Dziennik gajowego Maruchy

"Blogi internetowe zagrażają demokracji" – Barack Obama

Wykup długów Niemiec kreowanymi przez EBC pieniędzmi nielegalny? „Narusza zakaz monetarnego finansowania budżetu”.

Posted by Marucha w dniu 2017-08-18 (piątek)

Coś zaczyna pękać. Do tej pory bankierzy z Europejskiego Banku Centralnego nieprzerwanie od 2,5 roku drukowali (kreowali) setki miliardów euro tylko po to, by skupować za nie długi państw strefy euro.

Największym beneficjentem tej polityki były – a jakżeby inaczej – Niemcy. Szacuje się, że naszym zachodnim sąsiadom wykupiono w ten sposób już ok. 400 mld euro długu. Ta sielanka może się jednak niebawem skończyć – sędziowie z niemieckiego TK stwierdzili bowiem, że spłata długów Niemiec drukowanymi przez EBC pieniędzmi narusza zakaz monetarnego finansowania budżetu.

[Sielanka się skończy, ale co spłacono, to spłacono – admin]

Zgodnie z komunikatem, jaki we wtorek pojawił się na stronie internetowej niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego: „Ważne powody przemawiają za (uznaniem), że decyzje, na których opiera się program skupu obligacji, naruszają zakaz monetarnego finansowania budżetu i wykraczają poza mandat EBC do prowadzenia polityki walutowej, a tym samym ingerują w kompetencje krajów członkowskich”.

Mając na uwadze powyższe niemiecki TK skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu (TS UE) wniosek o przeprowadzenie przyspieszonego postępowania zgodnie z art. 105 regulaminu TS UE i rozstrzygniecie czy prowadzona przez Europejski Bank Centralny akcja skupowania papierów dłużnych z rynku jest zgodna z unijnym prawem.

Na łamach tego bloga pisałem już wielokrotnie o niesprawiedliwości polityki „luzowania ilościowego”, jaką EBC prowadzi od marca 2015 r. Przypomnijmy, że polityka ta polega na tym, że EBC drukuje (kreuje) setki miliardów euro, za które skupuje obligacje skarbowe wyemitowane przez kraj należący do strefy euro. Skutek tej księgowej operacji jest taki, że skupowane papiery dłużne przestają generować odsetki. Można powiedzieć, że są one de facto umarzane, a poszczególne gospodarki eurolandu otrzymują w zamian potężną dawką pieniędzy.

Obecnie tempo druku nowych euro bankierzy z Frankfurtu (gdzie mieści się siedziba EBC) ustalili na 60 mld euro miesięcznie. Większość z tych pieniędzy przeznaczana jest na wykup niemieckich obligacji. Szacuje się, że naszym zachodnim sąsiadom wykupiono w ten sposób już ok. 400 mld euro długu. Problem polega na tym, że EBC tak intensywnie pomaga Niemcom, że za chwile na rynku zacznie brakować niemieckich długów od odkupienia!

Powstaje pytanie – skoro dodrukowywanie co roku przez EBC setek miliardów euro w celu skupowania długów państw eurolandu nie jest niedozwoloną pomocą publiczną, to dlaczego za taką niedozwoloną pomoc uchodzi dotowanie (i to nie sztucznie wykreowanymi pieniędzmi) przemysłu stoczniowego w Polsce, który mógłby stanowić realną konkurencję dla np. stoczni niemieckich?

W tym kontekście dobrze się stało, że prawnicy z niemieckiego TK dostrzegli problem w polityce „luzowania ilościowego”. Jestem ciekawy rozstrzygnięcia TS UE – czy sędziowie podzielą obawy TK z Karlsruhe i zagrają na nosie bankierom z Frankfurtu, czy też potulnie skulą ogon pozwalając na dalsze trwanie tego procederu?

Źródło: Niemiecki TK zgłasza zastrzeżenia do skupu obligacji przez EBC (ObserwatorFinansowy.pl)

http://niewygodne.info.pl/

Komentarzy 10 to “Wykup długów Niemiec kreowanymi przez EBC pieniędzmi nielegalny? „Narusza zakaz monetarnego finansowania budżetu”.”

 1. RomanK said

  Cala Ziemia nalezy do banksterow!!!! Plus…nalezne im od Ziemi i jej mieszkancow odsetki i oplaty za zamieszkanie!
  Jesli odbierzemy im Ziemie…i odmowimy placenia odsetek…ale zostawimy im prawo kreacji pieniadza z Niczego na procent…w ciagu paru chwil narobia tyle pieniedzy ,ze odkupia nasza Ziemie z powrotem i zadluza nas niesplacalnymi odsetkami!!!
  Jedna jedyna rada i lekarstwem jest-

  Odebrac Im Parchatym Banksterom prawo kreacji Pieniadza!
  Suwerenne i niezbywalne prawo Narodow!

 2. burk said

  Najpierw RomanK podaj recepte na likwidacje ich sily, ojca demona i jego zastepow, potem szybko nastapi `freedom`, o ktory tak walczymy, od Adama.

 3. RomanK said

  Wylez z chlewika, nie podaj sie za swinie..ale ladnie przedstaw i powiedz…. NIE!
  Gwarantuje ,ze nikt cie nie kupi….ani nie sprzeda. Bedziesz wolnym czlowiekiem.

 4. Yagiel said

  Jak nie lubić takich okrzyków? To jak „Polska dla Polaków!”

  A swoją drogą – przed wyborami w Dojczu – kogo ostrzeżono?

 5. Boydar said

  powiedz … NIE!

 6. rafal z said

  w większości wypadków „nie” jest… nieopłacalne… dlatego jest jak jest

 7. Boydar said

  Niech spier*dalają na drzewo. Jesteśmy Polakami i katolikami, mogą nam wiele, ale dokładnie tylko na tyle, na ile im pozwolimy.

  Piję wódkę.

 8. KRwik said

  re1

  To widać i słychać bucu ale milo ze costam dotarło, niepotrzebna samoreklama.

 9. Janusz Wozniak said

  ad.1 Szanowny Panie RomanieK,klarowniej i prosciej nie mozna opisac Naszego zniewolenia…Pozdrawiam serdecznie i chyle czolo…

 10. Marucha said

  Re 8:
  Kim ty, baranie, jesteś?
  Stul pysk.

Sorry, the comment form is closed at this time.