Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

„Niszę Siemens w Rosji bez wyrzutów sumienia zajmą USA”

Posted by Marucha w dniu 2017-08-06 (Niedziela)

Unia Europejska rozszerzyła antyrosyjskie sankcje z powodu afery wokół dostaw turbin Siemens na Krym.

Politolog Aleksiej Muchin na antenie radia Sputnik nazwał tę decyzję wynikiem „refleksji politycznych” Wspólnoty.

Na unijną czarną listę trafiły trzy firmy i trzech obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym wiceminister energetyki Andriej Czerezow i szef departamentu tego resortu Jewgienij Grabczak, dyrektor generalny Technopromeksportu Siergiej Topor-Giłka i firma Interautomatika.

Dyrektor generalny Ośrodka Informacji Politycznej Aleksiej Muchin zwrócił uwagę na to, że decyzja o rozszerzeniu antyrosyjskich sankcji została podjęta w krótkim czasie.

— Budzi moje obawy to, że te sankcje zostały wprowadzane tak operatywnie i do decyzji sądu, bo takie sprawy powinny być rozwiązywane w sądzie. Strona rosyjska nalega na to, aby certyfikacja turbin odbyła się w Rosji, i to jest już faktycznie rosyjski produkt, a Siemens od samego początku zachował się nerwowo i składał wiele politycznych oświadczeń, dzięki którym – moim zdaniem – próbował „wykręcić się” przed ewentualną ostrą reakcją organów kontrolnych UE i USA – powiedział Muchin.

Zdaniem politologa Siemens raczej nie zgodzi się na utratę rosyjskiego rynku. Przy czym w przypadku wycofania się koncernu z Rosji jego miejsce szybko zajmie ktoś inny.

— Siemens składa ostre oświadczenia w różnych kierunkach, próbując zabezpieczyć się wszędzie, ale wszystko co zrobił sprowadza się do tego, że wyszedł z kapitału akcyjnego jednej firmy. Wszystko. Dotychczas nic innego nie zrobił, bo tracić rosyjskiego rynku w wyniku tego „strachu”, jak sądzę, nie chce. To bardzo poważny dla niego rynek. I tutaj, obawiam się, (Siemens) będzie musiał ustąpić miejsca amerykańskim firmom, które bez wyrzutów sumienia zajmą te miejsca, które zwolnią Europejczycy pod wpływem tych samych sankcji.

I oni już współpracują z nami. Amerykańska Temida w jakiś niewyobrażalny sposób niezbyt ostro kara amerykańskie firmy za współpracę z „agresywną” Rosją. Taki paradoks – ocenił Muchin.

Jak dodał, sankcje wobec Rosji budzą coraz więcej wątpliwości również na Zachodzie.

— Obowiązujące sankcje zostały wprowadzone w wyniku refleksji politycznej Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej w odniesieniu do tego konkretnego przewinienia. Dlatego na czarną listę trafiły jedynie trzy nazwiska. W ogóle polityka sankcyjna Zachodu rodzi pytania nie tylko u nas, ale też na Zachodzie: po co strzelamy sobie w nogę? Rosja jest częścią globalnej gospodarki – podsumował politolog.

https://pl.sputniknews.com

Komentarzy 12 to “„Niszę Siemens w Rosji bez wyrzutów sumienia zajmą USA””

 1. Marcin said

  Sankcje od początku były wymierzone w EuroKołchoz. Wszyscy to wiedzieli oprócz eurokolchoznikow. Niech teraz się psy wojny gryzą między sobą.

 2. Pinxit said

  1
  Marcin
  Wlasciwie to prawda, ze Unii jakos do tej pory sankcje bestialskie na Rosje nie przeszkadzaly.
  Polsce sie tez wydawalo, ze mozna polskie jablka szmuglowac przez Kazachstan i Bialorus.

  Sankcje sa od poczatku do konca nielegalne.
  I jakos tak sie sklada, ze kto prawa nie szanuje – tego prawo tez nie uszanuje.

 3. Boydar said

  Co to znaczy „nielegalne” (2) ? Są jak najbardziej legalne. Nielegalne jest coś przeciw ustanowionemu prawu; ustanowione prawo sankcje dopuszcza. A więc są legalne.

  Nielegalne są natomiast same prawa (lewa), oraz prawodawcy (lewodawcy). Zastanawianie się nad legalnością sankcji, jest akceptowaniem istniejącego stanu lewizny.

  Każdy handluje z kim mu się opłaca. Tylko że niektórym wolno a innym nie. Tak więc sankcje są skierowane przeciw własnej (ale z innej mafii) konkurencji na rynku „zachodnim”. Bo Ruscy i tak mają te śmieszne podrygi głęboko w dupie. I wszyscy zainteresowani o tym doskonale wiedzą.

 4. Pinxit said

  3
  Boydar
  Naturalnie ze sie zgadzam, ze sankcje moga sie przede wszystkim odbic na nas, bo mamy po 89 roku bardzo mala moc przetargowa. I coraz glupsze wladze.

  Zgadzam sie wiec i powiem tak:

  Jak mawiali i pisali starozytni Rzymianie:
  Quod dixi – dixi – quod, scripsi – scripsi.
  Jest podobne powiedzenie, ze: scripta manent verba volant.
  To co napisane – to zostaje – a przegadane, fruwa w powietrzu- ulatuje.

  Polska jak i wszystkie panstwa czlonkowskie ONZ- w tym USA – zlozyly podpis pod organizacja ONZ co sie nazywa WTO- World Trade Organisation, ktora to organizacja gwarantuje wszystkim panstwom czlonkowskim wolny rynek.
  Malo tego, przewiduje kary dla tych, ktorzy to miedzynarodowe prawo lamia.
  O ewntualnych sankcjach decyduje nie samodzielne panstwo tylo Trybunal a przede wszystkim ONZ.

  Jakos potraktowalismy szalenie powaznie sankcje na Rosje ale oburzylismy sie na ruskie embargo na polskie jablka.
  Popieralismy sankcje na Jugoslawie i poparlismy zagarniecie przez NATO Kosowa ale bardzo nam sie rozchodzi o Krym; Polska popiera sankcje na Rosje z powodu Krymu.
  Napad na Irak nie mial zadnego zezwolenia. Podobnie jak 10 letnie sankcje na Irak a obecnie wieloletnie sankcje na Iran nie maja zadnej podstawy prawnej.
  Sa nielegalne.

  Naturalnie, ze Polska sie amerykanizuje i za przykladem USA nie uznaje wlasciwie zadnych umow, ktore podpisala.
  Nie uznajemy referendum na Krymie ale uznalismy nielegalne panstwo islamskie w Kosowie – nie bylo potrzebne referendum, bo wiedzielismy lepiej czego chca Serbowie. I lepiej wiemy czego chca Krymczanie.
  Jest to podwojnie nieuczciwe. Bo z organizacji ONZ mozna sie w kazdej chwili wypisac!!!!!!!
  Skoro Polska tego nie robi to znaczy, ze uznaje swoj podpis. I swiadomie lamie prawo.

  Ale laskawie uznalismy referendum w Anglii.

  Ja zdaje sobie sprawe, ze w obecnym klimacie imperializmu swiatowego, kazdy kto probuje sie powolac na PRAWO – robi za glupa, i naiwniaka gorszego od Don Kichota.
  Bo kazde nawolywanie do praworzadnosci wywoluje ogromne oburzenie.

  Tak na przyklad reaguja rozni wpisowcy kiedy osmielam sie przypomniec, ze polskie wojsko i policja w Kosowie sa nielegalnie, podobnie jak polskie wojsko w Afganistanie czy lotnictwo w Syrii lamie polska konstytucje..

  I wystarczy, ze wspomne, ze wszystkie kraje czlonkowskie ONZ sa panstwami suwerennymi i niezaleznymi i maja prawo handlowac z kim zechca bo to im gwarantuje Karta ONZ – zaraz zaczna sie dyskusje kompletnie nie zwiazane ani z gospodarka wolnorynkowa ani z wolnym handlem.

  Jak to ktos sie niedawno zapytal:
  Dlaczego USA naklada sankcje na rozne kraje”

  Odpowiedz: Bo moze.

  Wlasnie nalozyla sankcje na suwerenne, niezalezne panstwo Wenezuele..bo sie kolejny prezydent nie podoba.
  A jednak na rope w Wenezueli nie nalozyli sankcji bo wtedy cena ropy pojdzie w gore i … suwerenna, niezalezna Rosja na tym skorzysta.

  Ale jak Reagan nalozyl sankcje na Polske – to do tej pory te puste polki zwalamy na Rosje.
  Ze strachu przed Ameryka.
  Bo Rosji sie nie boimy.
  Boimy sie NATO i Waszyngtonu.

  I to by bylo na tyle na temat PRAWA , wolnego handlu i demokracji.

  Ruscy moze nie tyle maja wszystko gdzies, bo kazde sakcje sa bolesne, ale cala ta obecna atmosfera jest przykra.
  Dwaj dziarscy senatorowie USA Graham i McCain oglosili niedawno niemal tajemnice panstwowa: ze Rosja sie rozpadnie w 2020 roku.

  Na USA moga sankcje nalozyc wlasciwie tylko Chiny.
  Ale Chiny to chytrusy. Nie bede robic wrzawy.
  Wykupuja USA po cichu i po kawalku.

 5. Joe said

  Europa juz nie ma politykow przez duze P.To smiecie i nieudaczniki postenerdowskie i inne.Doprowadza Europe do tragedii,jeszcze wiekszych.Sorbona matczyna uczelnia ,nie ma z nimi nic wspolnego…Przyklady?…Bolek,Stolcman,Bul,Tusio….tylko w samej Polsce…Niemcy?To samo,szkoda jezyka strzepic.

 6. maasteer said

  Rosja ma te wszystkie sankcje chyba za sam fakt, że jeszcze istnieje.

 7. Boydar said

  „Dobry gospodarz ma pożytek nawet jeśli …” 🙂

 8. maasteer said

  Dobry gospodarz może i tak. Tylko czy Rosja na pewno ma takiego? W jakim kierunku zmierza Putin?

 9. maasteer said

  Rosja poparła ostatnio sankcje przeciw Korei Pn. Nie wiem czy będą je respektować, ale wydźwięk propagandowy poszedł w świat. A media to obecnie to najsilniejsza broń.

 10. Boydar said

  Rosja, tak jak każde mocarstwo/imperium nie ma przyjaciół. Ma interes przeżyć, i do jutra i za sto lat. W ramach tego interesu musi trzymać za mordę kogo się tylko da, również tych żółtawych „przyjacieli”. Poza tym, gry na światowej arenie wpływów i oddziaływań nigdy nie są zrozumiałe dla zwykłych ludzi. Bo niektóre bezwzględności nie mieszczą się nam w rozumie, mimo że doświadczyliśmy jako ludzkość dość sporo. Taki Ławrow czy Putin i tak prezentują nam bardzo ludzkie twarze, rzadkość wielka na tle historii.

  Powiadasz Pan, że najsilniejsza broń; ja uważam, że najsilniejszy narkotyk. Ale istnieją powody dla których ludzie po niego sięgają. Te powody mogą ustać, w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach. Będzie kac, ale i on minie.

  Pozdrawiam, Panie Maasteer.

 11. maasteer said

  Ja również Pana pozdrawiam Panie Boydar.

  ps macie dość kiepskie drogi na Lubelszczyźnie – płyty pod Włodawą pamiętają jeszcze lata głębokiej komuny, a i reszta nie do pozazdroszczenia. Na Podlasiu pod tym kątem o niebo lepiej 🙂

 12. Ad.4

  Panie Pinxit, napisał Pan:

  ,,Na USA moga sankcje nalozyc wlasciwie tylko Chiny.
  Ale Chiny to chytrusy. Nie bede robic wrzawy.
  Wykupuja USA po cichu i po kawalku.”

  Warto więc sobie przypomnieć doktrynę 24 znaków, obowiązującą nadal w chińskiej polityce zagranicznej:

  ,,obserwujcie chłodno i spokojnie
  zabezpieczajcie pozycje
  zdobywajcie zaufanie
  ukrywajcie własne możliwości
  czekajcie na swój czas, nie wychodząc przed szereg
  nie podnoście głowy, żądając przywództwa”

Sorry, the comment form is closed at this time.