Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

FP publikuje listę błędów, których Trump jeszcze nie popełnił

Posted by Marucha w dniu 2017-08-05 (Sobota)

Prezydent Stanów Zjednoczonych na razie nie wykonał pewnych niebezpiecznych kroków w polityce zagranicznej, ale z czasem może się na nie zdecydować, popełniając tym samym nowe poważne błędy – twierdzi Stephen Walt, profesor z Uniwersytetu Harvarda.

Jego zdaniem Donald Trump po objęciu urzędu głowy państwa popełnił wiele błędów w polityce zagranicznej, ale w kilku kwestiach udaje mu się uniknąć omyłek, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji dla Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie Walt nie wyklucza, że Trump rozważa niektóre z tych ryzykownych kroków i może się na nie zdecydować, próbując odwrócić uwagę od niepowodzeń swojej administracji w polityce wewnętrznej.

Przede wszystkim ogromnym błędem ze strony amerykańskiego prezydenta będzie próba rozwiązania kryzysu na Półwyspie Koreańskim metodami militarnymi. Prawdopodobnie — zdaniem profesora — podobny krok doprowadzi do wojny w regionie.

Drugim niebezpiecznym błędem Trumpa może być wyjście z porozumienia nuklearnego z Iranem. Już podczas kampanii wyborczej Republikanin ostro krytykował tę umowę.

Oprócz konwencjonalnej wojny, autor ostrzega amerykańskiego prezydenta przed wojną handlową i nadużywaniem środków protekcjonistycznych, co — jego zdaniem — negatywnie wpłynie na gospodarkę światową.

Wysłanie dodatkowych sił do Afganistanu, na co nalega wielu wojskowych, może być jeszcze jednym potencjalnym błędem popełnionym przez amerykańskiego przywódcę. Pomimo tego, że podczas kampanii wyborczej Trump był przeciwko angażowaniu się Stanów Zjednoczonych w konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie, teraz już nie tak kurczowo trzyma się tego stanowiska, twierdzi Walt.

Wreszcie ostatni z poważnych błędów w polityce zagranicznej, których Trump jeszcze nie popełnił: dostarczenie broni Ukrainie. Zdaniem profesora doprowadzi to jedynie do eskalacji napięcia w stosunkach z Moskwą.

https://pl.sputniknews.com

Komentarze 2 to “FP publikuje listę błędów, których Trump jeszcze nie popełnił”

  1. Birton said

    Trump jest w ŻYDOWSKICH szponach , zagrożono mu tym, co przydarzyło się Kennedy’emu i się ugiął

  2. Boydar said

    Może i w żydowskich, a może nie. Nie ma to większego znaczenia. Ci którzy Go tam umieścili, potrafią zadbać o Jego bezpieczeństwo. Klimat się zmienił, trudno wyczuć dlaczego. Tak naprawdę gów*no wiemy co daje prawdziwą władzę, a co jest tylko chwilowym jazgotem. Patrzymy odruchowo przez pryzmat ludzkiego życia, a to przecież tylko kropka na osi czasów.

Sorry, the comment form is closed at this time.