomniec o jakimkolwie zlocie . Anglia miala ( tu zgaduje) jakies 68 ton Polskiego zlota i odliczyla sobie zdaje sie 58 ton za oplate ekwipunklu i pomocy jaka ona dostraczyla Wojskom Polskim we Francji i na Zachodzie i w Polsce.
  **[ razem z kosztami przewozu i utrzymania tysiecy rodzin Polskich zolnierzy w Obozach ” Displaced Person=DP” w Afryce- Persji- Indiach-Nowej Zelandii i Meksyku]
  ** [razem z kosztami zatopionych na wojnie Angielskich okretow i lodzi podwodnych uzywanych ( pozyczonych) przez Polskich Marynarzy i kosztami zestrzelonych Angielskich samolotow Spitfire i Huricane i innych ktorymi Polscy Lotnicy bronili angielskiej dupy]
  **[ razem z kosztem demobilizacji i utrzymania i transportu Polskich Zolnierzy i ich rodzin z Wloch- Palestyny i Egiptu do Anglii jak tez za organizowanie emigracji do innych panstw „English Commonwealth and others” Polskich Zolnierzy i ich rodzin ktorzy nie chcieli wracac do Polski i pozostali w Anglii lub emigrowli ]
  Nie wiem ile zlota bylo w Kanadzie ale kiedy przyszlo do zwrotu klejnot rzadowych i zabytkow Polski to rzad Kanady mial powiedziec ze podarowuje jakiekolwiek koszta z przechowaniem tych zabytkow w Kandzie – [ znaczy zlota nie bylo??]
  Nie slyszalem zeby bylo Polskie zloto w USA ?

 39. RomanK said

  Prakycznie..to pierwsze oficjalne i publiczne przypomnienie o stratach Polski i o kosztach wojny…jakie kazdy uczestnik wojny poniosl…
  Wlasnei koszty jaki placono Anglii sa najlepszym dowodem, ze takie koszty byly….Zatem reperacje i zwrot kosztow od Niemiec sie Panstwu Polskiemu naleza, a ofiarom wojny i straty materialne nalezy pokryc w postaci odszkodowan osobom prywatnym , firmom i osobom prawnym… i ////zrobimy Balnge!!!!!!

 40. Pinxit said

  38
  Dziadzius
  Dziadzius ma racje.
  Polacy nie czytaja dokumentow i malo ich obchodzi co sie stalo np. w Jalcie.
  I zgadzam sie, ze nie mozna nagle z powodu kaprysu nieuka przekreslac uprzednie zobowiazania i umowy miedzynarodowe.

  Prawda jest, ze wybory po wojnie uznal rzad polski i rzady innych narodow.
  Teraz byle dupek gada, ze rzad w PRL byl nielegalny.

  No to kto decyduje o legalnosci rzadu?
  Na przyklad w Kosowie, ktory Polska uznala.???

 41. Pinxit said

  37
  ISIA
  „My etniczni Polacy…”
  Miala Isia badania genetyczne??
  Kto to sa rdzenni Polacy?

  Taki jeden Bibi (Netanjahu) opowiadal, ze jesli cos wyglada jak kaczka, chodzi jak kaczka i gdacze jak kaczka – to napewno jest kaczka.
  Jesli Isia uwaza, ze w Polsce nie istnieja polskie wladze, polska polityka i polska racja stanu – to wlasciwie panstwo polskie nie istnieje ( z czym ja sie zgodzic nie moge) – a w takim razie spuscmy zaslone zapomnienia na fakt , ze kiedys istnialo polskie panstwo.

  Bo na Ukraine zamieszkuja rdzenni Polacy a tam Polski nie ma.
  Jugoslawii tez juz nie ma.
  Wiec i Isia niepotrzebnie sie martwi o „rdzennych Polakow” w obcym kraju.
  W Donbasie i na Krymie tez zyja rdzenni Rosjanie. Czy ktos sie o nich martwi w Polsce?

  Jesli Polski nie ma, to w praktyce rdzenni Polacy nie maja nawet swoich przedstawicieli w parlamencie o i..”niewiele moga we wlasnym kraju”.
  To juz nie pierwszy raz w historii.
  Juz widocznie taka nasza natura.

  U siebie sie nie umiemy rzadzc.
  Ale umiemy w Kosowie.
  I chcemy Krymem rzadzic.
  I Moskwa.
  I Moskwie bedziemy dyktowac komu moze albo nie- sprzedawac gaz.

 42. Isia said

  … (41) Panie Pinxit …

  … proszę o więcej grzeczności … nie znam Pana i nie jestem dla Pana żadną „Isią” … proszę nie zwracać się do mnie w taki bezceremonialny i poufały sposób, bo nie upoważniłam Pana do tego …

  … co do tematu, który Pan poruszył … proszę wybaczyć, ale szkoda mi czasu na odpowiadanie Panu na pytania w kwestiach tak elementarnych jak: co to jest narodowość, pochodzenie, naród polski ? … kim są rdzenni Polacy etc.? … po naukę odsyłam do stosownych podręczników … co do reszty pańskich dywagacji – nie jest to merytoryczny wpis, jakiego oczekiwałam i do którego mogłabym odnieść się w sposób rzeczowy …

 43. revers said

  My etniczni terrorysci. W jakim sadzie chca sprawe odszkodowan ciagnac Polacy?

  Z najnowszej historii europy Polacy brali udzial w napasci na byla Jugoslawie z ktora rowniez laczyly Polske bliskie stosunki midzynarodowe i umowy z przed II wojny swiatowej.

  Straty w wyniku najnowszej napasci an Jugoslawie wynosza 250 mld usd, moze jednak i Polacy poniosa czesciowe koszta napadu a bylo by tego z 10 mld na kadego unijnego czlonka, a nie wzorem wuja sama rzuca propagandowe 2 mld. na odbudowe tj. propagandy, czy jakie szkolenie policyjno-palowe i ugoda..

  Szkoda ze „die welt” nie opisal przy okazji polskie pociagi podludzi z piatku kazdego tygodnia w roku po 1934 z Berlina-Lichtenbergu do Kostrzynia, a jest to obstawa nadilosciowa z prewencji policji i celnikow niemieckiej. Polakow w wiekszosci wracajacych z robotek malo platnych z Reichu, no pasiakow tylko brakuje.To juz lepiej maja sie dzihadzisci w Niemczech.

 44. Boydar said

  Czy Wy sobie jaja robicie ? Za wyjątkiem Pani Isi, sprowadzacie temat do tego samego poziomu co „Jabłonowski”.

  To co uczyniły Polsce żydoszkopy poprzez IIWŚ nie kwalifikuje się do żadnych rozmów o „odszkodowanie”. Jakich rozmów, i z kim. Szkoda jaką ponieśliśmy, oprócz tego że jest przede wszystkim niewymierna (utrata substancji ludzkiej i wszystkiego co się z tym wiąże), zamyka się/nie zamyka kwotami zbliżonymi do podanych przez MP. Nie tylko jest słabo wyobrażalna lecz również praktycznie nie do zapłacenia. Żadna strona (państwo) nie jest i nie będzie nigdy skłonne do rozmów na taki temat, bo to oznacza jego bankructwo do końca świata i o jeden dzień dłużej. Takie odszkodowanie można zapewne uzyskać, ale nie w wyniku rozmów. Tylko i wyłącznie przymusu bezpośredniego. Ponieważ jeszcze nie mamy środków takiego przymusu, darujmy sobie aktualne poszczekiwania. Żydoszkopia jest do zaorania, i to kiedyś niewątpliwie nastąpi. Wtedy upomnimy się o swoją działkę, stosownie do potrzeb i możliwości. Rozmawianie o tym z bandytami dzisiaj, to handełes krwią i pamięcią naszych przodków.

 45. Pinxit said

  44
  Boydar
  Czy Polska zaplaci za tortutownie wiezniow z lapanki w polskich wiezieniach CIA?
  Za mordowanie dzieci w Serbii, Libii, Iraku?

  Panie Bordar
  Zdejm pan koturny bo nam nie do twarzy w koturnach.

  A razem z Isia poduczcie sie troche i historii i przyzwoitosci.
  Opowiadacie o zydach?
  A kto wy jestescie???
  Kaza zydzi Polakom upominac sie o kase w Niemczech dla Zydow, to Isia pierwsza poleci!!!
  Bo tak zydowskie wladze w Polsce kazaly?

  Nie ma porownania miedzy mna a Isia ani wiedza moja i wiedza Isi.
  Mnie sie OSOBISCIE nalezy odszkodowanie za II wojne swiatowa i mam to we wszystkich papierach, dokumentach i w paszporcie.

  Ale do glowy mi jeszcze nie przyszlo, zeby popierac propagande zydowska.
  Bo za II-a wojne swiatowa powinnismy sie domagac odszkodowania od zydowskich oficerow w armii hitlerowskiej, I od banderowcow. I od tzw. aliantow!!!!

  Isia uwaza, ze ja ja zle traktuje??
  Jak ten gowniarz traktuje takich jak ja?
  Skoro w Polsce nie ma polskiej wladzy, to KTO sie domaga odszkodowania od Niemiec po tylu latach roznych wczesniejszych uzgodnien?.

  Skoro Isia ma racje i popiera zydowski rzad w Polsce i zydowska wladze w dochodzeniu roszczen dla Izraela to niech sie lepiej ujawni a nie udaje wielka patriotke.

 46. Boydar said

  Ani mi Pani Isia siostra ani swatka. W żadnym jednak Jej komentarzu pod tym artykułem nie ma uzasadnienia do zarzutów przez Pana stawianych. Czyli pier*doli Pan jak potłuczony tępiąc a’priori czyjąś patriotyczna postawę. Bo postawa Pani Isi, bez względu czy udawana czy prawdziwa, jest patriotyczna. Jeśli nawet po kobiecemu nieco naiwna, to nic jej (postawie) nie można zarzucić. Natomiast Pańskiej …

 47. guła said

  Za cóś establishment londyński musiał funkcjonować, o czem S. Cat – Mackiewicz – już jako premier rządu londyńskiego, powiada tak: „było i nima”

  A co do odszkodowania toto idzie tak:
  „Zrobiło się głośno w sprawie odszkodowań jakie Polska powinna otrzymać od Niemiec za szkody wyrządzone przez III Rzeszę, której spadkobiercą prawnym jest obecna Republika Federalna Niemiec.

  Na odpowiedź z Berlina, że takie zadośćuczynienie miało miejsce w przeszłości można usłyszeć z polskiej strony, iż PRL nie była suwerennym państwem polskim, a więc podejmowane przez jej władze decyzje nie mają żadnej mocy prawnej (Macierewicz). To prawda, ale niestety tylko częściowa prawda. Obecna Polska uznała się za „prawnego spadkobiercę” PRL i strona niemiecka może do tego odwoływać się odmawiając odszkodowań.
  Można było uniknąć tej sytuacji, gdyby kierujący państwem na początku III RP inaczej potraktowali przekazanie przez prezydenta RP na uchodźstwie insygniów władzy państwowej II Rzeczypospolitej …”
  .http://3obieg.pl/odszkodowania-od-niemiec

 48. revers said

  Tak p. Bojdar dziwnie o polskie ztoto nikt nie upomina sie na zachodzie, dokladniej w Londynskim City po okiem sanhedrynu Londynskiego, a byl by pan szlachetniejszym patriota.

  Die Welt i rosyjska Akula wplywajaca na wody Baltyku.
  .https://www.youtube.com/watch?v=BlyXXRL1CI8

  Niemcy tak samo przez sanhedryn wrobieni zostali w wojne jak i Polska, tylko niemieckim zlotem zaopiekowal sie sanhedryn nowojorski.

 49. Boydar said

  Jak Pan sądzi, Panie Revers, w ile tygodni taki Ambergold dałby radę przerobić to złoto, gdybyśmy odzyskali je np. cztery lata temu ?

  To niżej, to we Włoszech; w Rzeszy nie było mniej. Uważa Pan, że oni wszyscy byli wrobieni ? Poniekąd tak, miało być przecież tak pięknie …
  więcej tutaj – http://www.sadistic.pl/iii-rzesza-kolorowe-zdjecia-vt219861.htm

 50. Isia said

  … (46) Panie Boydarze …

  … dziękuję za wsparcie 🙂 …

 51. Isia said

  … (45) Panie Pinxit …

  … jeszcze raz proszę o więcej grzeczności … i nie zwracanie się do mnie per „ty” … widać ma Pan problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego w języku polskim … poza tym, proszę wskazać mój wpis(y), w którym popieram politykę żydowskiego rządu w Polsce – takiego wpisu Pan nie znajdzie, nie tylko w komentarzach pod tym artykułem, ale w ogóle …

  … proszę więc nie wmawiać mi słów, których nigdy nie wypowiedziałam ani też poglądów, których nie podzielałam i nie podzielam … w takim razie, gdzież pańska przyzwoitość, której brak zarzuca Pan innym ? … staram się dyskutować merytorycznie, rzeczowo, ale z Panem to niepodobna – pańskie wypowiedzi są pokrętne, zmanipulowane, inaczej mówiąc „odwraca Pan kota ogonem” … nie przyjmuje Pan żadnej racjonalnej argumentacji i do tego obraża Pan swoich rozmówców … Pan wybaczy, ale taka dyskusja jest bez sensu …

 52. Carlos said

  Panie Prinxit ,p.Isia jest super fajna, tylko prosze z Nia nie politykowac- z szacunku dla kobiet …

 53. revers said

  re49

  o nie p. Boydar teraz patrioci z Polski, chodza w marszach UON-u

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-zolnierze-nato-beda-maszerowac-przy-dzwiekach-hymnu-oun-video/

  A mojego dziadka scigalo Gestapo za to tylko ze jakas pani Patrotka inaczej, doniosla do tajnej policji ze zle wyrazil sie o wodzu i jego ludzaich, ze niby malo rozgarnieci intelektualnie by zdobyc swiat wg. swojej ideologii, no ale powoli wraca ta ideologia w teczowych odcieniach i roznych znaczkach firmowych, nieraz skladajcych sie z dwoch kresek jak Nike, nie ublizajac mitologii Greckiej i jej (TM`) znakach bogin zwyciestwa..Europa to nie tylko Rzym ale wczesniej nie podbite przez Rzym Ateny, czy chocby Konstynapol-Bizancjum, tez trudne odniesienie dla znawcow zachodu.

 54. Isia said

  … (52) Pan Carlos …

  … 🙂 🙂 🙂 …

 55. Pinxit said

  52/46
  Carlos/Boydar

  Z szacunku dla kobiet nie wolno z naiwnymi kobietami dyskutowac???

  A to piekne!
  I piekna obrona plci nadobnej!!
  Znaczy sie kobiety do dyskusji sie nie nadaja??

  A pani Isia szczesliwa, ze ja dwa maczomeny bronia pt. naiwna ale baba- lepiej ustapic niz z nia gadac.!

  Ladne towarzycho.
  Prawdziwy Wersal na gajowce.

  A ja Isi nie tykam, tylko zwracam sie w trzeciej osobie bo w drugiej nie wypada

  Na tej samej zasadzie nikt sie nie zwraca do Maruchy „panie Marucha” a do Carlosa „panie Carlos”.
  Isia tez i niegramotna.

  No coz, przyjechali salonowcy do gajowki .

 56. Isia said

  … (55) Panie Pinxit …

  … myli się Pan … zwracam się per Pan/Pani z szacunku do Pana Gospodarza, z szacunku do rozmówców, podobnie postępują inni Gajówkowicze – to świadczy o kulturze osobistej i dobrym wychowaniu dyskutantów … a pańską wypowiedź odbieram jako nietaktowną i mało elegancką, daleką od subtelności … przypomnę Panu, że w naszej, polskiej kulturze panowie zawsze odnosili się do pań z atencją, życzliwością, delikatnością i bronili najsłabszych – dla Polaków jest to zrozumiałe i oczywiste, ale widać nie dla Pana … niewiele Pan zrozumiał z postawy i wypowiedzi Pana Boydara i Pana Carlosa, którym uśmiechem podziękowałam za wsparcie i życzliwe słowa …

 57. niedowiarek said

  W ubiegłym roku rząd niemiecki zapłacił ostatnią ratę odszkodowań za I wojnę światową Anglii i Francji, więc dlaczego ma nie zapłacić odszkodowań Polsce za ogrom szkód i nieszczęść II wojny światowej. J. Hartman, profesor U.J. może przepraszać Niemcy w imieniu swoim i wybrańców bożych.

 58. Pinxit said

  56
  Isia

  STULTUS STULTA LOQUITUR

 59. Carlos said

  Panie Prinxit- ja wzialem to na zart, Pan niepotrzebnie na powaznie- bardzo cenie sobie panskie komentarze, ale troche luzu, prosze…

 60. an said

  German atrocities against the Polish Nation during the WW II will be never forgotten. You are our enemy for the next thousands of years. At the present time we demand from you 6 billion dollars for your crimes. We will push back your economic and political run on Poland sooner than you think of it.

 61. Isia said

  … (58) Panie Pinxit …

  … no cóż … „Qualis vir, talis oratio” czyli „jaka głowa, taka mowa” …

  … w mojej ocenie nie jest Pan Polakiem, zaś o poziomie pańskiej inteligencji i kultury świadczą pańskie wpisy … każdy, kto je przeczyta sam wyrobi sobie zdanie o Panu …

 62. Marucha said

  Re 61:
  Zbyt surowo i subiektywnie ocenia Pani Pinxita. Nie mówię, że ze wszystkim, co pisze, zgadzam się na sto procent, ale jego wpisy są ciekawe, informatywne, bogate w i bardzo często zawierają godne uwagi spojrzenia na świat.

  Podobnie jest ze zwracaniem się do Pani.
  Nie widzę niczego niewłaściwego, gdy podaje odnośnik do Pani komentarza w stylu:
  48
  Isia

  Numery komentarzy mogą się zmieniać, gdy komentarze są wrzucane na forum z poczekalni, albo, przeciwnie, usuwane. Dlatego dodanie pod numerem komentarza ksywki jego autora jest bardzo na miejscu i nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku.

  A w ogóle pozdrawiam Panią bardzo ciepło

 63. Isia said

  … (62) Panie Gospodarzu …

  … rozmawiałam z Panem Pinxitem bardzo grzecznie i merytorycznie … niestety, Pan Pinxit nie odwzajemnił mi się podobnym zachowaniem, choćby w tej prowokacyjnej wypowiedzi (45), nietaktownej, wręcz aroganckiej i na dodatek zmanipulowanej – do tego zwracając się do mnie, w tekście, w sposób bezceremonialny a nawet obraźliwy … i nie ma na to usprawiedliwienia …

  … ma Pan w zupełności rację, że nie ma niczego niewłaściwego, w przypadku podania samego odnośnika ( z numerem komentarza, nazwą autora) – toteż ja nigdy, ani Panu Pinxitowi, ani innym Forumowiczom, nie robiłam z tego powodu żadnych uwag, jest to oczywiste i bezdyskusyjne … natomiast zwracanie się, w samym komentarzu, w szczególności do Pań, w sposób impertynencki jest nie do przyjęcia … moje prośby, do Pana Pinxita, o więcej grzeczności były, moim zdaniem, jak najbardziej uzasadnione, ale bezskuteczne …

  … dziękuję Panu za tak ciepłe pozdrowienia 🙂 … bardzo mi miło 🙂 … ja również załączam serdeczne pozdrowienia i życzę dalszego udanego wypoczynku w naszych pięknych górach …

 64. La Reine Toronto said

  ad Pani Isia i Pan PInxit et al….
  Ostatnio bardzo czesto my kobiety jestesmy obrazane i wysmiewane przez naszych panow…czy to jest konieczne?
  Jestesmy Polakami i bez wzgledu na nasze przekonania, czy moze poglady albo komentarz nie zgodny z czyims zdaniem to nie powinno nas sklocac i nie powinnysmy byc atakowane tylko dlatego.
  Jest to smutne i bardzo nietaktowne.
  Pani Isiu pozdrawiam Pania serdecznie i ja tez czasem nie mam ochoty tu zagldadac gdzie sa myzoginisci i to oni musza sie wyzyc naszym kosztem?

 65. Isia said

  … (64) Pani La Reine Toronto …

  … ma Pani słuszność – powinniśmy dyskutować merytorycznie, na argumenty, ze wzajemnym poszanowaniem … w szczególności Panie, jako osoby delikatniejsze, nie powinny być narażane na nietakt ze strony Panów, nawet jeśli po kobiecemu błądzą i mylą się … nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by rozumni Panowie – a takich tu nie brakuje – byli naszymi (Pań) przewodnikami w wyjaśnianiu, w sposób uprzejmy i życzliwy, skomplikowanej materii otaczającego nas świata … a my, Panie, będziemy Panom wdzięczne za okazaną grzeczność …

  … przy tej okazji przywołam mądre słowa Arystotelesa – „właściwością człowieka taktownego jest takie mówić rzeczy i takich słuchać, jakie przystoją człowiekowi prawemu i wolnemu” …

  … dziękuję Pani za pozdrowienia i równie serdecznie pozdrawiam z dalekiej Polski … 🙂 …

 66. Pinxit said

  A panienki tu przyszly wzgledem flirtu z panami czy dyskusji??

 67. Isia said

  … (66) Panie Pinxit …

  … jest Pan człowiekiem wyjątkowo nietaktownym – swoimi wypowiedziami ewidentnie przekroczył Pan, przyjęte w świecie cywilizowanym, normy zachowania między kulturalnymi ludźmi, w szczególności te normy dotyczące zachowań Panów względem Pań, zwłaszcza w Polsce …

  … człowiek taktowny to, według Arystotelesa, człowiek, który mówi i słucha takie rzeczy, które przystoją człowiekowi prawemu i wolnemu – więc proszę sobie samemu zadać pytanie: czy nie jestem, jako osoba nietaktowna, niegodziwym, podłym człowieczkiem, o umyśle niewolnika ??? … a odpowiedź powinna Pana skłonić do głębszych przemyśleń nad sobą … nie chcę już dłużej z Panem rozmawiać … proszę mnie więcej nie prowokować …

 68. JerzyS said

  Przypomnę
  http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,title,Zalozyciel-sklepow-IKEA-byl-aktywnym-nazista,wid,13716048,wiadomosc.html?smgajticaid=619a4b
  Założyciel sklepów IKEA był aktywnym nazistą
  PAP 24.08.2011 15:45
  Założyciel sklepów IKEA był aktywnym nazistą

  Założyciel słynnej sieci sklepów IKEA Ingvar Kamprad (fot. AP)

  Założyciel słynnej sieci sklepów IKEA Ingvar Kamprad, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, był w czasie II wojny światowej aktywnym nazistą – dowodzi autorka najnowszej książki mu poświęconej, powołując się na dokumenty szwedzkiej służby bezpieczeństwa.
  ===================================

  Firmy rezygnują z kupowania drewna z Puszczy Białowieskiej
  pcg
  12 czerwca 2017 | 19:29
  1 ZDJĘCIE

  AGNIESZKA SADOWSKA

  2

  W odpowiedzi na apel Greenpeace, IKEA jako pierwsza wprowadziła zakaz zakupu drewna z terenu Puszczy Białowieskiej dla wszystkich swoich dostawców. Jeden z wiodących na rynku producentów materiałów dla przemysłu meblarskiego, firma Pfleiderer Grajewo S.A. wstrzymała odbiór surowca z puszczańskich nadleśnictw „do czasu wyjaśnienia kontrowersji”. Inne przedsiębiorstwa takie jak Stora Enso, czy International Paper Kwidzyn również rozpoczęły w tej sprawie rozmowy z Greenpeace.
  Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

  W ubiegłym miesiącu został opublikowany raport Greenpeace „Wyprzedaż Puszczy Białowieskiej”, opisujący rabunkową wycinkę drzew prowadzoną na terenie ostatniego lasu naturalnego Niżu Europejskiego. Kilka dni później Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku straciła certyfikat FSC, który zapewniał im prestiżowe kontrakty z największymi na polskim rynku odbiorcami drewna.

 69. Głos Prawdy said

  Polska była najbardziej zniszczonym krajem w Europie w II wojnie światowej.

 70. Głos Prawdy said

  W Rosji niektórzy zastanawiają się czy nie wysunąć podobne roszczenia do Niemiec. No, ale tego chyba nie uczynią z różnych powodów. oczekują również ze strony Polski wymagań odszkodowań

Sorry, the comment form is closed at this time.